Günaydın! Bir süredir kullanmakta olduğum bu kalemi çok beğendim. İsmi Pentel Graph 1000 CS ve incelemesindeki her şey çok güzel olacak 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Rotring #300 #500 #600 #800+

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 16
 • 3dfx @3dfx

  Benim kalemim 500, kaybolursa aglamayalim 😀

 • Agah @agah

  rotring 600'ün dolma kalemi var, adeta kalemlerin porsche'si.
  https://www.youtube.com/watch?v=HW6nwVIY_jw

 • x86 🧐 @x86_64

  rotring 500 ve serisi tasarım bakımından çok güzel olsa da yazı yazmak için uygun değil. Yazılmaz demiyorum tabi, yazılır ama konforsuz bir yazım sunuyor. Uzun yazılarda parmaklarda ve bilekte ağrı yapıyor. Kalemin uç kısmının tutma yerine yakınlığı elin ilginç pozisyonlara girmesine neden oluyor.
  Ben de tasarımına aldanarak almıştım fakat bir süre sonra kendime işkence yaptığımı fark edip kullanmayı bıraktım. (Gerçi sadece rotring 500'ü değil versatil ve kurşun kalem kullanmayı komple bıraktım 😀 )

  • M.Can @dogan_mcan

   500 ve 300'ü ben de kullanmıyorum; ancak 300 2mm, 600 ve 800+ kişinin alışkanlığına bağlı olarak çok iyi bir yazı kalemi olabiliyor. Özellikle 300 2mm'yi ayrı bir yere koyuyorum çünkü serideki en alakasız kalem olabilir. Malzeme kalitesi, dengesi ve rahat tutuşu ile fiyatının üstünde bir kalem.

   500'ün sıkıntısı ise düştüğünde ucunun %90 yamulacak olması. Tecrübeden konuşuyorum zira yaşadım bu durumları. Grip kısmı ise 600'e göre daha rahatsız edici gelebilir. Zaten 500 ile 300 arasındaki tek fark, 500'ün grip kısmının metal olması. Mekanizmasını beğeniyorum ancak 0.5mm modelini test etmem gerekecek, bir şey söyleyemem.

   Bence 600 ve 800+ genel kullanım açısından en iyileri. İkisinden birisi alınacaksa 800+'ı şimdiden şiddetle tavsiye ediyorum. Her anlamda bir alt modelin üstüne koyulmuş. Stylus olayı ise hiç tahmin etmediğim kadar iyi. Sadece dokunmatik cihaz kullanırken değil, aynı zamanda yazı yazarken de kalemin çok ucundan tutmaya alışkan kişiler için çok rahat bir grip noktası. Bir de kalemin sert bir şekilde ucunun üstüne düştüğünü düşünürseniz, aynı zamanda darbe emici görevi de yapabilir. Eleştireceğim noktalar elbette var ancak 800+'ı kullanıncaya dek çok gereksiz bir kalem olduğunu düşünüyordum, öyle değilmiş. Ayrıca + varken düzünü almak da mantıksız görünüyor, zaten fiyatları oldukça yüksek.

   Bu seriye hiç gömme serüveni yapmayacağım çünkü dünya tarafından kabul edilmiş bir tasarımdan bahsediyoruz. Alvin'den tutun Scrikks'e kadar markaların kopyaladığı tasarımı bir yana 1979'da Tikky, 1984-89 aralığında da X00 serisi emin olmamakla birlikle Graph Gear 500 ve benzeri kalemlere de ilham oldu. 300 ve 500'ün bazı sıkıntıları var ancak bir anlamda fiyat farkı var ve segmentasyon yapılmış durumda. İçlerinden dediğim gibi 300 2mm sıyrılır ancak 600 ve 800+ şüphesiz şimdiye kadar yapılmış en başarılı kalemlerden ikisi.

 • Xanthochroid @xc

  800lerdeki uç kırma problemini aştılar mı? İçeri girip çıkan mekanizmanın ucuna o-ring takarak falan çözmeye çalışanlar vardı diye hatırlıyorum. Bayağıdır takip etmiyorum mekanik kalem piyasasını, 800+da çözdüler mi bu sorunu merak ettim.

  • M.Can @dogan_mcan

   Öyle umuyorum. Bugün çok olmasa da biraz deneme imkanım oldu. Eski modelinin iç aksamı plastik idi. Hâlâ denk gelebilrsiniz, o yüzden bu seriyi satın alırken online değil de kırtasiyeden alınmasını tavsiye ediyorum. Benim elimdeki 600'ün içi genel olarak plastik ancak zaten 0.7mm ve uç kırma gibi bir sıkıntısı yok. 500 ve 300'ü de bilerek 0.5mm olarak tercih ettim. 800'ün durumundan henüz emin değilim, en az birkaç gün kullanmam gerekecek. Elbette incelemesini yazarken bu konuya özellikle değineceğim. Firma son zamanlarda biraz iddialı gibi. 600'ün 0.35mm modeli internette bulunabiliyor ama Rotring'in distribütörü olan 2 tane kırtasiyeye gittim kataloglarda bile adı geçmiyordu. Bu seri aslında 3-4 defa revize geçirdi zamanla. 1984'ten beri aynı kalemleri satmıyorlar ama keşke yenilerinin yeni olduğunu bir şekilde anlayabilsek. Kalemi açıp içine bakana kadar ne çıkacağını bilemiyorsunuz.

   https://imgur.com/gallery/wHnR3

  • Xanthochroid @xc

   @dogan_mcan Ben kalem koleksiyonu toplamayı yıllar önce bıraktım 🙂 En son aldığım kalem Rapid Proydu, 60 liraya almıştım şimdi baktım 150 lira olmuş 😀 Bu fiyatlarla da tekrar başlanmaz 🙂

  • M.Can @dogan_mcan

   @xc Rapid Pro da çok güzel kalemdir. Benim elimde olanın içi yine plastik idi. Kırtasiyeciden de tam bir bilgi alamadım ancak zannediyorum metal olanı yok. Yine de çok beğeniyorum ama benim için 'birazağar' idi. Ne kadara aldığımı unuttum sanırım 60-70 civarı idi. 2 sene önce kaybettiğimde üzüldüm ama çok aratmadı kendisini. Şimdiki fiyatlar gerçekten çok kötü. Eski 800'ü 450-500₺'den itelemeye çalışan esnaf tipli kırtasiyeciler de bu işin tuzu biberi olmuş durumda. Kendimin koleksiyoncu olduğunu söyleyemem. Elbette çok merak edildiğinden inceleme için almış olduğum birkaç kalem olsa da kalemliğimde kullanmadığım tek bir kalem olmamasına özen gösteriyorum. Masamdaki kalem kutusunun çöp kutusuna dönüşmesi en istemediğim şeylerden birisi.

  • 3dfx @3dfx

   @dogan_mcan bu kadar cok kalemi nerede kullaniyorsun ki? ben tek kalemle BA+MA bitirdim 😀

  • M.Can @dogan_mcan

   @3dfx Tek kalemle hayatı da bitirmek mümkün 🙂 Buna kesinlikle karşı değilim. Ancak kullanım koşullarına bağlı olarak nasıl ayakkabı değiştiriyorsak neden kalem de değiştirmeyelim? İster yazmak veya çizmek için, ister görünüş için. Uni Alpha Gel ile Tombow Zoom bambaşka kalemler ama iki kalemi de çok beğenmek mümkün.

@raist'e bu harika hediyesi için çok teşekkürler 🙂 Kaweco Sport yetmezmiş gibi bir de yanına birbirinden değerli Herbin Poussière de Lune, Diamine Syrah, Sailor Yama Dori ve Iroshizuku Yu-Yake mürekkeplerini iliştirmiş. Benim gibi dolma kalemle yazı yazmaya yeni başlamışlar için tasarımı ve ergonomisi ile kullanması çok keyifli görünüyor. Yakın zamanda seyahat edeceğimden mürekkepleri takmaya kıyamadım, artık haftaya takıp yazmaya başlarım. Bu kadar güzel bir hediyeye yakışacak bir incelemenin gelmesi de lâzım bence 🙂

#DolmaKalem #Kaweco

BeğenFavori PaylaşYorum yap
M.Can paylaştı.

Liseliler bilmez...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 29

Güney Kore'den bir misarif geldi 🙂

#Staedtler #Kalem

BeğenFavori PaylaşYorum yap
M.Can paylaştı.

Levent abiyi yaklaşık 20 yıldır tanıyan biri olarak birçoğunuzdan fazla söz hakkım var. LP'nin tarzı bu 20 yılda hiç değişmedi. Kim bilir kaçıncı fuarı bu. Gider dolaşır izlenimlerini not eder o notları derler ve sunar. Eskiden yazılı yapıyordu şimdi video ile yapıyor. Bu yeni bir şey değil. TS'deki ilk fuar videosu da olmayacak.

Bu onun değişmeyen tarzı çünkü öyle rahat ediyor. Sadece beş dakika önce gördüğü bir ürünü biliyormuş gibi anlatmaz. Zaman zaman beraber yaptığımız yerinde videolarda o rahatsızlığı yüzünden okursunuz. En son aklıma gelen Samsung A9 lansmanı. Videoyu bir de bu bilgiyle yeniden izleyin göreceksiniz. Yanlış ya da eksik bilgi vermek istemediği için çok tedirgin olur.

Dolayısıyla LP'yi henüz yapmadığı bir yayın için eleştirmeyi doğru bulmuyorum. Yayın yapıldıktan sonra beğenmezsiniz eleştirirsiniz bu normal olanı. Sonuçta büyük oranda eziyetten oluşan bu fuar işini kimse boşu boşuna kabul etmez. Elbette o da gitti gezdi belgeledi.

LP gibi duayen sayılan insanlar, olaylara getirdikleri yorumlar için takip edilir. Sizin beklediğiniz anında görüntü için farklı mecralar ve daha genç editörler zaten var. Gayet de iyi iş çıkarıyorlar.
Mesela bizde haber kısmı da haftalık gündem formatındadır. Günlük haberleri bizden takip edemezsiniz. Önemli bir gelişme olursa herkes onun cuma günü konuşulacağını bilir. TS'nin yayın tarzı bu.

Eğer bir organizasyona LP katıldıysa onun edindiği izlenimleri merak eden büyük bir kitle onun yapacağı yorum için bekler. Çünkü orda önemli olan ortaya konan üründen ziyade LP ne diyecek acaba merakıdır.

Bunun reyting anlamında yanlış bir yol olduğu ise kesin. Ancak bizim de reyting için yayın yapmadığımız ortada. Plus sisteminden sonra YouTube tarafında bir beklentimiz kalmadığını ilan etmiş olduk. O yüzden bu anlamda bir reytinge ihtiyacımız yok.

TS bu yayıncılık anlayışı ile bugüne kadar geldi bundan sonra da bu şekilde devam eder. Çünkü farklı bir TS için farklı insanların bizlerin yerini alması gerekiyor. Alana kadar bizimlesiniz 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 145