Sorun Batarya Teknolojisi Değil, Hibritlerde Çözüm Değil

Ne zaman elektrikli araçlarla alakalı paylaşım görsem altında hep somut delili bulunmayan bu iki argüman üretiliyor ve bunları teker teker cevaplamaktan sıkıldığımdan SOMUT delillere ve bağımsız araştırma kurumlarının BELGELERİYLE bunu cevaplamak şart olduğunu düşünüyorum o yüzden başlayayım.

 

HİBRİT NEDEN ÇÖZÜM DEĞİL

Hibrit'in en sıkı savunucusu şu anda Toyota ve bakıldığında argümanlarını ne kadar haklı göstermeye çalışsalar da kendileri de hata yaptıklarının farkındalar. Biraz tarihten bahsedeyim.

Dünyanın daha Tesla firmasından haberi yokken Tesla ve Toyota çok ciddi partnerdi. Hatta içerisinde Tesla motoru bulunan ve bataryapaketlerini kullanan zamanında bir Toyota araç bile göstermişlerdi. Buyrun Link: https://venturebeat.com/2010/05/20/tesla-and-toyota-teaming-up-to-build-electric-cars-schwarzenegger-lets-slip/

Sonrasında aralarında anlaşmazlıklar olduğundan dolayı Toyota bulundurduğu Tesla hisselerini sattı: https://www.ft.com/content/130a937a-48fd-11e7-919a-1e14ce4af89b

Elinde bir elektrikli aracı yapacak kadar batarya teminini sağlayacak bir firma kalmadığından Hibrit araçlara MECBUREN yöneldi Toyota ta ki geçen sene sonuna kadar. Toyota dünyanın en büyük batarya üreticilerinden biri olan Panasonic ile çok büyük montanlı bir anlaşmaya imza atarak batarya sorununu çözdü. Buyrun Link: https://www.reuters.com/article/us-toyota-panasonic/toyota-panasonic-setting-up-ev-battery-jv-amid-rising-china-competition-source-idUSKCN1PE05R

Yakın zamanda da %100 elektrikli CHR otomobilini duyurdu Toyota. Buyrun link: https://www.autocar.co.uk/car-news/motor-shows-beijing-motor-show/all-electric-toyota-c-hr-announced-part-chinese-plug-plans

 

PEKİ NEDEN HİBRİT ÇÖZÜM DEĞİL?

Sebep aslında çok basit: Kullanıcıya en ufak yararı yok o yüzden 🙂

 

Şu an gidip bir elektrikli araç aldığınız zaman çok basit şekilde batarya, onboard şarj cihazı ve motor bulunur ve sürtünen parça sayısı olmadığından düzenli bakıma ihtiyaç duymaz elektrikli araçlar. Aşağıdaki görsel bile neden Elektrik gelecektir çok net kanıtı. İşletmesi de elektriğin kw/h fiyatı 50 kuruş olduğu için inanılmaz ucuzdur. Silecek suyunuz, lastikleriniz ve balatalarınız değişir sadece.

Hibrit araçlarınsa içerisinde genellikle 1.8 motor olduğundan deli gibi MTV ödersiniz. Bakım masrafları dizellerden bile pahalıdır ve gene benzin almaya devam edersiniz.

Hakeza içerisinde kullanılan bataryaların da ömrü berbattır çünkü elektrikli araçlarla aynı klasmanda bataryalar kullanılmaz ve sürekli doldur boşalt yapıldığı için 3 seneye batarya veriminiz %70 seviyelerine geriler. Toyota NiMH teknolojisine sahip uzun ömürlü olmayan ancak enerji yoğunluğu fazla yani daha az yer kaplayan bataryalar kullanır. Safkan elektrikliler ise Lithium Ion bataryalar kullanır.

 

Kısacası hibrit işi boş, dünyada boş. Neden sadece Toyota'nın zoraki Hibrit ürettiğini düşünüp VW, Seat, Porshe, Mercedes, BMW gibi koca koca firmaların komple elektriğe yöneldiğini sorgulamak bile bu sorunun cevabını açıklar zaten.

 

BATARYA TEKNOLOJİSİ KÖTÜ, İLERİDE DEĞİŞECEK

Bu olay nereden nasıl çıktı en ufak fikrim dahi yok. Kulaktan kulağa bir agümanın bu kadar nasıl yayıldığını ve kabul gördüğünü anlamak mümkün değil. Yok efendim solid state bataryalar gelecekmiş şu an eskiymiş 🙂

 

Arkadaşlar Lithium Ion bataryalar sektörde bir 20 sene daha değişmeyecek. Bu kullanılan Lityum bataryalarında kapasitesi seneden seneye sadece ve sadece %7 artıyor. Bu da içerisinde bulundurduğu enerji depolaması arttığından değil sektör bataryaları paketlemenin çok daha verimli yollarını bulduğu için bu %7 artış oluyor son 5 senedir. Yani teknoloji zaten çılgın ileride.

Tanıtılan elektrikli Peugeot e208'den örnek vermek gerekirse sadece koltukların altına 50kw/h batarya koyabiliyor artık sektör ve bu bataryalar 100KW/h hızında şarj olabiliyor. 30 dakikada %87 şarj,i 45 dakikada ise %100 şarj olup 350km yol gidiyor. Aşlağıda B sınıfı e208 modelinin batarya bölümü var.

 

Elektrikli araçlarda da batarya yıpranması gibi bir durum yok. Sizin anca 1.000.000 km yapmanız lazım ki bataryanız kullanılamaz kıvama gelsin. Dünyada da 1.000.000km yol giden araç sayısı 10'u geçmez zaten. Buyrun batarya yıpranma oranları EV'lerde: https://electrek.co/2018/04/14/tesla-battery-degradation-data/

 

SONUÇ

Bazı arkadaşlar ben çok net anlıyorum bana inat olsun diye böyle saçma sapan haberler paylaşıyorlar itibar etmeyin. Elektrikli Araç konusunda tek sorun şu an cidden pahalılar. 2020 senesinden itibaren de Dizel araçlarla aynı fiyata zibilyon tane elektrikli araç gelecek Alman markalardan bu sorun da kalmayacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ömer @omerf

  Yazı güzel Yekta sağolasın da, tek bir şeye kafam takıldı. Senin gibi ufku geniş bir insan nasıl "Lithium Ion bataryalar sektörde bir 20 sene daha değişmeyecek." diyebilir, aklım almıyor. Sence şu çağda 2 sene sonrası için bile öngörüde bulunmak zor iken 20 senede hiçbir şey değişmez demek ne kadar doğru?

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Hibrit araca ben de ısınamıyorum ama yakıt tasarufu sağladığı bir gerçek. Fakat kendileri çok pahalı olduğu için mantıklı değil. Şu an elektrikli araçların ucuzlaması lazım ve elstra vergi alınmaması lazım. 60-70 bin liralara C segmenti elektrikli araçlar görmeye başlarsak Türkiyede beklenenden çok daha hızlı yaygınlaşacağını düşünüyorum.

 • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

  350 km (ki o da fabrika verisi pratikte hiç bir zaman tutmaz o rakamlar) menzil ve sonrasında 45 dakika aracı beklemek uzun yolculukları seven insanlara hiç ama hiç uygun değil. Bence elektrikli araçlar pil teknolojisi ciddi manda ilerleyene kadar şehir içi oyuncakları olmak zorunda kalacaklar.

  • Yekta F. @electric

   NEDC verisi değil WLTP verisi söylüyorum. WLTP verisi normalden bile düşük çıkıyor çoğu zaman.

   Lütfen standartları araştır bence WLTP-NEDC gibi gibi.

   İşine geldiğin gibi de lütfen 45 dakika kelimesini çıkarıp alma kimse uzun yolda pillerini %100 doldurmuyor. 600km uzun yol yapacaksan 20 dakika mola yetiyor. 300km kullanıpta 20 dakika ara normal insan verir.

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   @electric kötülemek için söylemiyorum fakat 100 KW gücünde bir şarj istasyonu bulmak zor olmayacak mı?

  • Yekta F. @electric

   @deniz-fidan Şu an bile var. Ülkemizde 560 tane istasyon İstanbul'da 140'dab fazla istasyon var ama gelişim durdu neden araç yok 😀

   Araçlar gelsin anında kurulacak hepsi Zorlu, Turpak, Sabancı hepsi bu işin içinde burda kilit nokta aracın gelmesi. Araç yok adamlardan yatırım bekliyoruz olmaz şu an zaten EV için cennet ülkemiz kullananlar o kadar memnun ki anlatamam. İstasyonlar ücretsiz pazar yok diye, istasyonlar bomboş.

   Ceremesi olacak ama sonrası rahat merak etmeyin.

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   @electric 100 KW lık varsa iyimiş ben hep 20-30 KW lık falan var sanıyordum teşekkürler bilgilendirme için.

  • Yekta F. @electric

   @deniz-fidan 100 kw az var ama 50kw baya var genellikle 22kw'lık var ama uzun yollarda var kuvvetli makinalar merak etmeyin.

 • Coupe @coupe

  Zamanında Tesla Mercedes e de elektirikli model üretmişti. (B250e ve önceki nesil Smart'ın elektiriklisi)

 • batuhan.sener @batuhan-sener

  5 dk da şarj olmadığı sürece evin tek arabası olamaz

 • ARMv7 @armv7

  Gördüğüm kadarı ile model s 1000 km civarı menzil sunuyor. 1000 km yol yaptıktan sonra uyumadan yola devam eden şoförler total şoförlerin yüzde kaçını oluşturuyor? Normal bir araba kullanıcısı uyumadan 300-400 km den fazla yol yaptığını düşünmüyorum. Geneli baz alarak konuşursam menzil sorunu genel kullanıcı için çözülmüş olarak görüyorum. Hibrit konusunda yakıt tüketimine faydası olması tabii ki cezbedici ama dediğiniz gibi çözüm değil, bence çözüm akaryakıttan tamamen kurtulmak. Bir araştırmaya göre Tesla bir aracın şarj olması için gereken elektriğin üretimi arabanın yakacağı yakıttan daha çok doğaya zarar verdiği yönünde yani akaryakıttan kurtulmanın avantajı çok ta yok gibi görünüyor fakat Tesla bunun için de hamleler yapıp amerikada evlerin çatılarına ve boş bulduğu her yere ücretsiz güneş paneli kurulumu yapıyor diye bir yazı okumuştum. Bu bilincin artması insanları zamanla temiz enerjiye itecektir diye düşünüyorum. Elektrikli araçlar bence şuan günümüzün ilerisinde bir teknoloji sunuyor. Bazı insanların günümüze bile ayak uydurması mümkün olmuyor ki geleceği anlamaları daha düşük ihtimal. Elektrikli araçları RC araçların üretim teknolojisi ile üretildiğini zannediyor olabilirler ama gelecek cidden elektrikli araçlar.

  • Yekta F. @electric

   Hay ağzına sağlık, klavyene sağlık.

   8 saat uyumuyormuş gibi 5 dakikada şarj olsun gibi saçma sapan istekler bitmedi bir türlü. Uyuduğunda tak yahu sabah 600km elinin altında.

   Hadi takamadın diyelim 600km normal kullanıcı için 2 haftalık menzil 2 haftada hiç mi AVM'ye uğrayıp takamazsın. Boş argümanlar bunlar aşırı boş.

  • ARMv7 @armv7

   @electric Yani bu insanlar önce ne sıklıkla dinlenmeden 600km lik yakıt alıyorlar arabalarına onu düşünmeleri lazım. Hep 50 liralık alma muhabbeti burada da baş gösteriyor galiba :D, 50 liralık aldıkları için kısa menzillerde sürekli yakıt aldıklarından yakıt ikmalinin sürekli olması gerektiğini düşünüyorlar sanırım. Sürekli uzun yol yapan şoförler(%3) yine akaryakıtlı kullanmaya devam etsinler ama şehir dışına bile çıkmayan şoförler için gayet makul çözümler elektrikli araçlar. Hatta şehir dışı kullanım için bile makul ama azınlığı konuşmaya gerek yok.

  • Yekta F. @electric

   @armv7 Her sene 3-4 sefer İzmir'e giderim. 1 kere bile mola vermeden izmire gittiğimi anımsamıyorum hem de Osmangazi falan kullanmama rağmen.

   Boş argümanlar bunlar yazdım zaten %1 örneği gösterip %100 için yanlıştır deniliyor.

 • Melburg @melburg

  Fiyat konusu dışında bence de çok cazip bir çözüm elektrik ama bu ülkede ne olur bilmiyorum. Elektrik faturasına araba vergisi diye kalem bile koyabilirler burada 😀

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Elektrikli araçlarda da batarya yıpranması gibi bir durum yok. Sizin anca 1.000.000 km yapmanız lazım ki bataryanız kullanılamaz kıvama gelsin. Dünyada da 1.000.000km yol giden araç sayısı 10'u geçmez zaten. Buyrun batarya yıpranma oranları EV'lerde:

  Hatalı. Yıpranmadan dolayı kapasite gittikçe düşecektir. 5 sene sonra %20 az menzile sahip olacaksınız(rakamı salladım). Kabul edilebilir bir durum değil.

  2. Dünyadaki hiç bir ülkenin elektrik altyapısı komple elektriğe geçmeye hazır değil. Uzun bir süre de hazır olmayacak. Sadece dolum istasyonları, hızlı şarjlardan bahsetmiyorum. Evimin kapısında şarj edemiyorsam (IIRC 30 000€ masrafı var binaya o sistemin), bunun için AVM'ye gidip 30 dk beklemem gerekiyorsa (300 km için). Daha çok yolu var demektir.

  İçten yanmalı motorlar kesinlikle tarih olacak ama bunu saf duvardan şarjlı elektrikli araçlarla mı yoksa alternatif doldurmalı yakıtlarla mı yapacaz onu bilmiyorum.

  Not: Bu arada doğanın da içine sıçıyoruz bu pil merakımız yüzünden. Tüm araçları pilli yaparsak, o kadar metal ve mineralin çıkartılması için dünyanın artık neresinde ne ekolojik felaket yaparız allah bilir.

  Çözüm arabanın teknolojisini değiştirmekte değil. Çözüm araba mantığını değiştirmekte. 15-20 sene sonra araba sahibi olmak salaklık olacak. Arabaları paylaşacaz. Park etmiş, boşta duran araç olmayacak.

  • Yekta F. @electric

   Hatalı demişsin bataryasının sadece %7 değerini kaybeden araba 500.000km yol yapmış. Eldeki matematiksel veriye bakmamışsın 🙂

   Ev'lerde batarya yıpranması %85 seviyesinden sonra matematiksek olarak hesaplanamayacak kadar az oluyor.

   Dediğin sahiplik konusunda da %100 haklısın.

  • Yekta F. @electric

   Bir ikinci olarak EV'ler sabah kalkıcaz %100 olacak demiyorum. Tüm ülkeler biz de dahil elektrik altyapımızı güçlendiriyoruz. Bu değişimin önünde her ülkede altyapı. Geçen sene 1000 bu sene toplam 3000 elektrikli araç var ülkemizde. Elektrik ölüp bitmedi.

 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  Ben hala Türkiye gibi ekonomik durumu sıkıntılı ülkelerde tam elektriklilerin 10 seneden önce belirgin bir yaygınlığa ulaşabileceğini sanmıyorum. Böyle bir durumda dizel fiyatındaki hibrit araçlar iş görecek durumda bence. Testlerden gördüğüm kadarıyla da 5 litrenin altında tüketim rakamlarına kolay inebiliyorlar. Benim Ford Focus aracım en iyi durumda 6,5 litrelerde takılıyor. Ona göre hem tasarruf hem de daha az çevre kirliliği yaratma avantajı var.
  Batarya teknolojisine baktığımızda lityum-ion daha iyi. Elektrikli araçlardaki lityum bataryalar çok uzun ömre sahip dediğiniz gibi. Ancak dizüstü bilgisayar ya da telefon bataryalarında aynı uzun ömrü göremiyoruz. Muhtemelen daha ekonomik olması için ve/veya planlı eskitme nedeniyle elektronik cihazlarda kaliteli batarya kullanılmıyor. Bu açıdan baktığımızda Toyota hibrit araçlarının ni-mh pillerinin de bizim evde kullandığımız ni-mh kalem pillerden veya ni-mh akülü vidalamalardan çok yüksek ömre sahip olduğunu düşünüyorum. Toyota'nın 6-7 yıldır Türkiye'de hibrit araç satmakta olduğunu düşünürsek forumlarda da bir hibrit aracın bataryalarının öldüğüne dair bir şey göremedim.

  • Yekta F. @electric

   Farkında değiller de o yüzden aslında ciddi yıpranmaları var ve elektriğin devreye girmesi git gide azalıyor. Hibrit alan kişiler maalesef çok bilinçli değiller. Dizel gibiymiş ya deyip alıyorlar.

 • Orcun @orcun

  Gelişecek şeyler var, ama tabi bunlar lap diye olmuyor. İlk adım menzil idi onu mesela geliştiriyorlar. İşte şarj durumu kısaltmaları lazım vs. bunlar gelişiyor ama birde şu sıkıntıları var. Mesela yazın biniyorsun daha uzun menzil sunuyor araç kışın biniyorsun daha kısa sürüyor. Bunun sebebi pilin kimyası yüzünden belirli sıcaklıkta optimum düzeyde çalışmasından kaynaklanıyor. Aslında o kadar pil ufak 18650 piller var altında aracın ısıtma ve soğutması için ekstra bir uğraşları oluyor, bunlarında aşılması lazım. + olarak ulaşılabilir fiyatta olması lazım. Yaygınlaşması için bu şart, yoksa ben şuan ki teknoloji ile önünde bir engel göremiyorum. Bu işe malesef büyük abiler psa işte vw grubu vs adam gibi giriş seviyesinde bile girmeden yaygınlaşma işi de zor. Reno deniyor güzel ama 2 model var istediği fiyatlar korkunç, işte bmw var i3 diyor fiyatı korkunç, merso var ufak arabasıyla deniyor ama fiyat adamın derisini dağlıyor. Yani bu araçlar mağdem az tüketiyor yeni nesil şöyle böyle vs. vs. ama ulaşılabilir değiller malesef. Yaygınlaşması için fiyata oynamaları gerekecek, samsung olsun işte başak başka üreticiler olsun telefonda ne yapıyor sadece en üst segment mi satıyor ? hayır, gidiyor orta alt segmentte satıyor ve onların satışları ana yüksek modellerine göre çok daha fazla çünkü ucuz, elektrikli arabanın bence şuan için tek engeli fiyat ve üreticilerin olaya daha tam girmemesi, girdiği anda işte benzinli polo parasına 400 km menzilli polo yada jetta ne bileyim passat vs. satarsa wv bu maç işte orada biter gider.

 • urzais @urzais

  Bu koca koca firmalar takip ettiğim kadar Panasonic'in kuyruğuna takılmışlar kim daha iyi motor yaparsa o kazanacak.

  • Yekta F. @electric

   Panasonic batarya işinde motor konusunda ise herkesin kendi çözümü zaten var. Elektrik motoru yapmak çok kolay esas mesele batarya yapmak.

   Almanya'da Merkel o yüzden tüm üreticileri sıkıştırıyor batarya yapın diye. Almanya batarya üretemezse adı sanı kalmaz ileride otomobil sektöründe.

  • urzais @urzais

   @electric Onu diyorum zaten Panasonic'in içdirenci düşük ürettiği (sanyo üretti aslında o sadece satın aldı) pillerin hükmü daha uzun süre devam eder.

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  @electric ikinci nesil Toyota prius 'un ilk çıktığı dönemden beri benim için melez motorlu araçlar benim için ara geçiş dönemi hatta o dönemde melez motorlu araçlar için bio benzin ve bio dizel araçlar alternatifmiş gibi gösterilmişti ama çıktığı dönemde kullanan araçların yaptığı arızalar tarihe gömdü

  • Yekta F. @electric

   Elektrikli araçlardaki geçişin ara döneme ihtiyacı yok çünkü otomobil sektörü 1 senede yön verilebilen bir sektör değil kimse senede bir araba almıyor. Şu an tüm markalar açıklasa EV satsa sadece sektör 5 senede tamamen EV'ye BELKİ kayar. Bu geçiş ve çoğunluk 10 senede belki daha uzun sürede olacak kısalabilir de aka uzun sürecek.

  • hasan oztamer @hasan-oztamer

   @electric 2005-2009 yıllarındaki görüşümdü şimdi ise tam elektrikli otomobiller ek olarak elimdeki 1970 lerini teknolojisi olan eski Sovyet otomobillerini elektrikli otomobile çevirmek ucuzlasa tereddütsüz yaparım

 • Mustafa N. @mustafanr

  Hocam vaktiniz var ise şu video hakkında yorumlarınızı merak ediyorum.
  https://youtu.be/m1dYD2fko6o

 • fatihkaya41 @fatihkaya41

  Hibrit çözüm değil demişsiniz ama neye çözüm değil? Yazıda da yorumlarda kötü bir yaklaşım tarzı var. Gelin size anlatayım gençler havasında bir blog olmuş. Daha ucu açık ve daha yumuşak yazılardaha faydalı olacaktır. Şuanda düyada üretilen Lityumun %14 ü otomoil pazarına akıyor. Şuanki elektikli otomobil üretimi ise devede kulak bile değil. https://www.mta.gov.tr/v3.0/sayfalar/bilgi-merkezi/maden-serisi/Lityum.pdf Bu batarya teknolojisi Lityum rezerviyle komple elektrikli arabalara geçiş zor. Kaldıki şuan petrolle giden araçların elektrikle gitmesi için ne şebeke nede üretim yeterli olacaktır. Bunca petrolle giden araçta birden buhar olmayacağından. Bu uzun soluklu bir iş, bir dönüşüm olacak. Çalarken çalarken bir sürü havaya dönecek. Farklı teknolojiler gelişecek. Hibrit günümüz için bir gerçek yarın ne olacağını gelişmeler belirleyecek.

  • Yekta F. @electric

   Yazdım aslında neye çözüm olmadığını ama tekrardan yazayım.

   Öncelikle lityum konusunda attığınız link çok sayfa ve hızlıca okudum ülkemizde Lityum yok sonucunu gördüm ancak dünyada lityum var buyrun link: https://www.quora.com/Is-there-enough-lithium-in-the-world-to-replace-all-petroleum-cars-with-battery-electric-vehicles

   Bataryalarda sorun Lityum değil Kobalt. O konuda da batarya üreticileri 5/1 oranında daha az Kobalt kullanmaya başladılar ve ileride kobaltsız bataryalar kapıda. Buyrun: https://www.theverge.com/2018/6/21/17488626/elon-musk-cobalt-electric-vehicle-battery-science

   Siz düşünüyorsunuz ki yarın kalkıcaz elektrikli araç sayısı %100 olacak ve elektrik şebekeleri yetmeyecek 🙂 Yahu geöen sene 1000 elektrikli araç vardı ülkemizde şu an 3000 adet var ve şebeke gayet çalışıyor. Hakeza dünyada 1 milyon elektrikli araç vardı geçen sene şu an ise 5 ay geçti toplam 3 milyona dayandı ve dünya kaldırıyor. Elektrikli araçların satılma oranından daha fazla yatırım yapılıyor üreticiler, devletler, enerji çözümleri geliştiren tüm firmalar salak mı? Yapmayın yahu.

   Bir AVM 15.0000 elektrikli aracın kapasitesine eş güç çekiyor Levent'te irili ufaklı 15 tane AVM var ve iş merkezleri had safhada elektrik altyapımız var bizim siz ne zannediyorsunuz durumu anlamadım. Bu verileri de TEDAŞ'ın yetkililerinden duydum da aktarıyorum size 🙂

   Hibrit ne olacak ne bitecek söyleyeyim. Hibrit azalarak bitecek çünkü ne tüketiciye ne de firmalara en ufak yararı dahi yok. Mekaniği, üretimi, parça sayısı, maliyeti, tüketiciye getirdiği ek yükler had safhada. Hibrit'in kalesi Toyota bile Hibrit'i azaltacak göreceksiniz.

 • furkan1zek @furkan3ze3

  Yuzde 100 elektrikli şu renault zoe ler vs 70 bin tl ye 0 km olarak satilsa aslinda cok mantikli ama kucucuk araclara inanilmaz rakamlar isteniyor.

 • Ofpoyraz @redmaner

  Peki bataryalarında yıpranma olmamasının sebebi tam olarak ne elektrikli araçların? Benzer teknolojideki elektronik ürünlerimizin en hassas parçası bataryalar baktığımızda. Neden daha sağlam ve güvenilir acaba otomobillerdeki bataryalar?

  • Yekta F. @electric

   Yüzlerce modül ve binlerce hücreye sahip olmasından mütevellit birinci sebep bu ikinci sebepse çok dayanıklı kimyası hızlıca bozulmayan materyallerin özellikle kullanılması. Bozulma şlk %15lik dilimde 500.000km gibi değerlerde oluyor sonrasında durma noktasına geliyor.

   Bir bataryada hücre sayısı ve modül sayısı ne kadar fazlaysa, sıcaklık ne kadar iyi kontrol ediliyorsa yıpranma o kadar az oluyor. Çoğu elektrikli araçta sıvı soğutma-ısıtma mevcut.

Tüm blog yazılarını gör