Anahtarlık siparişim halen hazırlanıyor olarak görünmekte. Ne Teknoseyir’den ne de MNG’den bir kargo gönderi kodu alamadım. Bulunduğum yerdeki MNG şubesi gönderi kodu olmadan bir bilgi veremeyeceklerini söylüyor. Anahtarlık geldi mi, gelip geri döndü mü bilmiyorum. [email protected] a mail atıp sordum, geri dönüş yok, resmen kapı duvar. Alt tarafı 400 anahtarlık satıldı. Dost acı söyler ama bir süreç bu kadar kötü yönetilemezdi. Keşke gittigidiyor vs üzerinden satılsaydı, gönderi kodunu sisteme girmeden sipariş onaya düşmezdi ve bu kadar dert olmazdı. @gamsizm

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 33

@gamsizm normalde sizi basit bir durum sebebiyle tag’lemezdim ancak anahtarlıkların kargo süreci ile ilgili doyurucu bir bilgi bulamadığım için sormak istiyorum. Kargoya verdiğinize dair bir bildirim gelmiyorsa, kargo şirketi de kargonun takip numarasını bize mail atmıyorsa kargoya verilip verilmediğini nereden bileceğiz? 1 haftalığına şehir dışındayım ve sonraki hafta da yurtdışına çıkıyorum. Haliyle şuan kargoyu teslim alacak kimse yok. Kargonun gelip size geri dönmesini de istemiyorum. En azından yollandığını bilsem kargo şubesine ulaşıp beklettirebilirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Anahtarlık bekleyen arkadaşlar, sevgili @asaltek ile olan yazışmamız aşağılarda kaynayıp gitmesin diye tekrar Sosyal'den paylaşayım istedim. @gamsizm da uygun görürse @asaltek in belirttiği şekilde ilave bir üretim süreci olabilir, teknoseyir komisyonu da fiyata ekli şekilde talep eden alıcılara, tamamen kişisel olarak üretilmiş eşsiz bir ürün yapılmış olabilir:

https://teknoseyir.com/durum/1458179

#tsanahtarlık #anahtarlık Alamayanlar

#tsanahtarlık #anahtarlık Alamayanlar üzülmesin ben 2. Bir serinin geleceğine kesin gözüyle bakıyorum. Bu kadar ilgiyi sadece TS yönetimi değil hiç kimse beklememiştir.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 11
 • BraVe @brave

  Farklı tasarım olursa bu ilk partiden alanlar yenisini de alacaktır. Ben alırım yani. 🙂

 • ismail ozan izci @asaltek

  Şuraya "copy/paste" yaptım, kolaylık olsun;

  ***
  Selamlar. Sistem düzgün çalışsa, bir saat içinde tamamı bitecekmiş gibi bir satış olmuş, ben de takip ettim. Karışıklıktan ekstra biten stoklar, sabah yeniden tanımlanmış ama onlar da yine bitmiş. Bunu ben de tahmin edememiştim; ilk hafta yarısından fazlası, sonraki aylarda da tamamı satılır diye düşünüyordum.

  Anlattığınız gibi, bu ürettiklerimi aynı şekilde üretmek, her şey hazır olduğu halde bile hiç kolay iş değil. Öncekiler için yoğun bir çalışma ile, 2 ay gibi bir süre gerekmişti; Üretim+Kumlama+KabaZımpara+HassasZımpara. NFT gibi bir şey oldu bunlar, işin başından beri fırsat buldukça söylemiştim zaten, akşamki canlı yayında LP de bu kelimeyi kullanmıştı.

  Stok bitiş sonrası, gece durumu biraz görüştük. Bir 512 ya da 1024 mutlaka gelir, fakat aynısından mı olur, o iş biraz zor görünüyor. Mevcut tasarım, seri no'nun devam etmesini her şekilde kısıtlıyor, 512 yazdık bir kere. Aynısını üretip, bir yerlere x2, x3 gibi bir şeyler kazımak, önceki alanlara kesinlikle hıyanet gibi olacaktır; ayrıca ürünün değerini düşürür, değerinin satış öncesi farkında olup ilk alabilenlere ayıp olur. Yani aynı tasarımın bir yerine x2, x3 yazmak, ya da seri no'yu 1024 yapıp yeniden üretmek fikri şimdilik askıda, ama yeni tasarımlar ile yeni üretimler mutlaka olur, benden ya da bir başkasının elinden.

  Fakat daha tasarım aşamasında, tasarım aynı kalacak şekilde, seri numarasız ama kişiye özel tasarımlı bir versiyonu üzerinde çalışmış ve LP'ye de bundan bir adet üretmiştim (onunki bakır malzeme). Üretimde fire olmadığından, fazlalık olarak ürettiğim 96 adetlik, ön yüzü işlenmiş bir plaka kaldı atıl olarak, üretim işlerinde normal olan bir durum bu. Arka yüzleri de, kişiye özel işlemeye hazır; bu plakayı, bu iş için kullanabiliriz. Tabi ön sipariş olmak zorunda bu satış. Bunu TS ekibi, aralarında görüşüp karar verirler. Olursa, kişiye özel olacağından, fiyatı x2, x3 civarı olacaktır, gelen özel tasarım talepleri ile ben tek tek ilgilenmek zorunda olacağım çünkü. Format aşağıdaki gibi; bütüne, yani 512'lik seriye dahil, ama sanki çalışmayı durdurmuş, hata vermiş bir yazılım gibi, yuvarlak pini de kayıp.

  ilave olarak; Bu kişiye özel tasarımlar, seri numaraya bağlı olmayacağından (tabi yine 10nuncu yıl anahtarlığını temsilen / 512 orada durur), bir plakaya sığan 96 adete bağlı kalmak zorunda da değiliz, devamını talebe göre ben karşılayabilirim. Burada önemli olan, ön sipariş usulü bir satış olması gerekliliği, 96'şar adetin tek defada işlenmesi şart. Önce ön siparişler ve ödemeleri alınır, kişiye özel tasarımlar belirlenir ve işlenip gönderilir şeklinde olmalı.
  ***

 • Emre Yüce @emreyuce

  Yalnız onun üretimi de artık seneye olacağı için herkes bir daha alacak. Demek ki talep varmış bir günde bitti 400 450 anahtarlık.

  • Coppermine @coppermine

   @asaltek in anlattığından anladığım kadarıyla o kadar uzun sürmeyebilir. Bir yüzü zaten işlenmiş durumda, diğer yüzüne de alıcının istediği tasarım işlenecek; yabancıların "tailor made" dedikleri gibi, kişiye özel bir seri.

 • Makineci @makineci

  Kişiye özel ön siparişle, Makineci yazılı çıksa keşke 😛

  3d printerdan mı bassam yoksa 💩

Benim olayım teknoseyir anahtarlığı değil, @asaltek tasarımlarının şaheserliği. Yeni anahtarlığı da sipariş ettim ama anahtarlık bahane. Kendisi benim gözümde hem Sanatkar hem de Zanaatkar 👍

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hahaha,

Youtube’da canlı yayın taklacı güvercin mezatı çıktı karşıma, millet yorumlarla arttırmaya katılıyor. Youtube bile böyle bir etkileşimi daha görmemiştir 😂

https://youtu.be/8jcXINGotd8

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 13

Buralara iyiden iyiye sonbahar geldi artık...
Huawei P40 Pro ile çekip HDR filtresini uyguladım.

Edit: yoğun istek üzerine HDR'siz ham halini de koydum.😄

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 14

Çoğu kişi bilmez ama Atatürk'ün Nutuk eserinin ilk orijinal baskısında, Atatürk bazı haritaları da Nutuk'a dahil etmiştir. Hani şu hepimizin ortaokul yıllarımızdan hatırladığı Sevr ile parçalanmış Anadolu haritası mesela. O günlerden şu anki topraklarımıza erişmemizde emeği olan ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşlarının ruhları şad olsun. Bu arada 2. fotograf da 26 Ağustos'da başlayan Büyük Taaruz'un haritası.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Herkese selamlar,

Çalışma masamda kullandığım Vestel üretimi ve aslen TV olan 1080P Toshiba monitörü yakın bir zamanda (birkaç ay içerisinde) değiştirmeyi düşünüyorum. Monitörler en az sıklıkla değiştirdiğimiz parçalar olduğundan da olmuşken uzun ömrürlü bir yatırım olsun diyorum. İhtiyaçlarım şunlar;

-4K olması, madem geleceğe bir yatırım olacak, olmuşken 4K olması

-Minimum 3, ancak olabiliyorsa 4 giriş desteklemesi (Benim iş laptopum, 2 kasa ve eşimin laptopu)

-Güncel yeni nesil teknolojilere olabildiğince uyumlu olması (HDR, Dolby Vision, G-sync vs)

-27 yada 28 inch’den büyük olmaması

-Olabiliyorsa 1 adet type c/thunderbolt bağlantı desteklemesi

-4K 60hz yeterli, oyun oynasak da yüksek fps’li e-spor oyunları oynamıyoruz, yüksek tazeleme hızı şimdilik lüzumsuz ama ilerisi için gerekebilir belki de.

-Güncel renk uzayı skalalarına olabildiğince uyumlu (sRGB, Adobe RGB, Pantone vs) burada ifade hatası yapmış olabilirim, bu terimlere yabancıyım ancak eşim Blender ve video edit işlerinde bunlardan yararlanabilir, mevcut laptop monitörü %100 sRGB.

Bu maddeler ışığında kendime 2 model belirledim.

İlk model mütevazi LG 27UL850-W

https://www.lg.com/tr/monitor/lg-27UL850-W

4k 60hz monitör. 2hdmi, 1dp, 1 type c giriş desteği var. 99%sRGB, HDR10 ve HDR400 destekli. Fiyatı 350 Euro seviyelerinde

İkinci model Acer ConceptD CP3 CP3271KP

https://www.epey.com/monitor/acer-conceptd-cp3-cp3271kp.html

LG’nin 2 katı fiyata, 4K 144Hz. 2 HDMI, 2DP giriş desteği var. 100% sRGB, HDR10, HDR400, ∆E (Delta E) < 1 Renk Hassasiyeti, Çevresel Işık Kalkanı (Shield) PANTONE Matching System (PMS)Variable Refresh Rate (VRR)1ms VRB (Visual Response Boost) 4 ms Tepki Süresi (Tipik)350 cd/m² Parlaklık (Tipik)400 cd/m² Maksimum Parlaklık (HDR) gibi çok daha iyi özelliklerle geliyor.

Bir yanım diyor ki LG işini görür kır dizini bunu al, diğer yanım diyor 40 yılda bir değiştiriyorsun, olmuşken iyisi olsun al pahalıyı geç. Arada kaldım resmen ama gönlüm Acer’a daha yakın gibi. Sizin yorumunuz yada alternatif öneriniz var mı?

Not: @gamsizm in son incelediği Asus monitörü önermeyin, bütçem o kadar yüksek değil 😄

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Batuhan @achfighter

  LG'den iki tane al. Biri eşine biri kendine.

 • Alpi Atansay @alpi350

  Kullandığım LG televizyon da Monitörü de hep sıkıntı çıkardı bana. Aman dikkat edin sizde. İyice bir araştırın derim.

  Ben olsam bu saatten sonra LG üretimi bir panel asla almam. Samsung gibi kaliteli değil çünkü.

 • Papa Emeritus @pope

  HDR ve Dolby Vision’ı monitörlerde unutun gerçekten berbat bir deneyim. HDR’ı direkt kaptmak daha iyi oluyor. Ben de LG UL850 kullanıyorum ve iş için alınacaksa kesinlikle tavsiye ederim. Type-C çok büyük rahatlık, Type-C’siz monitör alıp çok pişman olan oluyor. Bu arada Acer’da artı olarak gördüğünüz özelliklerin bazıları LG’de de var. LG’de 350 tipik, 400 HDR parlaklığı var, FreeSync desteği var(ACER’da da VRR olamaz çünkü HDMI 2.1 gerekir). 144 Hz için 2 kat fiyat verilir mi size kalmış ama Type-C olmaması yüzünden monitörden bile saymam Acer’ı açıkçası. Hele o fiyatlara gerçekten yazık olur. Bu arada görüntü kalitesi olarakta monitöre çok yatırım yapmayın derim. LG OLED TV kullanıyorum ve şu an piyasada 3-4 bin USD altında ki monitörlerin hepsi çöp gibi geliyor bana. LG OLED gördükten sonra 2.000 EUR’a monitör alsanız bile çöp gibi geleceği için gerçekten çok para harcamayın derim.

  • Coppermine @coppermine

   @pope HDR bölümü aynı evet, o kopyaladığım yerde kalmış, aslen DeltaE değeri Pantone scala uyumu ve AdobeRGB bölümünü almak istemiştim. LG’de freesync var ama Acer’da G-sync de var ve, şirket laptopum harici diğer 3 cihazda Nvidia ekran kartı var. ( Nvidia her ne kadar freesync’i de kabul etmeye başlasa da g-sync olması bir avantajdır) Oled konusunda haklısınız ancak işletim sistemi yada office uygulamaları gibi bazı ikonların uzun süre sabit kaldığı bir ortamda Oled yanığı sorunu bütünüyle giderilmeden hiçbir şekilde OLED’e yatırım yapmam, ben takıntılıyım biraz, bu yüzden TV alırken de OLED almamıştım. Type C ise şu an için gereksiz, şu an kullandığımız hiçbir cihazımız type c üzerinden görüntü vermiyor, bu özellik daha çok geleceğe yatırım gibi olacak aslında. Tıpkı Acer’daki 4k 144hz durumu gibi.

  • Papa Emeritus @pope

   @coppermine OLED’i zaten sadece oyun ve film için açarsınız, monitör olarak kullanılmaz dediğiniz gibi. Monitör konusunda karar sizin ama ben Type-C’siz monitöre asla bulaşmazdım. Şimdi monitörde takılı SSD ve mouse adaptörüm var. MBP’yi tek kabloyla takıyorum cihaz hem şarj oluyor, hem görüntü aktarıyor hem backup alıyor hem de mouse’a bağlanıyor otomatik olarak. Gerçekten müthiş rahatlık. 144 Hz ve G-Sync’in ise çok bir önemini göremiyorum açıkçası çünkü bunlar oyun odaklı özellikler ve çok çok daha iyi paneller şu an piyasada ve onları gördükten sonra çok ekstrem monitörler hariç kusasınız geliyor. Monitörde çözünürlük, konfor, type-c ve ortalama üstü renk doğruluğu dışında hiç bir özelliğe para verilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

  • Coppermine @coppermine

   @pope tabiiki oyun da oynanacak bu monitörde ama öncelikli amacımız iş tabiiki. Tıpkı type c durumu gibi, şuanki hiçbir sistemimiz beğendiğim oyunlarda 4K 60 fps üzerine çıkamıyor olsa da (ultra detail, RT on vs) ilerde mutlaka yeter güçte ekran kartına geçilir, tıpkı o dönemde type c görüntü çıkışlı laptoplara geçilebileceği gibi. Bu arada şirket laptopum lenovo’nun type c’den görüntü çıkışı ve şarj desteği var. Onu bağlayabilirim şuan type c ile. En temizi çalışır halde görüp karar vermek galiba.

Zotac Magnus One ile gelen dökümanları karıştırırken bunu buldum. Taktım USB’ye aynı dediği gibi, sanki dvd takmışım gibi read only açıldı tüm driverlar. Sene 2021 olmuş hala üreticiler driverları cd/dvd’de basıp kutuya koyuyorlarken böyle bir gelişme görmek hoşuma gitti. 16gb’lık ufak bir usb flash diskin günümüzde maliyeti boş bir dvd’den ne kadar pahalı olabilir ki?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Teknoseyir haftalık gündemi şu anda izliyorum, yayın canlı olsa da chat ile etkileşim olmadığı için canlı olarak izlemek bana manasız geliyor ve istediğim gün ve saatte rahat rahat izliyorum. Sanıyorum benim gibi düşünenler fazlalaştı ki canlı izleyen sayısı 500’lü sayılara düşmüş, LP bu sayı az, maç mı var filan dedi ama bence sebep bu. Şayet chat ile bir etkileşime girmemeye devam edeceklerse Cuma Gündemi yayının canlı yapılmasının bence hiçbir gerekliliği yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 16
 • Shinsekuruza @shinsekuruza

  Canlı olmasının bana bir faydası yok çünkü hep MP3 dinliyordum. Sonra onu da bıraktım. 😀 E video geldi diye giriyorum daha yayın sürüyor ses gelmemiş falan bir daha da bakmıyorum geçip gidiyor. Tekrar eden konuşmalar bazı sessizlikler de cabası. Stüdyo ortamında yine iyi kötü arada izliyordum süresi de derli toplu tadında oluyordu.

 • My_Techno @my_techno

  Artık neredeyse hiç bir teknoseyir yayınını canlı veya sonra izlemiyorum desem? 😅 Ciddiyim.

 • Murat Şentürk @senturkmurat1999

  Podcast olarak dinliyorum ben. İyi gidiyor. Canlı yayın sevmiyorum.

 • Coppermine @coppermine

  olay canlı yada kayıt olayı değil. Madem etkileşim sıfır, eskiden olduğu gibi adam gibi kaliteli video ekipmanları ile, olası çekim hatalarından sıyrılmış daha kaliteli bir video hazırlanır. Sonuçta iki editör de ara ara ofise gidip inceleme çekebildiklerine göre bu hayli yapılabilir bir senaryo. Böyle amatör, sohbet bile denemeyecek bir tarzda birinin hattan düştüğü, diğerinin mikrofonunun çalışmadığı bir yayın da olmaz. Demek istediğimi anlamışsınızdır umarım.