Merhaba arkadaşlar.
Daha önce hafta başında bir kaza geçirdiğimi yazmıştım.
https://teknoseyir.com/durum/1285945
Kusur oranları belli oldu ve çoğu kişinin dediği gibi %100 beni kusurlu buldular. Buradan kendimce bazı çıkarımlarda bulundum. Onları yazmak ve sizin görüşlerinizi de almak istiyorum.
Kontrolsüz bir kavşakta karşıya atlamak veya sola dönmek bazen ciddi bir tehlike oluşturabiliyor. Öncelikli düşüncem bunları olabildiğince ortadan kaldırmaya çalışmak. Nasıl derseniz şöyle:
1. Yolu ciddi şekilde uzatmak pahasına ana yollardan, trafik ışıklı kavşaklardan seyretmeye çalışacağım ve eğer gittiğim yeri bilmiyorsam navigasyonda oturup ara duraklar ekleyerek beni uzun ama ana yolları ve kontrollü kavşakları kullanarak götürmesini sağlayacağım.
2. Eğer kontrolsüz kavşaklardan geçmem gerekiyorsa mümkün olduğunca karşıya atlamayacağım veya sola dönmeyeceğim kavşakları seçeceğim.
3. Burası dananın kuyruğunun koptuğu yer. Aşağıdaki görselleri çizdim. Bu görseller benim yaptığım kazaya benzer görseller.
Burada A aracı, B aracına çarparsa A aracı asli kusurlu oluyor. Kimse B aracının hızını sormuyor veya kavşakta durduğunuzda yolda park etmiş araçların veya yapıların vs. görüş açınızı tıkayıp tıkamadığını da sormuyor. İlk görseldeki gibi durursanız ne B aracını ne de C aracını görebiliyorsunuz. Bu şekilde durunca bu açı yeterli, herhangi bir araç görüş açımdaki mesafeyi kat edip bana ulaşamaz diyerek karşıya atlamak üzere kavşağa girerseniz ve B aracı çok hızlı gelip bu mesafeyi kat edip size çarparsa %100 siz kusurlu çıkarsınız. Adam saatte 150 km hızla alçaktan uçuş yapsa bile bu fark etmiyor. Çünkü sizin o aracın hızını ispatlamanız ya çok zor ya da mümkün değil. Çeşitli kişilerle görüşmelerimde edindiğim bilgiler doğrultusunda ispatlasanız bile kabahat sizde, ona sadece hız cezası yazılırmış.
Ben bundan sonra ikinci görseldeki yaklaşımla hareket edip görüş açımı olabildiğince genişleteceğim. Burnumu sağdan gelen araçların tamamını görebilecek kadar dışarı çıkaracağım. Burada C aracı isterse gelsin burnuma geçirsin. Sağdan gelene yol vermediği için C aracı kusurlu olacaktır.
Ayrıca basit bir hesap yaparak bu dediğim durumun sağlamasını yapalım: A aracı olarak ortalama saatte 10 km hızda gittiğimizi düşünelim. Yolun genişliğinin 6 metre civarı olduğunu düşünürsek karşıdan karşıya 2 saniyeden biraz uzun sürede geçebiliriz ki benim hızım da ortalamada bu civardaydı. Ancak sağdan gelen araç 70 km/sa ile geliyorsa siz orayı geçene kadar 40 metre mesafe kat edip kavşağın içinde size rahatlıkla ulaşabilir ve geçmiş olsun: %100 kusurlu olarak kazaya karıştınız.
Son olarak bir de çarpma şeklinin sürücü ve yolcuya etkisi var. Eğer ikinci görseldeki gibi soldan gelen aracın çarpabileceği bir durum olursa burundan sürtme şeklinde olacaktır ve her iki taraf için de can güvenliği noktasında risk daha az olacaktır. Ancak yola atlayınca sağdan gelen direkt aracın orta kısmına girebilir ve sürtme değil de direkt çarpma olduğundan iki taraftaki sürücü ve yolcular da daha fazla zarar görür. Bir de soldan çarpma durumunda sürücü olarak darbe benim tarafımdan gelecekken, sağdan çarpmada sağda oturan sevdiğiniz insan tarafına gelecek. İnşallah hiç kaza olmasın ama olacaksa da sürücü olarak benim bulunduğum taraftan çarpmanın gerçekleşmesi de daha çok işime gelir. Tabi araçta yalnızsanız durum tam tersi olur.
Benim bu kazadan çıkarımlarım bu oldu. Şimdiye kadar kimseyle çarpışmayım, hiçbir araca sürtmeyim diye uğraşıyordum. Şimdiden sonra soldan çarpılma ihtimalimi arttırıp, sağdan çarpılma ihtimalimi sıfırlayacak şekilde kullanacağım.
Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 16
 • KendiniGerçekleştirenKehanet @kgk

  Yol genişlikleri eşit miydi? Siz karşıya geçerken yavaşlayıp sonra hızlanırken diğer yoldaki araçlar sabit hızla mı ilerliyordu?

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Şerit sayısı olarak aynıydı ama genişlik anlamında benim geldiğim yoldaki şeritlerin genişliği tahmini 1 metre gibi daha dardı. Diğer yoldaki araçlar sanırım sabit hızla ilerliyordu ama emin değilim. Ancak hiçbir şekilde ana yol ya da tali yol olup olmadığı konuşulmadı, sadece kimin soldan kimin sağdan geldiği konuşuldu ve ben de hala hangisi ana yol hangisi tali yol bilmiyorum. Herhangi bir tarafta da Dur levhası yoktu.

 • zatisahaneleri @zatisahaneleri

  Geçmiş olsun. Siz diğer aracın hızına takılmışsınız haklısınız adam hızlı olabilir ama bunu ispatlayamayacağınız için suçu size vermişlerdir. böyle durumlarda direkt karşı şerite atlamak sıkıntı. Böyle yollarda baktınız trafik yoğun gerekirse sağa dönüp ileriden geri dönmek daha mantıklı. Ya da yakın şerit boşalınca yolu kapatacaksın diğer şeritin boşalmasını bekleyeceksin. Trafik bu kaza herkesin başına gelir. Tekrardan geçmiş olsun.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Aynen dediğinizi de uygulayacağım hocam. Eğer yolun sağ tarafında U çekebileceğim alan olduğunu biliyorsam karşıya geçmek yerine sağa dönüp, U çekip geri döneceğim. Eğer sağdan gelen araçları göremiyorsam yakınımdaki şeritten de araç gelmiyorsa dediğiniz gibi yakın şeridi dolduracağım.

 • Agab @agab

  C aracı size çarparsa C arabası neden kusurlu olsun ki? Anayola çıkan sizsiniz, adam anayolda durup size yol mu versin?

  Eğer dur işareti varsa sizin tarafında gerçekten durup kontrol edip öyle çıkmanız lazım. Haliyle soldan biri size çarparsa illa kusurlu olmak zorunda değil. Anayola çıkış, dur tabelası önemli etkenler.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Yukarıdaki çizimde ikisi de aynı türde yol hocam. Ana yolda tabi ki geçiş hakkı ana yolda olanların. Genelde ana yollar üzerinde tali yoldan çıkıp, ana yolu atlayarak karşıdaki tali yola girmek gibi şeyleri yapabileceğim veya yapmam gereken pek bir yer yok. Yine de ana yol da olsa karşıya atlama veya sola dönme mecburiyetim varsa sağdan gelenleri tam görebilecek kadar burnumu dışarı çıkaracağım.
   Benim kazamda her iki tarafta da Dur levhası yoktu. Ondan dolayı hangisi ana yol hangisi tali yol o da karışık bir durum.

  • Agab @agab

   @coolnquiet Geçmiş olsun hocam 🙁 Tüm suç şehir bölge planlama yapanların aslında.
   Aynı şuna benziyor bu durum, bir çocuk mesela %100 haklı da olsa ehliyeti yoksa tüm cezayı ona yazıyorlar. O yüzden karşının hızına vs bakmıyorlar bakmaları gerekse de.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @agab Sağolun hocam. Maalesef bazı kanunlar hayatın karmaşıklığına göre çok basit kalıyor. Sağdan gelen haklıdır, ehliyetsiz kullanan suçludur vs. ama gerçek hayatta bazı şeyler çok farklı olabiliyor. Yapacak bir şey yok. Kanunlar böyleyse ben de böyle davranırım diyerek yukarıdaki çıkarımları yaptım ben de.

