Merhaba arkadaşlar.
Joystick ile uçuş simülasyonu ya da oyunu oynayan arkadaşlara bir şey sormak istiyorum. Geçenlerde Thrustmaster T. Flight Hotas X Joystick aldım. Şimdi Falcon BMS 4.33 ve Battlefield 4 / 1 ile uçmaya çalışıyorum ama maalesef sorun yaşıyorum. Falcon’da daha önce klavye ile yakıt ikmaline kadar gelmiştim. F-4 gibi uçakların dogfightta bana karşı şansı olmuyordu. Ancak şu an joystick ile inişi bile zor yapıyorum. Dogfightta karşıdaki uçağa bir türlü nişan alamıyorum. Ne yöne dönsem fazla kaçıyor. Hassasiyeti azaltsam da zor dönüyoru gibi geliyor. Battlefield’da da durum benzer.
Sizce bu durum normal mi? Zamanla alışıp klavyeden daha iyi oynayabilir miyim? Ya da joystick konusunda kötü bir tercihte mi bulundum acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar.
Dün tekrar LG G2’ye Lineage OS yüklemeye çalıştım ve bu sefer başarılı bir şekilde yükledim. Şimdi de Quick Remote isimli LG uzaktan kumanda uygulamasını flaşlamaya çalışıyorum. Normal şekilde TWRP üzerinde flaşlıyorum ve Reboot > System diyerek yeniden başlatıyorum. Ancak uygulama ne uygulamalar arasında, ne uygulama çekmecesinde görünüyor.
Belki CyanogenMod’un önceki sürümleri için yayınlanmış uygulamaları flaşladığım için de olabilir diye düşünüyorum ama emin de değilim. Sizce nedendir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 17

Eski videoları karşılaştıkça izliyorum. Çok güzel bir bölüm:
https://youtu.be/4rPs0rU2hno

Editörler Hangi Sistemi Kullanıyor?

Editörler Hangi Sistemi Kullanıyor? Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/ Tek...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar.
Çalıştığım okuldaki güvenlik kamerasında bir problem yaşıyoruz. Kameralar top çarpması vs. ile kırılmasın diye bir kafesin içerisinde duruyor. Ancak kafesin demirlerinden biri kameranın görüş alanına giriyor ve geceleri gece görüşü için kameranın kızılötesi ledleri yandığında bu demire vuruyor. Bu durumda da kamera çok parlak bir şey gördüğü için pozlamayı kısıyor ve her yer resimdeki gibi simsiyah kalıyor. Acaba bu pozlama ayarını oynamanın bir yolu ya da kızılötesi ledleri kapatmanın bir yolu var mıdır? Okulun bahçesi projektörlerle aydınlatıldığı için kameranın gece görüşü kullanmadan da çekileceğini düşünüyorum. Kameranın yönünü oynatmayı denedik ancak o zaman da bu direği görmese başka direği görüyor. Tabi bütün bunlar olmazsa mecbur direğe bir şey düşünmek gerekecek. Siz ne dersiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

Bunu almış olsak acaba kargoyla mı gönderecekler? Ben zırhlı araçla bana gelmesini isterdim. 😀

Bir de bu kadar kart limiti olan var mıdır acaba? Aklımda deli sorular. 😀

http://urun.gittigidiyor.com/saat/kol-saati/erkek-kol-saati/hublot-mp05-laferrari-titanium-man-watch-erkek-saati-272194439

Hublot Mp05 Laferrari Titanium Man Watch Erkek Saati GittiGidiyor'da 272194439

Hublot MP05 LaFerrari Titanium Man Watch Erkek saati GittiGidiyor'da. Ürün özellikleri ve uygun fiyatları ile Hublot MP05 LaFerrari Titanium Man Watch Erkek saati ve benzer ürünler için Hublot...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Merhaba arkadaşlar.
Steam indirimleri bitmek üzereyken aklımda Arma 3 ve Call of Duty oyunları kaldı. Battlefield serisini seven ve BF3’den beri ara ara Battlefield oynayan biri olarak COD serisindeki oyunların fazlalığı ve eski grafikleri kötü oyunların dahi pahalı olması biraz itici geldi. Bir de okuduğum yorumlarda gördüğüm kadarıyla COD’da haritalar daha küçükmüş ve stratejiden çok refleks önemliymiş. Bu sebeple bana COD, Counter Strike’in gelişmişi gibi geldi ki pek CS oynamam.
Arma 3’e gelirsek BF’nin daha gerçekçi hali gibi ve biraz simülasyon havası var. Bu açıdan bana biraz çekici geldi.
Arma 3 veya COD oynayan varsa sizce bu oyunlar BF serisine göre keyif olarak nasıl? 50 TL’den ucuza COD’un hangi sürümünü önerirsiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Herkese merhabalar.
Bir konuyu merak ediyorum. Samsung 960 EVO gibi 3500 MB/s okuma hızına sahip canavar M.2 SSD’ler var. Samsung’un bu modelinin fiyatı 1400 TL civarı. Öbür taraftan 700 TL’ye 500 GB kapasiteli Samsung 850 EVO ya da 600 TL’ye 480 GB kapasiteli Sandisk Ultra II gibi SATA bağlantılı SSD modelleri de var ki bunların maksimum okuma yazma hızları 550 MB/s civarı. Arada IOPS olarak da epey fark var. 960 EVO 330k iken 850 evo 97k.
Burada merak ettiğim bu çok hızlı M.2 bağlantılı SSD’ler gerçek hayat seneryolarında da kağıt üzerinde olduğu gibi SATA SSD’leri ezip geçebiliyor mu yoksa arada fark edilmeyecek kadar küçük bir fark mı meydana geliyor?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 12

Merhaba arkadaşlar.
Falcon BMS 4.32 gibi uçak simülasyonları ve Battlefield serisi gibi uçak kullanılabilen oyunlar için ekonomik bir joystick almak istiyorum. Aklımda iki model var. Biri Türkiye’de çok satılan Logitech Extreme 3D Pro, diğeri yine Türkiye’de bulunabilen Trustmaster T-Flight Hotas X. Gördüğüm kadarıyla Logitech’in joystick kısmı Trustmaster’ın ürününün joystick kısmına göre çok daha iyi duruyor. Daha çok tuş var ve kullanımı daha kolay gibi. Ancak Trustmaster’da ise throttle mevcut ancak fazla yumuşak gibi. Normalde Logitech düşünüyordum ama Hotas X’i 180 TL’ye bulunca kafam karıştı. Sizce hangisi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar.
Dell P2417H monitör aldım. Monitörün üzerinde 2 x USB 3.0 + 2 x USB 2.0 olmak üzere 4 portlu USB Hub mevcut. Ancak bu hubı ne yaptıysam USB 3.0 üzerinden çalıştıramadım. Hub’a ait kabloyu bilgisayarımın bir USB 2.0 portuna takınca hub üzerindeki bütün portlar çalışıyor ve bilgisayar hub’ı görüyor. Ama kabloyu herhangi bir USB 3.0 portuna takınca bilgisayar hiç görmüyor. Aygıt tanınmadı şeklinde bir uyarı dahi çıkmıyor ve aygıt yöneticisinde de hiçbir iz görünmüyor.
Bir de başka bir bilgisayarın (laptop) USB 3.0 portuna takarak denedim ve o bilgisayarda sorunsuz çalıştı.
Anakartım Gigabyte 970A-UD3P ve üzerinde FX 8350 işlemci mevcut. Sizce bu sorunu nasıl çözebilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 24 / 39
  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   İyi fikir hocam. Deneyeceğim akşam ama çok umutlu değilim yine de.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Hocam büyük ihtimal Driver Booster işe yaradı. Büyük ihtimal deme sebebim yaptığım değişimlerden hangisinin etkili olduğunu tam olarak bilememem. Hatta yarın tekrar baktığımda yine çalışmayacak mı diye bir his de var içimde. Çok teşekkür ederim.

  • Kurtcuk @kurtcuk

   @coolnquiet başka me denediniz ki?

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @kurtcuk Anakartta benzer yere 3-4 tane kalın USB 3.0 kablosu gidiyordu. Onların gerginliğini azaltmak için düzenleme yaptım. Daha önceki USB hub’ı çıkarıp önce bunu taktım, sonra öbürünü taktım. Ancak asıl işe yarayan driverları güncellemek oldu gibi. Ancak çok sorun olmasa da bir problem daha devam ediyor. Bilgisayarı kapatıp açtığımda yine portlar çalışmıyor. Windows’a girdikten sonra monitörü kapatıp, tekrar açmam gerekiyor portların çalışması için.

  • Kurtcuk @kurtcuk

   @coolnquiet ilginç gerçekten bu windowstan ziyade monütörle ilgili gibi geldi tabi kötü driver yüzünden de olabilir.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @kurtcuk Belki monitörün Windows 7 driverları iyi olmayabilir hocam. Daha çok Windows 8.1 ve 10 uyumlu olabilir yeni bir model olduğu için. Zaten Windows 10 laptopda direkt çalıştıydı. Ama ben de Windows 10’u hiç beğenmiyorum. 😀

  • Kurtcuk @kurtcuk

   @coolnquiet 10 kullanmuyorsanız hak ediyorsunuz öyle diyeyim

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @kurtcuk Hocam iki kez geçip geri döndüm. Windows 8 zamanında böyle bir şey yapmadıydım. Her geçişte çeşitli sorunlar yaşadım. Windows 10’un grafiklerinin parformans uğruna sadeleştirilmesine ve bilgisayarda SSD olmasına rağmen Windows 7 kadar performans veremedi. Güncelleme yaparsa yavaş yavaş indirmek yerine tüm ağı işgal ediyor. SSD olmazsa mekanik diski de parselliyor. Bir de arayüz çok karanlık, sıkıcı ve basık duruyor. Bu sebeplerle hiç sevemedim. 😀

  • Kurtcuk @kurtcuk

   @coolnquiet şu an en güncel windows 10 kurarsanız çok update çekmeyeceksiniz. ayrıca grafiklerinin parformans uğruna sadeleştirilmesini anlayamadım ssd de varsa sorun çıkmamalı aslında. tema ve rengi de çok rahat değiştirebilirsiniz.

  • JohnSmith @johnsmith

   @kurtcuk ben beşiktaş taraftarıyım. siz başka takımı tutuyorsanız neden o takımı tutmam gerektiğini açıklayabilirsiniz bana herhalde. Demek istediğim ben windows7 ile karşılaştırdığımda windows10 bana çok çirkin geliyor. tedavisi var mı? 🙂

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @kurtcuk Bir kez daha şans versem mi diye düşünüyorum ama öbür tarafta 24 GB SSD’nin Irtel Smart Response ile harddiske destek sağladığı laptobumun çok hantal çalıştığını, bazen kapat dediğimde kafasına göre kapanmamasını ve Windows Mağaza ikonunun görev çubuğunda görünmez olmasını (boş yere tıklayınca açıyor.) düşününce pek istekli olamıyorum. 😀

  • Kurtcuk @kurtcuk

   @johnsmith w7 kozmetik olarak bile daha kötü w10’dan. size çirkin geliyorsa yapacak bir şey yok

  • Kurtcuk @kurtcuk

   @coolnquiet mağaza ikonu sağ tık>görev .ubuğundan kaldır deyince ne sorun oluşturuyor anlamadım. laptopunuz eskiyse w7de kalın tabi.

  • JohnSmith @johnsmith

   @kurtcuk napalım ben zaten olabldiğince windows kullanmıyorum 🙂

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @kurtcuk Aslında eski sayılmaz hocam. Intel Core i5 Haswell işlemci, GT 740M GPU mevcut ve tüm portları USB 3.0. Kozmetik açıdan Windows 7 @JohnSmith gibi daha güzel geliyor. 🙂

  • Kurtcuk @kurtcuk

   @coolnquiet o aman siz naz yapıyorsunuz o makine w10 da sıkıntı çıkarmaz farkındaysanız henüz yukarıdaki soruma da cevap vermediniz. grafiklerinin parformans uğruna sadeleştirilmesini anlamadım halen. yani w10 sorunlu değil siz sevmediniz gibi görünüyor.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @kurtcuk Windows 7’de güzel bir görsellik sağlayan Aero’yu yok ettiler. Her yer dümdüz renklere büründü. Sadeleştirme dediğim bu. Windows 7’de güncellemeler hiç uğraştırmamışken Windows 10’da güncelleme inerken tüm ağın kullanıldığını görüyorsam, bilgisayarı kapat dediğimde Windows 7 mutlaka kapanırken Windows 10 kapanır gibi yapıp kapanmıyorsa, aynı makine Windows 10 yüklüyken 7’ye göre daha yavaş açılıp kapanıyorsa naz yaptığımı hiç sanmıyorum. Bir de iki kez geçiş yapıp şans verdiysem ön yargılı olduğumu da düşünmüyorum. Belki sizde sorun cıkarmamıştır ama bende hiç düzgün çalışmıyor.

 • Mustafa Atay @mustafaatay

  Dell P2417H monitörü bende düşünüyorum fakat hiç bir yerde inceleyemedim,cihazdan memnunmusun? Oyun oynamam tasarım programları ve dizi,film izlerim,özellikle film performansı hakkında bilgi verebilirmisin.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Cihazdan oldukça memnunum hocam. Gözle daha iyi anlaşılabilecek bir şeyi tam nasıl anlatabilirim bilmiyorum ama dilim döndüğünce bilgi vereyim. İlk başta renkler biraz tuhaf geldi TN panele alıştığımdan dolayı. Sanki beyazlar biraz sarıya kayıyor gibiydi. Şimdi renk kalitesinin oldukça güzel olduğunu düşünüyorum. Hatta önceki monitörü getirip baktığımda önceki monitör de kırmızıya kayıyor gibi geldi. 😀 Filmlerde dikkat ederseniz alt taraftaki siyah bardan bir miktar ışık sızması oluyor. Hafif bir mavimsi renk alıyor o kısım. Ancak bu çok dikkat etmediğiniz sürece rahatsız etmiyor ve araştırmalarım sonunda o şekilde bir ışık sızmasının 2000 TL üzeri monitörlerde bile olduğunu gördüm. Önceki monitörüm parlak panelli olduğu için ışık sızmasına dikkat etmemişim. Mat panel olması sayesinde filmlerdeki siyahın yoğun olduğu sahnelerdeki detayları rahat bir şekilde görebiliyorsunuz. Ayrıca hiç göz yormadığını da söylemeliyim.
   Bunun haricinde ayak mekanizması çok sağlam. Monitörün yüksekliği kolay şekilde ayarlanabiliyor. Ancak dikey moda geçirmek için çok az uğraşmanız gerekiyor çünkü monitörün güç, görüntü kablosu gibi bileşenleri biraz gerginlik oluşturuyor. Sağa sola dönmesi için de biraz kuvvet uygulamak gerekebiliyor.
   Monitör üzerindeki USB HUB da avantaj. Soldaki iki port USB 3.0, alttaki iki port ise USB 2.0. Monitörü kapatınca bu portlara giden enerjiyi de kesiyor. Bu kimi zaman avantajken, kimi zaman dezavantaj olabilir.
   Monitörün menüsü sade. Çok detaylı ayarlar yok. Kullanım da kolay. Güç düğmesinde beyaz bir LED var ama bu isterseniz bu LED’i menüden kapatabiliyorsunuz.
   Siz oyun oynamıyorsunuz ama oyun oynayan arkadaşlar için de konuşursam bence oyun açısından problem yok. Online oyunlarda zaten 60-70 ms altında ping alamıyoruz. O sebeple 2 yerine 6 ms ping olması bence ufak bir fark. Zaten Battlefield 1 ve Battlefield 4’de herhangi bir sorun yaşamadan keyifle oynadım.
   Ben bu monitörü kesinlikle öneririm. Ama filmler hayatınızda geniş bir yer tutuyorsa ve yükseklik ayarı gibi şeylere ihtiyaç yoksa LG 29UM68-P gibi 21×9 ekran oranına sahip bir monitör de düşünebilirsiniz.

 • Mustafa Atay @mustafaatay

  LG’nin yazdığın modelini de çok düşündüm fakat dizi film de çok izlerim 21×9 ekran dizilerde yanlarda boşluk bırakacağı için vazgeçtim.
  VX2476,VZ249Q tarzı kenarsız monitörler ile P2417H arasında kaldım,görüntü kalitesi aynı ise ayak mekanizması ve girişlerinin çokluğundan dolayı DEll’i tercih edeceğim.Dell’in teşhir edildiği Ankara’da mağaza yok sağolsun senin gibi kullanıcı arkadaşlardan ancak bilgiye ulkaşabiliyorum.
  Ekran kartım AMD tabanlı olduğu için Asus’un VZ249Q modelinde bulunan freesync özelliği filmlerde akıcılığı sağlıyor.Anlayacağın kafa birmilyon oldu:)

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Söylediğiniz monitörlere baktım. Kenarsız olması daha güzel görünmesini sağlıyor. Ancak kenar da bazen monitörü koruyabiliyor. Mesela kardeşim önceki monitörüme yanlışlışlıkla dizüstü bilgisayarı çarpmış. Monitörün kenar kısmı çizikti ama neyse ki panelde hiçbir şey yoktu.
   Ben de çeşitliliği görünce biraz da markacılık ile bu monitöre yöneldim. Dell Ultrasharp U2414H modelini beğenmiştim ama fiyatı arttı dolarla falan. Ben de yine Dell içerisinde işime yarayacak bir model buldum ve U2414H’dan pek eksiği olmayan bu modeli gözüme kestirdim. Ara sıra öbür markaları yoklasam da Dell ağırlıklı gittim. Siz Ankara merkezdeyseniz yine bazı modelleri canlı görme şansınız olacaktır. Bizim burası küçük bir ilçe olduğu için ben genellikle şansıma ne gelirse deyip sipariş ediyorum.
   FreeSync özelliğinin filmlerde de işe yaradığını pek bilmiyordum ancak bence gerçekten kırılma, yırtılma etkisini fark edebiliyorsanız freesync’a önem gösterin. Ben GTA’da ayarları kısarak ve şartları zorlayarak yırtılmayı görebilmiştim. Onun dışında hiçbir oyunda fark etmedim.

 • Mustafa Atay @mustafaatay

  Aynen yazdığın sebeplerden dolayı ince kenarlı monitörleri eledim ama kenarı ince olmasına rağmen U2414H daha sağlam bir monitör ve benim hedeflerimden biri:)
  P2417H ile aralarında 300 TL’lik fark var,ince kenar haricinde görüntü kalitesinde fark var mı onu araştırıyorum.P2417H’ın yeni model olmasından dolayı incelemesinin olmaması karar vermemi zorlaştıyor.
  Zor ama sizin iki monitörü kıyaslama şansınız oldumu veya başka IPS monitörlerle? Genelde iş yeri monitörü olarak belirtildiği için özellikle dizi ve filmlerdeki performansını merak ediyorum.
  U2414H,LG’nın AH-IPS panelini kullanıyor,P2417H’de kullanılan panel bilgisini hiç bir yerde bulamadım.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Maalesef o şansım da olmadı hocam. O kısımda da yorumlara bakarak karar verme durumum oldu. U serisi alanların da P serisi alanların da yorumları olumluydu ve herkes görüntü kalitesinden memnundu. Benim de gerçek hayatta U serisini görmem çok zor olduğu için keşke U alsaydım demeyeceğimi düşünerek P serisi aldım. Bir de P serisinde 2 USB 3.0 portunun yanda olması daha hoşuma gitti. Maalesef U serisinde portun biri arkada, 3 tanesi aşağı bakıyor.
   Hatta bir ara 2K da kafamı karıştırdı. U2515’i kovaladım biraz da ama zaten 1080P monitörde de pikselleri fark edemediğimden, 2K monitörler yaklaşık 2 kat daha pahalı olduğu için ve elimdeki HD 7950’nin 2K’ya nefesi yetmeyeceğinden ondan da vazgeçtim.