2 ay sonra Quest 3

Rahatlık
İlk bir iki gün yüze tam oturtamamanın ve kafaya yeni bir ağırlık eklenmenin etkisi ile yarım saatten sonra çıkarsam iyi olur diyorsunuz ama 1 saate kadar pek sıkıntı çıkarmıyor. Açıkçası alıştıktan sonra şarjı bitene kadar yani 2 saat çıkarmadan kullandığım oldu. O ilk günlerdeki alışma evresini atlattıktan sonra pek sıkıntı yaşayacağınızı sanmam aynı şekilde bazı insanların sık sık belirttiği baş dönmesi mide bulanması şikayetine gelecek olursak. Şikayet edecek seviyede hiç yaşamadım ama ilk defa böyle bir alet kullanmış olmak ve bazı oyunlarda ayağınızın altından hızla yer çekiliyormuş hissi ufak dokunduruyor. Tabi kullandıkça alışıyorsunuz.
Peki ben gözlük takıyorum kullanabilir miyim diyorsan. O şekilde tavsiye etmem. AYnı dertten muzdarip birisi olarak gözlüğü sıkıştırdığı için rahatsız ediyor. Ayrıca gözlüğün ekrana değe değe çizme gibi tehlikeleri var. O nedenle ekranın üstüne takabildiğin lenslerden göz numarana göre alıp takmanı tavsiye ederim.
Burasının özel parantezi ise şu bazen işten yorgun gelip ağrıyan bel ile bilgisayar başında oturmak bile zor gelince vr ile yatağa uzanıp bir nevi yata yata bir şeyler izleyebiliyorsun.

Pil Süresi
Evet ortalama 2 saat gidiyor. Ağır bir oyun ile 1 saat 40 dakikalara geriler ama sadece video izledim derseniz 2 saatin biraz üstüne çıkabilirsiniz. Peki şarj aletine bağlı kullansak olmaz mı derseniz. Evet olur. Hızlı şarja taktığınız zaman ciddi şekilde süre uzatabilirsiniz. Benim tek seferlik kullanım sürem 3.5 saat oldu.(Pili bittiği için değil uyuyacağım için kapadım)

Görüntü Kalitesi
En çetrefilli konu,fiyatı 500 dolar olan bir aletten herşeyi mükemmel yapması beklenebilir mi? Neyse fiyatı boş verelim. Çözünürlük bakımından iyi denebilecek bir oran yakalanmış. Tabi şimdi Apple ortama girdiği için düşük görünüyor ama elma ile armutu kıyaslamayalım. Elbette ekran daha iyi olsa tecrübe çok daha iyi bir hale gelirdi ama açıkçası bana ekran ile ilgili tek şeyi değiştirme hakkı verseler ve fazla para harcama deseler çözünürlük yerine ekran tipini değiştirirdim. Muhtemelen ips ekran kullanmışlar keşke va panel olsaydı. Kontrast oranı ve siyah başarımı inanılmaz oranda daha iyi olurdu.

Ekran Etkisi ve Kullanımı
İster sanal ortam oluşturun ister gerçek görüntü üzerinde adeta sinema ekranı boyutundaki bir görüntüyü izlemek gerçekten zevkli, bir nevi emrinize amade ve hemen hemen istediğiniz boyuta getirebildiğiniz ekrana sahip olmak güzel, ek pencere açarak bir nevi çift monitör gibi bir taraftan tarayıcıda gezinirken diğer tarafta youtube videosu izleyebilirsiniz. vb.

Oyun ve Uygulama
Fazla anlatmaya gerek yok. En etkileyici deneyim kısımlarından birisi oyunlar, bazı oyunlar bir nevi spor yaptırmış oluyor bile diyebiliriz. Bilgisayara gerek duymadan oynayabileceğiniz oyunların dışında kablolu (tavsiyem kablolu) veya kablosuz pc ye bağlayarak, çok daha fazla ve bilgisayarın gücünden faydalanarak daha iyi görünen oyunlara erişebilirsiniz. Bunu biliyoruz hissiyat nasıl derseniz. Açıkçası garip derim. Nasıl iyi değil mi yani derseniz. Nasıl anlatıyım bilemiyorum derim. Squadron da asiler ile uzayda kapışma hissini nasıl anlatıyım.

Peki oyun fazla oynamam bunun dışında ne yapacağım ben bu aleti diyorsan.
Youtube,netflix,prime veya tarayıcı, hatta geliştirici kaydı yaparsan bilgisayardan yüklediğin videoları izleyebilirsin. Kimisine bunlar bile yeter. Kullanım senaryosu oluşturmak isteyen için bulabileceğin şey çok ama ben kendimden örnek veriyim. Benim en çok kullandığım gezi üzerine, evet bazen wander uygulaması ile street view içinde gezmek, bazen youtube veya meta tv de yer alan 360-180 3d videolar ile görmediğim yerleri görmek, bir nevi deneyimlemek, sadece youtube da bile bir çok kısa vr belgesel var ve gerçekten iyiler. İşte orada oluşan sıkıntı ise şu an için youtube uygulaması 4k üstü desteklemiyor ve özellikle 360 derece videoları 8k altı açarsanız kalite bariz düşüyor. O nedenle bazen tarayıcıdan youtube açıyorum veya indirip sonra izlemeyi tercih ediyorum.

Steam de bile olan sanal müzeleri gezmeside güzel, farklı dönemlerden tabloların yanısıra mesela bire bir heykel veya tabak vb. eserleri tarayıp eklemişler. Umarım daha geniş bir içerik oluşmaya devam eder. Çünkü bu tar şeyleri seviyorum.

Kontroller
Kontrolcüleri gayet iyi, bağlantı konusunda ise mükemmel, ben bu kadar kusursuz ve hızlı bağlanan başka şey görmedim. Asıl merak edeceğiniz el ile kontrole geçersek kusursuz değil, özellikle düşük ışıkta biraz sapıtabiliyor ama genel olarak iyi denebilecek seviyede diyebiliriz. (Galiba halen geliştirdikleri için güncellemeler sonrası kontrol kalitesi değişiyor. Mesela ilk halinde daha iyiydi. Sonra kötüleşti. Şimdi ilk haline biraz daha yakın)

Mikrofon ve Hoparlör

Şaşırtıcı derecede iyi, hatta mikrofonu güncelleme ile bozmazlar ise razer barracudanın mikrofonundan bile kat kat iyi halde

Toparlama

Okuduklarınızdan sonra o zaman bu alet muazzam bir şey şahane diyecek olursanız ise hayır derim. Quest 3 yapması beklenen herşeyi ortalama üstü yapmayı başarıyor. Bazı konularda ise iyi seviyesine çıkmayı başarmış. Burada quest 3 ü toplamda iyi bir ürün haline getiren şey ise geniş kütüphane ve fiyatı, evet bize herşey maaledef pahalı ama 500 dolara size farklı bir tecrübe yaşatan ve başka şekilde yerine koyamayacağın şeyler verebiliyor. Önceden verdiğim gibi bazı günler belim ağrıdığı için başlığı takıp yatağa yatıyor ve 1-2 saat video-dizi vb. izleyip sonra uyuyorum.
Şunu unutmamak gerek quest herkese göre değil ve zaten olmasına gerek yok. Ayrıca bu her gün kullanacağınız bir şey olmak zorunda değil, eğer sizin isteklerinize veya kullanım senaryonuza uyuyorsa alabilirsiniz. Benim için belkide hayatım boyunca gidemeyeceğim dünyanın bir ucundaki yeri oradaymış gibi geziyor hissettirmesi yetti.

Hızlıca yazıyım derken unuttuğum şeyler kesin olmuştur. Vakit buldukça sorulara cevap vermeye çalışırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

CANON PowerShot SX270 HS Kısa İnceleme

20x zoom, 25 mm geniş lens

25 mm ile kadraja daha fazlasını sığdırın ya da 20x optik zoom ile uzaktaki hedeflere yaklaşın. ZoomPlus ile çift zoom gücünün keyfini sürün. ZoomPlus, geleneksel dijital zoom'a kıyasla daha çok görünebilir ayrıntı ve keskinlik sunan gelişmiş bir zoom teknolojisidir. Kompakt gövde sayesinde gittiğiniz her yerde, değerli anılarınızı kaydedebilirsiniz.

HS Sistemi: 12,1 MP CMOS, DIGIC 6

HS Sistemi, düşük ışıkta harikalar yaratır, bu sayede flaş veya bir tripod kullanmadan anın gerçek atmosferini yakalarsınız. Gelişmiş DIGIC 6 işleme özelliği ve yüksek hassasiyetli 12,1 Megapiksel CMOS sensörü ISO 6400'e kadar her durumda olağanüstü bir görüntü kalitesi sunar.

Intelligent IS, Gelişmiş Dinamik IS

Intelligent IS, tüm fotoğraf ve videolarınızın tam zoom yapıldığında veya düşük ışıkta çekildiğinde bile keskin ve ayrıntılı olmasını sağlamak için kamera sallanmasıyla mücadele eder. Gelişmiş Dinamik IS sayesinde çok çeşitli kullanıcı hareketini etkili bir şekilde telafi ederek çarpıcı, sabit ve gerçekçi filmler sunar.

Full HD filmler (60 kare/sn)

Optik zoom ile 60 kare/sn'de anında stereo kalitesinde pürüzsüz, şaşırtıcı derecede gerçekçi Full HD (1080p) filmler kaydetmek için film düğmesini kullanın. MP4 desteği sayesinde taşınabilir cihazlarda kolayca oynatma ve paylaşma olanağı sunar.

7,5 cm (3,0 inç) PureColor II G LCD

Mükemmel görünürlüğe sahip, yüksek kaliteli, geniş ve dayanıklı LCD ekran sayesinde menüde zahmetsizce gezinebilir, kolayca çekim yapabilir ve çektiklerinizi paylaşmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Hibrid Auto; Smart Auto

58 değişken (film için 21) arasından en uygun ayarları seçen Smart Auto ile çaba sarf etmeden harika fotoğraflar veya filmler çekin. Hibrid Auto, Smart Auto ile fotoğraf çekmenizi ve her çekimden önce 4 saniyelik bir film klibi çekerek bunları eğlenceli bir HD (720p) film halinde birleştirmenizi sağlar.

Manuel, Av ve Tv modları

Deklanşör hızı ve diyafram üzerinde yaratıcı kontroller sağlayan Manuel modları (Tv, Av ve M) kullanarak farklı efektler deneyin.

Yüksek hızda çekim

Yüksek Hızlı Seri Çekim ile olağanüstü hızlı hareketleri yakalayın veya Süper Yavaş Çekim Film ile hızlı hareketleri muhteşem bir şekilde yavaşlatın.

Özellikleri sıraladıktan sonra başlayalım.

İlk defa fotoğraf makinesi kullanacaklar.Karşımıza ben bu işi temelden öğrenmek istiyorum diyenlere göre bir makine çıkıyor.Basit kullanımı sayesinde çabuk alışıyorsunuz.Manuel mod ise size iso...diyafram...enstantane gibi özellikleri ayarlamanıza olanak sağlıyor.Kısa bir yazı olacağı için gayet sade anlatmaya çalışacağım...Taşınabilirlik için üretilmiş bir makine olduğu için o konuda sıkıntı çekmiyoruz.Ekran başaralı sayılabilir ama güneş ışığında biraz zorluk çekebilirsiniz.Batarya konusu ise biraz sıkıntılı...makine açık bir şekilde geziyorsanız 1 saatten kısa sürede pil bitecektir videoda ise1080p de 20 dakika kayıt alabilirseniz şanslısınız. Zoom yeteneği güzel ama netlik için biraz beklemeniz gerekiyor.https://www.youtube.com/watch?v=p9DCTQ_y6Y4

Fotoğraf performansı her şeye rağmen bu fiyat aralığı için çok iyi(Buraya yükleyince kalitesi yüksek miktarda düşecek ama)

Video konusuna gelince...evet 1080p 60 fps kayıt yapabiliyor...evet ağır çekim modu var... ama 1080p nin kalitesi evet yeterli...özellikle açık alanda iseniz tatmin oluyorsunuz.Karanlıkta maalesef "tırt"...ses hepinizin malumudur sıkıntılı...rüzgar gürültüsü...çatlamalar...patlamalar falan...ağır çekime gelirsek laf olsun diye konmuş. Görüntü kalitesi o kadar düşüyor ki...lanet olsun böyle işe diyebiliyorsunuz...bari ümit vermeseydin...Toparlayacak olursak.Bu fiyat için gayet ortalama bir makine...özelliklere baktığınızda gözünüze güzel görüken şeyler pratikte "tırt" olabiliyor.Ben makineyi 1 yıl önce 400 tl ye almıştım.Maalesef şuan 520 lira civarında...Video bana nadiren lazım oluyor.Ben hızlı ve kaliteli fotoğraf çekmek istiyorum diyenlere göre bir makine

Not

Fotoğraf Kalitesi 9

Video Kalitesi 7

Tasarım 8

Ağır Çekim Lafını bile etmeyelim

Batarya 5

BeğenFavori PaylaşYorum yap