Arkadaşın Civic bugün böyle bir ses yapmaya başladı. Kasnaklardan ya da dinamodan geliyor gibi ama emin de olamadım. Var mı bir fikri olan? Servise gösterir ama o zamana kadar arabayı kullanması sorun yaratır mı bilemedik. Kendisinin çalışması gerekiyor çünkü.

https://streamable.com/yyprb4

Streamable Video

Watch this video on Streamable.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugün baya tehlikeli bir kaza atlattım. Kuzey memleketinde yaşıyorum. Sabah erkenden arabayla yola çıktım, başka şehirdeki şirket ofisine gitmem icap ediyordu.

1,5 saatlik falan bir yol. Etraf baya karlı ama yollar genelde temizlenmiş oluyor. Otobanda normal hızda gidiyoruz, yol da temiz, sağdan çıkış yapmam gerekiyor. Bu yonca şeklinde dönen çıkışlardan.

Navigasyon gösterince çıkış şeridine geçtim gidiyorum ama çıkışı bir türlü gözüm seçemiyor. Baya yaklaşınca gördüm ki çıkış yolu bileğe kadar kar ve temizlenmemiş. Gözüm de zaten o yüzden seçememiş. Baya da dar ve keskin bir viraj. Zaten yavaşlıyordum hemen freni arttırdım hızı 50'ye falan çekebildim kara girene kadar. Kara ulaşınca freni saldım zaten hemen ardından tekerler kara değdiği gibi araba bıraktı kendisini.

Dedim iki seçenek var ya bariyerlere uçacağız ya da buradan drift atarak çıkacağız, hemen manevrayı yaptım zaten araba dünden razı bıraktı arkayı direk. Virajın yarısına kadar idare edebildim, tam aha az kaldı çıkacağım derken ESP bir koydu, kendimi soldaki kar yığınının içinde buldum.

Arabanın sol tarafı gitti derken hemen sağa emniyete aldım aracı, indim baktım çizik bile yok. Darbenin çoğunu teker almış zaten o da kara çarptığı için bir şey olmamış. Kaporta da baya yumuşak girdiği için hasar almamış. Şükür dualarıyla olay yerinden uzaklaştım.

Neyse, normalde trafikte hiç aşırılık yapan birisi değilimdir ama kişisel ilgiden, arada bir ücretli legal etkinliklerde bir kaç kere denemişliğimden ve en çok da son haftalarda Forza Motorsport ile bol vakit geçirdiğimden ucuz atlattım diyebilirim. Allah korusun eğer durmaya çalışsam ya da normal dönmeye çalışsam bariyerlerden uçacaktım kesinlikle.

Bana da ders oldu karlı havada yollar temizlenmiş görünse de otoban da olsa başka yola girerken iyice yavaşlamayı ihmal etmemek gerektiğini hatırlamış oldum. Bu da ilk kazam olmuş oldu. Ama insan tabii yıllarca aynı yollarda ve koşullarda araba kullanıp yolların sürekli temizlenmiş olmasına alışınca beyin tembelleşiyor tabii.

Arabayı da servise götürüp bir baktıracağım yürüyen aksamda bir sıkıntı var mı diye. Gerçi zorunlu 150 kilometre yol yaptım üstüne ve bir gariplik sezmedim ama baktırmak lazım...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 17
 • Ferah @ferah

  geçmiş olsun. kontrolden çıkınca, arabanın fiziksel olarak nasıl davranacağını bilmek, deneyimlemek çok faydalı.

  • katan @katan

   Sağ olun. Kesinlikle öyle, zaten benim de asıl yazma amacım bu. Her ne kadar sakin araba kullanıyorum, işim olmaz deseniz de bu işin fiziğini ve nasıl kontrol edilebileceğini öğrenmekte büyük fayda var.

 • Mr.Bell @mr-bell

  Geçmiş olsun. Çarpan lastik ne tarafınsa oraya ve diğer lastiğe ait yürüyen aksam, denge kolları vs bükülebiliyor. Yakın zamanda buz nedeniyle arka lastiği kaldırıma düşük hızda vuran arkadaşın arabasının denge kolu bir miktar büküldü, ilk başta farkedememiş ama sonra farkına varınca değiştirdiler. O sebeple siz yine de kontrol ettirene kadar dikkat edin ve kendiniz de düz bir alanda muhakkak tekrar detaylı bir kontrol sağlayın bence.

  • katan @katan

   Sağ olun. Gün içerisindeki yağışla yollar o kadar kötü bir hale geldi ki stabil bir ortam yok maalesef. Akşam çok zor döndüm eve. Düz sokakta 15'le bile zor ilerler halde geldik. Dolayısıyla kıyas yapabileceğim bir ortam yok. 1-2 güne karlar biraz eriyince tamamen düz olduğunu bildiğim alanlardan birisinde kontrol edeceğim araba sağa sola çekiyor mu.

Oturduğum bölgedeki 5G altyapısı sonunda iyileştirilmiş. Yakın zamana kadar 4G ile aynı hatta bir tık daha kötüydü. Şimdi ama ev internetini değil bunu kullanmayı düşündürecek hale gelmiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8

5 saattir uğraşıyorum bir gamepass alamadım.

Yurt dışındayım, Macbook kullanıyorum, normal internetten girdim satmadı. Store bölgesiyle kart bölgesi farklı dedi. Dedim her halde Microsoft hesabım Türkiye'de kalmış. Türk kartımı girdim, ona da aynı hatayı verdi. Sonra Türkiye VPN açtım yine vermedi. Sonra döndüm dolaştım baktım Microsoft hesabımın bölgesi İngiltere'ymiş. (İngiltere'de yaşamıyorum.) Onu yaşadığım yere çektim vermedi. Türkiye'ye çektim, Türkiye VPN açtım, Türkiye kartıyla denedim yine vermedi. Yarım saat ordan oraya tıklaya tıklaya sonunda bir desteğe bağlandım, Windows'tan deneyin dediler. Oturdum Parallels ile Windows kurdum yine alamadım. Tekrar desteğe bağlandım, bölge değiştirmişsiniz bir gün bekleyin sisteme iyice bir işlesin öyle deneyin diyor.

Ulan parasıyla alamıyorsun, bölge dediği neyin bölgesi belli değil. Xbox bölgesi ayrı bir yerde farklı, Microsoft hesabı bölgesi ayrı bir yerde farklı. Xbox.com'dan başlıyorsun kendini Office365'in içinde buluyorsun. Bu ne rezillik ya. Bir banka kartı bölgesiyle IP'yi eşleştirip bir üyelik verecek onu bile beceremiyor. Vazgeçtim parası neyse verip kendim alırım oyunları.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Kreetwight @kreetwight

  Xbox üyeliği almaya çalışıyosun anladığım kadarıyla. Microsoft hesabında yaptığın değişiklikler 30 gün kadar aktif olmayabilir. Bende telefon numarası ve şifre için 30 gün sonra aktif etti. Sonra MS Türkiye sitesinden Türk kartıyla ödeme yaptım. VPN çok gereklimi bilmiyorum çünkü direk tr sitesine girebiliyosun ama ben yine de açık tuttum.

 • Bezmialem @bezmialem

  "Subsystem for Android" için Windows'ta bölge değiştirince anında Kanada'ya geçirmiştim, sonra da Türkiye'ye döndüm.

 • Erdinç B. @erdincb

  Bu tarz sistemlerde günlük işler olur. Yani gün içinde yapılan bazı önemli işlemler geçici bir tabloda tutulur, gece ise veritabanı tabloları belirli bir sıra ile güncellenir. Belki bölge değiştirme işini de bu şekilde işletiyorlardır. En azından Microsoft'un Crm'i (Müşteri İlişkileri Yönetimi) bu şekilde çalışıyor.

Nvidia ortalığı duman etti. Ben de dükkanı iyi yere açmışım. Son zamanlarda düşen piyasanın acısını sildi attı valla. Teknoloji bu yönde devam ederse daha çok yürür bu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

5G'ye geçtim pişman oldum. Güya bunun olayı ping'i düşürmesi, 4G'den yüksek ping veriyor. Böyle devam ederse 4G'ye ayarlayıp unutacağım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dijital anıların kaybolma ihtimali beni uzunca süredir rahatsız ettiğinden, dijital fotoğrafları da seçip beğenip bastırmanın, karar verme kısmının özellikle çok zor gelmesinden, bir de estetik farkından ötürü analog bir fotoğraf makinesi almaya karar verdim.

Biraz araştırdım, Canon AE-1, Canon-A1, Pentax K1000, Minolta X-700 ve Minolta X-500 çok tavsiye edilmiş. Çocukken kullandığımız basit makineler hariç analog tecrübem hiç yok. Full manuel de çekerim ama bazen de hızlıca anı yakalamak için otomatik modunun olması işime yarar.

Var mı bunlardan anlayan, tavsiyede bulunabilecek birileri?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 11
 • kortex @kortex

  @katan onu alıp köşeye atacaksın sonra 😅

 • katan @katan

  @kortex Instax'ı yıllardır kullanıyoruz. Ayda 10-20 fotoğraf çekiyorumdur. 😀 Bence atmam.

 • Ş.A.Y. @sahin

  Benzer hislerim var. Düzenli olarak Kodak kağıtlar alıp Canon yazıcımda baskılar alıyorum. Filmli makinem var ancak sandığınız kadar pratik olmuyor.

 • katan @katan

  Arkadaşlar benim için bir akşam yemeği parasına alabildiğim bir şey. Kullanmazsam kullanmam süs olur sıkıntı değil. Bilen varsa bilgi versin. Niye bu kadar alma ısrarı yahu?

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   bildiğim için bilgi veriyorum işte "yapma, sandığın gibi değil" diye, maliyetle hiçbir ilgisi yok konunun

   hobi olarak değil daha yoğun bir kullanım için soruyorsun, hobi olsa al analog takıl bütün dertlerini çekmeye değer o zaman ama senin durumunda mantıksız

   tarihi eser antika bir makine alacaksın, sürekli arıza verecek, maddi olarak üzmese de sürekli uğraştıracağı için canın sıkılacak, sürekli tamir gerekecek, ışık sızacak film çevirmeyecek bir sürü saçma sapan dert çıkacak

   oldu da kamera düzgün çalıştı diyelim piyasada film bulamayacaksın, üretimi bitme noktasında ve nadir bulunuyor artık, elinde olanlar da deli paralar çekiyorlar safi israf, filmi buldun her şey çok güzel tamam çekiyoruz dedik, 36 poz çekeceksin yarısı çöp olacak, tab ettirmek ayrı dert bastırmak ayrı dert, bu banyo işlerini tab etme işlerini yapan sayılı yerler kaldı, her türlü mecbur onların kucağına düşeceksin, baskı işi yine dert, basamıcaksın öyle istediğin gibi, analog çekip taratıp dijitale çevirip dijital basacaksan analog çekmenin manası yok, analog çekip analog basayım desen basacak yer yok gibi bir şey

   yapmak istediğini anlıyorum ama analog doğru bir seçenek değil bunun için

   analog alıp böyle dertlere gireceğine instax makinelerden al, fujide ve canonda var, polaroid kafasında direkt çekip basıyorlar

   fujifilm instax mini
   canon zoe mini
   telefondan çektiklerini hızlıca yazdırmak için canon cp1300 / cp1500
   güncel polaroid modelleri de vardı

   bunlara bak

  • katan @katan

   @gurkan-atilgan hocam okumadın sanırım yazdıklarımı. Instax Square kullanıyorum zaten. Daha çok ayar ve manuel kabiliyet aradığım için bir üst seviyeye geçmek istiyorum. E biraz hobi tabii ki. Hobi değil demedim ki ben.

   Yurt dışında yaşıyorum. Film her yerde satılıyor. Analog çeken arkadaşlarım hiç sıkıntı çekmiyorlar. Ne tab konusunda ne film konusunda.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @katan sonradan gördüm instaxı

   ne diyim, dert arıyorsun kendine tarafını seç maceraya katıl o zaman 😀

   @mrx dediği gibi mümkün olan en dertsiz analog makineyi bulman lazım, dijitalden önceki son filmli modellerden bulabildiklerini incele aklına yatanı al, telegram varsa yaz bana seni bi gruba alayım analogla ilgili, belki biliyorsundur zaten "ahanda fotoğraf"

Bu daha beter çıktı. Anlaşamıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Silicon Valley Bank ile iş yapanlar burada da vardı galiba. Özellikle ABD'ye gitmeden orada şirket kurma sisteminde bir sürü insanın kullandığı bankaydı. Öyle böyle süper banka diye çok muhabbeti dönerdi. Ne oldu şimdi onların işi? Fiziksel olarak ABD'de de olmadıkları için süreç nasıl işleyecek merak ediyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap