Türknet kullanan ve Kenetic modemleri olanlar için kopma sorunlarına kesin çözümdür.

tarayıcınızdan 192.168.1.1'e gidin.
Giriş yapın.
Sol menüye tıklayın.
Yönetime tıklayın.
Yönetim / Sistem Ayarları / Güncelleme türü / Önizleme sürümleri seçili olsun.
En son Beta sürüme güncelleyin.
Sonra güncellemeyi kurun.

Tekrar sol menüye tıklayın.
İnternete tıklayın.
VDSL ADSL bağlantı ayarlarına gidin.
DSL teknolojisi VDSL seçilsin.

Ek hat ayarlarını göstere tıklayın.

Çevrimiçi tekrar yapılandırma (OLR) SRA seçili değil. Diğeri seçili. SRA Türknet'te sorun çıkartır.
VDSL SNR margin 8 ve üstü olsun. Hattınız iyiyse 4'e kadar çekebilirsiniz. Daha altına inerseniz kopmalar başlayabilir.

Senkronizasyon sembollerinin güncellenmesine izin ver seçili
G.INP seçili
VDSL profili 17A seçili. Gerisi etkisiz.
Taşıyıcı seti oto seçili.
G.Vector işareti seçili değil.
UPBO seçili.

IP ayarlarında IP YOK seçili.

Gelişmiş PPPoE ayarlarını göstere tıklayın.
Kimlik doğrulama oto seçili
IP yapılandırması oto seçili
DNS 1 - 1.0.0.1
DNS 2 - 1.1.1.1
DNS 3 - 8.8.8.8
TCP MSS ayarı seçili.
DNS'i yoksay seçili.

İnternetin kullanılabilirliğini kontrol et (Ping Check) otomatik ayara getirin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bluetooth 5.2 5.1 5.0 destekli yakaya takabileceğim ve 3.5mm jaklı bir clip-on receiver arıyorum. Ali'de baktım. Markasız parçalar var. Güvenemedim.
TWS alayım diye baktım. Gecikmeleri çok yüksek. İki kulaklık aralarında senkronize oluyor ve bu ayrı gecikme nedeniyken, bir de en az 200ms telefonla aralarında gecikme oluyor. En güzeli Handsfree destekli bir clip-on almak diye düşünmeye başladım. Enseden kablolu olanlar da düşünülebilir. Sony kullandım. Onda da çok gecikme var. Hayatımda bu kadar gecikmesi olan bir kulaklık daha kullanmamıştım. WIC 310 ve WIC200
Müzik için bombastik. Anlık işler için berbat.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Turktelekom GSM için 25 gb ve üstü uygun fiyatlı hazır kart ya da faturalı Vodafon'dan geçiş yapmayı planladığım bir tarife arıyorum. Tahüt vermeyi planlamıyorum. En azından ilk 1 ay Tahüt vermem.
Bildiğiniz iyi bir tarife var mı? Vodafone çok berbat iş çıkartıyor. Evimde yok hükmünde. İş yerinde vasatın altında. Türksel ise, evimde coşuyor. İş yerimde yok hükmünde.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Modemlerde günlük ya da aylık internet kesinti dökümünü almak için bir log tutuluyor mu? Bunu nasıl alabiliriz?
Kenetic modem kullanıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

UGREEN HiTune kulaklık dikkatimi çekti. ortalama 9 saat pil ömrü, IP5 sıvı dayanımı, APTX ve AAC desteği, tomurcuk tasarımı.

Aliexpress'den almayı planlıyorum. Kupon kazanma yolları var mı? Legal olarak kupon kasmak istiyorum. İllegal olanı haram. Ayrıca, geçen sefer yaptığımız işi hala temizleyemedik. Hiç bir Aliexpress yetkilisine ulaşamadım. Nasıl bir şirket bu? Para vermek istiyorum. Ama, alacak kimse yok. 😀
https://tr.aliexpress.com/item/4001085665647.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Lichess ile ilgili soru sormuştum. Malesef taşların renklerini değiştirmekle alakalı hiç bir sonuç elde edemedim. Blind Mode açılınca notasyonlu bir tahta geliyor. Bunun da sabit bir şekli olmadığı için ne satranç keyfi veriyor, ne de hamleleri görsel hafızada tutmaya faydası oluyor. Bu da işimi görmedi.

Lichess için Winboard üzerinden oynama ayrıcalığı zaten yok. Saçma bir kısıtlama var. Satranç oyununda bile hile yapanlar yüzünden bu kısıtlamalar var. Hile yapacak olsak yanda motorla oyun açar yine yaparız. Zor iş değil. Bunu Lichess yönetimi hala anlayamamış.

Madem bir siteye bizi bağlanmak zorunda bıraktınız. O vakit sitede adam gibi taş ve tahta editörü koyun. Biz de kafamıza göre düzenleyelim. Zor bir iş olmasa gerek. Ya da kör satrancında düzenleme yapın. Ona koyun. Ekran okuyucu desteği vermeniz güzel. Ama, gözü az gören ya da renk körü olanları hiç düşünmemişsiniz.

Kendi kendime hayıflandım yine. Kusura kalmayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar LiChess'de tahta renkleri ve siyah taşların renklerini değiştirmem gerekiyor. Bunu yapmaya çalıştığımda da renk körü olduğum için pek randıman alamıyorum. Winboard ile satranç oynuyordum. Orada yaptığım tema ve taş rengi ile rahatça taşları zeminden ve rakip taşlardan ayırt edebiliyordum. Şimdi LiChess ile satranç oynamak istiyorum. Çünkü, çoğu tanıdığım burada satranç oynuyor. Resimdeki satranç teması ve taş rengini nasıl ayarlayabilirim? Ya da bu ayarları yapıp kayıtlı tema oluşturabilecek birisi var mı? Ben yapılış yolunu bulamadım. Tahta teması, taş tipi, arka plan ve benzeri ayarları denetledim. Çözüm yok. Faydası olmadı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Taotronics sound liberty 92'yi alanlar arasına katıldık. önsipariş fiyatı 213 TL.
5 saat batarya ömrü az. Yine de aldım. Çünkü, yarı kapalı kulaklık. Yurtdışı yorumları da çok olumluydu. Umarım pişman etmez.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 14
 • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

  Ben geçen purecore alıp iade etmiştim. Bir türlü baglanmamıştı telefona ve malzeme kaliteside pek hoşuma gitmedi.

 • Orcun @orcun

  Hayır ufakta değilmiş yani 5 saat baya azmış. Ben kutunun şarj ömrünü ömürden saymıyorum çünkü saçma birşey. Neden saçma ? benim deneyimimi kullanımımı etkiliyor mu kutuya taktım bitti gitti o şarjda artık. O açıdan bakarsanız o zaman cep telefonun pili de önemsiz olsun 500 mah koysunlar nasılsa herkeste powerbank var veya kabloyla prize takıp kullanırsın.

  • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

   @orcun Pil konusunda buds+ muazzam birşey alternatifi yok. 3-4 gündür kullanıyorum en uzun kullanımım 9 saat oldu aralıksız bitmedi şarjı. Servise binerken takıyorum gidiyorum 8 saat çalışıyorum geliyorum eve kutusuna koyuyorum düşün yani 🙂

  • POfficer @jepping

   Bu tam kablosuzlarda ortalama pil ömrü ne kadar peki? Benim bildiklerim arasında tek seferde 5 saat iyi gibi gelmişti. Bende kablosuz (yarı kablolu) boyundan asılan kulaklık var 8 saate kadar pil ömrü sunuyor🤦🏻‍♂️

  • TeknoÇAN @teknocan

   Katılmıyorum bu yorumunuza hocam. O kadar uzun süreler kulaklık kullanmıyorum ben. 1-2 saat kullanıyorum en fazla. Bu yüzden kutunun bataryası çok önem arz ediyor.

  • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

   @teknocan 5 saat şarjı olan kulaklıkla 11 saat olanın pil aşınım ömrünü göz önüne almakta fayda var. Ha yılda 1 kulaklık alıyorsanız orası ayrı ama benim en son bluetooth kulaklıkğım 4 yıl dayandı bana.

  • revenge @revenge

   @regis Buds plus kullandım. O kadar kulak içine giriyor ki, kulaklar ağrımaya başlıyor. Kulak içine giren girintisi çok uzun. Ayrıca, sürekli sol kulakta boğuk ses oluyor. Kulaklığın kötü olması ya da arızalı olması gibi bir durum yok. Kötü olan kulaklık tasarımı. İç mikrofonlardan arada cıyırtı sesleri geliyor. Şarj ömrü çok iyi. Dikkatinizi çekmek isterim. Bu aldığım ürün Buds plus'dan 4 kat daha ucuz. Türkiye'deki en ucuz fiyat bile 100 Tl pahalı.

   Çok kablosuz denedim.

   Airpods 2 hoşuma gitmedi. Kısayolları çok az. Android için kullanışsız. Üstelik şarjı da yine aynı. Buna rağmen fiyatı çok yüksek. Ben hiç beğenmedim.
   Galaxy Buds Plus kullandım. Şarjı iyi dayanıyor. Çabuk bozuluyor. Su geçirgenliği fazla. Ses kalitesi hoşuma gitmedi. Çok vasat sesi var. Gecikme düşük, kulaklıklar çok kulak içine baskı yapıyor. Yan çıkıntıları kulak haznesini rahatsız ediyor. Kutusu harika.
   Oppo denedim. O da güzel. Ses kalitesi güzel. Kutusu çok garip. yuvarlak ve basık. Çok değişik tasarımları var. Benim tarzım değil. Şarj ömrü 3 saat.
   Edifier x3. 6 saat üstü sürücü ömrü var. Çok iyi ürün. Ses gecikmesi biraz var. İki kulaklık arası ses arada bir kaç defa dengesizleşiyor. Sesin kalitesiz gibi çıktığını farkediyorsunuz.
   QCY T7 iyi. Ses kalitesi vasat. Fiyatına göre iyi. Kutusu çok vasat.

   Deneyimleriniz ve uyarılarınız var mı?
   Cevaplarınız için hepinize teşekkür ediyorum.

   Tam kablosuzlar emekleme aşamasında. Çok stabil değiller. Beğenmezsem iade ederim. Boşa kafaya takmaya gerek yok. Diyelim iade almadılar. Aldığım fiyata satarım. Zaten ucuz fiyata almış oluyorum. 31 USD + Gümrük + KDV vergisini ekleyince; üstüne bir de kar koyunca 50 USD fiyatı buluyor. Amazon'dan alınca fiyatı 300 TL civarına geliyor.

   @teknocan
   @jepping
   @orcun
   @kahve
   @cryzboy43

  • Orcun @orcun

   @jepping 8 saat fena değil güzel. Bende de fit 350 var mesela oda 6 saate kadar ama evde onu pek kullanmıyorum sporda vs kullanıyorum zaten ter ve su da geçirmiyor. Ama onun harici böyle parmak kadar şeyle kulakta bilemiyorum yani benlik değil pek. @teknocan Tercih meselesi sizin için o zaman pil ömrünün önemi yok demek. Birde bunlar 5 saatte kadar yani yüksek sesle müzik dinlerseniz düşecek. O da yetmeyecek bunların biri reciver öbürü hem alıcı hem verici, bu tür tam tws dediklerimizin hepsi böyle. Bu da şuna sebebiyet veriyor birinin şarjı öbüründen önce de bitebiliyor bu yüzden. Ondan sonra işte biri şarjda dursun öbürünü takıp kullanayım yapamıyorsunuz çoğu öyle olmuyor çünkü dedim ya biri alıcılı verilicili öbürü sadece alıcılı, yani aslında 1 ana kulaklık var ondan 2.'e kopyalıyor. Sesi biraz açarsın müziğin ortasında vs hop pil çok daha hızlı biter. Benim kullanım senaryomda 5 saat çok çok az bir süre. En az kablosuz kulaklıkta benim için en az 10 saat gitmesi lazım. Öbür türlü yanımda sigara sanki taşıyorum mikindirik kutusu var ona açıp koyacam vs. 😀 Ha daha ses kalitesi olayına da girmedim yani bunların eli ayağı düzgünü zaten 1000 liraya geliyor anca onlarda ses kalitesi eeeh güzelmiş dedirtiyor. Yoksa yani bu 150 200 300 350 liralıkların çoğunda ses kalitesi muadil aynı paraya satılan kablolulardan fersan fersan kötü oluyor. Şimdi işte terazi dengeyi şaşırıyor. Kablosuz diye aldın ama kablosuz olmasının daha kötü eksikliklerini çekiyorsun. Birde sağolsun appledan çalan hırsız firmalar kulaklık jackını da kaldırdılar mesela alt ve orta segmentte var ama hepsinin ana amiral gemisinde jack nedense yok. 🙂

 • revenge @revenge

  Hocam verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim. Ben kulaklığı iş yerinde kullanacağım için tek tarafını aktif olarak kullanacağım. Sağ tarafın pili bittiğinde sol tarafı takarak devam edeceğim. Akşam eve giderken çift takarım .

Hangi rolonu kullanıyorsunuz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 23

Dini bir yazı değildir. Bir insan nasıl 64 saniye normal ses tonuyla okuyabilir?
Kuran dinletisidir.
https://www.youtube.com/watch?v=bIpIZTkexUs
Burada gizli nefes mi alıyor?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8