Taahhüt doluyor ne yapsam diye geçebileceğim tarifelere bakıyordum. En ucuzu 280 lira, Kafayı kırıp Netgsm e geçsem. O zamana kadar hattı faturasıza geçiriyim. Yoksa bunlar taahhütsüz fiyatta devam edildi diye 300-500 kitler dedim. Online desteğe yazdım. Bir sürü gereksiz bilgiden sonra isterseniz 180 liradan devam edebilirsiniz dedi. Niye önceden bu görünmüyor. Bu kadar uğraşmak mı lazım yazıp kapadım.
Netgsm e geçeceğim. Zaten fazla kullanımım yok. 100 lira civarlarında gayet iyi paketler var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Alper Çağlar İlk Göktürk filminden görseller paylaşmış. Açıkçası gayet hoş duruyor. Senaryo falan tabi izlemeden bilemeyiz ama benim şu an için tek endişem cgi kısmını kotarabilecekler mi? Bütçe, yeterli ekip gibi etmenleri geçtim. Özellikle vizyona yetiştirme gibi nedenlerle en acele edilen kısım oluyor. Kötülüğü ile göze batmasın, çok iyi olmasa bile kurtarır düşüncesindeyim. Rüya projem diye bahsettiği için öyle olmayacağına inanmak istiyorum ama bazen imkan meselesi oluyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Metin Girin @babazula

  Alper çağlar’ın prodüksiyonu ve oyuncu seçimlerini nasıl yaptığını anlattığı 2 saatlik bir twitch yayını vardı kaldırmışlar. Görsel efektler yurt dışında yapılıyormuş buradaki kartal tamamen cgi mesela anlatmıştı. İlk film 3 saatten uzun olacakmış bu arada. Böyle filmlerde en göze batan şey kıyafetlerin konfeksiyondan yeni çıkmış olması. İnsan biraz toza, at kılına bular. 21.yyda günlük hayatta giydiğimiz kıyafetler bile bu kadar temiz gözükmüyor. O yayında kıyafetlerin renklerinin hangi çağda nasıl olması gerektiği, rengin rütbe belirtmesi gibi detaylara güzel değinmişti. Trt dizilerindeki gibi kapkara giyimli, sürmeli, böğüren adamlar, topaç gibi 360 derece dönerek kılıç sallayanlar olmayacakmış

  • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

   https://x.com/AlperCaglar/status/1784962663295939028 Cgi dışında pratik yöntemler vb. şeylerde kullanılıyor. Yurt dışı yurt içi çok önemli değil, Game of Thrones un efektlerini yapan stüdyolardan birisi yerli firmaydı. Harcanan bütçe, zaman ve gösterilen özen olayı belirliyor. Akan sahnede ve son dokunuşlar yapılınca nasıl görünür bilemeyiz. Temiz durmasına fazla takılmadım. Eskiler her zaman pis elbise ile gezinir diyemeyiz. O biraz yorum meselesi, Savaştan, çamurdan vb. çıkmıştır o ayrı bir durum. Çıkıp izledikten sonra takılacağımız en büyük şeyler bunlar olsun. Ring of Power gibi 500 milyon dolar harcansa bile garabet olan şeyi gördük.

 • kizilsakal @kizilsakal

  Umutlanmayın Alperde sanat vizyonu yok maalesef geçmiş yapımları bunu gösteriyor. Benimde çok beklentim vardı Alperden ama hayal kırıklığına uğradım. Şahsi fikrim.

  • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

   Börü dizisi çok iyiydi. Kimse konuşmasa ve bence senaryo zayıf kalsa bile tasarım ve tarzıyla Panzehir yine iyiydi. Bunlar benim umutlanmam için yeterli. Zaten dünya çapında ses getirecek efsanelikte iş beklemiyorum. Bütün dünyanın yıllık ürettiği içerikleri toplasan her yıl 20 tane çok iyi içerik ancak çıkıyor. İyi denebilecek seviye benim için yeterli, benim diğer korkum diğer yapımlardan çok fazla ve bariz esinlenme görmek olur. İzlerken şurası Lotr, burası Got, bak bu gladyatörden dersek büyük sıkıntı

  • kizilsakal @kizilsakal

   @ziya-celiksu Saydığın yapımlar ortalamaydı ortaya göz kırpıyordu ama Börü 2039 işin cilası oldu. Asla Lotr,Got veya başka yapımlarla kıyaslamadım ama olmuyor be yapamıyor inşallah yanılırım, inşallah yanlış bir fikre kapılmışımdır bende çok isterim başarmasını ama işte yaptıkları sanatsal iç güdüsü olmadığını bana gösterdi.

  • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

   @kizilsakal Börü 2039 zaten çok kötü, ama ilk Börü gayet iyi, Börü 2039 da işin başında değil daha çok konsept tasarımcı, creator gibi diye aklamak isteyen olabilir ama yani şundandır bundandır kısmı bizi ilgilendirmiyor. Bariz kötüydü. Benim için bu film 10 üzerinden 7 yi geçtiği zaman kabuldür ve devamınıda beklerim. Dünya zaten çok iyi şeyleri nadiren yapıyor. Kendimizdende fazlasını beklememek lazım. Geçen The King i paylaşmışlar ne filmdi ya falan diye, o bütçe, oyuncu ve imkanlarla düşünürsen kötü ama elbette yapım öncesine göre puan vermeyeceğiz. Benim için 10 üzerinden 6 falan verebileceğim bir filmdi.

  • kizilsakal @kizilsakal

   @ziya-celiksu Hocam çoğu şey para ile açıklanamayacak kadar kötüydü mantık da sorun vardı bakış açıları hiç pro değil çok belli bir örnek, merkezleri baskın yiyeek adamlar içkili eğlenceye gidiyorlar, dizi tıka basa böyle saçmalıklarla dolu. Genelde baktığım şeyler böyle para gerektirmeyen amatörce yazılmış çekilmiş şeyler yoksa efektler tükrükle yapıştırılmış gibi ama diyorum tamam olsun bütçe sorun olmuştur.

 • cgdincer @cgdincer

  Fazla gazla çalışan bir arkadaş çok ümidim yok. Börü neydi öyle felaket.

Aklıma bir film sahnesi geldi ama bir türlü ne olduğunu hatırlayamadım. Büyük ihtimal eskiden televizyonda görmüşümdür. Eski dönemlerde geçen bir film, makinelerin yaygınlaşmaya başlaması falan, yeni makine yapılmış yere kazık çakıyor. Adam ben daha hızlı yaparım diye iddiaya giriyordu. Yanlış hatırlamıyorsam kaybediyor. Yanında çocuk falan vardı. Gördünüz işte makine yorulmaz hızlıdır vb. durumlar

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bizzat test etmedim ama izlediklerim kadarıyla destekli oyunlarda bile Fsr 3 ün Fg tarafı pek bir halta yaramıyor gibi görünüyor. Ya da dengesiz denebilir.
1. Fsr 3 Aşırı derecede geç çıktı. Özellikle fg verisyonuna çıktı denebilir mi emin değilim. Halen aşırı az oyunda var. Evet Fg hemen hemen her oyuna sürücü üzerinden uygulanabiliyor. Denedim ama görüntü olarak pek iç açıcı değil
2. En saçma isteği verimli olabilmesi için oyunun zaten 60fps üstü vermesi gerek diyorlar. Ne anladım ben o zaman. Çoğu kişi zaten 60fps alabiliyorsa rekabetçi oyunlar dışında neden uğraşsın.
3. Vysnc açık sorun yapıyordu. Şu an nasıl bilmiyorum
4. Fsr ın baz versiyonu çok az gelişti. Zaten nvidianın gerisinde olan upscale metodu üzerinden yeniden kare oluşturmaya çalışıyorlar. Yeni seride frame generation için nvidianın yoluna dönmek zorunda kalabilirler gibi duruyor.
5. Genel amd hatası ise maşallah deyince devamını getirememesi, 6000 serisi büyük sürpriz yapmıştı. Kimse rekabete bu kadar yaklaşacağını düşünmüyordu ama 7000 serisi ile benzer bir şey yakalarsa arkasına güzel rüzgar alırdı ama ne güç tüketimi, ne performansı yaklaşamadı bile

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mustafa N. @mustafanr

  AMD ekran kartı mecbur kalmadıkça, denize düşüp yılana sarılmadıkça alınmaz insan güncelleme yaparken korkar mı ya kart bozulacak diye. Ayrıca oyunlar için bu kadar ayar çok fazla ya gireyim çalışsın modu hala konsola özel kalması canımı sıkıyor.

  • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

   Hak etseler eyvallah, bir halta benzemeyen oyunlar bile yüksek sistem ister hale geldi. Millet oyun oynamadan önce hangi ayar nasıl ayarlanmalı videoları izliyor.

  • cinnabon @cinnabon

   Hep yazıyorum: 6800XT, sıfır sorun. Mutluyum.

  • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

   @cinnabon Aynı kartı kullanıyoruz ve çok az hata almışımdır ama mesele sadece sorun yaşamak değil zaten, verdiği sözleri tutamamaları, fsr 3 ve fsr2 arasında upscale kalitesi bakımından hiç fark yoktu. Tam yazmamı bekliyorlarmış gibi dün Fsr 3.1 i duyurdular. Geliştirmeler olacakmış.Tarih olarak geliştiriciler için ikinci çeyrek diyor. 2 yılda neredeyse yeni sürüm yok gibi, bu kadar zaman ne yapıyorlardı. Sadece 3 kişi mi çalışıyor. Fiyatlardan dolayı nvidiaya ne kadar kızsak az ama şu gerçek amd halen nvidia nın rakibi olamıyor ve vaatlerle tutunmaya çalışıyor.

Dell G2724D mini yorum
Uzun süredir va panel Philips 27M1N3500LS kullanıyordum ve cidden memnundum. Kardeşime sistem toplandığı için yeni ekran alındı ve oyun falan oynamayacağı için benim monitörü ona verip yenisini ben aldım.Yoksa monitör değiştirmeyi düşünmüyordum. Aslında bir nevi va panel vs ips gibi olacak. İlk olarak ghosting ve tepkime süresi ips in en büyük avantajı ama ben rekabetçi oyun zaten oynamıyorum diyorsanız bu tercih sebebi olur mu emin değilim. Renk başarımına gelirsek iki monitörde gerçekten iyi renk başarımına sahip ama dell birazcık daha iyi, en önemli kısım ise kontrast, va paneller özellikle içerik tüketimi için muazzam zevkli, dizi ve filmlerde siyah sahnelerde veya alt boşluktaki siyah kısımlar gerçekten siyah olarak görüyorsunuz. İps ise genelde griye kaçıyor çünkü kontrast oranı yeterli değil. Eski monitörümü bu nedenle değiştirmiştim. Beni cidden rahatsız ediyordu ama Dell ips olmasına rağmen iyi performans sergiliyor. Elbette philipse yaklaşamıyor ama çoğu ips ten daha iyi diye düşünüyorum. İki monitörün şansıma ışık sızması veya glowing tarzı şeyleri yoktu. Fiyatlar her gün değiştiği için fiyata göre bir şey diyemem ama ikiside iyi monitör. Eğer ağırlıklı oyun oynuyorsanız. Dell olanı öneririm ama daha çok içerik tüketiyorsanız philips iyi bir tercih olabilir. Bana sorarsanız kağıt üstünde seçmesi en zor şey monitör. Daha iyi gibi görünen daha kötü görüntü verebiliyor. O nedenle teknik incelemesi yapılmamış modelleri görerek almakta fayda var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yağlı saç illettir bilen bilir. İlk defa azaltan bir şey bulabildim ve aslında bambaşka bir nedenle almıştım. Umarım başkalarına faydası dokunur. https://www.amazon.com.tr/dp/B09Y2F2TJZ?psc=1&ref=ppx_yo2ov_dt_b_product_details

Eyüp Sabri Tuncer Frambuazli Sirke & Saç Toniği 500 Ml Pet Şişe :...

Eyüp Sabri Tuncer Frambuazli Sirke & Saç Toniği 500 Ml Pet Şişe : Amazon.com.tr: Kişisel Bakım ve Kozmetik
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

Dell G2724D monitörü yeni taktım. İlk izlenim olarak cidden iyi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

20 bin lira civarı sistem önerisi olan var mı? Max 25 gibi düşünüyorum. Kız kardeşime alacağız ve oyun falan oynamaz ama ekran kartı falan iyi olursa erkek kardeşimin sistemi ile parça değiştirme falan yapabilirim. Tabi bu şart değil, daha ucuza ortalama bir şeylerde olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11