Tek kelimeyle MUHTEŞEM.
3 hafta önce kumaş boyası almıştım. Kullanmaya üşendim üşendim, en son hadi bugün kullanayım dedim. Çok sevdiğim fakat artık çok solmuş siyah 2 tişört üstünde denedim, ve sonuç bu....

@m-ahmet önermişti, https://www.hepsiburada.com/viktoria-kumas-boyasi-siyah-2pk-fiske-sabitleme-1pk-p-HBV00000H62BX şundan aldım. ( Üstelik ben 21'e almıştım şu an 18 olmuş 😀 )

Çamaşır makinesinde kullandım ben. Şu anki sonuç Mavi Black Pro serisi ile aynı resmen 😀
not: Görseldeki tişörtler %100 pamuk tişörtler. Naylon polyester vs. tişörtlerde aynı sonuç çıkmayabilir.
not2: ben 2 paket boya kullandım 2 tişört olduğu için.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 18

Bilgisayarda 4K Netflix Nasıl İzlenir.

Netflix'i Bilgisayarımızda 4K izlemek istiyoruz peki üyeliğimizi 4K'ya yükseltip hemen izlemeye başlayabiliyor muyuz? Tabii ki hayır çünkü yapımcı şirketler korsan izlenmesin diye DRM önlemlerini aşmayı başarmamızı istiyor ne de olsa müşteri değil şirketler her zaman haklıdır, ben de bunu bugün acı bir şekilde tecrübe ettim.

3 saatlik bir mücadelenin ardından bilgisayarımda Netflixi 4K izlemeyi başardım ve diğerlerine rehber olsun onlar da acı çekmesin diye bu yazıyı yazmaya karar verdim. Hazırsanız başlayalım.

İhtiyacınız olanlar :

 • 55 Liralık Netflix Premium üyeliği
 • Windows 10 veya Windows 11 işletim sistemi
 • Bilgisayara bağlı tüm monitörlerin HDCP 2.2 Destekli olması ve destekleyen Kablo ile bağlı olması (HDMI 2.0 veya DP 1.4)
 • Windows Store netflix uygulaması veya Edge Browser (Linux kullananların gözü yaşlı)
 • HDCP 2.2 Destekleyen yeni nesil bir ekran kartı
 • Minimum 7. Nesil İntel işlemci veya AMD karşılığı
 • Minimum 25 Megabit internet hızı

 

Bunların hepsi tamamsa hemen sevinmeyin çünkü henüz yeni başlıyoruz. Kontrol ettiğimizde muhtemelen hala o lanet HD yazısını görüyoruz:

 

 


 

Bunun bir çok sebebi olabilir bunları tespit etmek için Edge browserı açıp adres satırına edge://gpu/ yazıp entera basıyoruz ve şu satırların olduğu tabloyu buluyoruz :

 

 

Bizim için önemli satırların anlamları :

 • PlayReady Hardware DRM disabled : Bilgisayarda DRM kapalı mı onu gösteriyor false yazıyorsa problem yok demektir. Test etmek için tıklayın (Bu testte true yazması gerekli)
 • HEVC İnstalled : HEVC codec yüklü mü.
 • HDCP 2.2 support : Bilgisayarın HDCP 2.2 destekleyip desteklemediğini gösteriyor.
 • HEVC 4K support : HEVC codec 4K desteğini gösteriyor.-

 

HEVC installed False ise:

HEVC codec'in windows'a yüklü olması gerekiyor, bunun için windows store'a HEVC yazıp parasını verip satın alıyoruz ve yüklüyoruz.

Yükledik ve hala HD yazıyorsa devam ediyoruz.


 

HDCP 2.2 support False ise :

 

Üstteki gereksinimlerden en önemlisini sağlamıyorsunuz demektir :

Bilgisayara bağlı tüm monitörlerin HDCP 2.2 Destekli olması ve destekleyen Kablo ile bağlı olması (HDMI 2.0 veya DP 1.4)

 

Evet bilgisayara bağlı tüm monitörlerin HDCP 2.2 destekli olması gerekiyor, benim 2. monitörüm HDCP 2.2 desteklemediği için netflix izlemeden önce desteklemeyen monitörleri kapatıyorum ve HDCP 2.2 support True'ya dönüyor.

 


 

Monitörümüz 4K değil ise :

 

UHD yazısını görmek için monitörümüzün 4K olması gerekiyor ancak benim monitörüm 2K ne yapacağım? Bunun üstesinden gelmek için Nvidia DSR (Dynamic Super Resolution) Teknolojisini kullanıyoruz.

Nvidia control panele girin - 3D Ayarları yönet kısmından DSR ayarını 4K olacak şekilde etkinleştirin.

 

Netflix izlemeden önce windows görüntü ayarlarından çözünürlüğü 4K yapıyoruz :

 


 

VE MUTLU SON

 

Her şey tamamsa netflix windows store uygulamasını veya Edge browserdan netflixi açıyoruz ve nefesimizi tutup kontrol ediyoruz :

 

YAŞASIN ARTIK AYDA 55 LİRA VERİP 4K WITCHER IZLEYEBILIRSINIZ!

