Oturduğum bölgedeki 5G altyapısı sonunda iyileştirilmiş. Yakın zamana kadar 4G ile aynı hatta bir tık daha kötüydü. Şimdi ama ev internetini değil bunu kullanmayı düşündürecek hale gelmiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8

5 saattir uğraşıyorum bir gamepass alamadım.

Yurt dışındayım, Macbook kullanıyorum, normal internetten girdim satmadı. Store bölgesiyle kart bölgesi farklı dedi. Dedim her halde Microsoft hesabım Türkiye'de kalmış. Türk kartımı girdim, ona da aynı hatayı verdi. Sonra Türkiye VPN açtım yine vermedi. Sonra döndüm dolaştım baktım Microsoft hesabımın bölgesi İngiltere'ymiş. (İngiltere'de yaşamıyorum.) Onu yaşadığım yere çektim vermedi. Türkiye'ye çektim, Türkiye VPN açtım, Türkiye kartıyla denedim yine vermedi. Yarım saat ordan oraya tıklaya tıklaya sonunda bir desteğe bağlandım, Windows'tan deneyin dediler. Oturdum Parallels ile Windows kurdum yine alamadım. Tekrar desteğe bağlandım, bölge değiştirmişsiniz bir gün bekleyin sisteme iyice bir işlesin öyle deneyin diyor.

Ulan parasıyla alamıyorsun, bölge dediği neyin bölgesi belli değil. Xbox bölgesi ayrı bir yerde farklı, Microsoft hesabı bölgesi ayrı bir yerde farklı. Xbox.com'dan başlıyorsun kendini Office365'in içinde buluyorsun. Bu ne rezillik ya. Bir banka kartı bölgesiyle IP'yi eşleştirip bir üyelik verecek onu bile beceremiyor. Vazgeçtim parası neyse verip kendim alırım oyunları.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Kreetwight @kreetwight

  Xbox üyeliği almaya çalışıyosun anladığım kadarıyla. Microsoft hesabında yaptığın değişiklikler 30 gün kadar aktif olmayabilir. Bende telefon numarası ve şifre için 30 gün sonra aktif etti. Sonra MS Türkiye sitesinden Türk kartıyla ödeme yaptım. VPN çok gereklimi bilmiyorum çünkü direk tr sitesine girebiliyosun ama ben yine de açık tuttum.

 • Bezmialem @bezmialem

  "Subsystem for Android" için Windows'ta bölge değiştirince anında Kanada'ya geçirmiştim, sonra da Türkiye'ye döndüm.

 • Erdinç B. @erdincb

  Bu tarz sistemlerde günlük işler olur. Yani gün içinde yapılan bazı önemli işlemler geçici bir tabloda tutulur, gece ise veritabanı tabloları belirli bir sıra ile güncellenir. Belki bölge değiştirme işini de bu şekilde işletiyorlardır. En azından Microsoft'un Crm'i (Müşteri İlişkileri Yönetimi) bu şekilde çalışıyor.

Nvidia ortalığı duman etti. Ben de dükkanı iyi yere açmışım. Son zamanlarda düşen piyasanın acısını sildi attı valla. Teknoloji bu yönde devam ederse daha çok yürür bu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

5G'ye geçtim pişman oldum. Güya bunun olayı ping'i düşürmesi, 4G'den yüksek ping veriyor. Böyle devam ederse 4G'ye ayarlayıp unutacağım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dijital anıların kaybolma ihtimali beni uzunca süredir rahatsız ettiğinden, dijital fotoğrafları da seçip beğenip bastırmanın, karar verme kısmının özellikle çok zor gelmesinden, bir de estetik farkından ötürü analog bir fotoğraf makinesi almaya karar verdim.

Biraz araştırdım, Canon AE-1, Canon-A1, Pentax K1000, Minolta X-700 ve Minolta X-500 çok tavsiye edilmiş. Çocukken kullandığımız basit makineler hariç analog tecrübem hiç yok. Full manuel de çekerim ama bazen de hızlıca anı yakalamak için otomatik modunun olması işime yarar.

Var mı bunlardan anlayan, tavsiyede bulunabilecek birileri?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 11
 • kortex @kortex

  @katan onu alıp köşeye atacaksın sonra 😅

 • katan @katan

  @kortex Instax'ı yıllardır kullanıyoruz. Ayda 10-20 fotoğraf çekiyorumdur. 😀 Bence atmam.

 • Ş.A.Y. @sahin

  Benzer hislerim var. Düzenli olarak Kodak kağıtlar alıp Canon yazıcımda baskılar alıyorum. Filmli makinem var ancak sandığınız kadar pratik olmuyor.

 • katan @katan

  Arkadaşlar benim için bir akşam yemeği parasına alabildiğim bir şey. Kullanmazsam kullanmam süs olur sıkıntı değil. Bilen varsa bilgi versin. Niye bu kadar alma ısrarı yahu?

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   bildiğim için bilgi veriyorum işte "yapma, sandığın gibi değil" diye, maliyetle hiçbir ilgisi yok konunun

   hobi olarak değil daha yoğun bir kullanım için soruyorsun, hobi olsa al analog takıl bütün dertlerini çekmeye değer o zaman ama senin durumunda mantıksız

   tarihi eser antika bir makine alacaksın, sürekli arıza verecek, maddi olarak üzmese de sürekli uğraştıracağı için canın sıkılacak, sürekli tamir gerekecek, ışık sızacak film çevirmeyecek bir sürü saçma sapan dert çıkacak

   oldu da kamera düzgün çalıştı diyelim piyasada film bulamayacaksın, üretimi bitme noktasında ve nadir bulunuyor artık, elinde olanlar da deli paralar çekiyorlar safi israf, filmi buldun her şey çok güzel tamam çekiyoruz dedik, 36 poz çekeceksin yarısı çöp olacak, tab ettirmek ayrı dert bastırmak ayrı dert, bu banyo işlerini tab etme işlerini yapan sayılı yerler kaldı, her türlü mecbur onların kucağına düşeceksin, baskı işi yine dert, basamıcaksın öyle istediğin gibi, analog çekip taratıp dijitale çevirip dijital basacaksan analog çekmenin manası yok, analog çekip analog basayım desen basacak yer yok gibi bir şey

   yapmak istediğini anlıyorum ama analog doğru bir seçenek değil bunun için

   analog alıp böyle dertlere gireceğine instax makinelerden al, fujide ve canonda var, polaroid kafasında direkt çekip basıyorlar

   fujifilm instax mini
   canon zoe mini
   telefondan çektiklerini hızlıca yazdırmak için canon cp1300 / cp1500
   güncel polaroid modelleri de vardı

   bunlara bak

  • katan @katan

   @gurkan-atilgan hocam okumadın sanırım yazdıklarımı. Instax Square kullanıyorum zaten. Daha çok ayar ve manuel kabiliyet aradığım için bir üst seviyeye geçmek istiyorum. E biraz hobi tabii ki. Hobi değil demedim ki ben.

   Yurt dışında yaşıyorum. Film her yerde satılıyor. Analog çeken arkadaşlarım hiç sıkıntı çekmiyorlar. Ne tab konusunda ne film konusunda.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @katan sonradan gördüm instaxı

   ne diyim, dert arıyorsun kendine tarafını seç maceraya katıl o zaman 😀

   @mrx dediği gibi mümkün olan en dertsiz analog makineyi bulman lazım, dijitalden önceki son filmli modellerden bulabildiklerini incele aklına yatanı al, telegram varsa yaz bana seni bi gruba alayım analogla ilgili, belki biliyorsundur zaten "ahanda fotoğraf"

Bu daha beter çıktı. Anlaşamıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Silicon Valley Bank ile iş yapanlar burada da vardı galiba. Özellikle ABD'ye gitmeden orada şirket kurma sisteminde bir sürü insanın kullandığı bankaydı. Öyle böyle süper banka diye çok muhabbeti dönerdi. Ne oldu şimdi onların işi? Fiziksel olarak ABD'de de olmadıkları için süreç nasıl işleyecek merak ediyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

MacOS'un içinden geçtiler iyice. Rezilliğe döndü. Apple ID ile ilgili hemen hemen her türlü ayar, işlem vs. bug dolu. Hinti çocuklara 5 dolara yaptırılmış gibi çalışıyor ne zaman Apple ID menüsüne girsem.

Annem Macbook'unun şifresini unutmuş, şifre sıfırla diye giriyorsun, Apple hesabıyla giriş yapıyorsun, kullanıcı sözleşmesi çıkartıyor kabul et tuşu aktif değil. Apple desteğe bağlanıyorsun, bakıyorlar böyle bir şey hiç görmedik diye kalıyorlar.

Sonra unuttuğu şifresini bulduk, onunla da açamıyoruz çünkü Apple destekteki akıllı kız defalarca çalışmayan şifreyi tekrar tekrar girdirip hesabı kitlemiş, şifre sıfırlamaktan başka seçenek yok. En azından MacOS'u baştan yükle seçeneğinden girince eski şifreyi kabul etti disk kilidini açmak için. Öyle MacOS'u baştan kurmaya başladık sonunda o da Türkiye internetiyle 12 saat diyor 5 mbit internet çekiyormuş.

Kadının yarın kurumsal bir sunumu varmış önemli. Dün geceden beri bilgisayar içindeki dosyalarla beraber tepsi gibi duruyor.

Steve Jobs gelse bunların hepsini ıslak hortumla döver kapının önüne koyardı. Güzel de bir söverdi de şimdi ben burda başımı belaya sokmayayım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap