Reddit, Twitter gibi API'larını ücretli yapacakmış. iOS'te açık ara en popüler olan 3. parti Reddit uygulaması olan Apollo için yıllık 20 milyon USD gibi absürt bir ücret çıkmış. Apollo uygulaması normal uygulamaya göre çok iyi bu uygulama kalkarsa Reddit kullanmayı bırakan çok fazla kişi olur. Aşağı da verdiğim linkte geliştirici kendi problemlerini açıklamış ve aslında oldukça ilginç bir noktaya parmak basıyor. Benim gibi Apollo'yu çok sevenler hadi aylık 2.50 USD(ortalama kullanıcının API masrafıymış) ödesin, adamın bu miktarları ödeyebileceği bir kredi kartı yokmuş 😀
https://reddit.com/r/apolloapp/comments/13ws4w3/had_a_call_with_reddit_to_discuss_pricing_bad/

Reddit’s API pricing results in shocking $20 million-a-year bill for Apollo

Apollo developer says pricing isn't "remotely reasonable."
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

Bugün yine fikrimi değiştirdim, büyük ihtimalle gitmeyeceğim 😀 Tek günlük bir etkinlik için değmez gibi. Apple Park’ı zaten gezdim, eski WWDC’ler gibi tanışma kaynaşma ortamı olmuyor o yüzden pek anlamlı gelmedi. Uzun süredir 2 aylık bir ABD gezisi istiyordum ama bu aralar maalesef uygun değil ondan dolayı 10 gün takılıp dönecektim. O 10 gün için 33.000 TRY’si uçak bileti olmak üzere 65.000 giderdi. Bu etkinliğin en büyük avantajı ne olacaktı? Gözlük hediye olarak verilirse onu alabilmek ama vermezlerse hem büyük masraf, hem de inanılmaz bir burukluk olacaktı. ABD gezimden de keyif alamayacaktım. AR/VR başlığı kesin olarak verilecek olsa yine hiç düşünmeden giderdim ama verileceği kesin değil. Vermeyi planlasalar bile atıyorum sadece ABD’de yaşayan geliştiricilere veriyoruz diyebilirler ki o travma olur. Bu etkinliğe harcayacağım parayı kenarda turarım, gözlük çıkar çıkmaz ön siparişi veririm hatta bizim şirkete bile aldırabilirim cihazı. ABD’ye daha uygun bir zamanda giderim diyorum, yeni yenilettiğim için 2033’e kadar vizem var zaten. Vize süresi konusunda cimri değiller iyi ki 😀

https://teknoseyir.com/durum/1644522

WWDC23 daveti almama rağmen San Francisco/San

WWDC23 daveti almama rağmen San Francisco/San Jose'nin çok uzak olması nedeniyle gitmek konusunda kararsızdım ama yarın bileti alıp 3 gün sonra gitme kararını kesin verdim. Içimden bir...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

WWDC23 daveti almama rağmen San Francisco/San Jose'nin çok uzak olması nedeniyle gitmek konusunda kararsızdım ama yarın bileti alıp 3 gün sonra gitme kararını kesin verdim. Içimden bir ses(kesinlikle bilgim yok) katılan geliştiricilere bu aralar çok konuşulan Apple VR/AR geliştirme kitinin verileceği yönünde gaza getiriyor. Bu kadar pahalı bir cihazın tüketiciye çıkmadan önce geliştiricilere dağıtılması gerekli, bu cihaz için geliştiricilerin bile 3-4 bin USD vermesi zor. WWDC23'e çağırılan 500 kadar geliştirici için cihazları dağıtmak ekosistem için zorunlu. Nasıl bir ürün çıkar bilmiyorum ama geliştiricilere ulaşmaları en önemli yükümlülük.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10

Sahte şefte ortaya çıkmış 😀 Türk bir arkadaş kendisini yıllarca İtalyan şef diye tanıtmış. Hiç mantıksız değil açıkçası, 2-3 kat fazla maaş alır ismi nedeniyle. Şu Urla enginar festivali denilen beyaz yakalı parası emici saçma festivalde “workshop” yaparak ne beyaz yakalı yolmuştur bu arkadaş. Şef olsam ismimi kesinlikle İtalyanca bir isimle değiştirirdim. Gordon Ramsey’e vatandaşlık verip adını Gökhan Ramiz yapın giderler yine Alberto Rosso önünde kuyruk oluştururlar. İthal malın(neresi olduğu önemsiz) bir kalite göstergesi sayıldığı toplumda böyle şeyler görürüz.

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-yalcin/sulun-osman-mutfakta,40169

Sülün Osman mutfakta!

Anadolu’dan gelen saf köylülere Galata Köprüsü’nü satan dolandırıcılar kralı Sülün Osman’ın ruhu, mutfakta hortladı… İstanbullu batık tekstilci Cengiz Düşünceli, İtalyan...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bakalım bize ne zaman gelir bu akım. İspanya’da komplocular, yalan söylediklerine hatta hava durumu kontrol ettiklerine inandıkları için meteorologları taciz etmeye başlamış.

'Murderers' and 'criminals': Meteorologists face unprecedented harassment from...

National weather services, meteorologists and climate communicators in countries from the US to Australia say they’re experiencing an increase in threats and abuse, often around accusations they are...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Roger Waters’ın siyasi görüşünü sevmem ama Berlin’de verdiği bir konserde Nazi subaylarını andıran(Kesinlikle gamalı haç yok) bir kıyafet giydiği için soruşturma açılmış. Bu kostümü neredeyse 40 yıldır giyiyor, kinaye amaçlı bir kostüm. Daha önceden Almanya’da defalarca giymişliği var ama bilin bakalım ne değişti? Rusya yanlısı bir tutum içerisinde kendisi. Soran olursa ifade özgürlüğü var derler, işlerine gelince hemen soruşturma açıyorlar.

https://www.bbc.com/news/world-europe-65725902.amp

Roger Waters investigated over Nazi-style costume - BBC News

Authorities are investigating the ex-Pink Floyd star after he wore the controversial outfit in Berlin.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ersoy @ersoy

  tam bunu yazsam mı diyordum, ömrü faşizm ile savaşmış adama nazi propagandası yaptın diyorlar. aynı bizde fetö ile mücadele edenlere fetöcü demeleri gibi. ayrıca rusya yanlısı değil, sadece bu savaşta rusya kadar nato'nun da sorumlulukları olduğunu söylüyor. bir de israil meselesi var tabi, iki taraftan saldırı altında. çağımız şekil çağı düşünceye, geçmişe bakılmıyor. iki dans eden adamın bir anda kurtarıcı olması gibi. insanlar düşünmeye yoruluyor, iki dakikalık tik tok videosu ile oy kararı veren tanıdık var.

 • caerium @cozalp

  Tam 10 yıl önce itü'deki konserinde beraber faşistliğe karşı durmuştuk, malum olaylar sonrasında. Kafası yandı şimdi Rusya konusunda.

 • Fullmoon @dolunay

  İyi yapmışlar, soruşturulsun, soruşturmadan korkmamak kaçmamak lazım.

  Benim şahsi fikrime gelirsek, işgalci saldırgan Rusya'yı tutan kişiden her türlü pislik beklenir, gizli nazi ve pedofili çıkarsa hiç şaşırmam.

  • Papa Emeritus @pope

   Ben buna katılmıyorum açıkçası. Bugün bunu engellerler, yarın kendilerinin haksız olduğu bir savaş olursa ona karşı çıkanları sustururlar.

  • Fullmoon @dolunay

   @pope Soruşturmanın yaptırımı nedir? Gözaltında mı tutuluyor soruşturma boyunca??? (Aksine reklamı oluyor) Mahkum olursa kanıtlara tüm dünya insanları bakar, değerlendirir, tanınmış birisi sonuçta, mahkumiyeti ses getirir.

   Bir suçu kabahati yoksa, aklansın, varsa da cezasını çeksin. Kimsenin susturulduğu gibi bir durum görmüyorum.

  • Papa Emeritus @pope

   @dolunay Bir şey çıkmaz zaten ama bir çeşit baskı unsuru sonuçta. Gözaltına almasalar bile ifadeye çağrılmak, soruşturma kapsamında olmak rahatsızlık verici şeyler.

  • ersoy @ersoy

   adam rusya'yı tutmuyor, ömrü savaşa karşı olmakla geçmiş. sadece batı'nın savaşı engelleyebileceğini ama bilerek bunu yapmadığını söylüyor. aslında adama gıcıklıkları rusya olayından çok filistin meselesi, asıl o kesim kullanıyor bu rusya olayını.

  • Fullmoon @dolunay

   @ersoy Savaşı pardon haksız işgali başlatan Rusya zaten, bu nasıl mantık?

  • ersoy @ersoy

   @dolunay savaşı rusya başlattı ama batı da rusyayı bir savaşa çekip içini oymak için ince ince çalıştı. olayların geçmişine bakarsan görürsün. mevzu kimin haklı ya da haksız olduğu değil. kimse sütten çıkmış ak kaşık değil.

  • Fullmoon @dolunay

   @ersoy Tecavüz için tahrik bahane değil. Saldırgan ülke yanlıştır, hatalı olandır.

  • ersoy @ersoy

   @dolunay bence de, rusya full haksız ama bir ama da var yani, onu göz ardı etmemek lazım, her şey siyah beyaz değil bu hayatta. (ha bu arada putini hiç sevmem, umarım bu savaşın sonunda dünya ondan kurtulur) ek yapayım; roger bir batılı olarak kendi tarafını eleştiriyor bunu anlamıyorlar ya da anlamak istemiyorlar

  • Fullmoon @dolunay

   @ersoy Tabi siyah beyaz sadece Beşiktaş var hayatta ama Nasrettin Hoca fıkrasındaki gibi 'hırsızın hiç mi suçu yok' demeye getiriyor bazıları.

ABD’nin hazinesinde sadece 38 milyar USD kalmış😀 Cumhuriyetçiler ve Demokratlar anlaşamadığı için batarlarsa gerçekten gülerim ama sonumuz çok acı olur. ABD işin içinden hızla çıkar, dünyanın geri kalanı sürünür 2007’de olduğu gibi. Çok garip bir şekilde AB’nin o yıllarda da kendi içinde ekonomik problemleri varken, ABD krizi ölümcül darbeyi atmıştı hala tam toparlanamadılar. Şimdi enflasyon, stagflasyon, savaş gibi problemlerle boğuşurlarken yine bir ABD krizi ölümcül darbeye sebep olabilir.

https://fiscaldata.treasury.gov/static-data/published-reports/dts/DailyTreasuryStatement_20230525.pdf

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 20

3 yıldır ilk defa ATM’den nakit çekmeye çalıştım ve sonuç bu. ATM zaten ben öldüm beni salın diyordu. En azından arızalandığını anlayıp, parayı hesaba yollayabildi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Dün yoğunluktan hiç bir şeyi takip edemedim. Almanya yeniden gözden geçirilen veriler sonrası resmi olarak resesyona girmiş niye söylemiyorsunuz. Verilerle oynamak bile kurtaramamış bu sefer 😀 Stagflasyon bile denilebilir aslında, ekonomi küçülürken sahte enflasyon ve işsizlik verileri bile yüksek sonuçta.

https://www.reuters.com/markets/europe/germany-enters-recession-2023-05-25/

German economy entered recession as inflation hurt consumers

The German economy was in recession in early 2023 after household spending in Europe's economic engine finally succumbed to the pressure of high inflation.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Nvidia neler yapmış öyle. Tüm beklentilerin üstünde ilk çeyrek sonucu açıklandığı için bir gün içerisinde hisseler %25 artmış, şimdilik 939 milyar USD hacimde yakında 1 trilyon USD üstü şirketler arasına girebilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap