#yeniakım #furnealmeme #mememonday
https://youtu.be/NXMgLKVLqgk

BEST meme of 2020 So Far!☠ Dancing Funeral Memes Compilation #1☠

☠Thank You for watching ☠Best memes to watch in quarantine ☠All rights go to the real autors! I've just made the complilation ☠Subscribe for more ☠Like / Dis...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#günaydın hayırlı sabahlar

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

E ptt AVM den dağıtılan maskeler için güncelleme #epttavm

BeğenFavori PaylaşYorum yap
hasan oztamer paylaştı.

Arkadaşlar, 10 yıllık mesleğim Hava Kalitesi İzleme Cihazları, Aerosol Monitorler, İSG Ölçüm Cihazları vs. ile geçti. Haliyle KKD konusunda da bilgim var, daha önceden kendi sosyal medya hesaplarımda yakınlarımı bilgilendirdim. Bilgiye ve araştırmaya da çok önem veririm, söylediğim herşeyin kendi yorumumdan ziyade kesin kanıtlanmış bir duruma referans olacak şekilde olmasına. Herneyse, iş başa düştü, çok fazla eksik ve yanlış bilgi var. Bilgi dezenformasyonuntan tutun da doktorlar bile bu konuları bilmiyor. bugün daha maske üreticisi firma yetkilileri ve doktor arkadaşlarımla konuştum.
Kısaca bu konularla ilgili halkı bilgilendirmek için, çok yalın ve detaya girmeyecek şekilde video çekmeyi planlıyorum. Sorularınız varsa bu yorumun altına yazmanızı rica ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 74
 • eamedic @eamedic

  Doktorların büyük kısmı bu konuda eğitim almıyor, işin detayını, maske türlerini, kke düzeylerini, izolasyonu vs. çünkü bunlar genel tababet değil, özel uzmanlık alanları. Ben acil asistanı olduğum için kbrn eğitimi alıyoruz ve şimdi sahadayız. Bu konuyu kbrn koordinatörü ile birebir konuştum. Biz hastayla temasta d tipi elbise ve ffp3 üzerine cerrahi maske ile çalışıyoruz sebebi cerrahiyi sürekli değiştirerek ffp3 ün dış yüzünü korumak çünkü ben bir ffp3 ü 8 saat kullanıyorum nemleniyor ve 0.1 mikronluk koruyuculuğu sürdüremiyor, önünde de tam yüz siperlik oluyor. Ama hastayla teması olmayan bölgelerde ffp1 ya da cerrahi maske takıyoruz ki yeterli. Niye reusable olmayan maskeleri tekrar kullanmaya çalışıyoruz çok saçma değil mi?? Bu konulara çok girmek istemiyorum ama CDC bile disposable ffr lar için dezenfeksiyon kılavuzu yayınladıktan sonra ki girişte kapasite üstü durumlardan bahsediyor, herkes bir şekilde bozmadan maskesini tekrar güvenle kullanma peşinde ne kadar tam güvenemesem de link bırakıyorum faydalı olabilir: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/ppe-strategy/decontamination-reuse-respirators.html

  • Alp @acpcore

   Çok güzel link, ben bunu yakalayamamışım, bir çok şekilde sterilize etmek için test etmişler ve bunu da raporlamışlar. Detaylı şekilde okuyacağım.
   Hastane ortamı için P3/FFP3 gerekiyor zaten, virüs için önerilen maske o. Ancak FFP2 nin filtreleme perfomansının covid-19 patojeni için yeterli olduğunu bşlşyoruz, por çapı yeterli geliyor.
   0.1 mikron koruyuculuğu yoktur, 3 lerin koruyıculuğu 0.007 dir, 2 ler ise 0.05 e kadar korur.
   Ffp1 ise direk hastayla olan temasta iş yapmaz. Eğer ortamda damlacık şekilde yayılmış patojenler varsa 1 bunları filtreleyemez. Bir çok makalede cerrahi maskenin n95 lerle aynı perfomansta filtreleme yaptığını gösteriyor, incelemenizi tavsiye ederim.
   Son olarak bir çok uluslararası firmanın Türkiye temsilcisinde konuyla ilgili duayen isimler var, bu isimler her saniye hastanelere, doktorlara vs yardımcı oluyorlar zaten. Eğitimler yapılıyor ve/veya doğrı ekipman kurulumu anlatılıyor. Daha önceden yapılamazmıydı, yapılabilirmiş, insan başa gelince anlıyor bazı durumları. Doktorların KKD konusunda da, bu tür salgın hastalıklarda acil eylem planlarının da ne kadar gerekli olduğunu görüyoruz.
   Size kesinlikle katılıyorum işlerinin veya uzmanlık alanlarının bu olmadığına ama bu tür salgınlarda ön planlama olarak bence bundan sonraki süreçte bu tür eğitimler verilmeli. Kolay gelsin, iyi çalışmalar dilerim

  • eamedic @eamedic

   @acpcore aslında kbrn eğitimleri veriliyor il içi eğitim ama bizim genlerimizde var ne işimize yarayacak düşüncesi 😀 biz ilk vakadan bir ay önce tam teşekkül hazırdık ama iş genişleyince herkes söz sahibi oldu ve ortalık karıştı. Çok yayın var çok bilgi var hangisine inanacağımızı şaşırdık. Mesela bir yayında ffp3 ün 0.1 mikronu yakaladığı için 120 nm olan hayvancığı yakalayabilen tek maske olduğunu ancak hayvancığın damlacık içinde olmadan transport edemediği için 5 mikrona kadar olan porların bulaşı engellediği idi ama hangi yayın hatırlayamadım. Endüstriden birilerinin bunu açığa kavuşturması süper olur 👍

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @eamedic @pope @acpcore
   En mantıklısı UV gibi duruyor. Senelerdir medikal sektörde de kullanıldığı için, hazırda cihazlar mevcut zaten. Şu tarz bir cihaz iş görür sanırım:
   https://urun.n11.com/buhar-ve-sterilize-makinesi/charmvit-professional-cm9007-uv-steril-cihazi-P366400954

  • Papa Emeritus @pope

   @ufkabakan UV’nin giremeyeceği kör noktalar sıkıntı. Attığınız linkteki cihazın ise kendisine faydası olacağını düşünmüyorum, Ali Express ürünü gibi bir şeye benziyor.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @pope UV işlemini farklı şekillerde koyarak en az 3 kere yapın deniyor zaten. Kör noktaları engellemek adına. UV sterilizatörleri de aslında çok basit cihazlar, işi yapan bir tane lamba ve onun ışınlarının dışarıya çıkmasını engelleyecek bir kaptan ibaret.

  • Papa Emeritus @pope

   @ufkabakan Her UV maalesef aynı güçte değil. Profesyonel bir cihaz olmadığı sürece bu kadar ciddi bir işte kullanmak sakıncalı.

 • Murat Şentürk @senturkmurat1999

  Hocam videoyu çekmeye başladınız mı bilmiyorum ama ben de ekleyeyim hiç olmazsa. Şimdi bu normal uygun fiyatlı, 3 katlı diye geçen maskeler anladığım kadarıyla virüsten bizleri korumuyor. Tek getirisi taşıyıcı veya hasta olan kişilerin etraftakilere bulaştırma ihtimalini düşürüyor. N95 maskeler için de ventilli olayı varmış galiba. Bunlar içeriye aldığı havayı filtrelerken dışarıya verdiği havaya filtreleme yapmıyormuş zannedersem. Yani biray enfekte ise çevresine de bulaştırabilir bu maskeyi takmasına rağmen öyle mi? Bir son bir soru olarak babam normal 3 katlı maskeyi takmadan önce kolonya sıkıyormuş. Bunun bir zararı veya faydası olur mu?

  • Alp @acpcore

   Kolonya neden ve nereye sıkıyor?
   Cerrahi tip maskeler korumaz diye birşey yok, aksine korurlar, enfektr olmamış insanlar için kullanılabilir.
   N95, ffp2 maskeler, respirator diye geçer, hepsinde ventilasyon sistemi vardır.

   http://www.cidrap.umn.edu/news-perspective/2020/04/commentary-masks-all-covid-19-not-based-sound-data

   Herkesin kesinlikle bu araştırmayı okumasını öneririm. El bezlerinden yapılan maskelerden tutun tğm maskeleri ve respiratorleri karşılaştırıyor.

  • Murat Şentürk @senturkmurat1999

   @acpcore maskenin üzerine sıkıyor kolonyayı.

  • Alp @acpcore

   @senturkmurat1999 yani temizlemek için ise maskeyi, patojenleri kolonya ile ne kadar öldürüyoruz ve tekrar kullanıma o maske uygun mu ayrı bir case. Daha ağzına takarken sıkıyorsa bir anlamı yok kolonya koklamaktam başka, ayrıca tehlikeli çünkü tüm broşları ciğerine kolonya partiküllerini çekiyor ve bilşyorsunuz kafa gğzel yapması kolonyanın içerdiği kimuasallardan dolayı. İkincisi çok uçucu içeriğindeki alkol, kolonya kokusunu duymanızın sebebi bir süre daha içeriğindeki esanslar koku yaymaya devam ediyor ama kolonyanın temizleme süreci bir kaç saniyedir.

 • Cem Kabil @moshck

  Benim merak ettiğim bir konu var. Hava kalitesi izleme istasyonunu netten takip ettiğim süreç içerisinde Hatayda bulunan istasyonun havayı çok kalitesiz ve zehirli olarak gösterdiğini gördüm. Sizce bu durum doğru mudur yoksa sistemde hata mı olmuştur?

 • Mustafa Kaya @mky

  @acpcore

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Maske satın almanız gerekmiyor. Sentetik olmayan, pamuklu bezden çok rahatlıkla maske yapabilirsiniz." dedi.

  Sizin buna yorumunuzu merak ediyorum.

  • Alp @acpcore

   bir türlü çekip youtube a yükleyemedim, çok zor şeymiş. çok unprofessional (türkçesini bulamadım) olacak normal telefon ile çekip, instagram story si gibi de yüklersem, onun için de bir türlü setupı halledemedim, bir de işler acayip yoğun allah nazardan saklasın.

   Şimdi olay basit aslında, şöyle açıklayayım size;
   - birinci olarak olay şudur ki, bu hastalık / disease / salgın herneyse damlacık enfeksiyonu ile havadan insandan insana bulaşıyor. Şimdi olayı çok genelleyelim, havada gözümüzle gördüğümüz ve görmediğimiz bir çok partikül var, ve bu partiküller havada uçuşuyor, belli bir zaman sonra bir yere konuyor veya ortamdaki hava akımı ile tekrar havaya kalkıyor veya bir yerde kümeleniyor. herhangi bir şey olabilir, en basitinden sizin vücut kılınız veya bakteriler, mikroplar ve tabi ki virüsler. Her bir virüs veya havada uçuşan partikülün belirli bir boyutu var, çok ufak oldukları için genelde biz bunları mikrogram cinsinden değerlendiririz, nanogram boyutunda olanlarda var veya daha büyükleri. Şimdi genel ifadeler tamam mı? İkinci kısma geçelim.
   - ikinci kısımda, açıklamak istediğim olay, bizler nefes alan canlılarız ve burnumuzla ağzımızla akciğerlerimize temiz havayı çekip, oksijeni kullanıyoruz, daha sonra vücut çevrimimizle bunu co2 olarak dışarı veriyoruz. tabi buradaki matematik bizim derslerde gördüğümüz teoriden farklı işlese de şuan dersleri baz alalım. tabi ortamda nefes alırken her aldığımız nefes de ortamdaki havayı ve havanın içinde bulunan partikül vs ne varsa ciğerlerimize çekiyoruz. (Çok önemli not: kokularda birer partiküldür, koku partikülü veya duman da o şekilde, zaten sigara dumanıysa mesela içeriğinde bir çok gaz mevcut, o şekilde düşünün, havadaki herşey!) Şimdi içimize çektiğimiz havanın tabi ki büyük partikülleri burnumuzdaki mukozonik yapı veya gözlerimizdeki işte koruma yapısı vs tarafından dış etkenlere göre bizi koruyor ve teması kesiyor. Ancak belirli küçük partiküller ciğerlerimize gidiyor. Burada en önemli nokta, özellikle partiküller küçüldükçe ciğerlerimize gitme ve ciğerlerimizin daha iç noktalarına erişmesi daha kolay oluyor. Yani en küçük partikül her zaman bizim için en tehlikeli olanı. bu kısım da genel ifadelerle yeterli, üçe geçelim ve artık bu bilgileri toparlayalım. (bu kısım işte bizim İSG alanında ilgilendiğimiz kısım, bu kısımla ilgili size sayfalarca yazarım yani, asbest i var bu işin, hem toz hem gazla alakalı durumlar var, konu derya deniz yani)
   - Üçüncü kısım da şu şekilde, biraz önce bahsettiğimiz virüs de patejonik bir yapı olarak (mikroorganizma değil çünkü mikroorganizma yaşayan bir canlı, virüs ise yarı ölü diyebiliriz) belirli bir boyutta ve yapıları gereği çok küçükler. sonuçta bizler bu virüs eğer ortamda ve havada asılı biçimde ise ve bizler de ortama girdiğimizde burnumuzdaki veya gözümüzdeki yapı bu kadar küçük partikülleri engelleyemeceği için enfekte olma ihtimalimiz artar. Bunların hepsi birer ihtimaldir, çünkü o ideal an tıpkı dölllenme gibi, doğru zaman, doğru nefes, doğru ciğerlere gitmesi ve yapışması (veya kan sistemine karışması vs gibi) bunların hepsi ihtimaldir. Ancak %1 ihtimal bile bana göre her zaman 50'dir, ya olursun ya olmazsın. bilemediğin bir şey için %1 olursun gibi birşey söylemezsin, bildiğimiz ortamda biri enfekte ise ve havaya konuşurken/öksürürken veya farklı şekillerde ağzında veya nefesindeki virüsler yayıldığında sizi enfekte etme riski vardır.
   - Dört ve artık yoruldum bitiriş, bakan beyin söylediği maskeler veya ev yapımı hepsi için geçerli, belirli partikül boyutlarını filtreleyemediği sürece bir anlamı yoktur. sonuçta yine nefesinizle o partikülleri alma ihtimaliniz vardır. belki bazı ürünlerle sadece riski düşürürsünüz ancak 0'lama ihtimaliniz yoktur. yani bilemediğiniz için de yine felseme göre enfekte olup olmamanız %50'dir.

   Ancak bu durumun farklı yönleri de var. Covid-19 virüsünü ele alırsak bildiğimiz şey, havada asılı kalma durumu çok yüksek değil, ondan dolayı direk hasta ile yakın temasta bulunmayan bir kişinin havadan bu hastalığı kapma olasılığı az (bakın 0 değil ve oran veremiyorum, hep 50 gibi düşünün). Ancak bu meret bulunduğu eşyaların üzerinde yapışıyor ve daha sonra sizler bunu elle veya farklı şekillerde temasınız ve farketmeden bu teması ağzınıza, gözünüze götürmeniz büyük bir enfekte riski. O yüzden WHO sürekli bir maske gerekli bir değil diyor, çünkü maskenin yüzeyine yapışan virüs (ki bu da ihtimal) doğru bir biçimde ve eldivenle hemen yok edilmediği sürece, takan kişiyi enfekte etme riski bulunuyor. Hele bunu evinize götürüp, tekrar kullanmaya çalışırsanız bu risk büyüyor.
   Yani eldiven ve dış ortamdaki eşyalarla temasın minumum olması gerekiyor doğru korunma için. Ne vardı daha başka düşünüyorum, hmm.
   Evet, virüsle alakalı en önemli nokta kimin enfekte olup olmadığını bilmediğiniz. Çin'de maskenin zorunlu tutulmasının sebebi de bu. Çin, özellikle şehir merkezleri çok kalabalık ve çok fazla toplu taşıma kullanan insan var, şimdi yukarıdaki yazıyı hep normal, hasta olmayan insanlara yönelik gibi yazdım, hasta olarak bakıldığında, hastanın muhakkak en az virüsü filtreleyebilen n95 (ffp2) %95 demek, anlatırım isterseniz ayrıntısını, maske takması ve kesinlikle kendini diğer insanları enfekte etmemek için izole etmesi gerekiyor. Ama çoğu insan bu rahatsızlığın vücudunda olduğunu bile bilmediği veya çok hafif geçirdiği için, diğer insanları enfekte edebilecek saatli bomba olabiliyor. tamamemiyle imun sistemi ve bünye olayı.

