selamlar, utrawide ips panel yüksek hertz bir monitör istiyorum. kurgu vs işim yok. arada bir oyun, genelde de internet kullanımı için alacağım. 20-30 bin liralara çıkmak istemiyorum. bir öneriniz var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

**ekleme yaptıkça yazının altını güncelliyorum***

böyle ikonik bir cihaz hediye aldım.
1980 model aselsan 4211
aselsanın ürettiği ilk telsiz modeli.
zamanında istihbaratçılar tarafından kullanılmış.
mit'in e-koleksiyonunda da bir adet aynısı var. (https://www.mit.gov.tr/emuze/koleksiyon.html)

geldiğinde orjinal aspilsan kayseri pilleri ölmüş idi. 2 adet 18650'yi seri bağlayıp 2s bmsye de step up converter bağladım. bu sayede 8.4 volt ile çalışan telsizi 5 volt ile şarj edip kullanabiliyorum. standı yok ne yazık ki, örneğini veya cihaz hakkında döküman da bulamadım.
tx rx alabiliyorum cihaz sıkıntısız çalışıyor.
kafamda günümüzde kullanılabilmesi için bir kaç fikir var.
type-c portu gömüp type-c ile şarj edilebilir hale getireceğim. orjinalliği bozmayacak tipte bir soket buldum onu kullanacağım. cihazın altındaki şarj tablasına bağlanan kısım da tam type c portu için. neredeyse orjinal duracak.
ses açma kısma potu sıkıntılı. onu değiştireceğim ama orjinal kepini kullanacağım.
kendi anteni orjinal ve sıkıntısız çalışıyor. ama onu da sivil ve günümüz şartlarına uygun sma soket ile değiştireceğim. bu kısım kozmetik olarak orjinalliği bozacak gibi olursa orjinal soket kalacak.

bu arada telsizde 2 kanal var. üstteki pottan seçimini yapabiliyorsunuz. cihaz eppromdan vs değil, kristallerden frekansı okuyor. bende boşta 4 kristal yeri daha var. biraz bakındım ama çok hard ve eski elektronik olduğu için pek anlayamadım. araştırıyorum, yapabilirsem diğer kanallara da amatör frekansları kuracağım.

güncelleme 1: cihazın çalışma sistemi hakkında üstünkörü bir bilgi alabildim. cihazın frekansları okuduğu kristaller, zamanında frekansa özel kesilmiş. 20-25 yıl önce özel siparişle yaptırılabiliyormuş. yani orjinal şekilde kristal tak çıkar frekansları kullan yapamıyoruz. ardiuno nano koyup, üstteki frekans seçim potunu da ona takıp, kristalleri emüle edip frekans okutabiliriz diye düşünüyorum. lakin bu kristallerle ilgili düzgün bir döküman bulamadım. 50 yıl öncenin elektronik komponentleri ile günümüzünkiler farklı. çok basit hesap kristallerden okuduğu frekansı ardiunodan okumasını sağlamak istiyorum. günümüz şartlarına göre de çalışma sistemi şöyle olmak zorunda. bir kristal takıp onu bir mikroişlemci yardımıyla overclock veya downclock edeceğiz. araştırmadayım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9

neredeyse bedava sayılabilecek bir rakam olduğu için bu cihazı aldım. hiçbir sorunu yok, format atıp kullanılabilir dendi. niye bu rakama aldığımı anladım. cihaz hiçbir şekilde hiçbir usb boot etmiyor. lubuntudan tutun kaliye kadar her türlü isoyu uefi-legacy-64-32bit şekilde yazdırdım. bazısı kurulumda çöküyor, bazısı boot etmiyor. windows kurulumda kesinlikle çöküyor. yurtdışında forumlarda baya gezdim. cihazın orjinaline sakın dokunmayın, lanet bir cihaz yazmışlar. aklıma emmc çipini söküp dışarıdan windows yazmak bile geldi.

eline bu tarz bir cihaz geçen olursa vs. diye çözümünü yazayım.
cihaz 32 bit uefi. lakin herhangibi windowsu boot etmeye çalışırsanız kurulum çöküyor. öncelikle virtualbox'da 28 gb sabit diskli (cihazın emmc çipinin boyutu o çünkü) """efi""" bir makina oluşturup 32 bit windows 10 yazacaksınız.
windows bölge sorma ekranına geldikten sonra terminalden shutdown -s yapıp sanal makinayı kapatacaksınız.
daha sonra sanal makina diskinin yani vdi dosyasını isoya çevireceksiniz.
o isoyu da efi olarak usbye yazacaksınız
sonra 64bit bodhi linux indirip, 32 bit cihazlar için modlanmış boot efiyi indirip usbde değiştireceksiniz
iki usb'yi de cihaza taktıktan sonra cihazın biosuna girip efi ayarlarından bodhinin'nin efi dosyasını seçip boot edeceksiniz.
sonra linux üzerinden emmc'yi formatlayıp, windows usbsinin imajını linuxun dd komutu ile emmc çipine yazdıracaksınız

altıüstü format attınız, hayırlı olsun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 15

selamlar. bu kullanılan kablo kaçlık bilen var mıdır? ve bu kabloların tam olarak adı ne geçiyor?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

selamlar,
ipod ile müzik dinlemek için kablolu kulakiçi kulaklık arıyorum.
kz'nin modelleri hoşuma gitti onlara bakındım lakin hangi modelini almam gerektiğini anlayamadım. kendilerine de yazdım, cevap vermediler. sadece ipodda flac parça dinleyeceğim. üretici vs. değilim. hangi modelini almalıyım? kz'nin üst seviye modelini istiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 17

arkadaşlar 150lilik bir scooterım var. kayıt yapmak için kamera almak istiyorum. amacım vlog vs. değil. allah korusun trafikte başıma bir iş gelirse kanıt olsun istiyorum. ikinci el https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-hobi-oyuncak-rc-araclar-aksiyon-kamerasi-xiaomi-966483154/detay/ şunlardan alsam işimi görür mü?

Aksiyon kamerası (xiaomi) - RC Araçlar Aksesuar & Ekipman İlanları...

Aksiyon kamerası (xiaomi) - RC Araçlar FPV İlanları, RC Araçlar Aksesuar & Ekipmanları Uygun Fiyatlarıyla Alışverişte İlk Adres sahibinden.com'da
BeğenFavori PaylaşYorum yap

evga sr-x anakart aldım. resmi özellikleri intel c606 çipset, çift 2011 soket ve 96 gb ram desteği. ben aldıktan sonra detaylı araştırma şansı buldum. türkiyede resmi olarak satılmamış. dünyada bile nadir bir anakart. ebayde vs yok. youtubede toplasanız 10 videosu yoktur. anakartın ilgi çeken yanı ise hem çift xeon desteği sunup hem de overclock yaptırabilmesi. bilenler bilir, 1366 soket bir xeon başarılı overclock yapılırsa aynı işlemcinin dual setupuna yaklaşabilir. son 5-6 yıldır sadece çift xeon sistemler kullandım. çift xeona overclock yaptıran bir anakart bırakın görmeyi duymadım bile. bundan bir önceki sistemim çift x5680 - 96gb ramliydi. o artık işlemci tarafında yetersiz kaldığı için (ryzen 1600x daha güçlü kalıyor.) bu anakartı da bulmuşken alıp sistemimi buna geçirmeyi düşündüm. elimde aslında tüm parçalar var. işlemcileriyle beraber aldım lakin üzerinde çift 2687w var. araştırdığım kadarıyla xeon v2ler çalışıyor. ödünç alıp bir v2 işlemci denedikten sonra sistemimi buna geçireceğim. kafamdaki işlemciler 2696v2. stok haliyle ryzen 3900x ile kafa kafaya sayılabilir. ama overclocklu haliyle threadripper 3960xi yakalamayı düşünüyorum. ender bulunan bir bilgisayar parçası sayıldığını düşündüğüm için anakartı ve planımı anlatmak istedim

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 16

selamlar. işim gereği çok telefon görüşmesi yapıyorum ve bu yüzden kablosuz kulakiçi bir kulaklık arıyorum. halihazırda 2. nesil airpods kullanıyorum lakin şarjı az gidiyor. konuşma yaparken minimum şarjı 10 saat gidecek kaliteli bir kulaklık öneriniz var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

2 sene önce gaza gelip bir gasilhaneyi hobi atölyesine çevirmiştim. bu sene de restorasyon videoları izleyip gaza gelerek arabamı kupa şase ayırdım. yaş 20, 30'umda görüşmek üzere 😁

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10