Uni Kuru Toga M5-450 Mekanik Kalem

  • Herkese merhabalar, TeknoSeyir'deki ilk incelememe son birkaç yılda merak saldığım mekanik kurşun kalemlerle başlayayım dedim. Bugün inceleyeceğim ürün Japonya'nın gerçekten kalem konusunda (diğer birçok şeyde olduğu gibi) ciddi derecede başarılı olduğunu kanıtlar nitelikle.
  • Uni-Ball'ı her türlü kırtasiye ürünleri ile tanıyoruz. Uzun geçmişi ve tecrübesi olan bir firma. Hem ucuz hem de pahalı ürünlerin olduğu her kesime hitap etmeye çalışan bir marka. Uni Kuru Toga ise, hem ucuz hem de pahalı modellerini barındırıyor. İncelemekte olduğun ürün 10-17 TL arasında bir fiyatta konumlanmış iken, M5-1012 modeli 30-40 TL arasını hedef alıyor. Bir de M5 - 450T diye bir model var. Bunun incelediğimiz ürüne göre tek artısı gövdesinde bulunan yay ile ucun kırılmaya dayanıklı olması. Dayanıklılıktan kasıt ise sanırım uç içe doğru göçebiliyor. Bunun fiyatı ise 10-15 TL arasında değişiyor.
  • Çok fazla model ismi yazdım farkındayım. Ama maalesef böyle. Neyse ki model isimlerinde değişebilecek tek şey M5-M7 olması. M5 0.5 ; M7 0.7 uca sahip olduğunu gösteriyor. Uni-Ball'ın neden üç ayrı model çıkardığı da tabii segmentasyon ile alakalıdır muhtemelen.

 

  • Öncelikle zaten kalemin en önemli özelliği olan, firmanın Kuru Toga Engine olarak adlandırdığı mekanizmasından bahsetmek gerek. Fotoğraflardan da görebileceğiniz gibi, kalemin zemine her basınç yaptığında (dokunduğunda), firmanın belirttiği üzere uç 9 derecelik bir dönüş gerçekleştiriyor. Bu sayede kalemin ucu her zaman aynı sivrilikte kalıyor. Her uçlu kalemde olduğu gibi bir tarafı incecik, diğer tarafı ise kalın kalmıyor. Bunu gerçekten başarabilen bir kalem. Bunun da bir örneğini koydum. Karşılaştırmayı yaptığım kalem ise Rapid Pro.

 

  • Dediğim gibi, bu kalemin kendini sattıracağı tek özelliği dönen uç mekanizması. Ayrıca kalemin tutuşunu kolaylaştıran uç kısımdaki gri renkteki plastik de güzel düşünülmüş. Bunun dışında geri kalan tasarım normal bir uçlu kalemden pek de farklı değil. Puan kırdığım kısım da bu zaten. 17 TL'ye biraz daha güzel tasarım ve malzeme kalitesi beklerdim açıkçası. Sanırım Uni-Ball bunun için bizi 1012 modeline yönlendiriyor. Henüz o modeli deneme şansım olmadı, fırsatım olursa alıp onuda denemek isterim.

 

  • Kalemin sunumu normal bir plastik-kağıt kutudaydı. Zaten ilk işiniz çıkarıp atmak oluyor, paylaşmaya değer görmedim ama açıkta satılmasından iyidir. Ayrıca 0.7 ucu bulamadım aldığım yerden, bu yüzden 0.5 ile yetinmek zorunda kaldım zira en sevdiğim kalemim Pentel Graph 1000'i kaybettikten sonra spontane olarak almıştım ama bu kadar güzel olunca bir inceleme yazmak istedim. Bendeki siyah renklisi, rengarenk modelleri var içlerinden sevdiğiniz birisi olacaktır muhtemelen.

 

 

  • Kalemde bir diğer memnun olmadığım nokta, mekanizmanın dönmesi için ucun içe gömüldüğü zaman bazen hızlı yazı yazarken hafif bir takılma olması. bazen yazı yazmayı baltalayan bir durum ama kesinlikle ucun kırılmasına yol açan bir durum değil. Ayrıca uç kısmı içine girmiyor yani kalem yere düştüğünde uç kısmının yamulması olası.

#Uni #KuruToga #Mekanik #Kalem #İnceleme #MechanicalPencil #Review

Bu rehberdeki her şey (yazı, görsel vb.) bana aittir. Kaynak gösterdiğiniz sürece kullanıma açıktır.

Soru ve yorumlarınız için TeknoSeyir'e üye olmayı unutmayınız!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler