Android 10 ile başlayan geliştiriciler için depolama kısıtlamaları Android 11'de çok daha katılaşmış durumda. Depolama ile işi olan uygulamalar ve kütüphaneler çok ciddi sorun yaşayacaklar.

Google'ın artık her sene uygulamanın hedeflenen sürümünü en güncel Android sürümü yapmayı zorunlu kıldığı için cihaza güncelleme gelmese bile bundan kesin bir kaçış yok.

Uygulamalar artık depolamaya 1-2 özel olarak izin verilen yerler dışında erişemeyecek, klasör dahi oluşturamayacak. Her uygulama kendi klasörüne yazabilecek ve bu klasöre diğer uygulamalar erişmeyecek. (Uygulama kendisi istediği uygulamaya erişim izni verebiliyor)

Örneğin WhatsApp'ın oluşturduğu WhatsApp klasörü artık olmayacak. Bu da uygulama silindiğinde uygulamanın oluşturduğu verilerin de silineceği anlamına geliyor. Bu yüzden uygulamalar resimleri Pictures/DCIM klasörüne, müzikleri Music klasörüne yazması gerekecek.

Dosya yöneticilerine ne olacak diye sorarsanız, Google'ın izin verdiği uygulamalar tüm dosyalara erişebilecek. Ancak işletim sisteminde artık varsayılan dosya yöneticisi var.

Bunun yapılma amacı gizlilik ve dağınıklı önlemek. Güzel bir hamle ama yarım saattir eski uygulamamı güncellemeye çalışıyorum. :D. Ekleme: Ne yarım saati, günler sürecek.

Atladığım bir istisnası var. Eğer işlem yapılacak dosyayı veya kaydedilecek yeri kullanıya seçtirirsek seçilen dosya ile her şeyi yapabiliyoruz. Fotoğraf düzenleme vb. gibi uygulamalar için zaten bu olmalı.

[Bu yazdığımdan beri yeni sistemi çalıştırmaya çalışıyorum ve az önce (2020.08.04 08.41) başardım. Daha bunun eski sürümü kullananlar için fallback'i var. 🙁 ]

BeğenFavori PaylaşYorum yap