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 16

İstek üzerine aylar sonra @coppermine için “uygulama yeniden başlatıcı” program yazdım.
İsteyen indirip kullanabilir: https://birblog.cf/Uygulama-Yeniden-Baslatici.zip

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 21

Windows kısayol simgelerinde bulunan ok simgesini kaldırmak için;
1> https://www.dropbox.com/s/zk2cgd6v3onkr4o/Windows%20Shortcut%20Arrow%20Hacks.zip?dl=1 dosyasını indirin
2> Çıkardığınız "Remove Shortcut Arrow Overlay.reg" dosyasını çalışıtırın.
3>Oturumu kapatıp yeniden giriş yapın.

Orjinal haline çevirmek isterseniz;
1>Yine aynı dosyadan çıkardığınız "Restore Default Shortcut Arrow Overlay.reg" dosyasını çalıştırın
2>Oturumu kapatıp yeniden giriş yapın.

Kaynak: https://soundartifacts.com/tr/how-to/230-how-to-remove-shortcut-arrow-icon-on-shortcuts-in-windows-10.html#auto
#PratikBilgi
#Windows

BeğenFavori PaylaşYorum yap

7 Yıl veya Daha Uzun Süredir Kullanılmadığı İçin Kapatılan Cihaz Nasıl Açılır ?

https://www.turkiye.gov.tr/btk-yedi-yil-uzeri-kullanilmayan-imei-kayit-basvurusu

7 yıldır kullanılmadığı için imei numarası kapatılan telefonlarınızı buradan açabilirsiniz. Fatura istenmiyor sadece hattınızın o telefona bir zamanlar takılması gerekiyor. Yani o telefona kim hattını taktıysa onun E-Devlet hesabından başvurmak gerekiyor.
BTK kayıtlarından imei numarasının geçmişi inceleniyor ve eğer adınıza kayıtlı hattan sinyal alınmışsa telefonun sahibi olduğunuz anlaşılıp bloke kaldırılıyor. 12 saat falan sürüyor ortalama bu işlem.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ücretsiz bir veri kurtarma uygulaması arıyordum. Bu program işimi gördü tavsiye ederim. Kullanması çok basit. Diğer programlar belki veri kurtarmada daha iyidir kötüdür bilemiyorum. Fakat ben bütün dosyalarımı kurtardım. TestDisk partionları kurtarmanızı sağlıyor. PhotoRec ise direkt verileri diski düzeltmeden almak için.PhotoRec kullanırsanız grafiksel arayüz versiyonunu kullanın konsol versiyonu bir süre sonra takılıyor.(En azındana benim kullandığım sistemde böyle yaptı.) File formatta mp4 mov kategorisinin içnide onu seçerseniz mp4 leride beraberinde kurtarıyor. Avi formati içinde riff i aktif etmeniz gerekiyor.

Bu programdan önce easeus ile verilerimi kurtarmak istedim. Fakat 1 gb limit koymulmuş. Ve sizden 60 dolar gibi bir ücret talep ediyorlar. Korsan kullanmak istemedim.

Bu arada DiskPart ve Chkdsk ile bu programlara ihtiyaç duymadan verilerimi kurtarabilir miydim? (500 gb'lik hdd yi disk shrink yaparak iki farklı partion a böldüm. Ardından 78 gblık partion a windows 10 installeri kurdum. Fakat windows partionları silip 32 gblık kendi partionunu yapmış ve geri kalan hdd unallocated olarak gözükür hale getirmiş.)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

PC oyunları için güvenilir olarak trailer/hile aracı indirebileceğim bir yer var mı? Days Gone oynamaya başladım da. İlk defa survival oynuyorum. Her şeyin kısıtlı olması sinir bozuyor 😀

Not: WeMod baya işimi gördü. Tavsiyeler için teşekkürler. 🙂 #PC #Oyun #Trainer #WeMod

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 27

Selamlar. Geçen haftalarda grafik ve ufak tefek animasyon işleri için TS üzerinden ilan verip @umutizgi ile anlaşmıştık.

2 haftadır Umut'la çalışıyoruz. Çok hızlı şekilde harika işler çıkartıyor. Grafik, kurgu, ufak tefek animasyon işleri olan varsa kaçırmasın bu arkadaşı derim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Youtube'da bununla alakalı çok fazla video var ancak çoğu 15 dakikada anlatmış ve öyle bir anlatmış ki bilen insanın bile kafası karışıyor. 4 dakikada kısa sürede XBOX'ın kardeşlik sisteminden bahsettim. Umarım beğenirsiniz. #xbox

https://www.youtube.com/watch?v=t1F_TtYTLnE

XBOX Kardeşlik Sistemi Nedir? P1 - P2 Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Merhaba arkadaşlar, bu videomda sizlere XBOX'ın kardeşlik sisteminden bahsettim. Kısa ve açıklayıcı bir video olduğunu düşünüyorum. Umarım videoyu beğenmişsi...
BeğenFavori PaylaşYorum yap