T.C. Yeni Kimlik Kartı İncelemesi

Merhaba TS sakinleri, bugün biraz eğlence biraz da merak edenlere bilgi vermek amacıyla 2017 Ocak ayından itibaren Türkiye genelinde başvuruları ve dağıtımları başlanan yeni kimlik kartını inceledim.

Kart için 24 Ocak 2017'de başvuru yaptım, 27 Mart 2017'de teslim aldım. Öncelikle şunu söyleyelim, mevcut kimlikleriniz 2020 yılına kadar geçerli, hani şu pembe ve mavi olanlar. O nedenle acil değilse yeni kimlik için çile çekmenize hiç gerek yok zira 2 aydan fazla bir süre sonunda ancak teslim edildi bana. Üstelik PTT Kargo'da sıkıntı oldu, önce getirmediler falan... Ben İzmir'de yaşıyorum, sizin yaşadığınız il nispeten daha az kalabalık ise bekleme süreniz benimkinden daha kısa olabilir.

Kimlik bugün geldi; gülmenin, tebessüm etmenin falan yasak olduğu biyometrik fotoğrafımı siyah-beyaz basmışlar, baskı %100 net değil. Zaten seri katil gibi çıkıyor çoğu insan biyometrik fotoğrafta, ben şimdiden alıştım. Öncelikle şunu söyleyeyim ki taşıması çok kolay ve gayet sade bir tasarımı var. Eski kimliklerde yer alan "medeni hal, kan grubu, din, bağlı bulunduğu il-ilçe, doğum yeri, veriliş nedeni, aile sıra no" gibi gibi bilgiler bunlarda yer almıyor. Bunlarda ön kısımdaki bilgiler bölümünde sadece TC no, cinsiyet, ad-soyad, son geçerlilik tarihi, doğum tarihi, seri numarası, uyruk ve imza yer alıyor. Arka tarafta ise anne-baba ismi, kartı size veren kurum, çip ve kod numarası falan yazıyor. Kan grubu ve dini inanç bilgileri çipin içinde yer alıyor. Bence kan grubu kartın üzerinde yazsa daha iyi olurmuş ama isterseniz çipin içine dini inancınızı ve kan grubunuzu yazdırabiliyorsunuz başvurusu sırasında tabi. Başvuru esnasında sizden alınan biyometrik bilgileriniz de din ve kan grubu bilgileriniz ile beraber arka yüzeydeki çipin içinde yer alıyor. 16 TL ücreti olduğunu duymayan kalmadı zaten. Kaybederseniz falan yenisi 32 lira. Kartın esnek bir yapısı var ama biraz daha kaliteli olmasını beklerdim açıkçası. Kırılmaz diye tahmin ediyorum ama kullandıkça anlarız onu. Bunların dışında, kadına pembe, erkeğe mavi gibi renklerde değil çok açık mavimsi bir renkte geliyor. Bu renk ayrımının olmamasına çok sevindim çünkü bir kadın olarak pembeden nefret ederim. Küçük bir ayrıntı: eski kimliklerde baba adı üstte anne adı altta yazıyordu ve ön yüzeydeydi, bu yeni kartlarda anne adı üstte, baba adı altta yer alıyor ve arka yüzeydeler. Kartların dili Türkçe ve İngilizce. Yanlış bilmiyorsam bu kartlar pasaport yerine de geçiyor.

Yeni kartlarımız anlattığım ve resimde gördüğünüz gibi, gayet küçük ve modern. Ben fotoğrafım da dahil bütün bilgileri kapatmak zorunda kaldım, bu sansürlerden dolayı gözlerinizi yorduğum için özür dilerim ama malumunuz, internet ortamındayız. Zaten herkes bir gün alacak, meraklısına incelemesi kısaca bu şekilde. 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mehmet @mehmet

  Yeni kimliğiniz hayırlı olsun, anlaşılan o son geçiş tarihine kadar başvurmayacagiz, ben iki ayda üç şehir değistiriyorum nasil olacak, ehliyet gibi başvuru esnasında basilabilse çok güzel olurdu.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   Teşekkür ederim, son geçiş tarihine kadar başvurmayacağız, derken? 2020'yi mi kastediyorsunuz? Maalesef başvuru esnasında basılmıyor, ben başvurumu yaptım, 2 ayı geçti anca ptt kargoya verildi... Bu esnada mevcut (eski) kimliğimi kullandım elbette. Eğer 2019'un son aylarında başvurursanız bu yoğunluk kalmaz bence, belki aynı gün basılabilir. Bekletmelerinin tek sebebi yoğunluk yani, bazı illerde 2 haftada falan alan da var.

  • Mehmet @mehmet

   @gizemaksut evet 2020den bahsediyorum, eğer böyle uygulanmaya devam ederse dağıtım sistemi şayet ben son güne kadar basvurmayacagim. Ayrıca sembolik 1tl bile alınması kabul edilemez iken 16tl gibi bir rakam ostenmesi daniskaliktir, bak sinirlendim gene tutun dostlar beni 😂 ama harbiden olmaz ayıp ya

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @mehmet Aynen para alınması çok saçma, kimlik kartı bu yani lüks değil özel değil. İşin kötüsü, 2020'ye kadar o 16 TL 20-25 olursa... 😀

  • Gökhan @gokhans19

   @gizemaksut Dua edin özel tüketim vergisi yok.

  • M3ric @mehdi-tensi

   @gokhans19 Siz oyle sanin 2 TL tutmayan kimlikten 16 TL aliyorlar, %700 OTV var, daha ne olsun.Fatih PORTAKAL haber yapti diye adami vatan haini ilan ettiler.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @enderuxx ama şöyle düşünün zaten devlete dünya kadar vergi ödemiyor muyuz? devlete zaten kimlik olsa da olmasa da çok para çıkıyor cebimizden.

  • Kadir G. @kad

   Selam @mehmet yorum biraz geç oluyor ama eğer hala yeni kimlik almadıysanız söyleyeyim dedim. 2019 yılı itibari ile de kimliklerin ücreti 22,50 TL ben daha önceden 18,50 TLye almıştım. Ve artık EN FAZLA 14 gün yani 2 hafta içerisinde geliyor. Ve yeni kimliğiniz için başvuru yaptığınızda ysize yanlış hatırlamıyorsam 1 ya da 2 adet A4 kağıdında geçici kimlik belgesi veriliyor ve aynı kimliğinizin yerine her yerde geçerli oluyor. Bu esnada bir önceki kimliğiniz yani nüfus cüzdanınız geçersiz kılınıyor örneğin benimkini delgeç ile delmişlerdi.

 • seckyn @seckyn

  Benim iki sorum var.
  Başvuru sırasında çok sıra var mıydı ?
  Önceden randevu alıp başvuruya öyle mi gittiniz?
  Başvuru sırasında çok bekletmiyorlarsa işlemler kısa sürüyorsa bende başvuracağım 😀

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   Yoğunluk, yaşadığınız ile göre değişiyor. Ben İzmir'deyim, kalabalık bir il biliyorsunuz. Ben Ocak ayının başında internetten randevu aldım, en yakın tarih 24 Ocaktı. Randevular bile doluydu yani. Randevu saatimde gittim, nüfus müdürlüğü randevu almadan gelenlerle doluydu ve herkes kavga ediyordu. Randevu saatim gelince çağırdılar, gittim, işlemler 10 dk bile sürmedi. Yoğun bir şehirdeyseniz randevusuz giderseniz sıkıntı yaşarsınız.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @brave Siz bayağı şanslıymışsınız, ben İzmir Karşıyaka Nüfus Md.'den aldım, ben randevu saatimin gelmesini beklerken (5 dk erken gitmiştim) randevusuz iş yapmak isteyen vatandaşa oradaki memur "sabah 6'da gelin başka türlü randevu almazsanız halletmezler" diyordu. Anlamadım da açıkçası, memurlar saat 6-7'de iş başı yapmıyorlar ki hangi ara randevusuzları yapacaktı 🙂

 • Fatih @fatihy

  pasaport yerine geçmiyor.
  sadece ülkeler arasında özel anlaşma yapılırsa pasaport yerine kullanılabiliyor.

 • ENİGMA @solo

  3 yıldızı neden kırdınız

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   1. Malzemesi daha kaliteli olabilirdi, 2. baskı kalitesi daha iyi olabilirdi ama fotoğrafımız bile %100 netlikte değildi sonuçta kimliğimde taşıdığım bir resim bu. 3.sü de bekleme süresi çok uzundu, bir kimlik 2 ayda gelmemeli yani. Ona düzgün bir ayar çekilseydi özellikle kalabalık illerde bu kadar uzun sürmezdi muhtemelen. Aslında 1 yıldız daha kırılabilirdi o da bence kan grubu kartın üstünde yazmalıydı hayati önem taşıyan bir konu olduğu için.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @gizemaksut 2. resim net olmasına gerek yok. Pasaportlarda aynı. Resimden seni görmek için değil özel tasarım cihazlar okuyor. 3. kan grubu olsa güzel olurdu ancak eskisine de yazılmıyordu. Boş duruyordu. Zaten acil durumda kan testi her halükarda yapılıyor.

  • dgs @dgs

   @hamitozlu gerek yok diye kötü resim mi basmalılar? Pasaporta basılan resimlerde suratım halen genişliyor. 6 yıl önce de böyleydi. Aynı resimi ABD vizeme siyah beyaz orjinaline yakın bastı. Eskisinde isterseniz kan grubunu koyabilirdiniz şu anda böyle bir imkan yok. Din hanesinin kalkması iyi olmuş, ben dilekçe ile sildirttiğimde münasebetsizler neden diye sormuştu. İnancın önemi yok, kişiden başka kimseyi ilgilendirmeyen birşeyin kimlik üzerinde olması yanlış. Keşke herkes yalnızca kendi dinine vergi veriyor olsa da dini çipe işlemenin bir anlamı olsa. O bile anlamsız şu durumda.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @hamitozlu Tamam çok çok acil durumlarda kan testiyle uğraşmak yerine hemen 2 saniyede kimlikte yazan kan grubuna bakıp ona göre hareket ederlerdi işte. Salisenin bile önemi var öyle durumlarda. Kan testi yapalım derken ölebiliriz de, zaman çok önemli.

  • Osman @timfx

   @gizemaksut her işi elimize gözümüze bulaştırğımız gibi kan testleride yanlış olabiliyor. Daha geçenlerde tvde haberi vardı. Formaliteden kimlikte yazması işin ciddiyetini bozuyor 🙂

  • Kadir G. @kad

   @ggzmkst1 annem bir hastalık geçirdikten sonra kan grubu değişti pozitif iken negatif oldu. Her halükardakan testi yapmak - yaptırmak en doğru seçim olabilir...

 • onsekizkurus @onsekizkurus

  Yeni doğan kimliği için sıra bekleme yok. Başvurudan 8 ile 10 gün içinde geliyor. Birazda ptt nin insafına kalmış.

 • Koray @koraysuna

  Sitede bayan varmış, pardon kadın diyeyim bazen kızabiliyorlar 🙂 Çok şaşırdım valla ayrıca emek edip böyle güzel yazmışşınız. Herhalde sık sık takip ediyorsunuz. Yanlış anlamayın fesatlık diye yazmadım hoşgelmişşiniz ayrıca sadece belirteyim dedim 🙂 Benim de bir sorum olacak yazın okul bitecek memlekete döneceğim 3 ay tatilim var sizce o zaman zarfında alırım değil mi?

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   Bayan diye bir cinsiyet yok biliyorsunuz, 2 cinsiyet vardır kadın ve erkek. O lafa kızılmasının nedeni, bayan bir hitap kelimesidir ama insanlar cinsiyet yerine kullanıyorlar o yüzden kızıyor insanlar. 😀 Örneğin insanlara hitap edeceksiniz, "bayanlar baylar, hepiniz hoşgeldiniz!" denildiği zaman doğru bir kullanım oluyor. Ya da atıyorum, Bay Mahmut Kara, Bayan Ayşe Kara falan dendiğinde de sıkıntı yok. Ama tutup da "Gizem bir bayandır" denilince o zaman yanlış oluyor. "bayanlar ve erkekler" denirse o da yanlış. Sana bir tavsiye en temizinden: bayan denince kızıyorlar, kadın deyince de bazıları kızabiliyor. Hanım de. Hanım dedin diye kimse kızmaz. Örneğin "üst katta 3 tane hanım var" bayan yerine hanım de, kadın demek istemiyorsan. 3 aylık tatilde alırsın muhtemelen, sıkıntı olmaz.

