Merhaba arkadaşlar.
Honor Band 6 Akıllı Bilekliği Huawei Health uygulaması ile telefonuma eşleştirdim. Ancak arama gelince bildirim gelse de kimin aradığını göstermiyor. Bluetooth ayarlarından arayan kimliğini paylaşmayı açmam gerekiyormuş sanırım. Ancak akıllı bileklik bluetooth cihazlar arasında kesinlikle görünmüyor, sanki hiç bluetooth ile bağlanmıyormuş gibi. Cihaz eşleştiğinde normalde bluetooth simgesi değişiyordu, bunda değişmiyor. Ancak bluetooth'u kapatınca telefon bağlantısı kopuyor yani kesinlikle bluetooth ile eşleşmiş. Bu duruma akıl erdiremedim. Akıllı saat bluetooth cihazlarda neden görünmüyor olabilir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dünden beridir güncelleme sırasında brick olup rom atılmak zorunda kalındığı için üzerindeki verileri silinen bir telefondan veri kurtarmaya çalışıyorum. Dr. Fone gibi bazı yazılımları denedim ama bu yazılımlar kendi telefonumda test ettiğimde telefondaki mevcut fotoğraf, video vs. bilgileri gösteriyor, silinenleri değil. Root erişimi isteyen yazılımlar belki bir şeyler kurtarır diye root denedim yine çare etmedi, telefon tekrar brick oldu. Bu ARM mimarili işletim sistemlerinin bu hallerini hiç sevmiyorum. x86 olsa her türlü şey yapılır ama bunlarda el kol bağlı. Sizin bu tür durumlarda kullandığınız bir yazılım ya da yöntem var mıdır? Cihaz; Redmi Note 9.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Biraz geç oldu ama güzel haber. Gerçi gerçekleşirse uygulamaya geçmesi de biraz geç olacaktır.
https://www.donanimhaber.com/ab-karar-verdi-akilli-telefonlar-cikarilabilir-pil-kullanacak--158341

AB karar verdi: Akıllı telefonlar için çıkarılabilir piller geri dönüyor

Avrupa Birliği (AB), elektronik cihazlar için yeni pil standartları getirmeye hazırlanıyor. Yeni düzenleme, akıllı telefon tasarımlarında büyük bir değişikliğe sebep olabilir.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Erhan M. @erhanm

  Günümüzün modern ve su geçirmez tasarımını bozmadan nasıl olacak o iş merak ettim. Yine AB nin boş beleş işleri.

 • AB9 @sqn

  hem ip rating hem değişebilir bataryayı nasıl sağlayacak acaba şirketler.

  • reducto @protego

   Saatlerde nasıl oluyorsa öyle. Banyoya saatimle giriyorum, pili değişti, yine banyoya giriyorum su geçirmiyor. Bakın IP bilmemne sertifikaları gibi suya dayanıklı demiyorum, su geçirmiyor diyorum. Kapakla cihaz arasındaki basit bir contaya bakıyor iş. Değiştirilebilir bataryanın suya dayanıklılığı engelleyeceği yalan dolan. Firmalar batarya ölünce cihazı değiştir diye sallıyorlar. Bataryanın gireceği yerin kapağının altına conta koyarsın olur biter. Kaldı ki telefonların şarj portu, kulaklık girişi, hoparlörü mikrofonu gibi suyu direkt içeri alan yerleri varken bataryayı niye neden konuşuyoruz anlamıyorum. Bataryanın olduğu hazneyi tam kapalı yaparsın, kapağı açtığında sadece bataryanın dokunacağı pinler olur, cihazın asıl iç kısmına suyun erişmesi için yer olmaz, olur biter. Çok zor şeyler değil bunlar. Ha ne olur telefonun 2mm daha kalın olur. Ben razıyım sıkıntı yok. Pil ölünce 2000 liralık olmak yerine 2mm kalın telefon kullanırım

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @protego Kesinlikle. 2 mm kalın olmasına bile gerek olmayacak büyük ihtimalle. Farz edelim ki oldu, zaten kamera çıkıntıları bile o kadar kalınlık yaratıyor. Yine sorun değil. Telefonun arka tarafı düzleşmiş olur.

 • Rasko @rasko

  Aslında AB için mantıklı bir karar. Mesela benim 4 yıllık telefonumun bataryası ölse, değiştirmek istesem sadece işçiliğe 50 leva alacaklar. Telefonun ederi 100 leva zaten 😀 Durduk yere, çalışan telefonu çöpe atmam gerekecek. Değiştirilebilir batarya imkanı olsa alıp kendim değişir, telefonu kullanmaya devam ederdim.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Türkiye için de mantıklı hocam. Servise vermek zorunda olmadan firmanın yetkili bayisinden orjinal bataryayı sipariş edip, kendimiz takabileceğiz. Birçok kişi de güvenemediğinden servise vermek istemiyor. Telefonun sökülmesini istemiyor, kötü batarya ile idare edebildiği kadar ediyor.

Merhaba arkadaşlar. Xioami Mi Note 10 cihazımda HDR özellikli bir Youtube videosunu Youtube uygulamasında oynattığımda renklerde sıkıntı olduğunu fark ettim. Renkler soluk ve sarıya kaymış şekilde görünüyor. Misal videodaki otomobilin rengi parlak turuncu iken mat bir turuncu gibi görünüyor. Dikey-yatay çevirme sırasında bir an düzeliyor, sonra yine kötüleşiyor. Başka hdr videolarda ise ya sorun yok ya da zor fark edilecek seviyede fark var. Sizin HDR destekli cihazınızda bu sorun var mı? Bir yerden bir ayar mı yapmam gerekli ya da HDR'yi kapatabiliyor muyum?
Söylediğim video bu. Renkler olduğundan çok farklı. HDR desteklemeyen cihazlarda çok daha iyi görünüyor: https://youtu.be/8PspUsd-nII
Aynı sorun az miktarda bunda da var: (videoda yılan gibi hayvanlar var) https://youtu.be/LXb3EKWsInQ

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Anakarta son bios'u kurduktan sonra Windows 11 kurulum ekranı geldi. Şimdilik reddettim. Windows 11 için TPM 2.0 modülü gerekmiyor muydu? Uyumsuz görünen sistemde bios güncellemesi sonrası neden açıldı anlayamadım.
Sizce Windows 11'e geçilir mi yoksa Windows 10'da kalmak daha mı mantıklı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar.
Gigabyte B450 Auros Elite V2 anakartla birlikte Ryzen 5 3600 işlemci kullanıyorum. BIOS sürümüm F1 ve işlemcimin F1 bios ile desteklendiği görülüyor: http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/B450-AORUS-Elite-V2-rev-10#support-cpu
Ancak BIOS güncellemelerinde F61'den F64'e kadar bioslar mevcut. Bunlardan birini, misal F64'ü yüklesem farklı işlemci desteği eklerken benim sistemin işlemci desteğini çıkarıp sistemi açılmaz hale getirme ihtimali olur mu? BIOS boyutları F64'e kadar sürekli büyüyerek 8,2 MB'dan 11,4 MB'a çıktığından önceki işlemci desteğini silmeden yeni işlemcileri eklemişlerdir diye düşünüyorum ama emin değilim? Eski anakartlarda yeni işlemcileri destekleyen bioslar eski işlemcilerin desteği sürerken hafızaya sığmadığından dolayı eski işlemcilerin desteklerinin silindiği yönünde bir şeyler duymuştum. Ondan dolayı böyle bir tereddüte düştüm.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 10

Merhaba arkadaşlar. Youtube'da sizde de sıkıntı var mı? Siteye sorunsuz giriyor ama hiçbir video açılmıyor. VPN ile bağlanınca videolar açılıyor. Turk Telekom VDSL ve Turkcell 4G'de durum aynı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar.
Yıl başında ötv muafiyetiyle araç yenileme planım var. Şu an 2015 Focus kullanıyorum. Fiat Egea Cross Wagon 1.5 Hibrit versiyonu gözüme kestirdim. Ekonomik bir fiyata güçlü motor, ekonomik yakıt ve bakım, özellikle bagaj olmak üzere geniş olması (bagajda sürekli tekerlekli sandalye mevcut), adaptip hız sabitleme/şerit takibi/çarpışma önleme sistemi gibi yardımcı sistemler ve dış tasarım olarak epey ilgimi çekti. Sizce Focus'dan geçersem pişman olur muyum? Focus ile benzer kalite ve konforda bir araç olduğu kanısındayım ama emin değilim. Özellikle de iki aracı deneyen varsa yorumlarınızı merak ediyorum.
Bir diğer seçenek de Flame ya da Flame X-Pack seviyesi Toyota Corolla Cross ama onu bulmak mesele sanırım. Onda da çoğu güvenlik donanımı var ve bağımsız süspansiyon ile X-Pack'deki panoramik cam tavan ilgi çekici. Sizce hangisi mantıklı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 13

Merhaba arkadaşlar.
Saçma sapan bir durumla karşı karşıyayım. Elimde bir Samsung Galaxy Nexus 10 tablet var. Açılışta işletim sistemi daha yüklenirken gücü kesiyor, sonra yine açılmayı deniyor. Bu döngü halinde sürüyor. Buradan bataryanın bitik olduğu sonucu çıksa da durum daha ilginç.
Bataryaların anakarta bağlandığı bms çıkışlarından gerilim ölçtüğümde açılışta çekilen akım yüzünden voltaj 3 volt altına iniyor ve güç kesiliyor. Piller zayıfsa bunun olması da normal. Ancak aynı durumda iki pili de ölçtüğümde piller 3.9 volttan aşağı inmiyor. Ben de BMS çıkışıyla pillerden birinin kutuplarını kısa devre ettim. Bu durumda Android açılıyor ama bu sefer gücü direkt kesmeden normal şekilde kapanıyor çünkü pil seviyesi bataryalar 4 volt üzerindeyken bile %0 görünüyor. Bu durumda şarjda olursa kapanmıyor.
BMS'deki sıkıntıyı elimdeki 3 amperlik BMS'lerden iki tane bağlayıp hallederim diye düşünüyorum. Lakin diğer sorunu çözmek lazım. Pilin %0 görünme sorununu çözmek için Rootladım, pil istatistiklerini silen ACCA diye bir program yükledim ama program hata verdi. TWRP ile LineageOS yüklemeye çalıştım, hata verip yüklenmedi. Zorla stock romu bulup flaşladım, çalışır hale geldi ama durum aynı. Sorun devam ediyor. Sizce ne yapabilirim? Pili olduğu gibi değişsem ya da şu fotodaki mavi kablolar pil seviyesini anakarta iletiyorsa onları kessem sorun düzelir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 14

Bu günkü parçalı güneş tutulmasından görüntü yakalamaya çalıştım. Çektiğim fotoğrafları paylaşmak istedim. İlk ikisi Canon SX 710HS ile çekildi; ilki otomatik, ikincisi manuel ayarlarla(80 ISO, 1/2000, F/8.0).
Üçüncü ise Mi Note 10'un telefoto kamerasıyla çekildi. Tüm fotoğraflarda 1.44 floppy disk yardımcı oldu. #fotoğrafçılık #amatörfotoğrafçılık

BeğenFavori PaylaşYorum yap