   Çok uzun oldu biliyorum, ülkemizde kimse okumayı da sevmiyor, ama yine de sizlere söz verdim video diye, video da bu çerçevede hazırlayacağım ama hazırlasam bile yukarıdakilerden daha başka ek bir bilgi veremem ayrıntı harici. temel olarak herşeyi yazdım sanırım.

   virüs maskesi diye bir şey yoktur. hele hele internette satılan siyah bez parçaları (siyah olan çoğu şeyden uzak durun, kullanılan boya kanserojen olma ihtimali vardır, bu da size ek bilgi olsun, hele hele merdiven altı üretim %50 kanserojendir ve ağzınıza sürekli temas da bulunmasını istemezsiniz) virüs maskesi diye satılıyor ya deliriyorum. n95'de n100'de veya eu standartlarına göre p3, ffp3, ffp2 vs hiçbiri virüs o şu bu maskesi değildir. hepsinin filtrasyon sistemi vardır, bu filtrasyon kısmına göre ortamdaki belirli partikülleri filtrelerler. olay budur. bu konuda daha fazla teknik detay bilmenize de gerek yok. n95 maskeler hastane ve doktorlara ihtiyaç dedikleri de şu, hastalarla sürekli yakın temas kuracakları için çok büyük ihtimalle enfekte olmaya adaylardır, bu kişilerin sürekli maske kullanması gerekir.

   Doğru maske kullanımı vs ise ayrı bir olay, sakalınızın vs olmaması gerekiyor onun için. ama o standartları falan anlatırım da size, bizim daha agalar n95'leri çekmiş, sonra indirmiş ağzından yakmış sigara pöfür pöfür. yani gerizekalıyım diye hönkürse daha az iğrite edici olabilir. böyle salak olmamak lazım.

   Last but not least; pamuk parçaları, bez parçaları gibi şeyleri taktıktan bir süre sonra, nefesiniz içeride kalacağı için ister istemez ıslaklık ve rutubet olacaktır ağız ve burun çevrenizde. bu tip ortamlar ise virüslerin bakterilerin en sevdiği yerler. WHO'nun dikkat çektiği bir başka kısım da bu. siz zaten ortamdaki virüsleri bu tür maskelerle filtrelemiyorsunuz, bir de gidip bu tür maskeleri takıp, ağız çevrenizden belki gelip geçecek olan virüsler ve bakteriler için de sağlıklı bir ortam hazırlıyorsunuz.

   Doğru maske kullanımı zordur. n100 maskeler ile perfomanslı bir iş yapamazsınız, nefes almak da bile zorlanabilirsiniz bir süre sonra.

   Tüm bunları dert etmemek ve ailenizden birisini kaybetmeye neden olmamak için evde kalın, sağlıkla kalın. İyi geceler. @mky @zakt111 @moshck @senturkmurat1999 @eamedic @ufkabakan @pope @cgdincer @ofis @semmih @yttrium @christian-bale @krycek @teknostil @tozluraflar @onurery @ahmet-faruk @hamitozlu

  • Alp @acpcore

   @acpcore hızlı yazdım, okunması zevkli olsun dedim, ingilizce türkçe ifadeleri bilerek düzeltmedim, sokak ağzıyla, umarım birisine bile faydam olursa ne mutlu. Varsa bir isteğiniz, arzunuz, istediğiniz zaman sorabilirsiniz arkadaşlar. Sadece bildiklerimi söylerim, bilmediğimi de bilmiyorum derim, şarlatanlar gibi türk insanı geni güçlüdür diye işkembeden sallamam. ^^

