mcan paylaştı.

Pazar günü seçim konusunu konuşmak serbest. Siyasi anlamda sözün bittiği yer olduğu için sonuç odaklı olunacak. Birbirinize girmezseniz kimsenin hesabı yanmaz. Ama oy fotosu atmak gibi şeyler yapmayın. Güncel gelişmeleri paylaşın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 31

Babam odaya girince Red Dead Online. Çölde gezerken iki kişinin kampını haydutlardan koruma görevi çıktı ve içlerinden birisi öldü. Diğerini kurtardım ve biraz kampta dinlenip kahve yapayım dedim. Dinlenirken de hayatta kalan arkadaşın resmen ardı yandı. İlginç ve komik bir bug gibi geldi bana. Covid testim pozitifti ve 10 günlük karantinayı daha az sıkıcı geçirmek için dizi ve filmlerin yanına bir de yıllık RDR2 keyfini dahil ettim.

Bu arada daha önce bir durumda da bahsettiğim online'da hile olayı hâlâ tam gaz devam. Kesinlikle inanırıcı olmayan 350 level'a ulaşmış oyuncular var ve bunlar haritada ışınlanıp trollemeye devam ediyorlar. Sanıyorum ki defensive moda geçerseniz bunlar size musallat olamıyor. Offensive moddayken iki tanesi peşime takılıp benimle oyuncak gibi oynadılar yine geçen gün. Şimdilik bir 'work-around' olarak online'da defensive seçmek sanırım tek mantıklı yol.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Uzun zaman sonra Red Dead Online'a girip gezeyim dedim ve girer girmez hilecinin birisi musallat oldu. Adam resmen godmode açıp sürekli yanıma ışınlanıyor ve beni sırtlayıp harita sınırının dışına atıyordu. Bir süre sonra galiba sıkıldı ve peşimi bıraktı. Sonra ben görev yaparken tekrar sapık gibi peşime takılıp atımı dinamitle öldürüp bir tane yoktan var ettiği kafese koydu. Atımı canlandıramadım ama neyse ki sigortası vardı o yüzden daha sonra kendi kendine canlandı. Max Rockstar oyuncusu diyebiliriz herhalde bu adam için. Oyun içinde raporladım ama hesabı banlanır mı banlanmaz mı bilmiyorum.

Şimdi birkaç tane 200 IQ arkadaşın aklına gelen o muhteşem çözümü biliyorum. "Sunucu değiştir" diyeceksiniz. Arkadaşlar bu bir çözüm değil, sorunun etrafından dolanma yöntemi. Bir başka sunucuya geçtiğimde o sapık gibi birinin gelmeyeceğinin garantisini kim verebilir? Ayrıca ben oyuna girmişim, bağlanmışım ve oynuyorum. Neden sunucu değiştirmeyle uğraşayım.

GTA V Online da oynayanlar beni çok daha iyi anlayacaklardır. Hile olayı o kadar saçma bir noktaya gelmişti ki sanırım oyunu oynayan hileciler normal kullanıcıların sayısından fazlaydı, çünkü ne zaman oyuna girsem bir tane uçan adam etrafı bombalıyor oluyordu. RDO'da hile sorununun çözüldüğünü zannediyordum ki; yanılmışım. Aksine burada da saçma sapan olaylar yaşanıyor.

Rockstar kesinlikle herhangi bir sorumluluk almıyor bu hile konusunda. Ne çalışan bir anti-cheat sistemi var, ne de ciddi cezalar. Bunların sebeplerinden birisi de online'da her şeyin gereksiz pahalı olması ve hâlâ oyun içi para, altın külçesi, token ve şimdi bir de bir yerlerinden uydurdukları 'capitale' var. Ayrıca oyun içindeki rollerin hepsi parayla açılıyor ve gerçekten para harcanmadığı sürece oyun tıkanıyor. Ne görevlerden, ne de başka bir şeyden altın falan kazanamıyorsunuz, kazansanız da 0.13 gibi komik miktarlarda oluyor. Bu yüzden oyunu grind yaparak oynasanız dahi ne roller için, ne de bir takım eşyalar vs. için hiçbir zaman yeterli paranız olmuyor. Sonra da millet "sınırsız para ve level hilesi"nin peşine düşüyor ve hilecilik kapıları önlerine açılıyor.

Gerçekten akıllıca ve paragöz olmayan bir online sistemi kurulsa, bir de düzgün çalışan bir hile sistemi olsa bu problemin çok büyük bir kısmının çözüleceğinden eminim. Bunun için de Rockstar'ın, hem de zombileşmiş Rockstar oyuncusunun imaj değişikliğine gitmesi gerekiyor. Sürekli etrafındaki damızlık oyuncularını sağan değil de; yenilik, rekabet ve yaratıcılık sunan bir firma olması gerekiyor artık. Böyle bir şey olacağını kesinlikle zannetmiyorum çünkü adamların tuzu kuru. Dünyanın en kötü remaster'ını yapıp birbirinden rezil 3 oyun çıkarttılar ve gerçekten de olumlu tepkiler aldılar. Gidip GTA Triology Definitive Edition videolarının altındaki yorumlara bakarsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız. Rockstar efendilerine tapan oyuncu kitlesinden gına geldi artık. RDR2'nin aşırı sıkıcı, anlamsız ve gereksiz hikaye görevlerini ve aptal kamp sistemini bile eleştirmek için bu adamlardan izin almak gerekiyor neredeyse.

"imMerSioN çok iyi abi bu oyunda."

#RedDeadRedemption2 #RDO

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 12
 • mcan @dogan_mcan

  Evet, custom server açıp kendi kendine takılmaca yapınca bir sorunla karşılaşılmıyor. PC'de multiplayer oynamak için önce peygamber sabrı sertifikasını almak gerekiyor artık.

 • Daviance @daviance

  Multiplayer olayı bitik her oyunda zaman kaybı ,LAN party zamanları daha iyiydi.

 • Rasko @rasko

  Oyun yapımcısının halt yemesi bunlar. O kadar para verip oyun alıyorsun, adam seni hilecilerle başbaka bırakıyor. Hatta ben bazı hilelerin yapımcılar tarafından piyasaya salındığını düşünüyorum. Oyuncular eski oyunları bıraksın, yeni oyun alsın diye bunu yapıyor veya imkân sağlıyor olabilirler. Apple'ın eski telefonlarını yavaşlatması, ekran ışığını kısması gibi bir şey yani bu.

 • altalena @altalena

  Haxball, Fall Guys gibi tamamen basit eğlence diyebileceğimiz oyunlarda bile hile yapan hayatsızları görünce Multiplayer oyunlardan olan beklentimi değiştirdim. Maalesef bu konuda tam çözüm yok, ya çok pahalı, varoş kitlenin erişemediği / ilgisini çekmediği oyunları oynayacaksınız ya da durumu kabulleneceksiniz. İkisi de uymuyorsa multiplayer'dan tamamen uzak durmak lazım.

  • mcan @dogan_mcan

   Durumu kabullenemiyorum çünkü oyunun multiplayer'ını parayla satan bir firma var ortada. RDR2 ve RDO ayrı ayrı satılan oyunlar. Battlefield 3, 4 ve 1 dönemlerini hatırlıyorum ve orada hiçbir zaman bu kadar net ve anlamsız hileler ile karşılaştığımı hatırlamıyorum. Aynı şeyi Titanfall, Doom ve Halo için de söyleyebilirim. Açıkçası bu oyunlarda "şu adam hile yapıyor" dediğim bir an bile hatırlamıyorum. İlla ki birileri denk gelmiştir ancak hiçbir zaman beni çıldırtmamıştı. Bu olay kültürle alakalı. Rockstar'ın seneler boyunca yaptığı "hırsızlık, şerefsizlik, itlik" propagandası ve bütün oyunlarını bunlarla tanıtması, öte yandan da online kısmında her türlü üçkağıtçılığı yapması nedeniyle çevresini de üçkağıtçı oyuncularla doldurması bunun en büyük sebebi belki de. Bizim gibi oyunun teknolojisine hayran kalıp oynamak isteyen adamlar azınlık kaldı. Bir oyun düşünün, oyun içinde para kazanması da harcaması da gerçek hayattan daha zor.

   Zaten en basit oyunda bile hile yapmak isteyen olacaktır, bunun bin türlü sebebi var ama tabii burayı şimdi psikoloji dersine çevirmeye gerek yok. Hayatsız deyip geçmeniz isabet olmuş. Bu konuda tam çözüm olmadığının farkındayım ve her şeyin mükemmel olmasını beklemiyorum. Yalnızca, güya büyüklere oyun yapan, single ve multi'sini ayrı ayrı satan dünyanın en büyük oyun şirketlerinden birinin nasıl ve neden bu kadar rahat olabildiğine şaşırıyorum. Bir de bunun üstüne TikTok'ta, YouTube'da vs. sabahtan akşama RDR2 güzellemeleri yapılıyor. İnsanlar kesinlikle herhangi bir şekilde tepki göstermiyor, aksine Rockstar'ın bir bildiği vardır mentaliyle her şeyi savunmaya çalışıyorlar. Birçok oyunda hile gördüm ancak beni GTA5 ve RDO kadar tetikleyen bir oyunla karşılaşmadım.

TeknoSeyir'de canlı yayın izlemek hiç de stresli değil 😎

https://youtu.be/q1mqaUz0oho?t=6068

TeknoSeyir Muhabbet 14

TeknoSeyir editörlerinin haftalık muhabbet yayını.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 16

Evet, 40 yaşındaki adamları eleştiriyorum. Gün geçmiyor ki eleştirdiğimiz için din hanesinde TS yazanlar tarafından küçük görülmeyelim. LP'ye laf mı ettin, o zaman sen bir ahmak çocuksun dostum. Onlar istediği her şeyi yapabilir, sus ve biat et.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 26
 • mcan @dogan_mcan

  Aman tanrım LP'yi eleştirdim, bu da demek oluyor ki onun karakterini değiştirmek istiyorum aslında 🤯. Benden size tavsiye, ne yaparsan yap, 40 yaş üstünü eleştirme.

 • Orcun @orcun

  Eskisi gibi Levent abiyi veya Murat hocayı dinlemiyorum izlemiyorum ama saygı duyarım. Niye dinlemiyorum veya izlemiyorum bu farklı bir konu ama artık bunaldım o yüzdendir. Eskiden gündemleri açardım dinlerdim falan bu da bitti hiç bakmıyorum. Bir işte Umut'un incelemelerine bakarım dinlerim canlı yayınlarını falan o kadar. Benim için TS bu kadar. 😀 Tabi akışı saymıyorsam akış ayrı bir boyut. 😀

  • mcan @dogan_mcan

   10 senedir bu insanları takip eden birisi olarak ben de LP ve MG'ye saygı duyuyorum, ancak onların da mükemmel insanlar olmadıklarını kabul etmek gerekiyor. Yılların getirdiği yorgunluk ve son iki senede yaşanan pandemi dolayısıyla her şeyin harika gitmesini beklemek zaten yanlış olurdu. Ancak işler harika gitmeyince de eleştirenlere laf etmek neyin kafası anlamıyorum. Ne küfür ettim, ne de hakaret. Sadece olanları anlatıp bunları beğenmediğimi söylüyorum.

   Zaten dediğiniz gibi TS videoları ile akış arasında alaka kalmamaya başladı. Eskiden her bir videonun albenisi olurdu, ilgi çekerdi. Şimdi ciddi bir kutuplaşma var resmen. Teknoloji Notları bambaşka bir kanala aitmiş gibi geliyor artık, Can gittiğinden beri izlemez oldum mesela. Hamdi abinin işi dolayısıyla içeriklerde az yer aldığını biliyorum ancak diğer işi yokken de yalnızlaşmıştı resmen. Yalnızca eskisi gibi "consistency" istiyorum TS'de. Vallahi kimsenin kişiliğini değiştirmek gibi bir amacım yok 😀

  • Orcun @orcun

   @dogan_mcan Bende bakış açısı olarak değerlendiriyorum. Diyorum ki Levent abi beğenmiş ama niye beğenmiş ? bakarım işte LP huyu suyu belli yapısı belli diyorum bundan beğenmiş vs. Murat hocaya bakıyorum diyorum bu daha mantığa kaydığı yerler oluyor beğenmiştir. Hani kafamda belirli karakterlere oturtup o şekilde yorumluyorum. Canlı yayınları zaten takip etmiyorum çünkü pek etkileşim yok. Levent abi hemen anında çünkü 5 bin tane yorumdan 1 tanesi olumsuz diye bir kaptırıyor kendini resmen kayboluyor. Ya o arada 4999'u es geçiyorsun demek ? yani o kadar adam sana saygı gösteriyor ciddiye alıyor 1 taneye takılıyorsun saatlerce o mevzu, gerek yok. Ha bunu sen ben yaparız ben LP değilim vede sen vs ekran önü karakteri değiliz çünkü sadece yazı ile varız. Ben şimdi mikrofon ayarladım vs tamir vs için çekeceğim ses kayıt edeceğim bakalım ne diyecek millet ? ha şimdi beğenmeyen olacak tabi ki ama ne diyeyim ? o adama takılırsam ileri bakamam ki o youtube camiasına girersek ? hani LP popülaritesinde birisi olsaydım şayet ya bu işi hiç yapmazdım ya da bunları es geçmeyi çoktan öğrenirdim.

  • mcan @dogan_mcan

   @orcun Katılıyorum, tek bir olumsuz yorum üzerine siteyi bırakmak, sonra canlı yayında chati okumayı bırakmak gibi hareketler hiç ama hiç yakışmıyor. Şunu da kabul etmek lazım, LP'nin yanında MG gibi peygamber sabrına sahip olan birisi olmasaydı bugün çok daha farklı şeyler olurdu. MG'nin aşırı sakinliği ve alttan alma özelliği sayesinde büyük kavgalar ve olaylar görmüyoruz, kendileri de eminim bunun farkındadırlar.

  • Shinsekuruza @shinsekuruza

   @mcan ben bıktım aynı şeyler senelerdir. Bazı meseleler hayat görüşüne dönüşmüş. Her 10 cümleden biri finansal sıkıntıya bağlanınca veya dolaylı olarak ima edilince ister istemez insan eeh yetti artık diyor. Ben müşterime durumumla ilgili bir şey yansıtmam veya sosyal medyadan laf sokar gibi ironik cevaplar vermem, anlamamazlıktan gelirmiş gibi laf ebeliği yapmam, yaşanan sıkıntılarda yallah kapı orada demenin laf cambazlığıyla kibarcasını yapmam, her gün yarın kapatırız havası vermem, teknik sorunlarıma ortak etmem. Aynısını gittiğin esnaf sana yapıyor hoşuna gidiyor mu? Gitmiyor değil mi... Profesyonel amatör oldukları için çözümü yok. Bu yayının hâlâ seveni kaldıysa böyle kabullensin derim. Diyecek çoook şey var da neyse, en temel hakkım olan izlememeyi tercih ediyorum ve başkası adına kafa yormuyorum. Başarılar onlara. Sadece siteye giriyordum ondan da aşırı soğudum çeşitli sebeplerden. Eskisi gibi yazmıyorum olanın da büyük kısmını sildim. Yine birikirse ara ara girer temizlerim bundan sonra böyle. Spesifik konularda bilgim vardı görüyorum bazen yardım isteyenleri ama paylaşmayacağım bu platformda olmaz bitti o iş artık kafamda. Anca gırgır muhabbet vs.

  • mcan @dogan_mcan

   @shinsekuruza Çok haklısınız. Her şeyi sürekli "para yok, adam yok" diye halının altına süpürünce bu işin sonu böyle oluyor. Ben de Sosyal'den %50 aktroller ve %50 diğer sebeplerden ötürü soğudum.

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  Onların da motivasyonu yok. Biz buna Türkiye etkisi diyoruz.

Bunu yazmak istemezdim ancak Teknoseyir Muhabbet bölümleri ve genel olarak TS canlı yayınları artık anksiyetemi tetiklemeye başladı. Hemen hemen her hafta LP ve MG arasında bir karı koca kavgası yaşanıyor resmen. Videolarla alakalı teknik meseleleri canlı yayında aralarında tartışıyorlar ve ben de evdeki çocuk gibi kafamı öne eğip tartışmanın bitmesini bekliyorum. Yayınların dışında konuşulup tartışılması gereken konular niyeyse bizim önümüzde sergileniyor. LP'nin her an sinirden patlayacağı korkusuyla izliyorum resmen. MG muhtemelen moderatörlük yapmaktan bir yandan da konuşmaya çok zaman bulamıyor, bu zamanlarda da LP sinirlenip "bir sessizlik oldu" diyor 😀

Bu muhabbet bölümlerinin eskiden yapılan mutfak bölümlerinin bir benzeri olacağını düşünürdüm ama ciddi anlamda yanılmış oldum. Bu tür bölümlerin birkaç örneğini alta link olarak koyacağım, demek istediğimi daha rahat anlamış olursunuz.

Artık TS videolarında ciddi anlamda kimya tutuşmazlığı var. Birbirlerini çok iyi tanımış olması gereken editörler birbirleriyle konuşurken sinirlerinin diken üstünde olması ve birbirlerini hiç tamamlayamamaları aşırı sinir bozucu olmaya başladı.

Açıkçası söylemem gerekirse en rahat ve keyifle izlediğim program açık ara Oyun Gündemi. Tansel ve Uğur şu anda bu işi en iyi yapanlar bence. Maalesef orada da çok kötü bir chat var ve moderatörlük çok zayıf. Uğur Yurtsever bir oyun hakkında konuşurken şaka anlamında "sinirlenme abi :D" tarzında bir yorum yaptım ve chatten ismi lazım olmayan bir hırbonun hakaretine maruz kaldım ve bir tek anama küfredilmediği kaldı. Sanırım Valorant LoL ve CS'de yeterince küfür edemeyen hanzolar TS Oyun Gündemi chatine musallat oluyorlar ve banlanmıyorlar.

Uzun lafın kısası, artık her TS videosunu izleren ikinci bir "tamam da ne farkı var?" olayına tanıklık etmekten anksiyetem tetikleniyor. Umarım en kısa zamanda genel anlamda bir değişime gidilir. TS'yi bu halde görmek beni üzüyor. MG'nin aşırı sakin ve alttan alan bir Almanca öğretmeni olması sayesinde daha fazla kavga görmüyoruz ancak her şeyin bir sonu var, insanın sabrı da tükenir bir süre sonra.

https://www.youtube.com/watch?v=ArEsJLW_8Bg
https://www.youtube.com/watch?v=4UEyO_CcZcg
https://www.youtube.com/watch?v=AMl55Jzbp14
https://www.youtube.com/watch?v=ltckiUjGIVI
https://www.youtube.com/watch?v=VQkWHtuyJoo
https://www.youtube.com/watch?v=m8Z1gHrZ8AM
https://www.youtube.com/watch?v=ZAKKuzkANt4
https://www.youtube.com/watch?v=ycEuloG5w18

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • antinatalist nasreddin-hoca @antinatalist-nasreddin-hoca

  Bazen ara vermek gerekiyor ben nadir bakıyorum çok hoşuma gidiyor. Ama nadir dediğim en az 1 ay mesela.

 • Mustafa N. @mustafanr

  LP geçen yaz yayınlar boş olmasın konulu olsun dediği zaman karşı çıkmıştı herkes ama şimdi haklı olduğu gerçek son iki yayını izlemedim ama biliyorum ki yine daldan dala muhabbet olmuştur.

  • mcan @dogan_mcan

   Evet. Neden 2 saat olduğunu da anlamış değilim. Her hafta veya iki haftada bir seçilen bir sektörel konu hakkında muhabbet edilse, 20 dakika sürse bile şimdiki muhabbetten 100 kat daha kaliteli olur.

  • CimAdam @cimadam

   @dogan_mcan sorularını öne çıkarmak için para gönderiyor çünkü insanlar, bu tarz üyelere özel yayınların formatı bu

  • mcan @dogan_mcan

   @cimadam O zaman sorulara cevap verilen bir yayın olması lazım, aynı şeyi izlemiyoruz sanırım. Muhabbet bölümünde sorulara cevap vermek yerine videonun 60 FPS olması ve bitrate seviyesi hakkında kavga veriliyor ve bu izleyicinin bir sorusu veya problemi değil. Tamamen teknik bir konu ve izleyicinin önünde tartışılması olacak iş değil. Oldu olacak menemen soğanlı mı olur soğansız mı olur diye de tartışsınlar. Benim demek istediğim şey kameralar arkasında tartışılması ve çözülmesi gereken konular canlı yayında yapılıyor. Tamamen anlamsız ve negatif etki yaratacak hareketler bunlar. Daha sonra video altına gelen yorumlarda da bu tür tartışmaların ne kadar kutuplaştırıcı ve konudan tamamen alakasız muhabbetlere yol açtığını görebilirsiniz. Bu böyle giderse, LP'nin TS'ye girmemesini geçtim, Youtube videolarına da çıkmayıp arkaplanda kalmasını veya tamamen bırakmasını görebiliriz. Ben yalnızca sonun böyle kötü olmamasını istiyorum. Yoksa ben de biliyorum yayın formatının soru-cevap olmasını. Bir problem var, o da artık yayınların soru-cevap formatı ile alakasının kalmaması. Hal böyle olunca da yayın süresini uzatmanın tek olumlu yanı daha fazla "para atılması" oluyor. İçerik adına hiçbir şey olumlu yöne gitmiyor.

  • CimAdam @cimadam

   @dogan_mcan Ben burası için konuşmamıştım. Artık canlı yayın formatı bu şekilde oluyor, bir şeyi ısrarla sormak için sürekli para göndermen gerekiyormuş gibi, bir nevi lootbox olayına döndü 😛
   Valla TS videoları pek umrumda değil açıkçası kendilerine yaparlar ne yaparlarsa ama dediğiniz doğru yani canlı yayın öncesi bir mikrofon testi yapmadan yayına çıkmak bence de doğru değil

  • mcan @dogan_mcan

   @cimadam TS'nin umrunuzda olmaması bana oldukça ilginç geldi çünkü uzun süredir üyesiniz ve paylaşım yapıyorsunuz. Tabi yarın site kapatılırsa ne kadar üzülürsünüz bilemem. Arada çok bir duygusal bağ kurmamış olmanız bir problem değil. Umrunuzda olsa da olmasa da kötüye kötü demek lâzım. Bu yayınlar 2 senedir yapılıyor ve hâlâ mikrofon ve kamera testine maruz kalıyoruz TS editörleri tarafından. Her hafta bir problem çıkıyor ve artık izleyici tarafından tolerans gösterilecek seviyeyi aştı.

