Rings of Power Spoiler değildir ama çıkarım yapabiliyorsanız ola da bilir.

-
-
-

Hala Halbrand kimdir, Aragorn gibi bir lider olacak falan diye muhabbet ediyor insanlar.

Yani dizi çöp zaten, neyi nereye götürmek istediği çok belli. Üstüne bir de 4. bölümde adam kendi ağzıyla motivasyonunu söyledi. Bu kadar izlediğini anlamamak gerçekten inanılmaz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • sawgent @sawgent

  İstedikleri o zaten. Yapanların zerre kadar bu loru bilmedikleri ortada. Bilmek de umurlarında değil. Kendilerince o evrende geçen, içinde Yüzüklerin Efendisi filmindeki karakterlerin karşılığı olan, şaşırtmacalı, gizemli bir dizi yapıyorlar. Hadi bunları anladık da kendi içindeki mantık hataları daha can sıkıcı.

Bu uydudan acil durum çağrısı işi tam Amerikan işi olmuş. Ücretli üyelik gerektiriyor.

Düşünsene dağın başında yaralanmışsın, telefon çekmiyor, uydu var, telefon var, donanım var, yazılım var, aboneliğin yok diye yardım edin ölüyorum diyemiyorsun.

Lan adama bi kredi verin, çağrısını yapsın, borcunu 1 hafta içinde ödemezse hesabını dondur adamın, ya da tekrar kullanmasına falan izin verme.

Ha acil durumda kullanabileceğini bilse kimse abonelik almaz, bu uydunun parasını kim ödeyecek o zaman, o da var ama bir orta yolu da bulunur bence bu işin yahu. Ölüyorum diyen adamın çağrısını abone değil diye kabul etmemek biraz ağır olmuş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ben burada Avrupa ile ilgili birinci ağızdan doğru ve kaynak göstererek bilgi vermeye çalışıyorum. İnsanlar faydalansın, hesap kitap yapsın, şartlarını karşılaştırsın, imkanları varsa gelsinler değerlendirsinler diye. Sürekli bir hakarete uğruyorum gerçek rakamları söylediğim için.

Bir yerde hata yapıyorum ama nerde?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 20
 • Cyber Man @cyber-man

  Aşağıdaki otel konusundan bahsediyorsun sanırım. Konuyu okudum sen haksızsın hocam. Villaların olduğu koca bir mahallede bir tane evsiz gösterip bakın mahallemiz çok fakir evsiz bile var gibi konuşuyorsun. Malum partili gurbetçi ağzıyla konuşursan doğal olarak ciddiye alınmazsın.

  • katan @katan

   Ben hiç bir yorum yapmadan rakamları verdim hocam hiç etliye sütlüye karışmadım ki.

  • Hmoody @moody

   @katan hocam sizden 20 kat daha fakir birine gidip ülkenin sadece yüzde 5 inin aldığı asgari ücretten örnekler verirseniz tepki görürsünüz.net brüt arası fark fazla ama sosyal yardımlar,çocuk yardımlar vs de çok var.uzun süre yurtdışında yaşayan insanlar bizimle iyi empati kuramıyor.

  • katan @katan

   @moody Hocam ben örnek vermedim ki. Arkadaş Almanya'daki asgari ücretliye bu tatil uygun mu dedi, ben de asgari ücret 1300 euro, asgari ücretliye bu tatil pek uymaz dedim.

   Sonra aşağıda da konuşuyoruz yine, arkadaşlar çeşitli alanlardaki maaşları soruyorlar ben de kaynak gösterip yanıtlıyorum. Hiç bir mesajımda yorum katmadım işin içine. Sadece çoğu arkadaş internetteki brüt rakamları net ücret zannediyor onu düzeltiyorum. Başka da bir şey demedim ki.

 • Ali @norego

  Engelle geç hocam boş ver. Uğraştığına değmez bazı insanlar.

 • Elixir @elixir

  @katan Net ile brütü hesaplarken aradaki verginin çok değişken olduğunu gözardı etmemeniz lazım, en düşük maaş en yüksek vergiyi örnek verirseniz objektif olmaz.
  Vergiyi neti brütü bir tarafa koyalım, Almanya da 15 bin TL ye satılan telefon burada neden 23 bin TL ye satılır? Veya Almanya da 30k Euro ya satılan araç neden burada 50k Euro olur? Bunu gören yaşayan insanlara daha sağlam argüman vermeniz lazım.

  • katan @katan

   Ben vergileri zaten brüte göre hesapladım. Verdiğim rakamların hepsi %3 aşağı 5 yukarı birebir olacaktır. Resmi vergi hesaplayıcısını kullanarak yazdım tüm rakamları. Birebir hesap yapmak mümkün değil tabii ki bir sürü ufak parametre var net maaş hesaplarken.

   Siz benden neyin argümanını istiyorsunuz anlamadım ki? Ben Türkiye'de saçma bir araç ve telefon vergisi yok demedim ki. Hayretler içerisindeyim gerçekten. Adam Almanya'daki asgari ücretli için 600 Euro tatil uygun mu dedi, asgari ücret 1300 euro, zor karşılar dedim suçlu oldum.

   Suçum Türkiye çok kaka diye eklememiş olmam anladığım kadarıyla...

  • Elixir @elixir

   @katan Ülkenin ekonomik şartlarını ağır bulmak, eleştirmek Türkiye'yi sevmemek anlamına gelmiyor, lütfen vatan sevgisini bu şekilde söz konusu edip konuya entegre etmeyin.
   1300 Euro maaşlı, yılda 15.600 Euro kazanan vatandaş maaşının yaklaşık %4 ü olan 600 euroyu 22 günlük her şey dahil bir tatile verebilir bence.
   5.500 TL maaşlı, yılda 66 bin TL kazanan vatandaş maaşının %4 ü olan 2600 lirayla oteli boşverin 22 gün hayatta kalamaz.

  • Papa Emeritus @pope

   @katan Konuyla alakasız ama ben daha geçen gün TR’yi kötülemediğim için bir arkadaştan laf işittim. Kaçak gidenlere sağlam küfürler ettikten sonra H1B’ye geldi konu. H1B sırf Türkiye pasaportu taşıdığın için değil herkes için zorlu, yüksek lisans bitince pasaportun nedeniyle gidememe durumun olmayacak dedim. Sırf Türkiye’yi eşit tuttuğum için şunu attı ama gerçekte H1B için herkes eşit.

  • Papa Emeritus @pope

   @pope Sonraki mesaj ise bu. Resmen Türkiye’yi kötülemeyip doğru bilgi verdiğim için ccc’ci yaptı beni 😀

  • katan @katan

   @elixir Hocam Alman için Türk'e göre daha kolay olması onu Alman için mantıklı bir şey haline getirmiyor.

   Bir Alman 600 Euro tatil kararı alırken Türk'e göre çok daha kolay alıyorum o zaman ben bunu almalıyım demiyor. 600 Euro asgari ücretli bir Alman için çok büyük bir para. Asgari ücretli demek, evindeki sorunların bakımını hemen yaptıramayan adam demek. İstediği telefonu alamayan adam demek. Eski bilgisayarını hala yenileyememiş adam demek.

   600 Euro ile bir asgari ücretlinin karşılamayı düşüneceği o kadar çok öncelikli ihtiyacı var ki, tatile vermez o parayı. Ben asgari ücretli değilim, rakam telaffuz etmeyeyim ama ortalamanın baya üstü bir mühendis maaşı alıyorum. Yılda bir 600-800€ ayırıyorum tatilime. Ama bu çok yeni bir şey benim için bile. Daha yeni tüm ihtiyaçlarımı karşıladıktan sonra yıllık bu kadar miktarı tatile ayırabilir hale geldim. Bu zamana kadar hep ya telefonum eskiydi, ya bilgisayarım bozuktu, ya evimin yaptırılması gereken sorunları vardı. Kira + faturalar ve diğer zorunlu giderlerimden artan para yıllarca hep böyle şeylere gitti. Daha ancak tamam almam gereken, yaptırmam gereken bir şey kalmadı gidip tatilde para yiyebilirim durumuna ulaştım.

   Şimdi yine ekonomik kriz baş gösterdi yine masraf kısmaya başladık. Özellike önümüzdeki kış zorlu geçecek bizim için.

   Ha tekrar söylüyorum, hiç söylememişim gibi davranıyorsunuz ama evet bir Türk meslektaşımdan çok daha iyi şartlarda yaşıyorum. Para anksiyetesi yaşamıyorum, markette sepetim ne kadar tutacak diye düşünmüyorum. Umarım her Türk'e böyle bir hayat nasip olur bir gün. Ama bir Türk meslektaşımın 10 katı da kazanmıyorum. Elektronik her istediğim şeyi alamıyorum. İstediğim gibi bir evi kiralayamıyorum. Ya da ihtiyacımı karşılayacak konumda ve durumda bir ev satın alamıyorum.

   Arada büyük bir fark var doğru, ama ben vicdanen ne eksik ne fazla objektif olarak doğruyu söylemeyi sorumluluk olarak görüyorum.

 • Papa Emeritus @pope

  Aynısını ben de yaşıyorum ara sıra, sizin gibi aktif olarak yaşamasamda 3.5 yıl İtalya’da kaldım. 2.5 yılı Kuzey İtalya’da. Kötü yönlerini söylediğimde inanamıyorlar, daha doğrusu inanmak istemiyorlar. Bunları yazınca direkt malum partili zannedenler oluyor, benim hesap eski burada yine bilirler ama ekşi, twitter gibi yerlerde yazdığımda ne mesajlar aldığımı görseniz şaşırsınız.

  • katan @katan

   Aynen öyle. Üstelik bugünkü olayda ben kötü bir yanını bile söylemedim. Sadece maaşları söyledim. Şikayet de etmedim maaşlar düşük vs. diye. Direk rakamları söyledim sadece.

   Anlamadığım bir sebepten insanlar Alman ne kadar daha fazla kazanıyor denilirse o kadar daha tatmin oluyorlar. Alman rahat yaşıyor evet ama Almanya'da da maaşlı çalışan maaşlı çalışan yani. Hiç bir ülkede zaten adama para biriktirebileceği kadar maaş verilmez. Birikmiş parası olan insanı çalıştıramazsın çünkü.

   Siz bu arada Türkiye'desiniz bildiğim kadarıyla. Uzaktan yurt dışına mı çalışıyorsunuz, nasıl çözdünüz?

  • Papa Emeritus @pope

   @katan Uzaktan Kanada’ya çalışıyorum, iyi gidiyor şimdilik.

  • katan @katan

   @pope Kanada'ysa ücret daha iyidir. AB'ye çalışmayı düşünmezsiniz sanırım artık? 🙂

  • Papa Emeritus @pope

   @katan İşe başladığımda aslında sadece %15 kadar fazlaydı AB ücretlerinden brüt olarak ama EUR %20 düştüğü için fark açıldı biraz. Zorunda olursam yine AB’ye dönerim maaş nedeniyle ama onun dışında pek düşünmüyorum.

  • katan @katan

   @pope Eğer olur da bir gün düşünürseniz haberim olsun. Biz de sürekli yeni arkadaşlar arıyoruz ama uzun zamandır bulamıyoruz.

Yigenim

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Zürih'de yaşayan var mıdır acaba? Şartlar nasıl merak ediyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 14
 • Jabba the Hutt @jabbathehutt

  Merak ettiklerin nedir? Bir tanıdık orada müsait olursa sorarım.

  • katan @katan

   Kiralar nasıl? Merkezde 2+1 ev tutsam, 2 öğün de dışarıda ortalama üstü yemek yesem aylık ne kadar harcarım, onu merak ediyorum.

   Kısaca şöyle hafiften rahat bir hayat yaşamanın, her şeyi dahil aylık ne kadar gideri olur?

  • Can @canberke

   @katan ortalama üstü yemekler 60-70 Frank civarı. Market abur cuburu da katsak maksimum 150 Frank. Merkezi bir semtte kiralar 2-3k Frank arası değişiyor fakat ev de ev oluyor yani 🙂

  • katan @katan

   @canberke Biraz baktım internette kiralık evlere ama en ucuz 2500 falan gördüm. Şöyle biraz geniş ve güzel olanları 4000'in üstünde gibi hep.

  • Can @canberke

   @katan şuan için büyük ev benim için bir artı değil :/ Türkiye gibi düşünmemek gerek. Zaten işten çıkıp sağa sola gidiliyor, ev sadece otel gibi.

  • katan @katan

   @canberke Ben Avrupa'dayım zaten. Yaş ilerledikçe sağa sola gidilmiyor. Yorgunluktan evde kalıyorum. Hobilerim de hep ona göre. Gitar, davul, piyano vs. hep alan isteyen şeyler. Tek kişi 3+1 (+ erzak odası) evde yaşıyorum her taraf dolu. 1+1'e sığamam sanırım. Geniş bir 2+1'e zorlasam sığarım ama o da çok kalabalık olur gibi. 5-6 yıl önce olsa dediğiniz gibi 1+1'de otel gibi yaşardım ama artık evci oldum iyice. 🙂

  • Can @canberke

   @katan öyleyse bir şey diyemem 🙂 Zürih'e geldiğim hafta siz de orda olursanız müsadenizle malt suyu (sanırım alkol adı vermek yasak sitede) ısmarlamak isterim 🙂

  • katan @katan

   @canberke Tabii neden olmasın. Bakalım ama çok kafama yatmadı gibi şu aşamada. Benim için kıstas bir yılda kaç aylık giderim kadar para biriktirebildiğim. Açıkçası ben daha iyi olmasını bekliyordum gelir/gider oranının.

 • Türker Sezer @dirigeant

  Karsilastirma ve bilgi alma icin numbeo.com'u kullanabilirsiniz.

  Edit: Karsilastirma icin, mumkunse, nispeten bildiginiz bir yurtdisi sehrini kullanin. Turkiye'deki sehirlerle kiyaslayinca hersey cok siradisi gorunuyor.

  • katan @katan

   Ya bu siteler çok isabetli olmayabiliyor. Benim kendi tecrübelerim bu sitelerden farklı oluyor çoğunlukla.

   Ya da dinamikler farklı olduğu için hesap tutmuyor. Atıyorum x şehrinde kiranın gelirin %25'i kadar olursa rahat yaşayabiliyorsun. Ama y şehrinde kira gelirin yarısı bile olsa normal olabiliyor. Kalan %50 diğer şehirdeki %75'den daha rahat bir hayat sunabiliyor.

 • Papa Emeritus @pope

  Yaşamadım da gidip gördüm. Saçma sapan bir kek + kahveye 25 EUR verdikten sonra kaçtım. Tabii orada yaşayınca gelir iyi olur ama maaşların pahalılığa göre yine düşük kalması riski var. Bu arada ne yapın ne edin müstakile çıkın, apartmanda çıldırırsınız yasaklar nedeniyle. Apartman değil resmen askeri koğuş. O kadar zengin ülke sağlam yalıtımı zorunlu yapmak yerine geceleri çamaşır/kurutma makinesi yasakları hatta bazı apartmanlarda gece duş yasağı gibi saçmalıklara sahip.

 • katan @katan

  Biraz araştırdığım kadarıyla yıllık 130.000 CHF civarı bir gelir gerekiyor. Aylık net 9500 CHF civarı ediyor. Kira'da 3500'den aşağıya olmuyor gibi ilan sitelerinden gördüğüme göre. Anladığım kadarıyla geri kalan 6000 CHF da güzel güzel yeter kenara da para koyulur gibi ama sıkıntı yetmesi değil. Başına bir şey gelse seni bir kaç ay idare edecek parayı kenara koyman kira sebebiyle çok zor.

İncelemeler tek kişiyle yapılmaya başlandığından beri tek bir inceleme bile izlemedim galiba. Ondan önce hepsini izlerdim. Sadece gündem, muhabbet ve bilim gündemiyle devam ediyorum. Durum ne acaba, inceleme videolarının izlenmeleri nasıl eskisine göre?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

KYK işi komik olmuş.

Yapılandırdığım taksitler 1200 TL olarak kalmış. 10 taksit 12.000 lira ediyor.

Geri kalan ödemediğim ve yapılandırmadığım 20 ayın toplamı ise 4.000 TL olmuş. 😀

Ben bunları silecekler diye ödemedim. Aile baskısıyla zorla yapılandırttılar. Tey allahım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Değişik ülkelerde uygulama fiyatını adil şekilde belirleyebilmek için baz alabileceğim sürekli güncel bir veri arıyorum. Ne olabilir?

Mesela bir uygulama ABD'de 10 dolarsa Türkiye'de 175 lira ediyor. Tabii böyle olunca alım gücü olmayan ülkedeki insanlara makul bir fiyat olmuyor. 3-5 ülke olsa alım gücünü biraz araştırıp belirlersin ama her ülke için hesaplayacak halim yok.

Her ülke için mümkünse tek bir kaynaktan erişilebilecek bir veri ne olabilir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 23

Yine bir araba sorunuyla karşı karşıyayım. 1-2 ay önce ağır yağmur yağarken ve hafif sel varken bir su birikintisinden geçmek zorunda kalmıştım. Arabanın tamponunun altı hafif suya girecek kadar. Ama kısaydı 2 metre falan, 1-2 saniyede geçtim zaten. Geçtikten hemen sonra araba akü ışığı yaktı, anlık olarak bir şeyler yanlış gibi hissettirdi ama hemen topladı. 5 dakika sonra durup arabayı durdurup yeniden çalıştırınca akü ışığı da gitti. Sonra bir daha sorun yaşamadım.

Bugün yine ağır yağmurda çok hafif selli bir sokakta gidiyordum. Yine bir birikintiye (ama maksimum 5 cm derinliğinde falan) girdiğim gibi yine akü ışığı yandı ve direksiyon taş kesildi. Yani power steering gitti. 50 metre gidip park ettim hemen. Arabayı durdurup tekrar çalıştırdım yine düzeldi ama bu sefer direksiyonun gitmiş olması beni korkuttu. Sel kaynaklı bir sorun olduğu için de hemen kaskoyu arayıp başvuru yaptım. Servis en erken haftaya bakabilirmiş bekliyorum şimdi ama araba çalışıyor.

Lakin sorunun sel kaynaklı olup olmadığı henüz belli olmadığı için masraflar bana mı girecek tam şu keyifli tatil günlerimde yoksa kaskoyla halledebilecek miyim henüz bilmiyorum. İçime sıkıntı oldu. Var mı bir fikri olan? Araç 2011 E class.

Alternatör sorunu gibi bir yandan. Bir yandan acaba kayış ıslandığı için o an alternatör çalışamadığı için mi acaba diyorum. Ama bugün o kadar az sudan geçerken bile olması kafamı karıştırıyor. O kadarcık suyun o kayışa ulaşamaması gerek kolay kolay.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Serdar ALTUN @serdara00

  Muhtemelen direksiyon pompası çamurluk içinde olduğu için korozyona uğramıştır. Sökülüp tamir edilir. Sanırım 2000 lira civarı masrafınız olur. Ben geçen sene Renault aracımda aynı sorunu yaşamıştım, 900 lira tutmuştu tamiri.

 • Cihat @cihat

  Akü ışığı yandığında motor devirinde dalgalanma var mı?

  Bence 3 ihtimal var.

  1. Dediğiniz gibi alternatöre su sıçrayabilir ve o suyu atana kadar şarj etmez. Kayıştan ıslandığından dolayı olduğunu sanmıyorum, öyle olsa kayış ses yapar anlarsınız. Ama bu her iki senaryoda da direksiyonun ağırlaşmaması lazımdı.

  2. Arkadaşın dediği gibi direksiyon kutusuna su sıçrarsa kısa devre vs. yaptırıp yine akü ışığını yaktırabilir.

  3. En kötü senaryo titreme varsa motor hava filtresinden hafif su alıyor ve onu atarken bunu yapıyor. Su alınca stop etmez mi diye sorarsanız az su alınca etmiyor. Tecrübeyle sabit, sadece titreme yapar ve suyu birkaç saniye içinde atar. Bunu net öğrenmek için o anda araç durdurulmalı ve hava filtresi, intercooler söküp bakılmalı ıslaklık var mı diye.

  • katan @katan

   Hocam o kadar ani ve kısa süreli oldu ki devri falan gözüm görmedi zaten direksiyonu tutmaya çalışırken.

   Kayış dememin sebebi, alternatör ve direksiyon pompası aynı kayışa bağlı sanırsam. O yüzden ikisinin aynı anda gitmiş olması bu ihtimali aklıma getirdi. Filtreden su alacağını düşünmüyorum. Asla o seviyelerde bir su yok. Anca aracın altından sıçrayacağı kadar yani.

   Kayış sesi de yapmış olabilir. O esnada uyarı sesi, direksiyonu kontrol etme paniği falan 3-5 saniyede fark edememiş olabilirim farklı sesleri. Direksiyon pompasının kısa devre yapmış olma ihtimali de makul geldi ayrıca.

  • Cihat @cihat

   @katan şimdi düşündüm sizin aracın direksiyon hidrolik yani elektronik direksiyon kutusu değil, onun için direksiyon kutusuna su gelse bile kısa devre yapmaz. Ben elektriklidir diye düşündüm en başta.

   Muhtemelen sizin dediğiniz gibi suya girince kayış patinaj yaptı ve akü ışığı yandı, direksiyon pompasıda boşa çıkınca sertleşti.

  • katan @katan

   @cihat İnşallah öyledir de makaraları, kayışı falan yeniler kurtuluruz. Yoksa dert. Bir yandan da korkutucu. Aynı şey yüksek hızda olsa çok tehlikeli bir anda direksiyon desteğinin gitmesi. İnanılmaz da ağırmış direksiyonun kendi hali bu arada onu da tecrübe etmiş oldum. Gücü kuvveti yerinde olmayan adamın çevirebileceği gibi değil.