Core i5 13400F ve Ryzen 7 5700X3D'in bir benchmark testine denk geldim. Tek çekirdek ve çoklu çekirdekte 13400F daha yükdek değerler alırken, oyunlarda ise 5700X3D oldukça yüksek FPS 'ler alıyor.

Tamam şimdi 5700x3D zaten oyunlarda FPS artışı sağlıyor ama testte dikkatimi çeken durum, aynı sahnelerde 13400F ile oyunda nvidia 4070 superin GPU kullanımı %62 oranında çalışırken aynı sahnede 5700X3D ve nvidia 4070 super %91 oranında GPU kullanımı sağlıyor.

Acaba testte bir hile hurda mı var ? Yani videoda resmen 13400F işlemci ile kullanılan 4070 super darboğaz yaşıyor.

Video linki:
https://www.youtube.com/watch?v=JjjTLR0QXrI

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ozturka @ozturka

  x3d işlemcilerde düz mantık çalışmıyor zaten. amd trick buldu ordan yürüyor. standart benchmarklarda bu gözükmüyor ama oyunlarda çok belli oluyor. testte hile de olabilir ama oyunların ve donanımların performansı, oyun motorunun donanımı ne kadar iyi kullandığı/optimize edilmesiyle alakalı.

  • TwoCenk @twocenk

   Hem size hem konu sahibine cevabı buradan vereyim.
   x3d işlemciler düz mantık çalışmakta. L2 cache'i 4 MB L3 cache'i 96 MB, söz konusu intel ise çekirdek başına 1.25 MB L2 cache, totalde 20 MB L3 cache var. Yeni intel mimarisini tam bilmiyorum 6 performans ( +6 thread ) + 4 eco çekirdeklerinin hepsi 20 MB'i paylaşıyor olabilir. Yani 5700x3D her kulvarda daha önde, çekirdek sayısı daha fazla ( eco çekirdekleri, çekirdekten sayamıyorum ), çekirdek hızları neredeyse kafa kafaya turbolanıyor. Farkın olması çok normal. Her hangi bir trick yok.
   Stadart benchmarklarda genelde CPU tek başına çalışmıyor artık. Intel'in en büyük avantajı iGPU içindeki hızlandırıcılar Nvidia ile kafa kafaya seviyede. Çoğu render/benchmark programında aradaki farkı kapatıyor hatta öne geçtiği zamanlar mevcut.
   Testte hile konusu olabilir, daha güvenilir kaynaklara bakmak gerekiyor, bu tarz FPS kıyaslama yerlerinde çok bariz hile yapıldığını görmüştüm. Nvidia'nın çekirdek hızı uzunca bir süredir 15mhz aşağı yukarı oynayarak olmakta. ( sizin resimdeki 2835 vs 2820 gibi kullanım yükü, sıcaklık vs durumlara göre 15mhz aşağı yukarı oynar ) bir kanalde küsuratlı rakam konmuştu. En fazla bu tarz detaylar ile anlayabiliyorsunuz. Bunun yerine https://youtu.be/MU-jUtrfANA tarzı daha bilindik kanalları öneririm.
   Oyun motoru, intel vs amd testlerinde çok etkili ama kıyas edilen iki farklı kulvarın işlemcileri, oyun motoruyla açıklanabilecek bir durum değil.
   Hızlı öneri: Mevcutta AM4 sistemi olanlar 5700x3d'ye geçebilir, sıfırdan sistem toplayacaklar, mantıklı ram ve anakart ile ( geleceğe yönelik ) 7500f, bütçe yeterse 7800x3d'ye baksın. ( Mantıklı anakart, VRM soğutucusu olsun en azından, klimalı test ortamında 100 dereceleri görenler var, japon kapasitörler bile "abi biz 105 derecede çalışırız" diyor, paranızı çöpe atmayın. Ram konusunda AM5 için Hynix ram kitlere bakın, anakart uyum listesi güncel olmayabilir forumları, ram şirketinin QVL sayfasını kontrol ederek alışveriş yapın. 6000 Mhz Cl30 bugün itibariyle en ideal çözüm, 32/64 GB çift ram modüllerine bakabilirsiniz.
   İntel tarafına öneri yapmak çok zor, hem ısınıyorlar, hem deli gibi güç çekiyorlar. Özel bir render işiniz yoksa bence 1-2 nesil uzaktan seyretmek gerek. Ram kontrolcüleri daha iyi ama aradaki farkı kapatacak cinsten değil.

  • ozturka @ozturka

   @twocenk çekirdek başına düşen cache miktarı trick oluyor o zaman ? 🙂

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Muhtemelen cache'lerin miktarı ve hızları etkili oluyordur AMD'de...

 • anıl @anil_

  Birebir rakip değiller bence ama. Biri 6666 TL'ye bulunurken diğeri 9054 TL. Birinde sadece DDR4 kullanılabilir, diğerinde DDR5 de kullanabilirsin.

 • Oppenheimer @_oppenheimer_

  Testte ve değerlerde bir sorun yok. Olması gerektiği gibi. 5700X3D darboğaza takılmadan cache yardımıyla daha rahat kartı besleyebiliyor. Daha yüksek FPS veren kart GPU kullanımı tabiki fazla olacaktır.

Amazon.com.tr 'yi çok yanlış tanımışım. Diğer satış sitelerinden farklı olduğunu düşünüyordum ama bu site üstünde de diğer satıcılar, canları isterse ürün gönderiyor, canları istemezse ürün göndermiyorlar.

Aldığım bir ürün 10 gündür gelmeyince müşteri hizmetleri ile görüştüm, ürünüm gelmedi, kargoya verilmedi ve ürünü almak istiyorum desemde ortada hiç bir şey yok.

Bugün amazon müşteri hizmetleri ile tekrar görüştüğümde ise amazon harici satıcılara birşey yapamadıklarını onlara müdahale edemediklerini belirttiler. Bende nazikçe kendilerine Amazon sitesini yanlış tandığımı, oysa diğer alışveriş sitelerinden farklı sandığımı belirttim.

Beyler sizlerde de amazon'da yaşadığınız benzer sorunlar var mı ? Alınan ürünün gönderilmemesi gibi ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 22
 • sawgent @sawgent

  Amazon'dan kendi sattığı ürünler dışında bir ürün almıyorum. Daha uygun fiyata, banka kampanyalı, puanlı vs diğer mecralarda daha ucuza bulunuyor çoğunlukla.

  Yaşanan sorun da amazon'un doğrudan suçu olduğu bir durum değil. Türkler'in ahlaksız, sahtekar ve sorumsuz davranışlarının sonucu.

 • LOOP @loop

  günaydın, genel adı pazaryeri bu sitelerin yüzbinlerce farklı esnaf var.

 • Kenan @72pinedoram

  10 gün önce Satıcısı başka ama göndericisi Amazon olan, yurtdışından karavan hidroforu satın aldım. Ürün kolay gelsin firmasıyla teslim edildi fakat benim aldığım ürünün bir alt modelini yollamış firma. Amazon müşteri hizmetleriyle görüştüm yapabilecekleri tek şeyin ürünü iade etmem olduğunu söylediler. Aradaki fiyat farkı ödenirse kabul edebileceğimi söyledim (Ürün TR'de iki katı fiyatına satılıyor) Onu bile yapamayacaklarını söylediler. Mecbur iade işlemi başlatıp tekrar TR'de başka bir firmadan satın aldım ürünü, parayı da ne zaman iade ederler Allah bilir.

 • Tony Montana @tonymontana

  Ben satıcısı ve göndericisi Amazon olan bir laptop aldım, 1 ay'a yakın süre sonunda ürünü gönderemediler ve satışı iptal ettiler. Müşteri Hizmetleri hiçbir şekilde destek olmadı, ben de THH'ye başvurdum, THH Amazon'dan savunma istedi, bu sürede beni Amazondan birisi aradı ve çözüm üretmek istediğini söyledi, daha pahalı bir laptop önerdi ama ben zaten daha fazla beklemeyip başka bir laptop aldığım için ürünün başka sitelerdeki fiyatı ile benim ödediğim rakamın farkını istedim. Bu şekilde uzlaştık ve aradaki farkı çek olarak tanımladılar.

Teknosa'ya hoş geldiniz bugünkü konuğumuz LP ve TCL

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İnternet sayfası üstünden oynanabilen, web tabanlı, sosyal amaçlı, birşeyler alıp sattığınız, birşeyler topladığnız, birşeyler kurduğunuz, karakterinizi güçlendirdiğiniz, diğer oyuncular ile oyun içi chat yapabildiğiniz ve türkçe dil destekli oynadığınız oyunlar var mı ? (görsel temsilidir)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar, Casio edifice garantisi devam eden bir saatim vardı 20 gün önce durduğunu fark ettim. Garantili olduğu için Ersa'ya gönderdim. Bugün aradılar saatin içerisine su girdiğini ve masrafının 675 TL olduğunu belirttiler.

Şimdi saat 100 metreye kadar su geçirmiyor ve en fazla lavaboda elinizi yıkıyoruz. 100 metreye kadar su geçirmeyen saatin lavaboda el yıkarken su geçirmesi ve servisin garantili ürüne ücret istemesi konusuna ne diyorsunuz ?

Henüz servis ile görüşüp yaptırın yada yaptırmayın birşey demedim.

Ama su geçirmez diye satılan saatte böyle vir durum ile karşı karşıya gelmek bana pek doğru gelmedi. Yorumlarınızı bekliyorum, ne yapabiliriz ?

#casio #saat #edifice #ersa

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 12

Yusuf İle Kenan eski bir türk dram filmi, şimdiye kadar hiç izlememişim. Konusuda çok ilgimi çekmedi, lâkin yeşil kazaklı küçük çocukta bir oyunculuk var ki pek çok oyuncuya taş çıkartır şekilde. Bu yeşil kazaklı çocuk kimdir ? Günümüzde hâla oyunculuk yapar mı bilen var mı ?

https://www.youtube.com/watch?v=YmVX0V_ANcY

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Site yönetiminden şikayetçiyem tam yorum yazacağım sırada konu uçmuş yine...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çok değişik bir japon filmi izlemiştim. Filmde aynı okula giden bir çocuk ve bir kız vardı çocuk kızdan hoşlanıyor ama kıza bir türlü açılamıyordu, daha sonra kızı başkası ile çıkarken görüyor ve okul bitince araya ayrılık ve uzun yıllar giriyordu.

Sonra bu kız diğer çocuk ile evleniyor ama sürekli dayak yemeye başlıyor adam kızı evden dışarı bile çıkartmıyor, herşey ama herşey yasak hayatında.

Bir gün kızı okul zamanından beri seven çocuk bir şekilde kızın nerede oturduğunu bulup öğreniyor ve aynı mahalleye taşınıyor orada bir akvaryumcu dükkanı açıyordu sonrasında ise gizlice kızın evine saklanıyordu kızı daha yakından takip etmek için. Bu filmin ismini bilen var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İnternette gördüğüm bir iş ilanını buraya ekleyerek eleştiride bulunacağım.

İlan Başlığı: Bilgisayar Programcısı

İlan içeriği: Medya ajansımıza, inovatif dokunuşları ve tekniğe hakimiyetiyle işimize değer ve artı güç katacak takım arkadaşları aramaktayız.
• İlk ve en önemli aradığımız özellik; ekip ruhuna ve takım çalışmasına uyum,
• Sonuç odaklı, hızlı, pratik ve çözüm üreten,
• WordPress ve HTML5 konusunda iş bitirici bilgiye sahip,
• İnternet sitelerinin yönetimini gerçekleştirecek;
• Sosyal medya ve dijital reklam mecralarına uygun inovatif tasarımlar yapabilen,
• Facebook, Twitter, Instagram, YouTube ve Google reklamlarını yönetebilecek ve benzeri Sosyal Medya alanlarında yapılan paylaşım ve dijital pazarlama faaliyetleri konusunda iş bitirici bilgiye sahip,
• Sosyal Medya takipçi sayısını arttıracak çözümler bulabilecek,
• SEO, SEM, e-Mail marketing, sosyal medya pazarlaması yapabilecek,
• Yazılı ve sözlü iletişim becerileri yüksek,
• Dil bilgisi ve yazım kuralları konusunda bilgili ve bunları uygulama konusunda hassas,
• İşimize değer katacak, TAKIM ARKADAŞLARI ARAMAKTAYIZ!

Başvuru yapmak isteyenler için Türkçeyi güzel ve doğru şekilde bilmek ve kullanmak bir zorunluluk, ALMANCA bilmek tercih sebebidir.

--------------------------------------------------------------

İlanı okuduysanız zaten iş ilanının bilgisayar programcılığı ile bir ilgisi olmadığını az çok anlamışsınızdır. Aslında burada iş veren 2 işi yapacak 1 işçi aramaktadır. Bunlar;
1- sosyal medya uzmanı
2- web tasarımcı

Yani bu iş ilanlarına insan ne desin gerçekten bilemiyorum, daha ne aradıklarını bile bilmiyorlar yada tek akıllı kendileri olduklarını sanıyorlar. Tabii birde arada sen bilgisayar programcısısın bize şu programıda yap derlerse hiç şaşmamak lazım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 17

ismini hatırlamadığım eskilerden bir film var. 1 kadın 2 çocuğu ile malikâne gibi bir evde yaşarlar. Bazan evden sesler gelir ve bunlar o seslere korkarlar. Evde hayaletler yada başka tür varlıklar olduğundan şüphe eder ve korkarlar.

Gücünü büyük ölçüde finalindeki sürprizden alan, gerilim dolu bir yapım... (sinemalar.com) Acaba bu filmin adını bilen var mı ?

Yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler:
@anilkirac @vitalyscherbo @unicornknight @atehaa @alpolic_fr @aiberg @kananjarrus @alipektas @aliytrklkmz @august @aliytrklkmz @echo

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12