Uzun okumaya üşenirim diyenlere : Değeri ABD’de 0.99 USD olan pek çok uygulamanın zamlanmayacağını düşünüyorum fakat değeri ABD’de 1 USD üstü olan tüm uygulamalar zamlanacak . Alacağınız pahalı uygulamalar varsa bu hafta alın .

App Store’da ki fiyatlar değişiyor . Eskiden Tier 2 (Tier’ı fiyat kategorisi olarak düşünün ) fiyatlandırmasında olan uygulamam ABD’de 1.99 USD TR’de 5.29 ₺’ye satılırken şimdi TR’de 6.99 ₺ olucak . İşe iyi tarafından bakarsak App Store’da uygulama fiyatı belirlerken “Alternate Tier” diye bir seçenek var . Alternate Tier’lardan uygun olanlarını seçtiğinizde uygulamanız alım gücü düşük olan ülkelerde daha ucuza satılıyor . Örnek vermek gerekirse mesela yazdığınız uygulama için “Alternate Tier B” seçerseniz ABD’de 0.99 USD iken TR’de 1.29 ₺oluyor . ABD fiyatı 0.99 USD olan pek çok uygulama bunu seçmiş durumdadır diye tahmin ediyorum ve “Alternate Tier B” de zamlanma yok dolayısıyla ABD fiyatı 0.99’u geçmeyen uygulamalarda zamlanma olacağını zannetmiyorum . Eğer bir uygulamayı 3.49 ₺olarak görürseniz hemen geliştiriciye mail atın büyük ihtimal mail’ler biriktikten sonra düşürmek zorunda kalacaktır . Gelelim 1 USD üstü olan uygulamalara . Değeri 1 USD’yi geçen her uygulama zamlanacak bundan kaçış yok 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Reina teröristinin evinden 2 adet drone çıkmış . Kim bilir ne için kullandı onları veya ne için kullanmayı planlıyordu ? Teknolojinin kötüye kullanımına bir örnek daha ve şu anda sahip olduğumuz teknoloji ile bunu engelleyemiyoruz . Takdir edersiniz ki drone ruhsatı gibi şeyler sadece sıradan vatandaşı etkiliyor , kötü amaçlı kullanacak kişi istediği gibi kaçak kullanabilir .

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 11

Consumer Reports tarihte ilk defa bir Apple Notebook’una “almayın” demişti fakat Apple şarj önrünün az gitmesinin Safari’de ki bir bug’dan kaynaklandığını söyleyip yeniden test edilmesini istemişti. Yeni testte “alın” sonucu çıkmış. 13″ Model web’te gezinirken 15.25 saat 15″ model ise 17.25 saat gitmiş .

Consumer Reports Reverses Course, Recommends MacBook Pro Following New Testing...

Consumer Reports is out with an updated report on the 2016 MacBook Pro, and following retesting, the magazine is now recommending Apple's latest...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Microsoft Imagine diye bir servis çıkartmış DreamSpark’a üye olup mail alan başkaları var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

HTC U Ultra 64GB fiyatı 750 USD ,128GB olanın ise 910 USD . İşin garip tarafı kulaklık adaptörü vermiyorlarmış . 821 olması rezaletine hiç girmiyorum . Kendi ayaklarına bu kadar sıkan başka bir firma görmedim .

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows 10’un Creators güncellemesi ile DPI sorunu halledilecekmiş . İlk etapta her uygulama desteklemeyecek fakat bazı şartları sağlayan uygulamalar Windows’un DPI seçeneğinden bağımsız ölçeklenebileceklermiş . 2K ve üstü çözünürlüğe sahip notebook kullanıcıları için var olan ciddi bir sorun yıllar sonra çözülüyor . Hep söylemişimdir TS’de de Windows 10’un en beğenmediğim kısımlarından bir tanesi buydu . 2800*1800 ekranımı 3 yıldır Windows’la boot edince 1920*1200’de kullanıyordum . Bu güncellemeyle en azından uygulama yüksek DPI ayarlarını desteklemiyorsa bile normal bir şekilde kullanabileceğiz . Bu ölçekleme konusunda daha alınması gereken yol var ama en azından şimdilik idare eder .

BeğenFavori PaylaşYorum yap

moodys’in türk banklarıyla ilgili “gidişat kötü raporu” ile ilgili olan bir yükselme olabilir http://mobile.reuters.com/article/idUSA4N1D1030 Medyanın (destekleyen veya muhalif o konulara girmeyelim) vermediği haber yüzünden bu hızlı yükselişe şaşıranlar olabilir . türk sitelerine hala düşmeyen bu haberi 1.5 saat önce reuters’ta okudum . ayrıca financial times’ta da 2 saat önce “kriz adayı türkiye” şeklinde bir yazı paylaşıldı fakat üyelik gerektirdiği için şuan bende okuyamadım akşam evde okumayı deneyeceğim . https://www.ft.com/content/eb841274-d406-11e6-b06b-680c49b4b4c0 .Reuters haberinde geçen non performing loan ödemesi 90 gün ve üzeri geciken kredilere işaret ediyor . yani bizim bankalardan kredi çekenler ödeyemez hale gelmiş . Özel sektör ve vatandaşın kredi ödemelerini 3 aydan fazla geciktirmesinin ne demek olduğunu açıklamaya gerek yok diye düşünüyorum .

Moody's says Turkish bank profits will be hit by rise in bad loans

Turkish bank profits will be hitsignificantly this year by increased non-performing loans,ratings agency Moody's said on Monday, and it warned of a"general worsening" in the investment climate in the...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Nokia’yı insanlar nasıl seviyor aklım almıyor . Her özellik için her ay ayrı bir telefon çıkarırdı , hiç bir devrimsel niteliği olmayan 8800 serisini 1000 ile 3000 USD arasında sattı . Aşağıda 2009 yılında Nokia’dan görece daha az modeli olan sony’nin model kataloğu var . Nokia ve Erricson insanları resmen soydular dandik işletim sistemleri ve telefonlarıyla .

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 12
 • Burhan @epsilon

  Bana hiç bu telefonlardan hiç kullanmamışsınız gibi geliyor. Sony Ericsson son derece kaliteli ve kullanışlı ve nispeten daha ucuz telefonlardı. Tasarım olarak göreceli olsa da en iyisiydi diyebilirim kendi açımdan. İşletim sistemi symbianlara göre çok daha hızlıydı. Nokiada en ufak özellik için bile program kurmak gerekirken Sonylerde işletim sistemine dahili olarak geliyordu.

 • Orcun @orcun

  Nokia bu kategorize etmeyi çok severdi. İşte kasası dandik ama içi n serisinin bilmemnesiyle aynı. İşte led flash ucuzunda yok pahallısında var falan. O dandik arm11’i kim direttiyse Allah belasını versin ya yani adamlar en dandiklerine dahi koyup birde en iyilerinede koyuyordu.
  Her markanın iyi ve kötü modelleri var ama nokia kötü modelleri tutmayan modelleri faiş fiyat çektiği modelleri ve zamanında da rakipsiz olması ile tutttu. Şu devirde böyle bir üretici şuan tutmuyor. Koca samsung bile bu olayı nokia gibi yapamıyor. Sağdılar milleti n-gage serisi ile falanda sağdılar, ne oldu işte ? Allahın sopası yok süründüler microsoft bunlara kazığı bir soktu öyle mum gibi kaldılar. Maemo meego gibi android karşısında rakip olabilecekleri sistemleri vardı. Ne oldu ? elop zamanı işte bunlar ms adamıydı. Symbian diye tutturmalarının bence ana nedenleri bunlardı. Şimdilerde yeni nokia 6 diye bir cihaz üretilmiş tanıtılmış 250 dolarcık ve android.
  haberi bulamadım şimdi aratılırsa bulunur da, açıklayım nokia zamanında android için garip bir açıklaması vardı. Android’i ısınmak için altına işeyen finli çocuklara benzetiyoruz diye bir açıklama gelmişti nokia’dan. Neyse nokia iyi yanları da var ama kötü yanlarıda böyle yani bilmeyen etmeyen bu devirleri yaşamayanlar ooo nokia ya ismi yeter diyor da işin rengi öyle değil.

 • Onur Şahin @sahinonur2000

  En azından ucuza aldığın telefon seni yıllar boyunca götürüyordu. Sağlamlık açısından bahsediyorum.

 • Emrah Ozturk @emrah-ozturk

  Seçenek iyidir, Apple’daki seçeneksizliğin avantaj gibi sunulmasını da ben anlamıyorum. Şimdi iPhone sevmediğim gibi o günlerde de Nokia ve SE sevmezdim. Az özelliği fazla fiyata iteleyen popüler firma hep vardı yani. Ben de bunlardan hep uzak durdum.

Snapdragon 835’te Microsoft ve Qualcomm’un Windows 10’u ARM mimarisine getirmek ve Win32 uygulamalarını çalıştırmak gibi bir amacı olduğunu hepimiz biliyoruz . Ben bu iş için SD 835’e özel bir yonga eklerler diye düşünmüştüm fakat eklenmemiş . Bu durumda ne olucak ? Yazılımsal bir emülasyon . X86 mimarisini ARM mimarisinde yazılımsal olarak simule etmek çok performans kaybı yaşatıcak ve bataryayı sömürecek bir durum . Tahminim MS Win 10’unun ARM versiyonunu hazırlayacak sadece Photoshop,MS Office gibi native olmayan uygulamalar açıldığında bu programları bir emülatörde açacak böylelikle internette gezinme gibi basit işler yaparken emülatör devrede olmayacak . Bataryayı su gibi içeceği için de X86 uygulamalarını cihazı dock’a takmadan kullanmak imkansız olucak . Taksak bile performans olarak yerlerde sürüneceğine eminim çünkü X86 ve ARM arasında çok büyük farklar var . Örnek olarak aynı işlemi yapmak için gerekli instruction’lar .
X86:
“repe cmpsb”
ARM:
“top:
ldrb r2, [r0, #1]!
ldrb r3, [r1, #1]!
subs r2, r3, r2
beq top”
Bence patlayacak bir proje çünkü şirketler iş yaparken bu yavaşlıklar dolayısıyla yaşanacak iş performansı kaybını istemez . Çalışanların %10 bile olsa performans kaybetmesi demek çok büyük miktarlarda para kaybı demek . Tüm çalışanlara bir PC veya Mac vermek , telefon olarakta iOS/Android almak şirketlere çok daha ucuz patlar . Normal ev kullanıcısı ise her işini zaten mobil uygulamalar ile görebilir , profesyonel ev kullanıcısı ise o kadar az performansın yüzüne bakmaz . Teoride hoş pratikte tutmayacak bir proje gibi gözüküyor eldeki bilgilerle . Bir şey kaçırıyorsam söyleyin fakat ben ARM’da X86 uygulamalarını çalıştırmak son kullanıcıya nasıl bir fayda sağlayacak çok merak ediyorum . Belki çok sınırlı bir kitleye faydası olabilir . Ayrıca X86-64’ü desteklemediğinide unutmamak lazım yani 64 bit uygulamalar çalışmayacak . Backend kısmı farklı fakat orda da başarısız olacağını düşünüyorum . Gelecekte ne olur bilemem tabii .

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 19