Bu aralar devlet vergilere çok takmaya başladı. Peki yurtdışında kendi adımıza kayıtlı bir hesaptan her ay düzenli olarak Türkiye’ye para atarsak ileride başımız ağrır mı? Sonuçta para benim hesabımdan geliyor ve Türkiye’de bildiğim kadarıyla ABD gibi çifte vergilendirme yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 23

TV’lerde mat ekranlar neden kalktı acaba? Dev gibi ekranlarda yansıma çok büyük sıkıntı oluyor özellikle 500 nit altı parlaklık veren TV’lerde resmen çileye dönüşüyor bu durum. Üst seviye TV’ler hariç 500 nit veren tv yok gibi bir şey zaten. OLED TV’de bile bu bir sorun. Siyahlar simsiyah ama siyahın bol olduğu sahnelerde ayna gibi tüm odayı görüyorsunuz. Notebook ve monitörlerde ise yansımadan kurtulmak kolay olduğundan parlak ekranın getirdiği keskinliği seviyorum(500 nit civarı olursa).

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Mesela bu konuda da çok dolandırıcılık var. Dolandırıcılık diyorum çünkü hepsi anlaşıyor birtane yerden milleti dolandırıyorlar. Nedir bu dolandırıcılık kağıt üstünde lisanslı HDR10+ yok hdr uçar kaçar vs. yok hdr süper vs. vs. vs. böyle 50 bin çeşit isim var. HDR olayı neydi bize teee en başta ne diye tanıtıldı ? o kadar parlak olacak ki gün ışığı güneşe bakıyormuşsunuz gibi gözünüzü alacak dediler. Ya arkadaş 200 nitlik 5 6 bin liralık televizyonlar satılıyor. Ulan bundaki hdr olsa ne oluyor olmasa ne olur ? palavradan hdr. Onu da geçtik hz muhabbeti var birde yazıyorlar heryerde 400 hz 500 hz 800 hz vs. vs. vs. bunu o milletin bayıldığı kapısında kulu köle olduğu samsung ve lg de yapıyor ? ama panel 50 hz ? diyorlar ki ya bu işlemcinin hızı vs. ya bir basın gidin ya dolandırıcılar. Millet bunlara tepki gösterse zaten o kadar büyük çoğunluk olabilsek böyle televizyonları sene 2021'de üretemeyeceklerdi. Ha ama milletin umurunda değil. Mat ekranda öyle yani takan yok o olayı artık.

 • Saylam06 @saylam06

  En üst modellere patlamaz kaplama yapmak için olabilir. O şekilde satıyorlar.

 • KRAK3NN @passenoir

  Mat ekran bile artık "ekstra" oldu TV üreticileri için.Ellerinden gelen her türlü üçkağıdı yapıyolar maşallah.Geçen Philips 43pus7805 aldık içinden bi duvara montaj aparatı bile çıkmadı.Çoğu TV'de de çıkmıyor.Evdeki 10 yıllık Arçelik 32inç TV'nin içinden duvara montaj aparatı çıktı + lazım olmayan alyan anahtarı ve vida-rondelaları bile koymuşlar ekstra olarak.

  • Orcun @orcun

   Ya artık kutusunun kartonununda bile çalıyorlar. Eskiden ne güzel kuşe kağıtlıydı renkliydi falan değil mi ? şimdi dümdüz karton. 😀 O bile ince karton ha eskiden 2 3 katlı olukluydu artık tek katlı oluklu vs. 😀 Çünkü o da maliyet.

Sonunda Exynos 2100, QC 888 ve A14’lü cihazlara sahip birisi iyi kötü bir benchmark yapmış. Sonuçları ayrı ayrı yerlerde görünce arada ki farkın dramatikliği net anlaşılmıyordu. Anandtech incelemelerini sabırsızlıkla bekliyorum, bu berbat sonuçların açıklaması ne acaba? Nvidia umarım ARM’a para yağdırıp bu sorunu çözer yoksa son kullanıcı için x86’ya mahkumiyet devam eder. Kaynak Almanca bir YouTube kanalıymış https://www.youtube.com/watch?v=jx2STPub3vI

BeğenFavori PaylaşYorum yap

MS, Xbox Live Gold üyeliklerinde yıllık paketlere %100 zam yapmış. 6 aylık paketler ise %50 zamlanmış. Eskiden bu tip uzun dönemli paketleri alınca indirim uygulanıyordu. İnsanları Game Pass Ultimate’e yönlendirmek için yapılmış bir hamleye benziyor. Güzel haber ise Gold alıp daha sonra ultimate’e dönüştürme hakkı hala geçerli.
#HaftalıkGündemeMalzeme #OyunGündemineMalzeme

Update on Xbox Live Gold Pricing - Xbox Wire

Since we launched Xbox Live (18 years ago!), we’ve been working to make it the most advanced multiplayer network available, for the greatest community of gamers — and there are a lot of you....
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Intel’in finansal verileri beklentilerin üstünde çıkmış. Beklentilerinin üstünde çıkan miktar olan 2.6 milyar USD neredeyse AMD’nin tüm çeyrek geliri kadar(2.8 milyar). Hele karlılık oranına bakarsak Intel, AMD’yi yok ediyor. Q3’te Intel 5.1 Milyar USD kar ederken, AMD sadece 449 milyon dolar kar etmiş. Intel ve AMD arasında gerçekten inanılmaz büyük bir fark var. TSMC’ye üretim yaptırmak iyi hoş ama AMD bu iş için karlarından vazgeçmek zorunda kalıyor. Intel ne kadar zorlansada mantıklı bir iş yapıyor kendi fab’lerinde üretim yaparak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İtalya, Pfizer’a aşıları AB’ye planlanan programda göndermemesi nedeniyle dava açmak istiyor. Pfizer gelecekteki aşı üretimini arttırmak için bazı üretim hatlarında ara verdi ama dozları her ülkeden eşit kesmek yerine ABD harici ülkelerden kesti. ABD anlaştıkları dozu, zamanında alacak. Tüm AB ülkeleri ise ABD’nin aksine geç almak zorunda. AB, ABD kafasına göre davranınca süt dökmüş kediye dönüyor. ABD’nin yeri başka 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugün ki Series S indirimi çok iyi. Bugün Hitman 3’ü 1080p/60 fps oynayabileceğiniz bir bilgisayarı 3.400(600 lirayı kontrolcüden düşüyorum ) civarına toplayabileceğinizi zannetmiyorum. Yurt dışından Series X veya PS5 alamıyorsanız bu cihazı almak oldukça mantıklı. 4.000 verin üstüne de 540 TRY’ye 3 yıllık ultimate alın, 3 yıl boyunca rahat rahat takılırsınız.

Hitman 3 PS5 vs Xbox Series X|S Comparison: An Xbox Advantage At 4K

The trilogy is complete as Hitman 3 release at the tail-end of one generation - and the start of another. Today we look at the PS5, Xbox Series S and X, the ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Niye AB ve Türkiye’de şöyle çılgın indirimler olmuyor ki? Razer Kishi + Razer Hammerhead Walmart’ta sadece 30 USD. AB’de ikisi birlikte 200 EUR tutuyormuş normalde.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Ford dünya çapında olan ve daha da kötüleşmesi beklenen yarı iletken krizi nedeniyle Almanya’da bir fabrikasını geçicici olarak kapatmak zorunda kalmış. Geçen gün Volkswagen üretimini düşürmek zorunda kalmıştı aynı sorun nedeniyle. Bu inovasyon düşmanı tüm otomobil şirketleri umarım daha da zorlanır. Hele para içerisinde yüzmelerine rağmen yıllardır cuf cuf motor yapmak dışında bir şey bilmeyen alman markaları aylarca kapatır umarım. Beter olsunlar istiyorum 😀 #HaftalıkGündemeMalzeme

Ford closes German plant for 1 month as global chip crisis worsens

Ford has ordered a month-long production halt at one of its plants in Germany, the latest sign that a global shortage of computer chips is putting carmakers under increasing pressure and threatening...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • suicide @suicide

  onlara bir sey olmaz ki, arz yavaslarsa fiyatlar artar.

  • Papa Emeritus @pope

   Türkiye gibi ülkelerde otomobilde arz yavaşlarsa fiyat artar çünkü otomobile yatırım gözüyle bakıyor insanlar. Pek çok ülkede insanlar aylık gelirlerinin yarısını dandik bir arabaya verip milyon tane taksitle araba almaz çünkü alışkın değiller.

  • kirazerik @kirazerik

   @pope otomobile yatırım gözüyle bakmak bence yanlış. İlla araba almak gerekiyorsa başka ama. Araba illa alınmalı varsayımı sorgulanmalı. Özellikle gençlerin bu zokayı yutmaması lazım.

  • suicide @suicide

   @kirazerik oyle ya da boyle her evde illa bir araba olmali evet. 2021 de bunu sorgulamanin nedeni fakir bir ulkede yasiyor olmaktir.
   @pope ister taksitle alsinlar ister pesin uretimi az olan seyin fiyati artar dogal olarak. millet ram i, hdd yi taksitle ya da yatirim olarak mi alıyor ki sel vs. oldugunda fiyatlari tavan yapiyor?

  • kirazerik @kirazerik

   @suicide bedava olsa araba kullanmam. Mecazi mürsel sıfır bu cümlemde. Araba alınmasının şart olduğu ülkelerde toplu taşıma otobüs yaygın değil. ABD den bahsediyorum. Türkiyede fabrikaların servisleri var. Belediyelerin otobüsleri var. dolmuşlar var. gelir seviyesine göre taksiler var. Elbette bir araba kadar rahat olmayabilir arabayı sevenler için. Bu tercihde kişisel tercihler gibi ülke bölge şehir hatta semt bile önemli. Ama ev satınalma ve araba satın alma arasında kalanların şöyle bir şeyi hesaba katması lazım. Araba aldın mı benzin bakım ve benzeri masrafları ile ev alacak sermayeyi biriktiremezsin. Araba benim gözümde bir eve dikilmiş incir ağacıdır. Hele ülkenin şartlarını düşündüğümüzde demişsiniz. Dediğiniz durumda araba iyice saçma bir yatırım aracına dönüşüyor. Toplumsal ve kültürel normları gözden geçirelim bence. Araba belli bir gelir seviyesine ulaşana kadar bizim gibi insanların yatırım tercihini geçtim harcama listesine bile girmemeli. Benim bireysel taşıta bakışım bu yönde. dediğim gibi bedava olsa binmem.

  • suicide @suicide

   @kirazerik soyledikleriniz tamamen paranin az olmasinin sonuclari. siz sadece fabrikaya giden bekar bir insansaniz bir sey diyemem ama iki cocuk sahibi, buyuk ve kucuk farkli sehirlerde yasamis biri olarak arabaniz olmadigi zaman taksinin, metronun, otobus ve ozellikle dolmusun sizi kurtarmayacagini garanti edebilirim. Ha evet gideceginiz yere ulasabilirsiniz ama insani bir sekilde degil.
   hadi her seyi gectim hic mi sehirler arasi yolculuk yapmiyorsunuz, ucak her yerde yok, pahali, bagaj yok vs. otobus hem pahali hem rezillikleri diz boyu milletin uzerine bosaliyor adamlar...
   İclerinde en luks olani taksi onda da kaziklanmak, bosuna dolastirilmak, kasap sofore denk gelmek, pis arabalara binmek vs. vs. paranla rezil olmak var.
   Dedigim gibi sizin argumanlarinizin tamamı para odakli, derseniz ki ulkemizdr herkes ayagini yerden kesecek bir araca sahip olamaz çünkü fakiriz ona itiraz etmem ama normal sartlarda ekstrem durumlar haric her ailenin bir arabasi olmalidir.

  • kirazerik @kirazerik

   @suicide en kötümser senaryonuzu yaşıyorum. İnsani bir şekilde yaşama önceliğimi kendi evimde oturmak olarak tanımlıyorum. Hiçbir zaman benim olmayacak çocuklarıma bırakamayacağım bir ev kirası veya gelirimi sömüren bir taşıta yatırmayı mantıklı bulmuyorum. Tabi bu söylediklerim peşin para ikisini de alabilecekler için geçerli değil.
   Konudan bağımsız olarak Türkiye’de vatandaşlar ekonomiyi çok yakından takip ederken bireysel finanslarını hiç önemsemiyorlar. Finansal okur yazarlık üzerine vakit harcamıyorlar. Tasarruf denilince ayda kenara 4000 tl atmak sanıyorlar. Ayda 50 tl ile bile tasarruf yapılabilir. Harcamalarının gerekliliğini hiç sorgulamıyorlar. 50 tl tasarrufunu nasıl yöneteceğini bilmeyen gençlerayda on bin tl gelire ulaşınca bile ekonomik özgürlüğünü kontrol edemiyor. Bu konulara karşı farkındalık kazanmak için okunayı geçtim. Düzgün 5 saat ilgili video izlenmesi bile herşeyi değiştirir. Makro iktisatla devletler parayı nasıl yönetiri öğretiyoruz. Ama cebimizdeki parayı nasıl bilinçli bir şekilde yönetirize dair bir tek kılavuzumuz yok. Bunları söyleyince ergenler hemen para mı var diyor. 10 tl bile bilimsel ve planlı ve sistematik biçimde yönetilmelidir. Bunlar hayat pratiği pintilik fakirlik değil. Alış veriş listesi yapmadan markete gitme yemekten önce değşl sonra markete git. Gibi basit yöntemler bile kişisel finasımızı yönetmede bize yardımcı olur. Negatizm ratingine kapılan arkadaşlar özgür demirtaşın ev satın almayın deyip excelde yaptığı hesaplara bakıyorlar. Hoca kaldırdı mı videoyu bilmiyorum ama finansal okur yazarlığının sıfır olduğunu ispatladı. Bir ekran kartı alırken yaptığımız araştırmayı cebimizdeki 50 tl yi nasıl yöneteceğimize karar vermek için yapmıyoruz.

  • suicide @suicide

   @kirazerik dönüp dolasip ayni yere geliyoruz. evet fakiriz ve bu yuzden iyi kotu bir araba bile bize luks geliyor buna katilirim. ha diyorsaniz ki bir almanya ekonomisine sahip olsak bile araba olmasin evlerde ozaman dusunce yapinizi anlamayamam. geliri somuren arac demissiniz de kalkin v8 amerikan alin demedik, yillik vergi kasko sigorta ve bakim masrafi 3000 lira olan gayette sorunsuz 6 yaşında bir arabam var suan, yakiti saymiyorum zaten cogu zaman toplu tasimaya verecegim paradan daha azini yakiyor cunku.e ustune rahatligi cabasi? ne yapayım ben bu 3k lirayi arabaya harcamasam ev mi alacagim onunla? faiz dusurulup yandaş müteahhitler zengin edilirken bu donemde ne olduğu belli olmayan eve para baglamam mesela bende. her şey cocuga ev birakmak degil, otobuste surundurdukten sonra ne anladim ben o isten...

  • kirazerik @kirazerik

   @suicide bağlamlarımız farklı siz suçlu arıyorsunuz. Ben çözüm üzerine düşünüyorum. Değil aktörü, faktörü dahi olmadığım sorunlar ile meşgul olmamayı tercih ediyorum. Ben ücretsiz arabayı kullanmıyorum dedim. Bunun ülkedeki araba ile alakası yok. Beleşini almıyorum daha hangi ülkeden örnek verebilirsiniz bana. Satın alma davranışlarımız, kişisel finans yönetim perspektifimiz farklı. Sizinkisi kötü demiyorum farklı diyorum. Herşey çocuğa ev bırakmak değil zaten. Ortalama ömürde kimse çocuğuna ev bırakmıyor torununa bırakıyor. Gelecek yirmi yılda işsizlik iyice ayyuka çıkacak. O çocuk evden ayrılmayacak. Ev piyasasını bence bir daha araştırın. Yandaş müteahhit argümanı okayı siyasete çeker girmek istemem. Böyle bir sektör var. İyi ki var. Yurtdışı kira fiyatlarına, son 30 yıldaki nüfus artışına, ve Türkiye’nin evlerin ortalama yaşlarına baktığınızda durumu anlarsınız. Ama ev olayı başka bir boyut. Türkiye’de artık kimse ev alamayacak o pencere geçen sene 3 ay açık kaldı. Kredi ile bir daha ev alma imkanı kalmadı artık. Çünkü müteahhit evi sattı ve yapmıyor artık.
   Ana tezim şu araba alabilirsiniz itirazım yok. Yakıtı bakımı falan herkes finansal gücüne göre karar verir. Parası olana lafım yok.
   Ama FİNANSAL OKURYAZARLIK VE TASARRUF eğitimine önem vermemiz lazım. Tek dediğim buydu. Günlük siyaset üzerine tartışarak kendimi duyarlı vatandaş sanma yanılgısına düşecek yaşımı geçtim. Siyasetçi gelip geçer. Yaşım gidenleri gelenleri görecek kadar var.
   Paramızı emeğimizin karşılığında verilen parayı yönetmeyi bilmiyoruz ve bunu öğrenmemiz lazım.

Exynos 2100 bekleneni vermemiş gibi duruyor, 888’den de kötü sonuçlar. Bugün bir kaç tane daha benchmark gördüm ve sonuçlar buna yakındı. Özellikle X1’in beklenen performansı verememesi ARM’dan CPU tasarımı alan Qualcomm, Samsung gibi şirketler için çok kötü bir durum. Uzun yıllar çıkacak çekirdekler X1’i temel alacağı için bu performans sıkıntısı hemen çözülemeyecek. Şöyle düzgün bir Anandtech incelemesi gelse de detaylı sonuçları görsek ve X1’de nasıl bir sıkıntı olduğunu öğrensek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9