Android 10 ile başlayan geliştiriciler için depolama kısıtlamaları Android 11'de çok daha katılaşmış durumda. Depolama ile işi olan uygulamalar ve kütüphaneler çok ciddi sorun yaşayacaklar.

Google'ın artık her sene uygulamanın hedeflenen sürümünü en güncel Android sürümü yapmayı zorunlu kıldığı için cihaza güncelleme gelmese bile bundan kesin bir kaçış yok.

Uygulamalar artık depolamaya 1-2 özel olarak izin verilen yerler dışında erişemeyecek, klasör dahi oluşturamayacak. Her uygulama kendi klasörüne yazabilecek ve bu klasöre diğer uygulamalar erişmeyecek. (Uygulama kendisi istediği uygulamaya erişim izni verebiliyor)

Örneğin WhatsApp'ın oluşturduğu WhatsApp klasörü artık olmayacak. Bu da uygulama silindiğinde uygulamanın oluşturduğu verilerin de silineceği anlamına geliyor. Bu yüzden uygulamalar resimleri Pictures/DCIM klasörüne, müzikleri Music klasörüne yazması gerekecek.

Dosya yöneticilerine ne olacak diye sorarsanız, Google'ın izin verdiği uygulamalar tüm dosyalara erişebilecek. Ancak işletim sisteminde artık varsayılan dosya yöneticisi var.

Bunun yapılma amacı gizlilik ve dağınıklı önlemek. Güzel bir hamle ama yarım saattir eski uygulamamı güncellemeye çalışıyorum. :D. Ekleme: Ne yarım saati, günler sürecek.

Atladığım bir istisnası var. Eğer işlem yapılacak dosyayı veya kaydedilecek yeri kullanıya seçtirirsek seçilen dosya ile her şeyi yapabiliyoruz. Fotoğraf düzenleme vb. gibi uygulamalar için zaten bu olmalı.

[Bu yazdığımdan beri yeni sistemi çalıştırmaya çalışıyorum ve az önce (2020.08.04 08.41) başardım. Daha bunun eski sürümü kullananlar için fallback'i var. 🙁 ]

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 15

Yıllaaar önce de pedere başka bir ilden hız cezası gelmişti orda olmamasına rağmen 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • somut insan @pqonerme

    gişeden 200 km hızla geçip kaza yapmıştır sonrada ceza gelmiştir belki haberin içeriğine bakmak lazım (hıh hiçte biledurduk yere ceza yazmamıştır devlet baba tmm mı o mslmn bi kre) 🙁

  • EnesBio @enesbio

    şöyle birşey olabiliyor başıma geldi satın aldığım araca hgs çıkardım bir gün dikkat ettim hiç kullanmadığım halde bakiye düşük diye mesaj geldi geçiş hareketlerini kontrol ettiğimde benimle alakası olmayan yerlerde geçişler yapılmış gözüküyordu kgm aradım bilgi için geçen aracın ne plakası benzerdi ve tutuyordu nede geçiş yapan aracın marka model rengi tutuyordu. şöyle bir bilgi verdiler aracı satın aldığım ve ondan önceki sahibi araç için çıkarttıkları hgs leri iptal etmemiş kendi araçlarında kullanmaya devam ediyorlarmış fakat etiketler benim plakama kayıtlı gişelerden geçerken eğer hgs hesaplarında bakiye kalmazsa direk benim plakamda kayıtlı diğer diğer etiketten düşüyor sistem bakiyeyi bunun için merkez bir ptt şubesine gidip ruhsatı gösterek araca kayıtlı diğer hgs etiketlerin iptalini yapmak gerekiyor ben öyle yaptım şimdi onlar düşünsün 🙂

Çevreci insan dediğin böyle olur! /s
#OtoSeyir #mizah #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Öncelikle merhabalar. 😀 #akış çözünürlüğünü ve birde fiyatını düşünürsek güzel bir şeye benziyor sizin fikriniz nedir acaba,? http://www.vatanbilgisayar.com/lg-25-25um57-ultra-wide-ips-monitor.html

LG 25" 25UM57 Ultra Wide IPS Monitör

LG 25" 25UM57 Ultra Wide IPS Monitör fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #bilim #mizah #karikatür
Son Kafa Ayarı bölümünü izlerken bu karikatüre yer verdiler, burada görmediğim için paylaşmak istedim. 🙂
Penguen dergisi çizeri Serkan Yılmaz'ın eseri.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Twitch'te H1Z1 isyanı son sürat devam ediyor.:)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9

Son günlerde art arda @leventp li videolar geliyor bu ne güzel bir şey böyle ey @teknoseyir.:) Seviyoruz seni.:)
Şahsım adına çok mutlu oldum, ve de bunu belirtmek istedim.:) @gamsizm

BeğenFavori PaylaşYorum yap