İçerik üretemediklerinden eski bölümleri 1080p yapıp yüklüyorlar 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 14

Bugün itibari ile #turknet aboneliklerimden birini iptal ettim. #Vodafone fiber için başvuruda bulundum 24 ay taahhüt 100mbit için. Bakalım süreç nasıl işleyecek. Önemli olan para değildi ancak tepkimi ortaya koymuş oldum. Süreç istediğim gibi olursa diğer 2 aboneliği de Vodafone ile değiştireceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Codeigniter vs Laravel artı ve eksileri nelerdir ? Halihazırda codeigniter ile daha önce projeler yazmıştım. (Bu arada işin profesyonel tarafında değilim. Hobi amaçlı kişisel ve kendi işlerim çevresinde kullanıyorum.)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ali Kılıç @alinux

  codeigniter le bisey yapmadim ama laravel bu isin piridir

 • Ş.A.Y. @sahin

  Şöyle diyeyim, CodeIgniter ilk öğrendiğim frameworktür. 2 yıl kadar uğraştım kendisiyle. Sizinle aynı durumdayım, hobi yani. CodeIgniter güzeldi, keyifliydi. Askerde Urfalı yazılım mühendisi bir arkadaşım vardı. Sohbet esnasında mutlaka Laravel öğren demişti. Dönüşte hemen öğrenmeye başladım. Detaylı olarak artı eksi şeklinde açıklamam zor çünkü CodeIgniter'ı tamamen unuttum. Bir yılı uzun süredir Laravel ile zaman geçiriyorum. CI zamanlarına göre çok daha konforlu hissediyorum. Aklıma gelenleri yazayım yine de.
  -Laravel'in routing yapısı muhteşem. Web ve API route'ları birbirinden ayrı.
  -Laravel'de önyüzde JS frameworklerini kullanmak yaygın ve konforlu, dökümanı bol.
  -Middleware olayı CI tarafında var mıydı hatırlamıyorum, Laravelde harika.
  -Laravel'de birçok oluşturma işini (Model vb.) artisan komutlarıyla yapıyorsunuz. Her dosya vendor/framework altındaki örneğinden kopyalanarak oluşuyor.
  -Laravelde migration sistemi var, veritabanını oluşturmak için migrationlar ve seederlar yazıyorsunuz, projeyi yeniden oluştururken veya taşırken sql ile uğraşmadan tabloları oluşturup standart verileri insert edebiliyorsunuz.
  -Laravel için çok fazla sayıda paket var, en basiti Spatie'nin bedava paketlerini inceleyebilirsiniz.

  Kısacası Laravel harika çıkın çıkın gelin 🙂

 • Robin @robin

  6 sene boyunca çalıştığım firmada Codeigniter kullandım. O zamanlar hep aklımda Symfony vardı. Kendi şahsi projelerimde vs Symfony kullanıyordum.

  Laraveli bir türlü sevememiştim, ısınamıyordum. Çünkü geriye dönük uyumluluk konusunda çok vukuatlı diye biliyorum. Geçende de bir projede Laravel kullandım.

  Şuan Node.Js tarafındayım sonucu siz düşünün 🙂 Geçen burada yazmışım Laravel vs Express vs performans konusunda benchmark vs atmıştım. Elma ile armut diyenler olmuştu.

  Kısaca hangisi hoşunuza gidiyorsa, işinizi çözüyorsa, en rahat ettiğiniz, öğrenebildiğiniz framework hangisi ise onu kullanın.

  Eğer iş için ileride yatırım olmasını istiyorsanız şuan en popüler frameworkleri öğrenmek şart gözüküyor. Örnek React gibi. React developer olarak bir sürü ilan bulabilirsiniz. Aynısı php tarafında Codeigniter ile max 2-3 ilan bulursunuz ama Laravel diyince binlerce ilen çıkar.

  Sorunuza gelirsek Codeigniter uzunca süre modern php den uzak kaldı. Hep eski yapıyla mimariyle devam etti ta ki sürüm 4 gelinceye kadar bu şekilde dışlandı. Versiyon 4 ile çok aşırı bir şey denemedim ama artık yeni başlıyorsanız Laravel ikinci ihtimal olarak da Symfony öğrenmeniz daha mantıklı. Çünkü Codeigniter geçmişinde el değiştirdi, ileri de geliştirmesi durması çok olası. Laravelin arkasında çoook daha sağlam topluluk ve daha gelişmiş bir ortam, tool var. Her ne kadar Laravel de Symfony nin üzerine kurulmuş bir yapı olsa da daha popüler

Son zam ile #Turknet defterini 2 ev ve işyeri için kapatıyorum. Türktelekom’a geçiş yapacağım. Kafalarına göre bu kadar ard arda zam yapılmaz. Aynı fiyat olsa bile tepkimi koymuş olacağım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 14

Bayadır 0850 arayıp internet sürenizin sonuna geldi spamı olmuyordu. Bugün 1 saatte 2 kez oldu. Yine bir yerler numara vs çaldırdı heralde. #SpamArama

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#iPhone13 için ekran koruyucu tavsiyesi alabilir miyim ?

#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Avansas firmasından alışveriş yapan oldu mu ? Deneyiminiz nedir ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 12
BeğenFavori PaylaşYorum yap