#Minecraft Java ve Bedrock sürümleri 2 Kasım'da Game Pass PC'ye dahil oluyormuş.Daha öncesinde zaten Bedrock sürümü "konsol" Game Pass versiyonunda mevcuttu ancak şuan PC'ye de geldi, üstüne üstlük Java'yı da getiriyorlar bence bu daha önemli 😀 Game Pass'i olupta PC'den Minecraft'ı denemek isteyenler varsa bir bakabilir.

Yalnız benim merak ettiğim nokta, bilindiği üzere Java versiyonu genelde modçu kitlelere falan daha çok hitap ediyor ve aşırı büyük mod arşivi var.Oyun vanilla (stok) olarak genelde kısa sürüyor ve fazla bir şey sunmuyor aslında.Bende modlarla oynamayı seviyorum.Acaba Game Pass sürümünde bu modlama vs. işi nasıl olacak? Mod paketleri falan kurulabilecek mi? Genelde Game Pass oyunlarında mod işi sıkıntılı oluyor.Sanırım her iki sürümüde tek bir Launcher'da sunacaklar.Böylece iki versiyon arasında kolay geçiş yapabilirsiniz falan demişler.

https://news.xbox.com/en-us/2021/10/16/coming-november-2-to-xbox-game-pass-for-pc-minecraft-java-and-bedrock-editions/

Coming November 2 to Xbox Game Pass for PC: Minecraft Java and Bedrock Editions...

I couldn’t wait for the show to be over before posting this, I wanted to make sure we got the word out right away; if you didn’t hear it during Minecraft Live, let me be the first to tell you...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ganiemre @ganiemre

  Normal hesabı Microsoft hesabına aktarma işini ufak ufak deniyorlar, muhtemelen game pass'i olan biri launchera microsoft hesabıyla girecek ve modlar vb sorunsuz çalışacak

 • Piazza del Pizza @pizza

  #HaftalıkGündemeMalzeme #OyunGündemineMalzeme

 • ad33p @ad33p

  Şu an Java sürümü nereden indirilip çalışıyor? Microsoft store'da değl, hala kendi launcherı var değil mi?
  Onu store içine alırsa belki mod işi sıkıntı olur yoksa yine modlar devam eder.

  • KRAK3NN @passenoir

   Evet şuan Java sürümü sadece Store'dan ayrı olarak sitesinden Launcher indirilip çalıştırılıyor ya da 3. parti Launcher'lar ile.Bu sitedeki orijinal Java Launcher'i elleyeceklerini sanmıyorum.Bunlar Game Pass için ayrı bir şey yapacaklar benim anladığım kadarıyla.Yani benim gibi halihazırda orijinal Java kullanıcılarını etkileyeceğini sanmıyorum.

   Ha oldu da diyelim senin dediğin gibi yaptılar, beni yine etkilemez çünkü zaten 3.parti Launcher ile çalıştırıyorum oyunu 😀 GDLauncher.Mod paketleri için iyi oluyor CurseForge veya FTB'nin kendi Launcher'larını tek tek indirmek yerine bunu indirip bunun içinden bütün paketlere erişilebiliyor.

Anlık #Netspeed mefta.Turknet'de sıkıntı yok.Zaten bir kaç gündür kopmalar oluyordu bugün hiç erişilmiyor.

Ekleme: Netspeed'de planlı çalışma varmış.Yani kopmalar devam edebilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İlk defa ETS2 için #ProMods kurmaya yeltendim, daha indirmede takıldık kaldık.Yok mu bunun çözümü? Mozilla ile indiremedim Edge ile denedim ilk part indi ikinci partı da indireyim derken blok yedim.Dosyalar elinde olan varsa bir upload falan edip atsa bari 😀 Premium download istesen de yok çünkü Paypal yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Instagram reklam algoritmasını değiştirmiş, AeroInsta eski sürüm kullanıyordum.Instander'a geçeyim dedim ama gördüm ki onda da reklam var, diğer uygulamaları bilmiyorum.

AeroInsta geliştiricisi bugün V17.0.1 sürümü çıkarmış onu denedim az önce onda reklam yok.Diğer uygulamalara da bir güncelleme gerekiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

RIP #2pac.. Ölümünün 25.yılı 🙁

https://youtu.be/NI7mWh8c5vQ

2Pac - Rest On Legend (13 September) | 2021

2Pac Died On September 13th, 25 Years Ago Today...🙏🏾 Rest On Legend!✪ NEW 2021 ✪ 2Pac - Rest On Legend (13 September) | GalilHD ✪☑ Beat Produced By: Wavey...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#ETS2'yi direksiyonla oynayanlar-oynayacaklar için bir kaç yararlı şey buldum.İlgilenenler bakabilir.

İşin özeti şu ki; ilk olarak direksiyonla oynayanlar bilir ki oyun içi ayarlardaki direksiyon doğrusalsızlığı (linearity) ayarını açmayınca otobanda falan uzun yolda giderken en ufak dokunuşlar bile çok keskin oluyor.Yani az bir şey sağa sola kırsam bile sanki ani tepki vermişim gibi baya sallanıyor çekici ve dorse.E bunu fulleyince de bu sefer çok ağır kalıyor ve fullemek şu yönden sıkıntı; direksiyonda ölü bölge (dead zone) yaratmaya başlıyor bu sefer.Yani tam merkezde toplamıyor direksiyon kendini, atıyorum 15 derecede falan merkezde oluyor.Bu seferde direksiyonu ben yamuk tutuyorum fiziksel olarak 🙂 Gamepad ile oynayanlar için linearity'i fullemek çok sıkıntı olmaz diye düşünüyorum ama direksiyonda büyük problem yaratıyor.

Bunun orta yolunu bu makaledeki arkadaş güzelce anlatmış ve benim baya işime yaradı şuan çok daha smooth gidebiliyorum yolda, tavsiye ederim kesinlikle.Hem linearity açık hemde dead zone yok, doğal olarak sıkıntıda yok 😀

https://www.reddit.com/r/trucksim/comments/9m8v6o/are_you_using_a_steering_wheel_read_this_fixing/

Birde ikinci ve son olarak, oyun içindeki direksiyonu yok etme (gözükmeme) kodu varmış.Ben bunu yeni öğrendim ve şimdi öyle kullanıyorum göstergeler falan direkt gözüküyor oyun içindeki direksiyona zaten hiç ihtiyaç yok.Böyle daha gerçekçi geliyor 🙂 Konsol açıksa oyun içinden şu kodu yazarak gösterebilir / ya da gizleyebilirsiniz; r_steering_wheel 0 veya 1. (0= kapalı, 1= açık)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 21 / 32

#Corsair Ironclaw geldi.İlk izlenim olarak fena değil, klikler daha sessiz Omen'den.Omen 600'ü sanırım 5-6 ay önce almıştım ancak tutuşu pek rahat değil bu farenin.Birde Corsair avuç içine tam oturuyor, yani palm tutuşu için çok uygun geldi bana.Omen'de öyle bir imkan yoktu pek, palm tutsan da daha küçük ve daha kavisli olduğu için rahatsız ediyordu.

Birde Corsair'in yazılımının olması avantaj, bu fiyatlardaki farelere bakın çoğunda firmwareless denilen yazılımsız, direkt farenin üstünden profil olarak atanmış hazır şeyleri kullanıyordunuz.Bendeki Omen 600'de öyle.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

  Yazılımsız daha iyi. Corsair yazılımları zaten çok gereksiz sistem yoruyor. Keşke hepsi zowie gibi olsalar herşeyi kendi içinde halleden.

  • KRAK3NN @passenoir

   Yazılımsız olunca detaylı ayar yapılamıyor, mesela Omen'de RGB var ama sadece içinde HP'nin atamış olduğu renkleri kullanabiliyorsun.Ya da hazır DPI'lar var onları kullanabiliyorsun falan.Ayrıca bu Corsair modelinde içinde hafıza varmış, yani programı açık tutmana gerek yok içine kaydedip başka bir bilgisayarda da aynı ayarla kullanabilirsin.Hatta şöyle ki Omen'in solda iki tane makro tuşu var ama hiç bir işlevi yok, çünkü yazılım yok 🙂 Sadece tarayıcıda ileri geri yapmaya yarıyor o kadar.

   Bence yazılımlı daha iyi.

 • Hamdi @hamdi

  Ne kadara almıştın Corsair'i? Güzel görünüyor.

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  Ben de geçenlerde katar pro eu almıştım kablolu modelden vallahi elime ilk başta garip geldi ama sonra bir alıştım (10 sene g300s kullanmanın da etkisi var o garipliğin :)). Bir tek dpi ayarı yaptım kullanıyorum öyle.

Premium hesapla #Minecraft oynayan kaç kişi vardır burada bilmiyorum ama, benim gibi eski Mojang hesabı olan kişiler varsa (yani Microsoft satın almadan önceden beri oynayanlar-sahip olanlar), şuan Microsoft hesap taşıma (Migrate) olayına başladı.Yani Mojang hesabını Microsoft hesabına taşıyan kişilere özel bir hediye olarak "#Migrator" pelerini veriliyor.Kaptım bende hemen bir tane 😛 Yalnız bu Migrate olayı kademeli olarak ilerliyor, yani bana geldi ama size henüz gelmemiş olabilir.Zamanı gelince Minecraft Launcher size bildirim yolluyor zaten.

Bu arada oyunda eskiden pelerinli birini görmek çok zordu hatta görmedim de şahsen.Yani Amerika'da yaşayıp MineCon gibi etkinliklere katılamıyorsanız (ki öyle bir imkanımız da olmadığı için) neredeyse yok denecek seviyedeydi.Microsoft yavaş yavaş coşturmaya başlıyor.

Anlaşılan Microsoft komple #Mojang'ın izlerini silmek istiyor 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 16
 • Piazza del Pizza @pizza

  Güzelmiş. Oyunu çok uzun süredir oynuyorum ama premium hesaba Microsoft satın alımından sonra geçtiğim için avcumu yalayacağım.

  • KRAK3NN @passenoir

   Bende 2012'de mi ne oynamaya başlamıştım korsan olarak, sonra 2014'ün başlarındaydı sanırım bir gün açtım forum dh ikinci el kısmında dolanırken MC hesabı satan birini gördüm.Tanesi 15 liraydı bütün kurulumunu falan ben yaptım hesapların kendi mailim falan girili, 2 tane hesap almıştım işte o zaman biri arkadaşa biri bana totalde 30 liraya 2 tane hesabımız oldu 🙂

  • Piazza del Pizza @pizza

   @passenoir - Ben yılını tam hatırlamıyorum ama Alpha'daydı ve koyunlar oyuna yeni eklenmişti onu biliyorum. 2009 ya da 2010 olması lazım 😀 Yıllarca Hamachi v.s üzerinden korsan oynadık, sonra ben Premium aldım ama bazı arkadaşlarda olmadığından server yine korsan devam etti, en son 1 yıl kadar önce bir şeyler yaptık, belli bir doygunluğa/zenginliğe ulaşınca yine bıraktık 😀

 • Emre Yüce @emreyuce

  Şu oyunu bir sevemedim gitti ya 🥺

  • KRAK3NN @passenoir

   Olabilir muhakkak, sonuçta en çok satan oyun ama herkesin de sevip beğeneceği anlamına gelmiyor.Bende Witcher 3 sevmiyorum mesela 😛

   Minecraft'ın kendine has bir tarzı var birde biz eskiden beri oynadığımız için artık oyuna bir aşinalığımız da oldu heralde.Ondan ara sıra girip takılıyorum yani can sıkıntısına falan.İster yaratıcı modda kendine bir şeyler inşa et, ister hayatta kalma modunda bazı zorluklara karşı göğüs gel ve istediğini yap.Yani oyun o kadar serbest ki gerçekten istediğin her şeyi yapabilirsin,o yüzden şunu yaparsın bunu yaparsın diyemiyorum 🙂 Zaten pek bir öğreticisi de yok.

   Anneme veriyorum mesela konsolda açıp, o tarım işleriyle uğraşmayı seviyor, kardeşime veriyorum o da ev falan yapıyor kendine yaratıcı modda.Bizde işte survival oynaya oynaya survivor olduk 😀

  • Gump @runforrest

   @passenoir Witcher 3’ü ben de sevmiyorum. 1-2 saat zorla oynadım belki açılır diye ama yok ilerlemedi oyun hiç keyif alamamıştım.

 • prospektus @prospektus

  Eskiden java sürümünü mojang'dan alanlara windows store'daki bedrock sürümünü bedava vermişlerdi. Yine onun gibi bir şey mi yoksa şimdi java sürümündeki hesabımızı da mı değiştirmemiz gerekiyor?

 • lects02 @lectus01

  Eskiden fena oynardım. Mojang zamanları Hamachi ile arkadaşlarla çok güzeldi. Ah be zaman... 😔

Perseid meteor yağmuru bu gece başlıyor, imkan varsa gece gökyüzünü seyretmeyi unutmayın 🙂 Ama 12-13-14 Ağustos arasındaki şölen daha iyi olacakmış. #PerseidMeteorYağmuru

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-53751083

Perseid: Her yıl aynı dönemde yaşanan benzersiz meteor yağmuru - BBC News...

Meteorların en görkemli gösterilerinden birini izlemek için bu yıl 12-13 Ağustos tarihinde gökyüzüne bakmanız yeterli. Perseid meteor yağmuru neden oluyor, büyüleyici gökyüzü...
BeğenFavori PaylaşYorum yap