Türkiye Devletinin Şekl-i Hükümeti "Cumhuriyet" oldu.
Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretleri Reis-i Cumhur intihab edildi.
Tanin 30 Ekim 1923

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Kendi Fikri @kendifikri

  Bu arap harflerinden kurtulmasaydık. Afganistandan farkımız kalmazdı. Milletin zihnine format böyle atılır. En büyük devrim harf devrimi. Arap sevici babayiğit varsa okusunda göreyim geçmiş ataların zırvalarını !

 • qubit @qubit

  Tanin Gazetesi hep paylaşılır hatta duvarlara asılır ama aslında ciddi muhalif bir gazete. 2 yıl sonra da kapatılıyor zaten.

  Kısıtlı Arap harfleri bilgimle rahatça okuyabiliyorum, ilginç. Bu imparatorluğun son dönem gazetelerini hep okumak istemişimdir ama vakit yok.

  • Ufuk E. @ufuke

   Eski İTC Bakiyesinin muhalif olmasından daha doğal bir durum yok zaten. Kapatılması da Ağahan mektup olayının sonucu olmuştur böylece İktidar'ın eline bir sebep vermiş oldu ki zaten o zaman kapatılmasaydı bile 26'daki İTC tasfiyesinde kapatılması muhtemeldi. Ancak bu muhalefeti Peyam-ı Sabah'ın muhalefeti ile karıştırmamak gerek.

 • Ufuk E. @ufuke

  Lisansüstü seviyede bir tarihçi olarak bu tartışmalar ile sık karşılaşıyorum. Harf devrimi kesinlikle yapılması gereken bir devrimdi. Buna karşı çıkmak aptallıktır. Osmanlı Türkçesi dediğimiz yazı kendi içerisinde çeşitli zorlukları barındıran bir yazı, gramer yapımıza çok uygun değil. Ancak hiç okunamayacak bir yazı da değil.

  Afganistan meselesi ise içerisinde çok daha değişkeni olan bir mevzu alfabeden çok zihniyet ve eğitim, reform faktörü işin içerisinde. Bunu kahvehane ağzıyla emperyalizm falan diye açıklayamazsınız. Her şeyi emperyalizme bağlamak "dünyayı 5 aile yönetiyor yeğenim siyonistler falan" açıklamasından farksızdır.

  • qubit @qubit

   Sık karşılaşıyorsunuz çünkü milletin daha farklı konuları konuşacak bilgi birikimi yok. Zaten fakiriz, gezegenin en çok çalışan toplumuyuz. Ne zaman okuyacaksın-araştıracaksın? İmkansız.

   Üstüne politikacı olarak meslek hayatlarını sürdürenler de proje üretecek çapta olmadıklarından kamplaşma ve kutuplaşma ile oy alabileceklerinin farkındalar, dolayısı ile bu tarz dini değerlere ucu dokunan mevzular hep kaşınır. Şimdi bir de internet çıktı, kim yazıyor belli değil.

   Alfabe değişimi önemlidir ama yıkılan bir imparatorluğun ana yıkılma sebeplerinden biri midir? Ya da yeni bir imparatorluk kuracaksak bizi Ay'a götürecek atılımı mı sağlar? Tabii sağlamaz. Atatürk'ün ülkeyi toparlamak için düşündüğü eylem planını bir bütün olarak ele almak gerek, günümüzde geçerli gözükenleri uygulamaya devam etmek gerek ama durum ortada. Örneğin en iyi eğitimin verilmesi, eğiticiye en yüksek ücretin verilmesi lazım, bunu vermedikten sonra alfabenin ne önemi var? Ama konuşamıyoruz, tartışamıyoruz, eyleme geçemiyoruz. Halbuki hepimiz çekiyoruz.

  • revenge @revenge

   Emperyalizm sadece bir yönü ve nedenlerden birisi. Güzel yazınız ve cehaletten uzak tavrınız için teşekkür ediyorum.

   Darısı yukarıdakinin başına.

Ryzen 3 3200G
MSI a320m-a Pro
2x8 Kingston 3200MHz Ram
120GB SSD
250 Watt Noname kasa

Bunların hepsi 1500TL'ye buldum. Sizce fiyat nasıl? Şu an i5-4210 ve 840m'li bir laptopum var. Sizce bu bilgisayara geçmeli miyim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 10

Google One'a üye olduktan 1 ay sonra Google 15 Lira kredi hediye göndermiş. Kullananlar da bakabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#GeForceNow hakkında ben de bir kaç kelam etmek istiyorum.
Ben, bilişim dünyasında bir devrim olarak adlandırabilirim. Kendi açımdan değerlendirdiğimde beni büyük bir yükten kurtardı. Çok oyun oynayan birisi değilim ama hafta sonları FIFA, BeamNG, Heart of Iron 4 gibi oyunlar oynamak için rx570li bir bilgisayar toplayacaktım bu da bana 3000₺'ye mâl olacaktı ve tam hakkıyla bu sistemi kullanamayacaktım çünkü haftada en fazla 3-4 saat ayırabilirdim.

GeForceNow ile böyle bir sisteme ihtiyacım kalmadı. Kullandığım internet Turknet 100Mbps ve 5Mbps uploadım var. Kendi istemcisinin testinde 50 mbps download ve 50 ping gösteriyor.
Denediğim oyunlarda (Offline FIFA, Mordhau, BeamNG, Hoi4) Herhangi bir gecikme ve takılma yaşamadım bağlantı kötüleştiği zamanlarda 1080pden 720'ye otomatik düşüp yükseliyor zaten. Benim gibi oyun hayatının merkezinde olmayanlar için biçilmiş kaftan.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 13

Rise of Empires: Ottoman'ı iki bölüm izledim. Değerli hocalar ile çalışmışlar. II. Mehmed'in babasına mektup (Padişahsan gel ordunun başına geç, eğer ben padişahsam emrediyorum ordunun başına geç mektubu) göndermesi gibi yaygın bilinen tarihi yanlışlıklara düşmemişler.

Şu ana kadar gördüğüm tarihsel tek yanlış ise II. Mehmed'in "İstanbul'u alan komutan" şeklindeki meşhur hadisten haberi olduğu bilgisinin verilmesi. Biz biliyoruz Osmanlı uleması 1453 yılında bu hadisi bilmiyorlardı ve nakletmiyorlardı. Bu durum dışında gayet güzel ve izlenebilir bir yapım çıkmış ortaya.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

"Onun Şaheseri"

"Gazi: Ey Türk Gençliği ilelebet muhafazasını sana tevdi
ediyorum!"

Heykelin kaidesinde cumhuriyet yazıyor. Dönem resimlerinde ve karikatürlerinde cumhuriyet hep kadın bir figür olarak tasvir edilmiştir. (27 Ekim 1927, Yeni Kelime Dergisi)

En büyük bayramdır. Kutlu olsun! #29EkimCumhuriyetBayramı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Atatürk-MacArthur görüşmesini konu alan yazım bugün BirGün gazetesinde yayımlandı.
Aşağıdaki linkten ulaşılabilir.
https://www.birgun.net/haber/bir-soguk-savas-propagandasi-olarak-ataturk-macarthur-gorusmesi-266958

Yazının çok daha detaylı versiyonuna da buradan ulaşılabilir: https://www.akademiktarihtr.com/ataturkvemacarthur/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

HP 315 tanklı yazıcı sipariş ettim kutusunun içine baskı kafaları ve yazıcı kablolarını koymayı unutmuşlar. Aksi gibi hafta sonu giriyor araya. Daha önce benzer şey başına gelen var mı çok uğraştırırlar mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap