Acemi bitti. Pazar günü Çorlu Hava Meydan Komutanlığı serüveni başlıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

6 Mayıs Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 13

Immortals of Aveum sistem gereksinimleri
Yeni gelecek oyunların gereksinimlerini takip etmek yeni hobim oldu. Bu sefer 32gb ram istemiyorlar ama ekran kartı ve işlemci gereksiniminin yine maşallahı var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 14

Az önce televizyonda Akademisyen görünce biraz dinleyim dedim. Eğer bu akademisyen ise ben Ordinaryus falanım. Dedikleri hakkında örnek verip durduk yere ban yemeyim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10

The Lord of the Rings: Gollum sistem gereksinimleri açıklanmış. Yüzüklerin efendisi oyunu yapalım diye kimsenin oynamayı düşünmeyeceği bir karakteri seçmek enteresan bir zevk. Bekleyen fazla kişi yoktur. Zaten bu gereksinimleri gördükten sonra iyice azalır. Last Of Us gibi beklenen bir oyun olsa ortalık yıkılırdı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Fanboyları alır oynarlar. Sonra 2 saat dolmadan iade ederler forumlardada överler. 😀 bunları saybırpankta gördük yani, herif almış iade ediyor geliyor forumda övüyor. Ya güzel oyunda işte benim sistem kaldırmadı bug vardı temizlensin geri satın alıcam ya çok güzel alın bence falan gibi diyorlardı.

  • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

   Adamlar oyunu düzeltemeyeceklerini görüp bitmeden kakaladılar. Kitleyi düşününce bu kadar tepkiye yine şükür noktasında geldim. Ben Cyberpunktan çok Witcher 3 güncellemesine sinirliyim. Herifler çalışan oyunu bozdu. En son çıkan güncelleme ile ancak oynanabilir seviyeye geldi.

 • anıl @anil_

  Artık böyle olacak gereksinimler bence. UE5 geliştiricisinin dediği şu şekilde Vram'ler ile ilgili:

  https://twitter.com/HardwareUnboxed/status/1643410067524567040

  32 gb bellek de standarta bağladı zaten.

  • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

   Bu Vram den falan bağımsız bir felakete benziyor. 3080 ile 2k da ultra bile değil yüksek ayarlarda dlss açarsan 60fps diyor. Oyun güzel görünse yine kabul ama aşırı standart bir görselliği var.

  • anıl @anil_

   @ziya-celiksu The Last of Us Part 1 de böyle. Diablo 4'ü 16 gb bellek ile oynadım. 32 olsa daha iyi olacakmış gibi geldi bana ki açık dünya oyun değil mesela Diablo 4. Yeni oyunlar böyle maalesef. Şımarıklar kaynak kullanımı konusunda ama yapacak bir şey yok.

 • reducto @protego

  Bu tip sistem gereksinimlerine alışmamız gerekiyor artık sanırım. Çıkan her yeni AAA oyunda aynı muhabbet dönüyor. 1080p medium'da 2060 demiş. 4 sene öncesinin alt/orta seviyesi kartı. Gayet normal değil mi? Önerilene 2K High ayarda RT açıkken 3080 demiş. Eh bu da normal. Ray Tracing işi sadece güncel en üst seviye kartlara özel bir şey. Bence buradaki hata sistem gereksinimlerine RT'yi karıştırmaları. 32gb ram de artık standart oldu kabullenmek gerekiyor, insanlar ram'e niye bu kadar direndi zaten hiç anlamadım. Sistemin en ucuz yükseltilen parçası ve neredeyse 10 yıldır 16gb ram hayatımızda zaten. Sonsuza kadar 16 gidecek hali yok ya

Aynı model 13 işlemcinin karşılaştırmasını yapmış. Beklemediğim kadar fark var. https://www.youtube.com/watch?v=dGbW7orZS-A

The Issue with CPU Reviews... 13 x Ryzen 5 7600 compared

Support me on Patreon: https://www.patreon.com/der8auer---------------------------------------------------------Giveaway:https://forms.gle/YGG13XTkv4TTZ3eE9-...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • anıl @anil_

  Bu sorun Intel için de geçerli. Bendeki 10600kf Çin'den gelme, 5 ghz olmuyor mesela. Ama başka bir 10600kf düşük voltaj ile 5 ghz olabiliyor. Daha önceden Intel mühendisi gelmişti der8auer'e; o, işlemcideki sıcaklık sensörü de bir faktör demiş.

  Intel'in 13900ks diye işlemcisi var mesela. İyi silikonlu bir 13900k da ks ile eşit performans gösterir ama gelecek işlemciye bağlı şans işte. Kimi sırf bu yüzden kötü silikonlu işlemciyi iade ediyor. Güzel bir video olmuş.

  • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

   Ekran kartları dahil hepsinde işin doğası olarak bu kalite farkı oluşuyor ama özellikle güç tüketimi ve sıcaklık tarafında çok uçuk sonuç olanlar var. Yüzde yirmi fark çok fazla

  • anıl @anil_

   @ziya-celiksu Sıkıntılı bence de orası. Ben normal demiyorum zaten yanlış anlaşılmasın. Esas sıkıntı dediğiniz gibi hem düşük frekansta çalışıp hem de diğer 7600'lerden daha fazla güç tüketimine sahip olması kötü binli olan 7600'lerin.

Tutkuyla bağlandığım bir seri değil ama severim ve bu videoya denk gelince izledim. Aklıevveller son 3 film yerine şu olayların üzerine gitseler şahane filmler çıkabilirmiş ama nostalji kasmak ve oyuncak satmak istemiş olmalılar. Başka açıklama bulamadım. https://www.youtube.com/watch?v=LWKwik7OLW0

Palpatine NEDEN HAKLIYDI ? - Star Wars Evreni

Star wars'un genişletilmiş evrenine göre Palpatine NEDEN HAKLIYDI ? Palpatine kimdir ? Sith Lordu Darth Sidious'un büyük planı neden başarılı olamadı . Anaki...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Güzel video olmuş. Özellikle sadece fps karşılaştırmasının bütün gerçekleri gösteremeyeceğini güzel anlatmış. Aynı ayarlarda aynı fps değeri görmene rağmen kartın vram kapasitesi yetmediği için çamur gibi bir görüntü ile oynayabiliyorsun. Oyun dünyası adeta senin gözünün önünde yavaş yavaş yükleniyor.
https://www.youtube.com/watch?v=Rh7kFgHe21k

16GB vs. 8GB VRAM: Radeon RX 6800 vs. GeForce RTX 3070, 2023 Revisit

Hetzner: http://hetzner.com/hub/ex-lineSupport us on Patreon: https://www.patreon.com/hardwareunboxedJoin us on Floatplane: https://www.floatplane.com/channe...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 28 / 31
 • Erhan M. @erhanm

  #TheLastOfUs oyununun nasıl da sorunlu olduğu görülüyor. RX 6800'DE 14 GB bellek kullanıyor ama kaplama kalitesi 3070 ile aynı görünüyor.

 • Alpi Ironside @alpi350

  WTF! 8 GB Devri biteli çok olmuş, şu resmen rezillik yani.

  https://youtu.be/Rh7kFgHe21k?t=608

  • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

   O nedenle videoyu özellikle sevdim. Normalde fps olarak yakınlarmış fark yok diyerek geçersin ama gördüklerin arasında uçurum olabiliyor. Belki bu gibi nedenlerle bazı oyunlarda bir kesim grafikler efsane güzel görünüyor derken diğer kesim o kadar değil diyor.

 • freshmind @freshmind

  Daha bunun stutter'ı var, daha bunun veriler sistem belleği ile swap yapılamadığında çökmesi var ... 1 yıldır millete söylüyorum 8 gb'den uzak durun diye. Son 3-4 oyun ile millet uyanmaya başladı. Gerçi hala daha inkar etmeye çalışanlar var. Şimdi bütün teknoloji basını, oyun kanalları falan ayağa kalkmış 8 gb sorununu dile getirip duruyor. Bu problem çok uzun zamandır vardı. Çoğu kişi düşük çözünürlükte oyun oynadığı için farkına varmadı. Şimdi ise "bütün kaplamaları yükle sonra çözünürlüğe göre scale et ve shaderla(gölgelendir, renklendir)" mantıklı oyunlar çözünürlükten bağımsız Vram'i tabiri caiz ise öldürüyorlar. Kaplamları iyi kalitede seçtikten sonra 720p'de bile açsanız bir şey farketmiyor, kalkıp 10-11 gb vram kullanabiliyor oyun bu yeni teknikler yüzünden (videoda da gösteriyor)... Ray Tracing'i var daha, memorly leak problemleri var. Var oğlu var... 8 gb çoktan öldü, şu anda cenazesi kaldırılıyor.

 • reducto @protego

  3070Ti ile 4K'da oynuyorum, bu arkadaşların videolarında 1080p'de Hogwarts Legacy'de kaplamalar kayboluyor görüntü çamurlaşıyor falan. Ben 4K'da oynuyorum, DLSS (2K-4K upscale yapacak şekilde) açık, böyle bir şey yok. Ne kaplamalar aniden beliriyor kayboluyor ne görüntü çamurlaşıyor. Burada iki ihtimal var, ya 3070/3070ti arasındaki gddr6 gddr6x farkı ciddi bir etken ya da bu testte bir sıkıntı var.

  • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

   Ultra veya yüksek ve Ray Tracing açık mı? Çünkü o vram e inanılmaz yük bindiriyor. Gddrx in farkı bir nebze olur ama o kadar sanmıyorum.

  • reducto @protego

   @ziya-celiksu @anil_ High/ultra karışık ayarlar. Texture'lar ultra. Ray tracing'i anca DLSS ultra performance açıkken açarsam 60fps üstünde kalabiliyor, dlss ultra performance'da da görüntü kalitesi pek iyi olmuyor hiçbir zaman. O yüzden ray tracing'i bi ara açıp baktım sonra kapattım. Ama açıkken de bu videodaki gibi sorunlar yaşamadım.

  • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

   @protego Forspoken da görmek lazım.O da fecaat görünüyor .Belki gddrx cidden belli bir miktar dar boğazı engelliyordur. Burada 3070 vb. kullananlar deneyip paylaşsa güzel olur.

  • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

   @protego Başka 3070 videolarına baktım. Bitki,toprak vb. alanlarda pek denk gelmiyorsun ama yapı içeren alanlarda daha sık gerçekleşiyor. Her an öyle değil ama yeni girdiğin veya önceden yüklenmeyen alanlar sıkıntı gibi

  • reducto @protego

   @ziya-celiksu Forspoken gamepass'e gelirse denerim 🙂 Şu ana kadar yenilerden çok oyun oynadım, hiçbirinde bu çeşit kaplama sorunu yaşamadım. Hogwarts Legacy'de fps drop var ama o herkeste olan sorun aynı Last of Us gibi sıkıntılı. İlk patch ile baya düzeltmişlerdi de ben zaten birkaç günde bitirdim oyunu sonrasına bakmadım. Cyberpunk oynuyorum BF2042, God of War, Spider-man, COD vs. hiçbirinde kaplama sıkıntısı görmedim hepsi cam gibi. Yalnız şöyle bir şey dikkatimi çekti. Yaptığı testteki oyunların çoğunluğu teknik anlamda sıkıntılı ve yeni olan oyunlar ve hepsinde Ray Tracing açık. Teknik açıdan sıkıntılı olmayan oyunlarda zaten testte de birşey çıkmamış heralde ki hızlıca geçmiş. Şu an teknik anlamda düzgün AAA oyun pek yok listede. Böyle bir test yapıyorsan bir kere RDR2 ve CP2077 gibi iki ağır topun başı çekmesi gerekir. Hem niye hiçbir testte 4K yok? Hep RT var. DLSS ve FSR çoğunlukla yok ki artık herkes onlarla oynuyor. Bana kalırsa, sonuçlar böyle gözüksün diye özellikle uğraşmışlar. Elbette gddr6-gddr6x çok fark ettiriyor da olabilir ama bu kadar fark ettirir mi? Bilemedim ben de. Ama bu testi ben çok güvenilir olarak göremedim

  • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

   @protego bu zaten daha çok yenilere bakmak üzerine, eski testler zaten var. Rt olması normal artık neredeyse her oyun rt ile geliyor ve özellikle ben daha güçlüyüm diyen Nvidia Rt açılınca vram nedeniyle felç geçiriyor. Bu büyük rezillik. Kendi güçlüyüm dediği alanda daha beter oluyorsun. Hogwarts Legacy de ben fps drop belki 1-2 kere yaşamışımdır. Sonrasında denk gelmedim. O drop belki ilk sürüm hatasından bile olabilir. En azından ben şu an için ben öyle bir sıkıntı yaşamıyorum. Asıl bozuk oyun Cyberpunk zaten, nvidia amd vb. hangi kartı kullanırsan kullan çok fazla pop-up oluyor. Yeni gelecek Star Wars minimum 8gb kart istiyor. Burada asıl durum zaten artık 8gb kart alınmaması gerektiği, bundan sonra çıkan oyunların büyük çoğunluğu 8gb kart ne kadar güçlü olursa olsun vram darboğazı yiyecek onu gösteriyor.

  • reducto @protego

   @ziya-celiksu Cyberpunk'ta ben hiç popup yemedim. fps drop vardı o da meğersem resizable Bar'dan kaynaklanıyormuş kapatınca düzeldi. Cyberpunk şu an teknik anlamda olabildiğinde stabil hatta bu yüzden her testte kullanılır sonuçlar da sapmaz. Ben 4k'da texture sorunu yaşamazken 1080p'de bu kadar abartılı sonuçların çıkması.. Özellikle de Legacy'de.. Bilemiyorum

  • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

   @protego Cyberpunk ı hem 2070 hem 6800xt ile ilk çıktığından beri oynuyorum. Benim için drop hiç sorun olmadı ve fazla yaşamadım. Genelde saçma hatalar daha sık yaşandı ama pop up hiç bitmedi ve halen var. Burada kastettiğim hemen 5 metre önünde aniden beliren duvar veya araba değil, en basit örnek ile araç ile giderken ileriye bak ışıkların git gel yaptığını, bazı nesnelerin oluşup kaybolduğunu falan görürsün. Hogwartta hiç doku sorunu yaşamaman enteresan çünkü başkalarının oynanış videoalarına baktım. Özellikle hogwarts ve hogsmade civarlarında yaşanıyor. Elbette her an blur değil ama var. Senin durum ekstra şans o zaman

  • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

   @protego Başka noktalarda var ama işin özünü anlatıyor. Ya ben dikkatliyim ya da çoğu kişi bu durumları farkedemiyor

  • reducto @protego

   @ziya-celiksu Legacy'de tek yaşadığım drop dediğim gibi. Texture'lar hep cam gibi hatta ps5 oynanış videolarını izlediğimde arada çok fark vardı, ps5'te bariz düşük texture'lar. Ama ekstra şans demem yani fps droplar hakkaten çok can sıkıcı 😀

   Bende Cyberpunk'ta o tip sorun olmuyor. son 1-2 ayda 150 saate yakın oynadım, keyfini çıkararak oynuyorum, şayet dediğin gibi bişey olsa çok baltalardı aldığım keyfi. Ha şu oluyor aynı GTA'daki gibi bir yere bakıyorum, arkamı dönüyorum, tekrar dönüyorum kaybolmuş. Bunlar oluyor ama baktığım yerde kaybolmalar belirmeler görmedim. 1 veya 2 kere önüme araba ışınlandığı oldu ama o muhtemelen texture yüklemesinden ziyade algoritmadaki bir sıkıntıdan kaynaklı. İlginç. Bu PC işi gerçekten enteresan herkeste her şey farklı sonuç veriyor 🙂

  • reducto @protego

   @ziya-celiksu Bu attığın görüntüler hangi çözünürlükte ve ayarlarda? Baya düşük göründü de gözüme çözünürlük o yüzden sordum

  • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

   @protego 2k, yüksek ve ultra karışık+rt, video halinden kırpma yapınca görüntü tırtlaşıyor.

  • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

   @ziya-celiksu Zaten konsollar böyle saçma işlerle uğraşma aç gir oyna dediği için seviliyor.

  • reducto @protego

   @ziya-celiksu Fikri takip olsun. Ben Hogwarts Legacy'yi çıktığı gibi oynayıp ana hikayeyi bitirdim. O zamandan beri ara ara girip oynuyorum kalan ekstraları. Oyunun ana senaryosunu oynarken oyunda drop sıkıntısı vardı. Ortalama olarak 60-80 fps alıyordum ama droplar olunca baya düşüyordu, yine de bir şekilde bitirdim çünkü görev esnasında drop olmuyordu hiç. Geçen yine girdim bir baktım tüm ayarlar en sona gelmiş hatta Ray Tracing bile açılmış nasıl olduysa ama ona rağmen fps 90-100 arasıydı. Güncelleme gelmiş oyuna, fps artmış. Baya da şaşırdım. Sonra bir baktım ki Hogsmeade'de aynı videodaki gibi oluyor 😀 Güncelleme ile bu hale getirmişler. Oyundaki drop sorununu optimizasyon yaparak çözmek yerine bu şekilde çözmeye çalışıp daha beter etmişler. Kabul etmiyorum bunu 😀 Ben şimdiye kadar hiçbir oyunda ufacık bir dar sokakta arkamı döndüğümde kaplamaların gözümün önünde yüklendiğini görmedim. Grafikler en iyisi de değil yani. Cyberpunk gibi dolu dolu bir açık dünyası da yok ama arkamı dönüyorum kapı gözümün önünde yükleniyor. Arkamı dönüyorum tekrar oradaki kapı da tekrar yükleniyor, bir daha dönüyorum yine tekrar yükleniyor. Çok fena çuvallamışlar optimizasyonda. 8GB'a sığamayacak bir oyun değil bu. Optimizasyon konusu önümüzdeki yıllarda can sıkıcı olacak gibi görünüyor kimse optimizasyona uğraşmazsa

  • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

   @protego Yeni konsol neslinin geldiği ilk yıllarda oyunlar genel olarak daha sıkıtılı oluyor gibi, konsollara yönelmekten pc ye zamanları mı kalmıyor veya pc alışkın bu durumlara zamanla hallederiz kafasıyla mı sallamıyorlar veya pc lanet bir dünya uğraş uğraş bitmiyor mu diyorlar belirsiz. Kolay kolay bu durum değişmez. Her şey düzgün gitse denuvo koyduk derler yine bir sıkıntı çıkar.

  • reducto @protego

   @ziya-celiksu Adamların elinin ayarı da yok. Belli ki drop sorununu çözmek için kaplamaların yüklenme mesafesini neredeyse 0'a indirmişler ama hadi bunu yaptın diyelim de ortası yok muydu? 3070ti ile 4K'da her şey ultra ve RT açıkken 100 fps almak bir AAA oyunda çok abartı. Biraz daha iyi ayarla şu kaplama işini, drop da olmasın ama RT kapalıyken 60fps civarında kalsın işte. Ayarsız adamlar ya 😀

  • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

   @protego Büyük ihtimal alt seviye oynayamıyoruz demesin diye hızlıca ayar çektiler. İlerleyen zamanlarda dengeye getirirler. Artık oyunlar aşırı masraflı olduğu için firmalar son cilaları kullanıcı üzerinde deniyor. Gerçi kızıyoruz ama koskoca windows bile aynı kafada hatta beter. Win 11 e dosya sürükleme özelliğini bir yıldan sonra ancak ekleyebildiler. Oyun firmaları bunların yanında melek kalır.

Msi Afterburner geliştiricisine aylardır para ödenmiyor ve o nedenle geliştirme süreci durdu diye haber çıktıktan sonra Msi durumu çözmeye çalışıyoruz demişti ama halen hiç ses yok. Programı gözden mi çıkardılar. Ne yaptı bunlar
Not: O haberler çıkalı 3 ay olmuş. Halen çözülmemesi ayrı rezillik

BeğenFavori PaylaşYorum yap