(Klasik) otomobil meraklılarına bayram hediyesi niyetine: Zylinderhaus klasik otomobil ve teknik müzesi, Bernkastel-Kues.
Borgward otomobilleri, 1939 yılında Bremen'de kurulmuş bir firmanın ürünü. Zamanında otomobil ile kız tavlama hikayelerinin Almanya'daki olmazsa olmazlarından. 60'lı yılların sonunda iflas ettikten sonra yerini şu an halen faal olan Mercedes Benz Bremen fabrikası almış. Fotolar büyük boyutlu olduğu için 2 tane ekleyebildim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba,
ayfon 13 mini telefonun ekranı tuzbuz oldu, kendim değiştireceğim ve oled ekranlar yan sanayi dahi olsa çok pahalı olduğu için lcd alıp takmaya karar verdim. Aliexpress'ten alırsam yurtdışında olduğum için gümrükte sıkıntı olmayacaktır, fakat orada aşırı fazla çeşit var, hangi satıcıya nasıl güveneceğim bilemedim... Daha önce oradan ekran vs. alan, tecrübesi olan var mıdır? yoksa fiyat farkını verip (20€ kadar) avrupadan gönderilen ürün almak daha mı mantıklı olur?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kortex @kortex

  Öyle ekran aldım taktım olmuyor yalnız. Parçaların ID'lerini aktaracak cihaz lazım.

 • Orcun @orcun

  Telefondaki bütün deneyini tabiri caizse H(p)İÇ edeceksin bu arada bilgin olsun. 🙁 Lcd ile o iş olmaz. Hani bu iş sadece ya lcd olsun tamam yeter kafi olayı değil ki. Telefonu dışarda kullanamazsın öyle kötü parlaklıkları var. Face id falanda büyük bir ihtimal çalışmayacak. True tone zaten çalışmayacak. Klavyede dokunmatik sapıttığı için yazı da yazamayacaksın küfür ede ede söyleneceksin. Ekran flu olacak görüntüler ve renkler cırtlak ve kötü olacak. Dokunmatik ara ara sapıtacak çalışmayacak reset atmak zorunda kalacaksın ses kısma ve power'a basılı tutup. Bazen çağrı gelecek ekran uyanmayacak açamayacaksın vs. hani o telefonu ya adam gibi yaptır ya da böyle de olsa kullanırım diyorsan da sen bilirsin.

Selamlar ahali,
kırkına merdiven dayamış ve xbox one s sahibi bir fani olarak RDR2 ve Witcher 3 oyunlarını bitirmiş bulunuyorum. Bundan sonraki oyunum sizce ne olmalıdır? FPS oyunlarını controller ile oynamaya bir türlü alışamadım, denk getirip de vuramadığım için sinir ediyor, bu yüzden o türü es geçebilirsiniz. Teşekkür ederim. 🙋‍♂️

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11

Selamlar,
kayınpeder ayfon 13 mini telefonunun üzerinden forklift ile geçmiş, telefon çalışıyor ama ekranın yarısı işlevsiz, o yüzden de face id kodunu bile giremiyoruz. Tamir için Lcd değil de, orijinalindeki gibi oled ekran taktırayım diyorum, yan sanayileri var piyasada var gibi, ne dersiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geçen gün bir haftalığına araç kiraladım. VW Golf move paketi 2.0 TDI 150 PS son modeli. Aracın sıfırına bakayım dedim de, 40k € (almanya) fiyat vermiş vw. Muadilinin tr fiyatına bakayım dedim, vw tr resmi sitesinde dizel golf bulamadım. Türkiye'de yeni dizel golf satılmıyor mu artık?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 13

Selam,
İş Bankası maksimum kartımı birkaç yıldır aidatsız kullanıyordum. Birden bire ne olduysa yıllık aidat adı altında 300 TL kesmişler. Bu parayı geri alabilir miyim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

Bir buçuk yıl önce 1more Comfobuds pro twc kulaklık almıştım. Kulaklığın biri bozulunca amazon.de’ye sorduğumda doğrudan kulaklığı gönder paranı iade edelim dedi. İki yıl garantisi varmış. İadeyi yaparken gönderi için bir kod gönderdiler, daha kargoya verir vermez hemen mail geldi, işleme alındı diye, birkaç saat sonra da ücret hesaba geçti. Ürün ellerine geçmeden para iadesi oldu yani. Amazon.tr de bu şekilde mi yoksa almanlara iltimas mı geçiliyor?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar ahali,
elime ipad pro 10.5 (2017, sim kartlı modeli) 256 gb geçti. Güncelleme takvimine göre OS 17 gelecek, sonrası bayır aşağı gibi. Belki ondan sonra güvenlik güncellemesi gelir, ama bilemiyorum.
Ne dersiniz, kullanmak mı, yoksa satıp başka bir şey almak mı? Elde tutup kullanırsam beni ne kadar daha idare eder?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 21
 • macuser @macuser

  Ben ipad 2 yi geçen sene kullanmayı bıraktım.2011 yılında çıktığı gibi almıştım. 🙂

 • qubit @qubit

  iPad kapalı bir kutu. Apple desteği kesti mi alet çöp: üstündeki uygulamalar çalışmaz oldu mu elinde canavar bir makine ile kalacaksın. Dolayısı ile böyle düşünceleriniz varsa dikkat edin. @orcun zaten güzelce YT örneğini vermiş. Adamlar 5-6 yıl önceki dizüstüne işletim sistemi güncellemesini bile kestiler. Yok böyle bir şey. PDF filan okuyorsan tamam bir süre işini görür. Ama o da dış sunuculara filan bağlanamayabilir. Namaz vaktine bile bakamazsın. Sahibinden'e giremezsin.

  Ha bu saçma modelden vazgeçmeleri söz konusu olursa bilemem. AB şimdi 3. parti uygulama marketleri açtırmaya çalışıyor. Bilemem. Dizüstü Mac'lere dokunmatik ekran desteğini açtıklarında zaten iPad serisi üretimden kalkacaktır,

  • Orcun @orcun

   Youtube gene ios 14 ve üstü diyor https://apps.apple.com/tr/app/google-chrome/id535886823 chrome ios 15 ve üstü istiyor. E tablet bu adobe falan olacak diyelim https://apps.apple.com/tr/app/adobe-photoshop/id1457771281?l=tr bu da ipad os 15 istiyor. Ki şuanki en güncel sürüm ipados 16 ios 16 yani adamlar 1 nesil öncesini şart koşmuş. Bu tablet ipados 17 aldı diyelim 18'i alamayacak, e 18 de çıkan appler minimum 18 ister eski appler de min 17 ister. +1 sene sonrası böyle, 2. senesinde iyice çöpe dönecek. ha gene satılır satılmasına ama şimdi para ediyorken destek alıyorken satmak başka, desteği kesilince öldü parasına satmak başka.

  • qubit @qubit

   @orcun tüketiciler böyle narkozlu ve bölük pörçük olmasa Apple'a 2 günde geri adım attırılır da kim o narkozdan nasıl uyandıracak bilmiyorum. Hele şu M1'li iPad Pro'ların adamlar desteğini acımadan kesecekler hiç bir şey kuramayacaksın. Yazıktır günahtır.

  • Orcun @orcun

   @qubit Tabi aynısı macbook içinde geçerli bu arada, macstore'dan her app inmez eski sürüm macbook mac pc varsa sende dışardan yüklersin çalışmaz vs. tam bir bela.

  • qubit @qubit

   @orcun yok o kadar sıkıntı yok; sistem şifresini girdin mi kurarsın. Macbook nispeten açık durumda. Ama tabii 32 bit uygulamaları uçurdular. Halbuki o desteği hala isteyene sunabilirlerdi. x86->Arm geçişinde de çoğu yazılım hapı yuttu. Ama bir yazılımı Arm64'te derleyebiliyorsan firma sana engel olamaz. Makineyi onarılamaz yaparak karı maksimize etmeye çalışıyorlar.

   Ana sıkıntı güvenlik güncellemeni kesmesi. 2018 model MBP'ye adam güncelleme vermem diyor. Rezillik. Çağdışı bir kafa. Batmaktan son anda dönmüş bir firmanın agresif kar peşinde koşması normal de şimdi kasada 200 milyar mı 300 milyar mı o kadar nakit para varken tüketici parasının karşılığını istemeli.

   @filarmonik onu @gamsizm gibi iki cepheyi bilene soracaksınız. Ben Google'a bilgimi emanet etmeyi sevmiyorum. Windows bir tablet olsa onu alırdım. TR'de resmi satış maalesef yok.

  • Orcun @orcun

   @qubit Diyelim mesela çoktan desteği kesilmiş ama senin kullandığın bir program var seviyorsun vs muadili de yok. Dedin ki 2023 model m2 li cihazım var kurayım vs. son sistem şu bu ama kurulmuyor, macstore'da da yok ne yapacaksın ? hala daha mesela intelli macbooklar'a destek kesme çabası var millet yancı yoldan alete son sürüm yüklüyor ama alet ağlıyor vs.

  • qubit @qubit

   @orcun ticari kullanıcı için soruyorsak birkez öyle kullanıcı Windows seçmeliydi. Apple'a o konularda güvenilmez. 80'lerden beri milletin başını yakıyorlar.

   Normal kullanıcı için sanal olarak eski macOS'ları kurmak çok kolaylaştı deniyor; kendim denemedim ama bir çıkış yolu halen var gibi. Sadece bunlarda Rosetta düzgün çalışıyor mu emin değilim, deneyecek vaktim yok. Adobe CS serisi mesela yeni özellikleri lazım değil, çalışıyorlar mı bakacağım.

   Aynı şekilde çok ufak ama işini iyi yapan bir iki yazılımım var; 32 bit ve 15 yıl önce yazılmışlar. Onları maalesef çalıştırabileceğimi sanmıyorum, sistem API'lerini kullanıyorlardı. Sanalda da çalıştıramam. Fakat böyle yazılımın varsa ve o yazılım sana hala lazımsa artık onu kendin yazmalısın diye düşünüyorum. Çok iyi bir yazılım bugün yoksa sen daha iyi alternatifleri bilmiyor olabilirsin. Zira o yazılım vazgeçilmez olsa bugün bir şekil birisi geliştiriyor olurdu.

 • filarmonik @filarmonik

  Bir güncelleme yapayım: kalem işini kolay çözeriz sanmıştım ama 1. Nesil pencil muadili yok gibi bir şey. ( Amazon.de) Ben kalemle çalışan insanım... Baktım orijinalleri 90-100 euroya satıyorlar. Şimdiden sonra eski nesil bir kaleme o kadar verecek halim yok. İşler şimdi karıştı, aypedi dehlemek lazım gibi görünüyor. Gidip samsung s8 falan mı alsam, napsam… neyse artık bakacağız

 • txt @txt

  iPad hayatınıza yerleşecek ise kesinlikle değiştirmek için en iyi zaman şu an. Her geçen gün kendi cihazınız değer kaybedecek alacağınız artacak. Ama ikinci üçüncü cihaz için olacak ise çok rahat 4 sene daha gider gibi duruyor.

Bu ara şengen vizeleri ile ilgili gündem sıcak, ona istinaden:
Şu idata denilen, İtalya ve Almanya vize başvurularına resmi aracılık eden firmadan aldığı yüksek ücretler gereği oldum olası haz etmiyordum. Son zamanlarda ise gemi iyice azıya alıp "premium" hizmetler ile milletin iliğini kemiğini sömürmesinden dolayı, firmayı hiç görecek gözüm yok. Bugün ise okuduğum bir haber ile resmen içimin yağları eridi: AB, şengen ülkeleri için vize başvuru sürecini tüm şengen ülkelerine standart olarak online bir sisteme taşıyacakmış. Biyometrik veri alınması dışında (genellikle ilk başvurudaki parmak izi olayı) diğer tüm başvurular online olacak, pasaporta yapıştırılan etiket vize yerine dijital kod şeklinde vize verilecekmiş. Henüz mutabakatı yeni sağlanmış, yasalaşması gereken bir gelişme, ancak AB aşırı kağıt bürokrasisi, sahte evrak ve sahte vizelerle kaçak girişler vb sebeplerden dijitalleşme olayını ciddiye alıyor gibi. Şimdi kan emici aracılar düşünsün. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap