Windows+V kısayolu ile panoyu çok sık kullanıyorum. Ama el alışkanlığı ile Windows+C ye bastığım da oluyor. Cortana Türkiye'de çalışmamasına rağmen devreye giriyor. Ve görev yöneticisinden sonlandırmadan da kapatılamıyor.

Windows+C kısayolu ile Cortananın devreye girmesini engellemek için.

1: Kayıt defterini açıyoruz.
2: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Search konumuna gidiyoruz
3: Yeni bir 32 bit DWORD değeri yaratıp ismini VoiceShortcut yapıyoruz.
4: Değerini 0 yapıp bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Telefon görüşmelerini sorunsuz kayıt eden güncel bir telefon arıyorum hangisini önerirsiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 11

Pot player'da pop-up ekrandan kurtulmak için, hosts dosyasına alttaki ipleri ekleyin.

127.0.0.1 p1-play.edge4k.com

127.0.0.1 p2-play.edge4k.com

127.0.0.1 p1-play.kgslb.com

127.0.0.1 kyson.ad.daum.net

127.0.0.1 display.ad.daum.net

127.0.0.1 analytics.ad.daum.net

#Potplayer

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Windows için arada bir lazım olan 4 tane ufak ve ücretsiz programdan bahsetmek istiyorum.
1-Mpeg StreamClip
Render almadan mp4 dosyalarını bölmeye yarıyor. Başka özellikleri de var ama hiç işim olmadı onlarla. Eski, zaman zaman takılıyor ama bilmem kaç GB dosyaları render almadan bölüp hızlıca işimi halledebilmek güzel oluyor.
http://www.squared5.com/

2-Usbdeview
Guluk guluk diye ses çıkaran ve hangi usb aygıtından geldiğini anlayamadığım bir durumda kullanmıştım. Takıp çıkarılan cihazların loğunu tutuyor diyebiliriz. Tek kusuru, ancak programı açtıktan sonra raporlayabiliyor. Öncesinde yaşanmış USB cihaz takma-çıkarma işlemleri görünmüyor. Benim webcam sürekli guluk guluk yaptığından benim için bir sorun olmadı tabi 😀 USB aygıtlarıyla başı belada olan arkadaşlara öneririm.
https://www.nirsoft.net/utils/usb_devices_view.html

3-Bluescreen View
Mavi ekran hatalarının raporunu görebiliyoruz. O an hata kodunu yakalayamadıysanız sorun değil, buradan kaydına bakabilirsiniz.
https://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html

4-Thumbs Viewer
Thumbs.db adındaki, windows’un fotoğrafları klasör içinde gösterirken kullandığı küçük resimlerin tutulduğu dosyanın içindeki küçük resimleri görmeye yarıyor. Aylar önce silinmiş bir fotonun cücük kadar da olsa bir versiyonunu geri almam gerektiğinde kullanmıştım.
https://thumbsviewer.github.io/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 24

Sıcağı sıcağına A Quiet Place Part II yorumu

Tam olması gerektiği gibi tadı damağınızda kalıyor. İnsan şöyle daha coşkulu bir final istiyor ama bence böyle bir film için kararında yapmışlar. Hatta ben burda bitemez daha göstermeleri lazımdı dedim ama düşününce gerisi biraz da izleyicinin zihnine bırakılmış. Olayların başını biraz anlatıyor. Sonunu da biraz fazla göstermesini isterdim açıkcası...

Sonuç olarak çok güzel iki filmden oluşan bir hikaye oldu. Mütevazı bir yapısı var bana göre. Küçük kızın potansiyeli ilk filmde biraz görünüyordu ama bu filmde tam bir kahraman olduğunu hissettiriyor.

İzleyiniz. Pişman olmayacaksınız. Ben arka arkaya ikisini birlikte bir daha izlerim.

#filmönerisi #sinema #FilmTavsiyesi #Film

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba,
Herkesin ızdırabı olan 0850484XXXX numaraları bu şekilde toptan engellemek için bir uygulama, yöntem, vs. var mı kullandığınız? (Telefonum Root edilmiş, Android 7.0)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Daha önce Youtube'dan video indirmeyle alakalı bir konu geçmiş ve youtube-dl kullanılması tavsiyesinde bulunmuştum. Kurulumu ve kullanımı normal kullanıcılar için bir miktar zahmetli olduğundan bu konuları içeren bir blog yazısı hazırladım. Birkaç basit indirme komutunu da yazıya dahil ettim. İlgili arkadaşların ne olduğu belli olmayan üçüncü parti web siteleri yerine bu ücretsiz ve açık kaynak uygulamayı kullanmalarını tavsiye ederim. #Blog #Youtube #Youtube-dl

İlgili blog yazısına ulaşmak için; https://wp.me/p4qXjN-Sm

Not: Bağlantı önizlemeleri çıkmıyor. Nedenini anlayamadım. Düzeldiğinde düzenleyeceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ventoy ile multiboot/multiISO bootable(önyüklenebilir) USB sürücü oluşturma

Merhabalar ben Oktay Mercan,

Bu yazımda ventoy isimli uygulamayı ele alıyorum. Popüler olan rufus programından gına geldikten sonra multiboot(çoklu iso önyüklenebilme) desteği olan, daha fazla ve iyi bir uygulama arayışına düştüm. Uzun arayış sonrası karşıma ventoy uygulaması denk geldi, ventoy ile çoklu önyüklenebilir(multiboot) bir USB sürücü hazırlaya bilmemin yanında bir sürü özelliği olduğunu gördükten sonra rufus ın yerini alan en favori uygulamam oldu. En iyi yanı ise her seferinde USB sürücünüzü formatlamanıza ve iso dosyanızı yazmak için uzun süre beklemenize gerek yok, ventoy u USB sürücünüze kurduktan sonra tek yapmanız gereken .iso dosyanızı USB sürücünüze normal şekilde kopyalamak bu kadar basit.

Özelliklerine kabaca göz attığımızda (kabaca diyorum çünkü eklemediğim başka destekleri/özellikleri var):

 • Ventoy ile, diski defalarca biçimlendirmeniz gerekmez, sadece ISO / WIM / IMG / VHD (x) / EFI dosyalarını USB sürücüsüne kopyalamanız yeterli, sonra bilgisayarını yeniden başlatıp önyükleme menüsünden seçebilirsiniz.
 • Bir seferde birçok dosyayı kopyalayabilirsiniz ve ventoy bunları seçmeniz için size bir önyükleme menüsü(Boot menu) verir.
 • USB sürücünüzün normal kullanımını etkilemez, normal şekilde USB sürücünüzü kullanabilirsiniz.
 • USB/Yerel Disk/SSD/NVMe/SD Card a kurulabilir/yüklenebilir.
 • Sürüm güncellemesi sırasında verilerinizi yok etmez.(Çünkü kendini ayrı bir bölüme kuruyor bu sayede attığınız dosyalarınız etkilenmiyor.)
 • Persistence destekliyor yani USB sürücünüze kalıcı kurulum yapabilirsiniz.
 • exFAT dosya sistemi sayesinde 4GB dan büyük (ISO) dosyalarını destekler.
 • Türkçe de dahil bir çok dili destekliyor.
 • Bir çok işletim sistemi desteği mevcut.
 • Plugin desteği mevcut. (Script yazıp otomatik yükleme yaptırabilir yada arayüzü özelleştirek gibi vb şeyler yapabilirsiniz)
 • Otomatik yükleme desteğine sahip.
 • Legacy & UEFI desteği mevcut.
 • MBR ve GPT partition desteği mevcut.
 • IA32/x86_64 UEFI Secure Boot destekliyor.
 • FAT32/exFAT/NTFS/UDF/XFS/Ext2(3)(4) ana partition olarak destekleniyor.
 • Ve daha eklemediğim diğer özelliklere ve özelleştirilebilir liğe sahip...

Hiç eksiyanı yok mu diyecek olursanız, tek eksi yönü olarak otomatik güncelleme ve kontrolü olmaması diyebilirim, güncellemeyi kendiniz elle kontrol edip indirmeniz ve yüklemeniz gerek ancak bence bu pek bir eksi sayılmaz.

Arayüzü ve kabaca nasıl kullanıldığı

Aşağıya uygulamanın ana ekranından bir kare bırakıyorum, türkçe desteği olduğu ve basit bir arayüze sahip olduğu için kendi gayet kolay anlatıyor, dolayısı ile anlatılacak pek birşey kalmıyor amma velakin ben bazı ufak birkaç şeye değineceğim.

UEFİ Kurulum

Standart olarak Legacy ve MBR seçilidir, UEFI kurulum yapmak için disk partisyonunuzu GPT olarak ayarlamak isterseniz aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi seçebilirsiniz.

 

Fark ettiğiniz gibi diğer seçeneklere ve ayarlarada bu menüde bulabilirsiniz; "Ventoyu USB diskten kaldırma", "Güvenli Önyükleme" (secureboot), Persistent yani kalıcı yükleme için "Partisyon Yapılandırması" ayarını ve "Tüm Cihazları Göster" seçeneklere bu menüden ulaşabilirsiniz. Ek olarak dil seçimi için Language sekmesine tıklayıp istediğiniz dili seçebilirsiniz.

Güncelleme ve yeni sürüme yükseltme

Ventoyun yeni sürümü çıktığı zaman, sürücünüzdeki eski ventoy versiyonunu güncellemek ister iseniz; yeni sürümü sitesinden indirip zip den çıkartın, ardından eski sürüm yüklü olan cihazınızı takın ve uygulamdan cihazınızı seçip güncelle butonuna basın ve güncelleyin.

Yandaki bağlantıdan resmi sitesine gidebilirsiniz => https://www.ventoy.net

 

Ek olarak aşağıdaki bağlantıdan test edilmiş imaj dosyalarına ve ayrıntılarına ulaşabilirsiniz:
https://www.ventoy.net/en/isolist.html

Son olarak, distrowatch.com daki linux distroların(yani linux dağıtımlarının) %90+ destekliyor ama nadir bazı desteklemediği distrolar olabilir nelerin desteklenip nelerin desteklenmediğini görmek için aşağıdaki bağlantıdan görebilirsiniz.
TOP 275 dağıtım için destek durumu

 

Evet umarım işinize yaramıştır, hatalarım oldu ise kusura bakmayın, bir başka yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6