Selamlar, amd 3600XT kullanıcısı olarak stok soğutucusundan hiç memnun olmadığım için noctua NH-D15 soğutucusunu aldım. İkisini basitçe karşılaştırıp sonuçları sizinle paylaşmak istedim. 4 farklı koşulda sonuçlara bakalım. Testler sırasında cinebench R20 kullandım. Her testi birkaç kez yaptım. HWMonitor ile değerlere baktım.

1-Çoklu çekirdek testi.
Stok soğutucuyla; işlemci çekirdekleri 4017mhze kadar çıktı. Max sıcaklık 85 derece oldu. Cinebenchte 3600 puan aldı (işlemci ismi buradan geliyor herhalde 🙂 ) Fan sesi belirgindi.
Noctuyla; işlemci çekirdekleri 4200mhze kadar çıktı. Max sıcaklık 75 derece oldu. Cinebenchte 3730 puan aldı. Kasa fanlarına ek fan sesi oluşmadı.

2-Tekli çekirdek testi.
Stok soğutucuyla; 4300mhz boost frekans. Max sıcaklık 77. Cinebench sonucu 505. Ses belirgin.
Noctua; 4491mhz boost frekans. Max sıcaklık 65. Cinebench sonucu 520. Ek ses yok.

3-Sistem boştayken.
Stok soğutucuyla; sıcaklık 50-60 derece. Sıcaklık 60 olduğu an fan sesi duyuluyor.
Noctua; 40-50 derece. Ek fan sesi yoktu.

4-Kasa içinde başka ısı üreten bileşen de olsun dedim ve MFS2020 çalıştırdım. Bundan önceki testlerde ısı üreten tek bileşen işlemciydi, ekran kartı tam yük altında olursa sonuç ne olur diye bakmak da lazım sonuçta gerçek hayata daha yakın bir senaryo. Bu test için tam olarak eşit koşulları sağlayamadığından sadece sıcaklık ve sesten bahsedeyim, fps veya boost hızını karşılaştırmak doğru olmaz. Stok soğutucuyla max işlemci sıcaklığı 93 oldu. (Fanlar coşuyordu) Noctuayla max işlemci sıcaklığı 73 oldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar ufak bir problem var bu işlemci buradan çıkmıyor 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 32

Selamlar, ryzen 3600xt işlemcim var, boştayken sıcaklık 40-70 arasında. 70e çıkınca tabi ki fanlar çıldırıyor, stok soğutucu takılı. İnventustan noctua sipariş ettim yarın gelecek muhtemelen. Size sorum ben iki soğutucuyu karşılaştırmak istiyorum hangi test yazılımlarını veya yöntemi önerirsiniz? Sıcaklık, throttle yapma, max CPU frekansı, işlemci benchmark sonuçları gibi ayrıntılı bir karşılaştırma yapmak istiyorum bi ton para verdik soğutucuya 😄

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Rtx 3080 incehesap a gelmiş. Sadece 9999tl. Almayı düşünen olabilir, stoklarda bulunmuyordu.
https://www.incehesap.com/gigabyte-gv-n3080eagle-oc-10gd-gaming-ekran-karti-fiyati-46756/

Gigabyte GeForce RTX 3080 Eagle OC 10G GV-N3080EAGLE OC-10GD 10GB GDDR6X 320Bit...

Gigabyte GeForce RTX 3080 Eagle OC 10G GV-N3080EAGLE OC-10GD 10GB GDDR6X 320Bit DX12 Gaming Ekran Kartı fiyatını ve özelliklerini görmek için hemen incehesap.com'u tıkla
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Selamlar, benim kasanın içinde böyle bir fan kontrolcü var, buna güç verdim hep standart hızında çalıştırdı fanları. Bunu anakarta bağlayıp oradan kontrol etme gibi bir imkan var mıdır? Sıcaklığa göre fan hızları da değişir iyi olur

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Newegg’de görülen fiyatlar kargo dahil mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yüzlerce gigabyte olan oyunların devrinde sadece qr koda sığacak bir oyun yapmak 😄

https://youtu.be/ExwqNreocpg

Can you fit a whole game into a QR code?

In my headcanon, Hannah Montana was a brilliant x86 assembly programmer on the down low. Hey you never know, leading double lives was her specialty right? ▶T...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar, 1 sene önceki kara cumada sapphire rx 5700ü ₺2300e almıştım. Şimdiki fiyat ₺3500. Türkiye’de teknolojik ürün almayı beklemek zarar ettiriyor. Şimdiyse rtx 3080 almayı planlıyorum, bekleyip de fiyatın düşmesini görmeyi ummuyorum bile, ne kadar erken alırsak o kadar iyi ama hb, incehesap, gamegaraj, itopya vs stoklarında yok. Avm de vatan, mediamarkt gezsem bulma ihtimalim var mıdır? Veya yurtdışından sipariş vermek ne kadar mantıklıdır Amazon.fr veya Amazon.de üstünden?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • zatisahaneleri @zatisahaneleri

  İlk söylediğine katılıyorum imkan olduğunda alacaksın ancak ülkemize yeni giren ürünler de ciddi yüksek fiyattan giriyor ki önceki serinin fiyatını düşürmeden satsınlar. Hemen çıkar çıkmaz alacağım derseniz bence de yurtdışından alın ancak garanti durumu hakkında bilgim yok.

 • Melburg @melburg

  Yurtdışı amazondan alınır. Ama genel bir stok sıkıntısı var ekimde toparlanır deniyor

 • Anıl @anilkirac

  Vatan'ın mağazada olup olmadığı sitesinden görülebiliyordu. İtopya'ya baktım 1 Ekim sonrası için ön sipariş alıyorlar.

  Yurtdışından 2 sene önce Amazon.fr üzerinden 1300 liraya Sapphire RX580 almıştık sorunsuz kullanıyoruz. Taksit derdi yoksa tercih edilebilir.

  Döviz alıp kenara atmak ve kartlar piyasaya çıkınca görmek de bir seçenek.