Redmi note 5, Turkcell.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Konsept güzel olmuş gibi.
https://www.youtube.com/watch?v=_jWs_OCcx74

En İyi Türk Kahvesi Makinesi Hangisi? ☕ Hangi Türk Kahvesi Makinesini...

Hangi Türk Kahvesi Makinesini Almalıyız? 5 farklı türk kahvesi makinesini sizler için tüm detayları ile karşılaştırdık. Arçelik, Korkmaz, Karaca, Fakir ve Ar...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 16

Bir zamanlar TRT.

Emine Akmeşe - Erik Dalı Gevrektir - Burdur

Burdur yöresinden TRT sanatçısı Emine Akmeşe'nin seslendirdiği güzel bir Burdur Türküsü.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Davinci resolve ile ilgili Türkçe ve kaliteli eğitim videosu var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Son zamlardan sonra benzinde 8 lt yakan bir araç, lpg de takribi 11 litre falan yakıyor ki ilk çalıştırmada giden benzini saymadım.
Her iki yakıtta 65 kuruş civarına denk geliyor. Sıfırdan lpg bağlatmak zaten pek akıl karı değilken artık olan kitle binmekte akıl karı değil.
Benzine zamlar gelene kadar lpgli araç sahipleri benzinde binmenin keyfini çıkarsın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 25 / 32
 • TheHorseman @thehorseman

  8'den 11'e biraz fazla değil mi? Benzinde 8 yakan lpg'de 9,6 civarı yakar, o da %20 fazla yaktığı varsayılırsa. 8'den 11'e çıkabilmesi için %37 daha fazla yakması lazım. O sistemde bir sorun vardır, LPG ucuz olsa da kullanılması mantıklı değil zaten.

 • Gump @runforrest

  Arabayla alakalalı aldığımız en mantıklı karar hiç LPG bağlatmamamız oldu. Bizim aracın facebook gruplarında elli tane problem konusu var ve %90'nının ucu LPG'ye dayanıyor. Araçların neredeyse hepsi motor lambası yakıyor adam paylaşmış misal, herkes bir şey olmaz hepimizde yanıyor LPG'dendir takma kafana diyerek geçiştiriyor. Ondan sonra X araba çok problemli sanayiden çıkamıyoruz muhabbetleri bitmiyor kendi aralarında. 😀

  • Mr.Bell @mr-bell

   Heh tam olarak ölye.
   İlk çıktığında insigniaya 1.6T 180 beygir. Deli fişek araba ama hem biraz ağır olmasıdan hem bizim milletin hız sevdasından herkes diyor bu araba çok yakıyor lpg takalım. Sonra vay bilmem neresi çatladı patladı falan filan.
   Uzun yolda insan gibi gitseniz araba zaten hakkını yakacaktı 😀

  • TheHorseman @thehorseman

   Fiat, Hyundai vs hariç lpg takılabilecek bir araba kalmadı artık zaten. Yeni benzinli araçların da bir çoğu 1.0 turbo falan olduğu için zaten az yakıyor, LPG'ye gerek kalmıyor. Japon araçlarının da bir çoğu artık hibrit. LPG yavaş yavaş yok oluyor artık. Her ne kadar doğaya daha az zararlı olsa da derdi bitmiyor.

  • Gump @runforrest

   @mr-bell Milletimizde oturup hesap yapma özrü de var. Maliyetini ne zaman çıkaracağını, ortalama LPG kaynaklı problemlere ne kadar zaman ve para harcayacağını falan hiç kestiremiyorlar. Düşünce yapısı genelde benzinde memlekete 500 TL ile gimiştim, LPG taktırınca 300 ile gittim fena kâr ettim gibi olunca acayip mutlu oluyorlar. Totalde zaman para kaybı ve sanayideki iş bilmez çıkarcı ustalarla geçirilen sancılı dakikaları kimse düşünmüyor. 😀 Babam eski reno 19 ile çok uğraşmıştı zamanında, her hafta sonu sanayideydi adam annem bile çıldırıyordu üstü başı leş gibi geliyor eve sanki kendi tamir ediyor diye, 2009'da sıfır araç aldık ve hiçbir yeriyle oynatmadık, rutin bakımları dışında sananiye uğramıyoruz çok şükür. 😀

  • zatisahaneleri @zatisahaneleri

   @runforrest yıllardır lpgli araç kullanırız hiç lpgden dolayı bir sorun yaşamadık. (Astra, avensis, focus, corolla) şu an mantıklı olmayabilir ancak lpg çok karlıydı. 4 5 sene önce 15 kr yakıyordu mesela focus.