  • Alp @acpcore

   @acpcore ppm= milyonda bir partikül demek, bizim neredeyse işimizin herşeyi bu ifadeler. 1000ppm ise 1mg/m3'e eşit. herhangi bir tanım için ppm ifadesini kullanabilirsiniz. ortamda 20ppm azot dioksit gazı var dediğinizde, o ortamda bulunan toplam havanın içinde 20ppm'lik azot dioksit partikülü olduğunu ifade eder. mg/m3 ise 1 m3'de kaç mg o ölçtüğünüz şeyden olduğunu gösterir. mg'ı isterseniz ug, ng gibi ifadelere de çevirebilirsiniz.
   ppb ise milyarda bir partikül demek. aynısını düşünün ancak çok çok daha hassas ve küçük birimleri ifade etmek için kullanılır.
   Peki PM2.5 - PM.4 - PM5 - PM10 nedir derseniz, ekteki resimde çok güzel anlatıyor, PM2.5 - 2.5mikrogram ve altı tozları ifade eder. PM2.5 filtre demek de şu demek, filtreniz 2.5mikrogram ve üstü tozları tutuyor demek.
   En tehlikeli tozlar yukarıda dediğim gibi, küçüldükçe broşların içine gitme olasılığı artıyor ve tehlikelilik artıyor. Bu partiküller kalp ve damalar hastalıklarından tutun bir çok kanser çeşidine kadar sizi hastalandırma riskine sahip. Biz ise ne yapıyoruz şirket olarak, bu tip ortamlarda özellikle sanayide sürekli gaz ve tozlara maruz kalan işçilerin ne kadar kaldığını ölçmek ve onlara doğru ekipman sağlayabilmek için 1996 yılından bu yana Türkiye'de cihaz sağlıyoruz. Açıkcası bu çok küçük bir sektör, hali hazırda 2011-2013 yıllarında özellikle ÇSGB altında İSGÜM'ün aktive olmasıyla ve dünyadaki bir çok standardı getirmesiyle birlikte sektör canlandı, laboratuvarlar kuruldu ancak hali hazırda işyerlerindeki bilinç düzeyi çok düşük. Sırf bunları yükseltebilmek için, gece gündüz çalışıyoruz, bizim için müşteri diye bir kelime yok, zaten sektör küçük diyorum ya herkes birbirini tanıyor, herkese ücretsiz eğitim sağlıyor, her konuda destek oluyoruz.
   Babamın sözü ve hayatımdaki en önem verdiğim cümle, bilginin para ile satılamayacağı. O yüzden size de tavsiyem, bildiklerinizi (ama doğru bildiklerinizi) anlatmaktan çekinmeyin, bilgiyi para ile satan ahlaksızlara prim vermeyin. (özel okullardan bahsetmiyorum, danışmanlık adı altında özel sektörde yüzbinlerce lira haksız kazanç elde edenler olabilir belki radarıma giren).
   Teşekkürler tekrar.

  • eamedic @eamedic

   @acpcore elinize sağlık güzel bir yazı olmuş, bence blog olarak yazın, hatta teknik detaylardan bolca bahsedin çünkü bilen birinden teknik detayları duymak daha anlamlı mesela p3 maske nasıl dezenfekte edilir, filtre ömrü nasıl arttırılır, hidrojen peroksit buharı por yapsını bozar mı ya da plastik maskeleri eritir mi, ffp3 maske yüzde kaç nemde işlevini yitirir mesela gibi. Bilgiye aç olduğumuz bir konu, ben bugün 7 makale okudum covid ile ilgili sizin yazınız on sayfada olsa okurum 😃 teşekkürler bilgiler için.

hasan oztamer paylaştı.

Sonuna kadar katılıyorum. Öyle bi' eziklik var ki bizim toplumda bazı insanlarda, onu gizlemek/kamufle etmek için illa başka şeyleri acımasızca eleştirecek, itin bi tarafına sokacak. Böyleleri de zaten "eleştiri" yaparken nedense hep bir şekilde havasını da atıyor arkadaş. 1 Sene önce İngiltere'ye taşınmış da, tamamen İngilizcesi bitmiş de... Türkçesi bi' halta yaramıyor, aklınca dil eleştirisi yapıyor.
https://twitter.com/chabyhan/status/1246373747285729280

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • empty @empty

  Üniversitede bile hoca böyle anlatsa yadırgamam. Millet nasıl oluyorsa anlamıyor şu ingilizceyi. Kaş mimik ne varsa koyacan olmadı mı? bir tane silah koyacan anlamazsan sık kafana diye. Dahası yok çünkü. 🙂

  • alipektas @alipektas

   İyi niyetle ve yapıcı eleştirilir falan hiçbirimiz bir şey diyemeyiz o ayrı. Bu belli yani, şimdi siyasete girmek istemiyorum da, bir yönetimi sevmiyorlar diye her icraate robot gibi aynı tepkiyi veriyorlar. O kadar samimiler ki bunu yaparken, hava atmaktan da hiçbir seferinde eksik durmuyorlar. Üniversitesini okuyan, çocuk eğitimi hakkında uzmanlığı olan eleştirse yine gam yemeyeceğim, ağzı olan konuşuyor.

 • Gump @runforrest

  Ben aksine çok yaratıcı samimi ve sempatik buldum. Yaptığı işi sırf yapmak için yapmayan, yorumunu katıp bir iz bırakan herkese selam olsun..

 • Orcun @orcun

  Şimdi ufak çocukların yerine kendimi koydum video'u izledim baya güzel anlatıyor ne var ki bunda ? ne güzel işte çocuk için daha ilgi çekici oluyor değil mi ? o kafada olamadıktan sonra empati yapamadıktan sonra hep tepeden bakarsanız o zaman işte insanlığınızı kaybediyorsunuz. O zaman işte sidik yarıştırmaya giriyor. Bunu bende ara ara yapıyorum kendime de kızıyorum. Kötü birşey yani bunlar.

  • alipektas @alipektas

   Ya sonra samimi eleştirenler de kurunun yanında yanıyor. Her b*ka sırf siyasi/ideolojik sebeplerden ya da sosyal menfaatlerden, etkileşim aşkından abuk sabuk şeyler yazıyorlar. Sonra uzmanın biri ciddi bir yanlışı eleştirince takan olmuyor, arada kaynıyor.

  • Orcun @orcun

   @alipektas Hani ben eleştirilecek birşey göremedim. Sonuçta çocuğa anlatılıyor ? ne olacaktı ki ? oturup karşısında ingiliz aksanıyla bir kadın mı anlatsaydı böyle robot gibi ? çocuğun nasıl ilgisini çeksin ki ? asıl işte çocuğa böyle anlatarak ilgisini çekebilirsin. İlkokulda güya ingilizce gördük değil mi ? hangimizin böyle öğretmeni vardı ? 90 sonu 2000 lerin başından söz ediyorum yani hepsi robot gibiydi anlatıyordu vs. ee kim neyi öğrendi ? keşke bize de böyle anlatılsaydı da belki öğrenebilirdik.

 • ad33p @ad33p

  Siber zorbalı yapan birine siber zorbalık yapan birine siber zorbalık yapmak. Tüm sosyal medyanın genel kullanımı bu zaten.

  • alipektas @alipektas

   Beni de dahil ettin mi bilmiyorum ama benim yaptığım zorbalık değil. Zira zorbalık güç kullanarak olur. 16 bin takipçili bir hesabım yok, elimde sosyal medya gücü yok. "Şu düşman!" dediğimde saldıracak bi' kitle de yok.

  • ad33p @ad33p

   @alipektas Yok burasını katmadım o işe. Twitter'da falan diyorum. Biri birine zorbalık yapıyor. Ondan sonra yine başkası onu alıntılayıp takipçilerinin önüne atıyor. Buna karşılık ilk linçlenenin arkadaşları linçleyeni alıntılayıp linçliyor 😀

  • alipektas @alipektas

   @ad33p Orası öyle tabi. Hakaret, aşağılama, hedef gösterme içermiyorsa bence eleştirmelerinde bir şey yok ama eleştirdikleri, lince ön ayak oldukları anda kendileri de eleştiriyi ve potansiyel linci göza alacaklar.