Bunu bir yerde duyup gördüysem bile hatırlamıyorum. Böyle bir şey var ve ben ilk defa youtube da rastgele bir videodan öğreniyorum. Burada hiç rast gelmedim. Dünyanın belkide en önemli projelerinden biri. Bütün kodaman devletler projeye çökmüş 😀

https://youtu.be/puoElmXW-PY

Nuclear Fusion Project (ITER)

ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) is an international nuclear fusion research and engineering megaproject, which will be the world's la...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bana bunlarla gelin 🙂
"Isaac Asimov'un Kitabından Uyarlanan Bilim Kurgu Dizisi Foundation"

https://youtu.be/3Gdm40MPYnw

FOUNDATION Trailer (2021)

First trailer for Foundation
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Apple arm şey etmiş de gpu durumu nedir. Diğer donanımlar ne kadar artırabilir bir arabirimle gelecek. Pci e", ddr 4 bunlar var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ozturka @ozturka

  Apple ve artırabilir donanım mı 😀 apple bunu sevmez. sen piyasadaki fiyatın 5 katını bana ver, benden lehimli olarak al der. Bunu da stabillik için yaptık diye kılıf uydurdular mı tamamdır. Soymaya devam.

  • suicide @suicide

   hem de boylece cok daha ucuza mal eder 🙂

  • ganiemre @ganiemre

   Müşteri kitlesi oh yes stabillik mmh diyerek tokatlanmaktan inanılmaz keyif alıyor, bu sebeple adamlar tokatlıyorlar hatta az bile yapıyorlar diyebiliriz 😀

  • onimarsynn @onimarsynn

   @ganiemre @ozturka Profesyonel hayatta bana zaman kazandırıyorsa 5 katını vermeye razıyım hiç sorun değil. Nasıl olsa kendini amorti edecek. Çalıştığım ajansta tüm Dell iş istasyonlarını yeni Mac Pro'larla değiştirdik, net bir şekilde üretim hızı iki kattan fazla arttı. Başka sektörleri bilemem ama tasarım ve reklamcılıkta Mac'ler kesinlikle olmazsa olmaz, bunun başlıca nedeni de özellikle Adobe programları Mac tarafında gerçekten çok stabiller. O nedenle kılıf uydurmak, soymak, tokatlanmak falan bunlar çok doğru ifadeler değil. Ben salak mıyım parayı ağaçtan mı topluyorum da bana para kazandırmayacak alete yatırım yapayım? O dandik ram yükseltmesine 5 bin lira veriyorsam, kısa sürede kendini amorti edip beni kâra geçireceği için veriyorum. Bunların haricinde profesyonel teknik destek kısmına hiç girmiyorum. Oraya girersek zaten Apple'a rakip olabilecek bir firma göremiyorum.

  • ozturka @ozturka

   @onimarsynn kapağı açıp 10 saniyede takilabilecek ayni ozelliklerdeki ram e 5 kat para verme sebepleriniz baya komik. Windows un default ayarları macos kadar kati degil. Burda kullanici ve it yoneticilerinin suçu da var. Uğraşmak istemiyorlar. Üretim hızınız o kadar artıyor ise eski makineler baya dandik. Pc kısmında en düşük özellikleri seçip mac de 5 kat ücretle verimlilik arttı demek baya ironik. Ayni ram e 5 kati para istemek soygundur. Siz stabillik diyebilirsiniz.

  • onimarsynn @onimarsynn

   @ozturka Siz ev kullanıcısı kafasıyla düşünüyorsunuz. Mesele çok uluslu reklam ajansına, binlerce liralık iş istasyonları almak olunca olunca, sizin düşündüğünüz gibi "gidip çarşıdan ram alayım da 5 kuruş ucuza gelsin" şeklinde olmuyor. Üretim hızımız evet arttı çünkü Dell'leri 2016'da almıştık, hala canavar gibi aletler ama gerçekçi olalım donanım ve yazılım anlamında Mac pro ile yarışacak seviyede değiller. 2016 da alınan xeon işlemcili 64gb ramli falan makineler Mac Pro'nun yarısı etmiyorsa ben ne yapayım? Birde işin içine red r3d ile çekilen 6k dosyalar girince mac pro rakipsiz oluyor. Önceki yorumda da belirttiğim gibi bu yazdıklarım sadece çalıştığım sektör için geçerli, lütfen bu noktayı atlamayın.

  • ozturka @ozturka

   @onimarsynn çoklu alımlarda daha önemli değil mi fiyat 🙂 ferrari sürmeyi beceremedim sürekli altını vuruyorum suv aldim mutluyum demek gibi. Donanim olarak yarısı etmeyen bir durum yok ayni özelliklerde Windows daha peformansli çalışıyor bu bilinen bir gerçek. Hazir almak daha kolay orası ayrı. Windows u ufak ayarlar ile osx den daha güvenli ve katı yapabilirsiniz. Kimse uğraşmak istemiyor hazıra konma peşinde. Ben osx de de sorun yaşasam linux aleminde boğulmayı mi tercih etmeliyim yoksa sorunu çözmek mi. Windows dan kaçış kurtuluş deği, tercihtir. 2016 sisteme nvme ssd ve güncel işlemci taksanız sorun çözülürdü belki.

  • onimarsynn @onimarsynn

   @ozturka "Donanim olarak yarısı etmeyen bir durum yok ayni özelliklerde Windows daha peformansli çalışıyor" demişsiniz ya bahsettiğim cihazlarda red r3d ile çekilen 6k dosyaları editleyip render aldınız mı? Bu iki cihazda kaç reklam filmi yaparak bu kanıya vardınız? Çünkü ben bu performans farkını aktif iş hayatımdaki gözlemlerime dayanarak yazdım. Başka bir işte belki dediğiniz doğru olabilir ama benim çalıştığım işte öyle değil. Birde şu var, Dell'lere işlemci ve ssd güncellemesi yapmaya kalksak kim yapacak? Ben mi, ajans başkanı mı, sanat yönetmeni mi? Onlarca makine var, bu işlem bizim bir günümüzü alsa işler bir gün geç teslim edilir, bu da işlemci değişimiyle ettiğimiz kârın onlarca katı zarara uğratır bizi. Şunu da eklemek istiyorum, çoklu alımlarda apple'ın sitesine girip oradan sepete 10 tane mac pro ekleyip alıyoruz gibi bir durum olmuyor. Alınacak ürünlere ve adetlerine göre farklı bir fiyattan alıyoruz.

  • ozturka @ozturka

   @onimarsynn apple in x86 işlemci tasarımına yaptığı bir özelleştirme söz konusu degil. Aynı işlemci Windowsda da çalışıyor. 4 sene önceki sisteminizle yeni aldığınız donanım ayni olamaz zaten. Cpu ve gpu render olayina girmiyorum. Bir sürü danışmanlık ve donanım şirketi var. Tamamen kar/zarar hesabı. Yani uygulama gpu seçmiyorsa, Windows ile de aynı, hatta daha hızlı render alabilirsiniz. Uygulama ayarında gpu render seçili değildir, donaniminiz desteklemiyordur o kısmı bilemem. Apple daha hazir bir sistem dediğim gibi.

 • 3dfx @3dfx

  sene sonunda ilk arm mac cikinca anlasilacak

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Hocam ne PCIE si ne DDR4 ü? Mimariyi terk ediyor adamlar?
  GPU larını da kendileri üretiyor zaten. Yine ARM mimarisi ile.

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Adam buharlı trenden dizele geçiyor, siz kömürü nereden koyacağız diye soruyorsunuz 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çok iyi oldu çok da güzel iyi oldu tamam mı?

http://dhbr.co/bx5A

Codemasters Dünya Ralli Şampiyonası Oyun Lisansını Devralıyor

Codemasters, 2023 - 2027 arasında Dünya Ralli Şampiyonası oyunları geliştirmek ve yayınlanmak için özel lisans anlaşması imzaladı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9

Raspberry Pi 4 Model B 2 GB 35 $
Raspberry Pi 4 Model B 8 GB 75 $

Aradaki 6 GB farka niye 40 $ ödüyorum.

Neden bu kadar pahalı bu bellek. Var mı eli yüzü düzgün bir açıklaması. Apple, telefon üreticileri bu küçük farklara ciddi paralar istiyorlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap