Arabadan anlayan arkadaşlar.

Dün 1400 km yol yaptım.

Ankara çevre yolunda, 120 km/sa hızla hafif yokuş çıkarken bir anda gaz tepkisi yok oldu.

Araç turbolu. Normalde gaza azcık dokunsam hissedilir şekilde ileri atılıyor. Neyse gaza bastım, bir an hiçbir tepki olmadığını hissettim.

Dedim herhalde yokuş olduğu için çekmedi. Sonra biraz daha yüklendim gaza fakat hız ibresinin usulca aşağı indiğini gördüm.

Dörtlüyü yaktım, emniyet şeridine doğru yanaştım.

Birkaç saniye sonra ekranda " hidrolik direksiyon arızası " yazdığını gördüm.

Araba iyice yavaşlayıp, yol sesi vs azalınca farkettim ki araba istop etmiş aslında.

Yani 120 ile giderken aslında istop etmiş ama yol sesinden anlamamışım. Anlamamamın bir diğer sebebi de direksiyonda hiçbir direnç hissetmedim. Motoru çalışmayan arabanın direksiyonu dönmez ya hani sert olur, bu normal sanki boşta giden araba gibiydi bir sıkıntı yoktu, o yüzden anlamadım.

Neyse kenara çektik, bi 30 sn kadar bekledim, çalıştırdım motoru, devam ettim. Başlarda 90'ı pek geçmemeye çalıştım ama sorun olmadığını görünce hızlandım tekrar.

Bu uzun girizgahtan sonra sorum şu.

Bu istobun sebebi yakıttaki pislik olabilir mi?

Uzun yol olduğu için her zaman aldığım yerlerden almadım yakıtı. İlk depoyu opetten, ikinciyi petrol ofisinden aldım. Acaba yakıttaki pislik filtreyi falan tıkadı da motor bir an yakıtsız kalınca istop mu etti? Olur mu böyle? Bilmediğimden soruyorum.

Birazdan sanayiye gidip motor yağı, filtre vs bakımlarını yaptıracağız.

O hidrolik arızası tekrar gözükmedi bu arada.

#TeknoSohbet

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 12
 • Makineci @makineci

  Hızlı olduğu için direksiyonda sıkıntı olmamıştır..

  Akünüz eski mi?

 • qubit @qubit

  Servise bir uğrayın, belki aracın beyninde bir arıza kaydı vs. vardır. Geçmiş olsun, tatsız bir durum.

 • Emre Yüce @emreyuce

  Ford ise o bende de oldu. İş çıkışı ışıklarda beklerken, bir de en öndeyim. Kornalar falan neyse direksiyonu öyle zorla çevirip kenara geçtim ki sonra ustayla konuştum. Arabaya gaza iyice basarak çalıştır dedi o kendine gelir dedi, denedim düzeldi sonra hidrolik sistemini kontrol ettirdim, sorun çıkmadı. Ford arabalardan o yüzden soğudum ya, bir kere köy yolunda 80 ile giderken oldu. Yol düz olmasa ne yapacaktım 😂 çok saçma bir olay sonra sattım zaten alanla konuşuyoruz daha öyle bir şey olmadı diyor. Araç 2011 Fiesta dizeldi. Sizde de başka bir anlık hata olmuş olabilir. İşin kötü yanı servis bakınca da anlamadı. Şimdi Egea var geçende bi bindim araba anahtarsız kendi kendine çalışmaya çalışıyor, runaway gelecek herhalde ayvayı yedim diye sonra kendim kontak açtım bütün sistemler devre dışı kaldı dedi, sensörler, multimedya o bu şu. 1 saat sonra Ankara’ya gidecektim bir de zor bela çalıştırdım sanayiye götürdüm ama kimse anlamadı, sonra düzeldi. Ben de pek araştırmadım.

#akış #mizah #Kanalİstanbul
Iki gündür seyredip gülüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

Herhalde öğlen oldu diye sıcaktan uyandım, saat daha 08.00 imiş...

https://www.youtube.com/watch?v=Wiu9D0MoGHc

#Yaniyürüz

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ortalama bir koyundan kaç kg et çıkar?

Eskiden kurban kesince kâra geçerdik, et ucuza gelirdi.

Şimdi neredeyse iki katına geliyor.

Kemiğe bile 80 lira ödüyoruz neredeyse.

Tamam kurbanda paraya bakılmaz vs diyorlar da iyi de kardeşim sonuçta ticaret bu da bir yerde.

Adam üç kuruş aşağı vermiyor. İbadette paraya bakılmazsa o da bakmasın, demek ki ticaret kısmı da var.

1600 liraya kurban aldık. Allah kabul etsin. Şimdi bundan kaç kg et çıkacak. 15 kg et çıksa kilosu 106 lira. 20 kg et çıksa kilosu 80 lira. Paraya bak.

Gider kasaptan en güzel eti 60 liraya alır yerim.

Bilmiyorum, artık böyle düşünüyorum. Ekonomi utansın.

İyi bayramlar.

#KurbanBayramı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 50
 • Flu @flu

  1600 fena değil gibi 3.gün 1400 e verirler belki bir tık düşüğe

 • zatisahaneleri @zatisahaneleri

  Bu işi yapan tanıdığım var. Canlı olarak kilosunu 33-35 civarına kasaba satıyorlar zaten. Genelde canlı halinin yarısı kilo olarak geliyormuş. Yani kasaba maliyeti 60 70 civarı.

 • Burak Özkes @burakozkes

  Saçmalık, şu Migros falan bi nebze idare eder fiyatta ama pahalı. 2000 lira hisseden 20 kilo kemiksiz çıksa kilosu 100₺ yapar. Kasaba gider istediğin bölgeyi taze şekilde alır yersin bundan daha ucuza. Bu sene bizimkiler saçma sapan bir fiyata girmişler. Gider kasaptan yiyeceğim eti alır, ay sonunda cebimde kalan paradan sma lösev vb. yardımımı yaparım. Şu an zaten kesenlerin neredeyse 10’da 9’u kesip dondurucusuna koyuyor. Ne anladım ben bu kurbandan. Bi’ de Allah kabul etsin falan diyorlar birbirine, 400-500gr verince kurban mı kesilmiş oluyor.

  • Orcun @orcun

   Aaa öyle deme sırat köprüsünden taşıyacakkmış ondan. Verdiler ye 1 avuç et hayır işlendi sonuçta. O 1 avuç et ile ne hayır işlendi ohoooo kediye versen doymaz anasını satayım. Anca şov allah'ı bile kandırmaya çalışıyorlar.

  • Burak Özkes @burakozkes

   @orcun Zaten bu muhabbet hacca gidenin orada kesmesi değil miydi, şimdi oranın fakiri buradaki 10 fakirden daha zengin. Orada da burada da kesmek mantıklı gelmiyor.

  • KendiniGerçekleştirenKehanet @kgk

   @orcun Artık bir avuç et de verilmiyor. Dolaplar doluyor sadece.

  • qubit @qubit

   Beyler 2021'de bu tarz muhabbetleri bırakalım. Yaratıcıya siz inanmayabilirsiniz, bir başkası inanır. İnanıyorsa da bu onlar için bir vacip hükmünde ibadet, tartışacak bir şey yok:
   https://islamansiklopedisi.org.tr/kurban

   Siz de kendi inandığınız şekilde gönlünüzden ne geçiyorsa iyiliğinizi yapın, ihtiyaç sahibi çok insan var. Benim çevremde adam 5 koyun kesiyorsa sadece birisi evine giriyor, gerisi tamamen dağıtılıyor. Sizlerin çevresinde demek ki maddi gücü yüksek müslüman bireyler yok. Normal şeyler bunlar, koca gezegen, tip tip insan var.

   Farklı kurban tipleri var: örneğin çocuğun oldu mu kesmen gereken bir tane var, kendin tüketemiyorsun. Tamamı dağıtılacak. Hac'daki ayrı. Sadece oranın fakirine değil her yere dağıtılıyor, eskiden bu operasyonda bolca Türk kasap çalışırdı, sorun anlatırlar.

   @orcun Gezegende bir kişi kesmiyor, 2 milyar müslüman var ve %25'inin gücü yetiyor farzetsen 500 milyon kişiden bahsediyorsun. Bu yadsınamayacak büyüklükte bir olay. Zekat gibi bu iş de düzgün ve eksiksiz gerçekleştirilse gezegende aç-açık kalmaz.

  • Orcun @orcun

   @qubit Gezegende aç açık hep olacak ve olmaya devam edecek. Her zaman güçlü güçsüzü ezecek kullanacak köle gibi çalıştıracak. Bu sen öldükten sonra da devam edecek senin torununun torunu da böyle yaşayacak. Sistemin mutlaka kölesi durumunda yaşayacak ve yaşamaya mahkum olacak. Çünkü para dediğimiz veya ekonomi dediğimiz şeyin işlemesi için bu gerekiyor. Bu olmadan da olmuyor. Bunun din ile de hiçbir alakası yok. Din diye birşeye hiçbirisi inanmıyor zaten. Rasyonel olarak bütün bu olaya bakıyorlar.

  • KendiniGerçekleştirenKehanet @kgk

   @orcun dostum sana bir şey diyim mi? Dindeki ticaret hiçbir şeyde yok. En büyük ticaret din üzerinden dönüyor zaten. Olan küçük vatandaşa oluyor, alt kesime. Bu sadece bizim dinimizde değil hristiyanlıkta da böyle. Dini yönetenler her zaman parayı yönetmiştir.

  • qubit @qubit

   @orcun evrenin tüm esprisi zaten bu: insan denilen canlının sınav yeri burası. Her dönem bir atraksiyon olacak: bunun adı açlık olur, zulüm olur, yarın bambaşka bir sıkıntı olabilir. Galaksiler arası ışınlanma solucan deliği şu bu keşfetsek yine zayıfın elindeki malı gasp etmeye çalışacak insanlar olacak. Miras kavgası olacak. Rüşvet olacak. Para gani olsa yine bir şeylerin fakirliği olacak. Yalandan dindar gözükeni, dindarı kandıranı olacak. Ama bunların yanında, cebinde metelik olmasa bile 40 derece sıcağı görünce mahallenin her köşesine hayvanlar için su kabı bırakan iyi insanlar da olacak. Her doğan canlı bu sınava girdi ve girecek. Dolayısı ile zekattır, kurbandır bu işlerin zaten kusursuz yürümesini bekleyen yok. Fakat en kötü halinde bile (yukarıda %25 gibi bir rakam salladım) milyonlarca insan bu ibadetlerden istifade ediyor, bu çok büyük bir olay. Eşi benzeri yok. Keşke daha çok insan farkında olsa.

   Tekrar iyi bayramlar.

  • Orcun @orcun

   @qubit En basit örnekle mesela dna yapısı da böyle. Canlılığın yapısı da böyle. Güçlü olan kazanır hayatta kalır. Virüs diyoruz bugün korona covid vs. kaçkere mutasyona uğradı değil mi ? niye ? e çünkü hayatta kalması lazım. Mutasyon oluyor delta yok bilmemne niye ? e çünkü diğer zayıf virüsleri eleyip o hayatta kalıyor. Diğer virüsler türleri insanı öldürdü e kendi de öldü ? aşı çıktı bir kısmı öldü yok oluyor ama gene de gelişiyor evrimleşiyor hayatta kalması için. Bunu istersen din'e bağlayabilirsin bir varlık var o dengeliyor diyebilirsin ? veya o böyle yaratmış mutasyon güç bunun için var diyebilirsin ? o tamamen bakış açına bağlı.

 • Mustafa yeşil @mujjer

  Ekonomi diyorsanız bayram 3 günü o hayvan fiyatları gayet uygun düşüyor şahsen ben bayram ilk günü 1 kurban kesip hepsini dağıtıyor um 3 veya 4 günde kendime et stoğu için uygun fiyata bir hayvan alıyorum

#konudışı #Yaşamiçi #ülkegündemi
http://www.van.gov.tr/basin-aciklamasi111

1456 göçmen yakalanmış 🥰🥰

Basın Açıklaması...

Basın Açıklaması...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

Oldu mu şimdi bu laf?

#BF1

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ne olacak bu sığınmacılar?

Her gün akın akın giriyorlar.

Ne aşı var ne bişey... Kaç yıllık emek emek hazırlanan aşı haritamız kayboldu.

Bu mudur sığınmacı politikası? Sığınmacı denilince koca koca ülke nüfuslarını içimize mi almalıyız?

Kim dur diyecek bu gidişe? Nasıl olacak? Bizim de çocuklarımız var artık. Sadece kendimiz için endişelenmiyoruz.

Bunları bir şekilde göndereceğini söyleyen kim olursa olsun oyum onundur ilk seçimde. Tek vaat yeter bana.

#ÜlkeGündemi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Geyik testi. Araba sanki 10 km/sa ile gidiyor. Kango takla atıyor aynı testte. Atsın bi zahmet diyeceksiniz tabii

https://www.youtube.com/watch?v=a6gOguCE95Y

Mercedes-AMG GT R 2016 - Maniobra de esquiva (moose test) y eslalon | km77.com

En la maniobra de esquiva, el AMG GT R ha tenido unas reacciones muy seguras y fáciles de controlar. Hemos superado el ejercicio a 81 km/h, que es una veloci...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12

Iphone 7 plus sürekli ana ekrana atmaya başladı. Wp, instagram gibi uygulamaları kullanırken birden ana ekrana atıyor.

Acaba bu mükemmel stabil sistem hafızası dolu olduğu için yapar mı bunu. Bellek dolu epeyce, boşaltamadım henüz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap