Türkiye’de evden çalışan birsinin araba almasına ihtiyaç var mı sizce? Geçenlerde paylaşmıştım İtalya’yı tamamen sallayıp Türkiye’ye kalıcı olarak dönme planlarım var ama bu araba işini gerçekten aklım almıyor. Orta seviye bir arabanın sıfırı 230.000 lirayı geçmiş, biraz donanımlı alırsanız 280.000 oluyor. 2. El fiyatları zaten saçmalık. Ben haftada 3 defa falan dışarı çıkıp arkadaşlarıyla takılan birisiyim. Geçenlerde konsoloslukta bir işim olduğundan İzmir Karşıyaka’dan Alsancağa gittim ve taksi 67 lira tuttu. Bunu haftada 3 defa yapsam aylık 1.600 lira tutuyor. Hadi ıvır zıvır işler için de 400 lira daha ekleyeyim aylık 2.000 lira taksi masrafı olur. 250.000 liralık bir araba alsam 3 yıl krediyle aylık 9.000 lira kredi(Bu nedir ya🤷🏼‍♂️) ödemem gerekiyor. Gerçekten acayip mantıksız geliyor araba almak. Üstelik dışarı çıktığımda %90 1-2 kadeh bir şeyler içerim. Benim durumumda araba almak gerçekten büyük saçmalık gibi geliyor. Hatta her gün işim olsa ve taksiyle gitsem bile arabadan daha mantıklı bence. Araba taksidene vereceğim parayla da Apple, Microsoft gibi şirketlere yatırım yapar parayı katlarım. Kaçırdığım bir nokta mı var?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 40
 • Papa Emeritus @pope

  Benim durumum normalden biraz farklı olduğundan dönmek istiyorum. İtalya'dan Türkiye'ye dönersem aylık kazancımda bir değişiklik olmayacak. Türkiye'ye dönmek istememin başlıca sebebi İtalya'da ki adım atmaya yeri olmayan evlere verdiğim paraya acımam. Milano'da 1+1 apartman dairesine vereceğim parayla İzmir'de kendine ait havuzu, bahçesi olan güzel bir villa kiralarım. Hayatımın %80'ini geçireceğim evin kalitesi benim için çok önemli. AB'yi genel olarak küçük apartman daireleri nedeniyle sevmiyorum. Vizyonsuzluk derseniz hak veririm ama gerçekten AB'yi sevmiyorum. ABD veya Kanada'dan teklif alırsam bir saniye Türkiye'de durmam ama AB için geliriniz değişmediği sürece eziyet çekmeye gerek olmadığını düşünüyorum. @erginbilgin @omerf97 @strdex @protego @ mikail-toretto

  • goodbyeverybody @goodbyeverybody

   Cebinde 400 bin euro+ para varsa İzmir sahil evlerinde krediyle villa al. Standartların gerçektende yükselir. Ama 1+1 ev ile 3+1 ev arasında öyle abartılacak bir yaşam standardı farkı yok. İnan yok.

  • Şahin. @strdex

   Evden çalışma da benim tercih edeceğim farklı yerler olurdu vatandaşlığımdan dolayı. [BG vatandaşıyım]

   2011 de 6 ay kaldığım roma da 1+1 için verdiğim paralar aklıma geliyor. serin serin terledim bile şu anda 🙂 😀
   çalışma vizesi vs varsa TR mantıklı seçenek, diğer şartlar sağlandığı müddetçe

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   Gelirin bugün değişmeyecek olabilir ama kariyer imkanların, olanakların azalacak.

  • Şahin. @strdex

   @erginbilgin Remote çalıştığı için ben pek zannetmiyorum böyle bir duruma geleceğini.

   Kariyeri imkanı daha rahat idame ettirir geliyor.

  • Papa Emeritus @pope

   @goodbyeverybody O kadar abartmaya gerek yok. Zaten Türkiye’de kalıcı olarak kalmayı planlamıyorum ABD veya Kanada’dan iş bulana kadar 2-3 yıl takılırım diye düşünüyorum. Aylık 6.000 -7.000 civarına çok sağlam evler var İzmir’de.

  • Papa Emeritus @pope

   @erginbilgin Asıl gelirimi kendi geliştirdiğim bir uygulamadan kazanıyorum ondan dolayı çok etkilenmeyeceğim. İleride rakip çıkarsa kazanacağım paranın azalması ihtimaline karşı İngiltere bazlı bir şirkette işe gireceğim bir sıkıntı olmazsa. Kendimi de güvene almak istiyorum ama biraz da risk almam gerekiyor istediğim yaşantı için. İtalya’ya giderken büyük bir risk aldım, şimdi TR’ye dönerken yine risk alacağım.

 • goodbyeverybody @goodbyeverybody

  Bir de şu soruya cevap vermelisiniz. Ekonomisi reel olarak sürekli daralan bir ülkeden nasıl bir gelecek bekliyorsunuz:

  Bkz: Toplam gayri safi milli hasılanın 1 trilyon dolardan 700 milyar dolara gerilemesi

 • qubit @qubit

  Kredi ve alkol konusunda dünya (+ ahiret) görüşlerimiz maalesef farklı. Fakat yaşça bu yollardan epey önce geçmiş ve "dersini almış" bir üye olarak size tavsiyem paranızı biriktirip bir "makul" araç almanız olur. Sonra teşekkür edersiniz. Parayı biriktirin sonra bunu evde yok bankada tutmak yerine otoparkta tuttuğunuzu farzedin. Yıpranacak, kuş pisleyecek o parayı. Pardon para kasasını. Ehliyeti iptal edilmesi gereken komşular gelip sürtecek. Ama işinizi görünce hayıflanmayacaksınız. Uzun vadede maalesef bu bir Türkiye gerçeği. Aklımızı kullanamadığımız için milletçe cezasını çekiyoruz 🙂

  Tabii evde başka araç varsa tavsiyem geçerli değil.

 • Guapo @guapo

  Eve 6-7bin kira verebileceksen neyin hesabı ki bu ?

  Al 100-150k'ya bir araba takıl işte. Sizin sorununuz 250k'ya aldığınız arabayı beğenmemek.

  Kusura bakmayın ama 250k'ya 911 alınsaydı Türkiye'de , sen de İtalya'dan aldığın maaşla Türkiye'de Villada oturamazdın. Ki zaten İtalya'da oturamıyorsun. Türkiye'ye tatile gelen Almancılardan farkın yok..

PS4 7.02 için kernel exploit çıkmış. Cihazınız 7.02 altıysa sakın güncellemeyin, 2. el değeri çok yükselecek 7.02 altı cihazların. Korsan oyun oynamasanız bile 7.02 cihazınızı satıp, yeniden güncel cihaz alsanız havadan 1.000 lira kar edersiniz. Modlara not: Aşağıda ki kaynak sadece kernel exploit olduğundan dolayı durumun uçurulmasına gerek yok.

PlayStation disclosed on HackerOne: Use-After-Free In...

## Summary Due to missing locks in option `IPV6_2292PKTOPTIONS` of `setsockopt` , it is possible to race and free the `struct ip6_pktopts ` buffer, while it is being handled by `ip6_setpktopt`. This...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Annem ben 5. sınıftayken “artık gerçek müzik dinleme zamanın geldi” diyerek bu DVD’yi hediye etmişti ve hayatımı değiştirmişti. Yıllar boyunca aynı DVD’yi dinlediğimden DVD’yi bozmuştum. Yenisini zor bela ABD’den sipariş ettim ve sonunda geldi. Şu DVD’de internette bir türlü düzgün kalitede bulamadığım “Sadece grup”, “Sadece James’i göster” seçeneği vs... var. Biri bana araba hediye etse bile bu kadar mutlu olamazdım. Şimdi soruma gelirsek bu DVD’yi rip’lemek mümkün mü acaba? Kopya korumalı DVD’leri rip’lemek için özel okuyucular gerekiyor diye biliyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 12

Duyduğuma göre bazı hastaneler doktorlara döner sermaye ödemekte iyice zorlanmaya başlamış. Para bitmiş gerçekten. Pek çok hastanede 30 yıllık doktorlar bile bir daha ki ay 7.500 lira ancak alacak. Lisenin üstüne 11 yıl oku, asistanlık yap verdikleri maaş 7.500 bile olmasın. Bu ülkede artık tıp falan yazılmaz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 34
 • Hasan ilker Com @ilkercom

  7500 lira kazanan doktor gelsin ustunu ben tamamliycam. 30 bin aldilar adamlar geçen ay.

  • Papa Emeritus @pope

   Gelecek aylarda para kazanamayacaklar. Geçen aylarda az para kazandılar demedim zaten.

  • gustavo @methylphenidate

   @pope Dostum ülke olağanüstü halden geçiyor.. Birazcık fedakarlık yapın ya. Havyar yemeyin bir kaç ay ne olcak. 7.500 lira al bir kaç ay ne olcak.

  • qubit @qubit

   40 yılda bir ikramiye gibi bir şey aldılar. Asker gibi cepheye sürüyorsun adamı. Çocuğunu görüp göremeyeceği belli değil, ne olacağı belli değil. Keşke gerçek maaşları o olsa da yetişmiş onca hoca özele geçmese.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @qubit Bak SJW kardeşim ; adamlar 30 bin lira totalde para aldılar. Allah bereket versin. Ama yanında çalışan radyoloji teknisyeni ne kadar aldı ? Biri 20 bin döner sermaye alırken diğeri 2000 lira aldı. Konuşurken bunları öncelikle konuşun. 11 sene okuduk az para alıyoruz kafası yanlış kafadır.

  • qubit @qubit

   @ilkercom SJW lafınızı iade ediyorum. Hatalı düşündüğünüzü dair bir yorum göndermeme rağmen onu tartışmayıp başka bir açıyı anlatıyorsunuz. Sağlık sisteminin yığınla yanlış gideni var, hemşire sayısını bile bilen yoktu yeni öğrenildi. Üniversitedeki normal mühendislik hocasına verdiğin prof maaşını 24 saatini ve tüm ömrünü kliniğindeki hastaya adayan tatil yaz aile bilmeyen tıp profesörüne veremezsin. Verirsen de bunun bedelini halk acı öder. Biz de bunu istemiyoruz. Radyolojiye gelene kadar dönerden alamayan yığınla (muayene vs. açıp özele kaçamayacak) emektar var. O ayrı bu ayrı.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @qubit 7500 lira alacak uzmandoktor iban atsın.

 • ahmet faruk @ahmet-faruk

  Ne doktoru çolduğuna bağlı mesela gözdoktoru için doktora gerek yok makinesi var.

 • dusunuyorama @dusunuyorama

  Evi arsayi satip tip okudu diye verelim mi anlamadim okuyunca ne oluyor bir meslegi parasi için yapiyorsa kisi o adamin yapacagi isten hayir gelmez zaten.

  • qubit @qubit

   Mesleği parası için yapıyorsa tabii hayır gelmez de okuyan adam tabii ki daha fazla para alacak!

   Parayı vermezsen senin genç ömrünü o işe harcamaz, sonuçta mesleği sevmek yeterli değil. Yıldırıcı bir meslek. İnsan canı elinin altında. 7500 TL'ye 737 pilotu bulabilir misin? Çevre baskısı olacak, aile baskısı olacak. Eşin diyecek eve gelmiyorsun bu para için mi...Sonuç gençlerin ya ülkeden kaçması ya da o mesleği yapmaması olur, bedelini ödersin. Nasıl mı? İngilizcesi yarım yamalak Filipinli doktor ile baş başa kalıp derdini anlatmayı dene. Allah düşmana vermesin.

 • naturaldai @naturaldai

  Evet kafa yardırmak için çok az para imkanı olan doktor zaten gidiyor

Apple’ın 2 senelik iPad işlemcisi ile yolladığı geliştirici Mac’leri Rosetta 2 ile x86_64 emülasyonu yaparken bile Qualcomm’lu Surface Pro X’in native halinden daha hızlıymış. Ayrıca yolladıkları CPU 4 çekirdek modunda ve hafif downclock edilmiş bir şekilde çalışıyor. Bunlara ve arada emülasyon katmanı olmasına rağmen çoklu çekirdekte de MBA 2020 baz modelden hızlı. Apple emülasyon konusunda MS gibi yarım yamalak iş yapmamış belli ki. Apple tarafından dizayn edilen ARM Mac CPU’larıyla nasıl bir sonuç alınacağını hayal edemiyorum. 1.5 sene sonra Macbook Pro 16” te bulunacak olan 45W’lık bir Apple CPU’sunun masaüstü i9, Ryzen 9’u geçeceği kesin, geriye tek rakip olarak Threadripper kalıyor 😀https://www.macrumors.com/2020/06/29/apple-rosetta-2-a12z-beats-surface-pro-x/

Apple's A12Z Under Rosetta Outperforms Microsoft's Native Arm-Based Surface Pro...

Apple's Developer Transition Kit equipped with an A12Z iPad Pro chip began arriving in the hands of developers this morning to help them get...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  MS'un neyi düzgün ki ? mobilde battılar, konsol tarafında da rakip katlamış. Tek elindeki başarılı şeyi spotify kafasıyla gamepass ile oyun vermesi o kadar. Ha onu da bakalım ne zaman yüzüne bulaştıracak ? PC tarafında da alternatifsizliği yüzünden windows var o kadar. Ha o da çok mu iyi ? hayır. Hala windows 7'den sonra üstüne birtane taş konulmadı. 8 8.1 10 alayı çöp. Bırak taş'ı bir mikrometre bile yol kat edilmedi. Yetmedi üstüne geriye de gidildi. Allah aşkına ya herifler neymiş işte pencere açarken arkası bulanık olacakmış vay efendim hesap makinesini açıyon arkası bulanıkmış vs oğlum siz deliliğe mi vuruyonuz ya ? mal mısınız ya ? windows 7 de bu efekt yok muydu zaten ? bari araçları koyun olum o zaman ? o da yenilik ya anasını satayım ? masaüstünde arkada sağa sola araçları koyalım cpu kullanımı işte saat maat göstersin ya ? haaaaaaaaaaaaaa windows 10 update 20876 sürümüden gelir ne de olsa!!! fanboyları da gitsin bileklerini kessin çıldırıp ne diyelim.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   Üstüne koymaz olurlar mı? Andınınınına bile koydular işletim sisteminin 😀 Bir sürü çer çöp, gereksiz bir ayar katmanı var bir de, lazım olan her ayar kıyıda köşede gizlenmiş vaziyette.
   Sidebar Widget'ları ile yapıyorduk ya CPU falan bilgisini koyuyoduk arkaya da elimizden aldılar 😀

 • güray @gurayd

  Dört gözle bekliyorum bu işlemcileri. Bende ipad pro ve macbook pro 2015 modeli var. Bluray film (40-50gb arası) macbookta takıla takıla oynatırken ipad takılmadan oynatıyor

 • Jpage @jpage

  Eğer i7 li macbook pro yu geçerse, MS'de değil işlemciye çöp diyebiliriz. Çünkü x86 işlemci ile Apple da sınıfta kalmış olur.

 • qubit @qubit

  Twitter'daki gençler de olmasa ne yapacak bu sözde bilişim basını? Hey gidi hey. WWDC'den önce oturup o kadar yazdım ama tabii anlayan olmadı. x86 devri, Microsoft, Windows çağı kapatılırken basının haberi bile olmadı. Canlı yayın yapılmadı. Ufak tefek canlı yayınlayanların da zaten mevzuyu anladıklarını sanmıyorum, anlamış olsalar zaten ballandıra ballandıra manşetler atarlardı sunum öncesi. Bu büyük olay sadece Apple ARM'a geçiyor diye yorumlandı. Tüketici zaten ne biliyor ne anlıyor..Basın olmalı ki öğrensin.

  MS'in Office'i port etmesi kendi ölüm fermanını imzalamasıdır. WWDC öncesi edecekler mi bakalım demiştim, zira büyük bir olay, ettiler. Gerçi tam sürüm mü değil mi Pazartesi'den sonra bakmadım. Tamdır farzedelim. Bu yönetim kurulunda 3-4 yıl önce şu laf edildi manasına geliyor: "abi adamların elindeki silikon x86'lardan açık ara iyi ve TMSC'nin de üretim yol haritası ortada iken mecbur boyun eğeceğiz". Yakında Hintli CEO'yu kovarlar, bekleyin görün.

  ARM tabanlı Windows'un zayıflığı MS'in hatası ama şu şekilde: Apple gibi in-house işlemci takımları yok. Xbox vs birileri elbette var ama işlemci tasarımı üretimi için bir ciddi bölümleri yok. Tasarım Apple'dan iyi örneğin ama donanım iyi değil. Son 1-2 yılda işe adam aldılarsa bilemem, aldılarsa 2025'e doğru bir şansları olabilir. Qualcomm ile bu kadar oldu. Üstüne sanırım Intel'in açacağı davayı Apple ödesin istiyorlar. Zayıf oldukları için bir mevzi seçip ona tutunmaya çalışacaklar. Zaten başka ne yapabilirler?

  Microsoft'un 2025'te ne yapacağını bilemem. Bence Commodore gibi onlara da tozlu raflar çoktan göründü. Cafcaflı Flight Simulator yapıyorlar ya onu satarlar işte.

  2025'te PC toplanacak mı ve toplanacaksa bunlara kim işlemci satacak onu da tam söyleyemem. Tek bildiğim Apple'ın muntazam oyun planına ve muazzam sermayesine rağmen bir yerde başarısız olacağı. Virüs salgını olmasa örneğin bu WWDC'de ürünler hakkında daha çok bilgi olacaktı. Olmadı, çünkü sonbaharda üretim olabilir mi bilmiyorlar. Allah'ın işi işte. Anlayana çok ders var.

  • Jpage @jpage

   Ama kaçırılan bir nokta var. Benchmark programı surface'da native olarak çalışıyor arada emülasyon yok. Zaten tweetlere bakarsanız Qualcomm vs Apple olarak karşılaştırılmış. Microsoft ile karşılaştırılması doğru değil.

  • Papa Emeritus @pope

   @jpage MS emülasyon tarafında kötü olduğu için eleştirildi. Sadece 32 bit uygulamaları inanılmaz büyük bir performans kaybıyla emüle ediyorlardı. Apple ise 64 bit uygulamaları %20-50 arası bir kayıpla emüle ediyor gibi gözüküyor. %50 az değil ama ARM ile gelecek performans artışı yüzünden cihazlar emüle edilmiş programları native x86_64 CPU’lardan daha hızlı çalıştırabilir. ARM için native olacak uygulamalar zaten inanılmaz hızlı çalışacaktır.

  • Jpage @jpage

   @pope Iyi de paylasilan haber linkinde Surface'de calisan uygulama native ortada emulasyon yok MS tarafindan: "Rosetta is emulating x86_64 on Apple's ARM chips. Surface is running natively in ARM64. Rosetta's emulation is faster than the Surface, nevermind Apple's ARM chips running something natively. The takeaway is that Apple's chips scream, Qualcomm's are trash". Yani elestiriyi almasi gereken Qualcomm.

  • Papa Emeritus @pope

   @jpage Eleştiriyi alması gereken Qualcomm ama bir yandan da Apple emülasyon konusunda ki başarısı nedeniyle övgüyü hak ediyor. Eğer Apple’ın emülasyonu MS gibi olsaydı native Qualcomm’u geçemezdi.

Apple iPhone 12’de 5G’nin getireceği maliyet artışını dengelemek şarj adaptörü ve kulaklık vermeyebilirmiş. Telefonun bir 50 dolar daha indirime gidebileceğini söyleyenlerde var. Bugün çıkan başka bir habere göre Qualcomm sadece 875 ve 5G için gerekli çiplere 250 USD istiyormuş. Apple gittikçe ucuzlarken diğer markalar daha pahalı ürünler çıkartmaya başladı. 875’li telefonlar 865’lere göre büyük ihtimal 100 USD daha pahalı olacak.

Kuo: Apple will not include earbuds or charger in iPhone 12 box - 9to5Mac

Apple is set to be significantly slimming its packaging for its upcoming iPhone line. The analyst previously said that Apple will no longer include wired earbuds with the iPhone 12, and today reports...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11

Salona şöyle devasa bir arı girmiş, elektrik süpürgesiyle çektim. Arı alerjim olup olmadığını bilmediğim için direkt bayıltmak istiyorum. Çözüm önerisi olan var mı? Edit2: Böceği öldüremeyeceğim gibi. Bir süredir aynı evi paylaştığımız için kanım kaynadı. Mecburen yarın sabah atacağım bir şekilde. Edit: Daha detaylı foto eklendi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 50

6S test cihazıma iOS 14’ü kurdum, telefon hala gayet hızlı. iOS 13’te ki iPhone 11, iOS 14’te ki iPhone X’le kıyasladığımda bile ekstra bir yavaşlık hissetmedim. Aşağıya da Reddit’te gördüğüm 6S’le birlikte çıkan Android’lerin utanç tablosunu koyuyorum 😀
• Google Nexus 6P
• Galaxy s6
• Sony Xperia Z5
• Galaxy Note 5
• LG G4
• Moto X Play/Style
• HTC M9
• Oneplus 2

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8
 • Ota @otakaraha

  Iphone 6 ile birlikte çıkan Note 4'ten yazıyorum. Bu telefona güncelleme gelse ölebilir 😀 Şaka bir yana telefonumu değiştirmek istemiyorum. Çok eskilerde kaldım psikolojik sınırım hala 2000 😂

 • Orcun @orcun

  Popüler olan androidlere s6 note 5 atıyorum one plus 2 falan bunlara aslında zorlarsan port rom vs bulursun. Ha ama elbette port custom rom şarjı osu busu güvenliği nanay. Ama şu da var çok eski bir cihaz değilse yeni oyun uygulamaları da hala yükleyebiliyorsun. IOS gibi yani dur ya hemşerim sen ios 12sin bak ben ios 13 isterem 13 yükle gel demez. Çok böyle kritik yeni donanım kullanan uygulama değilse eski sürümlerde de çalışır. Elbette tabi ki güvenlik yaması vs yok. Destek kesilmiş bitmiş üretici sitesinden dahi silmiştir. Hani üreticisi dahi 2 sene destek verse bile aslında o destek 1 sene, neden 1 sene ? yenisi çıkınca eskisini yok ediyorlar. Güncelleme verse ne fayda ? atıyorum s20'de olan rom'u kalkıp s10'a veriyorda s20 aldıktan 6 ay sonra veriyor. Bugün mesela google dese ki ya ben android 9 ve altını marketime sokmuyorum, def olsun gitsinler varolan uygulamalarda çalışmıyacak. Ben sana diyeyim 1 küsür milyar android device diyorlar da onun 1 milyarı anında silinir yok olur.

 • sangreal_1905 @sangreal_1905

  Direk vermesi kullanıcıyı uğraşmadan iyi. Ama hız konusundaki söylemleriniz bilemedim dediğiniz kadar varsa helal olsun ne diyelim.

  https://download.pixelexperience.org/angler

 • Pablo Vader @definitive

  IOS 14 genel dağıtıma çıktı mı?

iOS 14’te kulaklığın oluşturduğu desibel anlık olarak görüntülenebiliyor. Daha kimse keşfetmemiş galiba yanlışlıkla keşfedince çok mutlu oldum. Bu benim özellikle önem verdiğim bir konu. #iOS14

BeğenFavori PaylaşYorum yap

ARM Mac Mini için başvuracaktım fakat başvuramıyorum çünkü Apple Developer hesabım Türkiye'ye kayıtlı. Muhteşem. Edit: Bazı yanlış anlaşılmalar olmuş. Cihaz kiralık olarak geliyor, program bitince geri yolluyorsunuz. 500 dolar programa katılma bedeli. Cihazın yanında Apple mühendislerine programlarınızla ilgili öncelikli olarak soru sorma hakkınız oluyor. #WWDC2020

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 12