Taahhüdüm bittiği anda Turkcell’e son. Bir daha ne kullanırım ne de kimseyi tavsiye ederim.

Kota bitince kendi kendine kota aşım diye yeni paket tanımladı. Onlar da su gibi bitti. Birincisi bitti, tam paket yenileme günü ikinci aşım paketini devreye aldı. İkinci paketin yüzde beşi bile kullanmadığı halde ona da tam para aldı. Rezillik. Cayma bedeli araştırıp mümkünse taahhüt bitmeden de geçebilirim başka operatöre.

#MüşterisiniÖpenTurkcell

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tavsiyeleriniz üzerine bunu aldım arkadaşlar. Teşekkür ederim.

@eamedic

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Keşke koldan ölçenlerden alsaydın. 🙁

  • eamedic @eamedic

   Koldan ölçenler fiziksel olarak daha doğru ölçüyor ama insanların atladığı nokta kola manşon takmak o kadar da kolay değil hele yaşlıysa vs zor geliyor insanlara. Bazen ben kendime takıyorum yamuk oluyo vs ok vermiyo cihaz. Ta takibinde zaten önemli olan trend ölçüm dahiliyeciye takibi götürdüğünde dr trende bakıyor 10 mmhg aşağı yukarı olmasına bakmıyor. Zaten fark maks 10 mmhg olur radial ile brakial arası ki bu cihazlar onu yükseklik sensörü ile hesaplayarak doğru sonuç veriyor. Zaten kritik durumlarda hiçbirisinin geçerliliği yok o zaman bir sağlıkçının manuel bakması gerekiyor. O yüzden çok dandik olmadığı sürece braun, omron, brauer, panasonic vs hepsi yeterli. Ev kullanıcısı için kol bilek çok fark etmez. Açıkçası bir dönem bu koldanlar çıkınca çok pompalandı piyasaya. O yüzden millet koldan diye tutturmaya başladı.

  • Orcun @orcun

   @eamedic Çok basit dostum o manşon işi, bende omron m2 modeli var mesela tansiyon hastasıyım hergün 3 4 kere ölçüyorum bilekten olan vardı ilk 15 gün ilaç denedik vs bana bilekten ölçeni kullanma doğru ölçmüyor demişti koldan olacak vs gittik bizde mecbur koldan ölçeni aldık. Sıkıntı bilekte ölçen şuydu kolun bilek yani kalp hizasında olacak eğer daha aşağı veya yukarı olursa ya tansiyon düşük yada yüksek çıkıyor. Misal bilekten ölçen bendeki braun idi, kol böyle az düşük dursun 155-105 gibi değer çıkıyor, az yüksek olsun 140'a 90 gibi değer çıkıyordu. Kola takılan öyle değil mesela takıyorum sağ koluma oturuyorum ölçüyorum bu kadar basit. Mesela bunda böyle ölçüyorum 128 130'a 86 84 arası çıkıyor genelde ama bilekten ölçüyorum hep bir yüksek yada çok düşük çıkıyor. İlla ki onu tam kalp hizanda tutacan dik oturacan vs. vs. mesela benim tansiyon 13-8 genelde nadir 14-9 yada 15-10 oluyor ama 15-10 olduğunu farketmiyorum sıkıntı orada doktor bana holter ıvır zıvır efor testi ekg şu bu birton tetkik yaptı mesela meğer yüksekmiş tansiyon ama ben bomba gibiyim taşı sıksam suyu çıkar öyle manyağım 16-11 olunca yada 17-11 vs e başım hemen dönüyor elim kolum titriyor vs. vs. ilaç içiyorum o yüzden tuz sıfır stress vs olmayacak ama imkansız + tiroit derken sıkıntılar birikiyor. Hani sağlık ocağında kan verdim dün düzenli kan veriyorum vs. koldan ölçtü pompalı eski tip vs tansiyon ki ilacı içmemişim 13-8 imiş fena değil az yüksek dedi falan.

  • eamedic @eamedic

   @orcun sen takarsın zaten o yüzden becerebilecek olanlara koldan önerilir ama omronlarda ya da iyi markaların bazı modellerinde manşonun tamamında sensör var ama koldan ölçüm yapılan cihazlarda işaretçiyi artere denk getirmezsen doğru ölçüm yapmaz ki koldan ölçümde de manşon kalp hizasında olmaz ise ya da duruşun yanlış ise yine yanlış ölçer. O yüzden ikisinde de doğru konumda olman gerekir. Ayaklarını çapraz yapmanla düz yapman arasında bile 10-15 mmhg atar aynı yerden arka arkaya üç ölçüm yap üçüncüsü 20-30 mmhg artar. Yani zibilyon tane etken var. Sen herkesi kendin gibi düşünüyosun ama kullanamayan ya da dandik koldan makinalar ile sensörü tutturamayan ölçemeyen bir sürü insan geliyor bana, onlara bilekten öneriyoruz genelde onu beceriyor insanlar. İşin mantığını bildiğim için bilekteni rahat öneriyorum insanlara diyorum ki çok takıntılıysan bilekten ölçtüğünden 10 mmhg çıkar öyle not et. Zaten yazdığım gibi şimdiki cihazlar senin kalbin ile aradaki farkı ölçüp yeniden hesaplıyor ona göre. Geçmiş olsun seninki gençliğe bağlı gibi duruyor ilerde düşer umarım kalıcı olmaz.

  • Orcun @orcun

   @eamedic Çok basit dostum. Hatta resim çektim zaten gösteriyor art diyor onu ben damara denk getiriyorum o kadar. Annemde kendi ölçüyor rahatça hiç sorun yaşamadık. Hatta teyzeme vs de verdim o da bir süre kullandı denedi. Ben tekli koltukta oturuyorum düz, 10 saniye içimden sayıyorum rahatlıyorum nefesimi düzenliyorum takıp ölçüyorum. Tabi bilekten olanın daha bir kolaylığı var ona bende katılıyorum. Ama işte ben çok sıkıntı yaşadım çok değişiyordu, bunda mesela kolu değiştiriyorum yatarak ölçüyorum deniyorum yani ard arda 6 7 kere bile ölçtüğüm oldu manyak gibi çok nadir ya ölçmemezlik yaptı ya da düzgün ölçemeyip sapıttığı oldu, mesela birgün 190 130 küsür gördüm bayılıyordum gözlerim fırladı yani ama bende sıkıntı yok başım ağrımıyor salak gibi değilim vs 2 3 dk bekledim düzgünce taktım ölçtüm bir baktım 135-83 sonra bekledim hemen ölçmedim, birdaha bir ölçtüm 133-80 tekrar ölçtüm gene ama 1 dk falan bekliyorum 136-85 çıktı o kadar. Hani çok çok az değişiyor. Bendeki dostum komple stress birde düzensiz yaşamdanmış. 🙁

  • Orcun @orcun

   @eamedic Bu arada önce bana doktor buspon yazdı dedi bir iç dene o arada ama takip edecen tansiyonu nabızı vs kesin bak, zaten ben bu tansiyondan mi band sayesinde şüphelendim nabız hep 80 90 ulen dedim bunda bir iş var güm güm güm kalp atıyor yatıyorum ne iş ? böyle enseden alnıma doğru ağrılar giriyor anaa dedim tansiyon bu kesin. Kardiyolog buldum çok önerdiler özelde bir gittim adam dünyanın en rahat doktoru her halde adam geliyor sarılıyor normalde karşında oturur değil mi ? arada resmiyet olur adam dibimde oturuyor sıkıntı etme ya ne büyütüyorsun vs. dünya yansa umurunda değil adamın, neyse işte buspon'u denedik pek etki etmedi dedi sen düzenli hayata gir stress'i azalt tuzu kes ekmek yeme vs. okey tuzu sıfırladım resmen e baktım çok az düştü ama gene yüksekti en son işte vasoxen 5 mg verdi bunu kullanıyorum çok rahatladım, çok nadir başım ağrıyor artık ama bir sıkıntı oluyor halsizlik bezginlik olmaya başladı gene gidicem zaten bana 6 ay sonra kesin gel dedi 6 ay olacak önümüzdeki ay gidip sorucam başka olmadı değiştirsin çünkü böyle bir bezginlik durumu var yan etkisi zaten ama olmadı başka ilaç deneyeyim diyorum.

  • eamedic @eamedic

   @orcun buspon anksiyolitik ama vasoxen damar genişletici demekki senin sorun çok anksiyete değilde damar yapısıyla alakalı demek ki benim de 15-20 yaş arası bi 140-160 arası gezdi sonra kendiliğinden geriledi 120 lerde şimdi ama ben o zaman tüm testlerden geçmiştim temizdi hepsi bu yaşlarda böbreğe de baktırmak lazım mutlaka. He bir de ben sıfır tuz kullanıyorum.

  • Orcun @orcun

   @eamedic Onu da şühelendik iç hastalıklara gittim dedi ki mr yazıyorum sana gir, ilaçlı mr yazdı girdim karaciğerden şüphelendiler böbreklerden birde ultrasonda garip gördüler neyse, ilaçlıya girdik 30 dk falan sürdüydü çektiler bakıldı edildi böbreklerde sıkıntı yokmuş, ya benim iş ayakta geçiyor biliyorsun ağır iş e birde ben 10 sene önce değilde 8 9 yıl oluyor obezdim baya 45 kilo fazlası olan adamdım. Verdik ama gene de 15 kilo fazlam var, e haliyle bunlarda tabi sıkıntı olabilir ailede anneannem tansiyon dayım tansiyon kuzen tansiyon hastası bizde her halde genetik. 🙂 Yaş oldu 30 ya dahada artık gençlikmi kaldı. 😀

  • eamedic @eamedic

   @orcun geçmiş olsun, kendine dikkat edecen o zaman yoksa 60 yaşında böbrekler başlar sıkıntı yapmaya ben de biraz kilo alıyım vücut başlıyo alarm vermeye.

  • Orcun @orcun

   @eamedic Düzensiz yaşam + hashimato derken yani yemesem bile yarıyor. Hele eskisi gibi hareketsiz kalsam pc başında vs ben şuan 120 130 kiloydum. Bu hastalıktan çektik hergün ilacını iç yetmiyor zaten birde reflü çıktı iç o nexiumları vs sonra diyorlarki çok içmeyin b12 eksikliği zart zurt vs iyi de 3 4 gün içmesem midem hemen yanıyor az eğiliyorum ağzıma ekşi tad geliyor nasıl olacak bu iş ? mecbur ne yapıyorum ara verip verip içiyorum. Geçiştiriyorum bazen gaviscon rennie ile ama o da tüm gün tutmuyor midemde şişlik vs. vs. kurtulamadım gitti bu bela şeyden. 🙁 O da diyorlar ki kilodan vs. e veremiyorum. 🙁

  • eamedic @eamedic

   @orcun benimde öyle yapacak bir şey yok 24 saat çalışıyorum nöbetten çıkıp kokoreçe, kelle paçaya gidiyoruz mide haşat sağlıksız olduğunu benden iyi bilen yoktur ama inceldiği gerden kopsun kafasındayım Allahtan sigara içki alışkanlığım yok. Bir de zaten zombi gibiyim ben de 11x24 çalışıyorum ya çalışıyorum ya uyuyorum o yüzden cebimde rennie var sürekli. Bende 2-3 ay nexium kullanıyorum ekşimeler azalınca 1-2 ay ara veriyorum o şekilde kullanabilirsin.

  • Orcun @orcun

   @eamedic Kokoreç midye söğüş bunları severiz. 😀 Ama öyle karışık sandviç böyle garip garip şeyler sevmem. Ama kokoreçi gömerim o ayrı midyeyi komple sıcak sıcak tezgah kapatırız o da ayrı 😀 Sigara bende yok, alkol ise arada bira viski rakı ama nasıl diyeyim haftada toplasan 3 4 birayı geçmiyordur ayda bir de viski rakı vs. talcid bana daha güzel geliyor rennie'e göre hemen dağılıyor ya su ile yutuyorum böyle birkaç saat çok rahatlatıyor. Rennie sanki taş emiyorum gibi bir his oluyor. Nexium 40 mg kullanıyorum ben ama diyelim bir hafta içicem önce 40 lık sonra azaltıyorum 20 10 mb diye diyeceksin ki nasıl yapıyorsun ? 40 lığı kırıyorum umarım bir sıkıntısı yoktur 😀 ya birde işin kötü yanı bana neler neler dediler yok işte kalça kırığı riskini arttırıyormuş yok işte b12 emilimini yok ediyormuş işte çok içersen de diyelim 1 2 sene kullandın aralıksız diyorlar ki bıraksan bile b12 gene emilmiyormuş. Dil altı takılacakmışsında vs söyledim kan verirken baksınlar ya bu b12'e bu aralar feci taktım. 😀

 • elmasevmem @elmasevmem

  omron un koldan ölçen bir modelini benimkiler 2 senedir kullanıyor. hiçbir sıkıntı yasamadilar çok memnunlar. hergun düzenli çalışıyor alet bana mısın demedi.

 • Mr. Paramedik @mr-paramedik

  Tansiyon için dijital ölçüm yapan cihazlarda çok fazla hata oluyor. En sağlıklı sonucu manuel olarak kendi ölçtüğümüz tansiyon aletleri verir. İlla dijital alınacak da bilek değil, koldan ölçen alınmalıdır.

 • eamedic @eamedic

  Kullanımı çok kolay, ben m6 ile birebir kıyasladım aynı sonucu veriyor babaannemler kullanıyo 80-90 yaşındalar sıkıntısız alet. Güle güle kullanın. Bizde m6 var annem kullanıyo babam kullanamıyo takamıyo manşonu bize de alıcam bir ara bundan. Asıl önemli olan doğru ölçüm yapabilmek kabaca, rahat bir koltukta hareketten sonra 10 dk dinlenilecek ve kolu kastırmadan altına yastık konacak, cihaz kalp seviyesinde olacak, ayaklar çapraz yapmamış, diğer el yumruk yapmamış olacak. Bu şekilde doğru sonuç alınır. Sağ sol fark etmez eğer göğüs ağrısı gibi durumlarda sağ sol arası 20 mmhg fark varsa anlamlıdır acile başvurmak gerekebilir. Yatarak ölçülebilir yine kol kalp hizasında olmalı.

Tansiyon ölçme cihazı kullanan var mı? Hangisi iyidir? Omron 150-170₺ arası, braun var o da 250 civarı.

#tansiyon

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 13

Şu gösterge bazen çok canlı gösteriyor, bazen okunamayacak kadar silik oluyor. Sebebi nedir bilen var mı? Genelde araç sabah ilk çalıştığında çok iyi oluyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 17

Ofis için güzel tablo önerilerinize ihtiyacım var. İnşaat bürosu. Tablo, büyük saat vs gibi ofise yakışacak şeyler istiyorum. Hatta national geographic dünya haritası vardı. Onu çerçeveletip duvara asmayı düşünüyorum. Sizin fikirleriniz nelerdir ?

#KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

2010 model Asus dizüstündeki bluray oynatıcı sata kaç kullanır? Onu söküp ssd takmak istiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ankara’da bebek alışverişi yapabileceğim iyi bir yer var mı arkadaşlar? Çok tuzlu olmayan, aradığımızı bulabileceğimiz bir mağaza ? Kızılay’da var mıdır böyle yerler?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

3 yıl önce verdiğim ₺ cinsinden paranın bugünkü değerini nasıl hesaplarım? O zamanki altın fiyatını mı baz alayım yoksa başka şekilde mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 15

Saç tellerini güçlendirmek için neler yapıyor ya da neler kullanıyorsunuz. Bioxin vs fayda ediyor mu gerçekten ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11