Bugün ayağımda bir süredir azalarakta olsa devam eden karıncalanma ve kas ağrıları nedeniyle hastaneye gitmek zorunda kaldım. Pereneoal nöropati gibi gözüküyor. Ciddi bir şey olmadığı kesin ama aşıyla bağlantısı var diye tahmin ediyoruz. Aşı karşıtları gelmeden bunun bende daha önce gribal bir enfeksiyon sonrası da olduğu ve tamamen geçtiğini ekleyeyim. Bağışıklık sistemi biraz fazla tepki verip ayaklarımda bulunan bazı sinirlere minik hasar vermiş kısaca. Sırf bu aşı değil çoğu aşı ve enfeksiyon tetikleyebiliyor bunu. Çoğu insanın ciddiye alacağı bir sıkıntı değil zaten kendi kendine de geçiyor ama benzer bir sıkıntı yaşıyorsanız magnezyum, b12 desteği alın ve etkilenen bölgeyi dinlendirin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 15
 • august @august

  Aşı karşıtlığı değil ki zaten bu? Aşıların yan etkisi olabiliyor ve kişiye göre yapılmadığı için her insanda istenmeyen çeşitli reaksiyonlar gösterebiliyor.

  Elbette bunun bir skalası var yani çoğunluk hafif kol ağrısı, ateş, yorgunluk gibi şeyler hissederken daha farklı ya da ağır yan etki görenler azınlık oluyor. Birisi aşı vurup ölebilir yani teknik olarak ama çok çok düşük bir ihtimal.

  Aşı karşıtlığı dediğimiz şey paranoyak seviyede bilim karşıtlığı, yalan yanlış şeyleri gerçek sanıp yayma vs. işte uzun vade etki palavraları gibi. Herife mantıklı geliyorda kardeşim dünyada hiçbir aşıda uzun vadeli yan etki diye bir şey olmadı vücut reaksiyon verecekse kısa sürede verir zaten diyorsunda adamda bilim okur/yazarlığı yok bir yerden duyup/görüp gerçek sanıyor işte.

  • Papa Emeritus @pope

   Aşı karşıtları ve söylemini hiç sevmesemde aşı aşıkları bu tip sorunları çarpıttığı için onları önceden uyardım. Bir grup en ufak sorunu büyütüyor, diğer grup aşı hakkında yan etki bildirince size aşı karşıtı diyor. Ortasını bulamıyorlar bu uçlarda yaşayanlar. Aşı karşıtlığıyla bir alakası yok aslında tabii. Zaten faz3’e katılan bana da aşı karşıtı derlerse büyük ayıp olur 😀

 • revenge @revenge

  Hocam bende daha ağır. 7 aydır bu sıkıntıyı çekiyorum. İlk aşıyla başladı. Noropatik ayak ağrısı. Sürekli cildimde yanma var, sürekli donma var. Hissi anlatamıyorum. Acı da var. Çok garip bir his. Tüm sağ ve sol dizim bacağın yarısından itibaren yanıyor. Sürekli yanıyor. Acıya alıştım. Ama hayat kalitemin içine etti.

  Aşı karşıtıyım. Evet aşı karşıtıyım. Lanet olası aşı beni hayattan sovuttu. Aylardır bu ağrıları çekiyorum. Doktora da gittim. Noropatik ağrı çıktı. Çaresi yok falan filan.

  Aşı böbölöbölböblböbl diye ağzını ayıracak çıkar mutlaka.

  Aşıya karşıtım. Net. Bu corona aşılarının mağsum olmadığına inanıyorum. İlk bize vurdular. Sağlıkçıyı önce öpüyorlar. Alkışı aldık ya, bir gazla aşıyı yedik.

  • Papa Emeritus @pope

   Çok geçmiş olsun. EMG falan çektirdiniz mi? Nöroloji ne dedi bu durum hakkında?

  • revenge @revenge

   @pope Poliklinik doktorlarına da karşıyım. Bir halt yapmıyorlar. El bile dokunmuyorlar. Uzaktan bir iki soru sor. Sonra gel ilaç yaz. Yazdıkalrı ilaç yan etki yapar mı? Alerjin var mı? İlaç işe yarar mı mühim değil. Sen yine de yaz. Hasta ölse de kim takar?

   Adamlar ilaç mümessili.
   prof'a gideceğiz. İnşallah. MR çektirdim. Bir de diz için çekilecek. 3 MR ve 4 rontgen olacak. Umarım sorunu iyileştirebilirler. Çok kötü hocam. Çok.

   Şu an bile diz kapaklarımın orada yanma var. Yanma sağ dizimin kemik tarafı ile etli tarafında. Yani kasın olduğu yerde.
   Diğer dizimde de durum benzer.

 • Mert @merpheus

  Hocam geçmiş olsun, siz birden fazla farklı deneysel aşı olmuştunuz, onun etkisi olmuş da olabilir.

  • Papa Emeritus @pope

   Deneysel aşı olmadım ya doktorların, yaşlıların olduğu aşının aynısını erken oldum sadece. Danıştığım tüm doktorlar benden daha kısa süre içerisinde birebir aynı aşıları oldu. Ben 2. dozu olalı 8 ayı geçti üstelik. Ek olarak o aşı inaktif olduğundan covid geçirip aşı olanlardan çokta bir fark yok.

Her zaman olduğu gibi aşı konusunda İsrail haklı çıkıyor yavaş yavaş. CDC Delta konusunda ufak bir çalışma yayınlamış sonunda. Bir etkinlikte virüsü kapan kişiler üzerinden yapılan analize göre bu kişilerin 3/4’ü tam aşılıymış. 5 kişi hastaneye kaldırılmış ve bunlardan 4’ü tam aşılıymış. Aşılılardan 1’i Pfizer 3’ü ise J&J. CDC’nin maske tutumunu değiştirmesine ise bu çalışma sebep olmuş.

Outbreak of SARS-CoV-2 Infections, including COVID-19 ...

This report describes COVID-19 outbreaks associated with ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 16
 • Noisecash @noisecash

  Aşı karşıtları haklı çıktı demek

  • Papa Emeritus @pope

   Yok haklı çıkmadılar. Ölümleri kestiği garanti aşının en azından. Önlemleri aptal gibi kaldırmak tek saçma olan kısım.

  • Patato @patato

   @pope önlemleri aptal gibi kaldırmadılar tarih açık net, deltanın etkisi bilinmiyordu bu kadar. Açık alanda etkisi de hala muamma kapalı mekanda maske tavsiyesi var açık alan için ise önlem amaçlı uyarı var.
   Bir tabur adam verseler rahat rahat bakamayız öyle yasak koyup kaldırmak kolay değil maalesef. Aşı olan adama yine maske takacaksın deselerdi bugün ki oranları yattığınızda görürdünüz sadece.
   Bilim de budur zaten, önceki bilgilerle kaldırdılar şimdi de geri getiriyorlar, din değil ya güncellenebiliyor.

  • Papa Emeritus @pope

   @patato Çoğu ülke delta çıktığında hala maske zorunluluklarını ciddiye alıyordu. İsrail’den ilk gelen datalara bakmadan kaldırıldı. Dediğiniz gibi kaldırıldıktan sonra yeniden getirmesi zor olduğu için problem. TR’de ise medyanın Pfizer/Biontech’i ölümsüzlük iksiri gibi tanıtması ayrı bir dert. İnsanlara %95 bulaşı engelliyor gibi algı kazındı ve millet maskeleri çıkarttı. Şimdi yeniden taktıramayacağız.

  • Patato @patato

   @pope İşin komiği bizde maske yasağı hala devam ediyor ama uyan yok. Böyle olunca da ben tekrar yasak getirdim bile diyemezsin kimse takmaz

 • Patato @patato

  Çok bulaşıcı çıkan sonuç bu, aşı hala etkili. Bunu aşı karşıtları alır evirir çevirir cdc aşı olmayın dedi diye yayınlar.

 • TheHorseman @thehorseman

  İlgilenenler için makale detayları;

  Massachusetts de birden fazla açık ve kapalı alan etkinlikleri yapılmış. Şehre binlerce turist gelmiş. Etkinliklerden sonraki Covid vakaları şöyle:

  Toplam vaka: 469
  Toplam aşılı vaka: 346 (%74)
  Toplam aşısız vaka: 123 (%26)
  Biontech aşılı vaka: 159 (%46)
  Moderna aşılı vaka: 131 (%38)
  Janssen aşılı vaka: 56 (%16)

  Semptom gösteren vaka: 274 (%79)
  Görülen semptomlar: öksürük, baş ağrısı, kas ağrısı, boğaz ağrısı ve ateş.
  Hastaneye kaldırılan vaka: 4 (%1.2)
  Hastaneye kaldırılanların aşı oranı: 4/5 (%75)
  Ölüm: 0 (%0)

  Delta varyantlı vaka: Varyant testi yapılan 133 vakanın 119'u (%89)

  Delta varyantının bulaşıcılığının çok yüksek olduğu ve aşılı olunsa dahi maske önlemlerinin devam ettirilmesi gerekliliği üzerinde duruluyor. Aşının ciddi hastalığı ve ölüm riskini azaltmadaki en önemli strateji olduğu vurgulanıyor.

  Çalışma aşılı ve aşısız vakalar üzerinden yapılan bir çalışma değil, toplam vakaların değerlendirmesi yapılmış. Bu yüzden aşıların etkinliği ile ilgili bir çıkarımda bulunamıyorlar. Bölgede bulunan veya dışarıdan gelen kişilerin aşı oranları biliniyor olsa aşının etkinliği ile ilgili de bilgi sahibi olabilirdik. Makaledeki vakaların büyük çoğunluğu erkek, bunun sebebinin de düzenlenen etkinliklerin erkeklere yönelik pazarlanması gösterilmiş.

  • johan @johan28

   Bir veri de ben vereyim. Massachusetts aşılanma oranları, yani bu ne demek sen sokaktan 10 kişi çevirsen 8 i aşılı zaten delta varyantı da son derece bulaşıcı bu sebeple özellikle kapalı ortamlarda ve uzun süre temas yolu temiz olan açık havada da maske takılmazsa virüs bulaşıyor. Bulaşan virüs yayılıyor ama ölümler için çok başarılı aşılar şimdilik gözüken bu.

   Bu arada aşıların dağılımı da yapılan aşı sayısıyla orantılı onda da sorun yok yani biontech az diğerleri çok koruyor diye bir şey de yok

  • TheHorseman @thehorseman

   @johan28 Bu etkinliklere katılanlar için aynı şeyi söylemek imkansız ama. Şehir dışından binlerce turist gelmiş çünkü. Aşılanma oranı nedir bilinmiyor o yüzden. Makaleden alabileceğimiz iyi haber ise semptomların önemsiz olması, hastaneye yatırılma oranının çok düşük olması ve mortalitenin sıfır olması.

  • johan @johan28

   @thehorseman seçilen vakalara turistler dahil miymiş ? Ben o kısmı kaçırmışım.👍

  • TheHorseman @thehorseman

   @johan28 Evet, vakaların kaçı turist kaçı yerli belli değil.

  • Papa Emeritus @pope

   @thehorseman Bu yüzden ABD ortalamasını almak daha mantıklı olur bence. Hadi biraz bonus verip %60 tam aşılı desek bulaşta oran gerçekten çok düşmüş oluyor maalesef.

 • johan @johan28

  Yayılma hızı için de su çiceği benzetmesi yapılmış. Delta varyantı için, bu bugüne kadar bilinen en hızlı yayılma hızı bu tipte.

  • Papa Emeritus @pope

   Tek rakibi kızamık 😀 Şaka maka bu hızda bulaşan, aşıların bulaşı engellemede yetersiz kaldığı bir varyanttan kim bilir daha ne varyantlar doğar. Seneye planımı daha kötü bir varyant çıkacakmış gibi yapacağım. Çıkmazsa mutlu olurum, çıkarsa planlarım suya düşmemiş olur.

  • johan @johan28

   @pope en başından beri konuştuğumuz da olabilir. Ben hep iyimser bakmaya çalışıyorum. Hayatımıza adapte olacak ve ölümcüllüğü azalacak bir virüs haline gelmesi de bir ihtimal. Umarım öyle olur.

AB, Amazon’a elindeki market dataları sayesinde diğer ufak mağazalara karşı haksız rekabet oluşturduğu için 887 milyon USD ceza kesmiş. Ellerinde olan dataları kullanmamalarını mı istiyorlar? Hangi ürüne talep arttı gibi dataları kullanmamasını istemek aşırı saçma. Önce Google’a kafayı taktılar şimdi Amazon’a. ABD’li teknoloji devlerini resmen yolunacak kaz gibi görüyorlar. Gayet haklı bir şekilde Volkswagen’e kesilen ceza sonrası iyice cıvıttılar. 2017’den beri Google’a 9.5 milyar USD kesmişler. İçten içe big tech’te çok geri kaldıkları için panik halinde olduklarına eminim ama ispatlayamam 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Annem müstakil eve taşınıyor. Site içerisinde olmasına rağmen ekstra güvenlik önlemi olarak bir kaç şey düşünüyorum. Tüfek + plastik mermi sizce mantıklı mı? Kendisinin 20’li yaşlarda atıcılık deneyimi olduğundan biraz alışkın silah kullanmaya.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 34

Ben açıkçası bu yangınları teröristlerin başlattığına inanmıyorum zaten bunların sözde resmi kanallarından bir açıklama gelmedi. Bu olayı teröristlere bağlamak gerçek sorumluların üstünden yükü almaktır. Bu aptal teröristlerin zaten böyle bir şeyi iklime bağlı yangın çıkabilecek bir döneme getirecek kadar kafası çalışmaz. Arada fırsattan istifade yangın başlatmaya çalışan olmuştur kesin ama asıl sorun iklimden kaynaklanıyor. Maalesef tüm Akdeniz ülkeleri bu hafta yangınlarla boğuşuyor ve bizede sıçradı. Asıl sorumlular ABD gibi koruculuk, ateş gözlemciliği sistemi getirmeyenler ve ülkenin orman yangınlarıyla boğuşmasında yardımcı olacak ekipmanları zamanında temin etmeyenlerdir. Normalde belki AB’den kiralar veya destek alırdık ama onlarda bu hafta yangınlarla boğuştuğu için o imkanda kalmadı. 2-3 dandik uçakla yangın sezonuna girerseniz böyle kalırsınız. İtalya gibi 20-30 uçakla müdahele etsek bu kadar büyür müydü? Hiç zannetmiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11

Apple iğrenç Safari tasarımını kullanmama imkanı getirmiş iPadOS 15 DB4 ile. Apple içerisinde de bu tasarımdan nefret eden çok kişi olduğundan sürekli güncelleme geliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Apple yeni çeyrek sonuçlarını açıkladı. Yine rekor geldi. 81 milyar USD gelir, 21 milyar USD kar.

Apple Reports Third Quarter Results

Apple today announced financial results for its fiscal 2021 third quarter ended June 26, 2021.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

iOS/macOS’te yeni yazı tanımlama özelliği gerçekten iyi çalışıyor. TURKISH
AIRLINES
şeklinde direkt aldı şu yazıyı bile.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 12