Sağ olsun TeknoSeyir'in mobil adamı olan @umtk Umut Koçak'ın da fikrini aldıktan sonra iki seneyi aşkın süredir kullandığım S9 Plus'ı dün emekli ederek P30 Pro'ya geçtim. Sebep kameraların bozulmasıydı (sanırım bir şekilde içine su veya toz kaçtı, contact spray kullanmıştım hata bende). Özellikle ana kamerada kalıcı olarak bir leke ortaya çıktı her fotoğrafta. Son yazmış olduğum Lamy AL-star incelemesinin bir fotoğrafında ne kadar saklamaya çalışmış olsam da görünüyor. Ön kamera ise zaman zaman odak kaybedip hey şeyi buğulu gösteriyordu. Tabii pil performansı da eskisi gibi değildi. Yine de Samsung'a hakkını vereyim, her gelen güncelleme ile telefonu daha da akıcı hale getirdiler. Android 11 gelmez ama güvenlik güncellemelerini aldığı sürece çok sıkıntı yok benim için.

P30 Pro ise bence üretim kalitesi olarak daha iyi. İki telefonu da ele alınca daha yekpare bir obje olduğunu direkt gösteriyor. Metal çerçevenin camla birleşimi çok pürüzsüz. Tabii alır almaz bir kılıf da sipariş edildi ama bence bu detaylar önemli. Huawei'ye gelen yasaktan önce çıkan bir model olduğu için hâlâ Google servisleri var ve güncelleme almaya devam ediyor. Yalnız bir şeye aşırı takıldım: Telefona gelen bütün güncellemeler tek tek yükleniyor. Yani direkt olarak en güncel sürümü indirip kurmuyor. Ne kendi içinde, ne de Windows'tan HiSuite yazılımı ile böyle bir seçenek yok. Sıfır telefona da doğal olarak gidip etraftan Rom falan çekmek istemediğim için bir günüm güncelleme ile geçti neredeyse. Android 10 ile birlikte arayüz anlamında bayağı akıcı ve hızlı bir deneyim var ama bu tek tek güncelleme olayını bir seferliğe indirmeleri lâzım.

Bu telefonu tercih etmemin açıkçası iki sebebi vardı. Fiyatı ve kamerası. Kamerasını henüz deneyemedim ama gelecek kalem incelemelerinde çok net bir kalite artışı olmasını umuyorum. Fiyat ise 280 Euro idi. Operatördeki en ucuz genç tarifesi ile (25GB internet, 2000 dk/sms) böyle komik bir fiyata geldi. Taahhütlü olmasına rağmen Sim-Lock yok, herhangi bir aktivasyon ücreti de ödemedim, eski operatörden numaramı da taşıyabildim. Yalnızca yılda bir sefer ödenecek 27 Euro sabit tarife bedeli var. Renk olarak ellerinde sadece 128/6GB siyah vardı. Diğer renklerine daha çok heveslenmiştim ama bunun da arka panel rengi tamamen siyah değil. Daha çok gri tonlarında ve ayna tarzı yansıması var. Hoşuma da gitti açıkçası. Huawei yazılım olarak kendini bayağı geliştirmiş. Eskisine göre çok daha sade ve hassas bir arayüz var. Yüz tanıması anlık denecek kadar hızlı. Parmak izini ise birkaç denemeden sonra pürüzsüz bir şekilde tanımaya başlıyor. Üzerinde ekran koruyucusu ile geldi ve parmak izi sensöründe herhangi bir sorun yok. Geri kalan teknik detaylardan da sanırım bahsetmeye gerek yok, bir günlük kullanımımda kişisel kullanımda gözüme çarpan ilk detaylar bunlardı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 32
 • Mr.Bell @mr-bell

  Hayırlı olsun,çok komik paralar gerçekten,huaweinin pro serileri diğer cihazlarından farklı oluyor,daha özeniyorlar galiba,

  • M.Can @dogan_mcan

   Teşekkürler. Ablama da geçen sene Mate 20 Pro aldık, çok beğendi. Orta ve alt seviye hakkında pek bir bilgim yok ama üst seviyede adamların şakası yok gerçekten de. Bir tek kutudan 3.5mm jack dönüştürücü çıkmadı ona gıcık oldum.

  • Mr.Bell @mr-bell

   @dogan_mcan Normalde o kadar basit şeyleri koyarlardı,hiç mi koyulmamaış yoksa sizin telefon operatör özel vs gibi bir şey olduğu için mi yokmuş?

  • M.Can @dogan_mcan

   @mr-bell Tabii operatöre farklı kutu içeriği sağlanmış olabilir ama hiçbir fikrim yok. Kutudan kılıf da çıkmadı. Kullanım kılavuzu, sim kart tepsisini çıkarmak için iğne, 40W adaptör ve 5A şarj kablosu çıktı. En azından Type-C kulaklıktan da koymuşlar. Orijinal dönüştürücünün fiyatı da 8-9 Euro gibi bir fiyatta idi bir ara çıkıp alırım artık. Kutu içeriği olarak S9+'ın gerisinde. Onun kutusunu açarken bayağı bir keyiflendiğimi hatırlıyorum 😀

  • Mr.Bell @mr-bell

   @dogan_mcan Çok pahalı değilmiş ama olsa olurmuş,belki bir yerden sonra koymayı bırakmış olabilirler,

  • M.Can @dogan_mcan

   @mr-bell Apple da artık sim kart iğnesini bile koymadığı için muhtemelen onlardan cesaret aldılar. 3.5 olarak şu an sadece Samsung'un AKG kulaklığı var bende. Type C kulaklıklar da çoğaldı ve çoğu kişi (ben de dahil) artık kablosuz kulaklık kullanıyor. Tabii ben telefonun ederinin yarısından az fiyata aldığım için çok kızmıyorum ama bu telefonu ilk çıktığında 800 Euro'ya alan birisi veya Türkiye'den alacak birisi çok daha farklı düşünebilir 😀

 • DRSN @drsn

  Hayırlı olsun , iyi günlerde kullanın 🙂

 • murat burç @muratburc

  280 Euro. Ne desem bilemedim. Maşaallah. Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin.

  • M.Can @dogan_mcan

   Sağ olun çok teşekkürler. Yanlış anlaşılmasın diye fiyat da belirtmek ihtiyacında hissettim kendimi. Son zamanlarda sitede çoğalan bir güruh var, durduk yere bir takım görüşleri savunma ihtiyacında bulunuyorlar. Karşı bir fikir belirtildi mi de direkt hakaret ediyorlar. Nedense bu arkadaşların bazıları bırakın siteden yasaklanmayı, uyarı bile almıyorlar. Ben de bu nedenle artık en ufak bir siyasi durumda dahi aksiyon almamaya karar verdim. TS ekibi kafaya takmıyorsa ben neden takayım.

   Sonuç olarak rakamlar konuşuyor. Ben Avrupa'da bir üniversite öğrencisi olarak bursumla rahat bir şekilde gidip böyle bir teknolojik cihaz alabiliyorsam Türkiye'de neden alınmasın? Ben de Türkiye'de doğdum büyüdüm, annem babam orada. Değer verdiğim insanlar ve arkadaşlarım var. Her şeyden önce bu ülkeyi kurtaran insanların emeklerine yazık değil mi? Herkes hak ettiğini yaşar doğru ama birçok insan da hak etmediğini yaşıyor güzel ülkemde. Umuyorum ki bir gün aynı cihazı çıkıp alırken Türkiye vatandaşı daha ucuza alır. Bu kafa yapısıyla çok zor. Benim burada bu döviz oranına rağmen 2500 TL'ye alabildiğim ürünü Türkiye'deki bir insan en ucuz 8700 TL'ye alabiliyorsa ve buna rağmen hâlâ güzel ülkemin ekonomik durumunu savunuyorsa ona her şey müstehak. Sonuçta sayılar ve rakamlar konuşuyor, benim hiçbir görüşü savunmam gerekmiyor.

  • murat burç @muratburc

   @dogan_mcan hocam ne okuyorsunuz? Şuan lisansta mısınız? Hangi ülke hangi üniversite? Nasıl götünüz aydınlatır mısınız lütfen?

  • M.Can @dogan_mcan

   @muratburc Ablam bir süredir Avusturya'da yaşadığı için buraya gelmem kolay oldu. Lisansımı burada yapıyorum. Bölüm ise Elektrik-Elektronik Mühendisliği (Technische Universität Graz). Finansal anlamda sıkıntı olmadığı sürece gelmek zor değil. Zor olan kısım entegrasyon. Almanca hazırlık okuyup (C1 seviyesi) sınavlarını geçmek, daha sonra da üniversitenin eğitim sistemine adapte olmak önemli. Türkiye'de bulunan herhangi bir üniversite ile uzaktan yakından alâkası olmayan bir sistem var. Yüksek lisans için de aynı kurallar geçerli. Doktora ise Almanca zorunluğu gerektirmiyor her zaman. Açıkçası ben geldim siz de gelin diyemiyorum herkese çünkü sonuçta konaklamasından aylık harçlığına kadar çok fazla masraf çıkabilir bir başka öğrenci için. En basitinden Türkiye'nin de dahil olduğu Üçüncü Ülke Vatandaşları için okulun bir dönemlik ücreti yaklaşık 750 Euro (okuldan okula değişebilir). Benim şansımdan ötürü finansal vb. anlamda sorunlarım olmadı. Alman veya Avusturya üniversitelerinin web sayfalarında başvuru (application) kısımları olur. Oralarda gerekli dökümanlar gayet detaylı bir şekilde açıklanır. Ola ki herhangi bir sorunuz olursa mail göndermeniz yeterli, hızlı ve bilgilendirici bir geri dönüş yapacaklardır. Kısacası buraya gelmek için gecemi gündüzüme katmadım; ama burada kalmak için gecenizi gündüzünüze katmanız gerekiyor.

  • murat burç @muratburc

   @dogan_mcan Ben de elektrik elektronik mühendisliği okuyorum. Cepte dursun diye sordum. Hala ülkeden ayrılmaya karar verecek kadar kendi adıma çıldırmadım(ayrılanlara çıldırmış demiyorum ben ayrılırsam çıldırmışımdır)

  • M.Can @dogan_mcan

   @muratburc Size de eğitiminizde ve kariyerinizde başarılar dilerim. Sizin için mantıklı olan yöntem Erasmus ile gelmek zira halihazırda üniversitedesiniz. Benn Türkiye'de 1 sene okudum üniversitede. Buraya lisans için gelirken çok keskin bir karsr vermem gerekiyordu, yani Türkiye'deki üniversiteden kaydımı temelli silmem lazımdı öyle de yaptım. Lisansı bitirdikten sonra yüksek lisans için benim yaptığım gibi yapabilirsiniz ama halihazırda lisans okuyorsanız Erasmus dışında bir yöntem önermem.

  • M.Can @dogan_mcan

   Çok sağ olun. Bir de kılıf gelse rahat rahat kullanabileceğim. Telefonu alırken idareten ellerinde kalan son kılıfı aldım, o da mıknatıslı cüzdan şeklinde olanmış. Kendimi emekli öğretmen gibi hisediyorum 3 gündür 😀

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan 😂😂😂 Ben de S10'u ilk aldığımda kılıf gelene kadar birisi arayıp mesaj atacak diye korkuyordum cebimden çıkarırken düşürürüm diye 😄

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo O daha fenaymış 😀 Gerçi bunun bir aylık bedava sigortası var kırılsa bile ücretsiz yenileniyor ama yine de uğraşmamak için böyle geçici bir çözüm bulduk. Yazıda o kadar üretim kalitesi falan diyorum ama orası hikaye tabi alır almaz kadifeye sardık 😀

Çok yönlülük konusunda favori not alma uygulamam olan #Notability'e güncelleme ile bazı önemli yenilikler gelmiş. Üst menüsündeki az seçenekten dolayı preset denilen önkonumlanmış ayarlar (renk, uç vb.) yoktu. Şimdi istenen kalemi, rengi ve silgiyi ekranın herhangi bir köşesine favori olarak eklemek umuyorum ki not alma işini çok daha pratik yapacak. Eğrileri ve okları ideal şekilde çizebilmek, bir de kesikli ve noktalı çizgileri ayrı kalem olarak kullanabilmek şimdiden çok hoşuma gitti. Henüz gelen bütün özellikleri uzunca deneyemedim ama çok yararlı olacağını düşünüyorum. Hafif arayüz değişiklikleri de güzel olmuş. Kesinlikle gelmesi gereken özelliklerdi.

Kalem desteği olan tablet ve telefonlarda çok yanlış anlaşılan bir durum var. "Deftere yazmak gibi" olmamalı; aksine deftere yazmanın ötesinde olmalı. Bu argümanı kalem ile ekrandaki yazı arasındaki gecikme süresi için kullanmak mantıklı ancak bir not uygulamasının bundan ibaret olması hiçbir inovasyon getirmiyor. Not almayı çok daha kolay ve göze daha çok hitap eder duruma getirmek daha mühim. Özellik bakımından OneNote'u da çok takdir ediyorum ama Apple ekosisteminde Notabilty bu yeniliklerle çok daha önemli bir noktaya geldi. GoodNotes 5 de çok kullanışlı olmasına rağmen şekil çizmek konusunda daha geride kaldı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Monitörden anlayanlara bir sorum olacak. ViewSonic VX2458-C-MHD monitör kullanıyorum birkaç gündür. Monitörde parlaklığı kıstığım zaman sol alt taraftan rahatsız edici derecede çok tiz bir ses geliyor. Hoparlörden gelmediğinden eminim. Bilgisayara hem Displayport hem de HDMI ile ayrı ayrı bağladım yine bir şey değişmedi. Sorunun neden kaynaklandığını anlamadım. Full parlaklıkta böyle bir ses gelmiyor ama parlaklığı kısınca bu ses geliyor. İnternette high pitch noise şeklinde vs. arattım ama bir şey bulamadım. Ekran kartı sürücüsünü tekrar kurdum, monitörün güç bağlantısını söküp tekrar taktım, Windows'ta bulunan görüntü ayarlarıyla da oynadım. Windows ayarlarında monitörün ekran tazeleme hızının 144Hz olup olmadığını kontrol ettim. Ayrıca monitörün kendi görüntü ayalarıyla da bayağı oynadım, sıfırladım ama bir sonuç alamadım. Her şey normal görünüyor ancak bu ses durumu sinir bozucu. Monitöri iade etme hakkım var ancak hediye olduğu için hemen de aceleci ve kaba davranmak istemedim. İade edersem de yenisiyle değiştirmektense AOC 24G2U/BK modelini düşünüyorum. Siz böyle bir sorun yaşadınız mı? Daha önce kullandığım bir Samsung monitör vardı onda böyle bir şey yoktu. #TeknoYardım #Monitör

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 16
 • reducto @protego

  Coil whine donanımsal olarak bir sorun teşkil etmez. Coil whine denen şey bobinin titreşmesidir. Her bobin titreşir, titreşimi engellemek için bobinin üstüne yapıştırıcı dökülür, bobin karta sabitlenince titreşimi azalır ses yapmaz. Bazen yapıştırıcıyı döken işçi az dökmüş olabilir. Bazen zamanla da yapıştırıcının etkisi kaybolup veya kuruyup çatlayınca bobin ses yapmaya başlar. Monitörün parlaklığını kıstığın zaman binen yük azalır, bobin farklı frekansta titreşir. Bunu şey gibi düşün, araba durduğu yerde boştayken motorunun titreşmesiyle 50'yle giderken yarattığı titreşim gibi düşün. Ses çok rahatsız ediciyse değişim istenebilir ama rahatsız edici değilse de korkacak bir şey yok bir sorun yaratmaz

  • M.Can @dogan_mcan

   Coil whine'ın ne olduğunu biliyorum ve zararlı olmadığını da biliyorum ancak işitsel olarak rahatsız edici bir durumda olduğu için, en azından benim kullanım alışkanlığımda monitör ile önümde 50-60 cm bir mesafe var ve yüksek parlaklıkta kullanmak gözümü çok yoruyor artık. Parlaklığı düşürüp kullandığımda da ses yaptığı için haliyle rahatsız bir kullanım oluyor. Bugün de nedense ekranda anlık gidip-gelmeler yaşamaya başladım. En iyi yol iade/değişim gibi görünüyor.

  • reducto @protego

   @dogan_mcan Bende Viewsonic 2476 modeli var öyle bir sorunu yok neyse ki 🙂 Yapıştırıcı az gitmiş, aslında çok basit bir şey, çok basit bir üretim hatası ama işte ürünü değiştirmeye sebep oluyor... Ses rahatsız ediciyse en iyisi değiştirmek tabi, umarım değişim sürecinde sıkıntı çıkartmazlar

  • M.Can @dogan_mcan

   @protego Sağ olun. Evet bu tür üretim hataları oluyor maalesef. Amazon'dan aldığımız için tek tıkla iade sorunsuz bir şekilde yapılıyor. İade etmesi sorun değil benim için ama monitör hediye olduğu için direkt kestirip atmak istemedim, belki kaçırdığım bir şeyler vardır diye sorayım dedim. Monitördeki çoğu ayarın zaten ne işe yaradığını bilmediğim için onlardan kaynaklı olup olmadığı sorusu vardı kafamda. Bu şekilde daha rahatladım en azından, bilgi için teşekkürler. Ayrıca 2476 da bayağı güzelmiş güle güle kullanın.

  • reducto @protego

   @dogan_mcan Amazon'sa bir sıkıntı çıkmaz muhtemelen.

   Teşekkürler, 2476 çok da iyi bir model sayılmaz aslında, 2 sene önce 900'e aldığım zaman IPS'lerin en ucuzlarındandı 😀

 • cgdincer @cgdincer

  pwm flicker free olanlardan bakacaksın.

 • M.Can @dogan_mcan

  Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler. Biraz önce monitörü iade edip yerine AOC 24G2U/BK modelini aldık. Flicker-Free özelliği var ve IPS panel. Geldiğinde buradan mini bir karşılaştırma yaparım.

  https://eu.aoc.com/en/gaming-monitors/24g2u-bk

 • M.Can @dogan_mcan

  Aoc bugün geldi ve ilk izlenimlerim Viewsonic'e göre çok daha olumlu. Daha doğrusu aralarında 50 Euro fark olan iki ürün arasında bu kadar fark olacağını bilseydim kararımı daha farklı verirdim. Aoc'nin en büyük artıları tam ergonomi ayarı ve IPS panel. Ayrıca ekstra görüntü portunun yanı sıra birisi şarj portu olmak üzere 4 tane USB var. Monitörün ekstra güç adaptörü yok direkt güç kablosuyla bağlanıyor bu da büyük avantaj. Genel olarak renklerde ve siyah renklerde çok daha kaliteli göründü gözüme. Henüz görüntü ayarlarıyla oynamadım ama FreeSync açık olarak geldi. Menü ve ayar tuşlarının ayrı ayrı olması pek hoşuma gitmedi ama. Viewsonic joystick koyarak daha akıllıca bir seçim yapmış ama her gün monitörün görüntü ayarlarıyla oynamadığım gerçeğini düşününce çok da dert etmedim. Tabii ki en önemlisi parlaklığı kısmama rağmen flickering olmadı. Monitörün parlaklığı bayağı yüksek ama ben düşük parlaklıkta kullanmayı tercih ediyorum ve Viewsonic nedense en düşük parlaklıkta bile gözlerimi fazla rahatsız ediyordu. Aoc daha parlak görünmesine rağmen ayarlardan parlaklığı kısınca gözle görünür bir değişim oluyor. Çerçeveler de çok ince ve genel olarak üretim kalitesi çok daha kaliteli geliyor ele. Sonuç olarak şimdilik iyi ki değiştirmişim dedirtti bana. Daha çok az kullandığım için çok net şeyler söyleyemiyorum ama kalite olarak tatmin edici. Özellikle kullandığım dizüstü bilgisayarın ekranı oldukça kaliteli (Asus GL703VM), onun renklerine ve parlaklığına benzeyen bir monitör olmuş.

Apple Pencil incelemesinde değinmiş olduğum; Notability uygulamasında "sayfanın donma problemi" konusunun incelemeyi yazdığımdan beri, yani 2 aydır devam ettiğini gördükten sonra destek ekibine sormaya karar verdim. Çeşitli mecralarda da gördüğüm üzere bu sorunun iPad modellerinden bağımsız olduğunu teyit etmiş oldum. Donanım kaynaklı bir yetersizlik görünmüyor, iPad Pro tabletlerde de aynı sorun mevcut.

Destek ekibinden bir gün sonra yanıt geldi ve gelecek güncelleme ile düzeltmeyi amaçladıklarını söylediler. Umarım şu zor zamanlarda bir güncelleme ile düzeltilebilir. Rastgele şekil çizip donma konusunu sormadım zira şu an en önemli problem sayfanın durduk yere tamamen donması. En azından geliştiricilerin farkında olduklarını ve düzeltileceği sözünü vermeleri beni sevindirdi. Şu sıralar çok fazla mesaj aldıklarını da belirttiler.

GoodNotes 5 ne kadar sorunsuz çalışsa da; basınç hassasiyeti, düşük input-lag ve "gerçek" gometrik şekiller Notability'de çok daha iyi halledilmiş durumda. Otomatik sayfa ekleme gibi özellikler de kullanışlılığı artırıyor. Donma-çökme gibi sorunlar olmasaydı Notability'den daha iyi bir not alma uygulaması kesinlikle yok diyebilirdim. GN5'i de 2 ayı aşkındır düzenli olarak kullanıyorum, karakteristik olarak daha farklı bir not alma uygulaması. Teknik açıdan çok üstün değil ancak günlük kullanıma gayet uygun.

Bu arada yakın bir zamanda incelemedeki görselleri yenilemeyi, birkaç tane de yeni görsel eklemeyi düşünüyorum. Yakın zamanda çok merak ettiğim için "mat ekran koruyucu" edindim. Amazon'da yaklaşık 14 Euro idi ve yorumları oldukça olumluydu. 0.2mm kalınlığının olduğu belirtiliyor. Şimdiye kadar kalemle de herhangi bir temassızlık sorunu yaşamadım. Dokunmatik panel düzgün çalışıyor, kalemle de kağıda yazma hissini tamamen alıyorum demem mümkün değil; ancak yine de daha eliniz veya kalem kaymadan düzgün yazabiliyorsunuz. Yoruma Notabilty'den ve GN5'ten birer örnek sayfa koyacağım. Merak edenler bakabilir. Ekran koruyucunun linkini de bırakıyorum.

İnceleme: https://teknoseyir.com/inceleme/apple-pencil-1-nesil

Ekran Koruyucu: https://www.amazon.de/gp/product/B07X3JL18B/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

#Apple #ApplePencil #Kalem #Notability #GoodNotes5

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 36
 • Alper Demirci @aademirci

  Apple Pencil ile bu kadar inci gibi yazılabildiğini görmek öğlen öğlen şaşırttı. Ben hep kağıttakinden daha büyük yazıyorum. Mat ekran koruyucu bir yana, bir de paper-like koruyucular var iyice kağıt hissi versin diye. Orijinali pahalı geldi, çakmasını ise çakmadır diye almadım 🙂

  • M.Can @dogan_mcan

   Kağıttan daha büyük yazmamak adına sayfa düzenini A4 olarak (veya ne tür bir kağıt istiyorsanız) ayarladıktan sonra tableti yatay modda kullanarak ve biraz sayfaya zoom yaparak normal kağıda yazar gibi yazmayı sağlamak mümkün. Kalem ucunu da çok kalın tutmamak lazım tabii. Çok zor değil ve öğrenmesi yalnızca birkaç gününüzü alıyor. Şahsen Paperlike'ın aldığımdan çok daha farklı bir ekran koruyucu olduğunu sanmıyorum. Bir ara deneyeceğim ama 30 Euronun üstünde olduğunu görünce ilk olarak standart bir mat ekran koruyucuyu denemek istedim. Bir süre sonra çizik vs. oluştuğu zaman Paperlike da edinmeyi düşünüyorum. Ama dediğim gibi bence gereksiz pahalı ve ciddi bir fark olacağından emin değilim. Plastik uçlu bir kalemle de ne kadar kağıt hissi alınır orası ayrı bir tartışma konusu.

  • Frat Orak @fratorak768

   Çakmasını çakmadır diye almaman çok mantıklı süper bir karar👍👍👍

 • Yiğit @thal1on

  Bence Notability'nin GoodNotes'e göre en büyük artısı ses kaydını yazı ile senkron oynatması. Birde bana daha akıcı geliyor arayüzü.

 • Emre Yüce @emreyuce

  Tableti şöyle kullanayım var ya ipad 10 değil 100.000 olsun alırım 🙂

 • Çağın @cagin

  @dogan_mcan
  merhabalar öncelikle sizi biraz araştırdıkdan sonra sızden ogrencek cok sey oldugunu dusunuyorum kendi adıma bende makina mühendisliği okuyorum teknolojiye ve kalemlere meraklıyım ama yazım pek güzel değil:) bu arada yeni iphone xr aldım bana onerebileceğiniz programlar,öneriler varmı mühendislik ıcın olsun genel olsun vs arastırıyorum.Birde bu apple pencil benım telefonda kullanılırmı kullanılırsa etkili olurmu vs bu tarzda tecrubelerını paylasırsan sevınırım

  • M.Can @dogan_mcan

   Merhaba, yorumunuz için çok teşekkürler. Öncelikle yazınızın ne kadar güzel olduğu tablet seçimini etkileyen bir unsur değil. Ayrıca Apple Pencil yalnızca iPad tabletlerde çalışması için geliştirilmiş bir ürün. Yani iPad dışındaki ürünlerde (iPhone dahil) çalışmaz. Tablete Bluetooth ile bağlanıyor ve yine tabletten Lightning portu ile şarj oluyor ve eşleştiriliyor. En önemli teknik özelliklerinden olan basınç sensörü ve geniş açı ile yazıyı desteklemesi bu şekilde kısıtlı cihazlarda kullanıldığı zaman çok daha iyi optimize ediliyor. Elbette standart kauçuk uçlu bir stylus kalem alıp istediğiniz dokunmatik cihazda kullanabilirsiniz ancak kalemi özel olan elektronik cihazlar ile kıyas kabul etmez. En baştan "palm rejection" denilen ekrana bilek/el yaslama durumunda çalışan sensör gerekiyor ve cihaza özel olmayan kalemlerde bu özellik tabii ki yok.

   iPhone XR cihazınız hayırlı olsun, güle güle kullanın. Uygulama önermek isterdim ancak normalde Windows ve Android kullanıcısıyım. Not almak, PDF görüntülemek ve bir şeyler okumak haricinde tablette neredeyse hiçbir aktivitem yok. Çizgiroman okuyorsanız Chunky, sık sık PDF görüntülemeniz gerekiyorsa Foxit PDF uygulamalarını öneririm. Bunların dışında maalesef çok sıkı bir deneyimim yok. Bence bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa TeknoSeyir'de sağ üstte profil resminizin yanında bulunan "kalem simgesi"ne tıklayarak bu sorunuzu "Durum" olarak paylaşabilirsiniz. Herhangi bir hashtag vs. kullanmanıza gerek yok. Twitter'da yazar gibi yazabilirsiniz. Burada birçok Apple kullanıcısı var, eminim ilgileneceklerdir.

   Tekrar kalem sorunuza gelecek olursak şu an tablet dünyasında iPad+Apple Pencil dışında kalan ürünler çok pahalı ve Apple Pencil kadar iyi çalışan bir kalem yok. Özellikle Apple dünyasında genel olarak fiyat/performans çok umursanmıyor olsa da tablette durum farklı ve bu sayede rakiplerinin çok ötesinde. Çok da güzel not alma uygulamaları olduğu için (incelemede bahsettiklerim: Notability, GN5, Noteshelf, OneNote...) eğer gerçekten yazı yazmak/çizmek hayatınızın önemli bir kısmını kapsıyor ise boşuna almış olmazsınız kesinlikle. Uygulamaların biraz da elinizden tutarak güzel yazı yazmaya itiyor olması, defter-kalem-silgi üçgeninden büyük ölçüde kurtulup sırt çantanızı hafifletmesi en öne çıkan ve benim tableti almamda büyük etkisi olan etmenlerdi. Yalnızca not alma olarak da düşünmeyin tableti. Aynı zamanda iyi bir multimedya aracı. Yolculuk gibi durumlarda elinizin altında nispeten büyük ekranlı bir ürünün bulunması büyük rahatlık. Açıkçası kalem ve tablet hakkında yazabileceğim çoğu şeyi incelemede yazdım. Okumadıysanız bir göz atmanızı beklerim.

   https://teknoseyir.com/inceleme/apple-pencil-1-nesil

  • Çağın @cagin

   @dogan_mcan çok teşşekürler bu kadar detaylı anlattığınız icin takip edicem ara ara eğerde bir gün alırsam ipad tekrar rahatsız ederim sizi görüşmek üzere.

  • M.Can @dogan_mcan

   @cagin Rica ederim. Bir sorunuz olursa ulaşın mutlaka.

@umtk Merhaba hocam. Aylık Telefon Rehberi videonuza rağmen soru soracağım kusura bakmayın. Şu sıralar acayip bir yoğunluk var o yüzden hiç rehber videonuza bakamadım. Sorum kısaca şu: Ablamın Mate 20 Lite telefonu 1 sene geçmesine rağmen bozuldu. Sebebi de muhtemelen su ile teması. Ekran, mikrofon ve şarj girişinde problemler var. Ayrıca elindeki bir rahatsızlıktan dolayı çok fazla elleri kremli bir şekilde kullanıyor telefonu. Bu nedenle suya, neme ve toza dayanıklı bir telefon almayı istiyoruz.

Bütçe ise Vodafone'dan tarifeli bir şekilde 4000 TL'ye kadar. Operatör olmadan online mağazadan da 3000-3500'e kadar bütçemiz var. Eğer gerekirse 4000'i zorlayabiliriz suya dayanıklı olması için. Çok kaba olmayan, ekran, pil ve kamera açısından tatmin edici düzeyde, iyi bir mikrofona sahip olması da önemli bizim için. Oyun oynayan birisi değil, arayüz ve uygulamarı akışkan bir şekilde çalıştırması önemli. Yine önemli olan bir diğer etken Type-C portu. İlla ki 2020 model bir telefon olması önemli değil. Kesinlikle ikinci el düşünmüyoruz. Bir de sizin tavsiye ettiğiniz online mağazalar hangileri? Hepsiburada dışında nerelerden almamız güvenli olur?

Bu bütçe aralığında sizin önereceğiniz ne gibi telefonlar vardır? Şu zor zamanlarda ailede telefon gibi bir cihazın sorun yaratması hiç iyi olmadı o yüzden sizden öneri alayım dedim. Çok fazla soru olmuş olabilir kusura bakmayın. Şimdiden teşekkürler. #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Umut Koçak @umtk

  Vodafone sitesi üzerinden neler var diye bir bakındım ama suya dayanıklılık konusunda sertifikası olup mantıklı diyebileceğim bir telefon bulamadım.

 • Orcun @orcun

  Ip sertifikasyonu önemli. Bazı xiaomi cihazları sıçramaya karşı dayanıklı oluyor. Ötesinde atıyorum su döküldü işte elim ıslaktı içine kaçtı ne yapacaz vs vs gibi bir koruması pek olmuyor. Genelde samsung'un amiral gemilerinde s9 s10 s10e vb. modellerde ip68 falan oluyor bu da tabi suyun içinde 1.5 metreye kadar 30 dk falan dayanıyor. Ama bunlar tabi pahallı. Ben s10e derdim ama fiyatı çok yüksek. S9 serisi falan ucuz ama o bile 4 bin lira, 4 bin buna vermektense az biraz daha ekleyip s10e almak daha da mantıklı kalıyor. Operatörden hiç bakmadım çünkü fiyatlar kallavi oluyor. Apple baksanız diyeceğim onlarda artık suya dayanıklı cihazlar ama fiyatlar aşırı yüksek.

 • M.Can @dogan_mcan

  @umtk @orcun Operatörden vazgeçelim o zaman. Bende S9 Plus var ama fiyatları biraz yüksek. S9 bile 4000 TL. Pil olarak tatmin eder mi bilemiyorum. Nakit olarak 4000'e çıkarız ama o fiyatta da biraz iyi bir şey olsa iyi olurdu.

 • M.Can @dogan_mcan

  @umtk @orcun Yardımlarınız için çok teşekkürler. Büyük ihtimalle G7'de karar kıldık. Aldığımızda haber vereceğim 🙂

  • Orcun @orcun

   https://forum.donanimhaber.com/lg-g7-thinq-ana-konu--133868042-249 Ekran süresi de 4-5 saat diyen var uzatıp 6 saate kadar çıkıyormuş ama tabi baya dikkat edilecek demek.

  • M.Can @dogan_mcan

   @orcun Ben alacak olsam muhtemelen dikkat ederim ancak ablam direkt telefonu kutudan çıktığı halde kullanıyor 😀 Umarım onun kullanım şartlarına karşı zayıf kalmaz. LG V30 Plus da alabiliriz ama arada çok fark olmaz sanırım pil açısından. V serisinin modelleri hiç yok galiba Türkiye'de.

  • Orcun @orcun

   @dogan_mcan https://www.n11.com/urun/lg-v30-plus-128-gb-lg-turkiye-garantili-439785? Valla arada 1000 lira fark var ekranı da oled, siyahlarda piksel kapanır güç tasarrufu sağlar. G7 de ips gibi değil. Dahili hafızası daha fazla uzun süre götürür. Donanım 835 kötü değil ama eskidi sayılır ancak gene de çok hızlıdır. + pili de 3300 mah haliyle daha iyi kullanım sunar. Bence v30+ daha mantıklı duruyor. G7'e hiç çıkmaya gerek yok. Bunda da aynı ip68 ve mil 810 vs var.

  • M.Can @dogan_mcan

   @orcun Dediğiniz gibi SD835 ve 845 arasında ciddi bir fark olacağını sanmıyorum. İyice arada kaldım. LG V50 olsaydı keşke, pili bayağı büyükmüş onun. Biraz düşüneyim V30 Plus'ı.

  • Orcun @orcun

   @dogan_mcan V30 plus'ı kullanıcısı daha fazladır. Birde sorun olarak ben açıkçası pek birşey duymadım. 845 ile 35 arasında fark vardır ama bunlar zaten güçlüler. 835 mesela şuan snapdragon orta segmentinden hayli hayli iyidir. Android 9'u da almış galiba v30 hani 10'u almaz ama gene de 9 iyidir.

  • M.Can @dogan_mcan

   @orcun @umtk V30+'da karar kılmamıza rağmen ablam G7 siparişini vermiş. Sonradan da bayağı sordu doğru mu yaptım diye 😀 G7 daha yeni bir telefon diye hoşuna gitmiş, almışken yenisi ve iyisi olsun dedi. Onun kararı sonuçta ben de aralarında ciddi bir fark olmadığını söyledim. Bakalım yanında da Spigen Rugged Armor aldık. Plastik kılıfın 120TL olduğu günleri de gördük.

   2 sene önce Euro 5.30 iken gidip 730 Euro'ya S9+ almıştım. O zamanlar yaptığım şey doğru mu diye sorgulamıştım kendimi. O zaman bir de telefonu Türkiye'ye kayıt etmek 170 TL idi. Kendimi şu an şanslı hissettim resmen.

  • Umut Koçak @umtk

   @dogan_mcan Aradığınız şartlara uyan düzgün bir telefondu yanlış bir şey yapmamış. Aslında uzun kullanım tecrübesini öğrenmek isterim malum LG artık milletin görünce kaçtığı marka olmaya başladı. V30+ 'a gelirsek spesifik bazı özellikleri hala iyi sayılsa bile üç yaşında miladı dolmuş bir üründen bahsediyoruz. Keza G7 bile iki yıl öncesinin ürünü kaldı ama onun önü bir miktar daha açık duruyor. Ülke şartlarının bir telefon özelinde değerlendirildiğinde bile geriye gittiği net şekilde görülüyor. 🙁

  • M.Can @dogan_mcan

   @umtk Eğer uzun kullanımda bir sıkıntı olursa sizi bilgilendiririm. Dediğiniz gibi aradığımız anahtar özellik suya dayanıklılık sertifikasıydı ve G7'de IP68 olması çok iyi denk geldi. Hem yüksek seviye bir sertifika hem de ekstra olarak MIL-STD-810G var. Kağıt üzerinde güzel gözüküyor, umarım kullanıma da yansır. Zaten yıllardır kullandığım Spigen'den aldık kılıfı da, dayanıklılık konusunda kafamda bir soru kalmadı desem yeridir. Geri kalan özellikler de amiral gemisi seviyesi. Mate 20 Lite'dan zaten çok memnundu, bundan daha da memnun kalacak muhtemelen. Sadece pil konusu hakkında çok emin değilim ancak onu da zamanla göreceğiz.

   Öte yandan hiç LG kullanmamış birisi olarak (ne ladar çevremde kullananlar olsa da) markanın kötü şöhretini pek umursamadım. Diğer ablam G6 kullandı uzun süre. En sonunda WiFi yongası donanım olarak bozulunca Mate 20 Pro'ya upgrade ettik. WiFi'ın bozulması çok saçma gelse de zaten uzun süre kullanmıştı ve G6'yı aldığında telefon zaten 300 Euro falandı. Umarım G7'de daha da toparlanmıştır. Ülke şartları her anlamda yokuş aşağı kötüye gidiyor. Uzun süre Notebook ve telefon fiyatlarına bakmamıştım. Bir başka arkadaşım da Notebook tavsiyesi istedi ve onun üzerine biraz baktığımda kötü hissettim resmen. Umudum yok ama yine de daha güzel günler göreceğimi arzuluyorum. Bu iş böyle olmamalı.

  • Umut Koçak @umtk

   @dogan_mcan LG G7 bir arıza çıkarmazsa Mate 20 Lite sonrası çok iyi bir yükseltme olacaktır zaten o konuda şüphe duymaya gerek yok. 🙂

  • M.Can @dogan_mcan

   @umtk Çok sağ olun hocam 🙂

Aramızdaki iPad kullanıcılarına bir sorum olacak. Yaklaşık 6 aydır 9.7” iPad (6. Nesil) kullanıyorum. Ana kullanım amacım kalem ile Notability uygulamasında defter tutmak. Aynı zamanda PDF görüntüleme ve Safari ile internet kullanımı. Nedense son 1 aydır multi-tasking yönünde çok canımı sıkmaya başladı. Yalnızca Safari açık olmasına rağmen 3 sekmeden sonra sekme değiştirdiğimde sayfa en baştan yükleniyor. Zaman zaman YouTube açıkken çöküyor veya arkaplana aldığımda aslında kapanıyor. WhatsApp Web’i neredeyse kullanamıyorum, dosya vs. göndereceğim zaman bile kapanıyor bazen. Evet 2GB Ram olduğunun farkındayım ama arka planda zaten 5’ten fazla uygulama açmamışımdır bugüne kadar; ki eskiden bu kadar multi-task özürlü bir cihaz değildi. Bütün uygulamalar ve tablet güncel, önbellek silme gibi bir seçenek var mı bilmiyorum ama Safari internet geçmişini vs. temizlememe rağmen memnun değilim. Sizde de oluyor mu bu tür sıkıntılar son zamanlarda? Son çıkan güncellemeden sonra mı oldu acaba (13.3.1) ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Günaydın! Herkese mutlu ve sağlıklı bir yeni yılın yanı sıra; akıl, bilim ve mantık dolu nice yeni yıllar dilerim. Bu arada kendime biraz geç olsa da yılbaşı hediyesi aldım. Ben dahil birçok kişinin de merak ettiği bir üründü. Hem kullanmayı, hem de incelemesini yazmayı iple çekiyorum 🙂 #OrenzNero

Bu arada Nero dahil gelecek incelemelerin neler ve ne zaman olacağı hakkında bilgi edinmek isteyenler için aşağıda kronolojik sıra ile belirttim. Pek yakında olmasa da bu sene içinde hazır olmuş olacaklar. Bunlardan sonra ne gibi kalemleri veya içerikleri ne zaman ele alacağıma henüz karar verebilmiş değilim. Aklımda ufak tefek fikirler olsa da esasında zaman içinde belli olacak.

...
37) Apple Pencil (1. Nesil) ☑ https://teknoseyir.com/inceleme/apple-pencil-1-nesil

38) Lamy abc Dolma Kalem

39) Kaweco Sport Dolma Kalem ☑ https://teknoseyir.com/inceleme/kaweco-classic-sport-dolma-kalem

40) Lamy AL-star Dolma Kalem

41) Lamy Joy Dolma Kalem

42) Pentel Orenz Nero

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 19 / 59
 • Tahsin Taşdemir @tasooom28

  Merhabalar seni yeni keşfettim. Aslında üzüldüm ve bir yandan da sevindim. Çünkü benim gibi kalem "delileri"ni görünce mutlu oluyorum. 10 puan alan veya tavsiye ettiğin Veya f/p oranı en yüksek olan kalemlerin nelerdir?

  İncelemelerinde Pentel gg 500, zebra tect2way, tombow deep 2 kalemleri göremedim. Bu kalemler nasıl. Yakın zamanda ise scrikss pro s, pensan iq plus beyaz almayı düşünüyorum. Ne önerirsin?

  Elimde
  Pentel 500
  Zebra tect 2way
  Rotring tikky 2 beyaz
  Serve deep
  Tombow deep 2

  Kalemlerinden var. Scrikss pro s ile iq plus beyazı da alırsam on numara olacak. 🙂

  • M.Can @dogan_mcan

   Yorumunuz için teşekkürker. F/P ürünleri arasında Scrikks, Pensan ve Serve markalarını tercih etmenizi tavsiye etmem. Zebra ve Tombow'un daha kendini kanıtlamış ve marka olmuş modelleri daha tercih edilesi ürünler. Çok ucuz olsun diye yapılmış modellerin herhangi bir ucuz versatil kalemden pek farkı yok. Tikky 2 ise maalesef Rotring'e yakıştıramadığım kalemlerden birisi. 300, 500, 600 ve Rapid Pro dışında Rotring kalemlerini tavsiye etmiyorum. Malzeme kaliteleri, dayanıklıkları ve mekanizmaları her zaman iyi olmuyor.

   Graph Gear 500 yazdığınız kalemler arasında açık ara en iyisi. Kendisini yazı kalemi olarak da kullanabilirsiniz ancak asıl amacı tamamen grip üzerinde yoğunlaşan ağırlığı sayesinde çizim kalemi aslında. Yazı için Uni Kuru Toga (özellikle Alpha Gel modeli), Zebra DelGuard ve Tombow Mono Graph kalemlerini öneririm. Bonus olarak da Rotring 500, Staedtler 925-65 ve Pentel Graph 600'e göz atabilirsiniz.

  • Tahsin Taşdemir @tasooom28

   @dogan_mcan Zebre tect 2waydan memnunum aslında ama metal olanı bende olan plastik değil. Kuru Toga alpa gel de de o mekanizma var mı? Mono graphin da mekanizması çabuk bozuluyor diyorlar. Korkuyorum açıkçası. Delguardin ise plastik modelini kullanasim gelmiyor alacaksan metalini alacaksın.

  • M.Can @dogan_mcan

   @tasooom28 Kuru Toga’nın bütün modellerinde uç çevirme mekanizması mevcut. Mono Graph mekanizma olarak kaliteli ama shaker mekaniği uzun kullanımda sıkıntı çıkarabilir ancak. DelGuard Lx ve Er de pahalı kalemler değil, yine de standart DelGuard kötü hissiyatlı veya mekanizma olarak kısılmış bir kalem değil, rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Benim şahsi tercihim Alpha Gel Kuru Toga olur. Diğer kalemler de kaliteli olsa da inovatif ve ergonomik özelliklerin bir araya gelmiş olması Alpha Gel’i üstün kılıyor.

  • Tahsin Taşdemir @tasooom28

   @dogan_mcan yorumun üstüne alpha gel almaya karar verdim. Yanına da pentel smash. Alpha gel shaka diye bir model daha varmış. Shakada galiba shaker özelliği var. Yine de fark olur mu?

  • M.Can @dogan_mcan

   @tasooom28 Shaka’yı tavsiye etmem. İlk olarak Kuru Toga mekanizmasını kaybedip onun yerini tutamayacak shaker mekaniğini kazanıyorsunuz, ikinci olarak da tasarım ve ergonomi anlamında ciddi bir kayıp yaşıyorsunuz. Alpha Gel modelleri arasında da açık ara en iyi model Alpha Gel Kuru Toga.

 • Tahsin Taşdemir @tasooom28

  Bu arada pentel 600 ile 500 arasında çok fark yok diye almadım. Bir de ucu 500e göre daha az sağlammış.

  • M.Can @dogan_mcan

   G600’ü G1000’in metal grip versiyonu gibi düşünebilirsiniz. G1000’in gölgesinde kalan, benim de çok tercih etmeyeceğim bir model. Yine de bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Graph 1000 gelmiş geçmiş en iyi griplerden birisine sahip olsa da ağırlık, kalınlık ve uzunluğu çok değiştirmeden metal grip ile kullanmak isteyenler için G600 iyi bir tercih. Tamamen bir çizim veya yazı kalemi olma derdinde de değil. İki kullanım için de esnek bir tasarıma sahip olması da kendisine bir kullanım alanı yaratıyor. Metal uç ise Pentel kalemlerde dert edilecek bir unsur değil. Pentel mekanizma ve uç (nib) konusunda ciddi bir segmentasyona gitmez hiçbir zaman.

  • Tahsin Taşdemir @tasooom28

   @dogan_mcan g 1000i hiç denemedim. Ağırlık merkezinin 500de daha iyi olduğu denildi ve ağır olduğu için düşünce o plastik kısım kırılıyormus. Pentel 600 de 500un aynısı diye 500 aldım. Bir de ucu kaliteli dendi. Gerçekten kaliteli bir kalem. Sizin tavsiyeniz ile üni Kuru toga alacağım. Ama hangisini alsam yine kararsız kaldım.

  • M.Can @dogan_mcan

   @tasooom28 Graph 1000 benim için en iyi Pentel kalem olmakla birlikte, şu ana kadar kullandığım en iyi kalemlerden birisidir. Ancak Kuru Toga farklı bir kalem. Özellikle mekanik yönden yenilikçi olduğundan dolayı farklı bir kalem kullandığınız hissiyatını daha çok yaşatacaktır. Bu nedenle Kuru Toga’yı tercih edebilirsiniz. Diğer kalemlerin de bir yere kaybolduğu yok tabii. İleride de Graph 1000 tercihi yapabilirsiniz.

   Bu arada şu kalem şöyle kırılıyor, böyle bozuluyor tarzı yorumlara bel bağlamanızı hiç tavsiye etmem. Bir kalem düşünce kırılabilir, ucu yamulabilir veya hasar alabilir. Senelerdir Graph 1000 dahil birçok kalemi deneyimledim ancak en az yaşadığım şey yamulma ve kırılma gibi fiziksel hasarlar idi. Bir versatil kalem tercih edilirlen en önemli detay mekanizması ve bu mekanizmanın hangi materyalle üretildiği ve nasıl korunduğudur. Bundan sonra bakılacak özellik ise kişisel tercihlere hitap eder. Tasarım, üretim kalitesi ve süreci, kullanılan materyaller ve ergonomi gibi... Birçok kalemde göreceğiniz ABS plastik halihazırda en sağlam plastiklerden birisidir. Lamy, Staedtler ve Pentel de bu plastiği kullanan firmalardan birkaçı. Dayanıklı olduğu gibi hafifliğinden dolayı da tercih edilir. Graph 1000’in hafifliği ve grip hassasiyetinin en önemli sebeplerinden birisi de kullanılan bu plastiktir. Kısacası kalemlere karşı yazılan üstünkörü “kırılıyor, bükülüyor” tarzı yorumlara dikkat etmemenizi öneririm. Özellikle önerdiğim marka ve modellerin tasarım ve dayanıklılık konusundaki tecrübeleri neredeyse 100 yıl öncesine dayanmakta.

 • Yıldırım A. Dönmez @yildirim-a-donmez

  Merhaba, iyi günler. Bir öğrencinin günlük kullanımı için pentel graphgear 1000 mi, pentel graph1000 for pro mu daha uygun sizce?

  • M.Can @dogan_mcan

   Merhaba, Graph 1000 For Pro çok daha uygun bir kalem. Graph Gear serisi daha çizim ve sanat odaklı. Graph 1000 ise hafifliği bir kenara, rahat ve kalem ucuna yakın konumlandırılmış grip tasarımı ile daha iyi bir yazı kalemi. Hem günlük kullanıma, hem de çizim yapmaya çok uygun.

   Yine öğrenci odaklı bir kalem olarak Uni Alpha Gel Kuru Toga'ya da göz atmanızı öneririm. Onun da özelliği esnek kauçuk grip ve Kuru Toga mekanizması. Bu mekanizma ile kalemin ucu basınç ile kendi etrafında dönüyor ve aynı kalınlıkta kalıyor. Kuru Toga ailesinin en iyi kalemidir ayrıca Alpha Gel Kuru Toga.

  • Yıldırım A. Dönmez @yildirim-a-donmez

   @dogan_mcan Çok teşekkür ederim, sağ olun. Sizin öneriniz çok değerli benim için. Yorumlarınızı okudum ve size danışmak için siteye üye oldum. Tekrar teşekkür eder, iyi günler dilerim 🙂

  • M.Can @dogan_mcan

   @yildirim-a-donmez Rica ederim. Hayırlı olsun şimdiden, güle güle kullanın 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 23 / 117
  • M.Can @dogan_mcan

   Umarım çok kısıtlı miktarda gelmemiştir. Virüs nedeniyle zaten muhtemelen Japonya dışına çıkması gecikti. Aslında pazartesi veya salı vakit bulabilirsem M. Störtz'e gidip bir bakacağım, belki o da getirmiştir. Amazon'da da listelenmiş ancak fiyat veya kargo anlamında pek bir bilgi yok şimdilik. Bu gidişle muhtemelen alacağım bir tane ama kırmızının tasarımı çok iyi değil gibi. Kırmızı rengin üzerine bir de kırmızı yazı yazmak nereden akıllarına geldi bilmiyorum. Yazısı siyah veya 800+ gibi altın sarısı falan olsa daha güzel olurdu. Gözle görmeden karar veremeyeceğim ama mavisi daha iyi gibi sanki görsel tatmin açısından. Gidip kırtasiyede bulabilirsem ne âlâ 😀

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan Ben de dediğiniz gibi kırmızıyı pek beğenemedim. Başlarda hiç beğenmesem de yeşil renk olağanüstü güzel görünüyor. İlk yayınlanan görsellerde siyaha çok yakın görünüyordu, şu anki görsellerde muhteşem duruyor. Bir de bu aralar tükenmez ve dolma kalemlere ilgim çok arttı, alırsam tükenmez kalemini alırım büyük ihtimalle. Hem düşürüp ucunu yamultma korkum da olmaz. 😀

   İnşallah dediğiniz gibi çok düşük miktarlarda değillerdir. urunsec.com'daki 210 liralık fiyat gayet iyi, tükenirse üzülürüm.

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Evet yeşil de güzel görünüyor ama benim de merak ettiğim konu yeşil rengin ne kadar koyu olup olmadığı. Zannediyorum ki düşük ışıkta siyaha yakın olur ama iyi ışıklandırılmış bir ortamda güzel görünüyor.

   Tükenmez kalemleri Zebra Sarasa aldıktan beri pek sevemez oldum 😀 849 veya Spirit çok güzel kalemler ama jel kalemlerin yazı yazarken verdiği rahatlığı Ballpoint tükenmez kalemler veremiyor. Jel kalemlerin renkleri de çok canlı ve çeşitli. Genelde plastik gövde ve set halinde satıldığı ve ben de öyle aldığım için premium bir gel kaleme de sahip değilim açıkçası. Yine de yazı yazarkenki akıcılık konusunda jel tercih ediyorum uzun süredir. Pentel EnerGel Philography listemde. Aslında jel kalemlere bakış açıma çok uymuyor çünkü en az 10'lu renkli bir set olması daha iyi benim için, not almak için bire bir ve plastik gövdeden dolayı çok daha ucuz. 12'li Zebra Sarasa'yı 12 Euro'ya almıştım. Sarasa Grand alacak olsam tanesi 15 Euro olacak.

   Aslında Türkçe kategorilendirme anladığım kadarıyla tükenmez (ballpoint), roller (rollerball) ve jel (gel) kalem olarak üçe ayrılıyor. Diğer özel mürekkepli kalemleri ve dolma kalemleri saymazsak bu üçü birbirine yakın kalem çeşitleri. Ortak özellikleri de mürekkep tabii ki. Yalnızca kimyasal formülleri farklı. Üçünün de kullanım alanı farklı. JetPens'in bu konuda çok güzel bir rehberi var. Şahsen jel dışındaki mürekkepli kalemler hiç benim günlük kullanımıma uygun değil. Yine de jel kalem denildiğinde alınabilecek en premium kalem çok da matah bir şey değil. Neredeyse çıkan bütün dolma kalemlerin bir de tükenmez versiyonunun olduğunu düşünecek olursak tasarım konusunda ballpoint çok daha üstün. Kaweco Liliput'un tükenmez versiyonun olması ve Lamy 2000'in rollerball versiyonunun olması zaten her şeyi yeterince açıklıyor 😀 Az da olsa executive kısımda jel kalemlerin olması iyi bir şey.

   https://www.jetpens.com/blog/the-difference-between-ballpoint-gel-rollerball-pens/pt/167

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan Evet günlük kullanım için jel kalemler rakipsiz bence de. Birçok firma farklı sınıfta refill'ler ürettiği için gönül rahatlığıyla premium bir tükenmez alabilirsiniz aslında. Mesela Rotring 600 sanırım Parker G2 tipi refill kullanıyor. Bu refill çok yaygın ve Zebra'nın Sarasa'larda kullandığı emulsion mürekkebini kullandığı çok çok iyi refill'leri var. Bu açıdan bakınca aslında ballpoint olarak üretilen birçok kalemin mürekkep çeşitliliği açısından önü çok açık ve istediğiniz kullanım amacına uygun hale getirebilirsiniz.

   Mesela ben şu anda Çorum'dayım ve kayınbabamdan Sheaffer 440 ballpoint (versatil ve dolma kalem ile birlikte 3'lü set halinde), yine Sheaffer Sentinel ve 2 tane de Parker Jotter ballpoint çarptım. Trabzon'a dönüp bunlara jel refill'i takmak için sabırsızlanıyorum. 😀 Parker, Scrikss, Monteverde, Schmidt gibi firmalar harika refill'ler üretiyorlar.

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Parker Jotter güzel kalem iyi yapmışsınız 😀 Mürekkep konusunda evet çeşitlilik ve uyumluluk açısından tükenmezler gayet üstün ancak mürekkep kalitesi beni her zaman tatmin etmiyor. Şimdiye kadar kullandığım en iyi tükenmez refill Caran d'Ache Goliath oldu. Renk ve akıcılık konusunda çok hoşuma gidiyor. Yine de Sarasa gibi her gün kullanacağım bir kartuş değil. Bir ara Uni Jetstream de denemek istiyorum çok övülüyor.

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan Evet hem de bu Jotter'lar yeni CT'lerden değil, vintage olanlardan. 😀

   Aslında demek istediğim kalem tükenmez olsa da jel refill takabilirsiniz idi. Mesela 844 Euro G2 (bazen Euro refill diye de geçiyor) tipi refill kullanıyor, Schmidt'in bu tipteki jel refillerinden alıp takarsanız hem gövde hem de mürekkep olarak muhteşem bir kaleme dönüşür. Bu serbestlik gerçekten çok hoşuma gidiyor, o yüzden 600'ü (eğer alabilirsem tabi :D) ballpoint almak istiyorum.

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Evet gayet güzel fikir jel kalemi kaliteli bir gövde ile kullanmak. Kullanım alışkanlığına bağlı biraz da. Renk kodlaması denen şeyi kafaya takıyorum genelde. Kırmızı gövdesi olan bir kalemden mavi mürekkep çıkınca vs. çok hoşuma gitmiyor. Kalem gövdesiyle mürekkep rengini birbirine uyduracağım diye yola çıkınca yarısında geri dönüyorum çünkü gereksiz bir masraf 😀 Bir de jel kalemleri set olarak kullanmak işime geliyor, gövdeleri çok kalın vs. olmuyor ve hafif oluyorlar. Bu nedenle taşıması daha rahat oluyor. UM-151, Sarasa veya Energel kartuşunu zahmetsiz bir şekilde elimdeki bir tükenmeze veya uyumlu (varsa) bir kaleme takabilirsem güzel olur ama bunca zaman sonra metal gövdeli falan bir kalemde gel kartuş kullanmak da çok rahat alışabileceğim bir durum değil. Tükenmezleri hep vitrin veya imza kalemi olarak kullandım, bu alışkanlığımı içine gel kartuşu koyarak değiştirebilir miyim emin değilim 😀

  • M.Can @dogan_mcan

   Bence böyle bir dönemde bu fiyat bayağı iyi. Türkiye'de olsam kesinlikle alırdım ama bu sene gelemiyorum. Amazon'da 30 Eurodan fazla, eBay'de de en düşük fiyat 50 USD. Henüz buradaki tek kalemciye gidip sormadım ama herhalde online dışında bulamam. Şimdi kendime yeni kulaklık aldım o yüzden çok zorlamak istemiyorum 😀 Gelecek ay gibi M.Störtz'e gidip soracağım var mı yok mu diye. Kırtasiyede bulamazsam bir tane dolma kalem alacağım. Dolma kalemlerde parmağıma neden sürekli mürekkep bulaştığını çözemedim. Dikkatsizlikten mi yoksa başka bir şeyden mi emin olamadığım için Kaweco Sport incelemesinde belirtmedim. Pelikan veya Pilot'tan bir kalem alıp karşılaştırmak istiyorum. O zamana kadar da Lamy al-star ile denemeler yapacağım. Lamy abc'yi de kullanmak istiyorum ama tasarımı ne kadar çok tatlı olsa da pek ciddiye alamıyorum. Sonuçta çocuklar için üretilmiş olduğunu anlamak zor değil. Lamy Joy'a da elimi sürmedim çünkü ucu italik ve kaligrafi kalemi. Hediye olduğu için kendim seçip almamıştım. Sanırım gelecek iki inceleme al-star ve orenz olacak. Joy ve abc'yi pek kullanasım gelmiyor açıkçası. Fiyat umurumda olmasa Rotring 600 kırmızıdan önce şunu alırdım sanırım:

   https://www.ebay.com/itm/Rotring-600-silver-Old-Style-Fountain-Pen-BB-made-in-Germany-new-old-stock/174326308027?hash=item2896a85cbb:g:gasAAOSwYA5eNBxV

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan Ohhyyşş, 600 dolma kalem olağanüstüymüş. Rollerball modeline zaten aşıktım, buna da aşık oldum.

   Ben de son zamanlarda dolma kalemlere, özellikle de saydam (demonstrator) modellere çok yükselmeye başladım. Geçen ay 2 tane Preppy aldım alışmak için. Eyedropper'a çevirdim falan, çok keyifli işler. 😀

   Pelikan ve Pilot dolma kalem işinde zaten rüşdünü ispatlamış markalar. Pelikan'ın M serisi kalemleri, Pilot'un Metropolitan, Vanishing Point ve bence dünyanın en güzel dolma kalemlerinden oluşan Namiki serisi kalemleri zaten efsaneler. Lamy ise nib konusunda çok çok başarılı gerçekten. Vista dolma kalemleri 200 lira altına bulunabiliyor, çok istiyorum almayı. Ama şu an param olsa alacağım tek bir dolma kalem var o da Twsbi Diamond 580. Sanki benim için üretilmiş gibi, muhteşem bir şey 😀

   Rotring 600 limited edition fiyatlarının cidden ülkemizde bu düzeye ineceğine hiç ihtimal vermiyordum. Kaçırılmayacak fiyatlar ama benim için çok yanlış bir zamanda geldiler. Maalesef ancak uzaktan bakabiliyorum.

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Maalesef Rotring ve Lamy gibi firmaların bazı kalemlerini neden üretmeyi bıraktığını anlamıyorum. Desteğini mi vermek istemiyorlar yoksa rollerball ve dolma kalemlerde kâr edemiyorlar mı anlamadım. Sonuçta belli bir fiyatın üzerine çıktıktan sonra Pelikan, Kaweco, Mont Blanc, TWSBI gibi firmalar varken Rotring dolma kalemin prestiji düşük kalıyor da alınmıyor mu anlamıyorum.

   Eyedropper yapmayı henüz denemedim ama küçük ve şeffaf olmasından dolayı Kaweco Sport'a yapmayı düşünüyorum. Siz memnun kaldınız mı? Sanki yine her tarafına mürekkep bulaştıracakmışım gibi bir hissiyata kapılıyorum.

   Mümkünse 50 Euro altında bir şey almayı düşünüyorum. Pilot daha fazla seçeneğe sahip ama Pelikan'ı çok beğensemde biraz pahalı kalıyor. Sanırım Metropolitan veya Prera arasında bir seçim yapacağım.

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan Evet böyle firmalar üretimi bıraktığı zaman meydan Ebay fırsatçılarına kalıyor. Rotring şu anda 600 serisini sadece ballpoint ve mekanik kurşun kaleme indirgemiş durumda maalesef. Halbuki diğer seçeneklerin de inanılmaz popüler olacağına eminim.

   Eyedropper yapmaktan hem çok keyif aldım hem de çok memnun kaldım. Özellikle Platinum özelinde konuşacak olursak ben içinde gelen kartuşun mürekkebini pek beğenmedim. Medium ve üstü kalınlıklarda çok soluklaşıyor. Renk doygunluğu da hoşuma gitmedi. Preppy'nin sadece Platinum kartuşlarla uyumlu olması (diğer Platinum kalemler de böyle) eyedropper yapmak için bir başka büyük nedendi. Eyedropper yaptığınızda önünüze müthiş bir seçenek denizi açılıyor. Tüm markaların mürekkeplerini kullanma şansınız oluyor. Mürekkep sızma konusuna gelirsek, uygun bir o-ring kullanırsanız hiç korkmanıza gerek yok. Hatta benim elimde biraz büyükçe bir o-ring vardı ama sorunsuz işimi gördü. İsterseniz vazelin veya silikon gress ile thread'leri biraz kaplayabilirsiniz ekstra bir önlem olarak ama bence ona bile gerek yok. O-ring'leri yaptığım yüksek basınçlı deneylerde de hep kullandığım için ne kadar sağlam ve güvenilir olduklarını biliyorum dolayısıyla endişlenmenize gerek yok. Hele Kaweco Sport'ta muhteşem olacağına eminim. Ama Al modellerinden olmasın çünkü mürekkep metal aksamları aşındırıyor.

   50 Euro altında ben olsam tartışmaşız Twsbi Eco veya Diamond 580 alırdım ama Metropolitan da kesinlikle üzmeyecek bir kalem. Prera'yı şahsen tip olarak Metropolitan'dan daha çok beğeniyorum ama aralarındaki fiyat farkını tam bilemediğim için bir şey diyemiyorum.

  • Raistlin @raist

   Ben muhabbeti kaçırmışım ya bildiğim kalemleri yorumlayayım bu dediklerinizden. Eyedropper çok keyifli ben o kawecoyu eyedropper olarak kullandım ama hiç okula götürmeye cesaret edemedim mesela masanın üstünde duruyordu sadece. Silikon, o ring vs ile kapatınca gövdedeki vidadan sızmıyor ama çantada vs sallanınca damaktan sızar diye tedirgin olmuştum. Mürekkebin akışı da dengesizleşmişti özellikle mürekkep azalıp içindeki hava arttıkça oluyor bu. Bir de o kadar çok mürekkep oluyor ki içinde bir dökülse çantaya bir yere facia resmen. Çok mürekkep olduğu için baya baya bitmiyor bir de, aslında iyi bir şey ama bitmemesi canımı sıktı bir süre sonra. Fazla bir şey yazmıyorum uç da ef zaten renk değiştirmeye hasret kalıyor insan.

   Prera kullanmadım ama metropolitan kullandım bir süre. Ucu lamy ve kaweco çelik uçlardan daha iyiydi ama bir süre sonra sallanınca mürekkep kaçırmaya başladı ucundan. Özellikle dik dursun diye dikkat etmediysen çantada taşıdıktan sonra kapağı açınca illaki kapağın içine, tutulan kısıma mürekkep bulaşmış oluyordu. Başta böyle değildi ve düşürmedim de diye hatırlıyorum ama sorun bende mi anlamadım.Bu sorunu yaşayan başkalarını da gördüm araştırınca haberiniz olsun.

   Lamy için genellikle uçlar aynı zaten tasarıma kalıyor iş. Safari ve türevleri olan tasarımı hiç beğenenmiyorum ben çok kaba geliyor. İlk dolma kalemim CP1' di hala daha en sevdiğim günlük kullandığım da o. Çok şık sade bir tasarımı var bir de ince kalem seviyorum genelikle.
   Kaligrafi ucu diye geçse de lamy 1.1 günlük olarak rahatlıkla kullanılıyor yazıya bir karakter katıyor. Ef kullanmaya çok alıştım bana biraz kalın geliyor sadece, m uç kullanan için bu da sorun olmaz.

   580 olmasa da Twsbi eco kullanmıştım giriş seviyesinde çok güzel diyecektim ama 300 lira olduğunu gördüm çok pahalı olmuş fiyatları. Vac 700 de kullandım 3 4 yıl olmuştur fiyatlar çılgın değilken almıştım ve parasını sonuna kadar haketti şuana kadar. Eyedropper deneyimini güvenli olarak yaşatıyor resmen. Uzun zamandır ablama vermiştim o kullanıyor sürekli yanında taşıyor defalarca uçakta taşıdı hiçbir sorun yaşamadı. Uç olarak olmasa da fonksiyon olarak görece ucuza pilot custom 823 alternatifi.

   Ele bulaşma kısmı kaleme ve tutuş pozisyonuna bağlı. Kalemi uca çok yakın tutuyorum Lamy cp1 ile ele bulaşma problemini çok sık yaşadım, artık özellikle dikkat ediyorum ama mesela mürekkep bile etkiliyor özellikle sailor bir mürekkebim var bunu koyarsam kesinlikle elime bulaşıyor. Zaten biraz zor kuruyan hemen bulaşan nazlı bir mürekkep bir de buharlaşarak mı oluyor nasıl oluyorsa sabit dursa bile kalem grip kısmının en ucuna mürekkep geliyor. Diğer kalemlerde ise bulaşma problemi yaşamadım. Genellikle kalemlerin grip kısmı uca doğru kavisleniyor eliniz uç kısmına çok yaklaşmıyor cp1'de ve bazı kalemlerde burası düz ve kalemi uca yakın tutunca problem oluyor.
   Örnek:

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo @raist Çok sağ olun hem eyedropper hem de mürekkep ve uç konusunda çok bilgilendirici olmuş yorumlarınız. Eyedropper yaptığım zaman ben de kalemi çantaya atacak cesareti bulamam açıkçası. Daha doğrusu dolma kalemleri odamda masada onlar için koymuş olduğum kalemlikte tutuyorum. Ancak seyahat ettiğim bir iki zaman dışında çok çantama atmadım. Önerdiğiniz kalemlere birer birer bakacağım çok teşekkürler. Gelecek ay yeni bir dolma kalem ve belki de bir mürekkep almayı düşünüyorum, tavsiyeleriniz yardımcı olacaktır.

   Kaligrafi ucu bana biraz keskin bir hissiyat verdi. Lamy'den başka uç alıp değiştirme seçeneğim var ama Joy'un genel tasarımı da çok kaligrafi uyumlu olduğu için ve hediye kalem diye onu ayrı bir şekilde değerlendireceğim.

   Sanırım versatil kalem alışkanlığımdan dolayı ister istemez kalemi çok uca yakın tutuyorum bazen. AL-star'ı da bir süre denemek istememin sebebi de bu olsa gerek. Onda da kalem ucuyla gövde ayrı bir şekilde duruyor.

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @raist Eyedropper kalemlerde haznenin en az 3'te 1'i kadar mürekkep olmalı diyorlar, aksi takdirde dediğin gibi özellikle sıcak havalarda genleşen hava mürekkebi dışarı itiyor ve sızdırıyor. Preppy'yi 1 aydan fazladır böyle kullanıyorum, henüz bir sorun yaşamadım o yüzden saydığın kalemlerde bu problemin olmasına çok şaşırdım çünkü hepsi iyi markaların iyi kalemleri. Çok dikkat etmek lazım, mürekkebin çantaya ve içindekilere sızması tam bir kabus senaryosu.

   @dogan_mcan Şimdiden yeni kalemin hayırlı olsun, umarım her ne alırsan memnun kalırsın. İncelemelerini de bekliyorum sabırsızlıkla. 👍

 • M.Can @dogan_mcan

  @vitalyscherbo Bugün kırtasiyeye gittim ve Rotring 600'ün üç yeni rengine de bakabildim. Fiyat biraz tuzluydu (37 Euro). Versatilde sadece kırmızı 0.7 vardı, yeşil ve mavi tükenmezdi. Sordum gelecek aya 0.5 modeli gelecekmiş. Dolma kalemlerde de Japon modeller çok azdı sadece Pilot Capless vardı. TWSBI falan hak getire zaten. Varsa yoksa Kaweco Lamy. Rotring 600 online olarak da benzer fiyatlarda olduğu için gelecek ay kırtasiyeden 0.5 mavi veya kırmızı almayı düşünüyorum. Dolma kalemi de artık online olarak halledeceğim.

  • Oğuz @vitalyscherbo

   Türkiye'deki online mağazalarda da 600 çeşitleri azalıyor gibi geldi. Benim tükenmezlerde gözüm vardı ama azalmışlar ve fiyatları artmış. 0.5 versatiller en ucuzu, 0.7'ler daha pahalı.

   Dolma kalem olarak en rahat bulunabilen markalar Lamy ve Kaweco zaten, o bakımdan şanssızlık olmuş sizin için ama dediğiniz gibi online alabilirsiniz. Hem amazon gibi bir şansınız da var ki çok iyi fırsatlar oluyor. Bakalım dolma kalem olarak ne alacaksınız merak ediyorum. 😄

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Ben de merak etmiyor değilim henüz karar veremedim 😄 Aslında bir çılgınlık yapıp Capless alacaktım ama kendimi frenledim. Zaten yeni telefon aldım, bir de üstüne ek masraf çıkarmayayım dedim.

 • Oğuz @vitalyscherbo

  @dogan_mcan Arkadaşım haftaya Amerika'dan dönüyor, bu fırsatı değerlendireyim dedim. 😄

  • M.Can @dogan_mcan

   Hayırlı olsun hocam güzel değerlendirmişsiniz 😀 Lihit Lab'ı uzun süredir kullanıyorum gerçekten çok dayanıklı ve hoş bir kalemlik. Ekstra haznesi olması da güzel olmuş.

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan Teşekkür ederim. Yanımda 3 tane kalemlikle gezdiğim için büyüğünden alayım dedim ama umarım pişman olmam, baya kalın çünkü. 😄

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Bende tek fermuarlı olanı var. İki bölmeli haznesi bayağı geniş ve taşıması kolay. Triple Zipper biraz daha kalındır ama taşımada problem olmaz bence. Lihit Lab ürünleri internete koyulan görsellerden daha kibar oluyor genelde. Özellikle kalemliğin kendisi hafif oluyor, o yönden çok beğeniyorum.

Merhaba, 1 seneyi aşkın süredir kullandığım SteelSeries Rival 600 faremin tekerleği düzgün çalışmadığı ve sağ kısmındaki kauçuğun oynaması sebebiyle Amazon´dan aldığım destek sonrası iade ettim. Aynı farenin yenisini göndermeyi de teklif ettiler ancak muhtemelen aynı sorunları yaşayacağımı düşündüğüm için iade yöntemini değerlendirdim. Şu sıralar yeni bir fare arayışındayım.

Kablosuz oyun farelerine tekrar göz gezdirdim ancak Logitech G903 haricinde pil süreleri benim istediğim sürede değil. Razer Mamba ve Logitech G502 yaklaşık 50 saat pil süreleri sunuyorlar ancak uzun kullanım sonrasında ne kadar rahat olacağını kestiremiyorum. Bu nedenle tekrar kablolu farelere de gözümü diktim.

Benim için önemli olan geniş ve uzun olması. G903, Mamba ve G502 tatmin edici düzeylerdeydi rahatlık bakımından. Bir de Razer Viper´ı çok merak ediyorum ama mağazada yoktu ve deneme fırsatı bulamadım. Optical Switch, Mechanical Switch ve Omron Switch arasındaki farklar arasında kafam karıştı daha çok. Uzun kullanımda çift tıklama sorununa veya tekerleğin çalışmaması gibi sorunlara karşı en dayanıklı çözüm hangisidir? Birçok fare denedim mağazada ama hiçbirinde Rival 600´ün tuşlara tıklarkenki tokluk hissini bulamadım. Sanırım Omron bulunan fareler daha zayıf tıklama geribildirimine sahip lakin bu hep böyle midir emin değilim. Razer Viper´ın kendi “switch”lerine sahip olması ilgimi çekti ama bir türlü deneyemedim. Sizin tavsiyeleriniz nedir switch, sensor vb. teknik konularda?

#GamingMouse #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 19 / 21
 • Mustafa Sakallı @swish41

  Razer Viper hafiflik furyasının meyvesi. Rival 600'de, G502'de görece ağır fareler, eğer böyle bir beklentiniz varsa Viper üzebilir.

 • Cemre Bayrak @flagbearer

  g903 paranın alabileceği en iyi fare . yada razer mamba+ kablosuz şarjlı pad alabilirsin .g903 ünde pad i var.fiyat performans ürünü arıyorsanız bloody serisine bakın .

 • Orçun @orcnd

  logitech de sanki kalite düştü gibi. g300s almıştım 1.5 senede sol tuşu bozuldu. switch değiştirdim mecburen. önceki kullandığım microsoft sidewinder x3 fare hala sorunsuz çalışıyor. hatta ondan da önce kullandığım logitech mediaplay faremin alıcısını kaybetmedem çalışıyordu.

  bana şahsen Glorious Model O güzel geliyor. şu an ihtiyacım olsa düşünebilirdim.

  kablosuzdaki pil süresi uzun olursa fare ağır oluyor. kablosuz şarj mousepadleri bu sorunu ne derece çözüyor araştırmak lazım. en tepe ürünlerde gecikme diye bir sorun neredeyse kalmadı ama ağırlık ve pil süresi dengesi hala bir sorun.

  • M.Can @dogan_mcan

   Ben de seçimimi Razer Viper'dan yana kullandım. G903 Hero Lightspeed ile bence ağırlık ve pil olayını çok güzel çözdü ama Logitech'in Omron Switch kullanmasından dolayı bir süre sonra çift tıklama sorunu oluyor(muş). Benzer durumu Razer Ouroboros ile yaşamıştım. Sanırım o da omron kullanıyordu. Glorious Model O da omron kullanıyor. Sensörünü ve tasarımını da beğenmedim. Gerçi ölçüleri fena durmuyordu ama bildiğim markadan bir ürün almak istiyorum.

   Viper'ı teknik anlamda beğeneceğimden şüphem yok ama Rival 600'e göre küçük olmasından dolayı elim rahat etmeyebilir. 600'deki mekanik switch kullanımı çok hoşuma gitmişti, bu nedenle başka fare kullanırken aradaki geribildirim farkını çok net anlayabiliyorum. Çok dramatik bir fark değil ama monitördeki 60-120Hz farkı gibi. Bir de tabii diğer switchlere göre daha dayanıklı olduğu belirtiliyor. Haftaya ulaşacak. Genişlik ve yükseklik bakımından beğenmeme ihtimalim var. Neyse ki iade opsiyonu da var.

   https://www.reddit.com/r/MouseReview/comments/cvepk3/goodbye_double_clicking_gpw_hello_razer_viper/

 • M.Can @dogan_mcan

  Güncelleme: Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler. Perşembe günü satın aldığım Razer Viper bugün elime ulaştı. Kısa bir şekilde ilk günkü deneyimlerimi aktarayım:

  Elime iyi bir şekilde oturmayacağını düşünüyordum ancak şaşırtıcı derecede memnun kaldım ergonomi konusunda. Ambidextrous denilen simetrik tasarımı ve yanlardaki kauçuklar çok hoşuma gitti. Serçe parmağımın zemine değmemesine dikkat etmeme gerek kalmadı. Sanırım genişlik ve uzunluk ne kadar değişse de yükseklik daha önemli farelerde. Rival 600 rahatlığını net bir şekilde yakaladım Viper'da da.

  Bilgisayara takar takmaz sürücülerini yükledi ve otomatik olarak Razer Synapse yazılımınının kuruluşunu açtı. Ouroboros kullandığım zamanki Synapse'a göre çok daha iyi görünüyor. Çok fazla kurcalamadım ama zaten yalın bir arayüzü var, karışık değil. Yazılımın hoşuma giden kısmı yüzey kalibrasyonu oldu. Hâlihazırda Razer fare altlıkları için ön ayarlar var. Ben Roccat Sense kullanıyorum. Bunun için yeni yüzey oluşturup farenin kullanıldığı altlığa göre yeni kalibrasyon ayarları da yapılıyor. Varsayılan ayarlarda da pek bir fark göremedim. Daha çok farklı masalarda, yüzeylerde vs. kullanmak istersem bu ayarı kullanacağımı düşünüyorum, yine de gerekli bir özellik kesinlikle. Rival 600 ile orta tuş ile kalibrasyon yapılıyordu ancak farklı yüzeylere ön ayar atanamıyordu, bence bu şekilde daha kullanışlı olmuş.

  DPI ayarının tuşunun farenin altında olması yerine üst orta kısmında olmasını tercih ederdim ama ne kadar kullanışlı olduğunu veya olmadığını kullandıkça anlarım herhalde. G903 gibi Hem solaklar hem de sağlaklar için uygun olması için sağda ve solda ikişer adet ek tuşlar var. Şimdilik varsayılan ayarlarda tarayıcıda vs. ileri-geri olarak kullanıyorum ama bir tarafına DPI değişim ayarını atayacağım muhtemelen. Makro vs. kullanmadığım için çok fazla bir ayar bilmiyorum zaten.

  Tuşlar ve geribildirimlerinden de memnun kaldım. Sol ve sağ tık istediğim toklukta. Tekerlek ise çok ses çıkarmıyor, yumuşak bir basışı var. Özellikle tekerlek konusunda Rival 600'den daha iyi olduğunu söyleyebilirim. "Optical Switch"lerin ne kadar dayanıklı olduğunu ve çift tıklamaya karşı ne kadar dayanıklı olduğunu öğrenmek ancak zamana bağlı. Hissiyatı güzel ama dayanıklılığı da umarım söylendiği kadar iyidir: https://www.razer.com/eu-en/razer-optical-mouse-switch

  Aslında kablosuz versiyonunu almak istiyordum ancak arada 100 Euro fark var. Kablosuz Viper Ultimate 20.000 DPI ve 70 saat pil ömrüyle daha iyi teknik özelliklere sahip ama bana pahalı geldi.

  Son olarak tekrar tasarım konusunda dikkatimi çeken şeylerden birisi ışıklandırma oldu. Yalnızca farenin üstündeki Razer simgesi RGB aydınlatmaya sahip. Geri kalan kısımda böyle bir şey yok. Kapatılabilmesinden öte ışık konusunda da varsa bile olabildiğince sade olmasından yanayım. Aydınlatma konusunda da üsturuplu bir iş çıkarılmış. Kablo Rival 600 gibi çıkarılabilir olsaydı daha iyi olurdu bence. Kablonun kendisi oldukça kaliteli, kabloyu toparlamak için de plastik kemer konulmuş lastik falan koymak yerine. Kablonun kalitesini ve fareyi kullanırken kendini hissettirmemesini beğendim ama bence çıkarılabilir olmalıydı. İlk günden çok da fazla gözüme takılan bir tarafı olmadı. Kısacası rahatlık anlamında bu kadar beğeneceğimi düşünmüyordum, en beğendiğim kısım kesinlike ergonomi. Diğer teknik özellikler ise bekleneni veriyor.

  • Umut Can Kalay @umutcankalay25

   Merhabalar. Ürünün uzun zaman sonunda sağ click tuşunda herhangi bir sıkıntı oldu mu? İnternette araştırırken bu sorunla karşılaştım.

  • M.Can @dogan_mcan

   @umutcankalay25 Merhabalar. Bu konuda maalesef bir bilgim yok zira Viper'ı çok sevmeme rağmen birkaç hafta içinde iade edip Logitech G603 aldım. Sebebi ise kablolu fare kullanmak istemiyordum ve kablosuz olunca da zırt pırt şarja takmak da istemiyorum.

   Viper'da click sıkıntısı olması çok mümkün değil çünkü optik/mekanik switch kullanıyor. Öte yandan G603 gibi Omron switch kullanan farelerin bozulma ihtimalleri daha yüksek. 6 aydır G603 kullanıyorum ve sıkıntı yaşamadım, Viper ile de kuvvetle muhtemel yaşamazdım.