Evet arkadaşlar kripto oynayacağınız borsayı düzgün seçin.

Dün Terra Luna sıfırlandığı zaman 10 dolar civarına 10 milyon civarı Luna almak için pusuya yatmıştım. Kullandığım uygulamada da fiyatlar akıyor her şey normal görünüyor. 1-2 saat önceden de test alımı yaptım ufak bir miktar, her şey normal. Otomatik limit emir girdim bekliyorum. Bir yandan da pusudayım ama otomatik emir iptal olur falan market emri girerim hemen diye. Fiyat istediğim seviyeye geldi, tak limit emri iptal oldu işleminizi gerçekleştiremiyoruz teknik bir arızadan dolayı diye. Market emri girmeye çalışıyorum yine aynı. Adamlar kapatmışlar meğerse satışı ama hiç bir uyarı yok, normal listelenmiş her şey çalışıyor görünüyor. Almaya çalışınca alamıyorsun meğerse arkadan sistemden kapatmışlar o arada.

Binance'de kullanmıyorum normalde, üyeliğim dahi yoktu. O yüzden hemen oraya geçip ordan da alamadım. Şimdi 1500 dolara çıkmış olacaktım. Binance'e üye olana kadar Binance de işlemleri durdurdu. Sonradan aldım Binance'den tekrar açılınca 3'e katladım parayı ama içime oturdu bütün yaptığım planın böyle çakallıklara yem olması.

Not: Sakın Luna'ya falan girmeyin. Ben oyun niyetine, 10 dolar gibi oyuna vs. harcayacağım bir miktarla eğlencesine takılıyorum. Çakmakla yakıp gülemeyeceğiniz bir miktarla sakın böyle şeyler denemeyin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Alim Bozkayalar @sqn

  4 paragraflık yazıdan hangi siteden uzak durmamız gerektiğini beklerdim en azından.

  • katan @katan

   Türkiye'de olmadığı için söyleme gereği duymadım. Revolut. Enpara gibi online bir banka aslında. Öyle tek tük bazı kriptoları da al sat yapabiliyorsunuz. Ama kendi içinde, transfer imkanı falan sunmuyor. Banka olarak kullanıyorum normalde, özellikle kripto için üye olduğum bir şey değil.

  • Alim Bozkayalar @sqn

   @katan kripto zaten riskli bir mevzu, sadece binance'den hesap açtım, oraya bile para atmaya çekiniyorum.

  • katan @katan

   @sqn Yani o da 100% güvenilir değil. Onlar da kapattılar işleme bir süre. Ama zincir tamamen durmuştu o yüzden anlaşılabilir bir nebze.

   Burada olay kriptonun riskli olması değil. Çakal bankanın 1 gün boyunca coini hala listede gösterip, otomatik işlem girmenize vs. dahi izin verip, sizi kendisine kitlemesi. Baştan işlemi durduklarını söyleseler, ya da listeden kaldırsalar gider başka borsada beklerdim.

   Daha ben bu yazıyı yazdım şimdi mesaj gönderdiler Luna'yı delist ediyoruz, işlemleri de durdurduk diye. 24 saat sonra.

Steam cüzdan kodu kolayca nereden alınır? Kartım Steam’de çalışmadığı için kod alayım dedim. Yok tc kimlik, yok telefon onayı, yok evlilik cüzdanı uzadı gidiyor. Yok mu kolay, güvenilir bir site?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geçen gün Mercedes E class aracımın arka frenlerinde sıkışma olduğu için yetkili servisin uçuk bir fiyatla arka fren diskleri, balatalar, el freni pabuçları ve her şeyi değiştirme teklifinden bahsetmiştim. Sonra servisin usta raporunu isteyip baktım. Adam balatalar %50-60da, diskte minimal aşınma var demiş. Frenlerin oldukça iyi durumda olduğunu eklemiş. Sökülüp kaliperde mi el freninde mi sıkışma var bakılması lazım demiş. Bunu servis temsilcisi tüm arka frenlerin değişmesi gerek şeklinde aktarıyor.

Bugün tavsiye üzerine güvenilir bir yere götürdüm. El frenindeymiş sorun. Pabuç ve aksam değişimi TRW marka ile yetkilinin 4’de 1’i fiyata yapıyorlar şimdi.

Yetkili servise güvenmeyin yani. Mutlaka usta raporunu da isteyin size bir onarım planı verdikleri zaman. Ordan anlarsınız zaten. Sapasağlam frenleri değiştireceklerdi yok yere.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 14

Bugün aracımın periyodik bakımını yaptırdım yetkili serviste. Mercedes E serisi. Araçta düz ilerlerken direksiyon bırakınca hafif saga meyil vardı. Bir de frene basınca yine sağa çekiyordu. Arka frenler sıkışmış diyorlar. Araç liftte iken el ile tekerleri döndürürken tekerler zor dönüyormuş. Arka diskler, balatalar ve el freni pabuçları değişecek dediler. Sağlam da bir fiyat çıkardılar. Ne yapsam bilemedim. Hele bir de yaparken kaliperlere de para sıkışmış abi derlerse kalpten gideceğim her halde.

Sorum şu, bunlar değişince kesin sorun çözülür mü? Sonra pardon ya sorun bilmemnedeymiş onu da yapmamız lazım olmasın?

#OtoSeyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 29

Microsoft aslen bir servis firması. Asla ne donanımda, ne de yazılımda rakiplerine baskın gelememişti. Windows dahi bir servise dönüştürülmeye çalışılıyor.

Oyun konusunda ise sonunda başarısızlıklarını kabul ettiler ve en iyi yaptıkları şeye odaklanmaya karar verdiler. Servis haline gelip kullanıcı tabanını oluşturduktan sonra, yani iş modelinin bir nevi proof of conceptini başardıkları anda zaten büyük yatırım yapabilmelerinin önü açıldı. Hızlıca büyük alımlarla sektörün geleceğini parsellediler.

Üstelik inanılmaz bir çakallık yaparak Series S gibi bir cihaz çıkartarak konsolda yeni nesili, dolayısıyla Playstation’u da kilitlediler. 3rd party stüdyolar madem Series S’e de çıkmak zorundaysak niye Playstation 5’e göre oyun yapalım, 4’e de çıkabilecek iken diyerek 5’i görmezden gelmeye başlayınca 5 tamamen yetim kaldı.

Üstüne bir de Sony arzda sıkıntı yaşayıp kendi oyunlarını bile kitleye ulaşmak için 4’e göre yapmak zorunda kalınca, Microsoft’a da topu boş kaleye göndermek, tabuta da çiviyi çakmak kaldı.

Sony hantal bir Japon firması ve Microsoft kadar bir bütçeleri de yok. Yaptıkları oyunlar ise çok maliyetli olduğundan niş devam etme imkanları da yok. Yeterli Playstation 5 kullanıcısı olmaması büyük exclusive arzının eninde sonunda durması demek. Bu yüzden Sony PC’ye çıkmaya başladı apar topar. Yani yakında Playstation sadece bir yayıncı haline gelecektir.

Microsoft resmen kazanamadığı pazarı yok etti. Umarım ilerde yine bir şekilde exclusive konsepti olmasa da konsol vari cihazlar devam eder çünkü fiyat avantajı kullanıcı için büyük.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Yazılımda nasıl baskın konuma gelemediler ya; işletim sisteminde kimse söz geçiremiyor. Windows olmadan, neredeyse hiç kimse pc satamıyor. Bir kişiye, sırf birden fazla pc'si var diye her biri için lisans geydirmeye çalışıyor. Office, oldukça iyi seviyede açık lisanslı karşılıkları olmasına rağmen oldukça yoğun şekilde tercih ediliyor. Çok ciddi sunucu ihtiyaçlarında Windows Server sürümü tercih edilebiliyor.Donanım işinde baskın değiller ama başka bir kimse de baskın değil ama çoğu kaliteli marka kadar kaliteli donanım üretiyor/ürettiriyorlar (ki ben MS'î sevmem normalde).

  Buradaki sıkıntı MS, Sony, Apple, Google gibi firmaların çok tutucu, inatçı ve megaloman davranmalarıdır, bazı konularda.

  • katan @katan

   Windows dışında saydığınız bütün ürünleri aslında servis. Windows’u da servise çevirmeye çalışıyorlar. Windows ise tekelliği sayesinde bu noktalarda. Rakibi yok ki. 🙂

Office 365 lisansını uygun ama sağlam alabileceğimiz güvenilir bir site var mı? Yoksa direk Microsoft sitesinden mi almalı?

Yıllık 549 tl diyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhabalar, 2011 model E350 coupe bir araç aldım bugün. Yalnız sonradan fark ettim, sol ayna biraz ayarsız. Şöyle yani ayna ayarlarken en sola kadar çeksem dahi %75 arabanın kendisini görüyorum. Daha fazla sola dönmüyor ayna. Sağa doğru baya dönüyor zaten iyice arabanın kendisinden başka bir şey görünmüyor. Bu nasıl düzeltilir? Basit bir ayarı mı var acaba önce elle falan düzeltmemiz gereken?

#OtoSeyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10

M1 Macbook Air için en uygun fiyat güvenilir olarak nerede?

Pt’den eğitim indirimiyle bugün sipariş verecektim tam stok bitti gözümün önünde.

BeğenFavori PaylaşYorum yap