Sen kimsin be enflasyon he kimsin!!! Flamingo ile ezip geçecez seni.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni Apple watch 4.seri gelmiş. Mediamarkt ankara. Oldukça güzel bir Cihaz olmuş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#RedDeadRedemption2 bizde başlayalım anca biter 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

#iPhoneXsMAx #akış

Küçük bir inceleme.

Telefonu yaklaşık olarak 15 Gündür kullanıyorum. Önceki telefonum Note9’du arkadaşlar.

Öncelikle fiyatına şuna buna girmeyeceğim, yurt dışından geldi ürün bana, orada daha uygun. Son günlerde dolar bir tık daha düştüğü için daha uygun olacaktır ama Türkiye’de satılmaya başlandığında fiyatı oldukça tuzlu olacaktır bu güzel telefonun.

Geçen yıl X’i kullanmış, 1 ayın sonuna anca dayanabilmiş, eşimin telefonunu satıp ona vermiştim. Sebeplerine gelince, henüz oturmayan yazılımı, düzgün çalışmayan yanları, küçük ekranı ve kamerasının beni tatmin etmiyor oluşuydu.

Apple her zaman olduğu gibi, plus modellerini çıkarttığında çok satar, bu da öyle olacaktır. Ekranı kesinlikle olması gereken boyutta benim için. note9’dan sonra hiç yadırgamadım, hatta onun ekranından sonra bu ekran bana daha güzel geldi. Renkleri çok doğru, parlak, canlı ve kullanılan panel ile cam arasında boşluk yok, kavis olmadığı için note 9 gibi parlamıyor. Daha da önemlisi, “kenarları” daha yumuşak olduğu için tek el kullanımı note9’dan çok daha iyi. HDR ekranı var ve gerçekten çok başarılı.

Sonraki sorun kameraydı, Pixel 2xl’yi uzunca süre kullandığım için, onun harika fotoğraflarına çok alışmıştım hele ön kameradaki portre modu muhteşem, hala da öyle. X’de durum öyle değildi, ara bir durum vardı sanırım ama Xs’de durum başka. Google gibi, Smart hdr dediği bir şeye geçiş yapmışlar, çok iyi yapmışlar, gerçekten kamerası toparlamış, harika fotoğraflar çekiyor. Gündüz zaten bu seviye kıyaslanamaz bile gece hala sorunları var ama geçen yılki X’le kıyaslanmaz. Çift taraflı ses kaydı ve ona eşlik eden çift hoparlör ile videolar da çok güzel bir hale gelmiş.

Özellikle 4k’da 60 kare gerçekten çok iyi çekiyor, titremesi yok, yağ gibi. Fotoğrafta düzeltmeleri gereken şey “hala” ön kamera iyi çekmiyor fotoğrafları, video demiyorum o çünkü güzel nasıl oluyorsa anlamıyorum ama ön kamera daha iyi çekmeli ve açısı genişlemeli. Fotoğraf ve video performansı bence harika bir telefon ortaya çıkartmışlar.

İpad kullanıyorum yıllardır, ios işletim sistemini uzundur kullanıyorum. İos 12, Xmax’da yağ gibi akıyor, işlemci, ram, optimize edilmesi derken, X’de karşılaşılan hiçbir sorunla karşılaşmadım. Ne bir takılma, ne bir kitlenme hiçbir şey olmadı. 14 gündür bir kere bile kapatmadım. Sorunsuz çalışıyor, ara yüzü ve jestler çok akıcı. Ayrıca Siri kestirmeleri gerçekten değinilmesi gereken bir şey, çok işe yarıyorlar. uzun uzadıya konuşmaya gerek kalmadan yapmak istediğin için kısa yol oluşturmak çok başarılı ama Türkiye’de “tam” olarak açmamış durumdalar, orayı anlamadım. Yurt dışında her şeyde çalışırken nedense bizde Kısayollar kısıtlı ve uygulaması da yok. Tek sıkıntısı “arayüz” çok sıkıcı, bu kadar zaman geçti orada bir değişiklik yapılması lazım. Bu gün, bu gösteriş, bu güzel parçaların sonunda aynı tip şeylere bakıyorsunuz. Apple umarım İos 13’de ara yüzde bişiler yapar.

X’de olan faceİd burada da var ve kesinlikle hızlanmış. 1 kere bile ıskalamadı beni, gözlüklü olarak sorun yaşamadım, güneşte karanlıkta tık demedi çalıştı. Note9’da ciddi sıkıntılar yaşadım. Gündüz sokakta sıkıntı çektirdi bana. FaceİD çok düzgün ve stabil çalışıyor, buna bir alışan parmak okuyucusuna şüphe ile bakar. Daha da önemlisi, “uygulamalarla” uyumu, neredeyse bir çok uygulama destekliyor. Note 9’da bir çok uygulama yüz tanımayı tanımadığı için parmaklamamız gerekiyordu. Sorun mu, değil tabi ama neden hala google bunu bir güvenlik seçeneği olarak markete çok geç ekledi anlamak mümkün değil.

Pil bence bu cihazın en büyük eksilerinden biri, günü çıkartıyor ama bir note9 performansı yok. Halbuki olmaması için neden yok ortada ama 5 saati zor alıyorum, note9’da 7’leri gördüğüm çok oldu. Kablosuz şarj ediyorum, samsung’un olanı kullanıyorum, problem yaşatmadı. Kablo şarjı denedim sorun var mı diye, sorunsuz çalışıyor, hatta mac’in adaptörüyle şarj ediyorum, hızlı şarj ediyor ama pile bir güncelleme gerekiyor. Bu pil, 7nm, en az 7 saat görmesi lazım ekran süresi olarak.

Sorunları yok mu, olmaz mı, wifi çekim gücü düşük, üstelik LTE’de de sorun var. Üst tarafı tutunca wifi bir çizgi azalıyor, lte 5 çeken yerde bu 4 çekiyor, içinde yapılan değişiklik nedir bilmiyorum ama wifi çipi sıkıntılı. Özellikle wifi de 5’de koplamalar çok yaşıyorum. Daha önce evimde tuvalette 3 çeken wifi, iphone’de 1 çekiyor bazen wifi yok diyip lte’ye bağlanmaya çalışıyor.

Apple ekosistemi ile mükemmel uyumlu çalışıyor, Apple tv açıkken, bir şey arayacakken klavye çıkıyor, air drop ile fotoğraf göndermek çok ama çok kolay, BT cihazlara sorunsuz bağlanıyor, düzgün çalışıyor, kopma yaşatmıyor.

Genel olarak ben çok beğendim telefonu. Şimdi onun rakipleri mate20 ve pixel 3xl çıkacak ama ne olursa olsun bir Apple severi kesinlikle kendine çekecektir ve benim tahminim bu yıl yine satış rekorları özellikle XsMax ile gelecektir. Gerçekten güzel bir cihaz, tek sorunu -ki büyük bir sorun wifi sorunu, güncelleme ile çözülür mü bilemiyorum, umarım çözerler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Evdeki kablo net eşimin üstüne, onun da bu gün doğum günü. Kablo net 100 mps vermiş bu gün hediye olarak ama bir türlü aktif olmuyor. 20’mbps şu anda kullandığımız hız, onun üstüne çıkmıyor, modemi kapattım açtım ama olmadı. Evde 50’ye kadar alınabiliyor kablo net ile, onu biliyorum, geçen yıl gördüm o rakamları, ama şimdi bu hediye edilen hızı kullanamıyorum, bunun bir yolu var mı arkadaşlar? Bir başvuru gerekmiyor diye biliyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

#CallOfDutyBlackOps4

Dün başladım, 15 lvl kadar ilerledim. Bir kaç yorum yapmak isterim.

1. Grafikleri “kendi” oyun evreni içinde iyi ama BF’ın ve öteki oyunların yanında sıfır. Çevre ile etkileşim çok düşük seviyede. Grafik sorunları var, bu gün bir güncelleme yaptı nvida oyun için sanırım onlar da farkındalar.

2. Sesler her zamanki gibi “cıv cıv” ama sorun değil, adamlar bunu seviyor.

3. Haritalar büyük ve eski oyunlardaki bazı haritaları içinde barındırıyor. COD’un özelliği Tek kişilik oyun modunda haritaları görür, aşina olurduk, burada öyle bir durum yok. Öğrenmek gerekiyor. Haritalar büyük olduğu için pusma pek işe yaramıyor ama bu sefer de sniper’ciler çıktı, onlara bir güncelleme lazım silahları çok güçlü.

4. Beta’da hızı iyiydi oyun, biraz “mücadeleye” pay bırakmışlardı onu kaldırmışlar, oyun sadece zıplamasız COD olmuş, yine zort diye ölüyorsunuz, pingler 80’in altını görmedim, bununla mücadele etmek çok ama çok zor. Sürekli öl doğ öl doğ doğ öl.. Ayrıca spam noktaları saçma. Bir anda “senin” arkandan koca bir takım çıkıyor ya sen koca bir takımın arkasında çıkıyorsun.

5. Pubg modunu denedim, o derece büyük bir harita için COD’un oyun motoru uygun değil, bu her halinden belli, haliyle “bayağı” bir kırpma var. Çok basit duruyor. Eğlenceli mi evet eğlenceli ama çok yol almaları lazım. Fornite çok daha iyi bundan ve eğlenceli.

6. Genel olarak SP olmamasını pek hissetmedim, pek oynamam zaten ama multi de işleri bu sefer zor gibi duruyor. Haritalar çok eğlenceli değil, oyun mekanikleri aynı. Zombi modu çok eğlenceli o oynanır, pubg güncellenirse bakılır, bir yerden sonra kenara çekilir. Keşke betadaki gibi biraz mücadele için zaman bıraksalardı, zort diye ölüyorsunuz. Bir de öldürme ve ölme oranları var, kaç kişi öldürdün ya da ne kadar öldün maç sonunda çıkıyor, o sıkıcı.

Şahsi notum 75 o da, zombi için o da olmasa 70’lik oyun ve bu güne kadar oynadığım en sıkıcı COD’lardan biri.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • FIRAT @frt

  nuketown var mı ilk black ops’taki?

 • Atacan @kosmer

  İlginçtir, ben de akşam ilk izlenimler adı altında başarılı bulduğumu bayağı sevdiğimi yazacaktım. Zevkler ve renkler. :/

 • Atacan @kosmer

  İlk iki maddeye diyebilecek bir şey yok. CoD’un yıllardır değişmeyen grafikleri ve kendine özgü sesleri.. Hatta BO3’ten daha kötü diyenler var grafik anlamında ki olabilir çünkü Blackout her PC’de çalışsın istiyorlardı.

  Kısa zamanda öğrenildiğini düşünüyorum haritaların. Sniperlara kesin nerf gelecek, güçlü bayağı MP’de.

  4. madde çok ilginç geldi çünkü oyunun TTK’si (öldürme süresi) çok uzun. HP normalden fazla ve ek olarak hızlıca HP basma var. Eski CoD’lar gibi hemen ölmüyorsunuz ama aynı zamanda adamlar da geç öldüğü için eski CoD’lardaki gibi kolayca dağıtarak gidemiyor, kill al biraz geri çekil yada yer değiştir o arada HP bas şeklinde takılabiliyorsunuz. Bilmiyorum kesinlikle doğ-öl durumu olmadı. Ek olarak Spawn noktaları klasik CoD, her zaman bi gözünüz Minimap’de olur ve takımınız çoğunluğu bir yerdeyse hemen diğer kısmına düşmanları Spawn eder. Onu kontrol ederek oynamak durumundayız her zaman ki gibi.

  5. kırpmadan kastınız ne bilmiyorum ama CoD gibi yakın fight bir oyuna göre çok iyi yapmışlar bence BR modunu yani Blackout’u. Travel-time olsun, bullet drop olsun yerinde ayarlanmış ve HP basmanın ayakta hızlı bir şekilde yapılabilmesi, arkadaşlarını kısa sürede kaldırmak CoD’un Arcade oyun tarzına cuk diye oturmuş. PUBG beklentisiyle giden arkadaşlar beğenmedi ama yanlış bir beklentiydi zaten o.

  Son olarak yapmayın hocam, Fortnite ile Blackout karşılaştırılır mı, biri TPS ve build-up üzerine kurulmuş bir oyunken diğer FPS ve çok farklı iki oyun. İkisinin Battle Royale olması bence karşılaştırılabilecek anlamına gelmiyor özellik olarak. Fortnite zaten bambaşka bir BR. PUBG ile karşılaştıranları da anlamıyorum. Keyif almak, eğlenmek anlamında karşılaştırılır bence, o kadar. Gerisi biraz garip gibi.

  Zombi dışında pek oynamayacak gibisiniz, paranıza üzüldüm keşke ön sipariş geçmeseydiniz. 🙁

Lavaboya giderken, koridorda bir şey gördüm, nedir diye ışığı yaktığımda bunu gördüm. Çok hızlı hareket ediyordu, uzundu, ürkütücüydü. Evde ne işi var anlamadım daha da garip olanı bunu nedir arkadaşlar. hemen evden attım bir kaç foto çektim ama garipti. kırk ayak değil sanırım bu. Kırktan fazla ayağı vardı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 15

Hürriyet bir emin olsan. Adamlar gelmeyecek diye açıklama yaptı.

CyberPunk 2077'de Türkçe dil desteği olacak!

The Witcher serisinin yaratıcısı olan CD Projekt Red tarafından geliştirilen RPG oyunu CyberPunk 2077 Türkçe dil desteğiyle gelecek! İşte konu hakkındaki tüm detaylar.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sana da günaydın 60 gb, bende seni çok seviyorum. CoD pre load’a açıldı.

#CallofDuty
#CallOfDutyBlackOps4

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Ekmek

Uzundur ekmek yapmak istiyordum. Alakasız görünebilir ama ekmek makinesi almıştım, onla uzundur yapıyordum ama istediğim tadı bir türlü alamıyordum. Sonunda iş başa düştü diyerek, annemden aldığım doğal mayayı suyu tuzu ve unu yanıma aldım ekmek işine girdim.

Önce Maya’yı su ile canlandırdım, sonra una döktüm, su koydum, tuz koydum, 5 dakika yoğurdum, sonra 3 saat üstünü örtüp bıraktım.

3 saat sonra masaya un döktüm, üzerine hamuru döktüm, ekmek şekline getirdim, içine yağlı kağıt koyduğum derin bir kaba hamurumu koydum, 2 saat daha dışarda bekletip, akşam streç filmle kapatıp üstünü dolaba attım.

Sabah kalktım, hamurumu çıkarttım, güzelce kabarmıştı, 1 saat onu canlansın diye bekletirken, döküm tencereyi fırına verdim, 250 dereceye aldım, 20 dakika kapağı kapalı beklettim, sonra kapağını açtım, yağlı kağıttaki ekmeğimi tencereye bıraktım, üstünü kapattım.

20 dakika sonra kapağını aldım, 20 dakika da öyle pişirdim, sonunda istediğim kabarıklıkta ve güzel kokan ekmeğimi yaptım..

Bu kadar kolay olduğunu bilseydim makineyi almazdım. Neyse onla kek falan da yapılıyor, bundan sonra ekmeği kendim yaparım. haftada 2 gün yapsam tamam 😀

Malzemeler

Anne mayası 🙂
İki çimçik tuz. (Az olmuş tuzu ama ben öyle seviyorum, hamuru yoğuran bakması lazım tadına)
Yarım kilo un. (Yüzde 75 tam buğday unu, yüzde 25 beyaz un)
350 grama yakın su. (maya da canlı ve cıvık olduğu için toplamda 500 gramlık bir sıvı girdi una)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 21