Yargıç Epic’i haşlamış Apple’la olan ön duruşmada. İyi ki ABD’li yargıçlar genel olarak rasyonel oluyor, yorum yapan klavye yargıçlarına kalsa Apple'ı yok edeceklerdi 😀 Ufakça yazının özetini geçiyorum. Epic'in Apple'a karşı bir güvenlik tehdidi oluşturmayacağı sözüne karşı yargıç "Yaptığınız şeyi(Gizlice ödeme sistemi değiştirme) Apple'dan gizleyerek yalan söylediniz. Bu bir güvenlik açığıdır" demiş. Tekelcilik konusunda ise Epic'in argümanlarının ikna edici olmadığını belirtmiş. Apple'ın kapalı ekosistemini hakkında da "Kapalı ekosistemler on yıllardır var. Nintendo'nun ekosistemi kapalı, Sony'nin ekosistemi kapalı, MS'in ekosistemi kapalı. Apple'ın yaptığı bunlardan çok farklı değil... Benden bu endüstrinin işleyişini dikkate almamamı istiyorsunuz fakat bu zor bir şey" demiş. Yargıç benim bu olayın başından beri söylediğim şeyleri söylemiş çünkü rasyonel olarak düşününce zaten bu sonuca varılıyor. Ek olarak bu dava dediklerine bakarsak bu dava Apple'ın aleyhine biterse MS, Sony ve Nintendo’yu da etkiler. Oyun sektörünü yok edecek potansiyeli olan bir dava aslında. #Apple #Epic #HaftalıkGündemeMalzeme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 35
 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  şimdi mevzu oyun için satışlardan apple'ın %30 u cebe indirmesi değil mi? oyun içinden satma, git web sitenden sat. oyunda ne bilim level atladın veya 20 kişi öldürdün falan filan bir takım sandıklar mı düştü veya belli bir levelde silah mı açıldı, tamam bunu göster oyunda, istersen git oyunun web sitesinden satın al de. apple'de avunucu yalasın.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   Websitesine git ordan al diyemiyorsun. Yasak.

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @erginbilgin o zaman bunun için dava açsınlar, kesin kazanırlar.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @ronniejamesdio Kullanıcının yönlendirileceği üçüncü parti ödeme sistemlerinin güvenliğini denetleyemediğim için güvenlik açığı yaratır diyor Apple. Sonra da diyor ki, uygulama marketinden benim onayladığım uygulamayı indiren kullanıcı, yönlendirildiği üçüncü parti ödeme aracı üzerinden dolandırılırsa, uygulamayı markete soktuğum için sorumluluk altına girerim. O yüzden sokmam marketime diyor.

   Ha tabii ki asıl sorun komisyon alamaması ama asıl amaçlarının başka olması savunmada kullandıkları savı geçersiz kılmadığı için Apple haklı olmuş oluyor.

   Üstelik bu tarz dış ödeme sistemlerine yönlendirmenin yasak olması konsollarda vs. sektör standardıyken ve uzun yıllardır bu değişmiyorken kimse Apple'ı oyunu değiştirip tekelleşmekle de suçlayamıyor.

   Yargıç açıklamış işte yukarda.

 • Cihangir @chngr

  Amazonun bulutdan oyun servisi luna mac de olacak ama iosda web uygulaması olacak appstoreden indirilmeyecek. Şimdi ios yada mac os farkı ne?

 • turker @turker

  yargıç hatalı düşünmüş.

 • prometrik @prometrik

  "Oyun sektörünü yok edecek potansiyeli olan bir dava aslında." Yani böyle abartı görmedim. Az kalır. Dünyayı yok etme potansiyeli olan bir dava diyelim. 🙂

  Apple güvenlik konusunda kendisini anlatabilir. Bu konuda bir şekilde haklı da çıkar. Ama hiçbir şey yapmadığı bir olayda/eylemde %30 komisyonun fahiş olduğu gerçeğini inkar edemez. Zaten asıl konu komisyon yüksekliği. Bu durumdan zararlı çıkan ise tüketicidir. Ya daha normal kabul edilecek komisyona düşmesi yada alternatif üretmesi lazım. Bu davanın tek tarafı epic değil artık. Spotify, dezeer ve başka firmalar da epic le birlik oluyor. Geçen bununla ilgili bir haber vardı. Bu birliğe başka güçlü firmalar da katılırsa; apple o komisyonu indirmeye mecbur kalır.

  Bakalım neler olacak. Bu tür davalarda tüketici olarak taraf tutmak mantıklı değil. Tüketici lehini düşünmemiz ve öngörmemiz gerekir. Benim beklentim apple 'ın yüksek komisyonunun düşmesi ve oyun/uygulama içi satın alımlardan fiyatların düşmesi veya daha uzun süre zam gelmemesi olur. yani kısaca ben harcadığım paraya karşılık aldığım hizmete bakarım.

  Yazılım sektörünün içinde olan biri olarak ise; kendim bir yazılım yazmış ve üzerinden hizmet satmaya çalışıyor olduğumu düşünürüm. Bu durumda her satışın daha vergi vs hariç neredeyse 3'te 1'ini apple 'a koşulsuz vermek istemem. Hizmeti üreten benim, kodu yazan benim, satmak için çabalayan, pazar oluşturan, kullanıcıyı satın almaya ikna eden benim, %30 alan apple. Peki benim bunu üretene kadar yaptığım masraf? Ortaya koyduğum emek? %70 bile değil! Çünkü apple %30 aldıktan sonra birde devlete vergi vereceğim. E ne kazandım ben o zaman? Şahsen kod yazsaydım da sırf bu sebeplerle apple 'dan soğurdum. Kâra ortak ama zarar değil apple.

  • Papa Emeritus @pope

   Yargıçın dediği gibi Apple’ın yaptığı iş MS ve Sony’den çok farklı değil. Apple bu konuda haksız bulunursa sırada ki kurbanlar MS ve Sony. Bu şirketler oyun satışından para kazanamazsa ne olacak? Konsollar 1.000 USD’den çıkar ve konsol oyunculuğu ölür. Ek olarak ben taraf tutmuyorum sadece rasyonel düşünüyorum ve yargıç benim burada bu davanın başından beri burada yazdığım şeyleri söylemiş. Rasyonel düşünmek taraf tutmak değildir. %30 komisyon ise ayrı bir durum. Benim asıl paramı kazandığım uygulama ML kullanarak çıplaklık içeren resimleri engelleyen bir Safari Extension’ı. Mac App Store dışında aylık abonelikle böyle bir extension’ı satabileceğim platform yok. Üstelik Mac App Store olmasa insanlar bu tip uygulamaları indirmeye çekinir çünkü kredi kartı bilgileri dahil her şeyi çekebilir böyle bir app. Apple’a verdiğim %30 komisyonun düşmesini isterim ama bir komisyonu hak ettiklerine inanıyorum. 10 milyonlarca Mac kullanıcısının Mac App Store’a girip bir arama yaptığında uygulamanızın çıkabilmesi ve o uygulamaya güvenebilmesi gerçekten on binlerce dolar harcasanız ulaşamayacağınız bir kitleye sizi ulaştırıyor. Bu tip niş uygulamalar için gerçekten muazzam bir platform App Store. Aynısı neredeyse tüm iOS uygulamaları için de geçerli çünkü bu marketi Apple yarattı.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @pope Burda ilginç olan şey iOS'a uygulama geliştirip kodu yazan benim diyebilmek. Kalbur üstü bir uygulama için derlendikten sonra çalışan uygulamanın yüzde kaçı gerçekten o böbürlenen kişi tarafından yazılmış oluyor acaba? Aslında salacaksın bunları saf C++'a diyeceksin ki Xcode + Swift + UIKit yıllık 100.000 dolar, uygulamayı yayınlarken de tüm onay sürecini fiyatlandırıp daha sonra sunucu giderlerini de kullanılan data üzerinden uygulamayı yayınlayana fatura edeceksin. Bakalım ne yapıyorlar.

   Epic seve seve kabul edecektir. Ufak geliştiricilere ne olacak biliyorsunuz ama. Şu an Apple'ın yaptığı aslında ufak geliştiriciyi hayatta tutan şeyin ta kendisi.

   Farkında değil kimse ama Apple ve App Store'dan önce yazılım geliştirmek Microsoft gibi enterprisecıların elindeydi. Epic ve benzeri şirketler geliştirme araçlarını milyonlarca dolara satıyordu. Gerekli araçlara sahip olup yazılım yayınlayabilmek ve bunu uzun vadeli destekleyebilmek ancak sağlam sermayeli şirketlerin yapabildiği bir işti.

   Ne oldu da değişti herkes yazılım üretebilir hale geldi sanıyorsunuz? Düşünün bakalım acaba App Store ile mi bağımsız geliştirici devrimi yaşandı diye. Ve bunu mümkün kılan Apple hamleleri nelerdi diye.

  • prometrik @prometrik

   @pope Başka bir mesajımda söylemiştim. Apple hiç komisyon almayacak değil ama %30 fahiş bir rakam. Bu rakam %10-15 gibi değer olsa zaten böyle bir durum olmazdı. Bu marketi apple yarattı gibi bir ifadeyi doğru bulmuyorum. Kendine bir pazar oluşturduğunu söylemek daha doğru bir ifade olur. Ayrıca sadece bu komisyonla değil, uygulamaları ücretine karşılık üst sıralara da taşıyabilir.(belki de yapıyor bilmiyorum). Bu tip hizmetlerle ücret alması daha doğru olur. Yani komisyon oranını azaltıp, buna benzer hizmetlerle yine para kazanabilir.

   @erginbilgin yazınızda o kadar tutarsızlık var ki.. "Burda ilginç olan şey iOS'a uygulama geliştirip kodu yazan benim diyebilmek." bu ne demek mesela? Siz neden bahsediyorsunuz? Yazılım dünyasındaki sektörel gelişimi tamamen apple a indirmişsiniz inanamadım. Tek savınız ise microsoft. Evet belki bunu söylerken haklı olabilirsiniz ama; yılların platformu, sürekli yenilenen ve gelişen, her yeniliğe adapte olan ve daha da önemlisi "platform bağımsız" olan kurumsal şirketlerin bile sıklıkla tercih ettiği ve herkesin kod yazabileceği, üstelik öve öve bitiremediğiniz iOS tan falan eski ve köklü olan java yazılımını niye hiç göz önüne almıyorsunuz acaba? Kusura bakmayın ama bunları düşününce yazınız aşırı fanboy kalıyor.

   "App store ile bağımsız geliştirici devrimi" gibi iddialı sözler söylemeden önce iyice düşünüp tartmak lazım. Dünyadan apple 'dan önce de kod yazılıyordu, sonra da kod yazılır. Apple 'ın teknoloji dünyasına kazandırdığı bir sürü inovasyon ve yenilikten bahsetmek varken, bu söylediklerinizle sadece onu karalamış olursunuz. Geliştirici devrimi 🙂

   Bahsetmeye çalıştığınız mobil uygulama yazma ise, üzerine konuşabiliriz. Zaten mobil yazılım İos ve android ile birlikte popüler olmuştur. Ama önceden de bireysel yazılımcılık vardı. Biraz kendinizi iyi ifade edemiyorsunuz gibi geldi.

   Bunları bir kenara bırakırsak; Söylediklerinizi doğru kabul etsek bile yine de bu apple 'ın %30 komisyonunu haklı çıkarmaz. Dünyadan birçok sektörde ilk ve öncü olan firma/kurum/kişi var. Hepsi canlarının istediklerini yapabilir mi? Veya söylediğiniz her şey doğru, %30 az bile, %80 komisyon alsın apple yine yakışır mı diyeceksiniz? Sonuçta onlar oluşturmuş ya bu her şeyi. Kepçe ile para götürsünler.

   "Burda ilginç olan şey iOS'a uygulama geliştirip kodu yazan benim diyebilmek." bakın bu söz gerçekten enteresan. Bu kafa ile yaptığınız hiçbir şey size ait değil. Mesela su, kahve falan da kullanıyorsunuz çalışırken, hatta bakın elektrik! elektrik olmasa hepimiz karanlık çağdaydık. Onlar da komisyon kessin o zaman 😀 Siz ebnim elektriğimle bunları ürettiniz, e o zaman satıştan ben de %30 komisyon alayım 😀 O elektrik olmazsa o pos çalışmaz, banka veri işleyemez. Hepimiz elektrikçilere borçluyuz 😀

   Bakın; Fikri mülkiyet konularını bir araştırın isterseniz. Hangi platformda olursa olsun, hangi kütüphane olursa olsun, eğer ben çalışıp ortaya bir ürün koyuyorsam o ürünün sahibi benim demektir! Dünyada bunun üzerine hiç tartışma yok ve olması da abes olur. Elektriği vermen, suyu vermen, kütüphaneyi vermen seni o ürün üzerinde hak sahibi yapmaz. Böyle yazılar yazmadan önce birkaç kez düşünün.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @prometrik Elektrige para veriyorsun zaten. Bedavaya mi veriyorlar sana elektrigi? Apple gelistirici araclarini ucretsiz sunuyor. Ustune altyapisini kullanmandan ucret almiyor. Elektrik firmasi da elektrigi bedava veriyorum ama altyapimi kullanarak kar elde edenlerin cirosundan pay isterim diyebilir pek ala. Bunun yerine tuketim uzerinden ucretlendirmeyi secmisler sektorun is modeli olarak.

   Ben de diyorum ki madem Apple %30 kessin istemiyorsunuz, gelistirici araclarini ucretli satsinlar, sonra kullandiginiz altyapi hizmetlerini de direk fatura etsinler.

   Yazilim sektorundeki gelisimi tamamen Apple'a indirmiyorum. Lakin Java demissiniz ama Java gelistirme araclari her kafadan ayri bir ses cikartiyor. Kapsamli cozumlerin bir cogu da ucretli. Community surumleri cikiyor son yillarda bir suru IDE'nin ama lisans sartlarindan kimsenin haberi yok. Visual Studio Community mesela enterprise degilseniz kullanmaniz yasal sadece, o da 5 kullaniciya kadar.

   Java'nin ise lisanslamasi ayri bir kabus. Java platformu oyle kafaniza gore is yapabileceginiz bir platform olmadi hic bir zaman. Internetten indirip bir seyler yapabiliyor olmaniz, bedava oldugu anlamina gelmiyor.

   Richard Stallman'in Java Trap yazisini okumanizi tavsiye ederim. Baya meshurdur. https://www.gnu.org/philosophy/java-trap.html

   Java'nin GPL lisansi cok sonradan cikti. 2007 tarihinde...

   Eskiden de vardi dediginiz bireysel yazilimcilik ne kadar yasal cerceveye oturabiliyordu, yapilan isler ne kadar lisanslari tam sekilde yapiliyordu tartisilir.

   Kutuphaneyi vermen de eger lisans sartlarinda o sekilde belirttiysen seni urun uzerinde hak sahibi yapar gayet. Apple yine sadece marketi uzerinden hak iddia ediyor. Bir cok gelistirme araci, ozellikle Epic'in Unreal'i dahil bir yazilimi olustururken Unreal'e dokundugun anda hak sahibi oluyor.

   Epic'in sitesinden:
   "If you use any Unreal Engine code in your product (even just a little), then your entire product is governed by the Unreal Engine EULA for Publishing, and is subject to 5% royalties when your gross lifetime revenues from that product exceed $1,000,000 USD."

   Yani diyor ki ortaya cikan urunde 1 satir bile Unreal Engine kodu varsa o urunden yaptigin ciro 1 milyon dolari gectigi an %5'ini alirim.

   1 milyon dolarin ustune diyorlar ama 1 milyon ciro bu sektorde para degil.

   Yani oyun yaptin %5 Epic'e. (1 milyonu gecersen)
   Steam %30 civari,
   Konsollar yine %30 civari.
   Ustune konsollar kendi gelistirme araclarini parayla satiyorlar ona da para verdin.

   Tertemiz konsol gelistirici araclari ve %35'lik oldun daha adimini attigin gibi.

   Eger komisyon almasinin bir temeli varsa ne kadar alacagi hak sahibinin tercihidir.

   Bir de Apple komisyon almayacak degil ama %30 cok fazla. 10-15 olsa sorun yok diyorsunuz. Kime gore neye gore? %20 alsa %10 olsun diyeceklerdi. %10 olsa birileri yine onu %5 yaptirmak icin ugrasacakti.

  • prometrik @prometrik

   @erginbilgin "Elektrige para veriyorsun zaten. Bedavaya mi veriyorlar sana elektrigi?" bu sözün gerisini okumaya gerek yok hissi yarattı. Zamanım olunca okuyabilirim ama size şimdiden şunu söyleyeyim: Apple a geliştirici olmak için para ödeniyor zaten.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @prometrik Bakin, ben yazilim muhendisiyim. Yurtdisinda calisiyorum. Unity Technologies'de, yani Unity oyun motorunu gelistiren sirkette calistim. Yazilim gelistirme platformlari konusunda ne konustugumu biliyorum. Daha sonra iOS gelistiricisi olarak kariyerime devam etme karari verdim ve hala aktif olarak o sektorde calisiyorum. Dolayisiyla Apple'in uygulama gelistirme sartlariyla ilgili ne konustugumu da biliyorum.

   Apple'dan developer hesabi almak icin odediginiz yillik 100 dolari paradan sayiyorsaniz bence yazilim sektorundeki para konulari hakkinda hic konusmayin. Komik bir amator gibi cikiyor sesiniz.

   Apple gelistirici araclarini ucretle sunmuyor. Gelistirici hesabi acmak isterseniz yillik bir ucreti var karsiliginda da Apple'in altyapi sistemlerine erisim hakkiniz oluyor. Uygulama yayinlamak isterseniz de uygulamanizi kabul etmeden once denetlenmesi hizmeti veriliyor. O 100 dolar sacma insanlar ya da botlar sisteme sacma sapan seyler spamlayamasin diye var.

   100 dolar gibi restoranda yenen yemek parasini gelistirici olmanin ve Apple'in gelistiricilere sundugu tum hizmetlerin karsiligi olarak gormeniz gercekten sadece amatorlugunuzu ve ciddi bir yazilim sektoru tecrubeniz olmadigini gosteriyor.

  • Papa Emeritus @pope

   @erginbilgin 100 dolar 2 tane teknik destek hakkı da veriyor üstelik. 100 dolar sadece spam’ı engellemek için konulmuş bir ücret gibi bir şey bence.

Google Play Store’da kendi ödeme sistemlerini kullanan Netflix, Spotify gibi şirketlere Google’ın ödeme alt yapısını kullanma zorunluluğu geliyor seneye. Apple’a bu yüzden demediğini bırakmayan yorumcular şimdi “APK indirilir yaaa” diyerek savunacaktır 😀 #HaftalıkGündemeMalzeme

Listening to Developer Feedback to Improve Google Play

Posted by Sameer Samat, Vice President, Product Management Developers are our partners and by pairing their creativity and innovation wit...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 48
 • Serhan @srhckr

  Zaten o mevzuda google apple'ın yanındaydı. Kan emici bunlar.

 • CanSimit @cansimit

  Cirodan haraç alınması bana göre doğru değil. Zarar edince zarara da katılıyorsa eyv. Yok sadece kar olunca yüzde alıyorsa yanlış. Sen dükkan kiralıyorsun, benim satışımdan sana ne? Kirasını söyle, vereyim, herkesten de aynı kirayı al, neyse kira onu al. Bu zengin bundan çok kira alayım mantığı nasıl birşey.... Bu aynı Net Neutralıty olayına benziyor. Internet hizmeti satıyorsan senin işin hızla vs. Internet hizmetini sun. Internette ne yapıldığına göre para alınması (gerekirse hızın ayarlanması vs.) çok ahlaksızca. Benim fikrim bu.

  • joevitti @joevitti

   Yazdığınızı anlayamadım, az kazanan bağımsız geliştirici ile milyon dolarlık satış yapan firmalardan aynı para mı alınsın ?

  • CanSimit @cansimit

   @joevitti Elbette. Aynı hizmetin fiyatı zengine pahalı fakire ucuz mu? Bunu bir tek devlet yapabilir. Yoksa tipine göre fiyat belirleyen esnafın yaptığıyla aynı şey.Ben bilgisayar aldım, milyon dolarlık yazılım geliştiriyorsam aynı ürün bana pahalı mı olsun? Bu mu adaletli, ahlaklı olan? Kazançtan vergiyi oransal olarak devlet alır, zararda da vatandaşına destek olur.

  • @raw

   Mesela benim bildiğim Almanya'da AVM'lerde kira ücreti ciroya göre ayarlanıyor.

   (Gördüğüm ve sorduğum yerler için geçerli, her yerde öyle mi fikrim yok)

  • joevitti @joevitti

   @cansimit Mesela herkesten yıllık 1 milyon dolar alınsın, komisyonlar kalksın. Adaletli mi oluyor böyle olunca ?

  • @raw

   @joevitti Bence sorun ne kadar aldığı değil sorun alternatifin olmaması, ben mesela Fortnite'ı küçük kardeşim için indirmiştim ve bu olaylar yüzünden küçük kardeşimle oynayamiyorum, Android olsaydı şu an apk ile oyunu güncellerdim. Ha birde Xbox Gamepass ve Geforce Now gibi sistemleri kabul etmemeside aşırı sinirimi bozuyor. Neymiş bütün oyunları tek tek sisteme entegre etmeleri lazımmış, buna tekelcilik denir işte.

  • joevitti @joevitti

   @raw Fortnite’ın olmaması Epic’in tercihi oldu.

   Apple’ın kendi cihazı olduğu için tekelciliğe girmiyor diye biliyorum. Aynı şekilde konsollarda da alternatif mağaza yok.

   Apple kontrol manyağı bir şirket olduğundan Cloud Gaming gibi kendi kontrolü dışında bir sanal mağaza olmasına şimdilik izin vermiyorlar. Zaten çok fazla kullanan olmadığından çok fazla kullanıcı baskısı yok. İlerisi için nasıl bir ticari plana oturtsak diye çalışıyorlardır, bir ara yol bulunacaktır diye düşünüyorum.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   İnternetten kartla yaptığınız ödemeden banka komisyon alıyor farkındasınız değil mi? Bir de iyzico falan varsa arada onlar da alıyor. Alışverişe aracı olan birim her türlü komisyonunu alır, ticaretin en eski prensiplerinden birisi yeni bir şeymiş gibi konuşuyorsunuz. Teknoloji sektöründen bile bağımsız ticaretin kendisi kadar eski bir olgu bu. Teknoseyir iyzico'ya zararımıza ortak ol diyebiliyor muydu ya da nakit dışı ürün satan birisi bankaya gidip işlemlerden para alma ya da zarara da ortak ol diyebiliyor mu?

   https://www.finanspedia.com/bankalarin-pos-cihazi-komisyon-oranlari-2019/

   Bankalar bile %5'lere varan komisyon alıyorlar bakın. Üstelik sadece ödemeye aracılar. Bunun üzerine geliştirme araçları sunmak, sunucu sunmak, bir sürü daha irili ufaklı hizmetleri uygulamaya sağlamak, bunların tabii ki bir karşılığı olacak.

  • CanSimit @cansimit

   @erginbilgin Aaa bankalar da yapıyormuş tamam o zaman.... mı diyeceğiz? Adaletsiz yanlış iş kim yaparsa yapsın öyledir.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @cansimit Arkadaşım yüzlerce yıldır olan ve sistemin temel taşlarından birisi olan bu olgunun adaletsiz olduğuna karar vermek size, cezasını çekmek de Apple'a mı kaldı. Mantıklı olun biraz. Hukuka aykırı bir durum yoksa istediğini yapar adam. Dünya mükemmelen adil değil, hiç bir zaman da olmadı. Yüz yıllardır hiç bir devlet ya da kurum da bunu düzeltmeye çalışmadı.

   Oldu Apple ürünlerini parayla satıyor diye de dava açın. Kapitalizm adil değil dersiniz sav olarak...

  • CanSimit @cansimit

   @erginbilgin Bir haksızlığa, adaletsizliği karşı çıkmak her insanın görevidir, demek ki bu iş bana düşmüş 😀 Size de Apple savunmak düşmüş.

   Benimn karıma, hatta daha ötesi ciroma ortak olunıyorsa, bi' zahmet zararıma da ortak olunacak - eğer adil, adaletli birşeyden bahsediyorsak. Öyle olmadığının farkındayım. Hukuk, adalet demek değildir (bu kadar temel kavramları karıştırmamak gerekir artık), adaletsiz sözleşmeler vs. hukuki olabilir, gayet normal.

   Birşeyleri yüzyıldır düzeltmeye çalışmamışlarsa artık çalışılmamalı mı? Herşeyin bir ilki vardır... Başkası yapmamış sana mı düştü mantığını argüman olarak öne sürmenizi üzücü karşıladığımı belirterek yorumuma burada son veriyorum.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Bu şirketler google playden çat diye çıksalar hiçbir şey kaybedeceklerini düşünmüyorum.

 • Papa Emeritus @pope

  Dava juriye gitmiyormuş. Bu kadar kompleks bir mesele zaten juriye bırakılmamalıydı. Epic Games’e şimdiden geçmiş olsun, bunun gibi konu hakkında bilgili bir yargıçı ikna etmeleri zor. https://www.macrumors.com/2020/09/29/apple-epic-games-no-jury-trial/

Apple’ın çalışanları için tasarladığı maske. 2020 nelere kadir 😀 Yalnız gerçekten güzel maskeymiş, cerrahi maskelere göre daha iyi koruyacağı belli oluyor. Apple satışa çıkartsa N99 takamayan büyük annem ve dedemlere alırdım.

Unboxing the Apple Mask

Here it is.. The official Apple mask. Latercase - https://latercase.com FOLLOW ME IN THESE PLACES FOR UPDATES Twitter - http://twitter.com/unboxtherapy Faceb...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • arvelo @arvelo

  tekrar kullanılabilen hiçbir maske bana güven hissi vermiyor. en basidi yıkanılan şeyin gözenekleri açılır ve deforme olur yavaş yavaş.

 • Agab @agab

  Güzele benziyor ama koruyacak hissi hiç vermedi. Karton gibi resmen. Cerrahi maskeler çok farklı 😀

 • qubit @qubit

  Eleman bunu da tedarik etmeyi başarmış 🙂 Tasarım güzel. Fakat malzemesi nedir onu göremedim.

  • Papa Emeritus @pope

   Apple Retail’da çalışan biri yollamıştır. Bu maskeler Apple Park’ta da kullanılacağı için çok iyi malzemeden üretilmişlerdir herhalde. Retail’de bir salgın olsa en fazla store kapatılır bir süre ufak zarar ederler ama Apple Park’ta bir salgın durumunda milyarlarca dolar zarar ederler.Hardware takımının virüs nedeniyle 2 hafta işe gitmemesinin yaratacağı kaosu tahmin bile edemiyorum,

  • qubit @qubit

   @pope evet ya firma gönderiyor ya iyi bir arkadaş çevresi var ya da iyi para ödüyor.

   Yani yeni binadan ziyade tedarikçilerinde yaşanacak sorunlar daha çok maddi zarar veriyordur. iPad alıyorsun 1 ay sonra gönderebiliyorlar. Yeni telefon ve MBP'lerde de kesin aynı sorun yaşanacak, ürünler tedarik edilemeyecek.

 • makesome @makesome

  kore gazisi dedesi olan ya da koreli bir tanıdığı/komşusu olan belki görmüşlerdir. Kore büyükelçiliği gazilerin ailelerine ve vatandaşlarına bu tip maskeleri dağıtmıştı. Onlarda tekrar kullanılabilir. Tip olarak ise benzer şekilde çene ve burun kısmını tam kavrıyor. İlk taktığınızda gerçek bir maske taktığınızı hissediyorsunuz. Bizde satılanlar gerçekten fasafiso. Bunlarda nefes almak gerçekten zor, işini yaptığını hissettiriyor.

Bir haftadır iPad Pro 2020 kullanıyorum, piyasaya çıkan ilk 6 GB RAM’li iOS cihaz. iOS’in ram yönetimi çok iyi olduğundan 4 GB RAM’i geçtim 3 GB bile gayet yeterli ama 6 GB RAM farkını gerçekten hissettiriyor. Neredeyse hiç bir uygulamanın yenilendiğini görmüyorum gün içerisinde. Yeni iPhone’lar 6 GB RAM’e sahip olmazsa almayı aklımın ucundan bile geçirmem artık. #Apple

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Series X’in 1TB ekstra hafıza kartı 220 USD olacakmış. Bence olması gerekenden pahalı. En azından HDD’de oyunları depolayabileceğiz. #Xbox

Microsoft’s Xbox Series X 1TB expandable storage priced at $219.99

Next-gen console storage isn’t going to be cheap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11

Sizce Amazon bu siparişi iptal eder mi? Benim bildiğim kanun ithalatçıları ilgilendiriyor, bireysel alımları etkilemiyor ama çok emin değilim. Bu sipariş iptal edilirse ülkeye “rage quit” atıp ilk uçakla İtalya’ya dönerim virüs falan demeden. Ek olarak bence bu vergiler bence cari açığı arttırıyor. İnsanlar her ürüne aniden ekstra bir vergi gelebilir korkusuyla normalde almayı düşünmedikleri şeyleri bile alıyor. Hadi kur bir anda artmıyor fakat vergiler bir gecede %50’ye çıkabiliyor. Böyle cari açık falan kapatılmaz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 26

Amazon.de den PS5 alanlar hesaplarını kontrol etsin. Arkadaşım hatalı vergi hesabı sayesinde 4.300’e digital versiyonu almıştı fakat biraz önce Amazon siparişi iptal etmiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İlk defa bir konsolu çıktığı hafta alıyorum 😀 Dün ki Bethesda olayına kadar biraz bekler yurt dışına döndüğümde alırım diyordum fakat bir anda gaza geldim. Lanet virüs olmasaydı şu aleti insani vergilerle alabilecektim 🤬. Merak edenler için TR'ye yollanınca bugünün kuruyla 6.000'e geliyor. Elimde şu an 1.5 yıl daha garantisi devam eden bir One X ve oynamadığımdan dolayı 6.72'de(Korsana olanak veren sürüm) kalmış PS4 Fat var. Bu cihazların 2. el piyasası ne kadar eder sizce? Sahibinden de satmaya çalıştıkları fiyatlar bana biraz yüksek geldi. Cihazlara talip olmayı planlayan biri varsa yorum bırakabilir. Edit: Fiyat olarak PS4’e 2.400, One X’e 2.900 düşünüyorum. #Xbox #Playstation

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Ps4 fat kırılabilir sürüm galiba o ? 6.72 araştırmak lazım ama 2 üstüne gider. One x'e gelirsek 2500 2200 falan o civarlarda gider her halde ? ha ama piyasa şuan karışık bunun 1. nedenin pandemi, 2. nedeni ise ''YENİSİ ÇIKIYO AĞBEEEEEY ESKİYİ SATAAAAAAAK ONU ALIRIK '' kafasında oluyor.

  • Papa Emeritus @pope

   PS4'ten umutluyum kırılabilir sürüm olduğu için 😀 Kırılınca 2. el değeri çok artıyor diye pek oynamadığımdan bilerek güncellemedim. Korsanların ilgisini çeker umarım 😀

  • Orcun @orcun

   @pope Zaten genelde sana ilk olarak bu al satçı tayfa yazacak. Abi gelip alıyım ama şu para olur mu ? dükkan mükkan sahipleri yazar vs. öldürmeye çalışırlar ama satma bunlara adam gibi insan çıkana kadar bekle ve çıkıyor. Ben 9t'i satarken çok adam eledim. Gelip alıyım abi son kaç olur vs. cebimde abi 1500 ver olur mu öğrenciyim, yok bende 6s plus var takas olur mu vs. vs. iyi diyorum konum atayım gel al ama şu fiyat son ötesi yok mal başında bana ekstra pazarlık yapacaksan hiç gelme deyip yolluyorum. Öğrenci elemana da bende öğrenciyim diyorum, 128 gb alma 64 lük al ama 1500 e zor dahada çık 64 lük al 128 liği ne yapacan deyip onu da savuşturuyorum. 6s plusçıya da pili yüzde 90 home touch id çalışıyorsa ekran değişmemişse üste 1000 lira ver takas yapam deyip onu da tekmeliyorum. 1 hafta falan işte çok böyle eledim. Biri çıktı abi 9t alacam telefoncudan diye öyle mevzuya girdi vs. vs. çocuk telefoncudan daha ucuza alacaktı ben yanında kılıf şu bu veriyorum herşeyine yardım ettim diye benden aldı. 😀

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @orcun Bu kirilinca online yalan mi oluyor arti tum oyunlar calisabiliyor mu?

  • Papa Emeritus @pope

   @extreme Online yalan oluyor ama Last of Us Part 2’ye kadar çıkan tüm oyunlar korsan olarak çalışıyor. Fantezi isterseniz Linux falan da kurulabiliyor.

  • Orcun @orcun

   @extreme Öyle online komple yalan oluyor internet de bağlamamak lazım. Daha üst sürüm istemiyorsa oyun yani 7 küsür şartı koymamışsa hepsini oynarsın.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @pope demek ki kernelden patlamis

 • Joe @joe

  6.72 ps4 kırılabiliyor. 2700-3000 civarı eder.

 • Papa Emeritus @pope

  Aklımda ki fiyatı belirledim. Fiyat olarak PS4’e 2.400, One X’e 2.900 düşünüyorum. TS’ye özel biraz indirimli yazdım ki garip garip tiplerle uğraşamayayım Sahibinden’de.

 • Saylam06 @saylam06

  Hangi Amazon bu? Diğer Amazon'larla fiyat karşılaştırması yaptınız mı?

  • Papa Emeritus @pope

   Amazon.it . Diğer Amazon’larla oynasa oynasa 10 EUR falan oynuyor ama normalde İtalya’da yaşadığım için Amazon.it’den çok alış veriş yaptım. Bundan dolayı Amazon.it’yi seçtim ama Amazon.de Türkiye’ye gönderim için daha iyi bir seçenek olabilir.

Bethesda ve Obsidian aynı çatı altında artık. Bu ikisi birlikte çalışırsa ortaya muazzam işler çıkar. Microsoft açık dünya rpg’lerini tekeline aldı resmen. Exc. konusundaysa anlaşmaları imzalanan oyunlar PS’e gelecektir fakat gelecek Fallout, Elder Scrolls, Doom, Dishonered vs... PS’e çıkmaz herhalde. Oynayacak olanlar game pass ile Xcloud’tan veya PC’den oynasın diyeceklerdir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

YouTube mobil websitesi iOS cihazların picture in picture özelliğini, premium olmayan kullanıcılar için engellemeye başlamış. Gerçek anlamda tekel olduklarından istedikleri gibi at koşturuyorlar. #HaftalıkGündemeMalzeme

Picture in Picture on iOS 14 No Longer Working With YouTube's Mobile Website in...

Apple in iOS 14 added Picture in Picture to the iPhone, a feature designed to let you watch a video in a small screen on your device while you...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 27