makinesiz tarımda muhtemelen 1 kişi en fazla 2-3 kişiyi yaşatacak besini sağlayabilirdi. iş gücü açısından şurdaki bir alet belki de 1000 insana denk, bu sayede şehirlerdeki insanların önüne yemek gelebiliyor. resmen bugün konuşulan yapay zeka devrimi gibi makineli tarımda bir sıçrama noktası. traktörler bir çok kişiyi işsiz bıraktı olarak düşünülebilir, ama aynı zaman da daha çok insana boş zaman yarattı, şehirlerde yığın halinde yaşamanın önünü açtı.
https://youtu.be/1aMKcSFzfZ8

Wheat Harvest at Crossroad Farms in Indiana

In this action packed video I am out at Crossroad Farms in west central Indiana as they harvest their 2022 wheat crop, bale and move straw, work up the harve...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

kahve vs çay
yıllık kişi başı 10 kg kahve mi, kuzeyliler çıldırmış.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 13

her an kendinizi monaco yat kulubünde gibi hissedebilirsiniz 😊
https://twitter.com/gurman_timurhan/status/1779462767717601646

BeğenFavori PaylaşYorum yap

şunu hayvanseverlik olarak lanse eden daha aydın olduğunu düşünen bir kesim var.
yıllarca milleti bir kap mama bir kap su diye yediler, çıktısı olan bir kap bok kim bilir kaç kişiyi hasta etti bugüne kadar.
itlaf kelimesi öcü gibi gelse de bu noktadan tek çıkış yoludur. Atatürk'ün zamanından 2004'e kadar uygulanmıştır, hayvan hayvandır köpeğin fareden bir farkı yoktur.

https://twitter.com/Cozumitlaf/status/1776924315620901152

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 15
 • Barış Ataç @barisatac

  Anladığım kadarı ile sokak hayvanlarından(Kedi, köpek, inek, sincap, tavşan vs) toptan rahatsızsınız ve tek çözümün hepsini toplayıp sopalarla döverek öldürmek olarak görüyorsunuz?
  Varsayımlarım benim bile hoşuma gitmedi amacım ne kadar uç seviyede saçmaladığınızı anlamanızı sağlayabilmekti. Verdiğiniz örnekler ne yaptığını bilmeyen ve eğitilmesi gereken insaların ürünü.
  Sorunumuz sokak hayvanı kavramını normal görüyor olmamız. Bunun çözülmesi şart ve birçok çözümü var. Bu çözümlerden en acımasız olanı seçmek, bizi onlardan ayıran en önemli özelliğimizi inkar etmemizi gerektirir.

  • Orcun @orcun

   Peki bu yorumu evliysen çocuğun varsa sokak köpeği çocuğunu parçalayıp öldürdüğünde de yazabilir miydin ? Ya da evli değilsin anneni babanı gırtlağından ısıtıp öldürseler gene aynı yorumu yapar mıydınız ?

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   Sokakta kedi-kopek olan 1 tane medeni ulke goster yahu. Ne sacmaliyorsun. Tavsani da Turkiye'de bilmezler ama bir cok medeni ulkede belli yillarda avlamak zorunda kaliyorlar zira dogal bir hayvan degil, evlerden kacan tavsanlar deli gibi cogaliyor, acayip sorunlar cikartiyorlar. Bunlari yapanlardan Turkiye'den hayvan haklari konusunda 50 yil ilerideki ulkeler.

   Araya da tavsan inek filan sokup konuyu bildigin sulandirmissin, tebrik ederim. Sokaktaki kopegi savunaninda... Ulan annemi Validebag korusunda parcaladilar, dizinden et kopartti kopekler, sansa adamin teki yardim etmese kim bilir neler olurdu. Benim profil fotom bile kopek, ailece hayvan delisiyiz. Gelip bana hayvan dusmani diyenin aklini alirim ama SOKAKTA KOPEK OLMAZ. HEPSI INSANI SEKILDE OLDURULMELIDIR....

   Hayir hayvan sever diye gecinenler nasil bir aptallik urunudur bilmiuyorum, sokak hayvanini gectim, Marmariste yaban domuzu sorunu cikarttilar aptallar. Sokaklara domuz icin yiyecekler koyarak, kac nesillik yaban domuzunu sehire inmeye alistirdilar. Allahin salaklari yuzunden aksamlari eve giderken domuzlarla mucade ediyoruz ve burasi sehri gobegi olan yer...

  • okanaytimur @okanaytimur

   Hocam yukarıda yazdığım yorumda kedi, inek, sincap, tavşanı yazmadım diğer yorumlarda da böyle bir ifade yok. İtlaf kelimesi size neden “sopalarla döverek öldürmek” gibi bir anlam ifade etti anlamıyorum. Bugün yolda bulunan köpeklerin büyük çoğunluğu uyuz, kuduz gibi sopadan çok daha acı verici hastalıklardan muzdarip. Bunların beslenip ürediklerinde yavruların anne sütü emerken onlara da bulaşan bu hastalıklar yüzünden nasıl çığlık atarak acı çektiklerine hiç şahit olmamışsınız belli ki. Bu hayvanlarda yavrularının sonunun böyle bir şeyle sonuçlanacağını bilecek bilinç olmadığına göre hem onlar hem diğer canlılar için insanların karar alması gerekiyor. Yine yukarıda belirttiğiniz tavşan, sincap, kedi gibi hayvanların şehirde yaşayamamasının sebebi de köpekler.
   Her yıl milyarlarca tavuk, inek, domuz ve çeşitli besi hayvanları çok daha zor koşullarda yetiştirilip kesilirken onlara karşı değil de bunlara sempati duyuyor olmanız daha da tuhaf.

  • Barış Ataç @barisatac

   Orcun dışında yorum yazan diğer arkadaşlar yazdıklarımı dikkatli okuyun, orcun sana cevabım ayrı olacak karışmasını istemiyorum. Öyle demedim böyle yapmadım vs diye cevap yazmışsınız ben de o tür iddialarda bulunmadım. Sizin çok sevdiğiniz ve isimler taktığınız insanlara yaptığınız gibi 5'i 3 olarak yazıp sizi daha kötü göstermek istedim. Ve bunu yaptığımız bir sonraki cümlede belirttim. Ancak herhalde yeterince açık yazamadım kusura bakmayın.
   Gelelim konuya verdiğim örnekle sayısı 100 bin bile olmayan bir grubun paylaşımlarını bahane ederek ortalığı daha fazla kirletmenizin saçmalığını anlatmaya çalıştım. Onlar da sizin hakkınızda böyle saçma sapan şeyler yazıyor muhtemelen haberiniz yok. Ama bu şekilde aynı futbol taraftarında olduğu gibi saçma bir kin/nefret ortamı oluşuyor.
   Ne yazık ki, kimse asıl mesajı alamamış hani bu kadar okumayı başarabildiyseniz belki asıl mesajımı da okumak istersiniz.
   "Sorunumuz sokak hayvanı kavramını normal görüyor olmamız. Bunun çözülmesi şart ve birçok çözümü var. Bu çözümlerden en acımasız olanı seçmek, bizi onlardan ayıran en önemli özelliğimizi inkar etmemizi gerektirir."

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   @barisatac Ya kusura bakma da sen mesaj vermiyorsun. Virtue signalling yapip sacma sapan demogoji yapiyorsun.

   HANGI MEDENI ULKEDE SOKAK KOPEGI VAR? Cevap ver.

  • revenge @revenge

   İtlaf edilmeliler. O kadar hayvanı besleyemezsiniz. Madem hayvan sever birisisiniz. Sizin gibiler ekstra hayvan vergisi versin de, itlaf edilmeyip, yeniden yapılacak hayvan barınakları ve barınma masraflarını karşılasınlar. Buradan konuşmak kolay. Yarın Avusturya'da olduğu gibi "Şu kadar gün süreniz var. Hayvan severler sokak hayvanlarını sahiplensinler. Kalanlar itlaf edilecek." denilebilir.
   Denilmesi de gayet doğal.

   Ulan benim çocuğumu bir it öldürecek. Gördüğüm tüm itleri vururum.

 • Behzat Ç. @behzat

  Duyarcılar ekşiden buraya gelmiş. 😂 Sopalarla hayvanları döverek öldürelim diye kim yazmış yahu burada ?

 • Tai per Dog Un @alipektas

  Yıllarca, düzenli, sistematik uygulanmasına da gerek yok. Bir defa kontrol edilebilir, kısırlaştırılabilir, kayıt altına alınabilir, sahiplenildiğinde takip edilebilir sayıya indirsen gerisini hâlledersin zaten. O şekilde kalan hayvanlar da çok çok daha az sancılı hayat yaşar.
  Şu an olan şey şu:
  Bir grup mal diyor ki: Bu köpekleri en az acıyla hızlı şekilde öldüremezsiniz! Onlar sokaklarda acı çekerek, acı çektirerek geberip gidecek "özgür" bir şekilde. Dertleri fantezi dünyalarında kurtarıcı rolünü tamamlayıp ego kasmak. İtlafı engelliyorlar ama sokaklarda vahşice ölmek üzere bir sürü köpek daha doğuyor bu aptal tatminleri sebebiyle.

 • Barış Ataç @barisatac

  @orcun beni tanımıyorsun herhalde, madem açtın konuyu. Yeğenim saldırıya uğradı hem de 6 yaşındaydı. Sürüyü dağıttırdım hiç birinin öldürülmemesini sağladım. Yeğenimi ısıran ve kolundan parça alanı da önce eğitime götürdüm eğitimi 4 ay sürdü sonrasında bir aile sahiplendi. Yeğenim şimdi 13 yaşında almanyada yaşıyorlar ve sahiplenen aile o dönemde istanbulda ise gidip ziyaret ediyoruz.
  Ben şanslı insanlardanım yeğenimi orada olup koruyan esnaf olmasa yeğenim ölmüş olabilirdi ama bunu hiçbir zaman hayvanlardan veya benliğini kaybetmiş hayvan sever diye geçinen insanlardan çıkarmadım, çıkarmayacağım.
  Sokak hayvanı kavramının kendisi bir sorun bunu kabul eden birini hayvan sever olarak isimlendirmem. Bu sorunla o günden beri savaşıyorum ama ülkemizde siyaset her şeye hakim olduğu için işin içinde oy yoksa kimse çabalamıyor.
  İnşallah kendi ömrüm sona ermeden bu sorunu çözeceğiz, 7 yıldır fiilen bir çok koldan bunun için çabalıyorum, pes etmedim etmeye de niyetim yok.
  Aileme gelince, cevap olarak evliyim, 2 çocuğum, 1 tane evimde 11 tane kendim eğitip sahiplendirdiğim sokaktan aldığım köpeğim, 1 kedi, 1 de kuşum var. Elimden geleni yapıyorum, bu sorunla ben 7 sene önce karşılaştım dün değil.

  • Orcun @orcun

   Bakış açılarımız tamamen farklı bu durumda. Ben bu konu hakkında sahiplenebilecek köpeklerin sahiplendirilmesi( kısırlaştırma ve çiplenme şartıyla) sahiplendirilemeyenlerin ise tek seferlik itlaf edilmesinden yanayım. İtlaf edildikten sonra da bu tür hayvanları tamamen besleme maksatlı almak isteyenler yüzde yüz takip yapılarak üretilip ve aldırılmasını desteklerim. Öbür türlü türkiyenin öyle bazı arkadaşlar gibi kısırlaştıralım ehe ehe sonra onlara bakalım gibi bir lüksü yok. Ortalama bir köpeğin sağlıklı beslenebilmesi için tüketmesi gereken mama miktarını biliyorsunuz ortalama 1 kiloya yakın günlük tüketimi oluyor. Mamaların ölüsünü durumu ortada barınaklara gitmişsinizdir bende bir dönem gittim yardım ettim ama başa çıkılabilecek düzeyde değil artık. Malesef kabul edilse de edilmesede bu bir seferlik yapılmak zorunda. Ben sokakta başı boş saldırgan olabilecek çeteleşen onun bunun çocuğuna saldıran işte motorculara saldıran düşüren kaza yaptıran insanları resmen katleden bir ırkı savunmam şu aşamada mümkün değil.

nar ekşileri gibi bu tarz ürünlere de belki bir yasak gelir. gerçi ne olacak karadut özü yerine karadut gözü diye satarlar.

https://twitter.com/AhmetBeyefendi/status/1776904861356810583

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9
 • Metin Girin @babazula

  Ayda 27.000 satılmıyor aklanıyor

 • Ferah @ferah

  Top üründen sonrasını okumadım.

 • oniki @oniki

  Bu üründe ne sorun var anlamadım, yasal firma, denetimi mutlaka yapılıyordur, yapılmıyorsa sorun orada. Denetim olmadığı nereden çıkmış? Yanıltıcı isimlendirmeler yavaş yavaş engelleniyor, o başka konu.

  https://zuhreanadan.com.tr/pages/hakkimizda 'Markamız ISO 9001, GMP VE HELAL sertifikalarını almaya hak kazanmıştır, ayrıca Avrupa ve Orta Doğu ülkeleri olmak üzere 12 ülkeye ihracat yapılmaktadır.
  Şu an Türkiye'de E-Ticaret siteleri, tüm ecza depoları ve seçkin aktar mağazalarında ürünlerimiz satılmaktadır. Bunun yanında Romanya'da bir şirketimiz daha mevcuttur. Oradan ise Bulgaristan, Macaristan, Slovakya, Hırvatistan ve Polonya olmak üzere tüm Avrupa satışlarımızı gerçekleştirmekteyiz.'

  Araştırma geliştirme yaparak bitkisel ürünler üreten bir firma. Yani buna gelene kadar dolandırıcı denebilecek ne yerler var. Çok satış yapınca birilernin gözüne batmış gibi duruyor.

  • oniki @oniki

   Hocam nereden belli? İnsanları firmaları karalamak bu kadar kolay mı? Kanıt var mı, başarılı firma çekemyorlar gibi görüyorum ben. Iftira değil mi bunlar? Ha varsa birşey savcılar görevlerinş yapsın. Ya da benim kafam basmadı buradaki duruma 🙁

  • armagan @93-truva

   @oniki artık karalamak kolay evet çünkü bir şeyin hilesiz olduğuna inancın kaldı mı, benzer örnekleri yıllardır görünce artık görünen köy klavuz istemiyor, he belgesi vardır tarım bakanlığından falan teknik olarak bir sıkıntı yoktur orası ayrı. emin ol o ürün %100 karadut özü çıkarsa herkes daha çok şaşırır.