txt paylaştı.

İyi Bayramlar. (TCG Anadolu L400)

İyi Bayramlar.

TCG Anadolu L400'den TS Ailesine sevgilerle.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 12
txt paylaştı.

Almanya'da Aliexpress ve Gümrük Vergisi Macerasi

Herksese selamlar,

Gerek Türkiye'de gerekse de Almanya'da cok fazla kez Aliexpress alisverisim oldu. Türkiye'de, 10 centlik aliexpress kargosundan bile vergi alinmaya baslayan dönemde ise artik Almanya'daydim. O sebeple o döneme ve günümüzdeki isleyise dair bir bilgim yok Ancak Almanya'da, Aliexpress'den tek seferde 50-70 Euroyu bulan alisverislerim oldu ve simdiye kadar hic gümrük vergisi ödemeden teslim aldim. Gümrük sinirinin 100-150 Euro civarindan basladigini biryerlerde okumustum ama bu tutari asan bir alisverisim daha önce olmamisti.

Begendigim ve almayi düsündügüm bir kol saati vardi. Saat Cinli bir üreticinin saati. Yani taklit degil ama "Homage" diye tabir edilen ve bizim "esinlenme" diyebilecegimiz bir dizayna sahip. Esinlenilen model, Breitling Deus Ex Machina isimli su model:

https://www.breitling.com/de-de/watches/top-time/top-time/A233101A1A1/

Her ne kadar tasarımını begensem de bu saate EUR 5.000 vermeyi istemedigim icin, hazır Seagull mekanizmali bir saat aliyorken, Breitling’in homage modeli olan Sugess üretimi Sea-gull mekanizmali su saati tercih ettim. Göreceginiz üzere saatin kendisini de gectim, deri kayisinda dahi "esinlenme" bir hayli mevcut 😀

Dipnot: 5.000 Euro vermeye hazir olsaniz dahi Breitling'i alamiyorsunuz, saat limitli üretim ve tükenmis durumda.

Saati Aliexpress'de ve Amazon Almanya'da bulabilmak mümkün. Amazon Almanya fiyati 250 Euro seviyesinde. Gerek aradaki fiyat farkinin fazla olmasi gerekse de Aliexpress alisverislerindeki gümrük mevzuatlarini Almanya'da deneyimlemek icin ben Aliexpress'den siparis verdim.

Saati satin aldigim saticinin linki:

https://www.aliexpress.com/item/1005004833205453.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.49.169a1802UXe78S

Ben satin aldigimda kupon, puan, indirimli fiyat derken 192 Euro gibi bir tutara aldim. Ödeme sayfasina gelince satici üründeki vergi tutarini düstü ve vergiyi benim Almanya'da ödeyecegimi belirtti. O sebeple toplam tutardan 30,59 Euro vergiyi de düserek benden 161 Euro aldi.

Kargo kisa sürede Almanya'ya ulasti ve tahmin ettigim gibi, paketimi evime yakin olan bir DHL paketshop'tan teslim alabilecegim yönünde bilgi iceren ufak bir kagit geldi. Paketi teslim almaya gittim ve o subede vergimi ödeyerek teslim aldim. Bu alisverisim icin benden 17,56 Euro gibi bir vergi ücreti alindi. Yaklasik 11% denilebilir yani. Toplamda 178,56 Euro'ya gelmis oldu ki, saatin ikinci el degerinin de altinda neredeyse

Saat görece güzel bir kutuda yedek metal kayisi, kullanma klavuzu ve garanti karti ile birlikte geliyor. Son derece kibar bir saat.

Saatin en begendigim tarafi ise artik rüstünü ispat etmis olan mekanizmasi. Benzer tarz otomatik chronograph mekanizmali Isvicre, Alman yada Japon saatlerinin fiyatlari 750-1000 Euro seviyelerinden baslarken, bu saatin fiyati bu noktada oldukca basarili.

Ufak bir ilave:

Saatin kayisini daha spor bir kayisla degistirince daha güzel oldu gibi. Bu sekilde kullanacagim sanirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 32
txt paylaştı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 21

Windows 10 iTunes'a bağlanamama sorunu çözümü

#Windows10 kullanan iOS cihaz sahipleri eğer itunes cihazınızı görmüyor ise Bilgisayarım->Aygıt Yöneticisi kısmından Apple cihazı seçip yazılım güncelleştir diyorsunuz ve şu dosya konumunu belirtiyorsunuz. Ardından itunes cihazı görmeye başlayacaktır 🙂

C:\Program Files\Common Files\Apple\Mobile Device Support\Drivers


#ipucu #HaberinizOlsun #Apple #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap