Astronot kriterlerinde Ingilizce seviyesini YDS ile ispatlamak yetiyormuş. Artık ISS'te astronotlara yazılanı anlıyorum ama konuşulanı anlamıyorum ve konuşamıyorum der YDS ile giren 😀 ISS astronotlarıyla çoktan seçmeli sorular üzerinden anlaşırlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şaka maka monkeypox dünyada ciddi hızla yayılmış/yayılıyor. Yıllardır bilinen bir virüsün aniden bu kadar fazla ülkeye yayılması normal değil. Gerçekten ilginç bir durum. Bu yayılırsa kaçış falan da olmaz insanlar sardalya gibi dip dibe yaşadığı için. Öyle maske takmakla çözülebilecek bir şey değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 15

Yemeksepeti ne yapmış 😱 Hangi cross-platform çöpünü kullandılar şimdilik bilmiyorum ama iğrenç bir uygulama olmuş. Bir tek platforma kod yazarız, her yerde çalışır şeklinde düşünen birisi olursa şu iğrenç uygulamayı gösterin fikri değişir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10

5 satır kod ile yıllık 50.000 CAD kurtardım şirketi biraz önce. Satır sayısı başına hayatımda yazdığım en değerli kod olabilir 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • catman @catman

  sana 10k CAD vermedilerse istifa et

  • Papa Emeritus @pope

   Maaşlı çalışan olunca maalesef olmuyor. Zam isteyeceğim ama yakında.

  • catman @catman

   @pope haha
   hocam IT sektorunde zam istenmez, sirket degistirilir 1lv yukaridan baslarsin
   50K CAD koycaksin sana bi 5K fiseklemeyecekler?
   seri alt f4 seri

  • Papa Emeritus @pope

   @catman Şirket Kanada şirketi, o taraftan yine iş bulması zor olur ve en sevdiğim tarafı tamamen remote çalışmaya geçildi. Saat farkı nedeniyle geceleri istediğim saatte yatıyorum, iş yoğunluğu düşük, şirket ufak olduğu için bürokrasi çok az vs... Çok memnun olduğumdan değiştirmeyi hiç düşünmüyorum. Bir tek ABD'den bir teklif gelirse değiştiririm, o da zor gözüküyor. H1B büyük bela.

  • catman @catman

   @pope Benim direkt egitim derecesi yetmiyor h1b icin
   tamamlamadim 4 yila, buyuk hata yaptim
   butun amerika pazari kapali suan bana 😀

  • Papa Emeritus @pope

   @catman Rahat olun eğitim de olsa yetmiyor 😀 Pişmiş insanları alıyorlar H1B kotasının az olması sebebiyle. Ben 25 yaşındayım, 10 yıldan önce veren şirketi zor bulurum. Üstüne hep verdiğim bir örnek var. ABD'de master yapmış bir tanıdığım, master sonrası Apple'da 1 yıl çalıştı çünkü ABD okulu bitirdiği için ekstra izin almıştı. H1B'de kurayla olduğu için şansına çıkmadı ve evini boşaltıp ülkeden ayrılmak zorunda kaldı. ABD'ye artık gitmek gerçekten zor. Remote çalışmaya olanak veren bir şirkette H1B beklemek dışında yapabileceğiniz bir şey yok. Hatta staj bile olmuyor ABD'li değilseniz. Apple'da stajım olmadı bu yüzden ve üstüne bizim WWDC'de gösterdiğimiz uygulamayı ertesi yıl macOS'e eklediler. Büyük ihtimal o özelliği ekeleyen accessibility takımında çalışacaktım 🙁

  • catman @catman

   @pope ise bak yaw
   bu ulkeye zarar vermiyor mu? trump inegi zorlastirmisti galiba bu isleri
   bi tartisma izlemistim, bahaneler genelde "fiyatlari arttiriyorlar, amerikalilarin islerini aliyorlar" cart curt
   oneri olarak, vizeleri sirketlere baglamayin, serbest birakin fiyatlar kendini dengelesin amerikalilar da is bulsun dendi
   cunku diger turlu adamlar az paraya cok calisitiriyor disaridan geleni, zaten shift edemiyosun kolay kolay

 • Erhan M. @erhanm

  Mesleki deformasyon işte. Computer Aided Design (CAD) ne alaka diye düşündüm bir 5 saniye.

  • Papa Emeritus @pope

   Sistemin tarihi eserliği sebebiyle, teknisyenlerin girdiği bir sitede eğer kötü niyetlilerse veya hatayla ekstra fatura yazabildikleri bir sıkıntı varmış. Sistem tarihi eser olduğundan ve zamanında çalıştıkları şirket kapandığından doğru dürüst güncelleme yapılamıyor, yenisini şirket içi yazacaklar. Hiç benim alanım değil normalde ama bunları manuel kontrol ettiklerini öğrendim. Aynı kişi daha sonra final fatura atarsa veya maksimum fatura onayı belli bir tarihten eskiyse bunu browser'da gizliyor sadece. Normalde bunu şirketten bir yazılımcı duysa anında çözerdi benim gibi(üstelik ben iOS/macOS'çiyim şirkette, alanım bile değil) ama kimsenin bundan haberi yokmuş. Sistemi kullanan müşteri hizmetleri herhalde bunu içselleştirdiklerinden, hiç bizden destek istemediler. Tamamen şansa ögrendim bu saçmalığı. Iletişimsizlik yüzünden hem ciddi insan vakti kaybı hem de gözden kaçan faturalar nedeniyle ciddi kayıp oluyormuş. DB ile uğraşmadan front-end tarafından bunun kesilebileceğini düşünmeleri lazımdı.

 • dolunay @dolunay

  Araya noktalı virgül falan koyup o 5 satırı daha azaltmak mümkün değil miydi? 😀

Günlerdir 4 saatten fazla uyuyamıyordum. 6:30'da yatıp 10:00'da kalkmaya başlamıştım. Psikiyatrist'e bu durum nedeniyle gidince direkt bağımlılık yapma potansiyeli olan ağır antidepresanlar veriyorlar. Sırf uyuyamıyorum diye niye antidepresan alayım? Bağımlılık yapma potansiyeli olmayan ve ertesi gün aptal yapmayacak bir ilaç ararken Unisom'u deneyeyim dedim. Reçetesiz, 15 liralık bir ilacın bu kadar fazla işe yaraması şaşırttı. Yatmadan yarım saat önce yarım aldım, uykumu getirdi mi tam emin değilim ama çok güzel uyuttu. 6 gibi uyuya kaldım, 13 saatlerinde uyandım. Hiç sersemlikte olmadı sadece ağız kuruluğu yaptı biraz. Uyumaya yardımcı olur mu bilmiyorum ama benim için uyanma saatini geciktirmesi yeterli.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO katılımı için şartlarını belirtmiş. F-35 konusunda S400’leri yollayacaksak makul istekler aslında. S400’ler olduğu sürece F-35’in iskeleti bile gelmez.

1- İsveç ve Finlandiya PKK türevlerini terörist olarak tanıyacak.
2- F-35’e yeniden katılım ve F-16 paketinin onayı.
3- CAATSA’nın kaldırılması.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-05-17/what-turkey-wants-from-sweden-and-finland-in-nato-expansion-spat

What Turkey Wants From Sweden and Finland in NATO Expansion Spat

As Turkey threatens to block bids to join NATO by Sweden and Finland in the wake of Russia’s invasion of Ukraine, Bloomberg spoke to three senior Turkish officials about what their government is...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8
 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Hiç birini yapmazlar.
  1. Biz herkesi terörist olarak fişledik ve kırmızı bültenle arıyoruz at izi it izine karıştı. Darbeye karışmayan burada bile olmayan adamları vb. terörist ilan etti
  2. F35 bize vermezler güvenilmez ülkeyiz. S400 aldığımız için
  3. CAATSA kaldırılması 🙂 varlık barışı, uyuşturucu pazarı, G20 olmama, her önüne geleni törerist ilan edip tehdit olarak kullanma (rahip broson), USA deki zarrap ve şimdi de SBK ... say say bitmez.

  • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

   Hiçbirini yapamazlar cümlenin dışında yazdıklarının hiçbirine katılmıyorum senden bu kadar bagnaz düşünce beklemezdim biraz kuvayi milleye ruhunuz olsun.
   1. S400 ü keyfi mi aldık yok adamlar patriot vermedi
   2. Ne darbeci ne de daha önceki pkk dan kimseyi teslim etmedi batı abdullah öcalan dışında ne bu iktidar döneminde ne de daha önce burda da yanlış bilgi verme.
   3. Rahip bronson sadece rahip degildi bunu en aptal insan bile bilir Abd kalkıpta Natoda 2. Büyük orduya sahip ülkeye bir rahip için bıçak bıçaga karşı karşıya gelmez bunun sıradan bir rahip oldugunu düşünem saf katıksız bir aptaldır.
   4. Olarak iktidarı sevmeyiz o ayrı konu ama bunları sevmemek babında kalkıpta realiteden uzak batı yalanlarına inanıp kendimize sövmekdek akıldan uzak bir davranış hiç gerçekçi degil. Caatsa ilk degil kıbrıs burnunun dibinde ne çabuk unuttun o yaptırım günlerini hey gidi heyyy kendine gel başkan olacaksın başkan gerçekçi ol ne muhalefet olmak ayagına mal olmak bize yakışmaz.

 • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

  Hiçbirisi olmayacak. Avrupaya kara ordusu lazım. Bunun içinde nato yenilenecek ve yeni natoya girecek olan ülkeler liberal demokrasi ve insan hakları ile özgürlüklere sahip olan ülkeler. Bu kısmıyla Türkiye ve Macaristan yeni natoda olmayacak. 70 yıl önceki natonun maddeleri artık günümüz için güncelligini yitirmiş. Hatta bunun içine Japonda Kanada ve avusturalya girecek ama biz yokuz. Şuan oyalıyorlar bizi. F16 vermeyecekler hiç birşey vermeyecekler teröristleri beslemeye devam.

 • Mert @nvieastt

  F35 iyi de çok sorunlu bir uçak ya. Onun yerine parasını verseler onu da biz kendi uçak projemize aktarırdık.

İzmir Urla/Güzelbahçe tarafında olup çağla seven varsa gelip benim bahçeden toplayabilir. Tamamen organik😀 5-6 kilo limon topladım onları dağıtacak kişi buldum ama arkadaşlarımda hiç çağla seven yok. Çok büyük bir tane cennet elması(Trabzon hurması) ağacı da var. Onun da mevsimi gelince dağıtacağım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 22

Yakın zamanda elektronik ürünlerde ciddi bir zam beklemek lazım. ABD’de enflasyon %8 civarı, sırf bu yüzden elektronikte bir miktar artış beklemek lazım ama daha kötüsü EUR/USD paritesi. USD değerini geçen yıl ciddi arttırdı ve değerlenmeye devam edecek gibi. Eskiden ABD’de vergisiz fiyatın AB’de vergili fiyata denk olması kabul edilebilir gibi gözüküyordu ama artık böyle devam edeceğini zannetmiyorum. Örnek olarak konsollar ABD’de 500 USD ama AB’de vergisiz 420 EUR(440 USD). Üstelik AB’de ekstra 1 yıl garanti var. Yeni çıkacak ürünlerde ABD’de 1.000 USD’ye(vergisiz) çıkan bir cihazın AB’de 1.300 EUR civarına satılmasını bekliyorum. Acaba şirketler bu topa girer mi yoksa AB’de daha az karla mı satarlar?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

2 aylık övgüden sonra geleneksel Türkiye kötüleme başlar artık batı medyasında 😀 Ben açıkçası karşı çıkacaklarını düşünmüyordum, pozitif anlamda şaşırdım. Neden NATO fetişleri var anlamıyorum zaten. AB ordusunu kurun, o Rusya gibi bir ülkeye karşı rahatlıkla yeter.

Erdoğan’dan iki ülkeye NATO vetosu: Terör örgütlerinin misafirhanesi -...

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılma kararını değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gelişmeleri takip ediyoruz, olumlu görüşte değiliz" dedi. Erdoğan, İskandinav ülkelerinin...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9

Kariyeri bitti, geçmiş olsun. Bu saatten sonra PlayStation CEO’luğunu geçtim, GameStop mağaza müdürü bile olamaz.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-05-12/sony-playstation-staff-fume-over-ceo-s-abortion-comments

Sony PlayStation Staff Fume Over CEO’s Abortion Comments

Some staff at Sony Group Corp. are seething following an email Thursday from the head of PlayStation that urged employees to “respect differences of opinion” on abortion rights before entering...
BeğenFavori PaylaşYorum yap