#akış #Superonline #AKK #İnternet

1 senedir superonline fiber 100mbit 175gb hız alanı olan AKK kotalı internet kullanıyordum. İlk aylardan itibaren düzenli olarak bu hız alanı kotası ay içinde daha erken dolmaya başladı. Artık ayın ilk 10 gününde hız kotası dolmaya başlayınca geçen ay 10TL farkla paketimi 100mbit 250gb hız alanı olan (olduğunu düşündüğüm) pakete yükselttim. Bu sabah kotamın dolduğunu bildiren bir mesajla birlikte internetim kesildi. Müşteri hizmetlerini aradığım zaman şok oldum. 10TL fark ödeyerek hız alanı kotamı yükselttiğimi düşündüğüm paket sabit kotalıymış. Yani 250gb bitince internet erişimi kesiliyormuş. Ekstra kota satın alarak (!) devam etmeliymişim. Ancak ben bu işlemi online yaparken bu durum değişikliğini bildiren bir uyarı görmedim. Dikkatlice okudum hatta ekranda yazanları.

İşin daha da vahim olan tarafı paketler sadece yukarı yönlü değiştirilebiliyor. Yani ben bu paketi sevmedim bir alt pakete geri döneyim diyemiyoruz. Bir üst paket ise 60TL farkla 50mbit kotasız. Yapılan dayatmaya bakar mısınız?

Bizleri yolunacak kaz olarak gören bu zihniyetin bu ülkeden defolup gitmesini istiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8

#AkışıKapatmayın
Akış ile ilgili konuları çok yakından takip etmedim ancak vakıf olabildiğim kadarıyla yorumlamam gerekirse; akışı kötüye kullanan bazı insanların yaptığı hataların bedelini mevcut sistemden memnun olan yüzlerce teknoloji sever ödeyecek gibi görünüyor. Bu bağlamda ben çoğu zaman siteye giriş yapmadan mevcut akışı takip ederek zaman geçiren birisiyken, takip etmeye değer birilerini bulup onları takip etmekle yetinmem gerekecek gibi. Yeni üyeleri ve takip listem dışında olup yararlı başlıklar açan kişileri göremeyeceğim. Eğlenceli konu dışı başlıklara bakıp eğlenmeyi de unutmam gerekecek sanıyorum.

Bu seçmeli akış sistemi zaten facebook'ta mevcut. O sebepledir ki takip edecek birilerini aramaktansa facebook'u kullanmamayı tercih ediyorum. İşim yok takip edecek adam mı arayacağım? Takip etmek istemediklerimi ayıklamak daha pratik bence.

Bu bağlamda, mevcut akışın kapatılması sitede oluşmuş olan özgür platformu kafesleyecek diye düşünüyorum. Tüm akış sistemini 1-2 trol sebebiyle düzenleyelim derken sitenin gerçek takipçilerinden epeyce kaybedeceğinizi de düşünüyorum.

Çözüm önerim şudur; "Kötüye kullanım bildir" butonunu daha işlevsel hale getirebilirsiniz. Örneğin 1 dk içinde en az 10 kişiden kötüye kullanım bildirimi yiyen bir trol otomatik olarak sistemden bloke (mute) yesin ve gönderdiği tüm mesajları yetkili tarafından incelenmek üzere yayından kaldırılıp beklemeye alınsın. Defalarca aynı IP'den yeni hesap açılmasına da çeşitli engeller koyulabilir. Aynı IP üzerinden tekrar üyelik açmak isteyene sistem müsade etmesin. Mailden üyelik için onay bağlantısına tıklanarak üyelik aktifleşmesi mecburi olsun. Trollemek isteyen kişiye ne kadar zahmet verirseniz o kadar yıldırıcı olur sanıyorum.Ardından bir moderatör veya yetkili geldiğinde bu bildirimlere göre ne yapacağına karar versin. Akış sistemi de böylece trolleri otomatik dışlayan bir hale bürünsün. Bu sitede 24 saat boyunca akışı gören takip eden en az 20-30 kişi oluyordur diye düşünüyorum.

Şahsi görüş ve çözüm önerilerimdir.
Saygılarımla.

@gamsizm
@leventp
@hkellecioglu

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Asaf Duru @asafduru

    Ya faceboola burayı fazla kıyaslamamk lazım. Ben facebookteki listemde bulunan tüm kişileri reelde de tanıyorum ve reel gözlemlerime göre ekliyorum. Ama burda kimseyi reelde tanımıyorum. Yani kimi neye göre değerlendirip ekleyeceğim. Bence itiraz ederken bunu belirtmekte fayda var. @leventp