  • Koray @koraysuna

   @gizemaksut valla çok doğru söyledin 'hanım' demek en mantıklısı bir an aklıma gelmedi tabi bundan sonra dikkat edeceğim ama teşekkür ederim gizem hanım 🙂 Siz edebiyat mı okuyor sunuz bu arada Türk dil kurumundan çıkmışcasına güzel ve düzgün de yazılarınız 😀

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @koraysuna Rica ederim, hayır edebiyat okumadım ama düzgün yazmaya gayret ederim genelde.

  • dreamboymurat @dreamboymurat

   @gizemaksut Öncelikle şunu belirterek giriş yapmak istiyorum. Kavramları ne yazık ki bir türlü Türk insanı yerine oturtamadı. Bayan demesine bayanlar karşı çıkıyor ayrımcılık olarak görüyorlar sanki bunun bir aşağılama söylemi olduğunu düşünüyorlar. Bu konuda ne yazık ki yine ülkemizde son zamanlarda özellikle sürekli "kadınlara" yönelik bir şiddet, aşağılama var. Bunu aklı başında olan herkes zaten görüyor. Bu siyasilerin şuursuz söylemlerinden olabilir, cehaletin tam gaz ileri gitmesi olabilir. Oysa dünyada tüm canlıların dişi ve erkek olarak var olduğunu ve bunların birleşmesinden de başka bir erkek veya dişinin meydana geldiğini GERÇEKTEN kavrayabilse herkes, hiçkimsenin cinsiyet dışında (taşıdıkları cinsiyet belirleyen kromozomların dışında) hiçbir farkının, birbirine üstünlüğünün olmadığını anlayacağız. Şimdi gelelim kavramlara. Cinsiyet olarak canlılar "Dişi ve Erkek" olarak adlandırılır. Nasıl dişi bir kediye, köpeğe kadın diyemiyorsak iş "Sex" yani "cinsiyet" belirtmeye geldiğinde dişi diyorsak bu biyolojide cinsiyetin dişi ve erkek olarak geçmesindendir. Peki insanlarda biyolojik açıdan inceleme yapıldığında ne diyoruz "ki dişi yada erkek demek doğrusu" Kadın diyoruz dişi için. Peki erkek için ne demeliyiz? Adam. Çünkü adem oğluyuz (din burada devreye giriyor) yani Kadın teriminin karşısına Adam koyabiliriz ancak. Bayan ve Bay ise aslında nezaketen söylenilen hitap kelimelerdir. Bunları biz direk değil üçüncü bir kişi söylemeli. Bayanlar ve Baylar gibi. Biz ise birbirimize hitap ederken "Hanım-efendi" "Bey-efendi" kelimelerini nezaket için kullanabiliriz. İş aslında dönüp dolaşıp dil eğitimimizin "özellikle anadil" ne kadar kötü olduğunu göstermekte. Ne yazık ki yabancı dile verilen önem dilimize bir türlü verilmiyor. Oysa kendi anadilini ne kadar düzgün konuşabiliyorsa yabancı dili o kadar iyi konuşabilir insan. Sitede bayan varmış olmayacağı gibi sitede kadın varmış da olmaz. Sitede hanımefendiler de varmış olur. Nezaket ile konuşmak için.

  • dreamboymurat @dreamboymurat

   @aglaknecmi Nezaket olarak diye en sonunda belirttim. Samimiyet hitap şekillerini değiştirebilir. Sitede bayan varmış diyememe sebebi biz üçüncü bir kişi olarak topluluğa hitap etmiyoruz. Biz varız ve diğer tüm site üyeleri var. Biz üçüncü kişi değiliz görüş belirtmek istediğimizde.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @aglaknecmi @dreamboymurat Arkadaşlar üstünlük falan filan boşverin. Siz erkek olarak kadından daha mı üstünsünüz, yoksa kadın mı sizden daha üstün, geçin bunları. Önemli olan karşınızdaki kadının gözünde sizin diğer adamlardan üstün olup olmadığınız. 2017 model insanlar kadın mı üstün adam mı, buna kafayı yormuyorlar, konu bile değil. Benden size tavsiye, bayan kelimesini kullanmayın eğer ki "bayanlar ve baylar, hepiniz hoşgeldiniz" gibi bir laf etmiyorsanız. Bayan mı desem kadın mı desem, ne desem diye ikilemde kalırsanız hanım deyip geçin, birşey kaybetmezsiniz. "Yanımızda iki bayan var" demek yerine "yanımızdaki iki hanım var" demeniz çok daha kibar olacaktır. Ha ama siz ısrarla "bayan" diyecekseniz de kadınların gözündeki kıro herif profiline yerleşip öyle yaşar gidersiniz benden söylemesi. Seçim sizin yani... 🙂

  • dreamboymurat @dreamboymurat

   @aglaknecmi @gizemaksut İşte sorunun en son özeti dilin canlı olması ve zaman içerisinde anlam karmaşalarının olması. Bunun nedeni de çok basit Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde insanlar kitap okumuyor. Bu 2 kere 2 eşittir 4 kadar açık. Eğitimsizlik aldı başını gitti sokaklarda yanlış kullanılan her kelime günün büyük bölümünü TV karşısında geçiren insanların önüne diziler, programlar, haberler vs. çıkınca insanlar doğrularla yanlışları birbirine karıştırdı. Bakın ben Türkçe dışında 3 dil biliyorum. Bunlardan birini neredeyse ana dilim gibi, ikincisini mükemmele yakın üçüncüsünü ise 14 yıldır konuşmadığım için zorlanarak konuşuyorum ama iyi bir şekilde anlıyorum. Bunların yanında 3 dili konuşamasam da anlıyorum. ( Latince kökenli dil olan, mükemmele yakın bildiğim Romence sayesinde) Konuştuğum hiçbir yabancı dilde Türkiye'de ki gibi hitap şekillerinde bir birine girmeyi görmedim. Gizem Hanım bir örnek vermiş "yanımızda iki bayan var demek yerine yanımızda iki hanım (efendi) var" şeklinde. Zaten ilk yazımda anlattım nasıl tasvir edebiliriz durumumuzu diye. Yanımızda iki kadın var dememiz en doğrusudur. Çünkü burada cinsiyet belirtmemiz önemli. Çünkü biz burada şunu söylüyoruz; Yanımızda iki kişi var ve yanımızda olan iki kişinin cinsiyeti (dişi) kadın. Ancak biz nezaket kuralları dahilinde kibar bir şekilde konuşuyorsak yani ortamın durumuna bağlı (her ne kadar kadın demek nezaketsizlik olmasa da) hanım-efendi şeklinde söyleyebiliriz.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @dreamboymurat Cinsiyet kavramları Türkiye'de yanlış anlaşılmasaydı zaten kadın dendiği zaman kızan kadınlar olmazdı herhalde. O yüzden hem nezaket hem de mecburiyet nedeniyle hanım demeniz daha sıkıntısız olacaktır dedim. Bana kadın diyene kızmam ben sonuçta cinsiyetim kadın ama buna kızan tipler var. Hayır ben kadın değil kızım diyenler bile var öyle söylenince.

  • M3ric @mehdi-tensi

   @gizemaksut Kadin deyince kizanlara kadin kelimesinin kokenini anlatmak lazim. Tamamen cahiliklerinden. Katun, yani ece, kralice sozunden gelir kadin. Ne demis Koca Sair şiirinde : Hos Geldin Kadinim. Otesi var mi?

  • M3ric @mehdi-tensi

   @aglaknecmi Insanlara Turkluklerini unutturup araplastirmaya calistiklari icin. Insanlar konustuklari dili bilmez oldular. Sokak agzini amerikalilar gibi yaya yaya konusan, ne dedigi anlasilmaz, kullanigi kelimeye yanlis mana yukleyen cocuklarla doldu. Her sene egitim sistemini degistirir, egitimi egitimciler disinda ne oldugu belli olmayan tiplere teslim edersen sonucu bu oluyor maalesef.
   NOt : Aslinda herifte meslektas demek. Asil anlamini bilmeyip argoyu ogrenince insanlar konusulani da anlamaz oldular. Sokatakileri gectim bir siyasi otekine "adam" deyince digeri alinir oldu bu ulkede. O kadar vahim, icler acisi durumdayiz.

  • Koray @koraysuna

   @mehdi-tensi Olay baya uzamış yahu hiç tahmin etmemiştim 🙂

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  Teslim süresinin uzun olmasını eleştirmemin sebeplerinden biri de hatta belki de en önemlisi, örneğin kimliğini kaybetmiş olup da başvuruyu otomatik olarak yeni kimlik için yapmış olan insanların mağduriyeti... Adam eski kimliğini kaybetmiş, başvurunca yenisini basıyorlar doğal olarak, çipli olanı yani ama adam teslim süresine kadar eline verilen kimlik belgesi kağıdıyla idare ediyor mesela. O kağıdın geçerlilik süresi de 2 hafta. Kart teslim edilene kadar uğraşmak zorunda kalan insanlar oldu, daha hızlı olması vatandaş açısından daha güzel olurdu ama yoğunluk azaldıkça daha hızlı olacaktır.

 • ad33p @ad33p

  Bu kart geçişinde TC No'lar da değişseydi keşke, İnternete düşmeden bir iki yıl kullanırdık en azından 🙂
  Fotoğraf işi kötü olmuş. Normal renkli, keskin vesikalıktan, siyah beyaz bulanık olana "teknoloji" geçişi denmesi üzücü.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   Bu kimliklerin güvenli olduğunu söylüyorlar ya bakalım... Fotoğraf bulanık değil aslında ama nasıl desem, minicik bir piksellenme var ve gözü rahatsız ediyor. Keskin değil, HD gibi net de değil. Cam gibi değil yani, anlatabildim mi... Ve siyah beyaz, neden siyah beyaz? Biyometrik fotoğraflar bizim yüz hatlarımızı vs daha çok ortaya çıkaran resimlerdir ama madem biyometrik resim istendi, gülme, tebessüm bile etme, saçını topla falan denildi o kadar... Ee, mavi gözlü bir insanın renkli fotoğrafıyla siyah beyaz fotoğrafı bir değil ki. Madem amaç resimdekini daha iyi tanımak, siyah beyaz ne? 😀

  • ad33p @ad33p

   @gizemaksut Bizim adetimizdir, kervan yolda düzülür. 2019 yılında bu sorunları çözüp tekrar çıkartırlar kartları 🙂
   Ehliyetlerdeki kadar bile kaliteli basamamışlar fotoğrafları, enteresan.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @ad33p Yeniden vatandaştan para toplamak için gayet uygun bir bahane olabilir 🙂 Ehliyetim henüz yok, alınca onu da incelerim bu gidişle. 😀

 • Serhat @serhatm

  Çipli kimlik çıkartıyorlar. Bunu ehliyet bilgilerini de içeren bir kimlik olarak çıkarmıyorlar.
  O zaman ÇİPLİ nin anlamı nedir?
  Şu şekilde soygunculuk yapmaya devam edilecek demektir:
  Çipli kimlik kartı çıkarıldı, aynı zamanda ehliyetler de yenileniyor.
  3 sene sonra ehliyet ve çipli kimliklerin birleştiği yeni bir kimlik çıkarılacak.
  ver + 20 TL x 60 milyon insan... güzel güzel.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   Olabilir zaten ehliyet de kimlik yerine geçmiyor mu? Ben neden 2 tane kart taşıyayım ki. Ehliyetimi taşırım sadece, arabada polise gösteririm, bir iş için kimlik lazım olunca kimlik yerine kullanırım. En basidinden, biraz art niyetli olabilir ama olmayacak iş değil... PTT Kargo'nun savsaklığını herkes biliyor. Adam cuma günü güya kimliğimi dağıtıma çıkardı, getirsin diye bekledim gelmedi. Bugün geldi ancak. Kapıya bile gelmeden "not bıraktık" yalanını söylüyorlar, hepsi böyle. En basidinden adamlar kimlikleri kargoda kaybetse, mahsus, vatandaş mecburen 32 lira verip yeni kimlik çıkartmak zorunda kalacak. Başımıza benzer olay geldi, İzmir'de ulaşımda kullandığımız kartları değiştirdiler, kart yenileme ücreti aldılar falan. 8-10 lira mı ne. Kardeşimin öğrenci kartı bir türlü gelmedi. Okula yollanacak güya, okulda yok. Kartların dağıtıldığı müdürlüğe gidiyoruz, orada yok. Yok yani kaybetmişler çocuğun kartını, nereye sorsak "bizde yok" diyordu. Çocuğun da her gün okula gidip gelmesi lazımdı biz de mecburen 20 lira verip kayıp gerekçesiyle yeni kart bastırdık. İnanır mısınız, 1 saatte bastılar ve teslim ettiler. Sonra bir öğrendik ki bir sürü insanın başına aynı şey gelmiş, kartları kaybolmuş. Milletin kimliğini kargoda bilerek kaybederek dünyanın parasını kazanmaları mümkün yani.

  • Ahmet İşcan @canahm3t

   @gizemaksut o olay da biraz karışık şuan. OHAL durumundan dolayı mı yoksa yeni bir uygulama mı bilmiyorum ama bazı sınavlarda ve işlemlerde ehliyeti kimlik yerine kabul etmiyorlar maalesef 🙁

 • M U H A M M E D @muhammed

  Eski kimliği başvuru sırasında alıyorlar mı?

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   Hayır almadılar, almıyorlar ama yeni kimliğiniz elinize ulaşınca eskisini kesin, atın, imha edin diyorlar. Ama ben imha etmedim çünkü bazı sistemler vs halen daha yeni kimliklerle uyumlu değil. Yani o eski kimliklerin üzerinde yer alan aile sıra no falan gibi bilgileri girmemi isteyen sistemlerle karşılaşıyorum, bu da yeni kimliklerin üzerinde yazmıyor. Yarın öbür gün bir yere gidersiniz, size bilmem ne sıra no'yu sorarlar, yeni kimliğimde yazmıyor nereden bileyim? derseniz işiniz halledilemeyebilir, güvenmemek lazım. 😀

 • mehmet @mekaya

  Ben şu an profil fotoğrafımdakini çektirmeye gittiğimde amacım "biyometrik" çektirmekti. Kimlik alırken de kullanırım diye düşünüyordum. Adam illa gülümse diye tutturdu ki zaten biyometrik de değil galiba. Boşu boşuna durduk yere fotoğraf çekinmişim

 • jeune @jeune

  10 yılda bir yenilenecek, vatandaş yağlı kapı nede olsa

  • NTSC @ntsc

   ya madem her şey ücretli vergide ona göre olsun ama yok. hem sosyal devlet vergisi veriyoruz hem dibine kadar kapitalizm var. bi bakıma da teröristlerin kimlikleri geçersiz kalabilecek.

 • yunus__sarigul @yunus__sarigul

  Dini inanç kısmı vb kalkması iyi olmuş. Tamamen kalksa daha daha iyi olurdu. Patatese tapan arkadaşlar söylemeye utanıyor.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   Din hanesinin kart üzerinde değil de çipin içinde yer alması bence de daha iyi oldu. Bu serbestlik gelmesine rağmen bazı memurlar işlemler çabuk bitsin diye vatandaşa "dini inanç çipin içinde yazsın mı?" diye sormadan default olarak dini inanç: islam şeklinde yapıyormuş işlemleri. Benim memur sordu, yazmasın dedim. Bu ülke müslüman ağırlıklı olabilir ama herkesin inancı aynı değil ki. Aynı da olsa niçin kimlikte yazsın? Çok lazımsa devlet kayıtlarında yer alsın, alenen yazması saçma. Din kadar bireysel bir konunun bir sürü nesnel bilgilerin yer aldığı bir kartın üzerinde yazması bence uygun değildi. Eskiden bildiğim kadarıyla din hanesinin boş kalmasını ya da başka bir inancın yazmasını istiyorsanız uğraşmanız gerekiyordu.Bu bir özgürlük, bunun için neden uğraşalım? Belki adam her gün inancını değiştiriyor, 1 ay hıristiyan 1 ay müslüman, 1 ay ateist oluyor ve öyle mutlu, kimseye de zararı yok. Kime ne... 🙂

  • NTSC @ntsc

   @gizemaksut öyle olamaz, türk sünni müslüman olur makarnasını alır gerisine karışmaz.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @yunus__sarigul @gizemaksut Din konusunda görüşerinize katılmıyorum. Kişi öldüğü zaman nasıl gömülecek? Yakılacak mı? Müsüman mezarlığına mı yoksa hristiyan mezarlığına mı konacak? @ntsc mezhep ırk yazmaz din hanesinde

  • NTSC @ntsc

   @hamitozlu ırk diye bişey yok ki. biyolojik olarak ailen dışında genetik benzerlik çok düşük. bide o ayrı mezarlıklar ne ya ölen insanı niye rahat bırakmıyor bu ayrımcı saçmalıklar.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @hamitozlu Ölen kişinin yakınları ne güne duruyor? Valla şahsen ben hayattayken başıma gelen şeyleri takarım, ben öldükten sonra beni denize mi atmışlar, gömmüşler mi ne olduğu beni ilgilendirmiyor. ben ölmüşüm ötesi yok benim için yani, ölümü ne yapacaklarını düşünemem. Yakılsak da, gömülsek de bedenimiz yok oluyor işte. Bu konuları düşünen insan ona göre takılır olur biter, din hanesine canı ne istiyorsa onu yazdırır. Hani çipin içi boş kalsın dedim ama önceki kimliğimde islam yazıyordu, default olarak nüfus bilgilerim öyle kayıtlıysa ben ölünce ona göre davranırlar o zaman, bilmiyorum. Adamlar tercih seçeneği sunmuş, yazalım mı yazmayalım mı diyor, sen de karar veriyorsun ve kararın seni bağlıyor, olay bu.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @gizemaksut Levent Kırca vasiyeti yakılmakta ailesi zorla cenaze namazı kıldırtıp Müslüman mezarlığına kaldırttı.
   1. Adamın vasiyeti ve yaşam biçimi çiğnenmiş oldu.
   2. Müslümanlara o kadar yıl düşmanlık yaptı Müslüman gibi Müslüman mezarlığına gömüldü.
   3. Bir Müslüman olarak gayri müslümün mezarlığıma gömülmesini asla kabul etmiyorum.

 • NTSC @ntsc

  Dinime Şinto yazdırcam paylaşırım.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   Din neyse de kan grubu neden kartın üstünde yazmıyor da çipin içinde onu anlamadım, kan grubu gibi hayati önem taşıyan bir konu...

  • NTSC @ntsc

   @gizemaksut Pasaportla uyumlu hale getirmek içindir. Pasaportta ne yazıyorsa aynısı bu kart. Tavsiyem bi stickera kan grubu anne baba telefon yazın adres yazın saklayın.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @ntsc Sticker'ı nereye yapıştırıcam? 😀 Cüzdan olabilir ya da cüzdanın içindeki bir karta falan...

  • NTSC @ntsc

   @gizemaksut bilmiyom ben koydum gavuristanda yaşıyoz lazım olur, bi de kanama durdurucu sentetik katman oluşturan damla taşıyorum.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @ntsc Evet lazım olur, iyi yapmışsın da gavuristanda yaşadığımızı düşünmüyorum, eğer Türkiye'deysen bir kaza maza birşey geçirince insanlar yardıma koşuyorlar yani, henüz o kadar kötü değiliz 😀 Hatta kaza durumunda vatandaş yardım etmek için öyle bir üşüşüyor ki kurtulacak adamı öldürdükleri de oluyor, o konuda pek bilinçli olmasak da bizde insanlık halen yaşıyor.

 • M3ric @mehdi-tensi

  15 Mart icin randevu almistim kimlik degisimi icin. Gittim, sira aldim. Bekleme sonunda memur cagirdi. Kimligi, resimleri uzattim. Bana o bozuk telaffuzu ile "resimler biyometrik olacak" demez mi? Iyi de zaten bunlar oyle, al bak yeni degistirdigim ehliyette de bu var, olmasa trafik kabul eder miydi dedim. Adam papagan gibi hala ayni seyi tekrarliyor. Aldim kimligi geriye cikip gidecegim arkamdan yarina randevu vereyim mi diyor piskin piskin. Herhalde kimlik degisimi zorunlu hale gelene kadar bir daha da gitmem. Bu kadar mi tutarsiz iki kurum olabilir. Trafik kabul ediyorsa o resmin biyometrik olmamasi mumkun mu. Umarim 5-10 yil sonra gittigimde o ot kafali memur emekli ya da tayin edilmis olur da karsilasmam bir daha.

  • Fatih @fatihy

   kimlik için istenen ebat farklı imiş. ehliyet için yine farklı. o yüzden kabul etmiyorlar.

  • Fatih @fatihy

   @aglaknecmi ellerindeki şablona oturmuyor.
   benimkisi ebatlara uygun olmasına rağmen biraz uğraştırdı.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   Hiç daha önce böyle birşey duymamıştım. Yani, koca kafalı ve seri katil kılıklı çıktıysanız o fotoğraf biyometriktir zaten 😀 Memur bilmiyor ama bilmediği halde konuşuyor da olabilir, fotoğrafçı sizi kazıkladı desem ehliyet de kabul etmezdi. Bence sizin fotoğraf kabul edilir ama oradaki memur anlamamış, konuşmuş. O zaman bir tane daha çektireceksiniz, kimlik için çektiriyorum diyeceksiniz ki ona göre çeksinler.

  • M3ric @mehdi-tensi

   @fatihy Ehliyet ve kimligin boyutlari ayni. Neden farkli ebatta istesinler, mantikli degil. Yukarida da yazmistim. Iki kurumunda ortak bir standardi neden yok? Yakinda ehliyetleri de nufus idaresi verecek diyorlardi. O zaman ehliyet fotografi, kimlik fotografi diye ayri ayri mi cektirecegiz? Bu kadar mantiksiz bir is olamaz.

  • M3ric @mehdi-tensi

   @gizemaksut Avatar da kullandigim fotografin bir iki yil yasli hali. Acik kocakafa oldugum dogru da seri katil tipi yok. Brad Pitt'in cakmasi sayilirim. :Neyimi begenmedi ki, ondan yakisikliyim diye mi acaba. 😛 😀

  • Fatih @fatihy

   @mehdi-tensi fotoğrafçılar farklı ebatlarda olduğunu söyledi.

  • M3ric @mehdi-tensi

   @fatihy O konuda haklisiniz. Benim anlamadigim dizayn olarak cok basit iki belge icin neden farkli resimler isteniyor. Dedigim gibi ehliyet isi emniyetten alinip nufus idaresine verilince her isimiz icin ayri fotograf mi cektirip goturecegiz yani? Bu kadar sacma isleyis mi olur?

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @mehdi-tensi Burası Türkiye, burada mantık ne arar? 😀

 • M3ric @mehdi-tensi

  Muhtemelen suriyelilere de verdikleri icindir. Beles ev, is okul verdiler zaten. Bir de kimlik versek ne farkeder demislerdir.

 • bloyjack @bloyjack

  10 yılda bir neden yenileniyor anlayamadım; fotograf yenilemesi için mi ?

 • Endoskop @endoskop

  ulan şimdi fark ettim ben 3 yıldır kimliksiz yaşıyordum, ya kaybetmiştim yada yırtmıştım tam hatırlıyamıyorum lakin 3 ay önce yenisini çıkarttım tabi eski kimlik kartıydı. Ayrıca ben parmak izimin ve damar izimin alınmasını istemiyorum 😀

  • arandur @arandur

   Vicdanı red hakkını kullan, kimlik kartı yerine kafa kağıdı versinler sana 😀

  • M3ric @mehdi-tensi

   Otaku olarak yasayip evden hic cikmiyorsun herhalde. Nasil becerdin 3 yil kimliksiz kalmayi. Hic mi isin dusmedi? Ilginc. 🙂

  • Endoskop @endoskop

   @mehdi-tensi kimse sormuyor ki 😀 hem polis sorsa ne olacak evim yurdum belli 😀 greçi ohal de para cezası kesiyorlardı olsun öderiz.. Evet biraz a sosyalim ancak otaku değilim 😀 daha çok belaya bulaşmadan yaşamaya çalışıyorum, arkadaş çevresi hep sorun getirdi bana tek tabanca yaşamak en iyisi...

  • M3ric @mehdi-tensi

   @endoskop Benzer dusunuyoruz ama ne bileyim en azindan kargocu kimlik sorabiliyor. 😀 Ehliyetle idare ettin herhalde.

  • Endoskop @endoskop

   @mehdi-tensi o da yok hocam, kargocu gelip veriyor direk, bir yıl içerisinde 20 kargo evime gelmiştir ali sen misin diye soruyorlar evet diyorum bırakıp gidiyorlar tabi yurtiçi kargo hariç o evi hiç bulamıyor 😀

  • M3ric @mehdi-tensi

   @endoskop Artik yuzunu ezberledigim kargocular (ki bizim semtte kargo ile alis veris yapacak insan sayisi 5 i bulmaz, izmir kadifekale civari. 😛 ) her gelisinde soruyor bana. Izmirin merkez ilcesi ama horoz kargo isimli gubidik firma adresi bulamadik demisti. Kargo da koctastan aldigim klozetti. Arayip sikayet edince evin abartmiyorum 100 metre uaginda sokak ortasina birakip "kactilar". Adam imza bile attirmadi teslim tutanagina, kendisi karaladi. 100 metre kucagimda koca klozetle eve yurudum. Arayip pislik yapmak geldi teslim etmediler diye. Imza da yok, sirf giciklik olsun diye. Para veriyorum sonucta, babasinin hayrina tasimiyor kargocular. Sonra gidip 520.000 ( bes yuz yirmi bin ) liraya alan adi aliyorlar. Haram olsun o paralar.

  • Endoskop @endoskop

   @mehdi-tensi kapıda ödeme olunca tıpış tıpış geliyorlar 😀

 • arandur @arandur

  Hilal ve yıldızı gören ama anlamlandıramayan bir yabancı, uyruğu kısmını kolayca okuyup Türk olduğumuzu anlayabilir.

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  Yani 16 liranın üstüne konuşulacak bu kadar çok şey yok aslında... Tamam bence de alınmamalıydı sonuçta kimlik bu ama ne bileyim, 16 liranın iadesini düşünecek kadar üzmeyin kendinizi. 🙂 Espri yapıyorum diyorsanız o başka.

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  @aglaknecmi Ben geçen yaz okuldan mezun oldum mesela ama mezuniyetim henüz kesinleşmemişti, neyse tam o sıralar İzmir'de bizim ulaşım kartlarını yenilemeye başladılar tabi ücret karşılığında. Mecburen para verip alacak toplu taşıma kullanan her vatandaş... Net tarihi hatırlamıyorum ama henüz bütünleme sonuçları bile açıklanmamıştı galiba, öğrenci kartı değişimi için başvurdum. Başvuruda 10 TL para ödemek gerekiyordu, ödemezseniz başvuruyu yapmıyor falan. Dedim yani mezun olmam lazım ama belki okul uzar (başvurduğum dönemde halen öğrenciyim ama) öğrenci kartı için başvurayım... Aradan 2ay mı ne geçti, ben mezun oldum vs. kartları dağıtmaya başladılar ben de kendi kartımı sordum. Bana dediler ki "sen mezun olduğun için öğrenci kartı verilmemiş, verilmeyecek" tamam, dedim ben başvuruyu yaptığım sırada öğrenciydim. 10 liramı almışlardı, madem kart yok paramı iade edin. Tamam dediler dilekçe yazacaksın, yazdım... Tabi aylar geçti iade falan yok. Niye benden para aldı? Cevabı yok. Var da yok. 😀

 • outlastr @outlastr

  merhaba, başvuruyu yaptıktan sonra kan grubu kartını geri verdiler mi? ben istedim kağıda zımbalamış geri vermedi. + geçici bir kağıtta veriyorlarmış onu da vermedi.sadece bir zarf onunda içinde de şifre var.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   Ben kan grubumu ekletmediğim için sorunuzun cevabını bilmiyorum, sadece kan grubu yazsın istiyor musunuz çipin içinde, diye sordu, hayır dedim zaten belge götürmem gerekiyordu ve belge götürmemiştim.

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  @aglaknecmi Tamam da şimdi bu yeni kimlikler yurtdışında daha çok tanınır hale getirildi, elin yabancısı bizim yeni kimliklere bakınca daha kolay anlayacak neyin ne olduğunu, o yüzden uyruk kısmında TC/TUR yazıyor. Yabancı ama Türk vatandaşlığı da olan birinin uyruk kısmında ne yazılır? Mesela aslen İngiliz ama Türk vatandaşlığı da var, bu kişinin ID kartında yani kimliğinde, uyruk kısmına ne yazılır?

 • Fatih @fatihy

  @aglaknecmi hayatında bir yabancının kimlik kartını gördün mü ?
  her ülkenin kimlik kartı farklı, avrupa birliğinde olsa bile o kimliğin üzerinde hangi ülke vatandaşı olduğu yazar. TC de Türkiye Cumhuriyeti demek bu arada. bundan doğal ne var ?

  kimliğin üzerinde türk-kürt alevi yazmıyor ya ?
  yabancı birisi türk vatandaşlı için uğraşıyorsa ilk önce kendisine yabancı kimlik kartı verilir. Bu kartta hangi ülke vatandaşı olduğu ve geçici kimlik numarsı vardır ve bütün hepsi 9 ile başlar.

  Normal kimlik almaya hak kazandığında ise kendisine Türkiye cumhuriyeti kimlik kartı verilir. artık bu ülkenin vatandaşı olmuştur.

  hergün elimden yabancıların kimlik kartları ve pasaportları geçiyor işim dolayı, herbirisinde hangi ülke vatandaşı olduğu yazar. Bunda istisna yok

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  @aglaknecmi Hayır nationally diye bir bölüm var, yabancılarda da var o bölüme uyruğu yazıyor. Yabancılarda da öyle. Bizde de o nationnaliy'e karşılık gelen şey yazıyor işte, onlardaki gibi.

 • joevitti @joevitti

  Merhaba, fotoğrafın siyah beyaz olma nedeni fotoğrafın normal mürekkep baskı olmaması.

  Güvenlik nedeniyle fotoğraf kartı lazer ile yakılarak (engraving) yapılıyor. Bu sayede fotoğrafın değiştirilmesi çok zorlaşıyor. Ancak yakılarak yapıldığı için siyah beyaz oluyor. Gözle hiç görmedim yeni kimlikleri ama fotoğrafın düşük çözünürlüklü gözükmesinin nedeni de bu olabilir. Laser engraving işlemini aşağıdaki video'dan bakabilirsiniz.

  https://youtu.be/Gu6W4vXNGS4?t=2m9s

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   Düşük çözünürlük derken, full hd değil de 480p ya da 360p gibi, öyle anlayın. Ben bilerek buraya koyduğum fotoğrafta buzladım kendi resmimi. Yani suratımız gayet normal seçilebiliyor sadece dediğim gibi işte, 1080p değil de 480 gibi diyelim. Var demek ki bildikleri. Teşekkürler bilgi için.

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  @aglaknecmi Bu kadar naifsiniz yani.

 • Cem KOÇ @cemkoc

  "Bir takvim yılı içerisinde kayıp, çalıntı, kart/program/özellik değişiklikleri ve benzeri nedenler dolayısıyla gerçekleştirilen üç ve üzeri adette kart yenilemelerinde her bir asıl ve ek kart yenilemesi için 9,60 TL ücret alınacaktır."

  Yukarıdaki paragraf kar için kurulan bir banka olan Yapı Kredi'den alındı.
  Faizle, kart aidatıyla zaten kazandığı için yeni kart basımında ilk 2'si ücretsiz. Sonrası da 9.6 tl

  Fakat devletin daha çok adetli bastırdığı kartlar 16 tl ve zorunlu. Kaybedince 32 tl.

  İnsan garipsiyor.

 • Tegin @tegin

  Konuyu uyandırayım.

  Bir kaç gündür malum okul kayıtları nedeniyle bolca fotokopi çekiyoruz. Bazıları yeni kimlikleriyle geliyorlar ve çoğunda bariz şekilde fotoğrafların orta kısmının silinmiş olduğu görünüyor. Şimdi bu durumda 2 yıl kadar zaman var, hiç acele edip değiştirmeye gerek yok. Nasılsa o fotoğrafı neredeyse tamamen silinenlerden biri olacağım için 2 yıl için 48 TL cebimde dursun.

 • Baki Yıldız @bakiyildiz

  Yerine göre değişiyor herhalde. Bana 1 hafta içinde gelmişti.

 • akademievi @akademievi

  İlk okuduğumda bende anlam veremedim biz eğitim işiyle uğraşıyoruz öğrencileri, internet üzerinden ön kayıt alıyoruz, bundan dolayı kayıt formu oluşturuyordyum, uyruğu diye seçenek dikkatimi çekti forma yazsammı yazmasammı, yolumun üstüydü bir gün denk gedim. nüfus dairesine girdim sordum bu durumu. Çifte Vadandaşlar için diye bir yanıt aldım, çokta kafama yatmadı ama bu şekildeymiş. :-/

 • elmek6 @elmek6

  Arkasindan da keske bir resim cekip koysaydiniz....

 • omursoyer @omursoyer

  iyi hoş da soy adın zaten yazıyor sitede.. 🙂

 • akif @pauselife

  02.04.2018'den itibaren Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK), Pasaport ve Sürücü Belgesi başvuru bedellerinin başvurudan önce vergi dairesine ait ilgili birimlere,
  https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/odeme adresinde belirtilen ödeme noktalarına
  veya
  https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla kredi kartı veya banka kartı aracılığıyla yatırılması gerekmektedir. Ödemeye dair belge (makbuz veya dekont) gerektiğinde gösterilmek üzere muhafaza edilmelidir.

 • M3ric @mehdi-tensi

  Ziyaret icin passport istemeyen moldova vb ulkelere giris icin yeni kimlk sart mi= Yoksa eski kimlik ile giris yapilabiliyor mu

 • gizemliadam @gizemliadam

  Ben hiç beğenmedim 3 yıldız.fotolar siyah beyaz ve katil süratli .zamanla köşeleri yipraniyor.malzeme kalitesiz.bilgiler yetersiz.banane cipten..dizayn kötü

 • levooo34 @levooo34

  Bu devirde sb resim hiç olmamış

 • Issız_adam @systemnet

  kimliğin malzeme kalitesi cidden çok zayıf çabucak çiziliyor ve 20 senedir kullanma hissiyatı veriliyor. eskiden üretilen ehliyetler daha kaliteliydi...14 sene kullandım ilk günkü gibi yepyeni duruyordu. geçen ehliyetide değiştim. kimlik 1 haftada gelen bile var bana ne 2 ayda gelmişti 🙂

 • FantAstiC @borayds

  Bugün yeni kimliğimi bir kuruma göndermek için scan ettim ancak hologram kısmına denk gelen yerlerde okunaksızlık oldu. Çok da kötü değil ama bu da benim tespitim, bir kenarda dursun.

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  Kimliğimi ve ehliyetimi geçen hafta yeniledim Kimliği cumartesi yenileme işlemlerini yaptım salı günü geldi ehliyeti ise pazartesi günû halletim dün geldi

 • Mustafa Özcan @mustafa-ozcan

  Merhaba kimlik kartının çip içinde ki bilgiler nasıl görüntülenir?

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler