fonda mehter eşliğinde incelerseniz etkisi minimuma iniyormuş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 32
 • Ahmet Erdoğan #123+ @aerdogan17

  Temmuz 2001 — ₺122.186.520 — $97,63 (kur: ₺1.251.537)
  Temmuz 2017 — ₺1.404,06 — $390,02 (kur: ₺3,60)
  not: oranları siz halledersiniz…

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   asgari ücret iyileşmiş, eyvallah ama alım gücü değişmemiş. 16 senede asgari ücretli için değişen bir şey olmamış yani. hatta ev kiraları artmış bu dönemde.

   bunun oranını da tek haneli enflasyon ile sen halledersin artık. ha bu arada kur 3.90 oldu olacak, hatta oldu ama geriledi biraz. (3.89)

  • arandur @arandur

   Asgari ücret düzeldi, ona lafım yok. Ama asgari ücret arttıkça ülke üretimde güçsüz oluşundan ötürü hep bocaladı. 90’lı yıllar kadar kolay işçi çalıştırılamıyor artık. Hem eskiden asgari ücret geçiciydi, hemen maaşını artırırdın, şimdi ise kenarda bekleyen işsizler yüzünden asgari ücrete yıllarca talim ediyorsun.

  • lterlemez @lterlemez

   Miktar olarak asgari ücret iyileşmiş olabilir ancak alım gücü hala düşük. Ortalama 3 bin lira net geliri olan tek bir bireyin bile alım gücü yarı yarıya. Kaldı ki alım gücü minimum hayatta kalmayı maalesef sağlayamıyor. Tek yaşayan bir birey, sadece kiraya, elektriğe, suya, ısınmaya ve iletişime verdiği parayla zaten asgari ücrete ulaşıyor.
   Benim anlayışıma göre asgari ücretin, bu temel ihtiyaçları eksiksiz olarak sağladıktan sonraya kalan kısmının tartışılması gerekliliği önemlidir. Ancak, daha biz bu temel ihtiyaçları karşılayamadığını tartışıyoruz, ötesine hala geçemedik.

  • JohnSmith @johnsmith

   @lterlemez ‘Benim anlayışıma göre asgari ücretin, bu temel ihtiyaçları eksiksiz olarak sağladıktan sonraya kalan kısmının tartışılması gerekliliği önemlidir’

   Bu söylediğiniz o kadar doğru ve önemli ki, +324872394623874623 diyorum.

  • Ahmet Erdoğan #123+ @aerdogan17

   @arandur 😀 herkes yaşadğını biliyor anlaşılan 😉 90’lı yıllarda asgari ücretin üzerine öyle komik zamlar veriliyordu ki bir sonraki asgari ücret tespit edildiğinde o zamanların üzerinde kaldığı için kişi yine asgari ücretli oluyordu 😉 90’lı yıllarda bu ücret olaylarına bizzat şahit olmuş bir ailem var… ne yazak ki iş veren tarafından şahit olduk… öte yandan iş veren çektiği kredinin borcu ile iş veren primleri arasında sanki ikisi de birer sayıymış gibi tercih yapıyordu… adam işcilerin primlerini geç ödediğinde gelen ceza kredi borcundan düşük olduğu için işçilerin prim borçlarını 2-3 ay geciktiriyordu… asgari ücretin değişi yada gelişimi aynı yukardaki tablo gibi birşey ifade etmiyor çünkü nasıl ki asgari ücret birçok parçaya bölünüyorsa bir fasülye’nin fiyatını etkileyen bir sürü farklı ücret var ve bunların hepsi tek tek ayrıca zamlanıyor… ekmek örneği en basiti mazota gelen zam bile ekmeği etkiliyor çünkü çifçi mazot kullanarak buğday eliyor o ekmek mozat kullanarak taşınıyor vs. vs. burada asıl konuşmamız gereken 2001’den bugün dışa bağımlılık ne kadar azaldı yada arttı… ben azaldığını düşünmüyorum açıkçası

  • Ahmet Erdoğan #123+ @aerdogan17

   @lterlemez @johnsmith hemide çok çok çok doğru… ve bu temel ihtiyaçlar dünya standartlarında olmalı… (sağlık açısından dünya standartları olmalı yani)

 • Orcun @orcun

  Evet asgari ücret iyileşti lafımız yok. Ama alım gücü hiç artmamış daha da kötü olmamış mı ? işte kurlara göre yok bilmemneye göre evet iyileşti. Ama yediğin içtiğin sıçtığın kaldığın şeyin masrafı daha da artmadı mı ?

  Ben size anlatayım musluktan su içiyorduk öyle değil mi ? şaşal su arada alıyorduk falan ne oldu şimdi ? evinde damacana olmayan kaldı mı ?

  Evde kömürle zengin olanlarda kaloriferle ısınıyordu, sene oldu 2017 kömürle ısınmaya çalışan hala var mı ? var. maliyeti ne durumda ? arttı mı ? evet.

  Evinde bu yemekleri kim pişiriyor ? ne ile pişiriyor ? gaz ve su öyle değil mi ? e suyu aldın damacanadan. Gazı aldın über kazık fiyatlı doğalgazdan veya 12 kglık tanesi 85 lira olan tüpten. Bu tüpte bizim evde annem ve ben standart ev yemeği 1 ayı biraz geçiyor tüp bitiyor. Bizde mesela doğalgaz yok. Ki son 2 ayda 60 liralardan 85’e çıktı bu arada, öbür ay 90 100 olur artık.

  E canım kardeşim benim !! işletme maliyeti artmış mı ? artmamış mı ? güzel canım kardeşim benim!! artmış değil mi ? kiraya daha girmedim. Oraya girersem emin olun karşımda Peygamber olsa edecek hiçbir lafı olamaz. Ne oluyor ya bu kiralar ? vergiler ? hayat şartları ? oğlum iyi misiniz ? havale falan mı geçiriyorsunuz ? komada mısınız ?

 • Can Eser @agnostikateist

  2001 ile su ani karsilastirmak son derece sacma. O donemden bu doneme degisen onlarca sey var. Uretim,bilim,teknoloji cok gelisti. Genetik bilimi gelismeseydi zor sartlara dayanikli meyveler kapinizda olur muydu? Teknoloji gelismeseydi yaz kis elma nasil yerdiniz? Cilek kisin ortasinda o rafa nereden iniyor saniyorsunuz? Cinin uretim atagindan hic bahsetmiyorum bile. Sartlar surekli degisiyor guncelleniyor. Bunun tek etkeni bastaki hukumet degil bunu bilin. Iyi veya kotu yonde farketmez.

  • JohnSmith @johnsmith

   Tamam ama abartmayalım 2001’den bahsediliyor 1801’den değil 😛

  • Waterfallll @waterfallll

   @johnsmith kendi ailem için düşününce 2001 de internet ve tv için para ödemiyorduk, bina aidatı görevli maaşını ve sgk sını kapsamıyordu, 20 dairelik apartmanda yanlış hatırlamıyorsam 2-3 kişide araba vardı, bilgisayar telefon tablet ps xbox vs hak getire evde bulaşık makinesi bile yoktu çoğu ailenin. Tatile gitmek lükstü. Uçağa binmek uçak bileti falan hayal. Şu an oyunlara uygulamalara müzik serviserine bile para ödüyoruz. Bir çırpıda duraksamadan yazabildiklerim bunlar daha hayatımıza ne harcamalar girmiştir…

   Yaşam kalitesi arttı. Aynı zamanda standartlaştı tabi ama yine de şu anki dünyada çok daha fazla giderimiz var. 2001 deki gibi yaşasak sanırım maddi yönden daha az zorlanırız.

  • JohnSmith @johnsmith

   @waterfallll Bunlara katılırım, elbette herşey değişiyor ve değişimin hızı da artıyor ama 2001’de de ‘turfanda’ sebze meyve olduğuna, kışın çilek yenilebildiğine eminim 🙂

  • Can Eser @agnostikateist

   @johnsmith ben 2001 de çilek yenmiyor demedim. Şartlar teknoloji yardımıyla çok daha kolaylaştı diyorum. O çileği rafa koymanın yükü artık çok hafif diyorum geçmiş zamanlara göre.

 • Afsinyus @ufo

  2001 asgari ücretiyle ve alım gücüyle karşılaştırmayın. O zamanın denkleri Singapur, Kore gibi ülkerlerle karşılaştırın bakalım.

nas sunucu kurmak yurtdışında ne ucuz be kardeşim.. küfür ediyorum mütemadiyen.

şu nas kasası (15 tane 3.5″ hdd alıyor ve default 7 fan var üzerinde): 99 dolar

https://www.amazon.com/Rosewill-Rackmount-Computer-Pre-Installed-RSV-L4500/dp/B0091IZ1ZG/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1510836648&sr=8-2&keywords=rosewill+4u+server+chassis

şu anakartı (lga1150, 8xSAS2, 4xSATA2, 2xSATA3 port) : 236 dolar

https://www.amazon.com/Supermicro-X10SL7-F-uATX-DDR3-Motherboard/dp/B00D65EHQY/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1510837725&sr=1-1&keywords=supermicro+X10SL7-F

şu da diskler olsun (wd nas 4tb red) : 145 usd tanesi

bütçene göre koy diskleri, yükle freenas’ı, yapılandır sistemi devam et. sen bu sisteme 14 tane disk koysan 2030 dolar yapar. bugün 12 li nas sunucu satın alsan synology’de 2500 dolar istiyorlar ve tabiki diskleri sen alıp koyuyorsun içine. sen 2500 dolara diskleri ile birlikte tüm sistemi kuruyorsun artı 14 diskli sistemin oluyor. peeeh.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

şirketteki makinaya 1709 güncellemesi geliyor. haa pardon gelemiyor. ilkinde %36 da kesti ve sıfırdan başladı, şimdi de %85 te kesti ve yine sıfırdan başladı.

resume nedir birisi bu salaklara anlatsın lütfen.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

kasım ayı android kullanım oranları açıklanmış. şu tablo tam bir rezillik abidesidir. android’in en zayıf halkasıdır. hala %14 oranında android 4.4 kullanan var. bu tam manasıyla kepazeliktir.

peki bu durum düzelir mi? asla düzelmez, çünkü üreticiler telefon satabilmek için yeni android versiyonlarını koz olarak kullanıyorlar. en büyük üretici bile 4-5 bin liralık telefonuna iki sene güncelleme veriyor, sonra da yeni versiyon android istiyorsan bastır parayı yeni telefon al diyor. eğer orta seviye bir telefon aldıysanız belki bir sene güncelleme alırsınız. giriş seviyesi ise aldığınız versiyonda kalır.

üstelik android versiyon yükselttikçe ios gibi geçmiş modelleri yavaşlatmıyor. buna rağmen telefon eskidi mi hangi versiyonda ise orada kalıyor.

bu devran böyle döner, düzeleceğini hiç sanmıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 13

10 yıllık x5460 lı sistemime 1050 ti taktım. yakında test sonuçlarını paylaşırım. dar zamanda cs go oynadım biraz, 1920×1080 de en yüksek ayarlarda sıfır sorunla yağ gibi oynattı. takılma falan filan hiç olmadı. tabi bu söylediğim 10 kişilik haritaydı. 64 kişilik haritalarda sorun çıkarabilir. onu da denerim. doom, bf1, starwars battlefront, tomb raider v.s. testleri yaparım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

her lodos olduğunda baş ağrısı çekmek zorunda mıyım ben ya? ne lanet bir şey bu ya?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 13

fen bilgisi ktiabındaki elementlere bir bakalım mı hep birlikte?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 18

satılık asus n55-u adsl modem.

garantisi yok ama sıfır gibi, tamir filan görmedi. Antenleri söküp 5 dbi anten takma imkanı var. iki adet usb cihaz bağlanabilir ve ağa açılabilir. wifi ac özelliği var. misafirler için profil oluşturma özelliği var. özelliği say say bitmez. vdsl’e geçtiğim için satıyorum. orjinal adaptörü duruyor. kutusu var.

fiyat normalde 200 tl ama buradan alan olursa kargo kendisine ait olmak üzere 150 tl. veya marmaray ayrılıkçeşme durağı avm çıkışında elden teslim.

DSL-N55U Annex A | Ağ Ürünleri | ASUS Türkiye

ASUS,Ağ Ürünleri,Modem,DSL-N55U Annex A,ASUS,Networks,ADSL Modem Routers,DSL-N55U Annex A,gigabit,Dual Band,Wireless,Router,450Mbps,
BeğenFavori PaylaşYorum yap

amd gpu kullanan intel işlemci buymuş. apu değil bu, bambaşka bir şey.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10