Arkadaşımın bilgisayarı böyle kalmış. bios-pw sitesine kod girmek için 3 kez yanlış gir kodu söyle dedim ama 3 kez yanlış girince otomatik olarak res arıyormuş laptop.

Kendisine bios pilini çıkar bekle demem en son iş olur çünkü beceremez kırar vs. Başka yol var mı hiç?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ekşide yazılım başlıklarına yardım isteyen mesaj atabilir vs yazıyorum ki gençler çekinmesin sorsun diye. 10 mesajdan 9’u abi nereden nasıl başlayayım ne yapayım.

Cevabım çok net, sen daha bu soruyu bana soruyorsan hiç başlama yazılıma.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 18
 • empty @empty

  Yazılıma nasıl başladığımı bile tam bilmiyorum. İlk adımı tr.gg ile atmıştım. Sonrası çorap söküğü gibi geldi. 🙂

 • TeknoStil @teknostil

  Yazılımcı değilim. 😀
  Ama iş hayatı hobi gibi değil. Zaman baskısı, hata yapmama baskısı, 2-3 kişinin işinin tek kişiye yığılması nedeniyle haftada 70-80 saat kod yazmak, sürekli kendini geliştirmek, öğrendiğin programın birkaç sene sonra kullanım alanının daralması ihtimali, yıllar içinde çıkan gerekli ve yeni programlama dillerini sıfırdan öğrenmek için boş vakitlerinde uğraşmak... Zor vallahi.

  Zaten kodlar da kargacık burgacık sıkıcı şeyler. Her zaman stackoverflow'dan CTRL+C CTRL+V de yapılamıyordur diye tahmin ediyorum. O kopyalamayı yapabilmek için de bir bilgi birikimi şart.
  Motivasyonu para olan adam kısa sürede illallah eder bırakır sanırım.
  İşi gerçekten seviyor ve ilgi duyuyor olmak lazım. Gelip geçici bir heves olmaması lazım. İşini sevmeyen adam kendini geliştiremez ve o bahsedilen yüksek maaşları alamaz.

  Tamamen yanlış düşünüyor da olabilirim. Kaç kişi sevdiği işi yapabiliyor ki zaten? 😀

 • kei @kei

  Yazılımcı değilim ama yeni nesil hazır bilgi istiyor. Bunu daha çok bilgisayarında sorun yaşayanların bana sorduklarında yaşıyorum. İlk söylediğim şey "bunu google'a yazdın mı?" oluyor çünkü herkes x kişisi hemen sorunumu çözsün istiyor ama değerli vaktimi böyle beni ilgilendirmeyen işlere harcayacak değilim.
  Veya diyor ki mesela "x programı elinde olan var mı?" halbuki google'a yazsa zibilyon tane indirme linki çıkıyor o indirenler de oralardan indirdi sanki hokus pokusla indirdi 😀

 • Kesb-i @kesb-i

  Ben de tam tersine yaşım ilerledi. Deneme yanılma hata yapa yapa öğrenmek için vaktim ve azmim yok. Mobilde, özellikle androidde basit uygulamalar yapmak istiyorum. Java öğrenmem gerek sanırım ama bi türlü nasıl nerden başlayım, hangi uygulama ile yapayım bilemedim. Hobi olarak ara ara yapmaya çalışacağım. Yaş itibariyle profesyonel olmam zaten imkansız. Zaten o kadar ileri düzey yazılımcı olmak da istemiyorum. Basit bir ajanda, not alma vs. tarzı bişey yapsam yeter. Bi ara dizüstü alabilirsem başlayacağım tekrar. Şuan 4gb bellekli windows tablet işte, masaüstü evde olmuyor.

Arkadaşlar arabamda roketleme tuşu buldum basınca koltuk fırlatma devreye giriyor 😀

Şaka maka ne bu? Çekilebiliyor, dönüyor. Herhangi bir gizli far değil, onu çekip biraz sürdüm km de ilerledi. Gizli km kapatıcı vs değil yani. Ee ne bu arkadaş?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 28

#BirazMüzik

Kaan Boşnak - Güzel Değil

Ruhuna zincirler vurdun, kendin yaptın kimse değil Güzelliğe tapar oldun, güzel sen tap diye değil Her gördüğün güzel sandın Güzel öyle bir şey değil Binbir ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu siteyi kullanan oldu mu daha önce?

www.bicakyap.com Bıçak Yapımına Dair Aradığınız Her Şey

Bıçak çelikleri, bıçak kabza malzemeleri, egzotik ağaçlar, zımparalar ve çok daha fazlası. %100 memnuniyet garantisi, %100 koşulsuz iade garantisi, %100 orijinal ürün garantisi
BeğenFavori PaylaşYorum yap

@thesulhone
Yok mu resim dersimiz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

2020 A1 ne güzelmiş ya? Tr’de ekimde girecek deniyor ama bilmiyorum. Temizinden 100-150k veririm ama muhtemelen 300 üstü gelir 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10

@m-ahmet Bu 206’nın ön hoparlör kapağında tırnak var açılıyor demiştin ama nerede göremedim yav?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Safaride 2 farklı reklam engelleyici kullanıyorum ama son 3-4 gündür TV+ reklamı çıkmaya başladı TS’de. Sizde de çıkıyor mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap