power pointte slayt numaralarını belli bir slayttan sonra tekrar 1 den başlatmanın yolu yok mu? Yani mesela elimde 100 slaytlık bir sunu var ilk 30a kadar 1-2-3 diye gidecek fakat 30 dan sonra 31-32 diye değil de tekrardan 1-2-3 diye gitsin istiyorum bunu yapabilmenin bir yolu var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TürkTelekom
Twitter dan takip ettiğim kadarıyla türk telekom ev internetinde özellikle google ve youtube, g mail gibi google hizmetlerine girilemiyor ve sıkıntı büyük sanırsam. İyiki türk telekomlu değilim dedim bugün. Açıklamada siber saldırı olduğu ve dnsye yönelik olduğu söyleniyor fakat öyle olsa uygulamaların g mailin vs çalışması gerekmez miydi? 🤔🤔

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugün ki beyin yakan soru: Nasıl oluyor da hem torkun hem de enerjinin birimi newton*metre olabiliyor? Büyük ihtimalle birindeki metre diğerindeki metreyle aynı değil ama neyi gözden kaçırıyorum?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • fsh77 @fsh77

  ha dondurdun ha çektin...

 • Bill Gates @billgates

  Uluslararası Birimler Sistemi’nin enerji veya iş birimi jouledir. Bu, boyut olarak bir metre uzaklıkta hareket eden bir newtonluk kuvvete eşittir, ancak tork için kullanılmaz. Enerji ve tork tamamen farklı kavramlardır, bu yüzden farklı birim isimleri kullanmak ( örneğin Newton metreleri tork için ayırmak ve enerjiler için sadece jul kullanmak) hatalardan ve yanlış anlaşılmalardan kaçınmayı sağlar. Birimlerin bu boyutsal eşitlikleri, basit bir tesadüf değildir: 1 N•m nin torku tam bir devir boyu uygulandığında 2π jul enerji gerekmektedir.

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   Ben de onu diyorum işte birbirinden farklı şeyler ama newton*metre diye ifade edebiliyoruz. Oradaki uzunlukların birisi x ekseninde diğeri dairenin merkezinden çevresine ama bunların gösterimsel olarak bir farkı mutlaka vardır.

  • Bill Gates @billgates

   @deniz-fidan Enerjide joule kullanılıyor işte

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   @billgates birbirine dönüştürülebilir şeyler onlar hocam. 1 joule = 1newton*metre diğer bir değişle joule= kg*metrekare/saniyekare newton ise kg*metre/saniyekare.

   Yani 10 joule enerji demek yerine 10 newton*metre enerji de diyebiliriz ya da 2.77*10üzeri-6 kwh diyebiliriz aynı şeyler. İşin garibi torkda da çok sık kullanılan kgfm yani kilogram kuvvet metreye de dönüştürülebiliyor aynı birim gerçekten kafayı yicem çok büyük bir ihtimal oradaki metrenin doğrusal veya açısal uzunluk vs. olması ile alakalı minil bir fark var ama bir türlü bulamıyorum.

  • Bill Gates @billgates

   @deniz-fidan torku enerjiye dönusturmek icin radyan la carpilmasi lazim is = tork x radyan yorunge dairesel oldugu icin

https://youtu.be/6tpatrlY1IY

Anlatan bazı yerlerde karıştırmış, sonra karıştırdığını yorumlarda asla kabıl etmemiş ve pekçok kişi bu video sayesinde çok net anladım diyor fakat videonun çoğu yerinde ekstra dişli ekleyerek aracın gücünü arttırdığından bahsedilmiş yani en temel karıştırılan iki kavramın kuvvet ile gücün içinden geçilmiş 🙁 Yine de görsellik açısından iyi ve düşündürücü bir video.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mr.Bell @mr-bell

  https://teknoseyir.com/durum/1202748
  Burada bahsi geçti,bana da çok doğru gelmedi anlatış şekli

 • Bill Gates @billgates

  Re: Videoda bir sıkıntı yok bence adam haklı torku fazla olan araba daha güçlü. Sonuçta burada motor gücünden bahsetmiyor zaten belirtiyor beygir güçleri aynı olan iki araba diye. Güç, birim zamanda yapılan iş ise, torku yüksek olan araba birim zamanda daha fazla iş yaptığı için daha güçlüdür. Torku yüksek olan 100 J lük işi 2 saniyede yaparsa, diğeri örnek olarak 4 saniyede yapıyor. Toplamda aynı işi yapıyorlar ama birim zamanda yaptıkları iş farklı. Biri 50 Watt diğeri 25 Watt. Torku yüksek olanın yarışta geride kalmasının nedeni ise kapasiteyi diğerine göre daha hızlı kullanmasıdır. Ve kayıplarınında torku düşük olana göre fazla olmasıdır.Yani enerjisinin çoğu boşa gidiyor. Torku düşük olan birim zamanda daha az enerji harcadığı için kaybıda diğerine oranla daha az oluyor.

 • Yusuf Kaprel @limbesh

  Yorumlarda, dişli yerine krank milinden hatta piston çapından örnek görmek isteyenler de fazla.

1-2 ay öncesine kadar evde aşırı iyi çeken vodafone, nereyi ararsam arayım hd ses yazan vodafone 1 aydır evin içinden çekmiyor. Arada sinyal tamamen gidiyor. Tamamen gitmese bile konuşmak imkansız. Konulabilmek için cam kenarına yüzünüzü yapıştırmanız gerekiyor sebebi ne bunun sizce? Durduk yere baz istasyonu mu yıktılar acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://youtu.be/xiaXbcHo8go

Bildiğiniz gibi martı İstanbul'dan sonra Ankara'ya geldi ve ben de elimden geldiğince inceleyip değerlendirmek istedim. Gps den son hızına da baktım açıkçası biraz daha hızlı olsa çok daha kullanışlı olabilir bindik ama uçmadı maalesef 🙁

Martı Ankara'da -- Bindik ama Uçmadı

Martı.tech in yerli girişimi olan ve amerikadaki bird ve lime dan esinlenmiş olan yerli elektrikli scooter paylaşımı girişimi tüm yönleriyle incelemek istedi...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Trumpın barışçıl açıklamasından sonra altın sert bir şekilde düştü. Aynı zamanda TL, sterlin euro ve dolar karşısında değer kazandı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Durum ekonomik açıdan da aşırı kötü altın bugün 1616 ları gördü gramda ise neredeyse 310tl fiyatına çıktı. İki ülke arasındaki savaş tüm dünyayı etkiliyor malesef. Türkiye bu durunda ne yapacak merak ediyorum doğrusu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gerçekten anlayamadım gitti avustralyadaki yangın için bağış toplanıyormuş. Ekonomisi gayet gelişmiş bir ülke. Bağış toplanmasını aklım almıyor. O kadar çok bağış toplanacak yer var ki dünyanon en büyük 15 ekonomisi içinde yer alan bir ülkede çıkan yangını söndürmek için maddi destek vermek bir tek bana mı saçma geliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 17