Anlık.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bodrumdaki yangın termik santrale doğru gidiyor ⚠️
Marmaris’teki yangın kontrol altına alınamıyor⚠️

Sırada Akyaka ve Termik Santral var. Havadan destek olmazsa önüne geçilemez felaket olacak ⚠️

Akyaka'da bir yangın başlarsa, şu ana kadar olan tüm yangınları unutun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İlk fotoğrafı ben çekmiştim geçen hafta. Nereden nereye..
Haberde gördüklerinize inanmayın. Yangın hala bitmedi, aksine daha da arttı.
N95 maske, yanmaz eldiven, kazma kürek ve kafa lambası ihtiyacı bitmiyor. 15 yaşındaki çocuk da şu an yardıma geliyor 60 yaşındaki amca da. Şu an ne helikopter ne uçak YOK. Gözümün önünde kaç kere alevler karşı yola geçti. Halbuki havadan bir su atılsa bu kadar büyümeyecek, ilerlemeyecek.

2 gündür toplasanız 2 saat uyuduk uyumadık. Haberlerde yüzsüz gibi yangın kontrol altına alındı deniyor. 3 köy bugün tahliye edildi.
En kötü hortum taşıyoruz. Eli kolu tutan kazma kürek hadi ormana yangınla mücadeleye.
Devlet desteği YOK. Bir başımıza kaldık. Lütfen sosyal medyada paylaşın. İnsanlar yangın bitti veya hafifledi sanıyor. ÖYLE BİR ŞEY YOK.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yaklaşık 15-16 saattir yangın bölgesinde yardımdaydık. Şimdi ilk defa eve adım atabildim, maks 1 saatim var sonra tekrar yardıma.

Bu süreçte sosyal medyada “ne yapsın insanlar su mu taşısınlar” diyorlar ya, evet 5 litre suları elimizle dağa taşıyoruz 15 kişilik gruplarla. Kimileri devriye geziyor. Kundakçı arıyor. Şu an marmaris’in %80’i yandı. Yok oldu. Kalan 20’yi de yakmak istiyorlar. Devlet yardımı yok halk kendi uğraşını yapıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Trafik sıkışık itfaiye geçemiyor. Peki neden trafik sıkıştı biliyor musunuz? Dünya lideri yangını izlemeye havadan geleceği için karayolunu kapattılar. Şaka yapıyor veya sallıyorsam allah da belamı versin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Teknofest sonuçları açıklanmış. Bu kadar salak bir organizasyona katılmayacağım için çok mutlu oldum.

5 puanla elenmişiz. Hakem raporu kısmına şunları yazmışlar:
1) Biz projeye güvenli olması için yapılacak eylemi çift sensör takarak kontrol etmeyi düşündük. Hakem demiş ki, “çift sensörün arızalanma olasılığı tek sensöre göre daha fazladır.” 😀 Otomobillerin lastiğinin patlama olasılığı motorsiklete göre daha fazladır o yüzden motor kullanın demek gibi saçma bir şey 😀

2) Biz Arduino kullanacaktık. Açıklamada yazılım kısmı ve algoritması yerli ve milli olacak demiştim. Hakem bey demiş ki, “Arduino kullanacaksınız ama çekirdek kodlarına erişim olmuyor Arduino’da o yüzden yerli olmayacak” 😀 Teknofest’e katılmak için Assembly mi yazalım kernel mi yazalım hangi kafayı kullanıyor bunlar? Hangi takım kernel kod yazarak katılmış bu yarışmaya 😀

3) Proje tahmini maliyet kısmına 3 puan vermişler. Lan bırak 😀 Sadece sensör malzemesi parası çıktı o da yaklaşık orijinal arduino dahil 600-700tl tuttu. Nasıl 10 üzerinden 3 verirsin 😀

Özetle organik hoşafın kazandığı yerde akademisyen zoruyla katılmak için ittirildik, iyi oldu gitmediğimiz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

3 tanıdığımızın evi yandı, 4 köy komple yandı. Artık orman değil insanlar yanmasın diye uğraşıyorlar. Ormana mümkün değil müdahale etmek. Medyada her şey kontrol altında gibi gözüküyor. Ama geçmek 4-5 kat daha fazla.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar şu an fidan değil yangın söndürmeye ihtiyacımız var. Lütfen yardımları esirgemeyin. 10 dakika önce tekrar yangın başladı. Tüm halk koşuşturuyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 15
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 21 / 22

Anlık marmaris

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7