Pentel Graph Gear 1000 Mekanik Kalem

 • TeknoSeyir kalem maratonunun beşinci, Pentel serisinin ikinci konuğu, en farklı kalemler arasında yer alan Graph Gear 1000. Graph Gear serisinin en üstünde yer alan bu kalem birçok tasarımsal yeniliğe de sahip.

 

 • Ucundan manşonuna kadar metal bir gövdeye sahip. Uzunluğundan da ötürü 20 gram ağırlığı ile tam anlamıyla hissedilen bir kalem. Bu konuda Kaweco Special ile çok benzeşiyorlar. Tasarım anlamında kesinlikle çok iyi bir noktada ancak grip kısmı belki de daha ince ve tırtıksız yapılabilirdi. O kısımda nedense gereksiz bir tombulluk ve tırtıklı yapı var. Sanırım bunu en iyi Flossy Carter gibi anlatabilirim: "I'm not feelin' that.".

 

 • Sanırım bu güne dek gördüğüm en modüler kalem. Ama burada Pentel'i anlamak mümkün değil! Neredeyse bütün parçalar çıkıyor ancak bunların renkli, farklı tasarımlara sahip yedek parçaları satılmıyor, böyle bir piyasa neden oluşturulmamış anlamıyorum. Böyle bir adım atsalar bu kalemin şöhretini o kadar çok artırabilirlerdi ki...

 

 • Pentel adına çok şükür denebilecek bir özellik de kalem ucunun gizlenebilir olması. Evet, ilk defa bir Pentel kalemde çok güzel bir klips var ve bir işe yarıyor! Kalem ucu göstergesi de Smash gibi ortaya alınmış. Grip kısmı da kesinlikle farklı seçeneklerle gelmeliydi. Bu kadar modüler olmasının yanında en azından tırtıklı olmayan farklı grip seçenekleri çok daha rahat yazım için gerekli bu kalem için. Su damlası şeklindeki jel parçacıklar bu deneyimi iyileştirse de mükemmelden çok uzak.

 

 • Yazım deneyimi bu kalemde kişiden kişiye çok farklılık gösterecektir. Kaweco Special ve Rotring Rapid Pro'da olduğu gibi uzun ve ağır. Almadan önce denemenizi tavsiye ediyorum.

 

 • Bu kalemin bir diğer güzel yanı da, 0.3, 0.5, 0.7 ve 0.9mm seçenekleri ile geliyor olması. Çok geniş ve tatmin edici bir uç yelpazesi. Daha da geniş uç yelpazesine sahip olan Graph 1000 For Pro'da 0.4mm uç seçeneği de sunulmuş durumda.

 

 • Bir Pentel klasiği olarak sunumun yalnızca kalemle sınırlı kalmış olması hâlâ hoş değil; ancak burada yine fiyat devreye giriyor. Ben Amazon'dan €7 civarına satın aldım ama $20'ye kadar fiyat seçenekleri de piyasada bulunmakta. Yine Pentel'in ülkemizdeki fiyat politikasını gözden geçirmesini öneriyorum zira Türkiye'de çok daha yüksek fiyatlara bulunmakta.

 

#Pentel #GraphGear1000 #Mekanik #Kalem #İnceleme #MechanicalPencil #Review

Bu rehberdeki her şey (yazı, görsel vb.) bana aittir. Kaynak gösterdiğiniz sürece kullanıma açıktır.

Soru ve yorumlarınız için TeknoSeyir'e üye olmayı unutmayınız!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mcan @dogan_mcan

  @kosmer Rica ederim bu duyguları uyandırabilmek bile mutluluk verici benim için. 11 tane daha geliyor fikriniz değişir belki 🙂

 • Vizuvv @vizuvv

  "Çıt-Çıtlı" kalem incelemesi okuyacağım, "Alsam mı ki yauv?" diyeceğim aklıma gelmezdi. Kenar köşe diyebileceğimiz konu bile cezbeder bir halde. Teşekkürler.
  Peki puanlamalı bir tablo hazırlayacak mısın? Acemice örnek veriyorum, Grip, rijidite, tasarım, mödülerlik gibi önemli başlıklarda puanlama yaparak en iyiyi seçmek?

  • mcan @dogan_mcan

   Aslında sıralama için ayrı bir yazı düşünmekteydim. F/P sıralaması, fiyat göz önünde bulundurarmaksızın arasından en iyiyi seçmek gibi birkaç kategori düşündüm fakat sizin tablo tavsiyeniz daha açık ve anlaşılır olabilir, öneri için teşekkürler. Daha fazla kategoriye ayırıp hepsini ayrı ayrı puanlayarak toplam bir skor tablosu oluşturmak iyi bir fikir.

 • mcan @dogan_mcan

  Deneyimlemediğiniz sürece çok net bir şey söyleyemem ancak bu kalemi 0.3 kullanırken zorlanabilirsiniz. Eğer ki istediğiniz 0.3mm bir kalem ise Zebra DelGuard ve Pentel Orenz'e göz atmanızı öneririm. İşlemden kastınız matematik ise 0.5 daha iyi bir çözüm bence. Graph Gear 500 ve Platinum OLEeNU'ya bakabilirsiniz. İllâ ki ucu gizlenebilen ve ağır bir kalem arıyorsanız Rotring Rapid Pro, Ohto Promecha, Platinum Pro-Use veya Uni Shift Pipe Lock modellerini öneririm.

 • mcan @dogan_mcan

  @airboss Son yazmış olduğum dört modelden birisi hoşunuza gidebilir öyleyse. Ohto'nun da kullanımı bir miktar zorlayabilir o yüzden Platinum ve Uni'nin modelleri daha iyi olabilir.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler