Dism İle Güncel Windows Sistemi Hazırlama

Dism Nedir ?

Deployment Image Servicing and Management(Dağıtım Görüntüsü Servis ve Yönetim) Windowsun geliştiriceler için sunduğu hizmettir.Bu hizmet altında mevcut windows iso dosyasına güncelleme entegre edebilir,içeriği silebilir(haritalar,bing vs)hatalı sürümü düzeltebilirsiniz.

Sıralı Halde Yapmanız Gerekenler :

Öncelikle Win10 sistem düzenleyecekseniz aşağısında bir sistem kullanamazsını kullanmak istiyorsanız aik tool adı verilen dosyaları yükleyeceksiniz.

Basitçe mantığı yüklenecek dosyaları bilgisayarda açıyoruz istediğimiz işlemleri yapıp mevcut halini kaydediyoruz.

İndirelecek listenizi hazırlayın

https://www.catalog.update.microsoft.com/ sitesinden istediğiniz güncellemeyi indirin.

Ben yazımda Win10 - 1607 Versiyonu 30.12.2016 Güncel bir sistem hazırlayacağım.Sistemi kurduğum için windows updateyi açıp hangi güncellemeleri indiriyor baktım kapattım gördüm ki bana (KB3206632)Toplu Güncelleştirme,(KB3209498)Flash Player,(KB3199986)Düzeltme güncellemelerini indiriyor.Windows Defender ve aylık kötü yazılım güncellemesi zevkinize kalmış her zaman daha günceli olacağından ben yüklemiyorum.

KB3206632,KB3209498,KB3199986 Dosyalarım indiyse başlıyorum işlemlere;

1)Diski mount etmek

İso dosyamızdan sources\install.wim dosyamızı bir köşeye çıkartıyoruz,yönetici olarak cmd dosyamızı açıyoruz

"dism /mount-image /imagefile:C:\Users\bla bla\Desktop\install.wim /index:1 /mountdir:C:\Users\bla bla\Desktop\mounted"

Bu satır bize dism işlemini çalıştır şu haldeki instal dosyasından 1 indexindekini şuraya aç diyor.(İmagefile gibi hata verirse /mount-wim /wimfile şeklinde değiştirin)

1 indexi ne demek diyorsanız Win10 pro ve home sürümünü bir arada yükleniyor seçim hakkı sunuyor ilk satır her zaman 1 daha sıra sonra artıyor.

2)dism /Image:C:\Users\bla bla\Desktop\mounted /enable-feature /featurename:NetFX3 /All /Source:C:\Users\bla bla\Desktop\sistem\sxs /LimitAccess

Bu bir opsiyondur win10 ile netfx3.5 sürümü yüklüdür ama aktif değildir ben bunu açıyorum.Tabiki isonuzdan sxs dosyasını bir yere aktarıp göstermelisiniz.

3)dism /Image:C:\Users\bla bla\Desktop\mounted  /Add-Package /PackagePath:C:\Users\bla bla\Desktop\update\KB3206632.msu

Dikkat etmeniz gereken burda updateden inen dosyalar uzun adlarla kaydolur hata verir daha kısa adlarla yeniden düzenleyin.Her güncelleme için bu işlemi tekrar yapmalısınız.Ustadan tüyo isterseniz tüm updateleri tek tek metin belgesine yapıştırın komut halini ayalayın cmd ekranına yapıştır diyin hepsini yapıcaktır en son güncellemeyi size bırakır.

4)dism /unmount-image /MountDir:C:\Users\bla bla\Desktop\sistem\mounted /commit

Bu satırda işlemlerimizin bittiğini bunun dosyanın kapatılacağını söyler install.wim dosyanızı 7zip ultraiso gibi programlarla win10 isonuzdakiyle değiştirebilirsiniz artık her formatta bu güncellemeler yüklenmiş halde gelir.

 

Uyarı : Her işlem sonunda "The operation completed successfully." demesi gerekir hata verirse hata kodunu nette aratır ingilizce kaynak vardır pek bilgili değilim.

İşlemleri yarıda bırakmayın sonra yaparım diyip bilgisayarı kapatıp gittiğiniz anda mount edildiniz dosya hasar görür en başa dönemezsiniz mountdan çıkamazsanız dism kullanılmaz hale gelebilir !

 

Ya kardeşim sen çok yazmışsın ama ben görsel kolaylaştırıcı program arıyom diyosanız :

1)Gimagex : Wim dosyanızla ilgili index export isim değiştirme gibi şeyleri yapmak istiyorsanız

https://www.autoitscript.com/site/autoit-tools/gimagex/

2)NLite:Bildiğiniz bilmediğiniz tüm detayları kurcalamaya kurulum içine driver eklemeye varana kadar bir çok ince işcilik işlemlerini yapan bir canavar

Home

Sorularınıza elimden geldikçe yardımcı olurum karışık oldu vaktim oldukça bu kadar düzenleyebildim

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • ApoNSHeLL @aponshell

    Win10 Metro Appps (Haritalar,3Dbuilder..) Gibi şeyleri kaldırmak için
    "Dism /Image:C:\Users\10\Desktop\sistem\m /Get-AppxProvisionedPackages"Listeler size uygulamaları sağ tık ile kopyalayın
    Dism /Image:C:\Users\10\Desktop\sistem\m\ /Remove-ProvisionedAppxPackage /PackageName:Microsoft.3DBuilder_2015.720.2336.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe

    Komutunu düzenleyin sürümler her isoda değişebilir.

Tüm blog yazılarını gör