Bu Ragıp Soylu denilen adamı hiç sevmem ama kaynakları gerçekten sağlam oluyor genelde. 1 ay kadar önce Türkiye’nin, Rusya’dan gaz indirimi ve ödemelerin ertelenmesini istediğini yazmıştı. Bugün ise Bloomberg’te erteleme talebi hakkında duyum aldıklarını bildirdi. Bence iki ihtimal var:
1- Seçim öncesi daha fazla zam yapmamak için erteleme talebi var. Doğal gaz hala çok ucuz.
2- Artık SWIFT üzerinden bir ödeme olmayacak, bankalar ABD baskısı nedeniyle MIR kullanmayı bıraktı. Ne ile olacak bu yüklü ödeme? AB, Türkiye’den katlarca fazla Rusya malı LNG ve petrolü Çin, Hindistan gibi aracılardan alıyor. Bu yüzden sözde Rusya’ya boykot uyguluyor fakat para yine Rusya’ya gidiyor. Türkiye ise direkt alacak, uluslararası sıkıntı doğurabilir iki yüzlülük sebebiyle. 2024’e kadar savaşın bitmesi/unutulması bekleniyor olabilir.

Bence 1 ve 2’nin karışımı bir durum var ortada. Bir taşla iki kuş mevzusu.

Ragıp:
https://www.middleeasteye.net/news/turkey-russia-gas-price-cut-seeks
Bloomberg:
https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-10-03/turkey-asks-russia-to-delay-its-gas-payments-until-2024
Türkçe: https://www.dunya.com/amp/ekonomi/turkiyenin-rusyaya-gaz-odemesi-icin-erteleme-talep-ettigi-one-suruldu-haberi-670710

Türkiye'nin Rusya’ya gaz ödemesi için erteleme talep ettiği öne sürüldü

Türkiye’nin Rusya'ya yapacağı doğalgaz ödemelerinin bir kısmını ertelemek istediği öne sürüldü.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6
 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  Galiba bu seçimde kimse kazanmaya oynamayacak 🙂 Ellerine geçecek enkaz belli 🙂

 • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

  Biz mi ikiyüzlüyüz dönüp aynaya baksınlar. Rusların da yaptıgı haksızlık ama kıçını yıkamayı bilmeyip kagıt havlu olmayınca birbirine giren milletlerin gazı kesilir mi? Azerbaycan gazını bizden alacaklar Rusların tarafında sıkıntı olacagını sanmam Çinliler hepsini alır enerji dedigin şey her daim lazım günün sonunda ayı zayıflasada avrupanın kıçı donar yazık olacak güzelim Almanların ormanlarına kes kes yak sobada.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Avrupa'ya bir şey olmaz, bir bilemedin iki sene sıkıntı çeker ama çareyi de bulur ama sonrasında ise iyi çektirir. Demedin demeyin....

 • Fikri @fikri

  Swift konusunda şunu okumuştum:
  "Rusya’nın, Ukrayna’yı işgali nedeniyle Avrupa Birliği, ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Fransa, İtalya ve müttefik ülkeler tarafından bazı Rus bankalarının SWIFT sisteminden çıkarılması yönünde karar alınmış bulunuyor. Dikkat edilecek olursa Rus bankalarının tamamının değil bazılarının bu sistemin dışına çıkarılması söz konusu. Bu şekilde bir ayrımın Avrupa’nın Rus doğalgazına olan bağımlılığından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bir başka ifadeyle İran’a uygulanan tam dışlama, Rusya’ya gelince, Avrupa’nın çıkarı zedelenmesin diye, kısmi dışlama olarak uygulamaya konmuş oluyor."
  https://www.mahfiegilmez.com/2022/02/swift-sistemi-ve-rusyann-dslanmas.html

Polonya, Almanya’dan 2. dünya savaşı nedeniyle 1.3 Trilyon USD’sini istemiş. Umarım bu para verilene kadar tüm AB oylamalarını protesto ederler de eğlence çıkar 😀

Polish foreign minister signs diplomatic note to Germany on WW2 reparations

Polish Foreign Minister Zbigniew Rau has signed a diplomatic note to Germany concerning reparations for World War Two, he said on Monday, formalising Poland's demand for compensation ahead of a visit...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 11

Rusya, Harry Potter’ı seferberliğe almış 😳 Normalde hiç böyle şeyler paylaşmam ama buna çok güldüm.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8

Tesla’nın tanıttığı şu robota bakın 😂 İnsan şunu göstermeye utanır.

https://youtu.be/UXHoWNfjJYM

Elon Musk reveals a humanoid robot at Tesla AI Day 2022

At annual Tesla AI Day event , Tesla CEO Elon Musk revealed the company's prototype robot meant to revolutionize their assembly line. The robot was only able...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

macOS'te ekranı normalden daha fazla karartmayı sağlayan güzel bir program. Özellikle beyaz tema kullananlar ekran paylaşınca gözlerim kanıyor, birisi ekran paylaşmadan önce klavye kısayoluyla bunu aktif ediyorum.

https://apps.apple.com/tr/app/quickshade/id931571202?mt=12

‎QuickShade

‎QuickShade allows you to quickly change the display brightness on your Mac. Because the brightness is achieved through software rather than hardware, it can be made even darker than the standard...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu yılın en gizemli olaylarından bir tanesi kimin NS1 ve NS2’yi sabote ettiği olacak herhalde. AB parlementosu üyesi ve AB-ABD ilişkileri komitesinin başkanı ABD’yi suçluyor. ABD’de zamanında Almanya’yı bu konu yüzünden tehdit ettiği için olağan şüphelilerden bir tanesi. Rusya’yı suçlayanlar var ama mantığını anlamıyorum, Rusya neden patlatsın zaten vanalar elinde. Bunu sessiz ve delilsiz bir şekilde yapabilecek kapasiteleri olsaydı Norveç-Merkez Avrupa hatlarını patlatıp çok ciddi kaos çıkartırlardı.

Konuyla alakalı: https://teknoseyir.com/durum/1514329

https://twitter.com/radeksikorski/status/1574800653724966915?s=46&t=RZB9JA-bzUiW2jjNDXXKFg

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • UnicornKnight @unicornknight

  dün Twitter'da akışta yaklaşık bir hafta evvel bu hat ile aynı rotada seyir yapan Arleigh Burke sınıfı bir destroyere dair bir şeyler yazmıştı yabancı savunma ve havacılık hesaplarından biri (Rusçu hesaplardan değil), bulabilirsem burada paylaşırım.

  dolayısı ile mevzu fena halde su kaldırır vaziyette, Rusya'nın "referandum" komedisinin ve POOtin delisi ile kurmaylarının nükleer saldırı/savunma açıklamalarının üzerine gelişi de manidar. dün yine Jens Stoltenberg kuklasının da tam olarak bu söylemlere atara atar gidere gider şekilde bir yanıtı oldu zira. (esasında bu açıklamayı yapanın ABD olduğu, kendisinin sadece bir hoparlör işlevi gördüğü açık)

  netice itibariyle s..inden bağlamaklık deliyi ve savaş makinesini işlevsiz kılmak adına koca bir kıta avrupası'nı kışın soğuktan donduracak bir adımı atmaktan çekinmeyen tuzu kuru bir ABD unsuru olduğu gerçek, bu sayede izansız ve ultra salak Almanya'yı burnu halkalı sirk ayısına çevirir iyiden iyiye.

 • berrram @berrram

  El şeyiyle şeye girene böyle girerler. Avrupalılar son 80 yıldır savaşları uzaktan izlemeye alışmışlar. Artık kendi sınırlarında.

 • olasandra @olasandra

  Bu haberi duyar duymaz daha ABD'de dedikoduları yokken, ben hemen ABD yapmıştır dedim. Savaş çıkarmaya çalışan tek ülke o da belli zaten.

@norego Dün gelir anketi yapmıştınız. Sonuçlar ne çıktı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bunu da gördük sonunda, GBP’de neredeyse USD ile eşitlenecek. Resmen gelişmekte olan ülke para birimi gibi oldu sterlin. TRY karşısında bile %10 değer kaybetti bu ay sterlin, rezaletin boyutunu siz düşünün 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hayırlı olsun, İtalya’da aşırı sağ-sağ karışımı koalisyon %50’den fazlasını alacak gibi koltukların. Çok durmalarını istemem İtalya’yı sevdiğim için ama AB’nin dengesini bozana kadar idare ederler umarım. İtalyan olmama rağmen dün Ursula’nın “İtalya istediğimiz yönde gitmezse, elimizde araçlar var” sözü içime oturdu. Resmen iç işlerine karışmak, resmen tehdit. AB kanserinden kurtulmuş bağımsız bir İtalya’yla, Türkiye olarak daha iyi ilişkilerin de olacağına eminim.
Not: TR’de olduğu gibi koltuk sayıları oyla orantılı değil. Mutlak çoğunluk sağ partilerin eline geçecek.
Not2:
- CDX sağ
- CSX sol
- M5S’i ise sallmayın, açıklaması zor bir parti 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • UnicornKnight @unicornknight

  “İtalya istediğimiz yönde gitmezse, elimizde araçlar var”

  bunlar solcu insanlar, dolayısı ile zerre şaşırtmıyorlar. muhtemelen "faşist" addedilenler bunlardan daha fazla ifade özgürlüğü, hür irade ve serbestiyet gözetirler.

  Birleşik Devletler başta olmak üzere batı medeniyeti muazzam bir solcu & dejenere ittifakı meyvesi olan reel baskı ortamı altında kalmış durumda. öyle ki ellerinden gelse ya noktası virgülüne değin "onlardan" olacaksın, ya da yok olacaksın.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  AB aslında çok güzel bir oluşum ama Fransa ve Almanya'nın sürekli çekişmesi ve suya sabuna dokunmamış olması işleri bozuyor biraz. Bir de bazı düzenlemeler pattadanak geliyor. La bir 2 iki üyeye iyi gelir üçüncüyü bozar belki. Dengeli kararlar alamıyorlar...

TÜV’ün nasıl çöp bir sertifikasyon yeri olduğuna dair Andrei’den yorumlar. Telefonların bataryalarını telefonun dışında ve standart paralel şarj ile test ediyorlarmış. 10-15W ile telefonun dışında şarj edip, 1.600 döngüde %80 batarya sağlığı sertifikası vermek aşırı saçma.

https://twitter.com/andreif7/status/1573947831999676417?s=20&t=y8Sz__d8ciCxS9eOEupCQQ

BeğenFavori PaylaşYorum yap