Selamlar arkadaşlar. Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşıma aşağıda linkini verdiğim Asus FX505DT modelini aldık. Fiyatına göre özelliklerini gayet beğendik. Benim tam olarak anlamadığım bir nedenden dolayı bilgisayarda donma sorunu ortaya çıktı.

Arkadaşım bilgisayarı aldığında Freedos'lu idi. Daha sonra kendisinin Windows 7'li eski bilgisayarının keyi ile Windows yükledi ve güncelleştirmeleri yaptı. Neden olduğunu anlamadığımız bir şekilde bilgisayar masaüstünde donmaya başladı. Sürücüler ve BIOS sürümü güncel olmasına rağmen neden böyle bir sıkıntı olduğunu anlayamadık. Bilgisayar yavaş bir şekilde açılıp masaüstünde donuyordu. Son zamanlarda da siyah ekran vermeye başladı.

Daha sonra kendisi format atıp sorunun ne olduğunu anlayama çalıştı ancak buradan da bir şey çıkmadı. HRKGame'den aldığımız Windows anahtarı ile de denedik ama sonuç değişmedi. Sürücleri Asus'un sitesinden indirmeye özen gösterdik. BIOS'u da tekrar Asus'un destek sayfasından indirip USB bellek ile yükledik ama hiçbir şey değişmedi. Kendisi servisle konuştuğunda format atın gibi bir takım gereksiz tavsiyelerde bulunmuş.

İnternetten sorunun kaynağını aradığımda çok net bir cevap bulamadım. Reddit'te vs. insanlar genellikle AMD Chipset sürücüsünden kaynaklandığını iddia etse de bunun ne kadar mümkün olduğunu bilmiyoruz. Biz Asus'un sitesinden Chipset'i indirsek bile yeni bir sürüm var ise Windows Update ile bunu otomatik olarak tekrar güncelleyecektir. Bu bilinen bir sorun olsaydı şimdiye kadar Microsoft veya AMD'den bir yanıt vs. gelmez miydi? Eski sürücüye dönme gibi bir imkanımız da olmuyor çünkü bilgisayar kullanılmaz hale geliyor. Güvenli modda dahi donuyor.

Kendisi pazartesi günü değişim talebinde bulunacak ama o zamana kadar burada belki aynı cihaza sahip olan birisi varsa, veya AMD işlemcili bir notebook'a sahip birisi varsa belki yardımcı olabilir. Değişim olmaz ise serviste nasıl bir işlem yapılacağını da bilemiyoruz. Ben uzakta olduğum için bire bir olarak bilgisayara müdahalede bulunmadım ama arkadaşımın anlattığı kadarıyla bildiklerim bu kadar. Herhangi bir şekilde yardım veya tavsiyede bulunabilecek olan varsa çok seviniriz. Teşekkürler.

https://www.hepsiburada.com/asus-fx505dt-hn536-amd-ryzen-7-3750h-8gb-512gb-ssd-gtx1650-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-pm-HB00001A5K8R

https://www.asus.com/us/Laptops/For-Gaming/TUF-Gaming/ASUS-TUF-Gaming-FX505DD-DT-DU/

https://www.asus.com/us/Laptops/For-Gaming/TUF-Gaming/ASUS-TUF-Gaming-FX505DD-DT-DU/helpdesk_knowledge

#TeknoYardım #Asus #Notebook

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • SıradanÇinkoKarbonPil @siradanpil

  Geçmiş olsun valla çok can sıkıcı bir durum.Bende hem eski AMD işlemcili masaüstü hem de laptop var ama Ryzen değiller.Kağıt üstünde o bilgisayarın donması imkansız üretim hatası ya da tahmin etmesi zor dandirik bir yazılım hatasından olabilir.Buna benzer sorun yaşayan bir arkadaş Windows'u başka bir yerden kurup,yeni keyle etkinleştirince donmanın gittiğini söylemişti sanırım.

  • M.Can @dogan_mcan

   Teşekkürler. Farklı Windows anahtarları ile denedik ve yine sonuç değişmedi. Sorunun yazılımda mı donanımda mı anlamakta zorlanıyoruz. Nedense şimdi de bilgisayar normal bir şekilde çalışmaya başlamış. Arkadaşın içi rahat değil tabii ki o nedenle hafta için Asus'a gönderecek.

 • M.Can @dogan_mcan

  Servis yetkilileri de sorunun donanım ile alakalı değil, Windows ile bağlantılı olduğunu söylemişler. Microsoft'un sunucularının Windows'u denetlediğini ve sahte olduğunu anlayıp bilgisayarı dondurduğu gibi bir argüman sunmuş ancak bunu ben pek anlamadım. Eğer bilgisayar bu nedenle donuyorsa en azından Microsoft'un bu konuda ekranda bir bildirim vs. çıkarması gerekmez miydi? Bir de bilgisayarı en başta aktifleştirdiğimiz key, kendisinin eski bilgisayarının orijinal anahtarı idi.

  Kendisine doğal olarak git ve 1300 TL'ye Microsoft'tan orijinal Windows 10 Home al, sorunun kesinlikle çözülecek de diyemiyorum. Zaten servisteki yetkili tavsiye verirken "oyuncu bilgisayarına Windows 10 Pro almanız gerekiyor" gibi bir cümle kurmuş olduğu için adamı hiç ciddiye alamadım. Hem teknik servis, hem de satıcı süreci gereksiz yere uzattı. Nasıl bu işin içinden çıkacağız bilemiyorum.

  • Ekrem @huseyinekrem

   Microsoft öyle saçma şeylerle uğraşmaz.

  • Mr.Bell @mr-bell

   Zuhahahahahaha. Bu servisler bir seferde şaşırtsın.
   Hiç alakası olduğunu zannetmiyorum.
   Kaç tane, bu lisansı etkinleştirin vs yazan alet gördüm donmadı, kürekli kullanıp donan duymadım.
   Bunu şöyle ağır bir abinin suratına söyleyebilirler mi onu merak ediyorum.
   Allah arkadaşınızın yardımcısı olsun, tek yol thh gibi duruyor.

  • M.Can @dogan_mcan

   @huseyinekrem @mr-bell Ben de benzer düşünüyorum. Tamam ben Windows'u orijinal kullanıyorum ama zaman zaman farklı şekilde aktifleştirilmiş Windows'lu bilgisayarlar da elimden geçti. Hayatımda böyle bir sorunla karşılaşmadım.

   Ben problemin donanım&sürücü kaynaklı olduğunu düşünüyorum ama servisin inatla Windows demesi gerçekten sinir bozucu. İnternette de aynı modelde benzer sorunlar yaşayan insanların olduğunu gördüm ancak çok fazla bir şey bulamadım. Çoğu BIOS ve AMD Chipset sürücülerinden kaynaklı olduğunu söyleseler de onu da teyit edecek bir sistemimiz yok. En azından elimizin altında aynı bilgisayardan iki tane olmalı ki böyle şeyleri test edebilelim.

   Servis gereksiz bir şekilde süreci uzatmaya çalıştı ama arkadaşım sonunda bilgisayarı göndermeye ikna edebilmiş. Sonuç olarak değişim, tamir veya iade olacak diye umuyorum. Bilgisayar benim tavsiyem olduğundan ötürü biraz sorumluluk da duyuyorum. Elimde 3 senedir Asus ROG Strix var ve aldığım günden beri tek bir sorun çıkarmadı. TUF'lar da herhalde benzer durumdadır diye düşündüm. 7 bin TL'nin altında idi ve gerçek olmak için fazla iyi bir fiyatı vardı. Nerede hata yaptık bilemiyorum.

Geçenlerde Steam üzerinden EA Play üyeliği ve Microsoft mağazası üzerinden Xbox Game Pass Ultimate almıştım. Xbox kütüphanesi çok daha zengin ve daha güzel geldi bana. EA Play yeni yeni başlıyor gibi. Xbox üzerinden State of Decay 2 ve Doom Eternal oynama şansım oldu. State of Decay'i pek beğenemedim ve sildim. Doom Eternal ise 2016'daki Doom gibi çok hareketli ve keyifli bir oyundu, onu bitirdim. İki tane ekstradan merak ettiğim oyun vardı: NFS 2015 ve Forza Horizon 4.

NFS 2015'i sanırım 15 dakika oynayabildim ve utanç duydum. Underground 2 havası almak istiyordum sadece; alamadım. Mobildeki Most Wanted çok daha iyi bir oyundu mesela. EA'in Frostbite motoruyla zorlama NFS oyunları yapma sevdasını bir türlü anlayamıyorum. Arabalar peynir kutusu gibi, duvarlar da mıknatıs gibi. Nedense kaç oyundur NFS: The Run rezaletinden sorumlu olan Ghost Games'e yaptırılıyor NFS oyunları. Bu adamlara The Run'dan sonra (o zamanlar EA Black Box idi) oyun yaptırılmaması ve Frostbite motorundan vazgeçilmesi gerekiyordu. Şimdi NFS: Heat'i bile yükleyesim yok çünkü aynı firma, aynı motor, aynı saçmalıklar... Bir yarış oyununda neden dakikalarca live-action cringe sahneler vardır, ve neden bu sahneleri geçmek için bir tuş yoktur? NFS'nin bu derece bittiğini görmek üzücü oldu açıkçası. Çıkan en son güzel oyun Hot Pursuit 2010 idi, aradan 11 yıl geçmiş.

FH4 ise tek kelimeyle muhteşem bir oyun olmuş. Xbox kullanıcısı olmadığımdan hiç daha önce bir Forza oyunu oynamadım. Playground Games mükemmel bir işçiliğe imza atmış. Bir yarış oyununda bu kadar iyi grafiklerin olduğunu da ilk defa gördüm. Kontroller inanılmaz tatmin edici. Her arabanın ve yüzeyin kontrolü birbirinden farklı ve hiçbiri can sıkıcı veya zor değil. Arcade yarış oyunu böyle olur, birilerinin not alması lazım. Uzun süredir bu kadar eğlenceli bir oyun oynamamıştım. Bir PC kullanıcısı ve yarış oyunlarına uzun süredir küs olan birisi olarak, Game Pass ve FH4 ile birlikte sanırım barıştım 🙂

#EAPlay #GamePass #NFS2015 #ForzaHorizon4

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 28
 • KRAK3NN @passenoir

  Mobildeki Nfs most wanted (2012) ile PC'deki NFS MW 2012 arasında fark var mı bilmiyorum ama bana göre serinin en kötü oyunu olabilir 2012 versiyon.Yok sağdan soldan araç topla onları al gez falan sarmamıştı.Nfs serisine ters geliyor böyle şeyler.

  Aksine 2015 versiyon NFS bana tam underground'a yakın bir hava vermişti ve hoşuma da gidiyordu açıkçası.Sürekli yağmurlu ve akşam olan oyun,grafikler zamanının baya ilerisinde duruyordu sırf bu iki unsur sayesinde 😀 Ve kolayca drift yapabilmekte çok eğlenceliydi.Plati'den sürekli hesap alır oynardım içimde kaldı bir gün sağlam indirim olursa kendi hesabıma satın alacağım.

  • M.Can @dogan_mcan

   Mobildeki Most Wanted tamamen farklı bir oyundu ve gerçekten de PC'deki MW 2012'den daha iyiydi. Serinin en kötü oyunlarından biri olduğuna ben de katılıyorum ama The Run kadar kötüsünü görmedim şahsen.

   Benim de NFS 2015'te takıldığım nokta burasıydı. Yağmur yağıyor ve gece, başka hiçbir şey yok gibiydi. Frostbite ile yapılan hiçbir oyunda araba sürüşlerini iyi bulmuyorum, mobildeki Asphalt bile daha akıcı geliyor bana. Zaten o anlamsız ve atlanamayan live-action sahneleri gördükten sonra bu oyun bana göre değil, "türün meraklıları" için yapılmış diye düşünerek bıraktım. Atmosfer kesinlikle U2 havasında ama oyunun içeriği ve sürüş dinamikleri beni hiç çekmedi.

 • superzademehmed @superzademehmed

  EA genelde spor ağırlıklı oyunlarla anıldığı için sezonluk oyunları anında içeriğe koymadan pek bir anlam taşımıyor.

  • M.Can @dogan_mcan

   Kendileri aynı zamanda oyun dünyasının en önemli serilerinden birinin de sahibi. NFS bu haline rağmen çok satıyor ise helal olsun. Satmıyor ise artık bu seriyi devam ettirmenin bir anlamı kalmadı.

  • superzademehmed @superzademehmed

   @dogan_mcan NFS özelinde değil, EA i asıl ayakta tutan fifa. Başka gündem yaratan bir oyunu yok. Ki artık fifa bile dünkünün aynısı modunda. Play e erken veremezlerse bu oyunu play in ileride pek bir avantajı kalmaz.

  • M.Can @dogan_mcan

   @mistergul Benim de bahsettiğim kısım o zaten. Eğer belki de en önemli serileri olan Fifa ile ayakta kalmayı planlıyorlarsa NFS gibi bir seriyi devam ettirmenin mantığı yok. Zaten nasıl olur da NFS'nin son oyunları EA Play'e eklenmiş diye merak etmiştim, meğer kötüymüş zaten oyunlar. Sadece kütüphane kalabalık gözüksün diye yapılan oyunlar bunlar, çoğu kişinin ayrıca parasını verip alacağını sanmıyorum. Bence bir daha Remastered haricinde NFS oyunu görmeyiz ama satış istatistiklerini bilmediğim için yanılıyor da olabilirim.

 • Ekrem @huseyinekrem

  Sırf müzik telif haklarını tekrar ödememek için remake yapmadıkları her saniye NFS için eksi olarak geri dönüyor...

 • bekir @bekirb

  Game Pass PC ile sorunsuz deneyim çok büyük bir şanş 🙂

Oyun gündemlerinde ve TS'de çok defa bahsedilmişti ama kısaca Xbox Game Pass hakkında kısaca fikrimi paylaşmak isterim.

Bildiğiniz gibi şu an 3 aylık Xbox Game Pass Ultimate 1€ / $1 fiyattan satılıyor. Neredeyse 'bedava' olduğu için denemeye karar verdim. Yalnızca PC için kullandığımı da belirtmem gerek zira PC ile konsol deneyimi gördüğüm kadarıyla tamamen aynı değil.

Öncelikle hem Windows'ta hem de Microsoft Store'da e-posta ile kayıt gerekiyor. Ben normalde bilgisayarı 'local account' denen yerel hesap ile kullanıyorum. Kayıt olma olayı çok hoşuma gitmese de nedenini anlayabiliyorum. Bilgisayarınızdaki bölge ayarlarlarını da yaşadığınız ülke ile aynı yapmanız gerekiyor ki mağazadan satın almaları gerçekleştirebilesiniz. Bu tür ayarlarda bende varsayılan olarak 'United States' idi ama bunları hızlı ve sorunsuz bir şekilde güncellemek ve değiştirmek zor olmadı, bu konuda Windows kendini geliştirmiş.

Windows ve Microsoft Store kayıt işlemlerini yaptıktan ve Windows'tan bölge ayarlarını kontrol ettikten sonra Game Pass'i satın alma işi gayet rahat bir şekilde gerçekleşiyor. Daha sonra Microsoft hesabınızdan ödemelerini yöneterek istediğiniz zaman tekrarlanan ödemeleri iptal etmek ve kart bilgilerini silmek mümkün. Bu konuda da problem yok.

Hoşuma gitmeyen kısım ise Game Pass için bir kısayol olmaması. İlla mağazaya girip oradan ana sayfadan Game Pass'e geçmek gerekiyor veya indirmek istediğiniz oyunu mağazadan aratmak gerekiyor. İkinci sevmediğim kısım ise oyunların diskteki konumu. Her oyunu indirirken hangi diske kayıt etmek istediğimi sormuyor. Bunu değiştirmek için 'settings' kısmından 'storage' bölümüne gidip yeni uygulamaların yükleneceğini diski değiştirmek gerekiyor. Bunu yapmak da zor bir şey değil ancak Steam veya Origin kadar pürüzsüz olmuyor oyun yüklemek. Aynı zamanda yüklenen diskte birden fazla klasör oluşturulması da hoşuma gitmedi, en azından oyunun yükleneceği klasörü benim seçmem daha iyi olurdu.

Son olarak da oyun kütüphanesini çok beğendiğimi söylemem lâzım ama her oyun PC için değil. Örnek vermek gerekirse; DayZ oyununa Xbox Game Pass sayesinde erişim hakkım var ancak oynayamıyorum, çünkü Game Pass'e kayıtlı bir oyun konsolum yok, yalnızca bilgisayarım var. Tabii Microsoft'tan Xbox 360 oyunlarını PC'ye uyumlu yapmasını beklemiyorum ama multi-platfrom dediğimiz oyunların Game Pass'te konsol ve PC ayrımı olmaması çok daha güzel olurdu. Umarım ileride bu konuda bir gelişme olur. Şimdilik Doom Eternal indirdim. Vaktim olursa Medium ve State of Decay 2 de denemek istiyorum. Ultimate'a EA Play oyunları da dahil. Bazı noktaları çok hoşuma gitmese de kütüphanede bayağı güzel ve güncel oyunlar var, oynanacak oyun kesin bulunuyor. Bir de şu anki fırsatta 3 aylık fiyatını düşününce, şikayet edebileceğim pek bir şey yok aslında.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şahsen, uzun zamandır grafik kalitesi açısından en gelişmiş oyunun Crysis 3 olduğunu düşünüyordum. Tabii bu konu biraz kişisel; zira her şey doku kalitesi ile bitmiyor, sanat yönetimi gibi dinamikler de devreye giriyor. Velhasılıkelam, az önce bu konuda fikrim değişti ve artık grafik konusunda benim için mihenk taşı Red Dead Redemption 2 oldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • reducto @protego

  Çevre evet. Ancak anakarakter modellemeleri ve anakarakter animasyonları konusunda geride. Çevrenin iyi olması da aslında çevrenin enviroment açısından boş olması kaynaklı 🙂 Boş haritada grafik yapmak zor değil çünkü optimizasyon sorun olmuyor, Death Stranding de buna iyi bir örnek. Rockstar GTA'yı bu grafikte yapamazdı mesela

  • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

   Animasyon konusunda hangi oyunun gerisinde?

  • Realblue1 @realblue1

   Her klavyesi olan yorum yapınca böyle oluyor oyunu oynamamıştır muhtemelen çevre boşmuş hikayenin yarısı şehirde geçiyor orman kısımları da en dolu oyundan daha dolu rdr2'nin herhangi bir konuda geride olduğu bir oyun yok rockstar gta 6 ile daha iyisini yapana kadar en iyisi bu. Rdr2'de boş dediği ormanlık alan bile cyberpunktaki sözde şehirden daha dolu.

  • reducto @protego

   @nasreddin-hoca TLOU2, Resident Evil 2, Death Stranding, Control, Cyberpunk.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Animasyon olarak Cyberpunk'ın mi gerisinde? Cyberpunk 5077 falan sanırım. Gece gece soda boğazıma kaçtı. Cyberpunk 2077'ye karakter animasyonu mu eklendi güncellemeyle?

   Bu arada RDR 2'de TLOU2'yi çıkarırsak bu saydığın oyunların toplamından daha fazla nitelikli animasyon var.

  • reducto @protego

   @ugury Açık dünya animasyonlarından bahsetmiyorum, açık dünyada animasyon sorunlarının had safhada olduğu konusunda hemfikiriz 🙂 Anakarakterlerin animasyonundan bahsediyorum, özellikle arasahnelerdekiler, daha açık olmak gerekirse mocaplerden

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Şaka olmalı bu. 🙂

   Bu arada RDR 2'de TLOU2'yi çıkarırsak bu saydığın oyunların toplamından daha fazla nitelikli animasyon var.

  • reducto @protego

   @ugury Bana yukarıda saydığım oyunlardaki anakarakterlerin hepsinin yüz modellemeleri RDR2'den daha gerçekçi geliyor. Mocap aktarımı da aynı şekilde. Arasahnelerdekiler.. Yoruma açık bir konu olabilir. Tekrar söylüyorum açık dünya animasyonlarından bahsetmiyorum 🙂

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Yoruma açık bir konu değil ki bu. Cyberpunk'ta animasyon sorunu olduğu da söylenemez. Animasyonlar, ara sahneler de dahil olmak üzere, iyi değil. Bir oyunla kıyaslamaya gerek de yok. Duygusal bakıyor olabilirsin biraz.

  • reducto @protego

   @ugury İyice spesifik olmak gerekirse yüz mocaplerinden bahsediyorum. Aynı şekilde modellemeler de. Belki FPS açısı olması CP özelinde daha gerçekçi gözükmesini sağlıyor olabilir bilemiyorum. Tamam CP değil de, diğerleri de mi değil 😀 Bana hepsinin modellemeleri daha gerçekçi gözüküyor. Hatta DMC5'teki Nico'nun yüz modellemesi bile.

   Duygusal bakmıyorum ya CP'ye duygusal bakacak aşamayı geçeli 24 gün oldu 😅

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego İyi bir göz doktoru tanıyorum. Gece gece neyin içine düştüm ben yapma etme. Ne DMC'si... 😀

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Şaka bir yana; Control ve Cyberpunk'a yüz modelleri ve animasyonları konusunda gerçekci demek bizi gerçekliğin tanımına kadar götürür. Yani iyi ki insanlarin Control'deki gibi baktığı bir dünyada yaşamıyoruz. 😀

  • reducto @protego

   @ugury Yakalamışken konudan bağımsız bir sorum var, bu Devotion olayının konuşulduğu gündemde sormuştum ama gözden kaçtı o an galiba. Tamamen kişisel fikrin olarak, en cesur olduğunu düşündüğün yapımlar hangileri? "Cesur"u nasıl tanımlayacağını sana bırakıyorum 😀

  • reducto @protego

   @ugury Tamam Contol'deki yüz modellemesi mükemmel derecede değil onu araya katmayalım ama Control'de karakterin dövüş esnasındaki animasyonlar bana çok iyi gözüküyor

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Bu güzel soruymuş. Görmüştüm soruyu; ama içimden dur bunu konuşalım derken arada kaynadı. Bence cesaret, söyleyecek anlamlı bir şeyi olmayan yüzeysel provokatif, kışkırtıcı öğelerden ziyade daha derinde, ortaya konan işin bütünüyle, tasarımıyla ilgili bir şey. Şu an aklıma Death Stranding geliyor. Geniş bir zamanda konuşalım bunu tekrar. Yayında yine hatirlatırsan hatta harika olur

  • reducto @protego

   @ugury Tamamdır, "cesur"un farklı tanımları için farklı oyunlar aklına geliyorsa hepsi konuşulabilir hatta 🙂

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Kesin. Bu hafta yayında belki zaman olmaz; ama sonraki hafta kesin konuşuruz.

 • Realblue1 @realblue1

  @nasreddin-hoca Atların testislerine bile animasyon yapılmış bir oyun animasyon konusunda hangi oyunun gerisinde olabilir teknik olarak bu oyundan daha iyisi rockstar games yapana kadar yıllarca gelmeyecek her konuda 10/10.

Çok yakında güzel şeyler olacak gibi 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 32 / 71
 • Oğuz @vitalyscherbo

  170-180 liralara satanlar var hala ama işte paramız yok. 😄 İncelemeyi merakla bekliyorum.

  • M.Can @dogan_mcan

   170 iyi fiyat gibi sanki 🤔 Nereden buldunuz?

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Trendyol ise muhtemelen salatalık gönderirler

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan 😀 Valla rahat 4-5 kez alışveriş yaptım bir sorun yaşamadım. Zaten satıcılar da bildiğimiz kırtasiyeler aslında. Yine de belli olmaz. 😀

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Hocam ben de diyorum bu kim 😀 Profil resminizi ve isminizi değiştirmişsiniz sanırım yeni fark ettim siz olduğunuzu 😀

   Ben de ezberden konuşuyorum bakmayın bana 😀 Hayatımda hiç Trendyol'dan bir şey almadım. Eğer satıcının yorumları iyiyse sıkıntı olmaz çok büyük ihtimalle.

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan Kendimi tebdil-i kıyafetle halk arasına çıkmış gibi hissettim. 😀

   Dediğiniz gibi yorumları iyi olan satıcılar tercih edilebilir, tek sorun Trendyol Amazon kadar kullanıcının kolay ulaşıp destek alabileceği bir yer değil. Mesela bir kahve makinesi almıştım, durmadan sigorta attırıyordu. Bir muhatap bulabilmek için 15 gün uğraştım. Ürünün üreticisini aradım, mağazasına gittim, Trendyol'u aradım, vs... En son yine Trendyol halletti de ürünü iade ettim. Dikkat etmek lazım.

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Estağfurullah hocam ben dikkatsizlikten fark edemedim. Destek konusunda tamamen katılıyorum. Şimdi biraz daha baktım da başka siteler ve kırtasiyeler de bayağı 200TL'nin altına fiyat konumlandırmışlar. Son zamanlarda TR fiyatını referans alırken genelde HS Kırtasiye'ye bakıyordum ancak görünüşe göre HS'nin fiyatlandırması diğerlerine göre yüksek kalıyor. Ben de burada Amazon'dan almış olsaydım 25 Euro civarına gelecekti ama gidip kırtasiyeden aldığım için 35 Euro civarına geldi. Kırtasiye ürünlerinde fiyatlandırma bazen yerine göre sapıtabiliyor maalesef 😀

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan Evet fiyatlar şaşırtıcı derecede iyi Rotring 600 konusunda. HS zaten ekstra %10-20 pahalı oluyor genelde. Param olsaydı hemen alırdım valla. 😀

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Şöyle de bir eklenti yapalım dedik biraz önce 😀

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan Mono Smart silgi çok hoş ya, ben de alacağım onu. HS'de 15 lira falandı. Güzel eklenti olmuş 🙂

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Amazon Prime'da Sakura Sumo ve Ain-Stein bulamayınca Tombow'a yöneldim. Çok tercih ettiğim bir silgi değil ancak düşük kalite de değil kesinlikle. Dust-Catch'ten farklı olsun dedim bu sefer. Parker G2 Style Refill olarak da yine farklı marka arıyordum Amazon Prime'da yoktu. Moleskine veya Ohto Flash Dry daha öncelikli tercihlerimdi ama Parker Quink de fena değil. Gel refill almadığım sürece bu ballpoint kalemleri içlerindeki dandik mürekkeple kullanmam mümkün değil. Hiç hoşuma gitmiyor öyle silik yazılar falan.

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan Parker Quink mürekkepleri gerçekten çok güzel. TR'de 30 lira civarı olduğu için alamıyırum maalesef. Scrikss alıyorum 2 tanesi 5-6 liraya. 😄 Pek mutlu etmiyor ama dediğiniz gibi kalemle birlikte gelen ballpoint refill'lerden her türlü daha iyi oluyor jel refill'ler. Ballpoint mürekkeplerinin tek avantajı kuşe kağıt gibi yüzeylerde dağılmadan yazabilmesi, bu yüzden mutlaka standart BP refill'li bir Jotter taşıyorum yanımda.

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Aynen öyle. Normalde Japonya'dan Ohto Flash Dry falan getirtmek mümkün ama onların gelmesi 1 ayı bulacaktı çünkü önümüzdeki hafta noel tatili. Gerçi noel olmasa da Japan Import olan ürünlerin gelmesi uzun sürüyor. Dediğiniz gibi ballpoint mürekkeplerinin de kendine göre avantajları var ama kişisel kullanımımda her zaman jel mürekkepler daha kullanışlı benim için. Kuşe kağıtta bile Pilot Frixion jel kalem kullanıyorum bayağı başarılı. Şimdilik Parker Quink'i deneyeceğim, eğer beğenirsem elimdeki diğer ballpoint kaleler için de farklı refill almayı düşünüyorum. Listemde Schmidt Easyflow, Kaweco Gel, Online ve Moleskine var. En azından elimde atıl kalan 849 ve Spirit gibi kalemleri değerlendirmiş olurum. Çok fazla refill araştıran birisi değilim o yüzden Reddit ve Youtube sayesinde biraz bilgim olmuş oldu. Bu konu hakkında güzel içerikler bulmak beni sevindirdi.

   https://www.youtube.com/watch?v=Pr1UfM8PP0U

   İki gündür mavi Rotring'i kullanıyorum da ne kadar özlediğimi fark ettim. Hem Rotring kullanmayalı çok çok uzun süre oldu. Hem de sınavlar haricinde normal bir kaleme elimi sürmedim uzun süredir. Tablet kalemine öyle bir alışmışım ki deftere yazmaya başlayınca hem bir yabancılık hem de bir retrospektif bakış hissine kapıldım. Rotring 600 kesinlikle serinin en iyi kalemi, bu kadar iyi bir 'build quality'i çok az kalemde gördüm. Solid tabirinin nesneye bürünmüş hali tam olarak 😀 Muhtemelen noel tatilinde tablet kalemi dışında kalemler de kullanacağım.

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan Rotring'i eleştiren kitleye de ben hep 600'ü göstererek cevap vermişimdir. 😀 Sanırım dünya üzerinde en iyi kalemler listesine giren kalemlerin bir listesi yapılsa, bu listelere en çok giren kalem 600 olurdu. Nerede bir 'en iyi ... kalem' listesi görsem (mekanik kurşun kalem veya tükenmez kalem fark etmez) 600 kesinlikle oluyor o listede. Ayrıca vintage 600 dolma ve roller kalemler gibi Kar Adamı Yeti misali mistik ve bulunmaz modeller de var. Kısaca 600 bir efsanedir diyebiliriz her anlamda.

   Unsharpen kanalını ben de uzun süredir takip ediyorum, neredeyse bütün videolarını izlemişimdir. İlk başladığında kanalın adı 'Sal' idi. Geçen yıl YouTube'da Unsharpen isimli bir kanalın bir videosunu izledim ve çok güzelmiş diyerek abone olayım dedim. Bir baktım ki zaten aboneyim. O an anladım kanalın ismini değiştirdiğini. 😀 Çok bilgili ve sempatik bir akradaş, kalem bilgisi muazzam, refill'ler konusunda ise uzman diyebilirim. Kalemler ve refiller hakkında öğrendiğim şeylerin %80'ini ondan öğrenmişimdir. Hatta beni tükenmez (RB, BP, jel hepsine) ve dolma kalemlere yaklaştıran kişidir diyebilirim. 😀

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Bence Rotring in X00 serisi gayet başarılı. Ancak 800/800+ serinin en pahalı kalemleri olmalarına rağmen mekanizmalarının bu denli kötü yapılmış olması büyük bir eksi. Ayrıca kalem 600'den yalnızca 2 gram daga fazla ağır olmasına rağmen gereksiz bir şekilde dengesiz tasarlanmış. 500 de mekanik olarak sıkıntısız ama kalemin yarısı plastik yarısı metal olunca yere düşmesiyle ucunun yamulması bir oluyor. Ucu da çok sağlam yapılmamış belli ki. Rotring 300 plastik olduğu için belki çok tutulmuyor ama ben hafifliğinden ötürü çok beğeniyorum. 600 hem üretim kalitesi, hem mekanizma, hem de ergonomi olarak en iyisi kesinlikle. Bir de Rapid Pro'nun da hakkını vermek lazım, o da gerçekten nefis bir kalem. Ucu gizlenebildiği için 800 yerine Rapid Pro tercih etmek çok daha mantıklı.

   Ben de Unsharpen'ı blog sitesi üzerinden takip ediyordum 😀 Youtube kanalı olduğunu unutmuşum oradan da bakayım teşekkürler 😀

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan Rica ederim. 300'ü ben de çok seviyorum, özellikle lead holder modelini edinmek istiyorum ileride.

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Lead holder modeli düz 300'den daha kaliteli, tavsiye ederim.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Bu tarz kalemler ile yazı yazarken, yazı kalitemiz artıyor mu? Çok nadir "Versatil/Mekanik Kurşun Kalem" ile yazı yazmaya ihtiyaç duyan birisiyim ama yine de düzgün bir kalemim olsun diye gidip Parker Jotter CT almıştım. Bunlar ile kıyasla yazımda çok fark eder mi?

  Bir de tükenmez kalem olarak bir öneriniz var mı? İmza kalemi olarak üstüne adımı yazdırdığım bir Cross Century altın kaplama kalem almıştım. Onu bile 20 kere kullanmamışımdır.

  Sizlere imreniyorum. Benim el yazım çivi yazısı gibi 🙁

  • M.Can @dogan_mcan

   Bu biraz daha iyi mouse alıp headshot atmaya çalışmaya bir örnek. Tabii ki herhangi bir kalemle güzel yazabilirsiniz, bunun için para harcamak gerekmiyor. Yine de bu konuda 1-2 istisna var, onlara bakalım.

   Öncelikle güzel yazıdan kasıt nedir onu irdelemek lazım. Eğer yazarken her kelimenin, her harfin aynı kalınlıkta olmamasından şikayet ediyorsanız Uni Kuru Toga serisinden bir kalem alabilirsiniz. Kuru Toga mekanizmasının olayı kalem ucunun kağıda her değdiğinde basınç sayesinde kendi etrafında birkaç derece dönüp kalem ucunu hep aynı kalınlıkta tutmasıdır.

   Bir başka durum da kalemi tutma şeklinizle alakalı olabilir. Mesela çizim kalemlerinde en uç kısım incedir ve kalemi biraz geriden tutup yazmanız gerekir. Bu kalemlere örnek olarak Rotring 600 ve Pentel Graph 1000 verilebilir. Bu kalemlerle yazarken kağıdı ve yazdığınız bölgeyi açık bir şekilde gördüğünüz için daha isabetli bir şekilde yazı ve çizim deneyimi sunabilir.

   Bunları yalnızca birer örnek olarak verdim ama güzel yazı yazmak için kesinlikle yukarıdaki kalemlerden birine ihtiyacınız yok. Belki de yalnızca kaligrafi dersleri almanız yeterli olacaktır. Kaligrafi sayesinde hem güzel yazıyı, hem de farklı kalem uçları ve dolma kalemlerin kullanımını öğrenebilrsiniz. Size tavsiyem kaligrafi olabilir bu durumda.

   Tükenmez kalem ise nasıl kullandığınıza bağlı. Eğer günlük kullanmak istiyorsanız tükenmez yerine jel kalemleri öneririm. Ben de tükenmezleri (rollerball ve ballpoint) yalnızca imza ve benzeri durumlarda kullanıyorum, onun dışında ihtiyacım olmuyor. Jel (gel) kalemler ise daha canlı renklere sahip. Yazı yazarken de tükenmezlere nazaran çok daha yumuşak. En iyi jel kalemlere örnek olarak Zebra Sarasa, Uni Signo UM151, Pentel Energel ve Pilot FriXion örnek verilebilir. Bu kalemleri de tek tek almaktansa set olarak almak daha mantıklı oluyor.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @dogan_mcan Çivi yazısından kastım, bankada sözleşme vs imzalarken ya da tutuğum küçük bir notu birisine gösterirken beni utandıracak kadar çirkin maalesef.

   Sizin tavsiyeniz üzerine şu ürünlerden birisini ya da bir kaçını sepete ekliyorum, alma dediğiniz ürün varsa lütfen belirtin de promosyon kalemlerinden kurtulayım:
   Pentel Energel
   https://www.hepsiburada.com/pentel-energel-likit-jel-basmali-roller-0-7-mm-siyah-p-hbv00000es7mq

   Zebra Sarasa
   https://www.hepsiburada.com/zebra-sarasa-clip-jel-murekkepli-roller-basmali-0-7mm-siyah-src-0-7-syh-p-OFISNOTE071628

   Uni Signo UM151
   https://www.hepsiburada.com/uni-ball-signo-dx-jel-murekkepli-kalem-um-151-0-7-p-OFISUNIUM151-K

  • CanSimit @cansimit

   Bende Uniball Vision Elite kalem var, yağ gibi kayıyor kağıt üstünde, tesadüfen almıştım, bittikçe alıyorum, bir daha başka 'mürekkepli' kalem deneyecek fırsat olmadı 😀 Not alayım buradaki kalemleri 🙂

  • M.Can @dogan_mcan

   @ufkabakan Ben genelde Sarasa kullanıyorum ama Energel de çok akıcı bir kalem. Birini siyah birini başka bir renk olarak alabilirsiniz. Veya birini 0.7 diğerini 0.5 olarak alabilirsiniz. İki kalemi de aynı renk ve aynı kalınlıkta almanıza gerek yok kesinlikle.

  • M.Can @dogan_mcan

   @cansimit Rollerball kalemlere güzel bir örnektir Vision Elite 🙂

 • sayit seyhan @seyhansayit

  Amazon da güzel bir fiyat gördüm kalem severlerin dikkatini çekebilir. Mobil uygulamadan AMAZONAPP kodu ile 138 tl ye geliyor. Satıcı Amazon, kalemin piyasa fiyatı 180-190 tl gibi.

  https://www.amazon.com.tr/gp/product/B00AZWYUA4/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A1UNQM1SR2CHM&psc=1

 • Ömer Çoşkun @coskun2324

  @dogan_mcan Merhaba, Pentel Orenz Nero almaya değer mi? Yazım hissiyatı hakkında ne dersiniz? Amazonjp 2500 yen e gördüm. Bir taraf çok överken bir taraf henüz olgunlaşmamış bir kalem olduğunu söylüyor

  • M.Can @dogan_mcan

   Merhabalar. Orenz Nero'nun 0.3mm modelini bir süredir kullanıyorum ancak henüz incelemesini yazmaya başlamadığım için yorumlara etraflıca bakmadım. Açıkçası ben kalemi çok beğendim. Hem mekanizma hem de üretim kalitesi olarak Pentel'in en iyi işlerinden biri olduğunu düşünüyorum. Satın aldığımda 30 Euro üstündeydi o yüzden biraz gereksiz pahalı bence. Öte yandan kalemin grip kısmının kauçuk olmaması da bir eksik. Bunların dışında benim gözüme çarpan ciddi bir eksik olmadı şimdiye kadar. Henüz olgunlaşmamış diye tarif edilecek bir ürün değil bence.

  • Ömer Çoşkun @coskun2324

   @dogan_mcan Öncelikle geri dönüşünüz için çok teşekkür ediyorum. Tıp fakültesinde okuyorum ve not çıkarmaktan kalemlerle içli dışlı oldum 😁Açıkçası ipad apple pen ikilisine geçmek istiyorum ama kur farkları sağolsun para biriktirmem gerekiyor.Piyasadaki çoğu kalemi kullandım smash, g100,gg500, uni kuru vb. orenz neroyu uzun zamandır görüyorum ama alıp almamakkonusunda kararsizim Öğrenci dostu olmadığı kesin 😊ama performans ve kondisyon açısından karşılayacaksa bütçemiz zorlayıp sipariş vermeyi düşünüyorum. Yazılarınızı uzun zamandır takip ediyorum ve bilginize güveniyorum o yüzden size danışmak istedim. Bu fiyata almaya değer mi bir de bana önerebileceğiniz kalem var mı?

  • M.Can @dogan_mcan

   @coskun2324 Rica ederim, size de soru ve yorumlarınız için teşekkürler. Bu durumda tam olarak nasıl bir kalem istediğinizi tam olarak anladığımı söyleyemem ancak anladığım kadarıyla ince uçlu bir şey bakıyorsunuz. 0.2mm istiyorsanız Orenz'den daha iyi bir seçenek yok; yine de 0.2'nin çok kullanışlı olduğunu da düşünmüyorum. 0.3 kalemler arasında da Zebra DelGuard ve Rotring 600 iyi seçenekler. Yine de çok memnun kalacağınızdan emin değilim çünkü çok ince uçlu kalemlerin metal ucunun sabit olması bir eksik. Orenz'in hareketli metal ucunun olması büyük nimet çünkü uç kırılmalarının önüne geçip kalem ucunun çok ince veya çok kalın olmasını engelliyor. Yine de gövde yapısından dolayı Orenz Nero'nun uzun yazılar için pek de ideal olmadığını düşünüyorum, daha çok çizimler ve kısa notlar için uygun bir seçim.

   Bu kalemler dışında Uni Kuru Toga serisine bakabilirsiniz. Alpha Gel Kuru Toga çok iyi bir kalem. Kalemin ucu sürekli döndüğü için yazılar hep sabit bir incelikte ve normal 0.5 kalemlere göre daha ince bir yazı çıkıyor. Maalesef Alpha Gel Kuru Toga'nın 0.5 dışında bir seçeneği yok.

   Yine Kuru Toga serisi içinde 0.3 Kuru Toga Advance var. Prensip yine aynı, Alpha Gel'den farkı ise ucunun gizlenebilmesi ve yumuşak silikon grip'e sahip olmaması. 0.3 kalemler arasında Orenz Nero'ya karşı çok iyi bir alternatif.

   https://www.jetpens.com/Uni-Kuru-Toga-Advance-Mechanical-Pencil-0.3-mm-White/pd/23005#index=1

  • Ömer Çoşkun @coskun2324

   @dogan_mc Videolar ve görsellerde Orenz nero'nun grip kısmı rahat ve güzel görünüyordu ama dediklerinizden sonra tekrar düşünmem gerekiyor.Uni Kuru Toga'nın bahsettiğiniz kalemlerine bakacağım.İstediğim kalem tarzını daha açmak gerekirse rahat bir grip ve şık görünüm.Bu iki kıstası Orenz Nero sağlıyordu.İnternetteki olumsuz bazı yorumlar(6 ay sonra bozuldu,yazım sırasın kağıda değen ksımdan cızırtlı sesi geliyor,pipe kısmı sallanıyor vb)yorumlar kafamı karıştırdı.Bunlara açıklık getirebilirseniz memnun olurum.Bir de staedtler 925-15 ,Staedtler 925-35,ve Pentel Sharp Kerry yazım performanslarını kıyaslayabilir misiniz?

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @coskun2324 Kuru Toga'ları satın almadan önce mutlaka bir denemenizi tavsiye ederim. @dogan_mcan başkanın da bahsettiği uç döndürme mekanizmasının aktifleşmesi için minik bir hareket gerekiyor, bu da birçok kişiyi rahatsız edebilir. Ben Kuru Toga'ları çok sevmeme rağmen beni bile bazen çok rahatsız ediyor. Not almak için bir kalem arıyorsanız size kesinlikle Zebra Delguard serisini öneririm. İnce kalemlerle rahat ediyorsanız standart Delguard, biraz kalın ve kauçuk bir grip istiyorsanız Delguard Type-ER, daha yumuşak ve konforlu bir grip istiyorsanız Type-GR, son olarak bir tık daha sağlam bir kalem istiyorsanız Type-LX versiyonlarını öneririm. Yazı için bence en iyi kalemlerdir. Hatta @dogan_mcan'ın Type-LX incelemesi de vardı yanılmıyorsam.

  • M.Can @dogan_mcan

   @coskun2324 Nero'nun grip kısmının kötü olduğunu söyleyemem ama en iyisi olmadığını da rahatça söyleyebilirim. Grip konusunda benim en başarılı bulduğum model Alpha Gel. Uni'nin ister Kuru Toga, ister başka bir ürün ailesinde olsun fark etmiyor, Alpha Gel modelleri grip konusunda çok iyi bir noktadalar.

   Şıklık konusuna gelecek olursak burada objektif bir yorum getirmek mümkün değil ama Nero'nun zannediyorum ki dışarıdan çoğu kişi için bir cazibesi var. Haksız bir düşünce de değil oldukça temiz ve estetik bir tasarımı var. Dış görünüş sizin için çok önemli ise Pilot S20'ye göz atabilirsiniz.

   Orenz Nero hakkındaki eleştirileri ben çok dişe dokunur bulmuyorum. Sonuçta bu kalemin özelliği olan şey metal ucunun hareketli olup otomatik olarak uç çıkarmak. Bu nedenle sabit duran bir metal ucu yok ama bunun herhangi ciddi bir olumsuz yanı da yok. Metal ucun kağıda değmesi gibi bir fenomen var ancak bu biraz da kalemi kullanımına alışmanız ile değişiyor. Uç çıkarmayı kalem otomatik yaptığı için çoğu zaman uç çıkarma butonuna ihtiyaç duyulmuyor ancak zaman zaman kalemi kağıttan uzun süre kaldırmadığınız zaman fazla uç harcamanız sebebiyle manuel olarak da uç çıkarma ihtiyacınız olabiliyor. Yani bunun için kaleme bir süre zaman vermeniz ve alışmanız gerekiyor. Klasik kalemlerden farkı da biraz bu. Kısacası Orenz Nero mekanizma kaynaklı bir probleme sahip değil benim şimdiye dek deneyimlediğim kadar. Tasarım ve üretim kalitesinde de çok iyi bir noktada ancak grip kısmı benim tam düşündüğüm gibi değil, çok ideal bulmuyorum. Graph 1000 veya Smash tarzı bir grip uygulansaydı 10/10 bir kalem olmuş diyebilirdim ancak bu hali ile de kötü bir deneyim sunmuyor.

   Yazdığınız kalemler arasında Sharp Kerry tasarım olarak çok iyi ama grip konusunda geride kalıyor. Staedtler 15 ile 35 arasındaki fark ise plastik ve metal olmaları. Arada ciddi bir materyal ve fiyat farkı var. Çok karşılaştırılmaya müsait değiller bence. 35 daha kaliteli bir kalem ancak ben o kadar para verecek olsam tercihimi Orenz Nero veya S20'den yana kullanırdım.

   @vitalyscherbo 'nun dediği gibi Kuru Toga mekanizması da başta yabancı gelecektir ancak ben yine buna alışmakta bir zorluk çekileceğini sanmıyorum. Yazı yazarken akıp giden bütün zaman içinde kalemin ucunun dönmesine takılmak pek gerçekçi gelmiyor bana. Elbette ilk defa bu mekanizma ile yazarken bir gariplik ve farklılık olduğu düşüncesine kapılmak doğal ama bir süre sonra alışılan durumlar bunlar.

   Grip konusunda Zebra Type ER fena değil ama LX hiç tavsiye etmem. LX çok kalın ve silikonu hiç yumuşak değil, fazla sert yapılmış. Ben yine de seçimimi Alpha Gel'den yana kullanırdım. Alpha Gel Kuru Toga favorim. Alpha Gel Slim ve Alpha Gel Shaka da kötü kalemler değiller, yalnızca gövde kalınlığı ve mekanizma prensibi olarak farklılar.

Sağ olsun TeknoSeyir'in mobil adamı olan @umtk Umut Koçak'ın da fikrini aldıktan sonra iki seneyi aşkın süredir kullandığım S9 Plus'ı dün emekli ederek P30 Pro'ya geçtim. Sebep kameraların bozulmasıydı (sanırım bir şekilde içine su veya toz kaçtı, contact spray kullanmıştım hata bende). Özellikle ana kamerada kalıcı olarak bir leke ortaya çıktı her fotoğrafta. Son yazmış olduğum Lamy AL-star incelemesinin bir fotoğrafında ne kadar saklamaya çalışmış olsam da görünüyor. Ön kamera ise zaman zaman odak kaybedip hey şeyi buğulu gösteriyordu. Tabii pil performansı da eskisi gibi değildi. Yine de Samsung'a hakkını vereyim, her gelen güncelleme ile telefonu daha da akıcı hale getirdiler. Android 11 gelmez ama güvenlik güncellemelerini aldığı sürece çok sıkıntı yok benim için.

P30 Pro ise bence üretim kalitesi olarak daha iyi. İki telefonu da ele alınca daha yekpare bir obje olduğunu direkt gösteriyor. Metal çerçevenin camla birleşimi çok pürüzsüz. Tabii alır almaz bir kılıf da sipariş edildi ama bence bu detaylar önemli. Huawei'ye gelen yasaktan önce çıkan bir model olduğu için hâlâ Google servisleri var ve güncelleme almaya devam ediyor. Yalnız bir şeye aşırı takıldım: Telefona gelen bütün güncellemeler tek tek yükleniyor. Yani direkt olarak en güncel sürümü indirip kurmuyor. Ne kendi içinde, ne de Windows'tan HiSuite yazılımı ile böyle bir seçenek yok. Sıfır telefona da doğal olarak gidip etraftan Rom falan çekmek istemediğim için bir günüm güncelleme ile geçti neredeyse. Android 10 ile birlikte arayüz anlamında bayağı akıcı ve hızlı bir deneyim var ama bu tek tek güncelleme olayını bir seferliğe indirmeleri lâzım.

Bu telefonu tercih etmemin açıkçası iki sebebi vardı. Fiyatı ve kamerası. Kamerasını henüz deneyemedim ama gelecek kalem incelemelerinde çok net bir kalite artışı olmasını umuyorum. Fiyat ise 280 Euro idi. Operatördeki en ucuz genç tarifesi ile (25GB internet, 2000 dk/sms) böyle komik bir fiyata geldi. Taahhütlü olmasına rağmen Sim-Lock yok, herhangi bir aktivasyon ücreti de ödemedim, eski operatörden numaramı da taşıyabildim. Yalnızca yılda bir sefer ödenecek 27 Euro sabit tarife bedeli var. Renk olarak ellerinde sadece 128/6GB siyah vardı. Diğer renklerine daha çok heveslenmiştim ama bunun da arka panel rengi tamamen siyah değil. Daha çok gri tonlarında ve ayna tarzı yansıması var. Hoşuma da gitti açıkçası. Huawei yazılım olarak kendini bayağı geliştirmiş. Eskisine göre çok daha sade ve hassas bir arayüz var. Yüz tanıması anlık denecek kadar hızlı. Parmak izini ise birkaç denemeden sonra pürüzsüz bir şekilde tanımaya başlıyor. Üzerinde ekran koruyucusu ile geldi ve parmak izi sensöründe herhangi bir sorun yok. Geri kalan teknik detaylardan da sanırım bahsetmeye gerek yok, bir günlük kullanımımda kişisel kullanımda gözüme çarpan ilk detaylar bunlardı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 30
 • Mr.Bell @mr-bell

  Hayırlı olsun,çok komik paralar gerçekten,huaweinin pro serileri diğer cihazlarından farklı oluyor,daha özeniyorlar galiba,

  • M.Can @dogan_mcan

   Teşekkürler. Ablama da geçen sene Mate 20 Pro aldık, çok beğendi. Orta ve alt seviye hakkında pek bir bilgim yok ama üst seviyede adamların şakası yok gerçekten de. Bir tek kutudan 3.5mm jack dönüştürücü çıkmadı ona gıcık oldum.

  • Mr.Bell @mr-bell

   @dogan_mcan Normalde o kadar basit şeyleri koyarlardı,hiç mi koyulmamaış yoksa sizin telefon operatör özel vs gibi bir şey olduğu için mi yokmuş?

  • M.Can @dogan_mcan

   @mr-bell Tabii operatöre farklı kutu içeriği sağlanmış olabilir ama hiçbir fikrim yok. Kutudan kılıf da çıkmadı. Kullanım kılavuzu, sim kart tepsisini çıkarmak için iğne, 40W adaptör ve 5A şarj kablosu çıktı. En azından Type-C kulaklıktan da koymuşlar. Orijinal dönüştürücünün fiyatı da 8-9 Euro gibi bir fiyatta idi bir ara çıkıp alırım artık. Kutu içeriği olarak S9+'ın gerisinde. Onun kutusunu açarken bayağı bir keyiflendiğimi hatırlıyorum 😀

  • Mr.Bell @mr-bell

   @dogan_mcan Çok pahalı değilmiş ama olsa olurmuş,belki bir yerden sonra koymayı bırakmış olabilirler,

  • M.Can @dogan_mcan

   @mr-bell Apple da artık sim kart iğnesini bile koymadığı için muhtemelen onlardan cesaret aldılar. 3.5 olarak şu an sadece Samsung'un AKG kulaklığı var bende. Type C kulaklıklar da çoğaldı ve çoğu kişi (ben de dahil) artık kablosuz kulaklık kullanıyor. Tabii ben telefonun ederinin yarısından az fiyata aldığım için çok kızmıyorum ama bu telefonu ilk çıktığında 800 Euro'ya alan birisi veya Türkiye'den alacak birisi çok daha farklı düşünebilir 😀

 • murat burç @muratburc

  280 Euro. Ne desem bilemedim. Maşaallah. Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin.

  • M.Can @dogan_mcan

   Sağ olun çok teşekkürler. Yanlış anlaşılmasın diye fiyat da belirtmek ihtiyacında hissettim kendimi. Son zamanlarda sitede çoğalan bir güruh var, durduk yere bir takım görüşleri savunma ihtiyacında bulunuyorlar. Karşı bir fikir belirtildi mi de direkt hakaret ediyorlar. Nedense bu arkadaşların bazıları bırakın siteden yasaklanmayı, uyarı bile almıyorlar. Ben de bu nedenle artık en ufak bir siyasi durumda dahi aksiyon almamaya karar verdim. TS ekibi kafaya takmıyorsa ben neden takayım.

   Sonuç olarak rakamlar konuşuyor. Ben Avrupa'da bir üniversite öğrencisi olarak bursumla rahat bir şekilde gidip böyle bir teknolojik cihaz alabiliyorsam Türkiye'de neden alınmasın? Ben de Türkiye'de doğdum büyüdüm, annem babam orada. Değer verdiğim insanlar ve arkadaşlarım var. Her şeyden önce bu ülkeyi kurtaran insanların emeklerine yazık değil mi? Herkes hak ettiğini yaşar doğru ama birçok insan da hak etmediğini yaşıyor güzel ülkemde. Umuyorum ki bir gün aynı cihazı çıkıp alırken Türkiye vatandaşı daha ucuza alır. Bu kafa yapısıyla çok zor. Benim burada bu döviz oranına rağmen 2500 TL'ye alabildiğim ürünü Türkiye'deki bir insan en ucuz 8700 TL'ye alabiliyorsa ve buna rağmen hâlâ güzel ülkemin ekonomik durumunu savunuyorsa ona her şey müstehak. Sonuçta sayılar ve rakamlar konuşuyor, benim hiçbir görüşü savunmam gerekmiyor.

  • murat burç @muratburc

   @dogan_mcan hocam ne okuyorsunuz? Şuan lisansta mısınız? Hangi ülke hangi üniversite? Nasıl götünüz aydınlatır mısınız lütfen?

  • M.Can @dogan_mcan

   @muratburc Ablam bir süredir Avusturya'da yaşadığı için buraya gelmem kolay oldu. Lisansımı burada yapıyorum. Bölüm ise Elektrik-Elektronik Mühendisliği (Technische Universität Graz). Finansal anlamda sıkıntı olmadığı sürece gelmek zor değil. Zor olan kısım entegrasyon. Almanca hazırlık okuyup (C1 seviyesi) sınavlarını geçmek, daha sonra da üniversitenin eğitim sistemine adapte olmak önemli. Türkiye'de bulunan herhangi bir üniversite ile uzaktan yakından alâkası olmayan bir sistem var. Yüksek lisans için de aynı kurallar geçerli. Doktora ise Almanca zorunluğu gerektirmiyor her zaman. Açıkçası ben geldim siz de gelin diyemiyorum herkese çünkü sonuçta konaklamasından aylık harçlığına kadar çok fazla masraf çıkabilir bir başka öğrenci için. En basitinden Türkiye'nin de dahil olduğu Üçüncü Ülke Vatandaşları için okulun bir dönemlik ücreti yaklaşık 750 Euro (okuldan okula değişebilir). Benim şansımdan ötürü finansal vb. anlamda sorunlarım olmadı. Alman veya Avusturya üniversitelerinin web sayfalarında başvuru (application) kısımları olur. Oralarda gerekli dökümanlar gayet detaylı bir şekilde açıklanır. Ola ki herhangi bir sorunuz olursa mail göndermeniz yeterli, hızlı ve bilgilendirici bir geri dönüş yapacaklardır. Kısacası buraya gelmek için gecemi gündüzüme katmadım; ama burada kalmak için gecenizi gündüzünüze katmanız gerekiyor.

  • murat burç @muratburc

   @dogan_mcan Ben de elektrik elektronik mühendisliği okuyorum. Cepte dursun diye sordum. Hala ülkeden ayrılmaya karar verecek kadar kendi adıma çıldırmadım(ayrılanlara çıldırmış demiyorum ben ayrılırsam çıldırmışımdır)

  • M.Can @dogan_mcan

   @muratburc Size de eğitiminizde ve kariyerinizde başarılar dilerim. Sizin için mantıklı olan yöntem Erasmus ile gelmek zira halihazırda üniversitedesiniz. Benn Türkiye'de 1 sene okudum üniversitede. Buraya lisans için gelirken çok keskin bir karsr vermem gerekiyordu, yani Türkiye'deki üniversiteden kaydımı temelli silmem lazımdı öyle de yaptım. Lisansı bitirdikten sonra yüksek lisans için benim yaptığım gibi yapabilirsiniz ama halihazırda lisans okuyorsanız Erasmus dışında bir yöntem önermem.

  • M.Can @dogan_mcan

   Çok sağ olun. Bir de kılıf gelse rahat rahat kullanabileceğim. Telefonu alırken idareten ellerinde kalan son kılıfı aldım, o da mıknatıslı cüzdan şeklinde olanmış. Kendimi emekli öğretmen gibi hisediyorum 3 gündür 😀

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan 😂😂😂 Ben de S10'u ilk aldığımda kılıf gelene kadar birisi arayıp mesaj atacak diye korkuyordum cebimden çıkarırken düşürürüm diye 😄

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo O daha fenaymış 😀 Gerçi bunun bir aylık bedava sigortası var kırılsa bile ücretsiz yenileniyor ama yine de uğraşmamak için böyle geçici bir çözüm bulduk. Yazıda o kadar üretim kalitesi falan diyorum ama orası hikaye tabi alır almaz kadifeye sardık 😀

 • tufan4435 @tufan4435

  @dogan_mcan adel blacklıne uçlu kalemi rica etsem inceleyebilir misiniz?

  • M.Can @dogan_mcan

   Şu an bu kalemi incelemem mümkün değil zira Türkiye'de değilim. Açıkçası incelemeyi de pek düşünmem. Adel'in çoğu kalemi Faber-Castell ürünlerinin ucuz birer kopyası. Blackline da Pentel Orenz Nero'nun veya Graph 1000'in bir kopyası gibi görünüyor. Orijinali varken şahsen tercih edeceğim bir kalem değil.

Çok yönlülük konusunda favori not alma uygulamam olan #Notability'e güncelleme ile bazı önemli yenilikler gelmiş. Üst menüsündeki az seçenekten dolayı preset denilen önkonumlanmış ayarlar (renk, uç vb.) yoktu. Şimdi istenen kalemi, rengi ve silgiyi ekranın herhangi bir köşesine favori olarak eklemek umuyorum ki not alma işini çok daha pratik yapacak. Eğrileri ve okları ideal şekilde çizebilmek, bir de kesikli ve noktalı çizgileri ayrı kalem olarak kullanabilmek şimdiden çok hoşuma gitti. Henüz gelen bütün özellikleri uzunca deneyemedim ama çok yararlı olacağını düşünüyorum. Hafif arayüz değişiklikleri de güzel olmuş. Kesinlikle gelmesi gereken özelliklerdi.

Kalem desteği olan tablet ve telefonlarda çok yanlış anlaşılan bir durum var. "Deftere yazmak gibi" olmamalı; aksine deftere yazmanın ötesinde olmalı. Bu argümanı kalem ile ekrandaki yazı arasındaki gecikme süresi için kullanmak mantıklı ancak bir not uygulamasının bundan ibaret olması hiçbir inovasyon getirmiyor. Not almayı çok daha kolay ve göze daha çok hitap eder duruma getirmek daha mühim. Özellik bakımından OneNote'u da çok takdir ediyorum ama Apple ekosisteminde Notabilty bu yeniliklerle çok daha önemli bir noktaya geldi. GoodNotes 5 de çok kullanışlı olmasına rağmen şekil çizmek konusunda daha geride kaldı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Monitörden anlayanlara bir sorum olacak. ViewSonic VX2458-C-MHD monitör kullanıyorum birkaç gündür. Monitörde parlaklığı kıstığım zaman sol alt taraftan rahatsız edici derecede çok tiz bir ses geliyor. Hoparlörden gelmediğinden eminim. Bilgisayara hem Displayport hem de HDMI ile ayrı ayrı bağladım yine bir şey değişmedi. Sorunun neden kaynaklandığını anlamadım. Full parlaklıkta böyle bir ses gelmiyor ama parlaklığı kısınca bu ses geliyor. İnternette high pitch noise şeklinde vs. arattım ama bir şey bulamadım. Ekran kartı sürücüsünü tekrar kurdum, monitörün güç bağlantısını söküp tekrar taktım, Windows'ta bulunan görüntü ayarlarıyla da oynadım. Windows ayarlarında monitörün ekran tazeleme hızının 144Hz olup olmadığını kontrol ettim. Ayrıca monitörün kendi görüntü ayalarıyla da bayağı oynadım, sıfırladım ama bir sonuç alamadım. Her şey normal görünüyor ancak bu ses durumu sinir bozucu. Monitöri iade etme hakkım var ancak hediye olduğu için hemen de aceleci ve kaba davranmak istemedim. İade edersem de yenisiyle değiştirmektense AOC 24G2U/BK modelini düşünüyorum. Siz böyle bir sorun yaşadınız mı? Daha önce kullandığım bir Samsung monitör vardı onda böyle bir şey yoktu. #TeknoYardım #Monitör

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 16
 • reducto @protego

  Coil whine donanımsal olarak bir sorun teşkil etmez. Coil whine denen şey bobinin titreşmesidir. Her bobin titreşir, titreşimi engellemek için bobinin üstüne yapıştırıcı dökülür, bobin karta sabitlenince titreşimi azalır ses yapmaz. Bazen yapıştırıcıyı döken işçi az dökmüş olabilir. Bazen zamanla da yapıştırıcının etkisi kaybolup veya kuruyup çatlayınca bobin ses yapmaya başlar. Monitörün parlaklığını kıstığın zaman binen yük azalır, bobin farklı frekansta titreşir. Bunu şey gibi düşün, araba durduğu yerde boştayken motorunun titreşmesiyle 50'yle giderken yarattığı titreşim gibi düşün. Ses çok rahatsız ediciyse değişim istenebilir ama rahatsız edici değilse de korkacak bir şey yok bir sorun yaratmaz

  • M.Can @dogan_mcan

   Coil whine'ın ne olduğunu biliyorum ve zararlı olmadığını da biliyorum ancak işitsel olarak rahatsız edici bir durumda olduğu için, en azından benim kullanım alışkanlığımda monitör ile önümde 50-60 cm bir mesafe var ve yüksek parlaklıkta kullanmak gözümü çok yoruyor artık. Parlaklığı düşürüp kullandığımda da ses yaptığı için haliyle rahatsız bir kullanım oluyor. Bugün de nedense ekranda anlık gidip-gelmeler yaşamaya başladım. En iyi yol iade/değişim gibi görünüyor.

  • reducto @protego

   @dogan_mcan Bende Viewsonic 2476 modeli var öyle bir sorunu yok neyse ki 🙂 Yapıştırıcı az gitmiş, aslında çok basit bir şey, çok basit bir üretim hatası ama işte ürünü değiştirmeye sebep oluyor... Ses rahatsız ediciyse en iyisi değiştirmek tabi, umarım değişim sürecinde sıkıntı çıkartmazlar

  • M.Can @dogan_mcan

   @protego Sağ olun. Evet bu tür üretim hataları oluyor maalesef. Amazon'dan aldığımız için tek tıkla iade sorunsuz bir şekilde yapılıyor. İade etmesi sorun değil benim için ama monitör hediye olduğu için direkt kestirip atmak istemedim, belki kaçırdığım bir şeyler vardır diye sorayım dedim. Monitördeki çoğu ayarın zaten ne işe yaradığını bilmediğim için onlardan kaynaklı olup olmadığı sorusu vardı kafamda. Bu şekilde daha rahatladım en azından, bilgi için teşekkürler. Ayrıca 2476 da bayağı güzelmiş güle güle kullanın.

  • reducto @protego

   @dogan_mcan Amazon'sa bir sıkıntı çıkmaz muhtemelen.

   Teşekkürler, 2476 çok da iyi bir model sayılmaz aslında, 2 sene önce 900'e aldığım zaman IPS'lerin en ucuzlarındandı 😀

 • cgdincer @cgdincer

  pwm flicker free olanlardan bakacaksın.

 • M.Can @dogan_mcan

  Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler. Biraz önce monitörü iade edip yerine AOC 24G2U/BK modelini aldık. Flicker-Free özelliği var ve IPS panel. Geldiğinde buradan mini bir karşılaştırma yaparım.

  https://eu.aoc.com/en/gaming-monitors/24g2u-bk

 • M.Can @dogan_mcan

  Aoc bugün geldi ve ilk izlenimlerim Viewsonic'e göre çok daha olumlu. Daha doğrusu aralarında 50 Euro fark olan iki ürün arasında bu kadar fark olacağını bilseydim kararımı daha farklı verirdim. Aoc'nin en büyük artıları tam ergonomi ayarı ve IPS panel. Ayrıca ekstra görüntü portunun yanı sıra birisi şarj portu olmak üzere 4 tane USB var. Monitörün ekstra güç adaptörü yok direkt güç kablosuyla bağlanıyor bu da büyük avantaj. Genel olarak renklerde ve siyah renklerde çok daha kaliteli göründü gözüme. Henüz görüntü ayarlarıyla oynamadım ama FreeSync açık olarak geldi. Menü ve ayar tuşlarının ayrı ayrı olması pek hoşuma gitmedi ama. Viewsonic joystick koyarak daha akıllıca bir seçim yapmış ama her gün monitörün görüntü ayarlarıyla oynamadığım gerçeğini düşününce çok da dert etmedim. Tabii ki en önemlisi parlaklığı kısmama rağmen flickering olmadı. Monitörün parlaklığı bayağı yüksek ama ben düşük parlaklıkta kullanmayı tercih ediyorum ve Viewsonic nedense en düşük parlaklıkta bile gözlerimi fazla rahatsız ediyordu. Aoc daha parlak görünmesine rağmen ayarlardan parlaklığı kısınca gözle görünür bir değişim oluyor. Çerçeveler de çok ince ve genel olarak üretim kalitesi çok daha kaliteli geliyor ele. Sonuç olarak şimdilik iyi ki değiştirmişim dedirtti bana. Daha çok az kullandığım için çok net şeyler söyleyemiyorum ama kalite olarak tatmin edici. Özellikle kullandığım dizüstü bilgisayarın ekranı oldukça kaliteli (Asus GL703VM), onun renklerine ve parlaklığına benzeyen bir monitör olmuş.

Apple Pencil incelemesinde değinmiş olduğum; Notability uygulamasında "sayfanın donma problemi" konusunun incelemeyi yazdığımdan beri, yani 2 aydır devam ettiğini gördükten sonra destek ekibine sormaya karar verdim. Çeşitli mecralarda da gördüğüm üzere bu sorunun iPad modellerinden bağımsız olduğunu teyit etmiş oldum. Donanım kaynaklı bir yetersizlik görünmüyor, iPad Pro tabletlerde de aynı sorun mevcut.

Destek ekibinden bir gün sonra yanıt geldi ve gelecek güncelleme ile düzeltmeyi amaçladıklarını söylediler. Umarım şu zor zamanlarda bir güncelleme ile düzeltilebilir. Rastgele şekil çizip donma konusunu sormadım zira şu an en önemli problem sayfanın durduk yere tamamen donması. En azından geliştiricilerin farkında olduklarını ve düzeltileceği sözünü vermeleri beni sevindirdi. Şu sıralar çok fazla mesaj aldıklarını da belirttiler.

GoodNotes 5 ne kadar sorunsuz çalışsa da; basınç hassasiyeti, düşük input-lag ve "gerçek" gometrik şekiller Notability'de çok daha iyi halledilmiş durumda. Otomatik sayfa ekleme gibi özellikler de kullanışlılığı artırıyor. Donma-çökme gibi sorunlar olmasaydı Notability'den daha iyi bir not alma uygulaması kesinlikle yok diyebilirdim. GN5'i de 2 ayı aşkındır düzenli olarak kullanıyorum, karakteristik olarak daha farklı bir not alma uygulaması. Teknik açıdan çok üstün değil ancak günlük kullanıma gayet uygun.

Bu arada yakın bir zamanda incelemedeki görselleri yenilemeyi, birkaç tane de yeni görsel eklemeyi düşünüyorum. Yakın zamanda çok merak ettiğim için "mat ekran koruyucu" edindim. Amazon'da yaklaşık 14 Euro idi ve yorumları oldukça olumluydu. 0.2mm kalınlığının olduğu belirtiliyor. Şimdiye kadar kalemle de herhangi bir temassızlık sorunu yaşamadım. Dokunmatik panel düzgün çalışıyor, kalemle de kağıda yazma hissini tamamen alıyorum demem mümkün değil; ancak yine de daha eliniz veya kalem kaymadan düzgün yazabiliyorsunuz. Yoruma Notabilty'den ve GN5'ten birer örnek sayfa koyacağım. Merak edenler bakabilir. Ekran koruyucunun linkini de bırakıyorum.

İnceleme: https://teknoseyir.com/inceleme/apple-pencil-1-nesil

Ekran Koruyucu: https://www.amazon.de/gp/product/B07X3JL18B/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

#Apple #ApplePencil #Kalem #Notability #GoodNotes5

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 34
 • Alper Demirci @aademirci

  Apple Pencil ile bu kadar inci gibi yazılabildiğini görmek öğlen öğlen şaşırttı. Ben hep kağıttakinden daha büyük yazıyorum. Mat ekran koruyucu bir yana, bir de paper-like koruyucular var iyice kağıt hissi versin diye. Orijinali pahalı geldi, çakmasını ise çakmadır diye almadım 🙂

  • M.Can @dogan_mcan

   Kağıttan daha büyük yazmamak adına sayfa düzenini A4 olarak (veya ne tür bir kağıt istiyorsanız) ayarladıktan sonra tableti yatay modda kullanarak ve biraz sayfaya zoom yaparak normal kağıda yazar gibi yazmayı sağlamak mümkün. Kalem ucunu da çok kalın tutmamak lazım tabii. Çok zor değil ve öğrenmesi yalnızca birkaç gününüzü alıyor. Şahsen Paperlike'ın aldığımdan çok daha farklı bir ekran koruyucu olduğunu sanmıyorum. Bir ara deneyeceğim ama 30 Euronun üstünde olduğunu görünce ilk olarak standart bir mat ekran koruyucuyu denemek istedim. Bir süre sonra çizik vs. oluştuğu zaman Paperlike da edinmeyi düşünüyorum. Ama dediğim gibi bence gereksiz pahalı ve ciddi bir fark olacağından emin değilim. Plastik uçlu bir kalemle de ne kadar kağıt hissi alınır orası ayrı bir tartışma konusu.

  • Frat Orak @fratorak768

   Çakmasını çakmadır diye almaman çok mantıklı süper bir karar👍👍👍

 • Yiğit @thal1on

  Bence Notability'nin GoodNotes'e göre en büyük artısı ses kaydını yazı ile senkron oynatması. Birde bana daha akıcı geliyor arayüzü.

 • Emre Yüce @emreyuce

  Tableti şöyle kullanayım var ya ipad 10 değil 100.000 olsun alırım 🙂

 • Çağın @cagin

  @dogan_mcan
  merhabalar öncelikle sizi biraz araştırdıkdan sonra sızden ogrencek cok sey oldugunu dusunuyorum kendi adıma bende makina mühendisliği okuyorum teknolojiye ve kalemlere meraklıyım ama yazım pek güzel değil:) bu arada yeni iphone xr aldım bana onerebileceğiniz programlar,öneriler varmı mühendislik ıcın olsun genel olsun vs arastırıyorum.Birde bu apple pencil benım telefonda kullanılırmı kullanılırsa etkili olurmu vs bu tarzda tecrubelerını paylasırsan sevınırım

  • M.Can @dogan_mcan

   Merhaba, yorumunuz için çok teşekkürler. Öncelikle yazınızın ne kadar güzel olduğu tablet seçimini etkileyen bir unsur değil. Ayrıca Apple Pencil yalnızca iPad tabletlerde çalışması için geliştirilmiş bir ürün. Yani iPad dışındaki ürünlerde (iPhone dahil) çalışmaz. Tablete Bluetooth ile bağlanıyor ve yine tabletten Lightning portu ile şarj oluyor ve eşleştiriliyor. En önemli teknik özelliklerinden olan basınç sensörü ve geniş açı ile yazıyı desteklemesi bu şekilde kısıtlı cihazlarda kullanıldığı zaman çok daha iyi optimize ediliyor. Elbette standart kauçuk uçlu bir stylus kalem alıp istediğiniz dokunmatik cihazda kullanabilirsiniz ancak kalemi özel olan elektronik cihazlar ile kıyas kabul etmez. En baştan "palm rejection" denilen ekrana bilek/el yaslama durumunda çalışan sensör gerekiyor ve cihaza özel olmayan kalemlerde bu özellik tabii ki yok.

   iPhone XR cihazınız hayırlı olsun, güle güle kullanın. Uygulama önermek isterdim ancak normalde Windows ve Android kullanıcısıyım. Not almak, PDF görüntülemek ve bir şeyler okumak haricinde tablette neredeyse hiçbir aktivitem yok. Çizgiroman okuyorsanız Chunky, sık sık PDF görüntülemeniz gerekiyorsa Foxit PDF uygulamalarını öneririm. Bunların dışında maalesef çok sıkı bir deneyimim yok. Bence bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa TeknoSeyir'de sağ üstte profil resminizin yanında bulunan "kalem simgesi"ne tıklayarak bu sorunuzu "Durum" olarak paylaşabilirsiniz. Herhangi bir hashtag vs. kullanmanıza gerek yok. Twitter'da yazar gibi yazabilirsiniz. Burada birçok Apple kullanıcısı var, eminim ilgileneceklerdir.

   Tekrar kalem sorunuza gelecek olursak şu an tablet dünyasında iPad+Apple Pencil dışında kalan ürünler çok pahalı ve Apple Pencil kadar iyi çalışan bir kalem yok. Özellikle Apple dünyasında genel olarak fiyat/performans çok umursanmıyor olsa da tablette durum farklı ve bu sayede rakiplerinin çok ötesinde. Çok da güzel not alma uygulamaları olduğu için (incelemede bahsettiklerim: Notability, GN5, Noteshelf, OneNote...) eğer gerçekten yazı yazmak/çizmek hayatınızın önemli bir kısmını kapsıyor ise boşuna almış olmazsınız kesinlikle. Uygulamaların biraz da elinizden tutarak güzel yazı yazmaya itiyor olması, defter-kalem-silgi üçgeninden büyük ölçüde kurtulup sırt çantanızı hafifletmesi en öne çıkan ve benim tableti almamda büyük etkisi olan etmenlerdi. Yalnızca not alma olarak da düşünmeyin tableti. Aynı zamanda iyi bir multimedya aracı. Yolculuk gibi durumlarda elinizin altında nispeten büyük ekranlı bir ürünün bulunması büyük rahatlık. Açıkçası kalem ve tablet hakkında yazabileceğim çoğu şeyi incelemede yazdım. Okumadıysanız bir göz atmanızı beklerim.

   https://teknoseyir.com/inceleme/apple-pencil-1-nesil

  • Çağın @cagin

   @dogan_mcan çok teşşekürler bu kadar detaylı anlattığınız icin takip edicem ara ara eğerde bir gün alırsam ipad tekrar rahatsız ederim sizi görüşmek üzere.

  • M.Can @dogan_mcan

   @cagin Rica ederim. Bir sorunuz olursa ulaşın mutlaka.