2 yılın ardından Galaxy S8 alınır mı?

2 yılın ardından Galaxy S8 alınır mı?

 

Bilenler vardır belki Galaxy S8 ile ilgili 2 tane yazı yazmıştım. Linkleri paylaşıyorum eski ve bugün arasında ne gibi değişiklikler olmuş bakabilirsiniz.

Ekran:
2 yılın ardından çok şükür ki kırılmadı ve bozulmadı 🙂 Ekran hala ilk günkü gibi kaliteli. Bir kaç yerinde ekran yanığı oluştu fakat bende daha yeni yeni meydana geldi. Alttaki sanal butonlar komple belirgin hale geldi ve açık renkli ekranlarda sıkıntı yapmaya başladı diyebilirim, çünkü gözüm sürekli oraya takılıp duruyor. Bir önceki inceleme yazımda dediğim gibi ekranımda samsungun orjinal kapaklı kılıfından dolayı bir çizik meydana geldi ve hala aynı boyutta duruyor çok şükür. Bir de şunu farkettim ekranlar belli bir süre sonra cilasını yitiriyor, özellikle 1.5 seneyi geçince parmaklarınız ekranda kayarken zorlanıyor ve bu her telefon için geçerli sanırım. İphone 8 de ve 6s te de aynı durumlar var. İlk aldığınızda yağ gibi kayıyor fakat sonradan sürtünme meydana geliyor. Bunun dışında çok daha kolay çizilir hale geliyorlar. Ben telefonu koyduğum cebe metal eşya bırakmıyorum fakat 5,6 yerinde ufak tefek çizikler var. Umarım cihazı kardeşim kullanırken bir yerlere sürtmüyordur 🙂
Ekranda dediğim gibi en ufak bir donanımsal sıkıntı yok. Tepkiler ilk günkü gibi.
Arka kısımda sürekli slikon kılıf kullandığımdan çizik bile yok diyebilirim.

Kamera:
Kamerası bana göre ilk günkülere göre daha iyi çekiyor. Eski fotoğraflara bakıp bugün aynı işlemi yapınca bir tık da olsa fark var. Hızlı ve net fotoğraflar çekebiliyorum. Elbette herkes bir bokeh güncellemesi bekliyor hatta bir kaç yerde okuduğuma göre, geçen sene okudum 🙂 samsung bokeh için güncelleme verecekti, o da türkçe bixby gibi yalan oldu sanırım.

Ses:
Dahili yada harici farketmez cihaz ilk günkü gibi. Dahili hoparlörde çok şükür çatlama patlama olmadı... Fakat yazılımla da olsa çift hoparlör desteği açılmalıydı bence.

Batarya:
Batarya konusu benim için en kritik konu. Cihaz performansı günümüze göre orta seviyeye doğru kaysa da satın aldığımız cihazı saatlerce kullanmak hepimizin arzusu. Özellikle her özelliği açıkken sabah 7 de aldığımız cihazı oyun oynamasak bile akşam 10-12 ye kadar şarjının gitmesini hepimiz isteriz. Peki 2 yılın ardından galaxy s8 ile bu mümkün mü? Tabiki de değil 🙂 Günlük deneyimim okadar kötü bir hal aldıki telefonu artık kullanmıyorum. Herşeyi Ipad’e devrettim. Telefon sadece telefonluğunu yapıyor ve ona rağmen utanmasa ipadten önce şarjı bitirecek. Şöyle örnek vereyim: Sabah 7:00 da %100 olan cihaz saat 14:00’a doğru %30 maks .%40 kalıyor. EE sende hayvan gibi şaapma dediğin duyuyorum da, durum öyle değil.
Örnek: 30saniyeX10arama yapıyorum. Toplasanız 20 dakika youtube dan video izliyorum, en fazla 30 dakika instagram videosu izliyorum. Ne oldu? Şarj bitti bitecek. 1 saat ekran süresi aldığım gün var bu hafta 🙂 Kanser eder adamı. Her nefes alışında %1 değer kaybediyor batarya. O yüzden garantiye göndermeye karar verdim ve göndermeden önce de başıma gelenleri yazıyorum. Şimdi bu örneğe bakarsak 2-3 saat maksimum ekran sürem var ve bu uygulamalar 1 pubg etmez. Fakat şöyle birşey var pubg oynayınca bile neredeyse daha fazla ekran süresi alıyorum. Evet yanlış duymadın cihazı kullanınca şarjım bitiyor krizine girmiyorsun ama standby modda niye bitiyorsun arkadaşım? Cebimdesin ve ekranın kapalı, %90 arkaplan uygulamalarıda kapatmışımdır ve yine şarjı içiyorsun. Hadi onu geçtim güç tasarruf moduyla aynı süreyi alıyorum 🙂 Hem yavaş çalış hem güçten tasarruf et diyorum ama yavaş çalışıyorsun yine de bataryadan tasarruf etmeye çalışmıyorsun.

Batarya Şarj Etme:
Batarya şarj etme sürem uzadı. Özellikle kendi orjinal adaptörünün performansı sanıyorum ki iyice düştü, Pubg oynarken orta ayarlarda yarım saatte anca %10 şarj ediyor. Grafikleri yüksek ayarlara çekince yarım saate anca %4-5 şarj oluyordur. Bu da şöyle bir sıkıntıya yol açıyor, atıyorum oyun oynadım oynadım şarjım %10 a geldi ve şarja taktım fakat oyun oynamaya devam ediyorum. 3-5 dakikada bir bakıyorsun şarj hala %10 gözüküyor. Sonra takıntı yapıyorsun acaba bitecek mi? Kapanacak mı diye? İpad pro adaptörünü takınca (18W olması lazım) oyun oynasam da oynamasam da ilk günkü gibi 1 saate şarj ediyor. Elbette benim batarya nekadar aşındı onu bilmiyorum. Zaten 800 serisi işlemciler malesef aşırı pil tüketiyor ve bunun yanında bekleme modunda malesef kendisini frenleyemiyor. Bakalım 855 serisi ve dengi işlemcilerde durum ne olacak.

Parmak izi/Yüz Tanıma/Irıs Tarama
İlk günkü gibi çalışıyorlar çok şükür. Bir sıkıntılarını hala görmedim ve hız olarak, performan olarak da aynı.
Performans:
Hepimiz biliyoruz ki bu hayatta herşey eskir ve değişir. Telefonlar için de aynısı donanımlar güç kaybediyor ve ilk güne göre eminim ki hantallaşıyordur. Sen/ben kendi cihazımızı kullanırken bu farkı anlayamayız fakat aynı cihazı sıfır bulup kullanınca yav bu sanki daha hızlıymış hissine kapılıyorsun ki gerçekte sıfır cihaz daha hızlı çalışıyor. Elbette kullandığımız cihazın yazılımları da yavaşlamayı tetikliyordur. Günümüzde sosyal medya uygulamaları en kötü 3 günde bir 1 kere güncelleniyor. Atom parçalatıcaklar ya sürekli oynuyorlar 🙂 Cihazımın performası çok kötü değil hatta keşke hızlı olsa dediğim bir zaman yok. Hala ihtiyaçlarıma hızlıca cevap veriyor. Elbette bir S10 Plus’a da hayır demem.

Peki gelelim esas konuya, Galaxy S8 bugün veya yarın satın alınır mı?
Net cevap veriyorum hayır satın alınmaz. Herşey pahalı ve isteklerimize ulaşmamız daha da zorlaşıyor. Bu konuları bir kenara bırakıp cebinizde 3 bin ila 3500 tl varsa gidip te Galaxy S8 almayın. İkinci ele bir çok kişi uzak fakat garantili ve görüp alacağınız bir cihaz ise ikinci el bu fiyatlara çok daha güzel alternatifler var. Hatta şöyle diyeyim bu fiyata Snapdragon 855 li modelleri bile bulabilirsiniz. Samsunga S7 ile geçtim ve S7 edge ardında da Galaxy S8 ile devam ettim. Bu 3 cihaz benim ihtiyaçlarımı karşıladı ve güzel günler geçirdik. Şuan S8 ile yola devam etmeyi düşünmüyorum 4650 tl civarına almıştım ve garantiye yollayıp ücretli tamir seçeneğini sunmalarını bekiycem ki Tüketici Haklarına başvurup 4650tl yi geri alayım.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler