Bir önceki maçta dibimdeki kruvazörle uğraşırken yandaki zırhlıya yan tarafımı göstermem sonucunda zırhlının tek salvosu ile köşk yiyip patlamıştım. Bir sonraki maçımda ise intikamım acı oldu: 3 tane zırhlıyı torpidolayıp imha ettim. Millet bana çok kızdı o kesin. 😀
#WorldofWarShips

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ömer Özgür @omc43

  Niye rapor verir gibi yazıyorsun ki? 😀

  Ayrıca ilk defa oynadığına emin misin? 17 torpido da ne? xD

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Bence şans hocam. Şansıma o torpido ile batırdığım zırhlılardan bir-iki tanesi hariç hiçbiri benimle ilgilenmiyordu. Hepsinin daha büyük sorunları vardı. Bizim gemilerin arasında kalmışlardı ve her tarafta da adalar vardı. Adalar sayesinde zırhlının dibinde bitebiliyordum. Bu torpidoların da tamamını 3-5 km menzilden dar açıyla fırlattım. Zırhlılar da dümdüz manevra yapmadan ilerlediği için hepsini afiyetle yediler. 😀
   Gerçekten ilk defa geçen hafta perşembe başladım. Reflekslerim iyi değildir ama yavaş tempolu ve hesaplayarak atış yapılan oyunlarda iyi olabiliyorum. Counter Strike oynuyor olsaydım beni herkes indirirdi. Ondan dolayı CS GO ve Call of Duty gibi hızlı oyunlar yerine nispeten yavaş tempolu Battlefield gibi oyunları tercih ediyorum.
   Şu an en sıkıntı yerdeyim gibi. Akşam son oynamamda Furutaka'yı açtım. 6 saniyede toplarını doldurup makineli tüfek gibi sıkan Kuma'dan sonra 22 sn top doldurma süresi çok canımı sıkacak gibi. Hedefe yaklaşabildiğim durumlarda 3'erli torpidolarla açığı bir nebze kapatabilme ihtimalim olsa da Aoba'yı açana kadar sıkıntı olacak. Özellikle de zaten çok tırstığım Muhripler toplarım seyrek ateş edebildiği için dibime kadar daha kolay gelecek. Hızlı ve küçük olduklarından devamlı ıskalıyorum. Aoba'yı açınca da gelecek olan 80K XP ile Myoko'ya hızlı bir geçiş mümkün gibi.

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet İşkence o kruvazör. O serbest Xp ile yeni bir ağaca başlamanı tavsiye ederim.

   Muhrip mi zırhlı mı oynamak isterdim? Torpidoları sevdiyseniz ben Shimakaze oyna derim.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @omc43 Furutaka yüzünden oyundan soğumak üzereyim hocam. Tam bir facia. İki saatte topu dönmüyor. Topu dönüyor kendi dönmüyor. Kendi dönüyor mermisi yüklenmiyor. Onları takmasam zırhlının biri benim menzilim dışından mermi atıp ya beni yakıyor ya da köşk atıyor. Bir de aksi gibi maçlarda her takıma 4-5 tane zırhlı, 4-5 tane Muhrip atıyor. Zırhlılar bela, muhripleri de vurması mesele. Mermi yükleme süresi artması için taret modifikasyonu yaptım. Taretin dönüş hızını arttıracak başka bir modifikasyon da yaptım ama gemi adam olmuyor. Şu geliştirilmiş haliyle bile Kuma ile oynayıp 2 tane Furutako'yu aynı anda yerim. Neyse ki sadece tek kil alsam veya oyunun sonuna kadar hayatta kalabilsem bile Kuma ike 7 kill aldığımda verdiği kadar XP veriyor. Yoksa hiç uğraşılmaz.

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet Cadılar Bayramı etkinliğinde Mogami kalıcı kamuflajı verilecek. Kaçırma.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Vallahi canımdan bezdirdi hocam. Maçların çoğuna 4-5 zırhlı, 2-3 kruvazör, 4-5 de muhrip eşleştiriyor, iyice beter oluyor.
   Bu zırhlıya gelene kadar oyunun başında tam yol ilerleyip kendime bir tepe arkası buluyordum ve oradan sıkıyordum. Şimdi 2-4 dakika kımıldamadan olduğum yerde durup zırhlıların, muhriplerin iyice açılmasını bekliyorum. Bunlar iyice açılınca bizim zırhlılar nereye gidiyorsa ben de basıp oraya gidiyorum.
   Kuma'da oynadığım gibi oynarsam bu 4-5 muhripten en azından ikisini karşımda buluyorum. Torpidoları bırakın toplarıyla bile makineli tüfek gibi sıkıp beni yakıyorlar. Hızlı ve küçük olduklarından çok iyi isabet sağlayamıyorum ve sıradaki salvo için yaptığım geliştirmelerle bile 15 saniye bekliyorum. İşin daha da kötüsü zırhlı-muhripler bana karşı iyi bir ikili oluşturuyor. Düşman muhribi yavaş ve az sayıdaki toplarım sayesinde dibime giriyor ve beni de zırhlılara spotluyor. 15-16 km mesafedeki zırhlılar da bu sayede beni görüp salvolara başlıyor. Benim menzilim ise 12,2 km olduğu için tepki gösteremiyorum.
   Furutaka'yı ilk aldığımda topları geliştirip dolum süresini 22 saniyeden 15 saniyeye çektim. Dönüş hızını %15 arttıran bir geliştirme aldım. Ama yine istediğim performansı vermediği için çok kızdım. Bu gemiye bir XP bile harcamak istemiyorum diye düşündüm ve başka geliştirmelerden vazgeçtim. Torpido ve top menzil geliştirmelerini almadım ama alsam da çok rahatlatmayacak gibi.
   Aoba'nın araştırma fiyatı ağaçta 30K iken Aoba'yı tıkladığımda 40600 gösteriyordu. Sonradan farkettim ki Aoba'ya geçmem için Furutaka'nın B ve C gövdelerini de almam veya o miktarda XP biriktirmem gerekiyormuş. Şimdi C gövdesini aldım. Durum biraz rahatladı ama hala sıkıntılı. Kötü olan Aoba'nın teknik özellikleri de Furutaka'nın geliştirilmiş halinin teknik özelliklerine benziyor. Yani Aoba'ya artık şüpheyle yaklaşıyorum. Bana 2. Furutaka gibi geliyor. 6. seviyede 80K XP alacak olmasam başka ağaçta ilerlemeye başlardım. Aoba'nın teknik özellikleri Furutaka'ya yakın olduğu için sizce o da Furutaka hissi uyandırır mı?

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet Japon kruvazörlerini hiç oynamadım ama YouTube'dab rehber tadında videolar bulabilirsin. Diğer oyunların aksine Flamu, Notser, Flambass gibi kanallar kaliteli ve düzenli içerik oluşturuyor. Bir bak.

   Ayrıca başka ağaçtan baştan başlayıp o exp ile 7. seviye falan zorlayabilirsin. Videoları izle 6 veya 7 seviyelerini beğenirsen böyle yaparsın.

   Ayrıca ana sayfadan kayakçı etkinliğine katılmayı unutma. Sitedeki haberden görevi alman lazım. Görmezden haber et. 8. seviye ABD zırhlısı verme ihtimali falan var.

 • Ömer Özgür @omc43

  @coolnquiet Söylemeyi unuttum Japonlar ağır kruvazörlerdir adanın arkasına geçip spamlayacak türden değillerdir.

  Kısaca tespit edilmeden açık denizde ilerleyip rakibi çaresiz yakalayıp ciddi hasar verirler. Zirhlılara Hindenburg ile 10k+ hasar vermek zor değil. Dikkat zırhlı oldukları anlamına gelmiyor ama iyi açı alırsan çok hasar almazsın.

  Alışman gerekiyor. YouTube'da birkaç video izle anlarsın.

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet Nasıl gidiyor? Bıktırmadı umarım.

   5. aşama böyle maalesef. Ülkelerin belirli özelliklerinin ortaya çıkmaya başladığı ve eşleşme korumasının kalktığı bir aşama. Yani o zamana kadar en fazla 1 aşama fark olurken 5. aşamada 2 aşama fark olabiliyor. Bu da yeni oyuncular için sorun.

   Sert vuruyor oyun bu sırada fakat alışınca tam oluyor.

   Bu arada Furukata'da 203mm toplar var. Bunlar devasa o aşama için ama öyle böyle bir büyüklük değil. Bunlara alışmak, yani HE ve AP mermilere alışmak, hangisini nerede kullanacağını bilmek için deneyim lazım.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @omc43 Biraz bıktırdı ama devam ediyorum hocam. Bu gün nihayet Furutaka'dan kurtulup Aoba'ya atladım ve ilk maçın sonunda da Texas zırhlısına ve 80K XP'ye kavuştum.
   Aoba için konuşursak Furutaka'nın az gelişmiş hali gibi geldi bana. Aslında bir kruvazörü vs. yalnız yakalayabilsem rahat işini bitireceğim ama kruvazörle uğraşırken ortalığı zırhlılar ve muhripler basıyor. Büyük ve zırhsız bir hedef diye hepsi bana sıkıyor. Herkesin en gerisinde kalıp gördüğüme sıkayım diyorum bu sefer de toplarımın menzili yetmiyor. Ama zırhlıların toplarının menzili bana yetiyor tabi. 😀
   Birkaç maç Texas ile yaptım. Onda da uzaktan sıkmam, topların aşırı dağılması ve aşırı yavaş dolması nedeniyle etraftaki hedeflere pek hasar veremedim ama oyunun sonuna kadar yaşamayı başardığım da oldu. Maçın birinde sadece bir tane muhrip vardı ve haritanın uzak bir kısmında bizimkilerin arasında kalmıştı. Ben de onu orada harcarlar diye düşünüp önümdeki zırhlıyla atışıyordum. Ne ara oradan kurtulup da dibime girdin? Ben fark etmeden yardımcı bataryalar ateşe başlamışlar ama yardımcı bataryalarım muhribi imha ettiğinde muhrip çoktan kaçamayacağım şekilde torpidolarını fırlatmıştı. Tabi az bir canım kaldı ve karşıdaki zırhlı işimi bitirdi.
   Sanırım Kuma'yı muhrip gibi oynamışım ama ne Furutaka ne de Aoba o işe hiç gelmiyor. Büyük ve zırhsız bir hedef olduğum için etraftaki tüm gemiler yanımdaki zırhlıları falan bırakıp bana sıkmaya başlıyor. Olmazsa Muhrip sınıfından veya biraz başka sınıfları geçip uçak gemisi sınıfından bir giriş yapacağım.

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet Açık deniz kruvazörleri bunlar. Hedefi görür görmez ateşlemeye başlarsan ve öndeysen vururlar. Ben de yaşadım. 😀

   Pozisyon alıp fırsat kollamalısın. Hedef alındığını fark ettiğinde ateşi kesip mesafeyi açmalısın.

   Rehber tarzında videolar izlemelisin.
   Videolar eski olabilir fakat temel mantık aynı.

   https://youtu.be/_dnsluivTRY

   https://youtu.be/YphJaGu1LMI

   https://youtu.be/YfvSDmlwaMQ

   But arada Texas bir New York sınıfı gemi. Orta aşama ABD zırhlıları çok yavaştır ve topları saçma gibi atar fakat sayıca fazladırlar. New York genelde oynanmaz sonradan o ağacı oynamaya başlayanlar. Benim gibi New Mexico'ya atlarlar ki o da yavaş ve saçma gibi atar ama katlanır bir gemidir. Severim de çoktur.

#WorldofWarShips'e birkaç gün önce başladım. Youtube'daki Büyük Beyaz Filo kanalının etkisiyle Japon Kruvazör ağacından ilerliyorum. En son Kuma kruvazörünü açtım.
Japonların torpidoları manyak etkili. Maçın birinde 12 torpido fırlattım ve 8 isabetle 40 bin hasar verdim. İlk görseldeki maçta Kruvazör taktiği gereği kendimi pek göstermeden, yükseltilerin arkasından taciz ateşi tarzı etraftakilere sıkarak ilerlemek istedim ama bir düşman zırhlısı ile bir düşman kruvazörü dibimde bitince başa gelen çekilir dedim ve saldırıya geçtim. Önce zırhlıyla uğraşmak zor diye kruvazöre odaklandım. Ana bataryalarla patlayıcı mermi sıkarak bayağı canını götürdüm. Sonrasında da atmış olduğum torpidolar işini bitirdi. Ardından daha zoru olan zırhlıya geçtim. Zırhlıda ana bataryalarla isabet kaydetmeye çalışmak yerine torpido atacak uygun açı yakalamaya çalıştım. Torpidoları attıktan sonra ana bataryalarla ateşe başladım. Yoldaki 4 torpidodan 4'ünü de yedi. Son torpidoları yemeden hemen önce benim işimi bitirecek son mermisini attı. Zırhlı ile aynı anda patladık. 😀
İkinci maçta bir Kruvazör hariç bana pek yaklaşan olmadı. O maçta kruvazörü bir tepenin arkasına park edip uzaktakilere sıka sıka oynadım. Son anda orada park etmiş olan zırhlıyı torpidolayacakken maçı kazandık.
World of Warships bayağı keyif aldığım bir oyun oldu. Yavaş tarzda ve taktiksel oyunları sevenlere öneririm. Japon kruvazör ağacından da çok keyif aldım. Özellikle torpidolar çok iyi. Japon torpidoları hem hızlı gidiyor hem de menzilleri oldukça uzun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Yok kullanmadım hocam. Burada bir kişi mutlaka kullanın demiş ama onu da, kayıt olup 4. seviye kruvazöre kadar açtıktan sonra gördüm. Davet linkinin avantajı nedir?

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet Benden okumuş olabilirsin.

   2. seviye Rus kruvazörü ve 5. seviye Amerikan Zırhlısı veriyor. Tabii bunlar premium gemiler. Bu 5. seviye zırhlı indirimde 50tl idi. Tabii ben sattım aptallık Edip oyun içi parası karşılığında.

   Bir de ve en önemlisi 80k serbest Xp veriyor. 6. seviye bir gemiye geçtiğinde. Bu da hızlıca istediğin bir ağacı hemen 6. seviyeye kadar açmanı sağlar.

   https://playtogether.worldofwarships.eu/invite/2koOxqQ

   Oralarda bir yerde login ya da giriş yap olmalı. Bir dene sen ben de kayıt olduktan sonra kullandım oldu belki olur.

   Ek; 3 milyon kredi bayraklar kaptanlar gemi portları falan da var. Olmazsa olmaz yani.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @omc43 Aynen sizden okumuşum hocam. Giriş yaptım ama "ZATEN KIDEMLİ BİR ÜYESİNİZ
   Üye alım bağlantılarını kullanamazsınız" şeklinde hata verdi.
   2. seviye Ruz kruvazörü ve 5. seviye Amerikan zırhlısı benim için çık önemli değil ama 80K XP için acaba yeni hesap mı açsam diye düşünüyorum. Kredim fazla fazla yetiyor ama XP'm olsa şimdi 5 ya da 6. seviyedeydim belki de.
   Sizce nasıl yapayım? Değer mi dersiniz?

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet Değer. Gemileri satabilirsin daha çok para yaparsın. Ayrıca merak etme biraz yükselince 4. seviyeleri açıp oynamayı unutursun. 😀

   Mesela 6. seviye Japon muhribi açtım hala satın almadım. 😀

   Herhangi bir sorun olursa yardımcı da olurum merak etme.

   Ayrıca emin ol 20 milyon krediye ihtiyacın olduğunda o 3 milyonu keşke alsaydım diyeceksin.

   Ben de para var nasıl olsa harcarım diyordum şimdi 10. seviye Alman Zırhlısı için Xp var para yok.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @omc43 Ben de düşündüm hocam ve değer gibi düşünüyor. Şimdiye kadarki oynamamda anca 10-15K XP kazanmışımdır ve sıradaki gemi için bile 6K XP gerekiyor. Halbuki 2 üstteki gemiyi açacak kredim var neredeyse. Yarın yeni hesapla tekrar başlıyorum. 😀
   Bir de ben Japon Kruvazör ağacını epey sevdim. Özellikle de Japonların torpidolarını, top balistiklerini ve kruvazörlerin hızlı olmasını ve hızlı top dolum sürelerini. Bu şekilde de düşünerek sizin şu ülkenin şu sınıfını sevebilirsin şeklinde önerebileceğiniz ülke ve sınıflar var mıdır? Özellikle de zırhlı ve uçak gemisinde hangi ülkeleri önerirsiniz?
   Yardımlarınız için çok teşekkürler.

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet Kruvazörler alışılır fakat zırhlılar detay ister burada yazmaya kalksam rehber olur.

   Japon kruvazörleri iyidir hele Zao alev makinası gibidir.

   Sen 6'ya gel gerekirse Discord'dan anlatırım.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @omc43 Teşekkür ederim hocam. Tekrar sizin davet linkinizle kaydoldum ve 2 kere maç atıp 2. seviye kruvazör de satın aldım ama II Diana'yı vermesi gerekirken vermedi. Sizce neden olabilir?

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet Steam'de mi oynuyorsun?

   Ek; Sorun olmaması lazım çünkü ilk savaşını oynamış görünüyorsun.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @omc43 Teşekkürler hocam. Ben de tekrar linke tıklayınca zaten kullandınız diyor ama neden gelmedi ben de anlamadım. Wow forumlarında da benzer hatalar olmuş ama orada da sorunu çözememişler. Bu gün biraz daha bakayım. Belki çözülür.

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet Limanda görünmüyorsa desteğe yazarız sıkıntı olacağını sanmıyorum.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @omc43 Ben bayağı körüm hocam. Gemi limandaymış. 😀 Ben de henüz orayı kullanmayı tam öğrenmediğim için gemi ağacında falan arıyorum. Orada da adı bile olmayınca şaşırıp kalmıştım.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @omc43 Bu gün 2-3 saat oynadım hocam. Tekrar Kuma'yı açtım. Normalde açamayacaktım ama 4000 XP verdi birden. Neden verdi anlayamadım. 😀

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet Günlük görevlerden almışsındır.

 • protego @protego

  Ben bir süre oynadım da, meret oyun para istiyor. Ya para harcayacaksın ya da yüzlerce saat oynayacaksın. Üst seviyelere geçmek oldukça zor, çoğu güzel gemi de premium. Üstüne gemi açmak da zor olunca tam kombolanıyor

  • Ömer Özgür @omc43

   Doğru. Kendini tutamazsan çok para gider. Ama hiç harcama yapmadan da çok güzel yapılıyor.

   O da şöyle olur; kamuflaj ve bayrakları biriktirirsin bayağı, ardından 1 aylık premium hesap alıp o tatil olan bir ayda çok güzel kadarsın.

Merhaba arkadaşlar.
Intel Atom Z3735G işlemcili 1 GB Ramli bir Windows 8 tablet kullanıyorum. Windows 10'a RAM az olduğu için geçemedim ve gerçi daha önce bir aralar Windows 10'a yükselmişti ve Windows 10, Windows 8'e göre daha fazla kaynak harcıyordu. Bunu fark edince geçmekten de vazgeçtim. Bu gün şöyle bir şey fark ettim:
Bu tableti Youtube, Netflix gibi video izlemek için kullanıyordum. Chrome üzerinden 720P izleyebiliyorum ki tabletin çözünürlüğü de bu. 1080P'de işlemci %100'e vurup video donuyordu. Aynı şekilde 720P 50FPS videolarda da sorun çıkıyordu.
Bu gün yine takılma olunca Internet Explorer'i açtım. 720P 50FPS video hiç takılmadan oynadı. İşlemci kullanımı %50-70 arası gidip geldi. Hatta aynı kullanımla 1080P 50FPS de izledim. Chrome ile 720P 50FPS'de %100 olup takılıyordu 1080P 50FPS'de ise slayt gösterisi oluyordu.
720P 30 FPS video ile denedim. Chrome takılma olmadan %60-70 işlemci kullanımıyla izletti. Ancak internet Explorer ile aynı videoyu açtığımda işlemci kullanımının 25-35 arası gezindiğini gördüm.
Chrome ile Internet Explorer'daki işlemci kullanımında video izlemem mümkün müdür? Ya da Internet Explorer da kullanabilirim ama onda da yazmak için bir yere tıklayınca klavye otomatik açılmıyor. O sorunu nasıl çözebilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ufkabakan @ufkabakan

  Muhtemelen IE , onboard grafik çipinin hardware video hızlandırmasını kullanarak işin bir kısmına GPU yıkıyor, Chrome'da da bu destek olmalı.

  Şu rehbere bir göz atın derim:
  https://www.lifewire.com/hardware-acceleration-in-chrome-4125122

  • Nostromo @nostromo

   Altta bağlantısını paylaştığım eklentiyi chrome'a kurun işlemci kullanımı bariz düşecektir.
   https://chrome.google.com/webstore/detail/h264ify/aleakchihdccplidncghkekgioiakgal

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Teşekkür ederim hocam. Muhtemelen dediğiniz gibi ama 5 yıllık Explorer'ın bunu yapmasına rağmen en güncel Chrome'un yapmaması tuhaf. Donanım hızlandırmayı paylaştığınız yazıdaki gibi flags kısmından zorladım ama hiç fark etmedi.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @nostromo Çok teşekkür ederim hocam. Sayenizde sorun tamamen çözüldü. 720P 50 FPS'de 60-90 arası gidip geliyor. Önceden direkt %100'e sabitlerdi. Explorer'a göre kullanım 15-20 daha fazla ama istediğim 720P 50FPS videoları takılma olmadan izleme işini sorunsuz çözüyor.

  • Nostromo @nostromo

   @coolnquiet Chrome youtube'da standart olarak videoların vp9 sürümlerini oynatıyor. Yanılmıyorsam 6. nesil intel işlemcilerden itibaren vp9 formatına donanımsal hızlandırma desteği var. Yani demek istediğim, sizin işlemci daha da eski olduğundan chrome'da yotube videosu açtığınızda vp9 videosu çağrıldığından işlemciniz içindeki dahili grafik yongası videoyu çözmeye yardımcı olamıyordu, sırf cpu tarafı çalışıyordu. Hatta size tavsiyem firefox kullanın. Chrome'a göre az daha yavaştır, ancak özellikle youtube videolarında chrome'a göre sistem kaynaklarını daha verimli kullanır. Güç tüketimi olarak da bir avantajı var

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @nostromo Teşekkür ederim hocam. Firefox'u denedim. Paylaştığınız Chrome eklentisinin yüklü olduğu Chrome ile aynı performansta çalışıyor. Hız olarak Firefox da iyi bence ama benim tabletin dokunmatiği bazı uygulamalarda sıkıntı çıkarıyor. Bir yere defalarca dokunmam gerekebiliyor. Chrome'da da sorun olsa da Firefox'da bu sorun fazlaca gerçekleşti. Ondan genel olarak Chrome + H264ify eklentisi ile devam edeceğim gibi. Eğer çok uzun videolar açarsam da sık sık videodan videoya geçmeyeceğim için Internet Explorer tercih edeceğim.

  • Nostromo @nostromo

   @coolnquiet Bu eklentide 60 fps videoları engelleme özelliğide var ama hiç kulanmadım. O ayarı aktif edince videoların sadece 30 fps sürümü gösteriliyor olabilir. Oyun videoları gibi akıcılık gerektiren videolar izlemiyorsanız onu da bir deneyebilirsiniz. Belki bu sayede 1080p 30 fps video izleyebilirsiniz

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @nostromo Teşekkür ederim hocam. Yarın ona da bakayım. Tablet ekranı 720p olduğu için çok sorun değil ama zaman zaman internetim biraz yavaş olduğunda full hd çözünürlüklü masaüstü bilgisayarda 1080P 60 FPS videolar çok canımı sıkıyordu. Orada işe yarar.

 • Emre @emre64

  Chrome'un flags kısmından bu ayar yapılabilir ama atom işlemcilerde bu durum böyle genelde, en iyi video izletme performansı Explorer'da.

Merhaba arkadaşlar.
Windows 10 dizüstü bilgisayarımda resimdeki gibi bir sorun yaşıyorum. Simgelerin adları arka plandan ayırt edilmiyor. Windows 7'de ve hatta XP'de hiç böyle bir sorun yaşamamıştım. Sizce neden kaynaklanır ve nasıl çözülebilir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Herkese merhabalar.
İkinci el olarak Aynasız DSLR makine almak istiyorum. Aklımda 600 TL bandında Samsung NX1000 veya 1100 var. Önceden Canon EOS M düşünüyordum ama şu an ikinci eli 200-300 TL daha pahalı ve bir de odaklanması biraz yavaş sanırım. Çok para vermek istemiyorum. Sanırım biraz eski olmasına rağmen NX1000 bile üzerindeki APSC sensörle en iyi cep telefon kamerasını döver. Sizce iyi bir tercih mi yoksa aynı fiyata şunu al diyebileceğiniz bir makine var mı? Ya da 200-300 daha verirsen farkı kesin hissedersin diyeceğiniz başka model de olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • arandur @arandur

  Hocam Sony Nex serisinden makine al derim. Hatta video önemsizse 3 serisi bile daha iyi seçim olacaktır. Tercihen 18-55 kit lensle alın. İlave lens bile alsanız gövde terfisiyle kullanırsınız lensleri. C3, F3, 5N gibi modeller tavsiyemdir. Düz 3 ve 5 modellerini önermem.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Çok teşekkür ederim hocam. Sony Nex serilerini seçenekler arasına ekledim. Modelleri incelemeye başlayacağım. Lens alır mıyım bilmiyorum ama ileride telefoto lens alma düşüncem var. Uzun süredir Canon SX 150 gibi profesyonel ayarlara izin veren bir kompakt makine kullandım ve fotoğraf terimleri hakkında bilgi edindim. Şimdi iyi çeken bir makine arasam da sürekli fotoğraf çekmediğim için ikinci el uygun fiyatlı makinelere yöneldim.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Hocam bir de düz nex 3, nex 5 gibi modelleri önermeme sebebiniz nedir?

  • arandur @arandur

   @coolnquiet ilk seride bazı eksikler vardı bir de ikinci seriyle fotoğraf kalitesi arttı ama sonra pek değişmedi. Yani en azından C3 veya 5N alırsanız düzgün bir makineniz olur. Ben C3 kullandım, şu an 5N ve 5R var, fotoğraf kaliteleri arasında fark göremedim. Video olarak C3 çok gerideydi mesela ama fotoğrafta hepsi iyi.

   SX150 makineyi arkadaşıma aldırmıştım, biliyorum. Fotoğraf kalitesi olarak şu an telefonların gerisinde kaldı. Aps-c sensör bambaşka bir olay.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @arandur C3 ile F3'ü karşılaştırdım ve F3'de karar kıldım hocam. F3'de hem dahili flaş var hem de 1080P 50 FPS video çekebiliyor. C3 720P çekiyormuş ve flaşı yok. Almışken biraz daha ödeyip bu özelliklere sahip bir makine almak daha mantıklı geldi. Tavsiyeleriniz çin çok teşekkür ederim.

  • arandur @arandur

   @coolnquiet f3 video çözünürlük iyiymiş ama video önemliyse video bitrate değerini de kontrol edin, düşük olabilir.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @arandur Çok teşekkürler hocam. Bitrate değeri 24 Mbps'muş. Günümüzdeki çoğu üst düzey telefon yaklaşık bu değerlerde çekiyor sanırım.

  • arandur @arandur

   @coolnquiet 24 mbps yeterlidir, umarım iyisi denk gelir.

 • Orcun @orcun

  @gamsizm Murat hocayı etiketleyelim o konularda daha iyi bilir. Şahsi yorumum NX1000 eski bir alet 2013 model mi ? öyle birşey. E diyelim aldın kullanıyorsun 6 ay sonra pert pil öldü mesela ? ne yapacaksın ? https://urun.n11.com/batarya/samsung-bp-1030-batarya-nx200-nx210-nx1000-nx1100-P86705050 ki 2013 model cihazın her halde aynı pil ile kullanmayacaksın değil mi ? https://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=8487 Hani tamam pili var varda 200 gayme. 600 lira alete verdin birde eskidiği için yada ölmeye yakın diye yeni pil alacaksın vs. 200 lira da pil masrafın oldu diyelim kaça geldi, 800 lira. Tavsiyem ikinci el alette pile bak en mühim şeylerden birisidir. Nispeten yeni nesil bir model olsun, ilerde lens alacaksan seni uğraştırmasın. Canon niye pahallı genelde ? bu yüzden adamların lens çeşiti leb-i derya, sony mesela ? tamam nex lerde farklı ama gene çevirticilerle uydurursun 10 15 yıllık lensi falan o imkan var. Samsung'da bunlar var mı ? dsrl işi biraz hani böyle adamı ortada bırakabiliyor. Bu arada bende nex 5n var her halde en son 1 sene önce kullandım ki o bile bana hantal büyük geliyordu, boynumda onla dolaşmak işte fotoğraf çekmek evet güzel hobi ama bütün gün boynunda gezdirmek çantasında taşımak vs. bana yük geliyordu.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Çok teşekkür ederim hocam. Nex serisini incelemeye başladım. Alırken bataryayı da dikkate alacağım. Bana da arada bir(önemli günlerde vs, telefoto lens alırsam ay tutulmaları gibi) lazım olacağı için ikinci el ve uygun fiyatlı makine almaya karar verdim. En iyi kamera yanındakidir mantığıyla ileride LG G2'yi değiştirirken iyi kamerası olan bir telefona yöneleceğim. O da şu an bütçe dışında maalesef.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  600 TL çok düşük bir bütçe. Açıkçası ne bulursanız alın diyebilirim sonuçta telefondan iyi olacak.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Teşekkür ederim hocam. Çok sık kullanmayacağım için en ucuza bulabildiğim ve elimdeki telefondan daha iyi çektiğine emin olduğum makinelere baktım. İleride lens almaya başlama ve sonrasında gövde değişimi ile yeni makineye terfi etme seneryosuna göre (lens çeşitliliği ve fiyatı açısından) önerebileceğiniz markalar hangileridir?

Herkese merhabalar.
İzlediğim Battlefield 5 videolarında uçak ile bombalama yaparken alçak geçiş sırasında rastgele bomba bırakıyorlar gördüğüm kadarıyla. Battlefield 1'de bombalama sırasında bir nişangah açılıyordu ve ona göre bomba atıyorduk. Battlefield 5'de ya tutarsa diye atacak mıyız?
Eğer öyleyse uçak iyice kırpılmış bence. Zaten Battlefield 1'de de uçağın bombalama gücünü düşürdüler. İsabetli atış yapmama rağmen bombalar eskisi kadar zarar vermiyor artık. Battlefield 3 ve 4'de de uçaklar tanklara ve özellikle de uçaksavara karşı çok etkisizdi. İki tane güdümlü füzeyi zar zor uçaksavara kilitleyip atıyordum (bu zordur çünkü ilk atılan füze hedefe ulaşmadan ikinci kilitlenip atılamaz.) ama uçaksavar bana mısın demiyordu.
Bir de bir yere V1 roketi atmak mümkün mü yoksa roketler ara ara kafasına göre mi düşüyor? Bana roketler atılabiliyor veya kontrol edilebiliyor gibi geldi çünkü roketin düştüğü yeri izleyen askere roket düştükten sonra birkaç tane kill verdi videonun birinde.
Bu konularda bilgi ve düşüncelerinizi yazarsanız sevinirim. Herkese iyi bayramlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu gün bir arkadaş için bataryayı öncelik tutarak Lenovo P2 sipariş ettik. Lenovo benim LG G2(8,9 mm)'den daha ince bir telsfona, sadece 8,3 mm kalınlığa 5100 Mah batarya entegre etmiş.
Ben LG G2'imde 4000 Mah batarya olsa 1 hatta 2 mm daha kalın olmasını kabul edebilecekken firmalar neden 3000-3500 Mah kapasitelerde gezip duruyor anlamıyorum ki Lenovo P2 kalın da değil bence. Ortalık telefon çöplüğü gibi ama maalesef 4500-5000 Mah bataryalı, üst seviye donanıma sahip hiç telefon yok. Ben 5000 Mah batarya istiyorum ama giriş-orta seviye donanım ve kamera istemiyorum. Ama hiç seçenek yok.
Ben telefon tercih ederken kalınlığa bakmıyorum bile. Ben dışında herkes telefon bıçak gibi olunca daha çok mu tercih ediyor da firmalar böyle yapıyor anlamıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 18

Merhaba arkadaşlar.
LG G2 cep telefonumun birkaç yıl önce ekranını değiştirmiştim. Bir yıldır falan ekranda bir sorun var. Ekranın yan taraflarında beyaz lekeler (leke tabiri doğru mu bilmiyorum) oluştu. Resimde özellikle oklarla gösterdiğim yerlerde bu durum net görülüyor. Ekran üzerinde tamperli cam mevcut ama sorun kesinlikle ondan değil. Camı çıkarınca da aynen böyle. Ekran ile dokunmatiği birbirine yapıştıran yapışkandan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Sizce ekran değiştirmeden bu durumu çözmenin bir yolu var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Creative Tactic 3d Rage kulaklığımın kulak yastıklarının derisi çatlamaya başlamıştı. Zaten yastıkların sert olmasından şikayetçiydim. Steelseries Arctis 3'ün Teknopat'da yayınlanan incelemesinde kulak yastıklarının ebadını ölçmüşlerdi ve neredeyse benim Creative ile aynı olduğunu görüp Steelseries Arctis kulak yastığı sipariş etmiştim Aliexpress'den. Bu gün kulak yastıkları geldi ve kulaklığıma taktım. Mükemmel bir şekilde uydu ve çok güzel oldu. Bu kulaklığa sahip olan varsa benim gibi yapabilir. Çıkık olan kulaklığın kendi yastığı, kulaklığa takılı olanlar Steelseries'in.

BeğenFavori PaylaşYorum yap