Oculus Rift Touch

Oculus Rift Touch Mini inceleme.. 

 

Aylar önce Oculus'u almıştım, cihaz çok güzeldi, bir kere hemen bağlanıyor, Vive gibi uğraştırmıyordu kurulması için, bir usb bir hdmi kask için bir tane de takipçi için. Video izlemek, xbox oyun kontrolcüsüyle oyun oynamak falan sorunsuzdu ama HTC vive ile ve onun kontrolcüleriyle tanışınca, Oculus biraz garip kalmıştı.

 

 

Ama şunu söylemek isterim, hangisini daha çok kullandın diye sorarsanız, Oculus her zaman yanımdaydı, her daim kullandım. Oyun oynamak, film izlemek, 360 içerik tüketmek. (Şimdi diyeceksiniz ki kaç tane var, evet çok az var ama kendi çektiklerim var. Kapadokyaya gittim, bir çok yeri gezdim 360 kamera ile çektim, aileme, herkese izlettim..)

 

Touch kontrolcüleri çıktı Oculus'un bekledim, biriktirdim amazondan aldım. 99 dolara aldım. İçinden iki kontrolcü ve bir takip sensörü çıktı.

 

 

Oldukça kolay bir kurulumu oldu. Öteki alıcının uzağına yerleştirdim, kontrolcülerin manyetik kapakları var içinde çıkarttım bir tane kalem pil taktım, kutudan çıktı.

 

İlk başta vive'Den sonra garip geldi, oldukça hafif ve insanın eline tam oturan bir yapısı var, bir yerden sonra "sanki" elin oymuş gibi hissediyor insan. Vive'de bu his yoktur. Ayrıca üzerinde bir  çok algılayıcı var, baş parmak ve tetik parmağını hareket ettirdiğinde algılıyor ve kusursuzca oyuna aktarıyor bu oldukça ilginç çünkü parmak hareketleri vive'de yoktu ve oculusda çok güzel çalışıyor..

 

Cihazı bağladım ve açtım, oculus hemen buldu, yükledi. Kutunun arkasında üç tane oyun vardı, üçünü de hediye ettiler. 30 dolar civarı oyunlar.. Hemen yükledim.  Daha önce 360 kontrolcüsüyle oynadığım The Climb oyunu dehşet güzel olmuştu. Oyun bu kollar için yaratılmış resmen, insanın dağlara daha da çok tırmanası geliyor, yeni bir kaç dağ daha eklemişler, çok keyifliydi kullanmak kollarla, çok etkiledi açıkçası.. Analog stickler var, onlarla "yön" işaretlemek çook kolay. Vive'de bu çok zordu, bir tuşa bas uzat yapıyorsun burada sadece gitmek istediğin yöne işaret edip çeviriyorsun çok basit ama çok etkili. VR tecrübesi olanlar anlayacaktır.

 

Sonra Dead and Buried diye bir oyun vardı onu yükledim. İskeletimsi bişileriz, ellerimizde silahlar eski batıdayız..

Oyun eğlenceli özellikle online çok eğlenceli çünkü oyunda düello var, çan çalıyor ve ateş ediyorsunuz, silahı en hızlı çeken kazanıyor ve gerçekten çok eğlenceli. Çan sesiyle ateş etmek, vahşi batı ve rekabet. Tabi bir sürü modu vardı onlar eğlenceli ama düello süperdi. Son olarak beni derinden sarsan bir oyuna geçtim.

 

Robo Recall

 

Bu güne kadar, hem Vive hem Ocuslus hem de psvr kullandım, telefonla verilen vr'ları saymıyorum. Beni en çok etkileyen oyun oldu. Bir kere grafikler bu güne kadar gördüklerimin en güzeli, eğlencesi çok güzel, mekanlar, robotlar, yapılacak tonla şey var oyunda. İki elinizde birer silah, bir anda kendinizi meydanda buluyorsunuz, küçük bir senaryosu da var. Değişen robotlara göre taktikler belirliyor, silahları yükseltiyorsunuz, boos'larla mücadele ediyorsunuz ve deli gibi terliyor deli gibi eğleniyorsunuz. O videolarında kurşunu tutmaca falan var, oluyor, yapıyorsunuz. Bu güne kadar VR'a "benim" tecrübelerime göre en iyi grafikli oyun, en eğlenceli ve sorunsuz çalışan oyun..

 

Taha önce The Climb oyununda başım dönmüştü ve bir kaç oyunda, bu yeni kontrolcülerle birlikte ve algılayıcıyla ortadan kalkmış o dönme.. sorunsuz, saatlerce oynadım, bir sıkıntı yaratmadı. Açıkçası beni çok etkiledi bu kollar, daha da önemlisi "Oculus'un" marketi giderek büyüyor ve bu çok güzel bir şey. Steam'de de oyunlar var ama Ocuslu'un marketindeki oyunlar "gerçekten" oyun demo gibi değiller. Bir çoğunu defalarca, keyifle oynuyorsunuz, bu anlamda Facebook iyi yatırım yapıyor. Fakat fiyatları çok pahalı pek de indirim olmuyor. Her iki platforma çıkan oyunlar var onları steam'den alıyorum ama Oculus'a özgü oyunları almaktan başka çare kalmıyor..

 

Eksi yönleri yok mu var tabi. HTC'nin muhteşem bir alan algılama, derinlik ve hareket algılama sistemi var. Oculus bunu iki alıcıyla yapmaya çalışıyor ve yan yanalar. O kadar başarılı değil bir çok yerde derinliği algılayamadı, masanın en ucuna koymama rağmen bazen gerçekten saçmaladı, beni dışarı attı, bazı yerlerde yerimi anlayamadı, silahım yanımda olması gerekirken dizlerimdeydi ya da ben betonun içindeydim. İnternette yorumlara baktım, 3. bir algılayıcı işi çözüyor ve tarama alanını 5 metreye  5 metreye getiriyor diyorlar ama yok artık. HTC bunu iki algılayıcıyla muhteşem bir şekilde çözmüş ve kusursuz, oculus'un yol alması gerekiyor bu konuda. Ama oyunları harika bu üç oyunla aylar geçer açıkçası.

 

Kısa yazayım dedim yine uzun yazdım, sanırım Türkiye'de benden başka inceleyen yok bu cihazı.. İnşallah birilerinin işine yarar.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Playstation VR // Kullanıcı incelemesi

 

Sony Bayilerinin kazıklama çalışmalarından yırtıp, bir şekilde, tavsiye edilen fiyat üzerinden Vatan'dan ürünü aldım arkadaşlar. Lütfen Sony Bayiler'inin kazıklarından uzak durun diyerek incelememe başlamak istiyorum.

Hali hazırda Vive ve Oculus kullanıyorum. Biraz "bu" incelemem biraz "kıyaslama" türünde olacak yer yer. Belki de böylesi daha iyi, herkes kutu açıyor, inceliyor şu bu iyi diyor. Aslında önemli olan "ötekilerden" farkı..

Cihaz kaliteli bir ürün. Plastiğinden tutun her aksamına kadar güzel. Oculus'un bir tık altında, Vive ile kafa kafaya yarışır. Konfor olarak, Oculus'un altında, Vive'nin üstünde. Çünkü Oculus'ta kulaklık var ve o kadar güzel bir şey ki o anlatamam. Ama takması çıkartması ve göz ayarı yapması ne oculus ne de vive gibi, 10 saniye de işin içine giriyorsunuz. Bunu iyi ayarlamışlar, hele gözlükle çok iyi oluyor hem oculus hem vive'da gözlük işi çok saçma bir noktaya varabiliyor.  Takmak çıkartmak çok zor oluyor burada 10 saniye de kask kafanda.

 

Kablolara değinmeyeceğim bir sürü kablo var, kurulumu çok basit, talimatı takip edince oluyor. En zoru Vive idi, bu cihaz en kolayı da oculus geliyor benim gözümde. Ama talimatları okuyunca 20 dakika da kuruluyor sorunsuzca.

 

Cihazın ekranı, her göze 960'a 1080 görüntü verirken Oculus ve Vive yanılmıyorsam 1200'e 1080 veriyor olması lazım. Piksellenmeleri daha fazla gördüğümü açık olarak söylemem lazım. Özellikle ana menülerde, eğer "menü" yakınsa, 360 derece videolarda ve bazı oyunlarda pikseller göze resmen batıyor. Ama oyun keyfini "oculus'ta" ne kadar bozuyorsa burada da o kadar bozuyor. Cihazı kurduktan sonra vr oyunları demo diskini taktım. İçinden madem çıkıyor bir tur atalım belki alacak bir şey olur diye.

O da ne? Demo diske güncelleme gelmiş. Kaskı çıkartıyorsunuz ve bir an televizyona fırlatma isteğiyle dolup taşıyorsunuz. Tamam güncellemeyi atlıyorsunuz ama bu da sıkıntı, uygulama güncellendikten sonra çok daha iyi çalışıyor ve internet özellikleri devre dışı kalıyor atlayınca. Öyle salak salak kutu kutu üstüne koyma oyunu oynuyorsunuz az önce 1600 tl verdiğiniz kaskla. Hadi diyorum, oyun alalım. Kaç tane oyun var, bir elin parmağını geçmeyecek kadar. US hesabına geçerseniz alıp da bir sürü demo ve bir sürü oyun çıkıyor karşınıza, kesinlikle orası denenmesi gerekiyor. Ama biz Türkiye'deyiz ne alacağız.. Alıyoruz oyunları bu seferde bu çıkıyor karşımıza.

 

Boyutlar dehşet, kask elimizde kaldı. Lethal VR almıştım orada görünüyor ama o da 2 tane move kontrolcüsü istiyor mu, kaldım mı demolarla baş başa. Neyse ki Re7 var diyorum ve takıyorum diski biter bitmez indirme. VR olsun mu diyor, olsun diyorum, BİR ŞEY OYNAMAM LAZIM ABİ! DARALDIM ARTIK DİYORUM.. Neyse yükleniyor oyun ve işte bu diyorum.

 

Oyunun grafiklerini bir yana bırakıyorum, vr'da en iyisi belki de ama kötü, onun dışında korkuyu, o atmosferi resmen hissettiriyor. Oyunun başındaki o karga sesleri, o terk edilmiş mekanlar, o karanlık mutfak falan tüylerimi diken diken ediyor. Ne zaman midem bulacak diyorum, hayır bulanmıyor midem, ve tam 3 saat aralıksız oynuyorum. Kask çıkınca kafamdan "işte" bu oyun gerekli VR'a, bu ve bunun gibi oyunlar.

 

Demoları ertesi gün oynuyorum, oyunları da, açıkçası oynuyorsunuz kenara koyuyorsunuz, böyle hadi bir daha, şunu da yapalım, gel kankiiii bak ne var hissi yaratmıyor. Sonuçta ne oluyor. Bakınız fotoğrafını koyuyorum alta.

 

Evet, PS Vr'ın hazin sonu. Sadece RE oynamak için takıyorum, onun dışında oyun yok doğru düzgün. Haa var, olmaz mı, drive clup var, oyunun kalitesi çok. kötü, bir de yarış sevmeyenler ne yapacak. Robinson, bakıyorsun incelemelere çok kötü, hadi onu geçtim, olan oyunların fiyatlarına bakıyorsun korkunç Yok olmasını bir yana bıraktım, spot'ta adam 300 tl çekiyor ya!! takasa giremiyorsun "abi vr bu, olmaz vr olmazsa" falan diye tipler çıkıyor. Bakıyoruz.

1700 vr.
Yoksa gözlük 250 tl.
1 oyun alayım desen adam gibi 200 tl.
Oyunumsu oyunlar nereden baksan tanesi 50'den başlıyor çıkıyor. Sonuç mu, "daha" yolun başında bile değil, daha 7 aylık bu cihaz.

Vive'nin avantajı steam. İnanılmaz çeşitlilik var, bir sürü oyun var, fiyatlar indirimle falan iyi oluyor, alıyorsun oynuyorsun. Oculus aynı şekilde, oyunları, başka içerikleri var. vr'da ps'de, youtube videoları çok düşük çözünürlükte. Çok kötü görünüyor. Ayarı falan da yok. çamur gibi bişi.. Ayrıca "kendi" vr görüntülerini izleme şansın da yok. Ama şunu çok açık söylemek lazım bu cihaz olmuş, ama içerik ihtiyacı var. Eğer RE gibi oyunları bu cihaza getirirlerse o zaman her iki cihazdan da ayrılırlar. Çünkü Vive'da büyük oyunlar yok. Oculus'ta var ama fiyatları çok pahalı. Eğer ps vr bu işi kıvırırsa, büyük oyunları VR'a çekerse herkes bir tane alır, huzura erer ama bu içerik azlığıyla işimiz zor bizim.

Bana sorsanız hangisi diye, tek kelimeyle VİVE'den vazgeçmem. Şimdi kablosuz görüntü aktarma aparatı da gelecek ki, işte o zaman efsane olacak.. Gerçekten arkasından steam'in olduğunu ve bir sürü oyun olduğunu hissettiren Vive ama ps vr "büyük" oyunları çekerse vr dünyasına, işte o zaman VİVE'ye dişli rakip çıkar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Google Pixel XL / İlk Bakış

Mi Mix'le olan acı maceramdan sonra (yazılım ve kamerası) onu satıp ortalıkta android telefon olarak ne alabilirim derken Google Pixel'e denk geldim. Fiyatı çok pahalıydı, bende sağa sola bakarken, Konya'da bir arkadaşın aldığını, kullanamadığını sattığını gördüm. Pazarlık edip telefonu kendisinden satın aldım.

Pixel duyurulduğunda "tasarımını" beğenmemiştim açıkçası. Arka tarafını falan yadırgamıştım. Almayı da açıkçası düşünmüyordum. Ama 7.1'in gelmesi, kamerası yönünde yapılan olumlu yorumlar ve benim android cihazı, telefonu ihtiyacım birleşti ve uygun fiyata bulunca aldım hemen.

İlk başta "gördüğüm de" yadırgadığım tasarımının genel kullanımda çok güzel olduğunu fark ettim. Oldukça güzel, şık bir telefon olmuş. Ele iyi oturuyor, metal olduğu içinde kaymıyordu. typc kablosu ve usb çeviricisi de oldukça kaliteli olarak kutudan çıktı. Ama ülkemiz pirizlerine uymadığı için yerelleştirdik, kaba bir şey oldu. Tek sıkıntısı o da apple gibi adaptörüne sadece typc bağlantısını destekliyor her iki ucu da typc kablo kullanıyor. Şarj hızı oldukça yüksek.

 

Telefonun kamerası gerçekten çok güzel fotoğraflar çekiyor. Bu güne kadar gördüğüm en iyi kamera s7 Edge'deydi, bu kamera da o klasmanda, ama tabi s7 edge'nin focus hızı ve macrosu çok iyidi. Pixel'in renkleri doğru vermesi çok hoşuma gitti açıkçası. Ön kamerası da çok ama çok güzel. Orada s7'den, iphone7'den çok daha iyi. Gece çekimleri de hiç fena değil. (daha sonra bir kaç fotoğraf ekleyeceğim..) En sıkıcı yanı şu kameranın. Bir manuel çekim menüsü yok. Bu çok sıkıntı, hep otomatik çekiyorsun. Bu kadar iyi kamerada bir manuel ayar olması lazımdı. Şimdi markette var diyeceksiniz ama 3. parti yazılımlar hep sorun çıkartıyor verim alamıyorsunuz.

 

Aslında daha büyük sıkıntı şu ki, Türkçe dil seçeneğine geçilirse kamerada 4k imaj sabitleme seçenini değiştiremiyorsunuz sadece 1080p'de çekiyor imaj sabitleyerek. Ayrıca HDR için, Türkçe seçiliyse olmuyor. Ancak İngilizce seçerseniz HDR'yi açabiliyorsunuz. Bunu anlamadım, internette bununla ilgili bir kere İngilizce yap, sonra düzeliyor demişler ama şu anda öyle bir durum yok. HDR ve 4k'da imaj sabitleme için ingilizce şart. Türkçe'de bunlar kullanılamıyor! bunu nexus6'da da görmüştüm.

 

Cihazda her zaman açık gibi bir seçenek yok ama çift tıkladığınızda bu ekran siyah beyaz olarak açılıyor ve bildirimler görünüyor. Eğer parmağınızı yukarı iterseniz bu sefer de ekran açılıyor ana ekrana dönüyorsunuz. Kullanışlı olmuş. LG'den alıştığımız üzere çift tıklama var, lg'de daha iyi çalışıyor.

 

Bir sevdiğim özellik, moto z'de de var, huwai'de de var bu, parmak izi okuyucuya parmağınızı aşağı çekince üstteki bildirim paneli aşağı geliyor. Bu çok kolaylık sağlıyor telefon kullanırken.  Onun dışında telefon çok akıcı çalışıyor. Uygulamalar çekmecesi alttan yukarı çıkıyor alışınca çok ama kolaylık olduğunu anlıyorsunuz.

 

Google asistan ingilizce varken çalışıyor, düzgün çalışıyor ama ingilizce konuşmak gerekiyor. Siri'yi de çok kullanmıyordum bunu da kullanmıyorum ama tıpkı siri'deki gibi alarm kur falan filan yapılabiliyor..  Pili oldukça iyi gidiyor ve hızlı şarj ediyor. Düzgün kullanılırsa 1 gün rahat, az kasılırsa 1.5 gün kullanılır. Ekran parlaklığı, renkleri falan oldukça güzel. Tabi samsung gara cayır cayır yanmıyor.

 

Telefonu alalı 2 gün oldu, daha detaylı kullanmadım ama ilk izlenimlerim güzel bir telefon olduğu yönde, aksamadan, sorunsuzca çalışıyor ve 7.1.1 var üzerinde. Bazı uygulamalar, tıpkı iphone'de gibi bastırınca seçenekler çıkıyor ama sadece yerel uygulamar ve bir iki tane market uygulaması destek veriyor. Onun dışında, bir yandan kullandığım iphone 7 plus'um var, onunla bir ara bir kaç fotoğraf çekip buraya ekleyeceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 27

İphone 7 Plus / Mini inceleme

Dün bir arkadaşım sayesinde iphone 7 plus'a sahip oldum. Daha önce note 7 kullanıyordum, malum patlama çatlama işleri oldu, iade ettim, madem iade oldu, o zaman bir de şu İphone'ye bakalım dedim ve aldım o parayla.

Ürünü arkadaşım bin bir zorlukla satın almış, bana aktardığına göre "apple" bu sefer plus modellerde zorluk çıkartıp, "deli gibi bir talep" var imajı yaratmaya çalışıyormuş. Ayrıca mağazaya gidiyorlarmış, oradakiler telefon var diyormuş, 3 kişi içeri alıp, sonra "telefon" bitti diye herkesi yolluyorlarmış. Ben arkadaşın yalancısıyım ama bir kaç kişiden de duydum açıkçası böyle şeyler. Satışlar azalınca, yeni taktikler.

Neyse sözün özü elimize geçti telefon. Siyah olması gerçekten çok güzel. İphone 3g kullandığımda en sevdiğim renkti siyah. Hem çerçeve yok oluyor hem de şık duruyordu.

Tasarımı önceki nesille aynı, zaten her şeyi biliyorsunuz ama ben kendi tecrübelerimi aktarmak isterim.

Cihazın hızı gerçekten çok iyi, 6s plus var kız arkadaşımla, evet "belki" testlerde bu anlaşılmıyor hatta bazı uygulamalar 6s'de daha hızlı açılıyor ama akıcı bir kullanım sunuyor. Telefonun touch ıd'si çok daha iyi çalışıyor nedeni "bence" tuş olmaması.

Oradaki "tuş" htc'de de vardı, bir süre kullanmış ve hiç memnun kalmamıştır. İlk açıklandığında bu tuşsuz tasarım, mac'lardeki gibi demişlerdi, macbook'um olduğu için o hisse alışığım yine de durumu garipseyeceğimi sandım ama hiç öyle olmadı. Çok ama çok düzgün çalışıyor, sorunsuz kullanılıyor ve taptik motoru doğru tepkilerle "sanki" tuş hissi yaratıyor ben beğendim. HTC 10 ile kıyaslarsan, "ezer geçer htc'i" home tuşu söz konusu olduğunda.

Tasarımda kulaklık çıkışı yok dediler, zaten kullanmıyordum ben, çok da önemli değildi benim için. Sesi merak ediyordum, iki hoparlör nasıl diye, tek kelimeyle çok iyi arkadaşlar, inanılmaz memnun kaldım, oyun falan oynarken önden ses geliyor, dizi izlerken falan, güzel olmuş, bunu bozmazlar umarım, hoşuma gitti ses kalitesi, önceki serilerden çok daha iyi.

Ekranı evet parlak, 2k'dan buna gelince bir garip oluyorsun ama alışıyor insan. note7'nin o amoled parlaklığını bir an özlemedim değil.

Kamerası oldukça güzel çalışıyor. Portre modu için "beta" yüklenmesi lazım, 1.9 gb falan o da, yükledim, sorunsuz kurdum kullanıyorum. Kamerası "güzel" çalışıyor, zoom yapma özelliği "çok" basit olsa da, bazen işe yarıyor, macrolarda. Genel olarak "iyi" bir kamerası var ama note 7'nin kamerası "bunu" zaten ezer, ezecektir de. Gece çekimlerinde falan yine de zorlanıyor, bir s7 değil arkadaşlar. Boke efekti yapan portre modu için 2.5 metre mesefe istiyor ve "portre" moduna geçince görüntü yakınlaşıyor, sanırım kameranın lensleri değişiyor. Bundan ötürü "bir" türlü istediğin kalite "hele de" loş ışıktaysa olmuyor.

Yedek telefonun huwai p9, onda da bu özellik var "ve" harika çalışıyor. İkisinin arasındaki fark şu ki, İphone "bu" boke efektindeki, yakın nesnelerin etrafındaki haleleri çok daha iyi gizliyor ama huwai o konuda iyi ama çok iyi değil. Bence beta'da şu anda, ilerleyen zamanlarda düzelecektir. Ama yine de iş görür. Ön kamerası daha iyi olmuş ama bir htc 10'un ön kamerası değil, o harika çekiyordu fotoğrafları ve ois vardı.

Pili bir gün rahat gidiyor, bu günü çıkarttım, o kadar kurcalamama rağmen, muhtemelen 1.5 güne çıkar iyi kullanılırsa.

Açıkçası kullanımı keyifli bir cihaz olmuş, sanki bu "iphone 6plus" olması gerekiyormuş gibi geldi bana nedense. Suya atma falan daha yapmadım henüz, yapmayacağım da. Yağmur yağarsa bakarız.

Genel olarak cihazı beğendim. İlerlemeler var ama "sıçramalar" yok. Kız arkadaşım da meraklıydı, o da istiyordu, satar alırım diyordu, görünce bir an durdu ve baktı, gerek yok dedi. Evet, "gerek yok" yenisine geçmeye, kimse de geçmeyecek, bizim gibi bu işlerle uğraşanlar kurcalayacak, iyi fiyat bulanlar ve siyah sevenler. Çok mu satacak satacak ama eskisi kadar satmayacak orası belli ama telefon güzel, kullanımı "yağ" gibi, alanı uzun süre memnun edecektir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 18

Oculus Rift ve HTC Vive ile VR deneyimlerim. #oculusrift #htcvive

HTC vive'yi Oculus'dan önce aldım. Oculus'u önce spariş geçmeme rağmen htc daha önce geldi elime.

1. Kurulumu uğraştırdı, yok duvarı del, yok kabloları bağlar, yok şu bu derken 2 saat uğraştım.

2. PC'ye bağlama işi kolaydı, steam gördü, Türkçe olarak kurulumu yaptı, sorunsuz kullanmaya başladım.
3. Cihazın gözlük kullanımına uygun yapısı çok hoşuma gitti bir de yüzümüzün önüne gelen pad değişiyor, hatta internetten satın alabiliyorsunuz ki almanız lazım, terden ölüyorsunuz.
4. Kablo çok fazla, hatta "çook" fazla, insanı bunaltıyor.
5. Oyun kolları "tek" kelimeyle muhteşem, elinizde silah dediğinde silah, ok dediğinde ok tutuyorsunuz, bire bir oyunun içinde kolları görmek, gerçekten etkileyici, tepkileri falan harika. Hiçbir "tepkimi" yanıtsız bırakmadı ve anında yanıt verdi cihaz, o anlamda süperdi.
6. Kulaklık çıkışı "tam" bir ızdırap, mecbursunuz takmaya, karşıdan ses geldiğinde saçma oluyor hani takmayım da pc'den devam edeyim derseniz, çünkü dönüyorsunuz, yürüyo, çöküyor, zıplıyorsunuz, haliyle ses "sizinle" harket etmeli, kablosuz kulaklık bir nebze daha iyi oluyor.

7. Steam'in arşivi bu cihaz için tek kelimeyle dev bir kaynak, gün geçmiyor ki yeni şeyler çıkmasın, fiyatları da makul ama sıkıntı şu ki "oyun" değiller, neredeyse "hepsi" insana "demo" hissi yaratıyor. Bir giriyor bakıyor çıkıyorsun, hani şöyle oynadığım oyun sayısı sürekli elin parmaklarını geçmez.

8. Mide bulantısı, baş dönmesi, şu bu yok. Hiç olmadı sadece "yorgunluk" oluyor, kafanızdaki şey ağırlaşıyor her saniye, sonunda ter de olunca bitkin düşüyorsunuz. Kablonun durumu çok sıkıcı bu cihazlar kablsouz olduğu gün "herkes" alacak.

9. Hafta sonları kullanıyorum, çünkü geniş alan istiyor, o "gösterilen" az alanlar falan yalan, geniş olacak, çünkü içinde geziyorsunuz, eğiliyor, zıplıyor, bakıyorsunuz, hele bir ok oyunu var, saatlerce oynarım, o kadar güzel ama zorluyor kablo ve geniş alan yoksa.

10. Mercek kalitesi, şu bu zaten internette var yeterince içerik, ben kişisel fikirlerimi anlatmak istedim daha çok.

Oculus'u Amazon'dan aldım, kapıma kadar geldi, sorunsuzca.

 

 1. Kurulumu 10 dakika sürdü, taktım çalıştırdım, 2-3 kablo bağladım. Çok rahat o anlamda.
 2. Tasarlımı çok daha iyi, çok daha hoş ve daha hafif, kablo bir tane ve KULAKLIK var. insanlar "bu" fark eder mi diyecekler ama öyle fark ediyor ki anlatmamam. Kulaklıkları çok kaliteli, sesi çok iyi, bir anda içine sokuyor insanı.
 3. Steam'in vr'ı ile çalışıyor ama kendi oculus yazılımının uygulamaları ve programı var, orada oyun sayısı kısıtlı, ama bir ara yüzü var, htc'den o anlamda iyi. Video izleyebileceğiniz bir platrofmu var.
 4. Öte yandan, htc de oculus'da 3. parti yazılımlara destek veriyor, engellemiyor hiçbirini. Ya da sabote etmiyor, sadece oculus bazen, Steam'den eklenmiş oyunlarda takılıyor, kitleniyor 1-2 denemeden sonra çalışıyor.
 5. Her iki ürün için de vr player'ler var, go pro'nun bir uygulaması var hatta, iki cihazla da sorunsuz çalışıyor, samsung 360 ile çektiğiniz videoları atıp izleyebiliyorsunuz "her" iki cihazla da.
 6. Vr player sayesinde, evinizdeki bütün filmleri izlersiniz. Alt yazı desteği var denilen bir vr player vardı ama ben beceremedim.
 7. Oculus'un oyun kolu yanında geliyor ve bir küçük oyun kolu daha var yanında.
 8. Haliyle bu küçük şey "çok" işlevsel, sadece onu kullanarak oyun da oynayabilirsiniz desteklerse, film falan çalıştırma işlerine de yarıyor.
 9. Oculus'un "kafa" algılama sistemi var, vive'den başka olarak, düzgün çalışıyor, vive gibi "odayı" değil kafanızı algılıyor. bu cihazda da baş dönmesi falan olmuyor.
 10. Oculus'un kaskı "hafif" ve kablosu az, oldukça "kolay" takıluıyor ve çıkıyor. Bu avantaj ama "gözlerin" etrafındaki pad çıkmıyor.

Gelelim herkesin "hangisi" diye sorduğu yere. Şimdi "bu" iki cihaz "bence" vr tecrübesi vermesine rağmen farklı bir algı sunuyor. burada "şu iyi bu iyi" demek doğru değil, sistemleri aynı. Fark şurada çıkıyor "oturmak mı istiyorsun yoksa ayakta mı durmak istiyorsun.."

 

Eğer "oturmak" içinse oculus muhteşem. Ben vive'yi hafta sonraları kullanıyorum ama oculus hep yanımda duvarda. Video izlemek, film izlemek yada samsung 360 ile çektiğim görüntüleri aileme izletmek istediğimde hemen izliyorum. Ayrıca "oyunları" uygulayan vorpx diye bir uygulama var, bu uyguılama sayesinde "bir" çok oyunu gözlükle oynayabiliyorsunuz.

https://www.vorpx.com/

"ha" mükemmel mi, değil ama belli ki kısa sürede bu sorun da çözülecek.

Eğer "ayakta" duracağım diyorsanız, vive muhteşem. Oyunları olsun, dünyası olsun "vr'ın" tam içindesiniz, nefes nefese ok atabilir, bilardo salonuna girip oyun oynayabilir, arkadaşlarınızla yarışabilir, sohbet edebilirsiniz, tabi ki "tek" başınıza bir kaskla oluyor bu, ve her iki üründe bencil. size bakanlar "bu ne ya" diyorlar, tek başına dön baba dön odada.

 

İkisi de harika "ilk" örnekler, bunlar "kablosuz" olduğu gün herkes alacak ama oraya daha var görünüyor. Yine de bir çok insana denettim, herkes her iki cihazın bazı özelliklerini sevdi, bazılarını beğenmedi, ikisinin "alaşımı" harika bir vr olacak. yakında oculus'a da kontrolcüler gelecek ön sparişe çıktı, onları da almak istiyorum ama vive'nin tecrübesi başka bu anlamda.

 

Şimdilik anlatacaklarım bu kadar, tecrübelerim bu kadar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 12
 • defy @defy

  Sizin görüşünüze göre görüntü kalitesi, çözünürlük ve görsellerin akıcılığı bakımından hangisi daha başarılı?
  Ek olarak Oculus'u Amazon'dan almışsınız. Gümrüğe takılmadan gelmesi şansa bağlı bir faktör mü yoksa takılmadan geleceğinden emin olarak mı satın aldınız?
  Bir de aldığınız kişinin amazon ilan linki varsa belirtirseniz memnun olurum.

  • vural balıkçı @vuralbalikci

   Her şeyiyle Vive iyi pc'niz varsa alınacak en iyi vr cihazı. sonrasında oculus sonra ps4 vr geliyor.

   Amazondan alırken gümrük vergisini aldılar zaten, öyle bir durum yok, yüksek meblağlarda otomatik alıyorlar zaten. Linki htırlamıyorum ama bulunca eklerim.

  • defy @defy

   @vuralbalikci HTC Vive ve Oculus'un TR fiyatıyla, Playstation Pro + VR tam bir set dizmek mümkün. Bu noktada kafam karışık. Bir tarafta tek bir gözlük, diğer tarafta aynı fiyata ve hatta daha da ucuza komple bir Ps Pro sistem. Playstation ile aralarındaki fiyat farkına değecek kadar kaliteli mi bu HTC veya Oculus emin olamıyorum. Sonuçta sadece gözlük olarak kıyasa gittiğimizde Playstation gözlüğü TR satış fiyatı 1500 TL iken diğerleri 4000-5000 TL dolaylarında.

 • vural balıkçı @vuralbalikci

  Dostum "kafanın" karışmasını anlıyorum. Şimdi ps vr'da var bende. Aldım kenara koydum, neden "oyun" yok, var olanlar "çok" pahalı. Adam gibi vr'ı aldığında yanına oyun olsun dediğinde 500 tl ekliyorsun. Yetmiyor kameran yoksa onu da ekliyorsun. Ama yine de "OYUN YOK demo var.

  Htc'de ise steam'de bir sürü oyun var. Hatta ps4'de vr'da çıkanlar 3'de 1 fiyatına satılıyor. O anlamda htc "hepsinden" önde çünkü içerik var. Oculus'da da tam oyunlar var, yani "Demo'dan" daha çok oynanan biten oyunlar.

  ps vr oyun gelirse olacak ama oyun gelecek, kaçtan gelecek ne kadar vr olacak.

  Bu üçünün de eksisi ve artısı var. ve sana şunu söyleyim, hangisini alırsan bir yanın eksik kalacak. Oculus alsan kontrolcüleri ayrı para, oyunları yüksek ama en konforlusu. ps vr alsan evet donanım sadece ps4 istiyor ama ps4 pro daha iyi çalışıyor ama oyun yok. htc alsan güçlü sistem ve geniş alan istiyor ve bir sürü oyun var.

  üçünden hangisini seçersen seç, kötü yanı başka bir vr cihazında iyi durumda. Ben bana soranlara "iyi pc'in varsa ve geniş alalnın" htc al diyorum. Ha sadece pc başında otururum, oradan vr deneyimi istiyorum diyorsan oculus, ne pc ne de başka bir şeyim var diyene de ps4 pro ile ps4 vr'u söylüyorum.

  Bunlar "hangisi" diye soranlar için. sen dersen bana, ben alma, kablosuzları çıkacak diyorum. Çünkü vr'ı 10 gün sonra kutuya atıyorsun 🙂

  • defy @defy

   Sayende kafa karışıklığım kalmadı. Kararım Oculus'dan yana. Çünkü oturarak oynayabilirim sadece. Uygun fiyata 2. el bir ürün bulursam alırım artık. İnceleme için ve sorularıma detaylı yanıtların için teşekkür ederim.

  • vural balıkçı @vuralbalikci

   @defy oculus touch var bu arada çıktı, onun da göz ardı etmeyin. Çünkü "oturarak" video izlersiniz "oculus'un" oyunlarını ve destekleyen steam'deki oyunları oynarsınız. Oculus market'i çok ucuz değil. Bir bakın üye olup.

 • vural balıkçı @vuralbalikci

  Oculus'un kendi mağazası var, ve ayrıca steam'den alınıyor. HTC içinde aynısı geçerli, kendi mağazası var ama ben kurmadım ve steam'den. Cihazlara "dışarıdan" da satan varsa uygulama ya da oyun alabilirsiniz, ben bir ara normal oyunları vr'a çeviren bir uygulama almıştım, çalışmıştı ama kötü çalışmıştır.

 • vural balıkçı @vuralbalikci

  Anlamadım, oyunları zaten "taktığınızda" gözünüze, zaten "tek" görüntü alıyorsunuz. Kaydetmek için mi. Oculus'da böyle bişi yok, hepsinde değil bir çok oyunda "ben" gözlükten bakarken, ekranda, sizin dediğiniz gibi görünüyordu, bazılarında, çift olarak görünüyor, yani bir ayarı var mı bilgim yok, hiç bu konuda düşünmedim açıkçası.

Yeni Macbook

Lansmanı yapıldığı günden beri Türkiye için çıkmasını beklediğim Yeni macbook’uma bu gün kavuştum. Özellikle altın rengini beklediğim için bir sürü apple mağazası gezdim Ankara’da. Henüz Apple’ın sitesinde yok. 3-5 hafta diyor ama neo’larda var ve oradan aldım.

256’lık modelini aldım. Eğer öğrenciyseniz yüzde 6 indirim yapılıyor. Ben bir öğrenci arkadaşın kartını kullandım. 200 tl’ye yakın bir indirimle aldım ürünü, fırsat varken, öğrenci tanıyan varsa kaçırmasın.

Cihaz gerçekten çok ince, çok şık ve hafif olmuş. Klavyesi büyümüş, ekran genişlemiş ve retina olmuş. Hafifliği çok hoşuma gitti. Macbook retina kullanıyordum, ağırdı ve bir süre sonda dizde sıkıntı yaratıyordu ama bu çok hafif ve güzel.

Klavyesi “yeni” kelebek stili dizayn edilmiş. Başta alışmak bir zor geliyor. Hissiyatı “öteki” mac’lere göre daha bir tuhaf, yazmıyor, bir tahtaya tıklatıyormuş gibi hissediyorsunuz en başta, bu ne ya diye isyan ediyorsunuz, yazma hissi az, yok falan diyorsunuz ama kullanmaya başladıkça “önceki” mac klavyelerine göre “daha” az yorulduğunuzu fark ediyorsunuz. Bu güzel bir durum, uzun süre yazma eyleminde insan yoruluyor. Burada parmaklarınız bir süre sonra akmaya başlıyor bu da çok güzel ama alışmak için zaman gerekiyor. Klavye konusunda hassas yolanlar için sıkıntı olabilir ama alışınca akıyor resmen.

Eksi olarak, yan taraflar “tuşlara” çok yakın. Macbook retinam (13’) olanda kenarda tutabiliyordum bir yana koymak için ama bunda bu mümkün değil. hep tuşlara basıyor insan, alışmak zaman alacak.

Bir de, “yazı” yazarken “cihaz ince olduğu için ekran sallanıyor. O sağlamlık hissi bir tık geride, çok narin bir şey tutuyor insan elinde.

Yeni touch pad çok güzel. Geniş bir alan kaplıyor ve baskıları hissediyor ama reklamlarından ve incelemelerinden gördüğüm çok güzel bir şey olduğuydu, beklentim bir tık altta. Kesinlikle “çok” daha hassas, daha iyi ve daha kaliteli. Kendi “uygulamaları” tam destek veriyor ama henüz yeni buna göre uygulama yazılana kadar beklenecek sanırım.

Ekran çok güzel, diyecek sözüm yok ama “bu” küçüklükte bir ekranda, “bu” çözünürlük biraz küçük görünüyor her şey. Yazı font falan büyüyor ama yine de “bu” çözünürlük biraz fazla gibi ya da ben alışacağım zamanla.

Ses oldukça güzel çıkıyor, hoş bir tınısı var, çok yüksek değil ama kaliteli geliyor, hoşuma gitti. Cihaz biraz ısınıyor kullanımda, “rahatsız” etmiyor ama ısınıyor. Tabi öncekiler gibi değil. Oldukça “az” ama arkaya doğru bir ısınma var.

Hızı oldukça iyi, ne yapmak istediysem çalıştı, takılma ya da aksama görmedim. Genelde yazı falan için kullandığım için işimi sorunsuz göreceğine şüphe yok.

Pili yarısı dolu çıktı, uzun süre de şarj etmedim, yine Apple iyi bir iş çıkartmış, belli ki şarj kablosunu evde bırakıp dışarı çıkabileceğim, bu en sevindirici tarafı.

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar, daha fazla detayı, ya da gördüğüm şeyleri zamanla kullanarak paylaşacağım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 19