  • CimAdam @cimadam

   @dogan_mcan Açıkçası ben akışı beğeniyorum, teknoloji gazetesi gibi 🙂 Forum kültüründen geldiğim için ve yaş ortalaması da uygun olduğu için bana makul geliyor. Bir ürün için inceleme vs izleyecek olsam zaten buradan izlemem ki içerik de olmaz muhtemelen anca 5-6 ay sonra

 • yilank @yilank

  "Teknoseyir Muhabbet" tamamen Geyik muhabbetine donunce olacagi buydu. Amaclari para kazanmak oldugu icin bence mazur gorulmeli ( kendilerini yipratma payini goz onune aliyorlardir herhalde ). O kadar da anlasmazlik olsun be yaaa 😀
  LP nin de dedigi gibi " tas mi yesinler" (:

  • mcan @dogan_mcan

   Amaç zaten para kazanmak olmalı. TS benim babamın hayrına yayın yapmamalı zaten. Ama bunun daha kaliteli yapıldığı zamanları da gördük. Bu seviyede yapılması en çok TS'ye zarar verir.

  • yilank @yilank

   @dogan_mcan Ben de onu diyorum, amac sadece para olunca, yavas yavas Geyik Muhabbetine donuyor is. LP kizacak ama "Menopozlu kocakarilar" gibi kendisi (: ( umarim banlanmam ). her an her seyden parlayabilir...( ekleme yapayim; Elbette para kazanmak icin yapacaklar ama, muhabbetten cok, ne geldi maddi olarak olunca kafalarda ... )

 • Alperen @byalperen

  Çok enteresan bir şey söyleyeyim ben olaylara tamamen ters bakıyorum. MG-LP arasındaki görüş ayrılığı ve bazen LPnin öfkesi 2 saatlik yayındaki uyuşukluğu gideriyor, yayına can katıyor. Neden korkup geriliyorsunuz anlamadım MG bile ses etmiyorken. (Not: LP bu yorumunuzu görse muhtemelen "istemiyorsan izleme, sanki sana zorla izletiyoruz" derdi.) Ben de oyun gündemini hiç sevemedim, son bölümlerine hiç bakmadım bile.

  • mcan @dogan_mcan

   Herhalde beşinci yazışım, MG ve LP arasındaki görüş ayrılığı bir problem değil, ben de LP'nin karşısına bir "yes men" aramıyorum. Problem olan kısım bu görüş ayrılıklarının muhabbetle alakasız olması. MG'nin ses etmemesi acaba onun sakinliğinden dolayı olabilir mi? LP bu yorumumu görünce öyle bir yorum yapacaksa editörlüğü bırakması lazım. Yılların teknoloji editörü olan LP veya MG hakaretsiz ve küfürsüz bir eleştiriyi okuyup böyle bir yorum yapmaz. Bu mentaliteyle bakarsak LP istediği her şeyi yapsın, bize müstehak demiş oluyorsunuz. Sevdiğimiz şeylerin güzel olarak devam etmesini istemek ve bunun için eleştirmek bir sorun olmamalı. Sizin oyun gündemini hiç sevmemeniz, yaşanan anlamsız muhabbetleri normal bir duruma sokmuyor.

  • Alperen @byalperen

   @dogan_mcan ben şu anki statüden gayet memnun. Sizin anlamsız gördüğünüz muhabbetleri ben gayet normal buluyorum ve bunlar beni hiç rahatsız etmiyor. Tabi ki istediğiniz eleştiriyi yapabilirsiniz. Siz seviyorsunuz diye 40 yaşındaki adamlar sizin söylediklerinizi yapmak zorunda da değil. Siz kendinize göre haklısınız ama bu sizin düşüncelerinizi doğru yapmaz.

HGD 2022/09 dinlerken bir yandan reddit'e bakıyordum. Tam muhabbetin üzerine denk geldi. Gerçekten firmaların suni/gerilla reklamcılığı ve bir yandan da aşırı bilinçsiz tüketicilerin hareketleri yüzünden internette puanlama ve yorum olayı neredeyse bütün ciddiyetini bitirdi benim gözümde. Son zamanlarda hiç alıcı yorumuna bakmadan aldığım birkaç ürün olsa da Aliexpress gibi yerlerde görsel içeren yorumlara hala ihtiyaç duyuyorum, aksi takdirde satıcının aşırı cilalı koyduğu bilgisayarla yapılmış görseli ürünün gerçek fotoğrafı gibi kabul etmem gerekiyor. Ürün inceleme sitelerine de güven duymak çok kolay değil. RTINGS gibi aşırı detaylı ve matematik ile ürün inceleyen daha çok yere ihtiyaç var. Daha farklı ürün kategorisi ve test metodolojilerinin olduğu internet siteleri gerekli gerçekten de.

Bir de benim incelemelerimin reklam olduğunu iddia eden garip insanlar vardı. Ne yaparsan yap adamı inandıramazsın. LP ve MG de birçok defa bahsetmişti bu durumdan. Gidip kendi paranla aldığın ve faturası olan bir ürünü gerçekten sevip insanlara anlattığında illa bir şekilde senin para aldığını iddia ediyor birileri. Tam tersinden düşünürsen de o ürünü beğenmediğinde rakip firmadan para aldığını iddia ediyor. Günün sonunda cebinden çıkan para senin paran, senin harcaman. Başkası için de bu argüman alçakgönüllülük şovu olarak görülüyor. Açıkçası şöyle bir itirafta da bulunabilirim: Benim de mesela TeknoSeyir'de bir firmanın satış temsilcisi vs. olduğunu düşündüğüm kullanıcılar oldu, oluyor, zira bazı ürünleri övmenin ötesinde hareketler yapılıyor. Ürün eleştirisini kişiye hakaret olarak algılaması da cabası. Bir tek referanslı link verilmediği kalmıştı derken... oh wait 😅. Yine de ben elimde bir kanıt olmadığı için durduk yere "sen bir sahtekarsın!", veya "sen bu ürünleri inceleme ismi altında satıyorsun!" tarzı bir yorum yapmıyorum çünkü ben bir maymun veya papağan değilim ve düşünmeden hareket etmiyorum.

https://www.reddit.com/r/headphones/comments/t8qmms/kz_paying_peoplebots_to_make_them_not_look_so_bad/

#HaftalıkGündemDeğerlendirmesi #Reddit

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2022/09

TeknoSeyir editörlerinin haftalık teknoloji gündemi değerlendirmesi.00:00 - Giriş03:12 - Rusya-Ukrayna savaşının teknolojiye yansımaları. Oyun firmaları görü...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Son zamanlarda TeknoSeyir'de izlediğim en akıcı ve detaylı incelemelerden birisi. Bazı şeylerin zamanla daha iyi olabileceğinin kanıtını göstermiş @umtk. Pes etmeyip iyi işler çıkardığın için tebrikler 👏

Razer Basilisk X HyperSpeed İncelemesi

Oyun odaklı ürünleri ile tanınan Razer markasının kablosuz oyuncu faresi kategorisinde yer alan Basilisk X HyperSpeed modelini inceliyoruz.Ayrıcalıklardan ya...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yere öyle bir düştü ki!!

Evet, dün stresli ve heyecanlı bir anda elden düşen Rotring 600, gazi oldu. Bugün vaktim olursa servise götüreceğim, umuyorum ki ucunu yenisiyle değiştirecekler. Ucu gizlenmeyen kalemlerin, hele ki ağır olanların sert bir zemine kötü bir açıdan düşmesi çok büyük ihtimalle ucunun yamulmasına sebep oluyor. Gerçi ucu gizlense bile, siz gizlemeden düşürdüğünüzde yine aynı olay yaşanacak.

MG tarzı fikr-i takip yapıp servis sürecini de kısaca yorumlarda belirteceğim. Bu süre içinde yazmış olduğum Rotring 600 incelemesine de göz atabilirsiniz:

https://teknoseyir.com/inceleme/rotring-600-mekanik-kalem-mavi-0-5

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 13