Apple yatırımlarının karşılığını almış, çevreci lobiye karşı rahatlar artık. Çinli ucuz cihaz üreticileri ise beklenildiği gibi en diplerde.
http://www.greenpeace.org/usa/reports/greener-electronics-2017/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 12

Edit: Tekno Cahilliğime denk gelmiş, Facebook’un otomatik oynatmayı kapatma seçeneği varmış 😀 Ayda yılda bir açtığımdan bilmiyordum.

Bu Facebook herhalde her türlü cihazın bataryasını hızlı bitirmeye yemin etmiş. Adamlar kendilerini aşıp artık bluetooth kulaklıklarında şarjını içmeye de yemin etmişler. Nasıl oluyor derseniz, malum bu adamlar videoları otomatik oynatıyorlar. Normalde herhangi bir aktivite yokken boşta duran kulaklıklarım, video başladığında ses olmasa bile aktif moda geçiyorlar. Sonuç olarak bir şey dinlemezken saat başı %4-5 kaybeden kulaklıklarım sanki müzik dinliyormuşçasına %20-22 şarj yiyor. Benim gibi bir mesaj beklerken arkada açık bırakanlar dikkat etsin. Ben böyle lanet bir site görmedim, zorunlu olmasa asla kullanmam.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Huawei’nin lansmanına denk geldim kulaklarım kanadı o iğrenç ötesi aksandan dolayı. Anlaşılabilir olsa bir şey demeyeceğim. Beceremiyorsan kasma, başka birini çıkart. Uzak doğulu şirketlerde bu rezalet aksanlı CEO’larını lansmana çıkartma fetişi var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugün ki WPA2 kırıldı söylemiyle çok gaza gelmeye gerek yok. Güncellemeler ile düzeltilebilir bir açık gibi duruyor. Tam makale : https://papers.mathyvanhoef.com/ccs2017.pdf
En kötü etkileyeceği cihazlar wpa_supplicant (istemci diyebiliriz) kullanan cihazlar. Neredeyse tüm Linux distroları ve Android 6.0’dan yüksek telefonlar en büyük risk altında olan gurup. Normalde şifreli olması gereken paketlerin hepsine erişilebiliyor. Windows ve iOS ise WPA2 standartında ki bazı protokollere sahip olmadıklarından bu yöntemle araya girmek daha zor fakat imkansız değil. MacOS ve BSD’de daha fazla protokele destek var fakat bunlarda keylerin sıfırlanmasına izin vermiyor. Sonuç olarak ciddi anlamda etkilenicek olanlar Linux ve Android. En çok etkilenicek olanlar ise bence entegre sistemler, bu tip cihazlara güncelleme gelmiyor malum. Örnek olarak Linux çalıştıran bir Wi-Fi kameranın gönderdiği tüm paketlere rahatlıkla ulaşılabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@temelreis Sorunuzu 2-3 resim ekleyeceğim için durum olarak cevaplamak zorunda kalacağım. Öncelikle Main.strings Storyboard’un kullanımı için, ondan dolayı oraya ekleyeceğiniz çevirilere ulaşamazsınız (Ulaşırsınızda bu işin usulü öyle değil :D).

Bu iş için Localizable isimli bir string dosyası açıcaksınız. Ordan sonra sağ menüden çevireceğiniz dilleri seçiceksiniz.
Localizable.strings (Base)’e tıklayıp “Test” = “Welcome reis”; yazın.
Localizable.strings (Turkish)’ e ise “Test” = “Hoş geldin reis”; şeklinde çeviriyi yazıcaksınız.

Ondan sonra ViewController’a gidip let myString = NSLocalizedString(“Test”, comment: “”) yazın.
Daha sonra print(myString) dediğinizde iPhone’un dili hangi dile ayarlıysa ona göre konsola çıktı aldığınızı görüceksiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İtalya’da ev için internet bakıyordum ve nasıl kazıklandığımızı bir daha hissettim.
-30 EUR’a 4 yıl taahhütlü 1000 download 100 upload veriyorlar, cayma bedeli ise 99 EUR.
-45 EUR’a ise aynı paketin taahhütsüzü var.
Bazı italyan forumlarında cidden bunları verebiliyorlar mı diye merak edip gezindim adam download’um da sorun var diye aşağıda ki speedtest’i paylaşmış 😀 Bu hizmeti veren ise Telecom Italia, belki bizim de devlete ait bir ISP’miz olsaydı bizde bu hızları görebilirdik. EDIT: Biraz yanlış anlamışım, sistem Türknet gibi çıktı. 30 EUR’a hattınızın desteklediği maksimum değeri alıyorsunuz download 1000/300/200/100 gibi bölgenize göre değişiyor. Upload ise 100/20 şeklindeymiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 29

Bir tek bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama klasik ampüllerden aldığım sarı rengin kalitesini ne led, ne tasarruflu ampüler’den alabiliyorum. Bir kalitesizlik hissediyorum diğer ışıklandırmalarda. Bunu hisseden başkaları da var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

Şu One Plus olayında atlanan bir kısım var One Plus’ın sahipleri BBK Electronics. Peki bu firmanın sahip olduğu diğer markalar ne ? OPPO ve Vivo. Bizim buralarda pek bilinmiyor ama dünyada en çok telefon üreten 2. firma BBK. One Plus böyle bir işe ana firmanın izni olmadan karışamayacağına göre OPPO ve Vivo’ya da şüpheyle yaklaşılması gerekir. Ben tüm çinli telefon üreticilerinden şüpheleniyorum, Çin’de hükümet baskısı inanılmaz fazla. Bu ruh hastaları, hükümet yetkililerinin tanıdıkları için insanları saçma sapan politik suçlardan idama mahkum edip sonra o idam mahkumların organlarını hükümet yetkilerinin tanıdıklarına nakil edicek kadar sıkıntılı tipler. http://www.newsweek.com/us-lawmakers-condemn-organ-harvesting-prisoners-china-470831 . İki-üç telefona yazılım yüklemeye zorlamak Çin hükümeti için zor olmasa gerek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

iOS 11.1 beta 2’de bir bug. Klavye açılınca telefon kendini iPhone X zannediyor 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8