İçimden bir ses YouTube'da ReVanced kullananlara da ban geleceğini söylüyor. Bu aralar kullananların dikkatli olmasını tavsiye ederim, YouTube hesabına ban gelmesi demek Google hesabının çöpe gitmesi demek. Android kullanıyorsanız aldığınız uygulamalar, Gmail kullanıyorsanız mail erişiminiz, telefon yedekleriniz vs... kısaca Google ile kullandığınız her şey kaybolacak. Hatta atıyorum Google hesabınızla Spotify mı kullanıyorsunuz? O bile çöp olacak. Çok tehlikeli bir durum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 20

Yurtdışına iş yapanlar için müthiş bir haber. Döviz getiren yazılımcılar, mimarlar vs…için vergi istisnası %80’e çıkacak gibi duruyor. Kazancın sadece %20’lik bölümü vergilendirileceği için efektif vergi oranı %10’un altına düşecek.

https://haberglobal.com.tr/amp/ekonomi/bakan-simsek-ulkeye-doviz-getirilmesi-icin-kazanc-istisna-orani-artirilacak-297468

Bakan Şimşek: Ülkeye döviz getirilmesi için kazanç istisna oranı artırılacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni reform paketine ilişkin değerlendirme yaptı. Bakan Şimşek, ülkeye döviz getirilmesini teşvik etmek üzere, gelir ve kurumlar vergisi...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

ABD Dışişleri Bakanı Blinken tam düğüne çağırılacak adam. İbrahim Kalın'la düetlerini bekliyorum 😀 https://www.youtube.com/watch?v=CM333RSlc1Y

Secretary of State Blinken plays guitar at the launch of the Global Music...

Secretary of State Blinken plays a guitar cover of Muddy Water's "Hoochie Coochie Man" during a launch event for the Global Diplomacy Music Initiative at the...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • qubit @qubit

  Soykırım suçundan yargılanacağı için çağırmamanızı tavsiye ederim. ABD dışına çıkması zor.

  • Papa Emeritus @pope

   Oğul Bush’un keyfi çok yerinde, Blinken’ın da çok yerinde olur ileride. Bu adam siyasi olarak yapabileceğini yapıyor, tüm yumuşatma çabalarının bu adamdan çıktığını düşünüyorum.

  • qubit @qubit

   @pope Irak'ın işgali ile bu son katliam aynı belki ama aynı değil. Birisi canlı yayınlanıyor. Diğerinde en fazla Bağdat'ta bomba yağdığını görüyordun. Çocukların cesetleri önüne gelmiyordu.

   ABD'de 11 Eylül yaşandığı için dünya tepki gösteremedi. Öyle ki TR'deki kendini dindar, muhafazakar olarak tanımlayan seçmen bile hükümete ne yapıyorsun diyemedi. Burada durum epey farklı. Hastane vuruyorlar. Afganistan'da ve Irak'ta yaşananlar buradan farklı değildi ama o zaman Twitter yoktu. Telegram yoktu. Dünyada insani değerleri olan herkesin gözü önünde ABD soykırımı durdurmadı ve yürü devam et sinyali verdi. Bunun faturası öbür tarafa kalmaz.

Bu araştırma yalan, sadece 3 dakika araştırmayla bulunabiliyor. Sosyal medyada sözde eğitimli tipler gördükleri her şeye inandığı için kaynak vermeden paylaşmış bu Turhan denilen sözde gazeteci, patreon dilencisi biraz para versek ruhunu satar. Kendisi Pensilvanya hayranı bir haysiyetsizdir bu arada, yurtdışına kaçmıştır. Herneyse konuya dönersek ben bu araştırmanın kaynağını bulmaya çalıştım, bu yalan araştırma Prof. Dr. Kenan Çelik'e dayandırılmış. https://dosyahaber.com/post/turkiye-universiteleri-oecd-ye-kiyasla-icler-acisi-durumda-1700357975

Eğitim almış bir kişinin palavra dedektörlerini anında çalıştıracak kısımlar var bu yalan haberde ama en komiği şu: "65 üniversite kütüphanesinde sadece 1 kitap var." Bunu okuyan bir insanın nasıl palavra dedektörü çalmaz? Kütüphanesi yok dese hadi neyse diyeceğim, binayı açıp sadece 1(bir) kitap koyup mu gitmiş 65 üniversite aralarında anlaşmış gibi 😀

Araştırmanın kendisini bulmaya çalışıyorum ama yok! Hocamızın üniversite sayfasına giriyorum böyle bir yayın çıkmıyor. Sonra kendi sitesini buldum ve tahmin edin ne demiş? "Son günlerde sosyal medyada üniversiteler hakkında bir araştırma yaptığım yazılmaktadır. Böyle bir araştırmam, açıklamam veya herhangi bir paylaşımım yoktur. Kamuoyuna duyurulur."
https://kenancelik.net/2023/universiteler-hakkinda-bir-arastirmam-yok/

En ironik tarafı bu Tweet'i beğenen, sorgulamayan, kaynak sormayan, bu Tweet'in yalan olduğunu anlamayan kitle üniversitelerin yetersizliğini gösteriyor. Bu Tweet'e sorgulamadan hak verip, "Aynen üniversitelerimiz çok yetersiz" diyenlerin diplomalarını ellerinden alıp, mezun oldukları üniversiteleri kapatarak üniversite kalitemizi arttırmaya başlayabiliriz. Üniversite kalitesinin artmasını bu kadar istiyorlarsa bu dediğimi desteklemeleri lazım kendileriyle çelişmemek için.

https://twitter.com/TurhanBozkurTV/status/1726192183865213297?s=20

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 14
 • HttPs @https

  Diğer konuda da yazdım, sayıların hiçbir önemi yok. Hatta sayıları okumadım bile, burda yazılanların bazılarının yalan olması gerçeği değiştirmez. Ülkemizde gerçek anlamıyla hatta o anlamın yarısını bile doldurak seviyede üniversite yok. Her yere bu şeylerin açılmasının amacının ne olduğunu sokaktaki çocuk bile bilir.

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  Eşe dosta yandaşa koltuk dağıtması için açılmış üniversiteler.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  İnsanımız araştırmayı, okumayı sevmiyor. Bir kesim kötü haberden, diğer kesim iyi haberden besleniyor. Araştırma adı altında, kötü/iyi bir tablo çiz. İnsanlar okuyup, hemen peşinden giderler. "65 üniversite kütüphanesinde sadece 1 kitap var. " bunun gibi sallamasyon veriler ile insanları kandırmak çok kolay, çünkü sorgulamıyorlar.

 • Tai per Dog Un @alipektas

  Siz söylememeyi tercih etmişsiniz lâkin ben söyleyeyim: Fetöcü bunlar. Kaçsaatoldu gibi 2016'dan sonra aniden peydah olan neredeyse bütün "Atatürkçü" popüler kaynaklar da fetö iltisaklı. Doğru bilgilerle süsleyip algı paketlerini çok güzel hediye ediyorlar insanlara. Bizim yarı aydın okumuş kitlemizin de ekseriyeti yiyor bunu ne yazık ki. Haklarını da vermek lâzım ara ara çok iyi de kamufle oluyorlar bu güdümlü hesaplar. İnsanların duymayı ve paylaşıp tatmin olmayı istedikleri şeyleri çok iyi biliyorlar. Hep oralardan yürüyorlar zaten.

Starship 2. denemesi başladı. Tarihe tanıklık etmek isteyen izleyebilir. Super Heavy ayrıldıktan sonra patladı 😀 Starship devam ediyor.
https://twitter.com/i/broadcasts/1dRKZEWQvrXxB

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

Çin yine formunda. Minjiang üniversitesinde, kampüste gizlice oruç tutan öğrencilerin tespiti için Hikvision’a ihale vermişler. Sonra toplama kampına yollayacaklar tabii.

https://www.theregister.com/2023/11/14/hikvision_fasting_identification/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Almanya’nın gidişatı gerçekten korkutuyor beni Arda hocam gibi. Gerileme döneminde herkes bir suçlu arar ve Almanya’da bu yine Alman olmayanlar olacak gibi duruyor. ABD iplerini tuttuğu, Ramstein gibi üstleri açık kaldığı sürece ekstrem bir şey olmaz ama Almanya’da yaşayan yabancıları gerçekten çok zor günler bekliyor, ırkçılık had safaya çıkabilir. İş öyle bir seviyeye gelmiş ki Almanya pasaportu taşıyan bir kişi hakkında bile “Onlar saf Alman değil” şeklinde cümleler kurabilen politikacılar var. İfade özgürlüğü tamamen bitti tamam ama bu daha korkunç bir bir düşünce yapısı. Daha mecliste neo-nazi yuvası AfD çoğunluğu bile yok, en çok oyu alan parti olma yolunda gidiyorlar. Umarım Alman halkı bunlara prim vermez.

https://twitter.com/orko_8/status/1723989319839371632?s=46

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 18
 • RayTracer @saliherk

  Fıtrat değişir sanma, bu kan yine o kandır. 😉

 • Hater @hater

  Arkadaslar, insan hakları da etik, hukuk ne varsa avrupa icinde her şey geçerlidir yani avrupalilarin anladigi dilde geçerlidir. O sinirlar disinda o seyler pek yok ve tanımazlar.

 • Papa Emeritus @pope

  Dünyada genel anlamda böyle maalesef ama asıl problem siyasetçilerin de buna dahil olması. İşte o zaman problem oluyor.

 • qubit @qubit

  İnsan hakları konusunda ABD'yi sigorta olarak görmek? @pope'un hesabını mı ele geçirdiler dedim.

  Almanya değil tüm AB'de yabancılar dikkatli olmalı. Her şey ekonominin bozulmasına bakar. Şu an rota parlak değil. Rusya'dan ucuz enerji sağlama dönemi bitti gözüküyor. Otomobil endüstrisi gümledi. Otomobil yüzünden diğer yan sanayiler de gümleyebilir. Çalışan ihtiyacı var diye tahammül ediyorlar, çünkü sonuçta ülke kazanıyor. Ama ekonomi gümledi mi güle güle. Bunun Alman ırkı ile filan da bir ilgisi yok, her ülkede olabilir. Müslüman ülkelerde ülke dindarsa bir yaşam garantin olacaktır çünkü dinin emirleri net. Fakat dini bilgisi olan ülke bırakılmadığı için oralar da garanti değil. İnsan haklarını koruyacak bir devlet veya kurum da maalesef olmadığını Filistin'de şu an görüyoruz.

  • qubit @qubit

   Dipnot: nükleeri kapatmalarının arkasındaki dinamiğe hakim değilim. Ya akıl tutulması ya da başka bir küresel plan var biz bilmiyoruz.

  • Papa Emeritus @pope

   ABD'nin sicili pek parlak olmayabilir ama AB'ye göre çok daha iyi. En önemlisi gerçekten ifade özgürlüğü var. Şirketler sizi düşünceniz nedeniyle işten atabilir ama AB'nin aksine federal seviyede hiç bir yasak gelmedi.

  • qubit @qubit

   @pope ben ABD uzmanı değilim fakat siyahilerle maceraları ortada :/ Anayasal özgürlükler daha geniş gibi, ifade özgürlüğü daha rahat gibi ama pratikte bunu göremiyoruz. İfade özgürlüğü sokakta nara atmak, eylem yapabilmek demek değildir: yasama organında temsil edilebilmektir. Şu an küresel sermayenin "akredite" etmediği bir görüşün buralara girmesi mümkün değil. Yasamada yoksan zaten istediğin kadar bağır çağır. Yoksa kızılderililerin de şu an kendi kurallarının geçerli olduğu ovalar, vadiler var. Orada top oynamak serbest. Yeter ki dışarı topun kaçmasın.

  • Papa Emeritus @pope

   @qubit Unutmamak lazım ki siyahilere yapılanlar nedeniyle ülke iç savaşa girdi, modern ABD öyle doğdu.
   ABD halkına güvenmek lazım. 2003’te devletin nasıl kandırdığını biliyorlar(Irak’ta kitle imha silahları). Ses arttıkça ABD daha yumuşadı. Boykot, protesto vs… etkisiz. Bir ateşkes gelirse ABD halkı sayesinde gelecek. Şu an ateşkesi en çok isteyen grubun çoğunluğu Biden destekçisiydi. 5-6 eyalette Biden’a küsen seçmen sandığa gitmezse yeni Trump dönemi açılır.

  • qubit @qubit

   @pope ABD halkının siyasi tercihine bakmam akli yeterliliklerine güvenmemem için kafi. Trump'ın 60 milyon oyu vardı. İnanılmaz bir şey. Ona alternatif Biden ve Harris'in de bir o kadar. Geriye ancak kaçak göçmenler kalıyor. Sömürülmeye devam ediyorlar. Bu yıl biraz fazla Peter Santenello seyrettim; onun da biraz moral üzüntüsü içindeyim, dipnot düşeyim.

   ABD içi protestonun etkisinin yüksek olduğuna katılıyorum. Diğer ülkeler için de böyle. Ama protesto eden daha Akdeniz nere bilmiyor, gaz için asker gönderdiklerini bilmiyor. Kuru kalabalık.

  • Papa Emeritus @pope

   @qubit Onlarda da durum biraz bizim gibi, KK’yi seçsek onlar da muhalefete bak diyeceklerdi 😀 Kuru kalabalık saymam bu arada onları, Biden’ın her oya ihtiyacı var. Sıçarım böyle düzene dedikten sonra çoğunluğu demokrat olan o protestocular, Filistin destekleyenler gitmez ve diğer demokratların da kararlarını etkilerse Biden kaybeder.

  • qubit @qubit

   @pope yukarıda da yazdım Biden kaybetmiş filan bunların bir esprisi yok, 2 oyunculu tiyatro. Senaristler lobilere para aktaran büyük sermaye. Adam 9 trilyon dolar fon yönetiyor, onu konuşmuyoruz, Biden'i konuşuyoruz. Biden kim? Reagan kim? McCarthy kim? Macron kim?

   İç siyasete gireceği için KK konusuna yazmayacağım. Muhalefet seçimi alsaydı şu an Filistin'de bu sorun yaşanmayacaktı, çünkü masadaki partiler yüzünden KK Akdeniz gazı için BM haftasında Netanyahu ile el sıkışmayacaktı.

THY ve Sun Express boykot kampanyası başlar mı acaba😀Bugün iki devasa duyuru geldi. Sun Express 90 adet 737 MAX alıyor. THY 240 kesin, 115 opsiyonel olmak üzere 355 adet Airbus siparişini doğrulamış. 2033’e kadar 650 uçak alacağız diyorlardı, geri kalanı da büyük ihtimalle Boeing olur. THY’nin siparişi 40 milyar USD’yi bulacak. Airbus ve Boeing’e turbofan üreten şirketler direkt olarak savaş uçaklarına da üretiyor öyle Starbucks gibi değil direkt F-15, F-35, füze üreten şirketlere deli gibi para gidecek. THY Airbus’lar da en son Pratt and Whitney tercih etmişti motor olarak. P&W’nin sahibi kim biliyor musunuz? ABD’nin en büyük füze üreticisi, Lockheed’ten sonra 2. büyük savunma şirketi Raytheon. O kullanılan füzelerin ciddi bir çoğunluğu bu arkadaşlara ait. ABD’ye sadece bir günde en az 20 milyar USD kazandırdı bu şirketler.

https://boeing.mediaroom.com/2023-11-13-SunExpress-to-Buy-up-to-90-Boeing-737-MAX-Jets-to-Fuel-Robust-Growth
https://m.airporthaber.com/havacilik-haberleri/thy-355-ucaklik-siparisi-resmen-duyurdu.html

SunExpress to Buy up to 90 Boeing 737 MAX Jets to Fuel Robust Growth

Boeing [NYSE: BA] and SunExpress, a joint venture of Turkish Airlines and Lufthansa, announced today the airline has again selected the 737 MAX to continue its robust growth. With a commitment to...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Papa Emeritus @pope

  Bu arada insanların boykot ile bir şekilde tepki koymak istemesini anlıyorum ama tepkileri yanlış yönde. ABD şu anlık boykot edilmesi imkansız bir ülke, insanlar bunu bilmeli. TSK güçlendirme vakfına para bağışlayıp yerli turbofan, TF-X Kaan gibi projelere dolaylı destek olmak, Starbucks boykotundan çok daha etkili. Yüzlerce milyar doların ülkede kalması demek bu. En büyük boykot bilim ve teknolojide ilerleyerek olur. TF-35000 sürecinde öğreneceğimiz bilgilerle ileride gerçek anlamda yerli bir yolcu uçağı neden olmasın?

 • kortex @kortex

  Dün boykotla ilgili şöyle bir video izledim olayı farklı anlatmış. Ne kadar doğru ne kadar yanlış bir şey diyemem.
  https://youtu.be/KMljGNdovfk

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Havacilik bu sene kar uzerine kar acikladi. Normal yatirim yapilmasi. Boykot filan bos isler, 2 tane firma var topu topu. Onlara elin mahkum.

  • Papa Emeritus @pope

   Yanlış yerleri boykot etmeseler lafım olmaz isteyen istediğini yapar ama toplu olarak ABD şirketlerini boykot etmeye döndü iş. Türkiye’den 3-5 kuruş kazanan yerleri boykot ediyorlarsa, THY ve Sun Express gibi Raytheon, Boeing’e 20 milyar+ USD para kazandıran şirketleri boykot etmeleri de lazım kendileriyle çelişmemek için. Ben de Starbucks’ı boykot ediyorum ama deprem de bir paket kahve bile yollamadıkları için. Metallica bile yardım etti, Türkiye’den tonla para kazanan Starbucks Türkiye’nin Katarlı sahipleri zorlama olmadan bir bardak bile yollamadı.

 • qubit @qubit

  Doğru bir noktaya temas etmişsiniz. Bu katliam sürerken böyle bir anlaşmanın imzalanması ne kadar doğru? Bunu niye kullanmadığımızı hükümet açıklamak zorunda.

  Uçak alımlarında ülkenin sanayisi de istifade ediyor, bunu geçen konuştuk. Airbus motor olarak GE yerine P&W kullanacaksa bunun da birisi hesabını vermeli.

  Boykota inanıyorum. Birey olarak toplum olarak gücünüzü çok hafife alıyorsunuz. ABD'yi fazla büyütüyorsunuz. Sonuçta ABD dediğin 2 büyük aile ile silah sanayisi lobilerinin yönettiği bir organizasyon. Lobi mal satamayacağını, çeyrek raporunun negatife gittiğini gördüğü an karar değiştirir.

  • Papa Emeritus @pope

   Anlaşma geç imzalanırsa yine büyük bir müşteri dev sipariş verir yıllarca gecikir uçaklar.

   Bu arada seçim RR olacak gibi. Oldukça mantıklı. RR’dan TF-35000 için destek isteneceği söyleniyordu, RR’la anlaşmak mantıklı.

   Bence ABD’yi hafife alıyorsunuz, boykot edilse ne olacak? Savunma, havacılık ve teknoloji için onlarca milyar USD kazanmaya devam edecekler zaten.

  • qubit @qubit

   @pope gecikirse gecikecek. THY ile varmak istediğimiz olay nedir önce bunu bir oturup düşünmek gerekiyor. Elin uçağı ile yakıtı ile yolcu taşımacılığı yapıyoruz; bunun artısı eksisi nedir? Doğru kullanılsa çok çok büyük artıları da var ama dışişleri kısmı maalesef yok. Katma değerli bir ürün değil bu. Ulusoy ailesinin Karadeniz'de yaptığı işi küresel ölçekte yapıyorsun. Topkek satışından bile para kazanamaz, istihdam sağlayamazsın. Bu anlaşma AB ekonomisi için çok önemli bir kazanım. Ben ne alıyorum diye sormak zorundayım. Gerekirse 5 yıl daha eski uçak kullanırım.

   Neden? Çünkü şu an Akdeniz gazı için göz göre göre katliam yaptırılıyor. Tek telefonda bitecek bir şey.

   ABD'yi hafife aldığım yok, çok büyütüyorsunuz dedim. Yıkılmakta olan bir imparatorluk. Trump'tan sonra daha da beter Biden, Harris'i seçti halk. Geçelim. Zaten bizim ABD ile bir işimiz yok. Kendi işimize baksak kafi. Yunanistan'ı NATO'ya alan biziz, Güney Kıbrıs'a AB'yi hediye eden biziz, Irak'ın işgaline he diyen ve başımıza tekrar terör belasını açan yine biziz. Suriyeli milyonları mülteci haline düşürüp başımıza ek yük alan yine biziz. Bu 4 vakayı başımıza nasıl açtığımızı tartıştığımız gün zaten küresel güç olacağız, rahmetli bir siyasetçinin dediği gibi "bana ne Amerika'dan". ABD mi çürük betonarme binalar yap, depreme dayanıksız olsun dedi?

Daha Amerikan bir şey olamaz herhalde. Kıyıya 8 tonluk balina vuruyor, Oregon karayolları çözüm için donanmaya gidiyor. Çözüm: balinayı patlatmak 😀

https://twitter.com/NavalInstitute/status/1723722089394266617

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Al satçılara güzel çözüm. Tesla, Cybertruck'ı alanların imzalayacağı sözleşmeye göre ilk yıl içersinde satış yaparsa minimum 50.000 USD veya satış yapılan bedel kadar(atıyorum 100.000 USD) dava açma hakkını saklı tutuyormuş. Ekonomik bir sıkıntı nedeniyle satmak isteyenlerden ise kullandıkları 1 mil başına 0.25 cent keserek Tesla geri alacakmış arabada bir problem olmadığı sürece. Hiç fena değil ama AB ve TR'de uygulanması yasal nedenlerle çok zor bir sözleşmedir herhalde.

Tesla will sue you for $50,000 if you try to resell your Cybertruck in the first...

Tesla may agree to buy the truck back at the original price minus "$0.25/mile driven" and any damages and repairs.
BeğenFavori PaylaşYorum yap