Ubuntu 20.04 Focal Fossa İncelemesi

Merhaba, sizin için Ubuntu 20.04 üzerindeki deneyimlerimi paylaşmak istedim. Kişisel olarak 4 yıldır kendi sistemimde Linux dağıtımlarını kullanıyorum. Zaman zaman deneysel girişimlerim olsa da kişisel bilgisayarımda yaklaşık dört yıl boyunca Ubuntu 16.04 kullandım. 16.04' ün sorunları olsa da Ubuntu'nun daha sonradan Gnome arayüzüne geçmesi beni yeni ubuntu sürümlerinden uzun süre itti. Gnome'un iyi bir arayüz olduğunu biliyordum. Ancak 18.04 sürümünden sonra Ubuntu'da bulunan tam olmuş bir işletim sistemi hissi gittiğini ve deneysel basit dağıtımlardan birine döndüğünü düşünmeye başladım. Bu nedenle uzun süre yeni Ubuntu sürümlerinden uzak durdum.

Ubuntu ve Gnome birlikteliği, uzun süredir Ubuntu 16.04 kullanan biri olarak beni ikna edebilecek seviyeye gelmiş görünüyor.

Neden Ubuntu 16.04' ten vazgeçtim?

Gnome arayüzünün Unity'e oranla çok daha sorunsuz ve performanslı olduğunu biliyordum. Ayrıca Ubuntu 16.04' ün kullandığı kernel artık eskimişti. Sistem artık eski olduğunu bana hissettiriyordu. Performans ise tatmin edici değildi. Sistem geç açılıyor, geç kapanıyor, uykudan çok zor uyanıyordu.

Ubuntu 16.04 sistemimin dosya düzeninin oldukça karışması, performansının yetersiz gelmesi sebebiyle işletim sistemimi güncellemeye karar verdim. Bu süreçte başka dağıtımlara geçmeyi de düşündüm. Ne var ki cihazımda oldukça fazla dosya ve devam eden projeler olduğundan böyle deneysel bir geçiş yapmayı uzunca bir süre erteledim.

Ubuntu 18 ve 19 sürümleri denemiştim ve verdikleri deneyimi beğenmemiştim. Bu nedenle 16.04 üzerinde idareten yaşamaya devam ettim. Ubuntu 20.04' ün beraberinde getireceği arayüz güncellemeleri ile dikkatimi çekmesi sonucunda yeni sürümü beklemeye koyuldum.

Ubuntu 20.04 Focal Fossa Deneyimlerim

Yeni sürümü kurduktan ve ilk açılıştan sonra ayarları kurcalamaya başladım. Burada oldukça değişiklik yapılmış ancak eski hali gnome-control-panel çok daha iyiydi. Ancak detay seviyesi ona oranla çok artmış. En çok öne çıkan özelliklerinden biri ise karanlık temanın gelmesi. Ubuntunun yeni görünümünü ve simgelerini oldukça şık buldum.

14 inch dizüstü bilgisayarımda 1080p ekran var ve yazılar oldukça küçük görünüyor. Bu nedenle önceden ekran olçeğini 125% olarak ayarlıyordum. Bu sayede deneyimim çok daha kullanışlı oluyordu. Ancak 20.04' ün bana sunduğu 125% ölçekleme ile her şey o kadar büyük oluyordu ki, 100% ile kullanmak zorunda kaldım. Görüntü ile ilgili daha detaylı düzenlemeler için gnome-tweaks kurdum. Burada font scale i 1.25 yaparak istediğim sonucu elde ettim ve uygun bir görünümü elde etmeyi başardım.

Gnome tweaks ile şu değişiklikleri yaptım;

 • Pencere butonlarını alışkanlıklarımdan dolayı sol tarafa aldım.
 • Font Scaling Factor ayarını 1.25 e ayarladım.
 • Uzantıları etkinleştirdim

Bilgisayarımın deneyimini özelleştirmek ve Gnome'un bir çok istemediğim özelliğinden kurtulmak için uzantılar araştırdım.

Yüklediğim uzantılar

 • Unite: Unity'de en sevdiğim özellik bir pencerenin tam ekran olduğu zaman menüsünü ve butonlarını durum çubuğuna taşımasıydı. Bu uzantı tam olarak bunu sağlıyor. Oldukça iyi çalışıyor.
 • Animation Tweaks: Pencere animasyonlarını değiştirmeyi sağlıyor
 • GSConnect: Tek başına incelenmesi gereken çok etkili ve başarılı bir eklenti. KDE Connect özelliğini Gnome' a getiriyor. Bilgisayarınız ve telefonunuzu tam anlamıyla eşliyorsunuz. Kesinlikle deneyin.

Gnome üzerinde yaptığım müdaheleler ile sistemi istediğim noktaya getirdim ve kullanmaya başladım.

Ubuntu 20.04' ü kullandığım arayüzüm

 

Performans

Ubuntu 20, 16 ya göre çok daha hızlı çalışıyor. Üstteki resimde görünen programlar açıkken ortalama %5-10 arası değişen CPU kullanımı ve 3.1 GiB Ram kullanılıyor. (Ram kullanımını azaltmak için Snap Store uygulamasını sistemden kaldırabilirsiniz. Bu durumda kullanım 2.8 GiB' e düşüyor).

Ubuntu, Nvidia 940MX grafik kartım için Noeveu driver'ı otomatik olarak kurdu. Sistem genel olarak Intel Graphic üzerinde çalışıyor ancak istediğiniz bir uygulamayı sağ tıklayarak dedicated GPU ile başlatabiliyorsunuz.

Ubuntu 16.04 Intel Graphic ile Minecraft'ta ortalama 23 FPS sunarken, şuan yine Intel Graphics ile sabit 60 FPS alabiliyorum. Bunun neden kaynaklandığını hala anlamadım.

Performans konusunda cidden bir sıçrama yaşadığımı söyleyebilirim.

Uygulama Kurma ve Paket Yönetimi

Ubuntu Uygulama Mağazası snap paketlerinden oluşuyor. Arayüz olarak pek iyi olmasa da içerik olarak oldukça genişlemiş. Ancak ben yine de Ubuntu Software Store ve Snap uygulamalarını sistemimden kaldırdım. Bunun yerine apt aracını ve .deb dosyalarını kurmak için gdebi paketini kullanıyorum. Bence bu sistemi gereksiz yükten kurtarıyor.

Genel olarak Ubuntu 20.04 eksiklerine rağmen gayet iyi bir dağıtım olmuş. Gnome arayüzünün son derece özellştirilebilir olmasıdan dolayı, kendi istediğiniz hale getirebilirsiniz. Bu nedenle denemenizi tavsiye ederim. Bilgisayarlarınızı gerçekten kullanmanın zevkini aldıktan sonra GNU/Linux ile derin bir bağ kuruyorsunuz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • P_rzola @p_rzola

  Ubuntu 20.04 çıktığına göre 18.04'e geçebilirim artık.

  İncelemeniz için teşekkürler.

  • Umut Can Alaçam @umutcanalacam

   Ben teşekkür ederim. Neden 18.04 peki? Yeterince karalı olmadığından söz ediliyordu. Şimdi nasıl bilmiyorum ama.

  • greench @greench

   @umutcanalacam 18.04.5 sürümü çıktı en son. Gnome dışındaki bileşenler baya kararlı durumda aslında. Gnome da 20.04'deki sürümde bir miktar iyileştirilmiş durumda. Özellikler 19.10'da gelen sürümde yavaş hissettiren bazı hatalarını düzeltmişlerdi. Genel olarak point release sürümünde LTS sürümleri arasında geçiş yapılıyor. Bu da temmuz ayında çıkıyor genelde.

 • onelitersoftears @onelitersoftears

  Ubuntu heyecandan öte birşey değil 10 sene öncemi hatırladım o heyecanı gördüm. 🙂🙂🙂

 • helga @helga

  "sudo sed -i 's/NoDisplay=true/NoDisplay=false/g' /etc/xdg/autostart/*.desktop" bu komutla (terminalden girerek) başlangıçta gözükmeyen programları görebilirsiniz(başlangıç programları uygulamasından bahsediyorum) Komutu girdikten sonra uygulamayı kontrol ettiğinizde göreceksiniz gizli uygulamaları.

  Gnome Software, snap store v.s. kaldırmanız gerekmez. Bunların başlangıçta çalışmasını engellemeniz yeterli olacaktır.

 • Recep Çakan @recepchakan

  Bir önceki sürümlerde gnome arayüzüne geçmeyi denedim en çokta gsconnect için ama kilit ekranın önce kaydır sonra sifre gir olayına çok sinir oldum ve unity tam ekran uygulama kullanma durumuna ççok alıştığım için gnome unite benzer bir arayüz sağlasada tam olmuş gibi gelmemişti o zamanlar bana. Son sürüm sinir olduğum baya şey değiştirilmis ama senin 1080p ekranın tam tersi sorun var bende benim ekran 1366x768 çözünürlükte unity ile scaling 0,85 olarak kullanmaya alıştım gnome her şey çok büyük geliyor bana scaling için üretilen tüm çözümlerde yazıları büyütmek iiçin sadece bir 2 adet thema var küçüktme için scaling ile düzgün çalışan. o yüzden hala unity arayüzünü kullanıyorum. ufak tefek değişiklikler var.
  Bir sürede manjaro kde ilede benzer bir arayüz yaptım ama kde'ye pek geçesim gelmiyor.

 • ersoy @ersoy

  Virtual Machine'ne yükledim, denemek için süper yavaş. 27' 4K ekranda ölçekleme olayı da problemli geldi bana. Manjaro KDE kullanıyorum (Laptop XFCE, desktop'da önce onu kurdum ama ölçekleme bu ekranda güzel olmadı, KDE çok iyi).
  Ayrıca.. VM'de Mesela Linux Mint ona göre çok daha hızlı ki Ram'ini falan daha az verdim. VM'de bir de Deepin var, şu an en rahat çalışanı..
  Tabi VM ölçü olamaz herhalde. Yükleyip tam ayarları yapmak lazım ama KDE iyi şimdilik.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler