Araba için tavsiye edebileceğiniz hem araç içi, hem ön farlar hem de sinyaller için LED ampuller var mı acaba? Rengi sarı (2700-2800 kelvin) ve parlaklığı da normal halojen ampulle aynı olmalı. Amaç insanları kör etmek değil sadece 5-10 watt ile alınabilecek bir ışık için 60 watt harcamak istemiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • heegee @heegee

  Arabalar için öyle bir LED olduğunu sanmıyorum. Satılan her şey kör etmek üzerine kurulmuş.

 • RMD @rmd

  eğer farlarında mercek varsa kör etme felan olmaz far ayarını da yaparsan sadece yolu aydınlatırsın

  araç içi olarak da turuncu ledler gördüm t10 ama alıp kullanamdım , farlar için de hiç görmedim sarı tonlarında led, genelde hep beyaz ve maviye dönük renkler gördm ama aliexpresste illaki vardır bence

  • Rasko @rasko

   Aliexpress'te "warm white t10" gibi aratınca çıkıyor.

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   Hocam mercek yok olsa bile çok güçlü bir ışığı bir noktaya toplamak bu sefer kulkanıcıyı kör eder. Düşünsenize sadece önünüz o kadar aydınlık ki rtrafı göremezsiniz gözünüzü alacağı için.

  • RMD @rmd

   @deniz-fidan birçok ledin ışık aydınlatma çizgileri halojenlerle neredeyse birebir yani o konuda sıkıntı olmaz sadece daha uzağı daha aydınlık şekilde görürsün ledle tabi sisli havalarda felan sıkıntı olur bence ama zaten mercek yoksa önünü bile göremezsin büyük ihtimal bir de karşındaki kör olur kısa süreliğine

 • Rasko @rasko

  Öncelikle, farlarda mercek yoksa LED'e geçmeni tavsiye etmem. Kendin dahil trafikteki herkesin güvenliğini riske atıyorsun. Türkiye'ye her geldiğimde yaşıyorum bu sorunu. Uzunlar yanıyor sanıp adama selektör yapıyorum, o da bana selektör yapıyor 🙂 Adamın kısa farlar, uzun farlarından daha parlak. Yanımdan geçtikten sonra 2-3 saniye hiçbir şey göremiyorum. Böyle bir tip arkama düşerse de hemen fren yapıyorum geçip gitsin diye.

  Bir diğer husus, araçtaki ampülleri led ile değiştirince, ledler az akım çektiği için çoğu araba "Ampül patlak" diye hata veriyor ekrana. Bunu engellemek için direnç atıyorlar ampülün devresine, çektiği akım halojenle aynı oluyor. Bir anlamı kalmıyor. Sinyaller de aynı sebepten dolayı çok hızlı yanıp sönmeye başlıyor.

  Benim araçta hata mesajı çıkmadığı için, 8 iç aydınlatma, 2 ön far park ampülü, 2 arka stop ampülü, 2 geri vites aydınlatma ampülü ve 2 plaka aydınlatma ampülünü led ile değiştim. Çekilen toplam akım bayağı düştü. Farları açınca alternatörün sesinin değişmesi olayı bitti 🙂 Ön farlar zaten xenon, sinyalleri de hızlı yanıp sönme sorunu nedeniyle değişmiyorum (onu da dirençle çözüyorlar ama bir anlamı kalmıyor). Hepsini Aliexpress'ten aldım. Led kategorisinde binlerce satıcı var.

Bugün yani 24 eylül çarşamba saat 14.00de TCMB faiz kararını açıklayacak. Çoğu ekonomistin beklentisi faizin arttırılacağı yönünde hatta bu sebepten son 1 haftadır müdahale edilmediği söylentileri var. Eğer sağlam bir arttırma gelirse yani 600-700 baz puan (%6-%7) arttırma olursa TL ciddi derecede değer kazanabilir. Rahat son 5 seferdir arttırım bekleniyor fakat TCMB faiz arttırmıyor. Belki bu sefer ters köşe yapar.

Bunun dışında bugün dolar tüm dünyada baya iyi yükseldi. Doğal olarak altın ve gümüş yine çakıldı. FED başkanı powell ise artık kredi değil yardım yapacağız diye açıklama yaptı. Herkes koronanın bitmediğini, 2021 den önce de bitmeyeceğini söylüyor fakat yatırımcı dolar yükseliyor diye dolara ani bir geçiş yaptı. Bence devletler bir şekilde insanlara emtia sattırıp sonrasında alttan topluyor.

YTD

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 12

Karikatür olayı ile alakalı teknoseyire birmşey oldu mu yoksa olma ihtimaline karşı mı sinirlendik ben olaydan biraz uzak kaldım da.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çok önceden var da bana mı yeni geldi bilemiyorum ama chrome mobil için sekmeleri gruplandırma gelmiş. Mesela bir sayfadaki linke tıklayıp yeni sekmede aç derseniz açıyor ama aynı zamanda allta görünen yeni eklenen yere geliyor ve sağ üstteki alıştığımız sekmelerden baktığımız zaman sanki tek pencerede iki sekme varmış gibi gösteriyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugün FED başkanının açıklamalarının ardından altın ve gümüş çok sert çakıldı ama bir süre düşük seyrettikten sonra tekrar artmaya başladı. Yarına ne olur bilinmez. Bu arada gümüş altına göre daha fazla değer kaybetti (zaten kazandığı zamanda daha fazla kazanıyor)

Dolar/TRY 7.63 seviyesine çıktı fakat gümüş ve altındaki bu sert düşüş TL nin düşüşünden çok daha fazla olduğu için Türk lirasının değer kaybetmesine rağmen karşısında gram gümüş ve gram altın daha da değer kaybetti.

Bu arada dolar euro karşısında az da olsa değer kazandı fakat FED başkanıyla alakası yok bu değer kazanmanın (tabiki önceden fiyatlanmış olabilir).

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • aks74 @aks74

  sarı arkadaşta eskisinin de üstünde şeyler göreceğiz
  not: ben ekönömiden zerre anlamayan cahilin önde gideniyim
  bakınız ekonomi bile yazamadım

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   Dün çok canlar yaktı valla biri de benim 😂

  • aks74 @aks74

   @deniz-fidan çıkma bence, kolay sattıracak bir faiz yok
   illa çıkmak istiyor isen Merkel e geçebilirsin toplantılardan sonra yaptırım vs çıkarsa.
   Biden kazanırsa Biden'e zıplayabilirsin seçimleri takip edipç yok seçilmez ise Merkel abla'da kalabilirsin.
   Can yakmaz kolay kolay sarı şey, çıkar o merak etme.
   NOT: Ben cahilin bayrak çekeniyim, ekonomiden zerre anlamam, yatırım tavsiyesi değildir.

https://youtu.be/i8_O6lueGw4

Başta yan yana farklı kameralar açılmış sandım arka planı gerçekten de güzel yok etmiş biraz yakından bakınca anlaşılıyor tabi 😂

Amazon Prime Türkiye'de / 7.90 TL'ye Neler Sunuluyor?

Dünyanın en büyük şirketleri arasında gösterilen Amazon, iki yıldır resmi faaliyetlerde bulunduğu Türkiye pazarında önemli bir servisi olan Amazon Prime hizm...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://twitter.com/e507/status/1306321817947209730?s=20

Görüyor musunuz kötünün kötüsü var.

Belki de geleceği gösteren zaman makinesi mi keşfedildi 🤔🤔

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 20 / 21

https://youtu.be/8Vv6R-yzuUI

Merak ettiğim şu 1.4 motoru var bu aracın yani vergisi o kadar fazla olmamalı. Elektrikli araçlarada mı yüksek vergi uygulanıyor? Uygulanıyorsa nasıl oluyor tam?

1.2 Milyon TL'lik Passat GTE

VW Passat bu sefer karşımızda şarj edilebilir versiyonu GTE ile çıktı. 2.0 dizel yerine tercih edilebilecek bu model size elektrikli otomobillerin huzurunu y...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 13

Halil Sezai tutuklandı

Haberin detayları için tıklayınız
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Birkaç günlüğüne 5 yıldızlı her şey dahil otele gidecek olsanız nereye giderdiniz? Konum farketmez deniz kenarı güzel bir yer olması yeterli.

BeğenFavori PaylaşYorum yap