  • TheHorseman @thehorseman

   @zatisahaneleri Eski araçlarda çok sorun çıkarmıyordu, çelik valfli olmayan araçlarda sorun oluyordu, onları da değiştiriyorlardı ancak son 5-10 yıldır araçlar hep sorun çıkartıyor LPG'de. Özellikle Honda çok sorunluydu.

  • zatisahaneleri @zatisahaneleri

   @thehorseman aracına göre tabi değişebilir ancak lpg sorunlu demek pek doğru değil.
   Uyumsuz motora taktırırsan sorun yaşarsın. Corolla 2015 model ama motoru lpg ile uyumlu.

  • Mr.Bell @mr-bell

   @zatisahaneleri 15 kuruş bana çok az geldi. Litre olarak ne kadar yakıyordu ve siz o zaman hangi metod ile ölçüyordunuz yakıtı ? İlk çalıştırma esnasında sıralı sistemin gaza geçene kadar yaktığı benzinide buna katıyor muydunuz ? Hepsi dahilse çok çok az ki bu koşullarda bile o arabanın 35-40 kuruştan fazla yakmaması lazım.

  • zatisahaneleri @zatisahaneleri

   @mr-bell 7 litre yakıyordu 2 lira civarıydı. O ilk benzinle çalışması yazın falan birkaç metrede geçer. Kışın da 1.5 2 km'de.

  • Mr.Bell @mr-bell

   @zatisahaneleri Benzinde kaç litre yakıyordu ? 7 litreyi depodan depoya aynı pompadan fulleyerek ölçtünüz değil mi ?

  • zatisahaneleri @zatisahaneleri

   @mr-bell evet haftada yaklaşık 500-1000 km yapıyordum. Benzinde de çok fark etmiyordu 6 falandır herhalde ama çok km yaptığım için lpg ile kullanıyordum. 2 senede 50 000 km yapmıştım.

 • kei @kei

  ev arkadaşımda symbol var hesapladık son zamdan önce 55 kuruş yakıyordu şehir içi

 • nineleven @nineleven

  Ya adam aynı hesaba geliyor , gelmese de değmez demiş işte.
  Hemen gelmez - gitmez - o öyle değil 😁

  Tamam 8 litre yakan bir araç , LPG'de de 8 yaksın. 20 sene binecek olsam da takmam.

  Zaten ben VAG'cıyım TSİ'a LPG takan var da biraz zorlama 🤭

  LPG , benzinin yarısıyken hadi anlıyordum da abi bunun hesabını yapıyorsan senede 30.000km binme arabaya diye düşünüyordum. Hala da öyle düşünüyorum.

  Biraz psikolojik galiba. Ölücü amcalar var onlar her türlü takıyor 😁 Senede 5.000 km yapmıyor.

  • Rasko @rasko

   Anladığım kadarıyla aradaki fiyat farkının bu kadar düşük olması devletin akaryakıtı sübvanse etmesi. Bu vergi desteği kesildiği anda fiyat farkı 2 katına çıkar yine. Şuan yeni lpg taktırmak pek avantajlı olmayabilir ama iddia edildiği gibi halihazırda lpg sistemi olan bir aracı benzinde kullanmak aynı hesaba gelmiyor. LPG hala daha avantajlı.
   Senede 5.000 KM yapmayan adamın bırak LPG'yi, araba bile almaması lazım. Doğru düzgün kullanmayacağın bir ürüne niye o kadar para bağlarsın ki?

  • nineleven @nineleven

   @rasko Evet evet. Bu açmaz benzinin 10tl olmasıyla çözülür birkaç aya 😑

  • Rasko @rasko

   @nineleven 10 TL de kalırsa iyi 😀

Hayaldi, gerçek oldu. Mazot artık benzinden daha pahalı. Pazartesiden sonra bu fark biraz açılacak ancak o ara benzin bir atak yaparak bir zam daha yerse yine yaklaşır.
LPG 71 kuruşluk zamndan sonra sessizliğini korurken ne yapacağı belirsiz, aniden bir 70 kuruş daha sokup 6 lirayı geçer mi merak konusu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mert @nvieastt

  Yıllarca dedim dedim sonunda oldu boşuna mazotlu araba almaya gerek yok.

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   Yalnız dizel araçlar benzinliye göre baya daha az yakıyor. Yani aynı para olsa da dizel şu an daha ucuza gidiyor.

  • Mr.Bell @mr-bell

   Bir ara yine böyle olmuştu bir kaç sene önce.
   @deniz-fidan Benzer kullanım senaryolarında eğer uzun yolda sakin kullanım olursa lt bazında uçuk farklar çıkmıyor ama şöyle gazlayayım böyle tapa gaz gideyim denildiği zaman daha çok devir çevirme şansı olduğu için benzinli araçlar daha fazla yakabiliyor. Mesela en basitinden 1.5 tsi passat ile aynı yolu 1.6 tdi golf ile hemen hemen lt bazında benzer tüketimler ile kat edebiliyor. 120+ kmh sabit otoban hızları ile. Senaryolar değişebilir elbette ama bizim eniştenin 1.3 mj dizel benzinlilerden az yakıyor muhabbeti ise konu diyecek çok bir şeyim olmuyor elbette.
   Arkadaşımın sahip olduğu turbo bennzinli arabaya eşi 5.9 lt maks yaktırırken bizim arkadaş 7.5 lt maks yaktırabiliyor aynı güzergah ve şehiriçinde. O yüzden çok değişken var.
   Ancak ilk yatırım maliyeti, paranın bugünkü değeri ve gelecekteki değeri gibi konular devreye girince iş karmaşıklaşıyor. Yani dizel arabaya az yakıyor, satarken de o farkı veririm diye fazla vermenin bence mantığı yok senelik 25bin+ fazla yapılmıyor ise.
   Ben şahsen tercih etmezdim.

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   @mr-bell ben de dizel çok seven biri değilim zaten.

 • Ponce @ponce

  Dün aldığım mazotu 7.03'ten aldım sanıyordum. acaba kaçtı litresi, arabaya inip fişe bakacağım şimdi asdads

 • Housedakitopal @housedakitopal

  İyi de mazotlu araçlar çoğunlukla benzinliden daha az litre bazında tüketime sahipler uzun yolda vs. Benzinlinin 10 litre yaktığı yerde mazotlu 10 litre yakmıyor. 7.5-8 litre civarı

  • Mr.Bell @mr-bell

   Değişken, benzer hacimde benzer ağırlıkta arabaları kıyaslamak lazım o konuda.
   Ancak ilk yatırım maliyeti, paranın bugünkü değeri ve gelecekteki değeri gibi konular devreye girince iş karmaşıklaşıyor. Yani dizel arabaya az yakıyor, satarken de o farkı veririm diye fazla vermenin bence mantığı yok senelik 25bin+ fazla yapılmıyor ise.
   Ben şahsen tercih etmezdim.

Aralık ayı gelmeden bir çok ürüne yine kalem kalem zam gelecek gibi hissediyorum ki zaten yeni yılla direkt zamlar geliyor her sene.
Özellikle A4 kağıt fiyatları tekrar artmış vaziyette. 24.5 liraya satılan copierbond falan uygu fiyatlı kalıyor ki fiyatlarına stok bitmesine yakın yada ay dönümünde zam gelir mi düşünmeden edemiyorum.
Avansas gibi yerlerden alabiliyorsanız oradan, oradan alamıyorsanız direkt mağazadan bu ihtiyaçlarını çözün bence. Ofisi olanlar ise bazen toptan ucuza alabiliyor onlardan da konuşup alabilirsiniz belki.

BeğenFavori PaylaşYorum yap