İlgilenen varsa nasıl yaptığımı yazarım. 5 layk yeterli 😛 🙂 #resizeableBAR #sam #smartaccessmemory #rx580

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Uygun fiyatlı ama yeterince kaliteli termal macun önerisi olan varsa makbule geçer. #termalmacun #teknoöneri

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 11

Bu kasayı düşünüyorum. Aynı tarzda kompakt hava akışı odaklı kasa önerisi olan varsa alırım.

https://nzxt.com/product/h5-flow

#donanımtavsiye #BilgisayarKasası #NZXT

H5 Flow | High Airflow Gaming PC Case

The H5 Flow offers powerful cooling and performance in a compact mid-tower ATX case.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 16

B550 anakartların 1. ve 2. nesil Ryzen desteği yok mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

Baofeng BF-R5 almayı düşünüyorum. Lisansım yok. Düşünceleri olanları dinlemek isterim. #radyo #telsiz

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 20 / 42

Uygun fiyatlı 1 TB nvme SSD olarak ne önerirsiniz? 32 GB RAMli ama PCI Express 3.0 bir sisteme takılacak o yüzden DRAM olmasa da olur. #m2ssd #teknoöneri #nvme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 53
 • Tarık @xahve

  DRAMsiz ucuz ssd alma, 10 GB atarsın yazma hızı 20 MB saniyeye düşer

 • qubit @qubit

  Uygun fiyattan kastettiğiniz nedir? Bir de ne için kullanacaksınız? Oyunlarda SSD olduktan sonra hiç bir fark yok deniyor. Açılma-yükleme süreleri neredeyse aynı. Ama takılmadır şudur budur cidden öyle mi bilmiyorum. Oyun oynayacak makinem, vaktim yok. @gamsizm biliyorsa ona sorun.

  1TB sınıfında Samsung 980 dışındakileri önermek çok zor, o da kendisi süper bir ürün olduğundan filan değil. DRAM'ı yok mesela. Ama 5 yıl garantisi var. 600 TBW yazma garantisi var. Diğer modeller bunu garanti edemiyor.

  - Kioxia Exceria G2'nin maalesef düzgün incelemesi yok. Firmanın hatası. Muhtemelen G2 serisi gayet iyi ama fikrimiz yok. G2 olmayanı çok ısınıyordu (yükte 100 derece). SLC cache belleğini G2'de yükselttiler mi bilmiyoruz; eskisinde 19GB gibi felaket düşük bir rakamdı. Bu bellek dolunca hızı 500-600 MB/saniyeye düşer. Tamam 980'de de durum böyle ama onun bellek 160 GB. Kioxia'nın artısı 5 yıl garantisi ve üretici ürünü olması. Piyasadan bileşen toplamıyorlar.
  - Kingston NV2 var ama QLC olanları da var diye forumlarda yazıyorlar. @bilendenaldestek benim getirdiğim ürün %100 TLC diyorsa düşünürsünüz. Garantisi 3 yıl ve 1TB için TBW değeri 320. Fiyatı güzelmiş. SLC bellek 90GB civarı ve doldu mu hız 600'e inecek.
  - Crucial'ın modelleri de QLC olma riski yüksek modeller. Pas geçerdim.

  Diğer marka modelleri bilemiyorum. Ülkede dağıtıcı-servisi sağlam olmalı. WD var mesela ama ürünleri Türkiye'de pahalı, AB fiyatına inmemişti. Baktığınız modelin Techpowerup'ta incelemesi varsa tartarsınız.

  • Omer @omerf97

   Exceria g2 boşta 60 yükte 80 derece 2tb olanı böyle bir bilgi verebilirim.

  • qubit @qubit

   @omerf97 G2 olmayan da sensör 70 küsur derece iken termal kamera 100 gösteriyordu:
   https://www.techpowerup.com/review/kioxia-exceria-1-tb/7.html

  • Omer @omerf97

   @qubit o kadarini bilmiyorum hocam valla benim testimde 80e falan cikti yuk altinda

  • Omer @omerf97

   @qubit samsung mzvlb512hbjq-000h1 bu mesela 40-45 dereceyi gecmiyordu bende ona sasirdim ilk aldigimda

  • qubit @qubit

   @omerf97 o nedenle düzgün inceleme şart. Kaçımızda termal kamera var? Sıcaklık kaça çıkınca ürün yavaşlıyor filan bunları ölçmek lazım.

  • cinnabon @cinnabon

   Oyun kurulacak çoğunlukla. Boot drive olabilir de olmayabilir de duruma göre. DRAMsiz alınırsa SATA SSD boot drive olarak bırakılabilir şu anki düzende.
   WD Blue SN570 için ne düşünüyorsunuz? DRAMsiz ama HMB var. Hızları iyi gibi.

  • qubit @qubit

   @cinnabon iyi araştırdığım, listemde olan bir disk değil; sebebi AB fiyatı 1200 TL civarı iken bizde 980 fiyatına satılması. Fiyatı inmeden bakacak değilim. DRAM yok ama performansı DRAMsız eski nesiller gibi değil. Gerçi "latency" konusunda kötü.

   Çakma SLC cache dedikleri mevzuda da sıkıntısı var 12GB. Tabii bu statik. Yukarıda Samsung'un 160'ı ana depolama alanından da çalıyor (melez tip). İki tipin de artısı-eksisi var ama Techpowerup'taki elemanlar durumu "6 saniye yüksek hız sonra 500 MB/sn" alıyorsun diye not düşmüşler. SN7XX ailesi satılsın diye kırpmışlar diye yorumluyorum. Benim kullanımım için bu bir ciddi eksi nokta.

   Oyun işinden hiç anlamam @gamsizm'a soracaksınız. Benim anladığım SATA da olsa oyuna fark etmiyor ama alırsınız oyunda garip takılmalar olur bilemem. Mesela DRAM'sız bir NVME diskte okuma gecikmesi yüksekse nasıl etki ediyor fikrim yok.

 • bilendenal.com @bilendenaldestek

  Cuma günü bekler misiniz ? Bu cuma akşamı özellikle samsung için artı yapabiliriz . Kingston tarafında bizim desteklerimiz olabilir .NV2 için kapasite isteklerinizi yazın .

Haha. Hak ediyor ama Nvidia.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yıllardır nostaljik değeri nedeniyle sakladığım Pentium 4 2.8 (LGA478) sistemimi Asus kasasiyla beraber ihtiyacı olan birine hediye etmek istiyorum. İçinde 512 + 256x2 biçiminde 1 GB DDR RAM ve Pentium 4 2.8 Ghz işlemci, bir adet CD-ROM ve 1 adet DVD-RW cihazı mevcut. HDD yok, PSU yok, ekran kartı yok. Kasa fanı mevcut 2 adet. İstanbul içi elden teslim edilecektir kargo mümkün değil.

#giveaway #ikinciel

Güncelleme: Yeni sahibine ulaştı. İlgilenenlere teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 16

Elimde bilgisayar veya elektrik elektronik mühendisliği öğrencilerinin kullandığı kitlerden var, sorunsuz çalışıyor. Bir de Tunçmatik UPS var batarya veya anakart problemi nedeniyle çalışmıyor ama düzeltilebilir az bir harcamayla. Bunları çöpe atmak yerine ihtiyacı olanlara vermek istiyorum. Kiti alacak arkadaşın öğrenci olması tercih nedeni tabii ki.

Not: İstanbul içi elden teslim alacaklar önceliklidir.
#giveaway #ikinciel

Güncelleme: Kit yeni sahibiyle buluştu. İlgilenenlere teşekkürler. UPS hâlâ duruyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 21

Sisteminizde 3000 Mhz CL15 4x8 GB RAM kurulumu olduğunu düşünelim. Birisi size 3200 Mhz CL16 2x8 GB hediye etse doğru olan sistemi bunlarla güncellemek midir yoksa olduğu gibi bırakmak mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap