Dr X'in güzel yayınları vardı bir ara hâlâ yayın yapmıyor mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kablonette 10₺ fark vererek 00.00-09.00 arası kota saymasın diyebiliyoruz, sonuç bu 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Eski bir oyun incelemesi vardı Murat Abi ve Hamdi Abi birlikte bir uzay gemisini idare ediyorlardı ps4te hangi oyun olduğunu hatırlayan var mı? @gamsizm

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

Sanırım bir açık keşfettim; steamden bir oyun alıp kartlarını düşürdükten sonra iade ederseniz hem oyuna para harcamamış oluyorsunuz hem de kartları satabiliyorsunuz. Karın doyurmaz ama açık açıktır 😀
Düzenleme: Bir de geçen sene bir oyunu aldıktan yaklaşık 20 gün sonra yükleyip beğenmedim iade etmeyi denedim kabul ettiler, adamlar iade konusunda çok geniş 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba, bugün Dr. Ali Timuçin Bey'le apiterapi hakkında konuşma fırsatım oldu. (Apiterapiyi arı ve ürünlerini kullanarak yapılan geleneksel tıbbın kanıta dayalı şekli diye özetleyebiliriz. Bu alanda araştırmalar yapıyor. Çok esprili biri, kendisi ayrıca Dünya Apiterapi Derneği başkanı olmuş.) Aklıma takılan şeyleri sordum notlarımı madde madde yazacağım.
-Etrafta bir sürü bal satılıyor doğal balı nasıl tespit edebiliriz? Bal, arı sütü vb ürünlerin doğalını tespit etmenin en doğru yolu laboratuvar testleri yapmak. Tada bakmak veya şekerlenen bal kesin doğaldır gibi bir şey söylemek zor.
-Piyasadaki balın ne kadarı doğal? Balparmağın avrupa çapında en iyi laboratuvarı var oraya gönderilen Türkiye çapındaki bal örneklerinin yaklaşık %50si kabul edilmiyor. Oran en az %50 çünkü oraya sahte balını tespit edileceğini tahmin edip göndermeyen kişiler de vardır.
-Sahte bal sağlığa zararlı mı? Şekerden yapılan balın normal insanlara pek zararı yok aslında asıl sorun polenden bala geçen tarım ilaçları.
-Sizin tavsiye edeceğiniz firma var mı dedim biraz duraksadı isim vermekten çekindi sonuçta şuan iyi olan firma sonradan sapıtabilir, söyledikleri reklam olarak algılanabilir; en iyisi balını kendin yap veya tanıdığın birinden al yoksa büyük üreticilerden en iyisi balparmak. Diğer ürünler için de beeo iyidir.
-Propolis arının kovanı için kullandığı sıva malzemesi, bunu reçineden de yapabilir asfalttan da önemli olan doğalı bulabilmek.
-Balla ilgili bilimsel çalışma yapmak çok zor bunun bazı sebepleri; evrensel bir bal yok, her birinin içeriği farklı arının kullandığı polen türüne göre, bundan dolayı çalışmalar tekrar edilemiyor. Sponsor bulmak zor onlarca etken madde hangisinin asıl işi yaptığını tespit etmek çok zor haliyle ekonomik olarak kâra çevirmek zor olan bu çalışmalar desteklenmiyor.
-Süzme bal, petek balı hangisini tercih etmek lazım? Bal santrifüje edilerek petekten ayrılıyor bu sırada bazı yararlı gazların çözünerek kaybolduğunu söyleyenler var. Kesin değil.
-Bal kansere iyi geliyor mu 😀 ? Tedavi edici olduğuna dair kanıt yok ama koruyucu olduğu net bir bilgi. Yani kanser olan biri bal yesin demek şimdilik çok doğru değil, ama kanser olma ihtimalini azaltmak için bal yemek faydalı. Burada da asıl soru hangi etken madde hangi kansere iyi geliyor, hangi çiçekten yapılan bal hangi kanserden daha çok koruyor? Bunu bulmak sorun.
-Çam balının %90ı Türkiye'de üretiliyormuş, çam balının diğer ballarda olmayan faydasını bulabilirsek ülkemiz için çok faydalı bir ekonomik iş olur.

Son olarak Romanya'da bir konferansta söylenen cümleyi söyledi. "Balı Dünya'da sadece 2 canlı yapar 1-Arı 2-Türkler." Maalesef arısız üretilen ballara ithafen söylenmiş. Bir de aşağıda kısa bir belgeselimsi bir video var kendisi de röportaj veriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=DJWPb1BrQKg

BeğenFavori PaylaşYorum yap

AliExpress'ten alışveriş yapacağım ama aklımda gümrük ile ilgili bir soru var; verdiğim toplam sipariş 25.87$ az farkla gümrüğe takılır, kargo firmaları farklı ayrı ayrı gelirse takılmaz gibi duruyor. Burada sistem nasıl işliyor bilen var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows 10da varsayılan uygulamayı değiştiremiyorum bir problem var. mkv uzantılı dosyaları mpc-hc ile açmak istiyorum ama sistem ayarlarından özel olarak yapsam da sağ tıklayıp birlikte aç diyerek yapsam da varsayılan program olmuyor. Programı kaldırıp tekrar kurdum bir şey değişmedi. Sıkıntı ne olabilir sizce?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

YouTube'da normalde video arasında 5-10sn. reklam çıkar bu aralar Trendyol reklamları arasında 5-10sn video izleyebiliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 12

Youtube'da video sonunda çıkan video önerilerini kapatmanın bir yolu vardı adblock'a bir şeyler ekleyerek o link siteden silinmiş sanırım ne olduğunu bilen var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kablonetten internet bağlattık ama modemin kapsama alanı az geldi, eski modemi ethernetten felan bağlayıp menzil genişletici router olarak kullanabilir miyim? Eski modemin modeli;TP-link td-w9970v3

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5
 • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

  Evet yapailirsiniz ama biraz tecrube ve bilgi gerektiriyor. Hele ki cihazin dogrudan elle secilebilecek bir acces point modu yoksa biraz ugrasmak gerekiyor. Ben de bu sekil de evde 2 farkli router kullaniyorum. Atil durumda olan adsl routerimi acces point ve kablolu router olarak degerlendirdim ama yapmakicin iyi ugrasmistim. Pc basinda olsaydim daha ne yardimci olmaya calisirdim ama youtube uzerinden bir kac video izleyerek yapabilirsiniz.

 • Eren @eren-gms

  2.Modeme kablo çekiyorsun, 1.modemin IP adresi 192.168..1.1 gibi bişeyse 2.modemde 192.168.1.2 gibi bişey yapıyorsun, Dhcp sunucusunu kapatıyorsun, 2.modeme de wifi şifresi vs koyup bitiriyorsun. İlkel yöntemler bu şekilde.

 • ad33p @ad33p

  Şunu takip edip yapabilirsiniz. Eğer firmware vs dolayısıyla arayüz değiştiyse. Köprü Modu/Bridge mode kısmını bulup, onu aktif edin ve ethernet ile kablo modeme bağlayın.
  https://www.zorluteknoloji.com/tplink-td-w9970-access-point-ayarlari/

 • ARMv7 @armv7

  Arayüzünden wan ayarlarından önce köprü moduna alıyorsun modemi, sonra lan ayarlarından wifi adı ve şifre belirliyorsun eğer aynı kalsın istiyorsan ona bile gerek yok ardından yine lan ayarlarından ip sunucu yani dhcp yi de varsa köprü moduna yok sa kapalı moda alıyorsun kaydediyorsun sonra modedin lan 1 portuna diğer modemden gelen cat kabloyu takıyorsun. modemi kapatıp açıyorsun istediğin şeyi elde ediyorsun.