40 megabit upload + 40 megabit download metronetle ayda 5500 TL ödüyor şirket . Sınır yok. Ama ücret çok…

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu metin “zishan z1 dsd player” ile ilgili ama düzgün çeviremediğimden anlayamıyorum
usb dac+amfi olarak kullanırken dsd yi native çözemediğinden mi bahsediyor? Pekiya sdkartıyla kendi çözerken native mi? @haypurtiryading

I have a question, does it matter if the dsd is played through the source -> z1 usb dac mode vs playing from z1 as dap?

I mean a dac is a dac is a dac, so z1 is still doing the decoding wether the dsd is read from source or from sd card

Now amp mode, then yeah it’ll be the source dap doing the decoding
Need to know first that are USB DAC mode on Z1 is standard UAC1/2 or using custom protocol like XMOS series.
Here is some example, when you plugging Z1 to PC, and windows can automatically recognized Z1 as USB Sound Card (no need to install custom driver) so Z1 is using UAC1.
UAC1 specification is PCM 96khz / 24bit max.
So the possible thing that DSD played in PC, is converted to PCM. Then sended to Z1 as PCM stream, of course with max specification of UAC1.
What you hear on final stage is not native DSD sound’s.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

32bit 384khz müzik örneği bulamıyorum denemek için.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

XunSound XS-01
Walnut V2
Zishan Z1

fiio k1 ile ne farkları var acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 21 / 24
 • LOOP @loop

  @haypurtiryading Peki bu fiio k1 mesela usb dac+amfi bu aletin kendisinin de burn ine ihtiyacı oluyormu yani zamanla bunlarda açılıyor oturuyor değişiyormu yoksa başta neyse kullansanda ileride aynı mı olacaktır? Yani tam yorum yapmak için kulaklıkla beraber bu cihazında burn in olması uzmanlarca gerekli görülüyor mu?

 • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

  @loop hocam fiio dac/amp diye geçiyor. İşi ya sadece amfilemek yada cihaza bağlarsanız + ekstra kendi dac katı ve amfi katını kullanması vasıtasıyla ses almak olur. Notebook’a usb ile, iphone’a ve androide aparatlarla bağlarsanız ses alırsınız muhtemelen. Ancak ilk başta verdiğiniz 3 cihaz dac/amp değiller. Direk dap’lar. Gördüğüm kadarıyla hiçbirinde usb dac fonksiyonu yok. Yani cihaa notebook’a, telefona bağlarsanız ses çıkışı vermez. Bu cihazlara elinizde bulundurduğunuz ses dosyalarını atıp haricen oynatacaksınız. Yani özetlersem fiio bir kaynağa ihtiyaç duyuyor, diğer cihazlar duymuyor. Çin cihazlarına hele hele 100 dolarlık falan bir yatırım yapacaksanız hiç bulaşmayın. Adı sanı bilinen kaliteli cihazlar var, onlara bakabilirsiniz. Hidizs bunlardan biri mesela. Ben uzun süre Hidizs Ap100 kullandım. Hem dac/amp özelliği var, hem harici dac özelliği var hemde aynı zamanda dap. İlk giriş için fiyatının ötesinde bir cihazdı. 500-550 tl bandında ikinci el bulabilirsiniz eğerki direk yatırım yapma düşünceniz varsa. Techno-fi ikinci elde yine çok fazla alternatif düşer. Hifimanler, sonyler vs. Bir dipnot, yakın zamanda arkadaşlarımdan birine walnut denen cihaz geçebilir. Geçerse ne olduğunu söylerim. Ama alan olduğu gibi kullanmıyormuş sanıyorum. Direk modifiye ediyorlarmış. Birde o 300ohm’luk falan ne idüğü berlirsiz kulaklıklara boşa para vermeyin. Onların hepsi VE Zen’in çakması. VE Zen’in fiyatına bakarsınız. VE Zen ile Monk arasında uçurum fark yok bütçesi kapsamında. Monk belirli bir seviyeye kadar çok temiz ve doğal çalıyor denebilecek bir alet. Süngerle kullanılırsa ve kulağa fiti tam oturulursa hem iyi bassları oluyor hemde sahnesi sağlanıyor. İyi bir kaynakla sizi uzun süre götürür. Öyle 100 dolarlık bir harcama yapacaksanız yukarda yazdığım gibi multifonksiyonel bir dap’a yada audioquest gibi küçük usb dac/amp’lara yatırım yapın. Selamlar.

  • LOOP @loop

   @haypurtiryading fiio k1 elimde zaten ve monkle fena ikili olmadılar. Burn insiz tecrübemde bile hoşuma gitti. Walnut V2 24 dolar olması ve hakkında hifi sitelerinde birsürü yabancı yazan çizen var o yüzden ekransızda olsa sesi iyi ise onu da alma planım var.

   Ve zen le ve monk arasında uçurum fark yok mu fiyat olarak 🙂 Nasıl yok yahu biri 545 lira vergisifilanda binerse 780leri bulur. vemonk 25Lira uçurum 🙂

  • LOOP @loop

   Fiio k1 gibi usb üzerinden dosya çalan ürünlerin artısı var mı? Misal dsd diye bir ses formatı varmış onu çalabilirim değil mi pc üzerinden ama birileri diyorki donanımsal olarak çözdürmedikten sonra bir anlamıolmaz filan. yanifiio k1 le bütün hifises formatlarını kullanabiliyor muyuz?

  • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

   @loop eksik yazmışım, fiyat olarak uçurum olsada ses olarak yok. Bende vardı Zen bir ara. Monk fragman, Zen filmin tamamı. 🙂 Zen’i beslemek çok zor. Ben Hifiman HM801 ile beslemekte zorlandım. Walnut denenebilir, ama alacaksanız dsd çalan modelini alın. Güncel olmuş olur hem. Zishan diye geçendi sanırım o. Ha ekrana takılmayın bu kadar, ne playerlar var ekranı yok ama dillere destan. Altmann Tera’ya bakınız. 🙂

  • LOOP @loop

   @haypurtiryading Dsd çalan modeldiyorsunuzya mesela fiio k1 de pc den kullandığım(haliyle içinde bir ses oynatıcı işlemci yok) için hertürlüformatı dinlerimbununla ben değil mi? Dsd v.s. problemi yok gibi yani.

  • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

   @loop dsd burada bir istisna, bütün müzik formatlarından örnekleme hızlarından vs. bambaşka birşey diyebilirim. Wav, flac, wma, ape vb dosyalarınız olsada bilgisayarda çözdürürsünüz ama dsd native bir şekilde cihaza çözdürülmedikten sonra farkı duymak zor. 24/192 wav, flac kayıt gibi gelir. Ama dsd kaydı aynı cihazdan native dinlerseniz farkı anlarsanız. Dsd dijital olarak plaklara en yakın yakın çalan ses formatı diyebilirim naçizane tecrübelerim doğrultusunda.

  • LOOP @loop

   @haypurtiryading zishan la walnut kasaolarak birebir aynı gibi aynı firmamı farklı acaba yada tamamen farklı üreticiler mi? Bu dsd hakkındahiçtecrübemolmadı benim bildiğimflac var kayıpsız ondan dinliyordum bu zamana kadar.

  • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

   @loop oynatma konusunda sıkıntı olmaz, pc’niz çözer. Ama k1 native desteklemediği için dsd’nin tam tadını alamazsınız. Bu software ve hardware accelaration’a benziyor bir bakıma eski oyunlardaki.

  • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

   @loop zishanla, walnutu tam olarak bilemeyeceğim ama alacaksanız kapsamlı olan dsd çalanı alın. +’sı olur, eksisi olmaz.

  • LOOP @loop

   @haypurtiryading Anladım dsd ye özel donanımsal çözücü ile kulağa gelincefarkı hissediliyor. Peki dsd parça bulma sıkıntısıyok mu malum flac bile zor bulunuyor. Dsdflac a göre barizfarkettiriyormu kendisini Misal aynıparçabir flac birde dsd olsa?

  • LOOP @loop

   @haypurtiryading Yakınlarda sesakrtı alacağım onlar steinberg ur22 gibi bunlar dsd çözer mi acaba?

  • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

   @loop ben iyi ekipmanlar ile tecrübe ettiğim için fark muazzam diyebilirim. Hatta aynı parçayı 24/192 flac, dsd ve evdeki plakla kıyaslama şansım olduğu için dsd; plağa çok yakın çalıyor diyebilirim. Dsd zaten sahne ve doğallık bakımından wav ve flac’ın baya önünde. Kayıpsız dosyaları torrentten vb. indirmenizi tavsiye etmem sahte oluyorlar genelde. mp3’ten upsample yapılmış oluyorlar. Dolayısı ile flac dinlediğinizi zannedip mp3 dinliyorsunuz. Ya hdtracks gibi yerlerden satın alacaksınız, ya orjinal cd alıp ripleyeceksiniz.

  • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

   @loop ses kartı dediğiniz şeyde aslında içinde dac bulunduran bir kutu yada devre. Uzun yıllardır ses kartı almak yerine harici amfi katı bulunmayan dac tercih ediyorum. Çok kanallı sesle bir işim yok çünkü. Sizde ihtiyacınıza göre bir seçim yapabilirsiniz. Daha kaliteli sonuç alırsınız. Güncel dacların çoğu dsd destekliyor.

  • LOOP @loop

   @haypurtiryading dsd de sahte işi pek olmazo zaman, ama sahte hissediliyor ekipman sağlamsa, walnut dsd desteklemiyor zishanda o var galiba.. Zishanalmak lazımozaman oda 30 dolar sularında… Gümrüğe takılamsa bari..

  • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

   @loop Naçizane tavsiyem çok hızlı gitmemeniz olur. Ekipmana fazlaca ve gereksiz ekipmanlara para harcıyorsunuz. Önce sevdiğiniz müzikler için yavaş yavaş arşiv oluşturmaya bakın. Müzik dinleyin bol bol. Dinledikçe kulağınızı eğiteceksiniz çünkü. Bu süreç içerisinde yavaş yavaş kararlı bir şekilde, hissettikçe ekipman değişimi yaparsınız. Birden fazla değil, her seferinde tek ekipman değişinki hem elinizdeki ekipmanların farkını anlayın, hem ekipmanlarınız birbiri ile kombin oluştursun, hemde ekipmanların karakteristik davranışlarını vb. öğrenirsiniz.

  • LOOP @loop

   @haypurtiryading ” Bilgisayardan yüksek çözünürlüklü DSD formatını dinlemek için uygun dosya türü DSF (DSD Stream File). DSF dosyaları ID3v2 etiketleme standardını destekliyor. DSF detayı için buraya.” Bu formatlar da baya karışık, bir arşiv şart deneme yanılma içim misal şuan bir parça indiriyorum ama dsf şimdi bu dsd değil ama dsd i barındırıyor , hoş bunu çalsam da dediğiniz gibi native olmayacak filan, ama 30 dolara zishanla bir dsd player sahibi olunabiliyor ama bu dsdsformatı da kendi içinde ayrılıyor mu oraları da netleştirmek lazım.

  • LOOP @loop

   @loop http://dsdmaster.blogspot.com.tr/p/blog-page.html şöyle sitelerden aynı müziği farklı formatlarda indirme seçeneği sunmuşlar bunlara bakıyorum öncelikle…

 • LOOP @loop

  @haypurtiryading Peki hifi camiasında format olarak dsd formatı zirve denilenbilir mi ?

  • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

   Fiziksel kaynak dışında, dijital olanlarda kendi görüşüm evet. Camiada katılan ve katılmayan çok kişi var. Ama büyük bir kesim dsd’yi ayrı bir kategoriye konumlandırıyor ve tepede zirvelendiriyor. İşin teknik kısmına girerseniz 24-32/192, 24-32/384 gibi formatların frekans aralığı dinamik alanı vb dsd’den farklı. Dsd daha plakvari bir ses tonuna sahip native çalındığında. Yani kısaca dsd çok farklı bir kategoride bana göre. Ben plak, dsd ve diğer dijital formatlar diye ayırıyorum.

Anlamadığım birşey var kulaklık çıkışını 2 ye çıkaran bir aparat var ben kulakiçi kulaklıkla dinlerken diğer bölüme başka kulaklık takınca kulağımdakinin sesinin düşmesini beklerken düşmüyor. Neden? Yani aynı çıkıştan gelen sesi 2 kulaklık paylaşınca biri nin gücü yarılanması gerekmiyor mu? @haypurtiryading @gkhn @sangreal_1905

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 13
 • Cem KOÇ @cemkoc

  Yükselteçin gücüne bağlı. Aşılmadığı sürece sıkıntı olmaz.

 • sangreal_1905 @sangreal_1905

  Dinlediğiniz kulaklıklara da bağlı. Yüksek ohmlu kulaklık yoksa sıkıntı olmaz.

 • LOOP @loop

  Müzik dinlerken win10da mesela sistem temel sesçıkışını %1 e alıp playerdansesi açmanın farkı varmı yani diğer playerdankısmaya göre?

 • LOOP @loop

  Vemonk u deniyorum süper bence ki bu tür kulaklıklar kulakiçi olanlara göre burn inle daha olumlu yönde farklılaşıyor bence.. Ama kulakiçleriyle karşılaştıramıyorum zira bence kulak içiolanların kategorisi ayrılmalı onlarda kulak içinde basınçlı bölge oluştuğundan basların bazı tonlarını vermeleri çok daha mümkün. Bunların da farklı bir sahnesi güzelliği var. Elimdeki benzeri 32 ohmluk bir kulaklıklan farkları bariz daha sıcak daha dinletiyor kendini.

  Ancak bence telefon bilgisayar 150ohluk kulaklığı bile rahat oynatır gibi geliyor ses yüksekliği yeter yani.. Ama mesele oynatma değil gibi hele bir amfide gelsin bakalım o zaman anlayacağım.

  • LOOP @loop

   https://tr.aliexpress.com/item/Hot-Qian25-Bass-In-Ear-Earphone-Earbud-Headphones-Headset-Dynamic-Flat-Head-Plug-Earbud-Earphone-HIFI/32658261667.html?spm=2114.13010608.0.0.lCMwdQ

   bunudövüyor beyler vemonkta alttta baslar bir sıcaklıkla parçayı doldururken Qian25 te ise baslar yok gibi tizlerdeki başarı tekbaşına havada kalıyor .

  • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

   Bu ohm meselesini ses yüksekliği ile karıştırmayın. 600ohm’luk kulaklık bağlasanızda ses çıkar, hatta az biraz güçlü cihazsa kulaklarınızı sağır edecek kadar ses alırsınız ama güç olarak doyurmuyordur, süremiyordur belkide. 4ohm’luk hoparlör bağlasanızda ses alırsınız mesela. Mesele sesin şiddeti değil. 🙂 Nicelikten çok nitelik önemli. Mesela lossles bir müzik edinin, mümkünse kontrbass, bateri vb bass frekanslara kayan enstrümanlar olsun. Kontrbass ne kadar doğru çalıyor ona bakın. Basslar yayvanlaşıp uzuyor mu? Yoksa hiç gelmiyor mu? Bunlar oluyorsa cihaz sürememe emareleri gösteriyor olabilir. Bateriyi dinleyin, ne kadar hızlı ve temiz duyabiliyorsunuz, sesler karışıyor mu, seri bateri vuruşlarında sesler tane tane ve güçlümü? Bunlara bakın. Bunlar böyle sis perdesinin arkasında karışarak, hayal meyal gerçekleşiyorsa biraz sürememe gibi şeylerden bahsedilebilir. Bunlar ses kaynağının sesi ne kadar temiz sunabileceğinden de kaynaklanabilir. Buradan sonrası, neyin sürdüğü neyin süremediği, neyin nasıl çaldığı vb. biraz tecrübeye kalıyor. Böyle kelimelere döküp anlatmaya çalışmakta gerçekten çok zor bir iş. Acaba kafamdaki imajını kurduğum, bende iz bırakan, edindiğim tecrübeler sonucu oluşan olgular karşı tarafa doğrumu geçiyor bilmiyorum. Umarım doğru aktarabildim.

  • LOOP @loop

   @haypurtiryading Hah işte bu kavramlar önemli. Ben yeni yeni bu dile alışıyorum, 🙂 Mesele sürme meselesi.

  • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

   @loop zaten genelde böyle şeyler a-b testi yaparak bulunuyor. Kendi cihazınızın yanına güçlü olduğundan emin olduğunuz bir cihazı koyuyorsunuz ve dinliyorsunuz. Diyorsunuz ki haa benim cihazda güç eksikliği varmış. Bunu kulak hemen farkediyor. Şunuda kulağınıza altın küpe yapın. Bütün cihazlarınızda hiç değiştirmeyeceğiniz 3-5-10 tane test müziğiniz olsun. Bunlar nitelikli doğal enstrümanlara sahip müzikler olsun mümkünse, tabi ne tür müzikler dinliyorsunuz bilmiyorum. Sürekli o müzikler ile farklı cihaz, kulaklık, kablo, ekipman test edin. A-B testini o müziklerinizle yapın. Kulağınız aşina hale gelir, reflekse dönüştürürsünüz bir müddet sonra.