 • Player 1 @player-1

  Bu tür kontrolsüz kavşaklardan geçerken olabildiğince yavaşlamak, gerekirse kavşağın sağını kontrol edebilecek bir seviyede durup bakmak lazım. Tabi sadece sağı değil, her yönü kontrol etmek lazım. Ara sokaklardan giderim daha hızlı varırım mantığı genelde bu sebepten yanlıştır zaten.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Aynen öyle hocam. Ben görüş açımın yettiği kadar kontrol ediyordum. Artık gerekirse yakın şeride taşıp yolun tamamını kontrol edeceğim. Ben normalde olabildiğince güvenli yolları kullanıyordum. Şehirlerarası yolculuklarda çoğu zaman daha geniş ve güvenliyse 15-20 km uzun yolları tercih ediyordum. Şehir içinde de yol uzasa da ana yollardan gidiyordum. Yolculuğa çıkmadan önce de harita servisleri üzerinde nerelerden gideceğimi planlardım. Bunca zaman navigasyonun götürdüğü yer doğru olunca sorgulamayı bırakmıştım. Bundan sonrasında navigasyonun nereden götürdüğünü inceleyip eğer daha uzun ama güvenli ana yollardan gitmek mümkünse o şekilde rota oluşturacağım. Benim yaptığım kazada da yolu uzatıp sadece 50-60 metre ara sokak kullanmayı gerektirecek bir yol varmış. Ama bunu maalesef kazadan sonra fark ettim.

  • Player 1 @player-1

   @coolnquiet Harita servisi ayarlarında daha hızlı rota ve en kısa rota gibi iki seçenek oluyor. Daha hızlı rota da sizi daha fazla ana caddelerden gidecek şekilde rota hazırlıyor. Kullandığınız harita servisinin ayarlarını kontrol edin.

Merhaba arkadaşlar.
Dün çok ciddi bir kaza geçirdim. Şekildeki krokideki A aracı benim ve kavşakta karşıya atlayacaktım. Sol ve sağımı kontrol ettim ve kimsenin gelmediğini görünce hızlandım. Yolun ortasına geldiğimde önümde sağımdan gelen aracı gördüm ve görmemle çarpmam bir oldu zaten. Çarptığım aracın hız sınırının üzerinde geldiğini düşünüyorum çünkü zorla durdu ve park halindeki başka bir araca çarptı. Ayrıca o araca çarpmadan da aracı göremedim. Çok şükür ki kimseye bir şey olmadı. Tek sevincim o.
Canımı sıkan şey ise kimse karşıdaki adamın hızını sormuyor. O adam sağdan geldiği için sen kusurlusun diyorlar. O 150 km hızla dahi gelse suç benimmiş. Ona sadece trafik cezası yazılırmış. Böyle bir saçmalık var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 76
 • Ufkabakan @ufkabakan

  Karşı tarafın hızı tespit edilemeyecektir büyük ihtimalle. O sebeple kusurun çoğu size yazılır.
  1* Tali yoldan çıkacak araç, ana yoldan gelene durup yol vermek zorunda. Burada Sağ-Sol ayrımı olmaz. Ana yoldan gelen aracın üstünlüğü vardır.
  2* Sağdan gelen araca yol verme kuralı, eşit seviyedeki yollarda, lambasız kavşaklarda geçerlidir. Ki bu durumda siz zaten sağdan gelen araca yol vermemiş oluyorsunuz. Yine kusurlu siz olacaksınız.

  A, B, C aracı durumunda da A aracı doğrudan C aracına vurmadıysa, C aracının masrafından ona vuran B aracı sorumludur. B ve C aracıda kendi aralarında halledecekler.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Umarım öyle olur hocam. Hadi ben sağdan gelenleri görecek kadar ileriye çıkmadım diye B aracına çarpma suçu benim olsun ama diğer adamı da o ödesin. Zira o kadar hızlı gelmese bana çarpsa bile o araca çarpmazdı. Bu dediğiniz gibi olursa adil olduğunu düşünürüm.

 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  Çok teşekkürler hocam. Tek tesellim kimsenin canına zarar gelmemesi.

 • Hüseyin H. @hsynn

  Hocam çok geçmiş olsun. Neyse ki sizlere bir şey olmamış.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Çok teşekkürler hocam. Benim de teselli noktam ve şükrettiğim şey kazaya karışan hiçkimsenin veya çevredeki insanların canına zarar gelmemesi. Ama insan ister istemez yine de üzülüyor. Aracım tamir edilince rahat kullanabilecek miyim yoksa olayın travması ile hep korku içinde mi kullanacağım onu da düşünüyorum.

  • Hüseyin H. @hsynn

   @coolnquiet Kısa bir süre insan tedirgin oluyor. Bende geçen sene ufacık bir kaza geçirmiştim. Geri geri giderken sürekli bir tedirginlik oluyordu bu yüzden.
   Allah beterinden korusun hepimizi.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @hsynn Amin hocam. 4 yıl önce arabayı alana kadar hep aracım olsun istemiştim. Ama kullanmaya başladıktan bir süre sonra özellikle 100 km üzeri yol gidip bir de şehir trafiğine girince stres oluyordum ve araba kullanmaktan soğuyordum. Bu olay iyice üzerine tuz biber oldu.
   Bir taraftan özellikle ortopedik engel durumum olduğu için kendi aracım olması hayatımı kolaylaştırdı, bir taraftan ise yeni bir stres kaynağı ekledi.
   İnşallah bir an önce otonom araçlar gelişip yaygınlaşır da hem bu stresten hem de kazaların çoğundan kurtuluruz. Tabi tüm araçlar otonom olmazsa otonomların da işi zor. Belki tüm yönleri hesaplayabildiği için otonom araç benim yaptığım kazayı yapmazdı ama yine de tüm araçlar otonom olmadığı sürece otonom araçlar gördüğü her şeyi kayıt altına alabilmeli ki kabahat otonom aracın başına patlamasın.

  • Hüseyin H. @hsynn

   @coolnquiet Aynı stres bende de oldu daha dün valla. Eylülden beri ufacık ilçedeyim e haliyle trafik yok bir şey yok. Dün memlekete geldim ama aylardır sakın yerde araba sürüyorum şimdi birden böyle hızlı akan bir trafiğe girince valla bende stres oldum. Köyden indim şehre oldu benimki biraz :))

Bu gün bir bakayım dedim ama yine bir siteyi yerinde bulamadım. kokpit.aero web sitesi de kapanmış. İçindeki bir sürü değerli yazı da çöp olmuş oldu.
İşin özü internette bu gün gördüğünüz bir içeriği yarın bulma garantiniz yok. Ben de bu durum üzerine içindeki yazılı içeriği beğendiğim tüm web sitelerini HTTrack ile indirmeye başladım. Videoda ise iş o kadar kolay değil maalesef. En beğenilen videoları indirip bir kenara koymak lazım. İnşallah o arşivden izlememe hiçbir zaman gerek olmaz ama Teknoseyir'in de Tozlu Raflar gibi çok özel ve çok değerli bölümlerini arşivleyeceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orkun @orkkoc

  Yazılar statik değilse ki değildir httrackle soteyi indirmenim bir anlamı olmaz. Sonuçta metinler veritabanından geliyor veri tabanı uçunca sizin indirdiğıniz site de gider.

  • Şahin Aygün Yıldırım @sahin

   HTTrack veritabanıyla bağlantı kuramaz. Sayfada ne görürse onu indirir.

  • Orkun @orkkoc

   @sahin Sayfanın kodlarını indiriyor sadece yani metinleri indirmez. Gönderi sahibin metinleri yedeklemek için kullandığını söylemiş o nedenle httrack ile o tarz bir yedekleme olamayacağını söyledim bende.

  • Şahin Aygün Yıldırım @sahin

   @orkkoc sayfanın kodunu indiremez. Sadece backend tarafından ekrana basılanı görür ve indirir. Veriler arkaplanda dinamik olarak tutulsa da sayfadaki kod çalıştığında metin çıktısı verir. Sayfa kaynağını incelediğinizde veritabanından veriyi getiren kodu değil basılmış metni/HTML kodunu görürsünüz. Bahsettiğiniz gibi sayfadaki kodu görebilsek ya da indirebilseydik istediğimiz siteyi rahatlıkla klonlayabilirdik.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @orkkoc Site nasıl görünüyorsa öyle indiriyor hocam @sahin hocamın da dediği gibi. Hatta sitenin her sayfasını linkleri tarayıp indirebiliyor. Mesela Teknoseyir sitesi için konuşursak sitenin ilk sayfasının indiğini düşünelim. İndirdiğimiz Teknoseyir sitesinin ana sayfasını açıp bloglar bölümüne tıkladığımızı düşünelim. İnternetteki bloglar kısmına linklemiyor. Oradaki bağlanıtıyı da yerel olanla değiştiriyor. Yani Bloglar'a tıklayınca o gün inen bloglar sayfası açılıyor. Bu başka yazılımlarda sıkıntılı çalışabiliyor.
   Bir tek çok büyük sitelerde bağlantı sayısı yüz bini geçince hata verip duruyor. Onun da ayarlarda ufak bir ayar değiştirerek çözmek mümkünmüş. Harici bağlantı derinliğini 0 yapıp, maksimum bağlantı sayısını 999999999 gibi bir şey yazınca sıkıntı kalmıyormuş. Bu gün onu deniyorum. Harici bağlantı derinliğini 0 yapmazsak kendimizi interneti indirirken bulabiliriz. 😀

Son birkaç aydır Sürat Kargo ile kargosu gelen var mı? Pandemi sürecinde diğer kargolar maksimum iki katı süre geç getirirken Sürat Kargo 5-10 katı geç getirmeyi alışkanlık etmiş durumda. Pandemi sürecinde normalde iki günde kargomu getiren kargoların dört günde getirmeni hoş karşıladım ama Sürat Kargo 15 günden erken getirmedi. Diğer kargolar normale döndü ama Sürat hep aynı hızında. Haziran başında verilmiş bir kargom var ve hala elimde değil. Herhalde adamlar çok süratli gidip adresi sürekli ıskalıyorlar. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Bu gün tekrar çalıştırdığım emektarın harddiskinde çok ilginç şeyler buldum.
O zamanlar Falcon 4.0 Allied Force tarzı simülasyonlar oynuyordum. Şimdi nasıl yaptığımı hatırlamasam da oyunun dosyalarında değişiklikler yapıp F-16'ya 22 tane havadan havaya AIM-120 füzesi takmıştım. (F-16 maksimum 6 tane taşıyabilir.)
Tabi bu yaptığım değişiklik sonrası böyle bir manzara olmuştu. Bu füzeleri değil de böyle yüklü bir bomba mühimmatını bıraktıktan sonra uçak ile yerdeki evlerden birinin modeli iç içe geçmiş ve böyle evle dolaşmıştım etrafta. 😀
İlk resimdeki uçağın yerinde olmak istemezsiniz. Biri bile yeterince ölümcülken 18 tane AIM-120 Amraam tarafından kovalanmak nedir? 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Emektar, 8 senelik uzun uykusundan uyandı. 😀
#TozluRaflar #TozluRaflarGünü

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 15

Dokunmatiği çalışmayan bir tablet vardı. Bu gün bir test yapmaya karar verdim. Ekranın bir tarafına temperli cam bir tarafına nano ekran koruyucu taktım. Yaklaşık 50 cm mesafeden iki tarafa da tornavida bıraktım. Bu meaafede ikisinin de kırılmayacağını düşünmüştüm. Ama öyle olmadı. Sonuç olarak iki taraf da kırıldı. En iyisi bir dahakine test yaparsam 15x8 gibi bir ebatta iki tane cam kestirip deneyim. Ama bu testten ilk gözlemim iki şekilde de kırılıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar.
Sıkıntılı bir durum var. 120 GB SSD'yi 250 GB SSD'ye klonladım ama 120 GB'dan kalan alan boş kalıyor. Benim buradaki Kurtarma bölümünü diskin sonuna taşıyıp C sürücüsünü genişletmem lazım ama indirdiğim programların hiçbiri bunu yapmadı. Easeus Partition Magic ve Minitool Partition Wizard programlarını kullandım ama ücretsiz versiyonları yapmadı. Bunu nasıl yapabilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9

Korktuğum oldu. 20 GB'lık oyunu Steam'da 7 saatte zorla indirdim ama yine çalışmıyor. 😀
https://teknoseyir.com/durum/1272070#comment-4501978

Merhaba arkadaşlar. GTA 4'ü bitireyim

Merhaba arkadaşlar. GTA 4'ü bitireyim demiştim. Görevin birinde oyun dondu ve her açtığımda bu ekran geliyor ve oyun açılmıyor. Rockstar Games Launcher'ı kaldırıp, tekrar yükledim...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu gün hata üstüne hata yaşıyorum. Meizu App Store uygulaması sıyırdı sanırım. "I lost control!!!" diye bildirim atmış. Üzerine tıklayınca bildirim kayboldu. Bu nedir anlamadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap