Google Pixel XL / İlk Bakış

Mi Mix'le olan acı maceramdan sonra (yazılım ve kamerası) onu satıp ortalıkta android telefon olarak ne alabilirim derken Google Pixel'e denk geldim. Fiyatı çok pahalıydı, bende sağa sola bakarken, Konya'da bir arkadaşın aldığını, kullanamadığını sattığını gördüm. Pazarlık edip telefonu kendisinden satın aldım.

Pixel duyurulduğunda "tasarımını" beğenmemiştim açıkçası. Arka tarafını falan yadırgamıştım. Almayı da açıkçası düşünmüyordum. Ama 7.1'in gelmesi, kamerası yönünde yapılan olumlu yorumlar ve benim android cihazı, telefonu ihtiyacım birleşti ve uygun fiyata bulunca aldım hemen.

İlk başta "gördüğüm de" yadırgadığım tasarımının genel kullanımda çok güzel olduğunu fark ettim. Oldukça güzel, şık bir telefon olmuş. Ele iyi oturuyor, metal olduğu içinde kaymıyordu. typc kablosu ve usb çeviricisi de oldukça kaliteli olarak kutudan çıktı. Ama ülkemiz pirizlerine uymadığı için yerelleştirdik, kaba bir şey oldu. Tek sıkıntısı o da apple gibi adaptörüne sadece typc bağlantısını destekliyor her iki ucu da typc kablo kullanıyor. Şarj hızı oldukça yüksek.

 

Telefonun kamerası gerçekten çok güzel fotoğraflar çekiyor. Bu güne kadar gördüğüm en iyi kamera s7 Edge'deydi, bu kamera da o klasmanda, ama tabi s7 edge'nin focus hızı ve macrosu çok iyidi. Pixel'in renkleri doğru vermesi çok hoşuma gitti açıkçası. Ön kamerası da çok ama çok güzel. Orada s7'den, iphone7'den çok daha iyi. Gece çekimleri de hiç fena değil. (daha sonra bir kaç fotoğraf ekleyeceğim..) En sıkıcı yanı şu kameranın. Bir manuel çekim menüsü yok. Bu çok sıkıntı, hep otomatik çekiyorsun. Bu kadar iyi kamerada bir manuel ayar olması lazımdı. Şimdi markette var diyeceksiniz ama 3. parti yazılımlar hep sorun çıkartıyor verim alamıyorsunuz.

 

Aslında daha büyük sıkıntı şu ki, Türkçe dil seçeneğine geçilirse kamerada 4k imaj sabitleme seçenini değiştiremiyorsunuz sadece 1080p'de çekiyor imaj sabitleyerek. Ayrıca HDR için, Türkçe seçiliyse olmuyor. Ancak İngilizce seçerseniz HDR'yi açabiliyorsunuz. Bunu anlamadım, internette bununla ilgili bir kere İngilizce yap, sonra düzeliyor demişler ama şu anda öyle bir durum yok. HDR ve 4k'da imaj sabitleme için ingilizce şart. Türkçe'de bunlar kullanılamıyor! bunu nexus6'da da görmüştüm.

 

Cihazda her zaman açık gibi bir seçenek yok ama çift tıkladığınızda bu ekran siyah beyaz olarak açılıyor ve bildirimler görünüyor. Eğer parmağınızı yukarı iterseniz bu sefer de ekran açılıyor ana ekrana dönüyorsunuz. Kullanışlı olmuş. LG'den alıştığımız üzere çift tıklama var, lg'de daha iyi çalışıyor.

 

Bir sevdiğim özellik, moto z'de de var, huwai'de de var bu, parmak izi okuyucuya parmağınızı aşağı çekince üstteki bildirim paneli aşağı geliyor. Bu çok kolaylık sağlıyor telefon kullanırken.  Onun dışında telefon çok akıcı çalışıyor. Uygulamalar çekmecesi alttan yukarı çıkıyor alışınca çok ama kolaylık olduğunu anlıyorsunuz.

 

Google asistan ingilizce varken çalışıyor, düzgün çalışıyor ama ingilizce konuşmak gerekiyor. Siri'yi de çok kullanmıyordum bunu da kullanmıyorum ama tıpkı siri'deki gibi alarm kur falan filan yapılabiliyor..  Pili oldukça iyi gidiyor ve hızlı şarj ediyor. Düzgün kullanılırsa 1 gün rahat, az kasılırsa 1.5 gün kullanılır. Ekran parlaklığı, renkleri falan oldukça güzel. Tabi samsung gara cayır cayır yanmıyor.

 

Telefonu alalı 2 gün oldu, daha detaylı kullanmadım ama ilk izlenimlerim güzel bir telefon olduğu yönde, aksamadan, sorunsuzca çalışıyor ve 7.1.1 var üzerinde. Bazı uygulamalar, tıpkı iphone'de gibi bastırınca seçenekler çıkıyor ama sadece yerel uygulamar ve bir iki tane market uygulaması destek veriyor. Onun dışında, bir yandan kullandığım iphone 7 plus'um var, onunla bir ara bir kaç fotoğraf çekip buraya ekleyeceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler