#TeknoYardım

Düzenleme: Şimdilik Windows güç ayarlarından en yüksek işlemci durumunu yüzde 68 yaparak işlemci sıcaklığı 10-15 derece azalttım. İşlemci sıcaklığını azaltınca ekran kartı sıcaklığı da yaklaşık 5 derece düştü ve saat hızı arttı. CPU undervoltta sistem açığı olduğu için yapmadım. GPU undervoltu ise Nvidia Inspector'dan denedim fakat voltaj düşürmeyi başaramadım. Bunlardan ayrı olarak fanı kontrol edebildim, dizüstü boştayken artık fan sesi duyulmuyor. Fakat oyuna girince fan kontrol edilemiyor. Bunun sebebi de Nvidia Optimus teknolojiymiş.

Son zamanlarda dizüstüm gerçekten canımı sıkıyor. Eskiden böyle bir şey olduğunu hatırlamıyorum. Hangi oyun olduğuna bağlı olmadan tüm oyunlarda aynı şey oluyor.
Oyunu açıyorum. Fan hızlı çalışıyor. Sıcaklıklar GPU ve CPU, 90 derece civarlarında dolaşıyor ayrıca saat hızları da GPU: 900-1100MHz, CPU: 2300-2700MHz. Buraya kadar her şey normal diye düşünüyorum. 5-10dk sonra fan hızı ile birlikte GPU saat hızı da 405MHz'e kadar düşüyor, haliyle FPS de 2 kat düşüyor. Oyunu kapatınca da fan hızı yeniden yükselip soğutuyor. Sizce sorun nedir? Denediklerim:

- Nvidia kontrol ayarlarından güç seçeneğini "Maksimum performans" ve "Tutarlı performans" seçenekleriyle denedim.
- Ekran kartı sürücüsününde eskiye geçtim.
- Fan kontrol programı denedim fakat kontrol edemedim.

Sistem: i5 6200U - GT 940M 2GB - 8GB RAM - Win10 2004 HomeSL (Geçen sene temizlik yapıp macun yenilendi ve geçen ay içini SSD takmak için açtığımda temiz gözüküyordu.)

Not: Bundan önce Win10 1607 LTSB kullanıyordum. Şu anlık uğraşmak istemediğimden şu anlık eski sürüme dönmeyi denemedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap