Optik stabilizasyon’un ne demek olduğunu bu videoda iyice anladım. Fark anormal:
https://youtu.be/4A1qG6i0wRc?t=1m49s

Xiaomi Mi 5 vs Mi 5s Camera Comparison

Xiaomi Mi 5 vs Xiaomi Mi 5s Camera Comparison. Find out how the 12.3MP shooter of the Mi 5s compares to the 16MP optically stabilised camera sensor of the Mi...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hepsiburada’nın Yurtiçi Kargo yerine Aras Kargo ile gönderi yapmaya başlaması benim için hiç iyi olmadı. Yurtiçi ile dün gelmiş olacak olan kargom hala gelmedi. Dün dağıtımdaki görevliyi aradım, sizin adınıza kargo yok dedi. Ben de yolum düştüğü için komşu ilçedeki bizim ilçeye dağıtım yapan şubeye uğradım, orası da paket dağıtıma çıkmış dedi. Baktım dün gelmemiş, bu gün de ortada yok. Bakalım yarın gelecek mi?…

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar.
Dell Vostro 5470 dizüstü bilgisayarımın ekranından uzun süredir pek memnun değilim. İlk başta benzer başka bir bilgisayar mı bakayım dedim ama maliyet çok yüksek oluyor ve buna rağmen performans çok artmıyor. Bu sebeple ekranı daha iyi bir ekranla değiştirmeye karar verdim.
Yaptığım araştırmalar sonucunda benim bilgisayarımdaki gibi 40 pin soketli 1600×900 piksel mat yüzeyli bir ekran buldum. Donanımhaber’de Mesut Çevik de benzer bir şey denemiş ve başarısız olmuştu. O videonun altındaki yorumlarda panel ile laptop anakartı arasındaki lvds kablosunun single ya da dual olma durumu olduğu ve single kablonun 1366×768 üzeri çözünürlüğe izin vermediği söylenmiş. Bu sebeple 1600×900 piksel çözünürlüğünde ekrana sahip Dell Latitude e5430’un panel kablosunu da almayı düşündüm. Anakart konnektörleri uygun gibi duruyor.
Dizüstü ekranın panelini daha yüksek bir panelle değiştirme hakkında bilginiz varsa ve yazarsanız sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Şöyle oluyor. diyelim senin cihazının üst varyasyonu var, i5 i7 i3 vs. vs. ekran kartı şöyle böylesi falan. Kimi cihazlarda ekranda farkediyor. Bak o zaman evet düşük modelse cihazın yüksek modelin ekranını alıp takar kullanırsın. Ama senin cihazının üst versiyonun da aynı ekran kullanılmışsa demek ki sorun yaşayabilirsin.
  Bu tamamen risk, panel ucuz değil aldınız kabloyu da tamam alındı edildi yapıldı vs. taktın deniyorsun hoppala bios izin vermiyor tanımıyor ekranı çalışmıyor mesela hiç, ne yapacaksınız ? ha belki aldınız taktınız çalıştı mis gibi oldu vs .vs. ama işte risk var. İlk örneğini verdiğim gibiyse sorun yok. Ama değilse sorun olabilme ihtimali çok yüksektir. Deneme yanıma yöntemi ile denenecek.

Böyle giderse işimiz yaş. Sanırım Kablonet müşteri temsilcisi haklı çıktı. Turkcell de kotalı tarifeler duyurmuş. Hayır bunlara AKK’yi hemen kaldırın diyen de olmadı. Dursaydı AKK’li paketler. Şu anda tek güvenebildiğim Türknet. İnşallah onlar da benzer bir şey yapmazlar ya da yapmak durumunda bırakılmazlar. Bakalım Telekom kotayı ne zaman getirecek?…
https://t.co/BVVRQUb6vR

Kotaya Hayır! on Twitter

“TÜRKSAT'ın ardından Turkcell de kotalı tarifeleri duyurdu. Her iki İSS de derhal bu karardan dönmelidir! @BTKbasin #internettekotayahayır”
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dün akşam Windows 10 yüklü dizüstü bilgisayarımla iki saat kadar zaman geçirdim ve işim bitince başlat menüsünden kapat dedim. Ekran kapandı ama güç ışığı falan açık kaldı. Ben de kapanır mı kapanmaz mı merakıyla öylece bıraktım. Sabah baktığımda kapalıydı, açıp ne yapmış diye bakayım dedim %3 şarj kaldı şeklinde bios uyarısı geldi. En az 3-4 saat çalışıp şarjı bitince kapanmış. Microsoft sayesinde kapanmayan bilgisayarım oldu ve ben bu sorunu çözmek için kılımı kıpırdatmak istemiyorum. Tebrikler Microsoft. Yeni özellik eklemesen de sadece adam gibi çalışsa daha iyiydi. Format atma fırsatı bulduğum ilk zamanda masaüstü bilgisayarda yaptığım gibi Windows 8.1+Start Menü 8 ya da Windows 7’ye düşüreceğim laptobu da.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 20

Webtekno yeni AKK düzenlemesiyle ilgili bir video hazırlamış. Videoda çeşitli şirketlerin müşteri temsilcileri ile görüşüyor. Kablonet müşteri temsilcisine kota aşımında ekstra ücret uygulamasının diğer şirketlerde yokken neden kendilerinde olduğunu soruyor. Müşteri temsilcisinin cevabı bana eyvah dedirtti: Diğerleri de bunu uygulayacak ama biz devlet firması olduğumuz için önce başladık. Haziran ayı gibi de diğer firmalar bunu uygulamaya başlayacak diyor. İnşallah dedikleri gerçek değildir…
https://youtu.be/XZujVfA6jRY?t=5m3s

AKK Yerine 1 GB Başına 2 TL ödenecek KOTA mı geliyor? (Yeni Fiyatlar Nasıl...

AKK Kalkıyor mu? Yerine KOTA mı gelecek? Merhaba sevgili Webtekno takipçileri bu videomuzda sizlerle birlikte internet gündemini oldukça meşgul eden şu AKK k...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Herkese merhabalar.
Bu günlerde başım sorundan kurtulmuyor. ROM yüklemeye çalışırken iki kere telefonu brick edip kurtardım. Şimdi yazılımları yüklüyorum ama Touchpal sorun çıkarmaya başladı. Telefonun depolama alanında sürekli olarak yeni klasörler oluşturuyor. Başınıza hiç böyle bir şey geldi mi? Bu neden oluyordur acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

LG G2 iyice zayıfladı, takılmalar vs. başladı. Artık bir reset atma zamanı geldi. Lineage OS bir taraftan beni yükle diye dürtüyor ama öbür taraftan da LG’nin arayüzünü çok seviyorum. Aşırı alışmış durumdayım. Bu sebeple onu da yapamıyorum.
Lineage OS yüklesem çoklu pencere, izinleri tek tek yönetebilme gibi özellikler gelecek ama LG arayüzünü, uygulamalarını(özellikle quick remote) kaybedeceğim. Ne yapsam bilmiyorum. Sizce nasıl yapayım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 19 / 23

Herkese merhabalar. Güncel ekran kartlarıyla ilgili aklıma bir konu geldi ve bir karşılaştırma yapayım dedim.
Nvidia’nın 1070, 1080 gibi üst seviye kartlarına AMD Polaris tabanlı rakip olmamasının nedenini merak ettim. AMD ve Nvidia’nın iki rakip kartının GPU’sunu karşılaştırdım:
GPU. -- zar alanı -- shader sayısı -- TDP
RX 480 -- 232 mm^2 -- 2304 shader -- 150 watt TDP
GTX 1060 -- 200 mm^2 -- 1280 shader -- 120 watt TDP
GTX 1080 -- 314 mm^2 -- 2560 shader -- 180 watt TDP
Buradan baktığımızda RX 480 GPU’su GTX 1060’dan sadece %15 daha büyük. Ayrıca %25 fazla TDP’ye sahip. Buradan AMD’nin shaderlarının Nvidia’dan epey küçük olduğunu düşünebiliriz.
GTX 1080 ile 1060’a baktığımızda ise 1080’de GPU %60 civarı büyümüş ve TDP de %50 artmış. Performans ise yaklaşık 2 kat fazla.
AMD burada Polaris GPU’sundaki Shader, ROP gibi birimleri iki katına çıkarıp 350-370 mm^2 zar alanlı 4500 shaderlı ve 225 watt TDP’li bir Polaris’i GTX 1080’in karşısına çıkaramaz mıydı? Bana çıkarabilirdi gibi geliyor. Daha ucuza satarsa kimse 45 watt’ı dert etmezdi. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? GPU kolayca ekleme-çıkarma yapılamayan bir yapı mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şu AMD’yi ıslak meşe odunuyla dövmek lazım. Zaten rakibinle aranda tam yükte 30-35 watt fark var ve ben bu farkı dikkate almıyordum. Hayır sen niye RX 580 diye kart çıkartıp 3-5 FPS için aradaki 30-35 watt farkı 70-80 watt civarına uçuruyorsun? Nvidia’dan daha güçlü olmaktan anladıkları daha fazla güç tüketmek sanırım.
Güç tüketimini uçurarak o 3-5 fps kazancı ben de sağlarım. İlle böyle kart yapacaksan ve aynı güç tüketimiyle performans arttıramıyorsan RX 580’de yaptığın gibi boşta güç tüketimini düşür. Biraz da overclock kabiliyetini arttır. Yapabiliyorsan bir iki de süsleme yap, piyasaya sür…

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • skyforce @skyforce

  Onlarda herşeyin farkında. Bence yapamadıkları için böyle fazla güç tüketiyor. Tabi bu hiç yapamayacakları anlamına gelmiyor. Nitekim daha önceleri Amd, Nvidia ya göre çok daha az güç tüketiyordu ve bununla övünüyordu. 4600 mobile den hatırlıyorum. Ama galiba işler tersine dönmüş.

  • Cool'n'Quiet @coolnquiet

   Bir süredir hem işlemci hem ekran kartı kısmında bu durumdalardı. İşlemci tarafını toparladılar ve güzel gidiyorlar. Ekran kartı da çok değil bir miktar verimsiz kalıyordu bana göre RX 480. Ama bunu yaparak iyice verimsiz hale getirmişler.

  • skyforce @skyforce

   @coolnquiet

   Sürücü desteği süresi bakımından dolayı ne zamandan beri AMD görüş açımda değil. Eskiden fanatiklik vardı şimdi hiç umrumda değil. O anda ne işime geliyorsa onu alırım artık. Başkasına tavsiyem olur ama karışmam.

 • Alper Kutlu @alper-kutlu

  iyide güç tüketimiyse derdin direk 480 al ozmn hem onun fiyatı düşüyo hemde aralarında % 5 10 gibi fark var ve watt olayına bakarsan 1000 watt 40kuruş yani 100lira yapması için 70 watt fazlalık için konuşuyorum 3500 saat tam yükte olması gerek günde kaç saat oyun oynadıgına göre bu yılları bulur o yüzden sıcaklık hariç sorun degil sıcaklıkta güzel kasa ile çözülüyor küçük kasan varsa dedigim gibi bişi yapıcaksn yada rakibinden alıcaksn adamlar güç tüketimini yapabiliyo olsa yaparlardı mazoşist degiller ya 😀

  • Cool'n'Quiet @coolnquiet

   Aslında dediğiniz gibi çok aşırı önemli değil. Hatta boşta güç tüketimi düştüğü için çok sık oyun oynanmaması durumunda tam tersi RX 580 iyi de olabilir. Ama ben bu %5-10’luk performans artışını aynı güç tüketimiyle vermelerini beklerdim. Performansı %5-10 arttırıp güç tüketimini %20-25 arttırmaları sinir etti beni. 😀

  • Alper Kutlu @alper-kutlu

   @coolnquiet bende beklerdim hatta daha güzellini isterdim kan emici nvidia karşısında rekabet gelirdi 480 bile az biraz iş yaptı bizim için 1060 güzel fiyattan çıktı şimdi yenilenmiş halleri geliyomuş ve fiyat kırıcakmış nvidia , yazın vega serisi gelirse daha güzelleşicektir

 • KalemTraş @zmuratk

  Ryzende bişeyler başardılar gibi gözüküyor. Ekran kartı olarka da baya bişi bekliyorum esasen