Honor 7X incelemesi

Merhaba arkadaşlar Huawei’nin alt markası olan Honor’un 7X modeli elime ulaşmış bulunmakta ve cihazı deneyimleme fırsatını yakalamış bulunmaktayım. Öncelikli olarak Honor’a bu deneyimi bize sunduğu için teşekkürlerimi borç bilirim.

Öncelikle kendi kullanmış olduğum LG G4 marka telefonum ile kıyaslama yapacağım ardından aynı bantta olan cihazlar karşılaştıracağım.

Başlıyoruz;

En başta tasarıma dikkat çekmek istiyorum.

Tasarım;

Öncelikli tasarım olarak beni en başta rahatsız eden olay tek el kullanımda bayağı zorlanıyorum. Araç kullanırken veya uzanırken tek el ile kullanımda her an düşecek gibi hissediyorum ve bu telefonun mat kaplama olması ile de alakalı eğer kuru bir cilde sahipseniz telefon elinizden kayabiliyor hatta birkaç kere havada yakaladım şahitlerim var J, ve bir diğer sorun da serçe parmak ile alttan telefonu desteklediğimiz uzun kullanımda serçe parmağımın ezildiğini gördüm. 5.93 İnç Fullview ekran ile çerçevesiz kasa ile gelmesi bu gayet hoş bir görüntü oluyor hatta kasa ve ekran oranı muazzam. Ama G4’ün 5.5 İnç ve kavisli olmasından dolayı elde tutması daha kolay ve tek el kullanımda ciddi anlamda rahatlık oluyor. Ve beni tedirgin eden 2. Olay ise kameraların çıkıntılı olması, bir yüzeye bıraktığım zaman lens camları çizilecek diye tereddütte kalıp ekranın üzerine koyuyorum ki bu daha büyük bir sorun tam bir ikilem oluyor anlayacağınız. Ama bu sorunu bir kılıf ile çözüme ulaştırabiliriz ve arka yüzeyini rahatça herhangi bir yüzeye koyabiliriz. Bu sorunu da çözdüğümüze göre geçelim sıradaki karşılaştırmamıza.

 

Ekran;

Honor 7X, 5.93 inç (2160 x 1080 piksel) Full HD+ 18:9 2.5D kavisli cam ekrana sahip. Ekran yeterince parlak, neredeyse Honor 9 ile aynı ama LG G4’te 5.5 inç 2560 x 1440 piksel çözünürlüğünde 2K IPS Quantum LCD ekrana sahip. Genel olarak bir süredir konuşulan IPS Quantum LCD ekran yüksek kontrast oranı, daha geniş renk gamı ve  daha fazla parlaklık özellikleri ile diğer LCD ekranlardan ayrılıyor. 7X ise Ekranın yüksek çözünürlükte canlı ve parlak göründüğünü söyleyebiliriz. Piksel Yoğunluğu da 407 ppi seviyesinde. Ekranın özellikle oyun ve filmlerde keyifli bir deneyim sunduğunu da söylemek lazım. Ama kendi görüşüm olarak G4 ile kıyasladığımda evet 7X gün ışığında G4’e kıyasla ciddi oranda çok daha başarılı ve G4’ün 2K çözünürlüğü olduğu için bu bataryanın hızla tükenmesine sebep oluyor. Ama 7X 2160 x 1080 piksel çözünürlüğe sahip paneli pili gayet optimize bir şekilde kullanıyor ve bu benim çok hoşuma giden bir durum oldu. Tam olarak bir İOS optimizasyonu var. Hem işletim sistemi hem de ekran muazzam bir uyum içerisinde çalışıyor ve bu gün içerisinde pilinizin bitmemesine olanak sağlıyor. Sıra geldi bir sonraki kıyaslamamıza.

 

 

Batarya;

7X hızlı şarj teknolojisine sahip değil. 3340 mAh batarya, bir telefon için gayet yeterli. Bununla birlikte hızlı şarj özelliğine sahip olmadığı için %0’dan %50’ye kadar şarj etmek ortalama 1 saat sürüyor ve tam şarj ortalama 2.5 saat sürebiliyor. Ve tam şarj ile gayet rahat günü kurtarabiliyorsunuz. Deneyimlerime göre sürekli Bluetooth, mobil veri, WİFİ, veri senkronizasyonu açık ve otomatik parlaklık ile 7X rahatlıkla 2 günü çıkartabiliyor. 2. Güne hatta yüzde 30-40 arası pilimin kaldığı oluyordu ve işim gereği sürekli telefon konuşmaları gerçekleştirip sosyal medya vb. ortamlarda gezinmeme rağmen pilim gün sonunda 30-40 aralarında seyrediyordu. Ve benim açımdan mantıken de 2 güne yakın pili giden bir telefon için hızlı şarja gerek yok ki Honor mühendisleri de bu şekilde düşünmüş olabilir. 7X’te muazzam bir optimizasyon var pil konusunda. Gelelim zamanının amiral gemisi olan LG G4’e 3000 mAh kapasiteli değiştirilebilir batarya ile gelen G4 Quick Charge 2.0 desteğini sunuyor ama hızlı şarjı kullanmak için arka kapağın değişmesi gerekiyor ve kutu içeriğinden hızlı şarj adaptörü ve hızlı şarj destekleyen arka kapak çıkmıyor kısaca G4’te yalnızca hızlı şarj desteği bulunuyor. Şimdi şöyle bir şey var 3000 mAh bataryaya sahip bir telefonun 2K çözünürlüğü beslemesi oldukça yetersiz ve gün içinde telefonu 1-2 defa şarja takıyordum bu sebepten dolayı, yine G4’te de Bluetooth, mobil veri, WİFİ, veri senkronizasyonu açık ve otomatik parlaklık seçili şekildeydi. G4’te ben bu sorunu şöyle çözdüm Polonya ROM’unu orijinal olarak telefona yüklemeyi başardım ve Android sürümünü 7.0 yaptıktan sonra telefon ciddi anlamda daha stabil ve optimize oldu. Günde 1-2 defa taktığım telefon günün sonuna gelindiğinde yüzde 20-25 arası bir oranda kalıyordu. Tabi ki burada kullanılan RAM ve CPU da önemli. G4 2015 model bir telefon unutmayalım. Kısaca 7X pil konusunda tam bir canavar. Ayrıca günlük kullanımda cihazın pek ısınmaması dikkatimi çekti. Sıra geldi kamera kıyaslamasına.

KAMERA

Honor 7X’in dikkat çeken özelliklerinden biri optik özelliği. Cihaz 2 megapiksel ikinci bir kamera beraber 16 megapiksel bir arka kameraya ve 8 megapiksel ön kameraya sahip. Kameranın arayüzü basit ve ilk denemede kolayca anlaşılabiliyor.

Konu kameraya geldiği zaman 7X modern ve güncel bir kameraya sahip. Bu segmentte ki çoğu cep telefonu tek kamera ile gelirken 7X dual lens ile bize sunuluyor ki dual lens olduğu zaman alan derinliği kavramını kullanabiliyoruz. Ve bu alan derinliğini bir DSLR makine kıvamında yapmaya çalışsa da bence biraz işin içinde sanallık var bu hissediliyor. Arka planı blurlamaya çalışırken ya çok fazla blur oluyor ve bu dikkat çekiyor ya da blurlarken bazı kısımları algılayamayıp oraları normal görünüyor ve bu dual lens özelliği biraz daha gelişebilir. Pro özelliği olması cidden hoşuma gitti LG G4’ten aşinalık olduğu için bi manuel ayar arıyor insan ve bunun olması güzel bir özellik. Ve bir de biraz ayar biliyorsanız ortaya çok güzel fotoğraflar çıkıyor. Dual lens burada da işimize yarıyor. Ve okuduğum diğer incelemelere oranla pro modda düşük ışıkta gayet güzel işler çıkardı. Yapılan ayarlar bence bunu çok etkilemekte, buraya ben çektiğim fotoğrafların linkini bırakacağım. Düşük ışıkta nasıl işler başardığını sizlerin de görmesini isterim.

Fotoğrafların linki burada;

https://mega.nz/#F!q0YGgbxL!5HcQIvrQUKro3wRc_gqHZw

 

Sonuç olarak ben bu telefonu günlük kullanım açısından gayet ideal buldum. Sürekli Gear s2 saatim Bluetooth ile bağlı olmasına rağmen ve en başta da belirttiğim gibi her şey açık olmasına da rağmen rahat rahat bir sonra ki güne şarjımın ciddi bir kısmı kalmaktaydı. Ve kamera da gayet iyi tabi ki bu fiyat ve segmentte ki diğer cihazlar ile kıyaslandığı zaman. Ve benim tek mustarip olduğum kısım tasarım, tasarımı pek beğenmedim. Tasarım hakkında aldığım yorumlar ise İPhone 6S’e benziyor oldu. Tam manasıyla segmenti açısından fiyatını hak eden bir telefon benim gözümde. Ve bu arada ilginç bulduğum bir şeyi de sizinle paylaşmak istiyorum;

 

Bu ekran görüntüsünü tuşlar kilitli iken yakınlık sensörünü kapattığımız zaman karşımıza çıkmakta. Sebebini bilmiyorum hatta tam olarak anlayamadım.

 

Diyeceklerim bu kadar.

Ali Kandemir ve SA Yayun’a teşekkürlerimi sunuyorum. Bu tecrübeyi bize yaşattıkları için.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler