CGN IP Nedir?

#akış

CGN (Carrier Grade NAT) IP bloğu veya CGN Contexinden alınan IPler nedir? Ne işe yarar? Artıları eksileri nelerdir? Ufak bir soru cevap şeklinde aktarmaya çalışalım.

Öncelikle bahsi geçen yapının temelde ne olduğundan bahsedelim. CGN, Mevcut olan bir IP adresi üzerinden birden çok kullanıcının internete çıkmasını sağlayan bir yapıdır.

–Peki bu nasıl yapılmakta ?

Şöyle ki , bir IP adresi üzerinde 65.535 port bulunur. Bu yapı ise IP adresini olabildiğince verimli kullanmayı amaçlar yani bahsettiğimiz tek bir IPdeki 65.535 port içinden farklı portlardan birden fazla kullanıcı internete çıkış yapar (213.83.183.15:4952 şeklinde)

–Neden kullanılmaya başlanmıştır ?

Şuanda yaygın kullanılan internet protokolü hepimizin bildiği gibi IPv4. Peki nedir bu IPv4?
IPv4 Protokolünde IPler 32 bitten(8bitlik 4 rakam şeklinde) oluşur. Bu rakamlar, 0 ile 255 arasında olabilir. IPv4de bir adres 1.0.0.0 ile 255.255.255.255 arasında herhangi bir numara olabilir. Bu şekilde 4 milyardan fazla IP adresi üretilebilir. Ancak günümüzde internet kullanımı yaygınlaşmaya başladıkça bu bahsettiğimiz 4 milyardan fazla IP adresi yetmemeye başlamıştır ve ISSlere verilen/kullanabilecekleri belli aralıklarda IPler mevcut. Bu IPler zamanla büyüyen/aboneleri çoğalan ISSlere yetmediği için ellerinde bulanan IPleri daha verimli kullanmayı amaçlamışlardır ve böylelikle CGN kullanılmaya başlanmıştır.

–Bize yaratmış olduğu etkiler nelerdir ?

CGN contexinden IP alan bir kullanıcı, kesinlikle port yönlendirme yapamaz bu yüzden remote desktop IP kamera vs. kullanamaz. DDns gibi hizmetler kullanamaz. Bazı portallar ve programlar IP üzerinden bir çeşit filtreleme yaptığı için bu program veya portalları kullanamaz (Borsa programları vs) Bazı benzer filtreleme kullanan download siteleriden aynı anda indirme yapamaz. Yine aynı şekilde bazı online oyunlarda, oyuna girememe veya banlanmalar yaşanabilir.

–CGN bloğundan IP aldığımı nasıl anlarım ?
En iyi yöntemi ISS servis sağlayıcınızın çağrı merkezini arayıp sormaktır 😀 Ancak onun dışında modem arayüzünüzde ki IPniz ile whatismyip.com gibi sitelerde IPniz uyuşmuyor ise yine CGN contexinden IP alıyor olabilirsiniz.

–Ben bu CGN bloğundan çıkabilir miyim ?
Evet. Bu internet servis sağlayıcınızın politikasına göre değişsede çağrı merkezlerini arayıp beni bu IP bloğundan çıkarın demeniz yeterli olacaktır. Çıkarmaları gerekmekte çünkü hiç bir kullanıcı bu yapının getirdiği dezavantajlardan etkilenmek zorunda değildir.

–Son olarak bu CGN ne zaman kullanımdan kalkacak/kullanılmayacak ?
Çok basit bir cevabı var. IPv6 protokolü kullanılmaya başlandığı zaman 🙂

Ufuk Er

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ufuk E. @ufuke

  Haklısınız çoğu müşteri temsilcisi bunu bilemeyecektir. Ancak onlara anladığı dilden anlatmak çok daha iyi olur 🙂 Port açamıyorum vs. dediğinizde anlayabilirler yüksek ihtimal ile veya SOL kullanılıyorsa 100lü ipden çıkmak istiyorum dediğinizde de anlayacaklardır 🙂

 • dramorey @dramorey

  Ben de bu durumdan muzdariptim. Sayenizde sıkınısız bir şekilde cihazlarıma erişebiliyorum.

 • Metin Basardal @metinn

  çalıştığım kurumda websense evdeki nas cihazıma bağlanamıyorum ip adresi veya ddns ilede olmuyor vpn denedim onuda engelliyor sanırım portlar ile ilgili bu yöntem çözüm olur mu ?

 • Erkange @erkange

  şu anda süperonlne ile yaşadığım kavganın sebebi.

 • Erkange @erkange

  Süperonline Müşteri hizmetlerini arayıp 192.168.1.58 ip adresini 55 nolu porta yönlendirmek istiyorum derseniz çözülebiliyor. Ben de çözüldü en azından.

 • Umit Iri @umitiri

  Yok arkadaş anlamıyorlar, yaklaşık 15 ayrı görüşme yaptım son 2 saat içerisinde en son googledan arattım sorunu 10 sn de sorunu ve çözümü öğrendim o 15 sayın superonlinenın müşteri temsicileri bir sorunu anlayamadılar bile. tek tek anlattım. port yönlendiremiyorum dedim, dışaıdan gelen bağlanamıyor port yönlenmeyle dedim. uzak masaüstünü düşünün şirketten evdeki pcme bağlanamıyorum dedim. modemdeki ip adresi ile whatismyip deki ip adresi farklı dedim. daha önceden de böyle bir problem oldu arkadaş 2 dk sürmedi çözdü dedim. port mapping ile port verdi bi numaraya ama arkadaşın yaptığı şuanda çalışmıyor dedim. 2 buçuk saat boyunca anlattım boş. müşteri temsilcisinin dediği uzak masaüstü desteği veremiyoruz. sizin ipniz ile modemin ipsi farklı olur. aa öyle ip alamaz yanlışınız var. ya bu insanları nereden koyuyorsunuz. işe alırken gel vatandaş iş var, facebooka girmesini biliyorsan gel burada sizi teknik uzman yapalım diyemi alıyorsunuz. birazcık eğitim yokmu? yokmu bu işi bilen bir tane çalışan. bırakın torpille işe almayı, bırakın 3 kuruşa adam çalıştırmayı, işi bilen insanları çalıştırın allah rızası için. biz boş superonline müşterileri boş insanlar değiliz. superonline olarak Türkiyenin en elit müşteri kitlesine sahipsiniz. bilgisiz teknik ekibinizi bırakın .

  Yapabileceğiniz en doğru çözüm statik ip ye aylık 9 tl bayılmak olacaktır. bu müşteri temsilcilerile uğraşacağıma ayda 90 tl isteseler veririm arkadaş.

 • Ahmet Tokyüz @atokyuz

  Allah'ın belaları beni de sokmuşlar bu illetin içerisine. Modem 100'lü IP veriyor, dış IP farklı her seferinde. Elemanların bu olaydan haberi yok ve kayıt oluşturuyoruz dediler bakalım ne halt edecekler merak ediyorum. Yok mu farklı şekilde çözümü bu işin ?

 • ilker @gilker

  @horizon @atokyuz @umitiri
  Ben şuan TurkNet teyim bu ip bloğundan çıkmak istiyorum, nas’a erişemiyorum dedim uzaylı muamelesi yaptılar (en son nas nedir biliyormusun dedim yok diyince iyigünler diyip kapattım)
  Türknetten yapan oldu mu? anlamamakta ısrarcılar illada sabit diyip tutturuyorlar...

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   IPv4 yüzünden, yeni müşteri alabilmek için mevcut müşteriye böyle yapıyor işte. IPv6'ya yatırım yapmak yerine böyle sanal ip havuzu oluşturup insanlara nereden ne sokabilirim diye uğraşıyorlar.

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   Müşteri Hizmetleri zaten bilgisiz, saha ekibiyle görüştüm adamların dünyadan ya haberi yok yada salağa çok güzel yatıyorlar ki ben salağa yattıklarını düşünüyorum bunların. Arıza çözüldü diye kapatmışlar aradım yapıştırdım neyi çözdünüz diye, IP Kamera falan kullanmanız için sabit ip almanız lazım dedim heh şimdi sokacak delik kalmadı ip'den mi para kazanmaya çalışıyorsunuz bunu düzelteceksiniz dedim beni ırgalamaz yatırım yapın yatırım parasını çatır çatır veriyoruz dedim kaydı yineledi. BTK'ya şikayet yazmıştım; ek'de cevap yer alıyor. Babamın üzerine hat, onun kimlik fotoğrafını isteyip onun hesabıyla yazacağım bakalım ne olacak.

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   @kurtcuk BTK'dan geri dönüşte bir şey yok aynı şeyler. Sabit IP alacaksın diyorlar başka bir şey demiyorlar. IPv6'ya geçilmeden bu durum düzelmez, ona da geçmek için ömrümüz yetmez herhalde bu işe bu adamlar zorlanmadıkça geçecekleri yok çünkü IP satarak para kazanmaya çalışıyorlar o yüzden bir cacık olmaz.

 • Mamba @blackmamba

  Bunun yüzüinden P2P uygulamalarını kullanamıyordum Kablonet ile. Çağrı açtım ve sorunu çözdüler. Bunun yapılırken haber verilmesi lazım kesinlikle. Tesadüfen öğrendim böyle bir şey olduğunu.

 • z4732 @z4732

  Sabit IP almadan bundan çıka bilen varmı?

 • AnilE @anile

  Ben 1 ay önce cgn networkten çıkmak için superonline müşteri hizmetlerini aradım. Telefon karşısındaki arkadaş error verdi. Yaptıramadım tabi ki.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler