Üniversiteden aile evine döneceğim ve kpss çalışmam gerek bu sebepten dolayı dış sesten beni izole edebilecek bir noise cancel bir kulaküstü kulaklık arayışındayım. Çok aşırı pahalı olmamak şartıyla öneride bulunabilir misiniz? not: Yardım edene dua ederim 😀 şakası bir yana kullanan varsa yardım ederse çok mutlu olurum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kira sözleşmem haziranın 15'inde bitiyor ev sahibim hemen çıkmamı istiyor ben bu durumda nasıl bir süreç izlemeliyim bilen var mı? Pat diye söyleyince ne kiralıcak daire araştırmam var ne ekonomik olarak taşınmaya ayırdığım bir bütçe var. Süreci bilen varsa cevaplarsa çok sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 29
 • AB9 @sqn

  kira sözleşmeleri 1 yıllık değildir, kiracı çıkmak istemediği sürece 11 yıldan önce zor, ev sahipleri kendini fazla uyanık sanıyor. @oniki'nin yazdığı her şey doğrudur. emlakçıya komisyon vermişim, nakliyeciye para vermişim, işten izin almışım, paşam daha fazla kira alacak diye hepsini bir daha çekeceğim, yok ya.

  ps: eklemeyi unutmuşum, 1 sene doldu çık diyen ev sahibine %25 zam yapılır ve oturmaya devam edilir.

 • Orcun @orcun

  Sana 90 gün önceden bildirmesi gerekiyordu noter aracılığı ile, 90 günden önce bildirmesi birşey ifade etmiyor. Kiralanmalar yıllık olmuyor, sözleşme yıllık olabilir ancak 10 sene çok rahat oturabilirsin.

  Ha çok mu diretiyor ? basit bana ev bulacaksın diyeceksin. Şuan ki kiram neyse bu muhitte ev bulacaksın aynı kira ile. Akabinde benim taşınma emlakçı ve depozito gibi giderlerimi de karşılayacaksın. Ha yok bunlar yapılmıyorsa buyur gidip mahkemeye verebilirsin. Hatta kirayı almadım etmedim diye de hesabını kapattırabilirsin hiç sorun değil noterden ihtar çektirip hesabı açtırırız sıkıntı değil.

  Kimi biraz iş bilen kiracılarda tazminat istiyor. Yani evden çıkmak için 250 bin lira 500 bin lira muhitine göre hava parası isteyebiliyorlar ve alıyorlarmış. Bu şekilde anlaşamayıp davalık olan akrabam var. 300 bin tl istiyor çıkmak için ev sahibi de 200 bin vereyim diyor 2 sene önce tabi yok olmuyor mahkemeye verdi 2 senedir ertelenip duruyor. Birde ortaya çıktı karının 9 tane dairesi varmış falan işte değeri bu evin kirasının 12 bin liraymışta bunlar 5 bine oturuyormuşta karı çıldırıyordu en son 2 sene olacak işte yüzde 25 zam yapıldı oturuyorlar ev sahibi de avucunu yalıyor. Vereydi 300 bini kurtulacaktı. 😀

  • HttPs @https

   eski kiracının yeniye göre ucuz fiyata oturması mantıklı ve doğal fakat %25 olayı tam fiyasko. sözleşmeler tefe/tüfe oranlarına göre yapılır ve baştan iki taraftan bu durumu kabul eder. Mevcut sözleşmeye böyle çomak sokmak ve bunun arkasına sığınıp uyanıklık yapmak - fırsatçı ev sahibine nispetse bir şey diyemem - pek şık bir tavır değil bence.

  • Unreal Mannequin @mannequin

   @https Çok da fiyasko değil aslında. Maaşlara ne kadar zam geliyor ki kiralara %25 az diyoruz? Çoğu insan da maaşına %25 civarında zam alıyor. Bence enflasyona göre düşük kaldığı için az. Geçen sene %120, bu sene de %150 zam yaptım ben ödediğim kiraya. Ama %25 diye tutturabilirdim ve haklı da sayılırdım, çünkü gelirim o kadar artmadı.

  • HttPs @https

   @mannequin ozaman başlangıçta kira sözleşmesini tefe/tüfe olarak yapmayı kabul etmeyecektiniz 🙂
   bahsettiğiniz 120-150 oranları ise çok fahiş. ev sahibiniz olsam ben kabul etmezdim o oranları.

  • Orcun @orcun

   @https Bu yüzde 25 olayını da devlet çıkarttı. Devlet dedi ki bu sene tefe tüfe oranı neyse ne olursa olsun kiralar maximum yüzde 25 zamlanabilir. Yüzde 25'den fazla zam olamaz. E şimdi böyle bir yasa çıktığı için de kiracı haklı olarak ya kardeşim devlet bu yasayı çıkartmış ve şart koşmuş der normal. Ha ev sahibi kalkıp eve yok gelinim gelecek yok bende emekliyim işte tek dairem bu buradan geçiniyorum diyorsa ve haklıysa okey, ama genelde yalan söylüyorlar. Seni 5 bine oturuyorsan daha 6 7 ayın dolmuş hadi bakalım kiranı 15 bin yaptım beğenmezsen çık kapını kırarım evinde seni döverim vb. gibi şeylerle tehdit ediyorlar. Ha o zaman öyle başa böyle tarak modunda takılıp bu türden ev sahiplerine sizde dişinizi göstereceksiniz çok normal. Ha ev sahibi anlayışlıdır gelip der arar veya ya kardeşim biliyorum ama yüzde 25 de çok az biliyorsun ekonomik durum böyle biz yüzde 50 yapsak olur mu ? sana uyar mı ? diye alttan alıp yoklasa üstüne tabi ki kiracı yüzde 25 yaparım başka yapmam deyip işi iyice kurnazlığa kadar döküp evi de perişan ediyorsa tamam haksız. Nabza göre adamına göre şerbet verilmesi lazım. İyi davranana iyi, kötü davranana kötü davranma taraftarıyım her koşulda.

  • Orcun @orcun

   @https Birtane yaşanmış örnek, iş yerinde daha pandemi yeni patlak verdiği 2019 da yılında bizim fabrikada ilk bir işçi çıkartıldı. Çıkartılan işçiler ortada kaldılar. Lafta işte pandemide işten çıkartma yasak dendi ama o işi çok basit yolla aştılar. Neyse, ev sahibi arkadaşa abicim işsiz kaldın kiramı ödeyemeyeceksin zorlanacaksın biliyorum ben senden işe girene kadar kira almayacağım dedi ve almadı. Ha böyle ev sahibinin elini öpersin babacan adammış helal olsun dersin. Çocuk hala görüşüyoruz aynı evde oturuyor kirası da komedi gibi 1750 lira, çocuğu da 2 yaşında bir sıkıntıları da yok işi falan buldu atlattı bu durumları ama yatıp kalkıp adama dua ediyor ev sahibine bu adam. Böyle adamlarda var yani bu devirde.

  • HttPs @https

   @orcun velhasıl dediğiniz gibi insan olmakla alakalı.

  • Orcun @orcun

   @https Kimileri var hele ki ev sahibi diyeceğim ama heriflerin dini imanı ailesi herşeyleri para olmuş. Para için kendilerini satarlar canlarının verirler öyle insan bunlar. Allah bunların evine de düşürmesin aynı mahallede de yaşatmasın.

   Adam evini kiralıyor diyor ki 1 senelik kira kadar toplam tutarda sana senet yaptırırım. Kirayı 3 gün geciktirirsen senedi icraya veririm. Üstüne tahliye taahhütnamesi imzalayacaksın. Onu da kontratta yazan tarihte değil kontrattan 2 ay sonrasını ben tarih yazıcam öyle 2 ay sonra imzalamış gibi görünecek ama hemen imzalayacaksın.

   Depozitoyu da euro dolar veya gram altın olarak vereceksin. Elektriğin suyun doğalgazın benim adıma olacak senin adına olmaz. Evden kontrat bitince çıkmazsan bunları keserim. Borç takıp 4. gün kirayı vermezsen eğer icraya veririm yetmez elektrik suyunu da herşeyini kestiririm. Senden 4 tane de kefil istiyorum. 1 tane emekli 1 tane çalışan 1 tane memur 1 tane de asker kefil olacak. Evime 1 tane çivi çakamazsın. 1 tane çivi çakarsan çıkarken depozitonu hiç vermem.

   Bak böyle ev sahipleri var emin olun varlar. Şimdi bu adam kendince haklı, ama bu insanlık değil bunun adına ne denilir ben burada yazamam 30 gün ban yiyemem. Ondan sonra duyuyoruz işte kiracı ev sahibini 93 yerinden bıçaklayıp öldürdü diye haberler niye acaba ? veya döner bıçağıyla ailesini de katletti gibi haberler vs olabiliyor. Ya yarına yaşayacağının garantisi var mı ? hadi yarını da geçtim ya 1 saniye sonrası muallakta belirsizken bu nedir ya böyle ? Hani bazen bende ev sahiplerine üzülüyorum hani cidden şerefsiz kiracılar varlar ama böyle ev sahibine de düzgün davranmak için peygamber(haşa) olmak lazım.

 • parka @parka

  Noterden ihtar gelmedi ise hiç önemli değil. Parayı bankaya yatır ve oturmaya devam et. Benimde evim kirada 10 yıl dolmadan eve ihtiyacım olmadığı için çıkartamıyorum, kirayı orta yollu hallediyorum. Başka çaresi yok çünkü.

 • Erdinç B. @erdincb

  Devlet kiracıdan yana. Çıkma ve yüzde 25 zam yapıp oturmaya devam et. Hiç bir şey yapamaz.

Fakültem öğretmenlik uygulaması için beni ortaokula gönderdi. Ancak danışman hoca yönetmelikten yazan en az 4 kere fiili ders anlatır yazmasına rağmen 2 tane ders anlatabilirsin oda ben istersem diyor. Şimdi ben bu adamla nasıl bir yol izleyim. Bu kadar anlayışsızlık gerçekten anlamıyorum. Bu adamlar danışman olmak için eğitim alıyorlar birde. Bizlere sanki meslektaşı değilmişiz de, öğrencisiymişiz gibi olumsuz davranıyor. Bunu nasıl çözerim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

Böyle şeylerin yeni donanım satma ve üzerine uğraşmamak için yapıldığını düşünüyorum. Windows 10 ölene kadar devam edeceğim.

Windows 11'i desteklenmeyen PC'lerde çalıştırma dönemi tamamen kapanabilir

Microsoft, Windows 11'in eski PC'lerde çalışmasını engellemek için yeni bir yöntem kullanmaya karar vermiş gibi görünüyor.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • anıl @anil_

  Bana güncelleme gelmesin diye ben eski bios sürümünü kurdum. 😀

 • Mesut Kahraman @vigilante

  Ya su adamlar win 10 u son bu bundan baska eindows cikmayacak hep bu gelistirilecek diye herkesi gecirmediler mi? Simdi ne alaka 11

 • AB9 @sqn

  hani desen ki "şu komut seti mimarisinde yazdım, eskiye uyumluluk yok, sadece bu işlemcilerde çalışacak, fakat faydasını katbekat göreceksiniz", kimsenin gıkı çıkmaz. bak avx512'yi kullanan uygulamalar aynı işlemciye daha düşük güç tüketimi, daha düşük sıcaklıkla nasıl takla attırıyor:

  https://www.phoronix.com/review/amd-zen4-avx512/6

  adamlar hobi olarak chromium açık kaynaklısını geliştirip bir de avx512 olarak derliyor, orada bile fark çıkıyor, sen ne yapıyorsun, sırf gıcıklık olsun diye kısıtlayacağım diyorsun, batasın microsoft.

 • deathline @deathline

  Geçen haftaki haber bu, adı geçen komut kaç yıl önce kullanıma sunulmuş, sse4.2 desteklemeyen işlemciyede win11 kurmayın bi zahmet.
  Avx512 konusu tam bir gayya kuyusu, daha bir iki sene önce çıkan bazı işlemcilerde var bazılarında yok, avx10 diye bir şemsiye altında topladılar avx ailesini, yakında daha aktif şekilde kullanılır. @sqn

  • AB9 @sqn

   haberi sonradan detaylı okuyunca sse4.2 içindeki popcnt olduğunu buldum. sse4.2 de 1961'de kullanılmaya başlanmış aslında. hatta windows 10 da sse4.2 olmayan işlemcileri çalışsa da desteklemiyormuş.

   avx10 ise daha çıkmadan 10.1, 10.2 diye eskisini toparlamak yerine usb isimlendirmesi gibi daha karmaşık hale getirmiş. avx2 ve avx512 şimdiden bir sürü uygulamada yer etmişken böyle devam eder gibi. yine de avx gibi sağlam fayda sağlamayacaksa ısrar etmenin manasız olduğunu düşünüyorum. popcnt de windows içindeki yapay zeka motorunda işe yarayacakmış.

Gençler bu 10 yıllık süreçte Ts Sosyal olarak binlerce yararlı yorum ile güzel fikir alışveriş ile destek veren herkese teşekkür ederim. Herşeyin bir sonu olduğu gibi bu güzel şeyinde sonuna geldik, Umarım herşey sizin adınıza iyi olur. Hoşcakalın, kendinize iyi bakın.

Levent Yüksel - Bu Gece Son (1993)

Söz : Sezen AksuMüzik : Sezen AksuDüzenleme : Uzay HeparıBu gece son...Biraz sonra bu kapıdan son kez çıkıp Yine kendimi vuracağım yollaraKim bilir kaç kere ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu ekran açık süresi iyi mi? Siz ne dersiniz?
Uzun zamandır aynı telefonu kullandığım için eski telefonumda 5 saat ekran açık süresi alıyordum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap