**ekleme yaptıkça yazının altını güncelliyorum***

böyle ikonik bir cihaz hediye aldım.
1980 model aselsan 4211
aselsanın ürettiği ilk telsiz modeli.
zamanında istihbaratçılar tarafından kullanılmış.
mit'in e-koleksiyonunda da bir adet aynısı var. (https://www.mit.gov.tr/emuze/koleksiyon.html)

geldiğinde orjinal aspilsan kayseri pilleri ölmüş idi. 2 adet 18650'yi seri bağlayıp 2s bmsye de step up converter bağladım. bu sayede 8.4 volt ile çalışan telsizi 5 volt ile şarj edip kullanabiliyorum. standı yok ne yazık ki, örneğini veya cihaz hakkında döküman da bulamadım.
tx rx alabiliyorum cihaz sıkıntısız çalışıyor.
kafamda günümüzde kullanılabilmesi için bir kaç fikir var.
type-c portu gömüp type-c ile şarj edilebilir hale getireceğim. orjinalliği bozmayacak tipte bir soket buldum onu kullanacağım. cihazın altındaki şarj tablasına bağlanan kısım da tam type c portu için. neredeyse orjinal duracak.
ses açma kısma potu sıkıntılı. onu değiştireceğim ama orjinal kepini kullanacağım.
kendi anteni orjinal ve sıkıntısız çalışıyor. ama onu da sivil ve günümüz şartlarına uygun sma soket ile değiştireceğim. bu kısım kozmetik olarak orjinalliği bozacak gibi olursa orjinal soket kalacak.

bu arada telsizde 2 kanal var. üstteki pottan seçimini yapabiliyorsunuz. cihaz eppromdan vs değil, kristallerden frekansı okuyor. bende boşta 4 kristal yeri daha var. biraz bakındım ama çok hard ve eski elektronik olduğu için pek anlayamadım. araştırıyorum, yapabilirsem diğer kanallara da amatör frekansları kuracağım.

güncelleme 1: cihazın çalışma sistemi hakkında üstünkörü bir bilgi alabildim. cihazın frekansları okuduğu kristaller, zamanında frekansa özel kesilmiş. 20-25 yıl önce özel siparişle yaptırılabiliyormuş. yani orjinal şekilde kristal tak çıkar frekansları kullan yapamıyoruz. ardiuno nano koyup, üstteki frekans seçim potunu da ona takıp, kristalleri emüle edip frekans okutabiliriz diye düşünüyorum. lakin bu kristallerle ilgili düzgün bir döküman bulamadım. 50 yıl öncenin elektronik komponentleri ile günümüzünkiler farklı. çok basit hesap kristallerden okuduğu frekansı ardiunodan okumasını sağlamak istiyorum. günümüz şartlarına göre de çalışma sistemi şöyle olmak zorunda. bir kristal takıp onu bir mikroişlemci yardımıyla overclock veya downclock edeceğiz. araştırmadayım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap