llama 3 ü kolayca masaüstünde çalıştırabileceğim bir açık kaynaklı bir proje var mı? Böyle uğraşmadan kurayım bir pdf vereyim cevap verirken o pdf i kullansın gibi. gpt.h2o.ai sitesinde böyle bir özellik vardı. Gpt 3.5 dan daha iyi cevap versin + benim gönderdiğim dökümantasyonu kullansın istiyorum. Bunu kolayca yapabileceğim bir program var mı?

https://www.reddit.com/r/LocalLLaMA/

LocalLLama diye bir subreddit var aslında ama nasıl ilerlerim bilmiyorum. Gpt-4 e 20 dolar pek vermek istemiyorum. Üstelik open source olan cevap verme kabiliyetlerinin daha iyi olan modeller var artık gemini ve gpt 3.5 yetersiz geliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://openai.com/sora

Özellikle buradaki örneklere bakmanızı öneririm. Film sektörünü dizi sektörünü komple değiştirecek büyük ihtimal. "Historical footage of California during the gold rush." prompt u ile oluşturulmuş bir video var o çok iyi olmuş. https://cdn.openai.com/sora/videos/gold-rush.mp4

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Hybrid paylaştı.

yeni bir ai animasyon aracı, çok iyi değil mi yahu? ai +1 level atlattı resmen😂. huggingface linkinden deneyebilirsiniz, github linkinden indirip lokal kurabilirsiniz

sonuç gif: https://imgur.com/d0Wz3eC

https://huggingface.co/spaces/yinsming/DragNUWA?view=api
https://github.com/ProjectNUWA/DragNUWA (windows için kurulum hata veriyor, deepseed paketlerinde uyumsuzluk varmış. ubuntu da çalışıyor. ne kadar vram+ram kullandığını yazarım deneyince)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Hybrid paylaştı.

3 ay boyunca günde ortalama 8 saat çalışan hava temizleyici filtresi. 😮

Ürün;
https://www.akakce.com/hava-temizleme-cihazi/en-ucuz-tcl-breeva-a2-hava-temizleyici-fiyati,1626707487.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 22 / 65
 • Hamdi @hamdi

  Hocam kullanmaya devam mı, tavsiye eder misiniz? Alıp kullanan var mı aramızda?

 • Hybrid @hybrid

  Hangi kademede kullanıyorsunuz? 2. kademe bir tık kullanılabilir durumda fakat diğer kademeler çok sesli. Su haznesini kullanıyor musunuz? O haznedeki su çabuk bitiyor sanki.

  • Zdmr @zdmr

   Otomatik modda kullanıyorum, su haznesini başlarda kullanıyordum sonradan bıraktım çabuk bitiyor su haznesi küçük. Arada çok nemsiz hissettiğim zaman dolduruyorum.

  • Hybrid @hybrid

   @zdmr Otomatikte çok gürültülü olmuyor mu? Bence sürekli 3. kademede çalışıyor otomatikde. Yemek kokusu gelirse 4 e çıkıyor. Fakat otomatikde kullanamıyorum aşırı gürültülü oluyor öyle 1. kademeye aldım o şekilde kullanıyorum fakat böyle pek bir fayda görmüyorum

  • Zdmr @zdmr

   @hybrid uyku modu hariç 3 mod var. Siz uyku modunuda dahil edip 4 mod diyorsunuz herhalde. Hava kalitesini algılayıp otomatik yükseliyor zatende en uzun 30dk da bütün havayı temizleyip 1. Kademeye düşüyor (uyku modu değil). Ya cihazınızın bulunduğu ortam çok büyük temizlemesi zaman alıyor, ya ortama sürekli pm2.5 üstü parçacık girişi yada VAC gaz girişi var, o yüzden alet sürekli 2. Kademede çalışıyor olabilir. En son ihtimal sensör bozuk olabilir. Hiç beyaz yanmıyormu hava kalitesi göstergesi otomatikteyken bir süre sonra filan?

  • Hybrid @hybrid

   @zdmr Beyaz yanıyor genelde yemek kokusu gelirse kırmızıya dönüyor. Uyku modunu 1. kademe olarak kullanıyordum. Fakat çok yavaş o kademe o zaman ben otomatiğe alayım fakat uzun süre çalıştırmama rağmen 3. kademe ayarında çalışıyordu aşağı düşmemişti. Tekrar bir deneyeyim. Fakat ortamda çok toz olduğunu sanmıyorum 2-3 günde bi süpürülüp siliniyor yerler. Gaz konusunu bilmiyorum fakat öyle bir sorundada sürekli kırmızı gerekmez mi?

  • Zdmr @zdmr

   @hybrid Eğer sensör bozuk değilse ve otomatikte bir süre sonra beyaz yanıyorsa, dediğim gibi cihaz oda büyüklüğüne göre yetersiz kalıyor olabilir. Kırmızı renkten turuncu renge düşürmesi kısa sürüyor ama turuncudan beyaza düşürmesi daha fazla zaman alıyor çünkü hava akış hızını yavaşlattığı için temizleme süresi uzuyor, o yüzden turuncuda sabredememiş olabilirsiniz. Bide cihazın hava giriş bölümünü mümkün olduğunca açıkta tutun ve hava çıkış ızgaralarıda duvara doğru yönlendirin, oda içinde mümkün olan en iyi sirkülasyonu sağlarsanız daha verimli çalışır. Uzun süre turuncu yanarsa, uygulamadan pm2.5 için mi yoksa VAC için mi kötü hava diyor ona bir bakın.

  • Hybrid @hybrid

   @zdmr Wifiden hiç bakmamıştım birde dediğiniz gibi yönünü bi duvara çevireyim otomatik modu açtım çok teşekkür ederim.

  • Zdmr @zdmr

   @hybrid Yardımcı olabildimse ne mutlu.

  • Hybrid @hybrid

   @zdmr Güncellemelerini yaptım deniyorum bir kaç gündür şuan otomatik modda çok daha iyi çalışıyor çok teşekkür ederim. Ortamın havası gerçekten temizleniyor. Uyku modundayken çok yavaştı sesi azdı ama pek havayı temizlemiyormuş.

  • Zdmr @zdmr

   @hybrid evet uyku modu sonuçta seni rahatsız etmesin diye en düşük seviyede. 1. Kademede gün içinde rahatsız etmiyor pek, yüksek kademelerede artık yarım saat filan katlanacaksiniz otomatik modda algılayıp yükselttiği zaman hızı. 😊 Otomatik iyidir misafirin doğalgaz rezervleri açığa çıkınca komik oluyor daha çok. 😁

 • Hybrid @hybrid

  Sizin oturduğunuz bölge sanırım çok tozluymuş. Benim filtrede pek toz oluşmadı ama filtrenin kokusu bayağı kötü. Otomatik mod açıp eve geldiğimde evin havası kötüleşmiş oluyor. 1 aydır kullanmıyorum ürünü siz filtresini değiştirdiniz mi?

Hybrid paylaştı.

Introducing Gemini: our largest and most capable AI model

Gemini is our most capable and general model, built to be multimodal and optimized for three different sizes: Ultra, Pro and Nano.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Hybrid paylaştı.

Düzenleme: @leventp nin yorumu üzerine linkleri kaldırıyorum ve kimseyle paylaşmayacağım

Teknoseyir'deki bütün gönderileri MongoDB'ye kaydettim. Aşağıdaki linkten MongoDB Dump'ına ulaşabilirsiniz. 1.7 GB sadece gönderilerin yazı hali tutuyor. Resimler yok şimdilik. Site kapanana kadar her gece saat 5'te yedeği güncelleyeceğim. Gönderileri görmek ve arama yapmak için bir ara yüz yapmak isteyen olursa yardımcı olurum.

Edit: @qubit @kritikkutle ve @seac yorumlarda isteyenlerin mesajlarını siilebilmesi konusundan bahsetmiş. Konuyla ilgili bir çalışma yapmaya çalışacağım. Hiç düşünmediğim bir şeydi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 45
 • Nasılsın Levent Abi? @iyidirmuratsenisormali

  2012 yılında üye olmuş ama şimdi hiç bakmayan adama da ulaşıp sorman lazım. Soramayacağın için bu içeriği çalıp bir yerde yayımlama lütfen.

  • ömer akgül @tuhalf

   Internet Archive tek tek herkese ulaşıp soruyor mu? Talep gelirse siliyor yani. Ben de talep gelirse silerim. Sonuç olarak o kişi burada paylaşımı yaparken o paylaşımın site kapanana kadar burada kalacağını bilerek paylaştı. İnternet tarihinde çok önemli konuşmaların, paylaşımların kaydını tutmak, o kişi rızam yok diye bildirmediği sürece neden sorun olsun ki? Mesela sen Bitcoin ile pizza alan adamın forum paylaşımlarını hikayeleştirmek için o adamı bulup izin almak zorunda mısın? Herkese açık bi ortamda paylaşılan bişey. Dediğiniz gibi olsa tarih dediğimiz şey silinir gider

  • oniki @oniki

   @qubit Öncelikle burada iyi niyetli ve ticari olmayan bir olay var, onu bir kenara koyalım.

   Teknik olarak internette herkese açık bilgileri herhangi birisi TS üzerinden kişsel olarak indirebilir, hiç reklam vs. de görmez, üstelik sunucu masrafı TSye olur. Burada kullanıcıya bu konuda bir yardım var, kaynak kodları açık, veritabanı dağıtılmasa bile herkes bu veritabanını kendi bilgisayarına TS üzerinden indirebilir - o zaman bir problem yok, var mı? (TSye ekstra masraf var sadece tabi onun sponsoru var sorun değil 🙂 ).

   Buna rağmen, eğer TS yani LP bu işe herhangibir nedenle karşı çıkarsa, veritabanını dağıtmak ahlaki (ve bir olasılık legal) olmaz. (Veritabanını TS üzerinden kişisel olarak indiren kodları, programı paylaşmak her durumda legal ve ahlakidir).

   LPye rağmen veritabanını dağıtmak isterseniz, doğru, o zaman yazarlardan (ki kim oldukları belli değil ve baştan beri anonimlik olduğu için kesin olarak bulunması imkansız) izin alınması gerekir.

   Kişilerin tek tek 'benim iznim yokken paylaşımlarım dağıtılıyor' itirazı geçersiz ve saçma çünkü önce o paylaşımların sahibi olduklarını ispat yükümlülükleri var, onu da yapamazlar. TS Sosyal'in tek hak sahibi TSdir, net.

   LP ne kadar 'bu verilerin sahibi sizsiniz' dese de bunun TS olarak kendi isteğiyle, hesaba giriş yapan kişiye o hesabın mesajlarını silme, hesabı kapatma hakkı vermesi dışında gerçek bir anlamı yok.

 • Cihangir @chngr

  Bu gizlilik olayına niye takılmış millet. Burası instagram yada twitter değil ki şahsi verilerimiz olsun. Maksimum benim gördüğüm özel şeyler kedi, doğa, sistem fotoğrafları. Ki adam sadece yazıları çektim diyor. Zaten risk taşıyacak mesajları gamsız siliyordu. Yani başta yazarken public bir yere birley yazdığımızın farkında olmalıydık. Webscraping işininde suç olduğunu düşünmüyorum şahsen. Gptler nelerle eğitildi kim bilir kim dava açıyor.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  DB yi incelemedim ama yazarların nick name info kaydıda varsa süper iş, elinize sağlık.

 • LP0 @leventp

  Bu yaptığınız bir çok açıdan yanlış bir şey. Canlı yayında açıkça ve samimiyetle, mesajları bizim değil, sizin olarak gördüğümüzü, bu nedenle de mesajların başka siteye verilmesinin vs. söz konusu olmayacağını söyledim. Böyle söylememişim gibi siteyi "scrape" yaparak mesajları topluyorsunuz, daha net konuşmak gerekirse çalıyorsunuz. Sunucuda oluşturduğunuz yük ve trafiğe hiç girmiyorum.

  "Ama bunlar public" falan diye anlatmayın bana, mesajlar public ama buraya public. Mesaj sahibi buradaki mesajını istediği gibi siler, değiştirir. Sizin elinizdeki mesajlara nasıl ulaşacak?

  Neyse, yazdığınız scraper her neyse belirleyip .htaccess dosyasıyla falan web sunucudan engelleyecek halim yok şu anda, yıllardır bu işlerle uğraşmadığım için bilgim de yetmeyebilir. Dolayısıyla şunu söylemeye mecburum, eğer buradan topladığınız mesajları başka bir sitede yayınlamaya kalkarsanız, sizi dava etmek zorunda kalırım. TeknoSeyir'e zarar verdiğiniz vs. için değil, başka insanların TeknoSeyir'e yolladıkları mesajları rızaları olmadan başka platforma taşıdığınız için.

  Bu mesajla, nedenlerini açıklayarak "yapmayın" diyorum. Dinleyip dinlememek sizin bileceğiniz iş.

  Saygılarla, LP

  • oniki @oniki

   Mesajları başka siteye vermiyorsunuz ama şirket, site el değiştirince buna tamam diyorsunuz (insanlar sadece şirket ya da domain adına mı yolladılar mesajlarını?) 😀 Bu biraz reklam engelleyici tartışmasına da benziyor... Tümüyle iyi niyetle yapılan, ticari olmayan bir işe hırsızlık diye bakmanız, dava ederim demeniz üzücü. Bu sitenin içeriği sizindir, başka yerde yayınlanırsa dava etmek hakkınızdır, bu kadar sert ve soğuk bir cevaba gerek yoktu.

  • ömer akgül @tuhalf

   @leventp Sizin yorumunuzu çok merak ediyordum. Bahsettiğiniz yayını izlememiştim. Fikirlerinize saygım sonsuz. Hiçbir yerde paylaşmayacağım ve linkleri kaldırıyorum. Siteye minimum yük binmesi için elimden geleni yapmaya çalıştım. Ayrıca kullandığım yöntem scraping değil yani siteye oluşturduğum trafik gerçekten küçük denebilecek bir trafik. Böyle düşündüğünüzü bilseydim hiç girmezdim bu işe. Özür dilerim, iyi forumlar.

  • deepL @deepl

   On yıllar önce, dial up döneminde news serverlarının mesajlarını yedeklerdik. Hala birilerinin arşivinde bulunur. Oradaki hiç kimse (kullanıcılar) ortalığa yazdığım iki cümle bi yerlerde arşivlenecek diye ağlamadı. Yıllar geçti şimdi çoğu insan o arşivi biri yayınlasa da neler yazmışız, dönemin gündemi, hali, genel görüşü nasıldı hatırlasak, bir mazi turu atsak, eski ben neler yazmış bir görsek diye can atıyor. Anlayacağınız bu "yazı duvarı" kimsenin umrunda değil, parasal bir değeri de yok. Oluşturulan arşiv adı üzerinde bir arşiv. Tozlu kutularda bulduğumuz 20 yıllık bir dergi gibi düşünün. Öyle bir bakarsınız, maziyi hatırlayıp hayatınıza devam edersiniz.

  • Hybrid @hybrid

   Siteyi sileceğim dedikten sonra üyelere mesajlarını yedekleme hakkı sunmaz iseniz üyelerde böyle yöntemlere girişmesi normal. Size göre burası o kadar değerli olmayabilir ama bazıları için değerli. Benim için ileride ne yaptığımı neleri beğendiğimi görmek bu yaşlarda neler düşündüğümü gösterdiği için değerli olur. Buranın komple silinecek olması ondan dolayı canımı sıkıyor. Arkadaşın yaptığını bende yapmayı istiyordum yedeklemek için ileride bakmama fırsat olsun diye ama bütün bir siteyi indirmek bana yanlış geldiğinden girişmedim.

Ahref üzerinde Teknoseyirde 120 bin do-follow link var. Semrush'da ise 3 milyon gözüküyor. Teknoseyir kendine backlink satarak bir gelir oluşturamaz mı? Semrush'a göre ayda 30 bin organic traffic geliyormuş. Similiarweb e görede 500 bin visit alıyor. Ortalama 5 dakika zaman geçiriyor üyeler ve yüzde 4 ü İsveç gerisi Türkiyeden miş ziyaretçilerin. Bu değerler kendi giderini sağlayacak kaynak yaratamıyor mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Çateş @cates

  Bizim memleketin sınır hattında çok ciddi gözetleme sistemleri var. Propaganda haricinde ciddi manada uçan kuş görüntülenebiliyor yani.
  Sınırdan geçen her bir mülteci görülebilir yani.

  Ama memleket mülteci kaynıyor. Yenileri de girebiliyor.
  Görmek ve yakalayabilmek başka şeyler.

  Dediğin gibi gelir elde edilebilir.
  Ama o geliri elde etmek başka ve dahi o geliri istemek başka şeyler...

 • Orcun @orcun

  Teknoseyire kendi kendini döndürebilecek sıfırdan bir site yapılsa adam gibi modere edilebilse kazanç var. DH teknopat işte daha birsürü yer var. Ya adamlar sadece link paylaşıyor sıcak fırsat onual platformu herifler para basıyor arkadaş. Artık yani iş video yapayım izlensin oradan gelir elde edeyim zor yani. Onu bir şekilde döndürmen lazım.

  • Hybrid @hybrid

   Backlinklerin türleri var sponsored nofollow dofollow gibi nofollow olanlar sıralamada etki sağlamıyor. Ama dofollow linkler sitelerin google sıralamasında yükselmesinde yardımcı oluyor. Dofollow link almak hem zor hemde pahalı.

Önerebileceğiniz bir d vitamini var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 25
Hybrid paylaştı.

Selamlar. https://cokcekirdek.com açık.

Kısa da siteyle ilgili bilgi vereyim;

Site aslında 6 aydır açıktı. Fakat bir gece ansızın açmış ve sonrasında tekrar bakamamıştım iş yoğunluğundan. 2 gün öncesine kadar da tekrar siteye girmemiştim. 2 gün önce bir anda beklenmedik şekilde sabah üye kayıt mailleri yağınca ne oluyor diye girip ts kapanma olayını gördüm. Ardından madem dostlar geliyor biraz düzelteyim, herkes rahat etsin diye acil bir kaç düzeltme yapıp sağlamda bir sunucuya taşıdım siteyi.

Şuan site rahat şekilde kullanılabilir ve üye yoğunluğunu kaldırabilir durumda. LP'nin de yazabilirsiniz demesiyle birlikte ben de siteyi paylaşmak istedim. Hala sitede uzun bir yapılacaklar listesi var, vakit oldukça düzenleme ve geliştirme yapmaya çalışıyorum. Sitede bu arada reklam yok ve olmayacakta. Site kapanmayacakta. Moderasyon kısmında ise ts den gelen tanıdık bildik, aklı başında, sakin, yaşını almış arkadaşlara sormadan doğrudan yetki veriyorum ki site kendi kendine gidebilsin ne bana ne başkasına muhtaç olmadan. Sitenin 1 yıllık domain, sunucu ve lisans ücretlerini de peşin ödedim, yani min 1 sene açık. Ölmez sağ kalırsam ve site de kullanılıyor olursa 5-10 yıllık olarak uzatıp tamamen topluluğun kendi kendini idare ederek çalıştığı bir şekilde benden de bağımsız gidecek hale getireceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 25