Herkese merhabalar.
İkinci el olarak Aynasız DSLR makine almak istiyorum. Aklımda 600 TL bandında Samsung NX1000 veya 1100 var. Önceden Canon EOS M düşünüyordum ama şu an ikinci eli 200-300 TL daha pahalı ve bir de odaklanması biraz yavaş sanırım. Çok para vermek istemiyorum. Sanırım biraz eski olmasına rağmen NX1000 bile üzerindeki APSC sensörle en iyi cep telefon kamerasını döver. Sizce iyi bir tercih mi yoksa aynı fiyata şunu al diyebileceğiniz bir makine var mı? Ya da 200-300 daha verirsen farkı kesin hissedersin diyeceğiniz başka model de olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • arandur @arandur

  Hocam Sony Nex serisinden makine al derim. Hatta video önemsizse 3 serisi bile daha iyi seçim olacaktır. Tercihen 18-55 kit lensle alın. İlave lens bile alsanız gövde terfisiyle kullanırsınız lensleri. C3, F3, 5N gibi modeller tavsiyemdir. Düz 3 ve 5 modellerini önermem.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Çok teşekkür ederim hocam. Sony Nex serilerini seçenekler arasına ekledim. Modelleri incelemeye başlayacağım. Lens alır mıyım bilmiyorum ama ileride telefoto lens alma düşüncem var. Uzun süredir Canon SX 150 gibi profesyonel ayarlara izin veren bir kompakt makine kullandım ve fotoğraf terimleri hakkında bilgi edindim. Şimdi iyi çeken bir makine arasam da sürekli fotoğraf çekmediğim için ikinci el uygun fiyatlı makinelere yöneldim.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Hocam bir de düz nex 3, nex 5 gibi modelleri önermeme sebebiniz nedir?

  • arandur @arandur

   @coolnquiet ilk seride bazı eksikler vardı bir de ikinci seriyle fotoğraf kalitesi arttı ama sonra pek değişmedi. Yani en azından C3 veya 5N alırsanız düzgün bir makineniz olur. Ben C3 kullandım, şu an 5N ve 5R var, fotoğraf kaliteleri arasında fark göremedim. Video olarak C3 çok gerideydi mesela ama fotoğrafta hepsi iyi.

   SX150 makineyi arkadaşıma aldırmıştım, biliyorum. Fotoğraf kalitesi olarak şu an telefonların gerisinde kaldı. Aps-c sensör bambaşka bir olay.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @arandur C3 ile F3’ü karşılaştırdım ve F3’de karar kıldım hocam. F3’de hem dahili flaş var hem de 1080P 50 FPS video çekebiliyor. C3 720P çekiyormuş ve flaşı yok. Almışken biraz daha ödeyip bu özelliklere sahip bir makine almak daha mantıklı geldi. Tavsiyeleriniz çin çok teşekkür ederim.

  • arandur @arandur

   @coolnquiet f3 video çözünürlük iyiymiş ama video önemliyse video bitrate değerini de kontrol edin, düşük olabilir.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @arandur Çok teşekkürler hocam. Bitrate değeri 24 Mbps’muş. Günümüzdeki çoğu üst düzey telefon yaklaşık bu değerlerde çekiyor sanırım.

  • arandur @arandur

   @coolnquiet 24 mbps yeterlidir, umarım iyisi denk gelir.

 • Orcun @orcun

  @gamsizm Murat hocayı etiketleyelim o konularda daha iyi bilir. Şahsi yorumum NX1000 eski bir alet 2013 model mi ? öyle birşey. E diyelim aldın kullanıyorsun 6 ay sonra pert pil öldü mesela ? ne yapacaksın ? https://urun.n11.com/batarya/samsung-bp-1030-batarya-nx200-nx210-nx1000-nx1100-P86705050 ki 2013 model cihazın her halde aynı pil ile kullanmayacaksın değil mi ? https://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=8487 Hani tamam pili var varda 200 gayme. 600 lira alete verdin birde eskidiği için yada ölmeye yakın diye yeni pil alacaksın vs. 200 lira da pil masrafın oldu diyelim kaça geldi, 800 lira. Tavsiyem ikinci el alette pile bak en mühim şeylerden birisidir. Nispeten yeni nesil bir model olsun, ilerde lens alacaksan seni uğraştırmasın. Canon niye pahallı genelde ? bu yüzden adamların lens çeşiti leb-i derya, sony mesela ? tamam nex lerde farklı ama gene çevirticilerle uydurursun 10 15 yıllık lensi falan o imkan var. Samsung’da bunlar var mı ? dsrl işi biraz hani böyle adamı ortada bırakabiliyor. Bu arada bende nex 5n var her halde en son 1 sene önce kullandım ki o bile bana hantal büyük geliyordu, boynumda onla dolaşmak işte fotoğraf çekmek evet güzel hobi ama bütün gün boynunda gezdirmek çantasında taşımak vs. bana yük geliyordu.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Çok teşekkür ederim hocam. Nex serisini incelemeye başladım. Alırken bataryayı da dikkate alacağım. Bana da arada bir(önemli günlerde vs, telefoto lens alırsam ay tutulmaları gibi) lazım olacağı için ikinci el ve uygun fiyatlı makine almaya karar verdim. En iyi kamera yanındakidir mantığıyla ileride LG G2’yi değiştirirken iyi kamerası olan bir telefona yöneleceğim. O da şu an bütçe dışında maalesef.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  600 TL çok düşük bir bütçe. Açıkçası ne bulursanız alın diyebilirim sonuçta telefondan iyi olacak.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Teşekkür ederim hocam. Çok sık kullanmayacağım için en ucuza bulabildiğim ve elimdeki telefondan daha iyi çektiğine emin olduğum makinelere baktım. İleride lens almaya başlama ve sonrasında gövde değişimi ile yeni makineye terfi etme seneryosuna göre (lens çeşitliliği ve fiyatı açısından) önerebileceğiniz markalar hangileridir?

Herkese merhabalar.
İzlediğim Battlefield 5 videolarında uçak ile bombalama yaparken alçak geçiş sırasında rastgele bomba bırakıyorlar gördüğüm kadarıyla. Battlefield 1’de bombalama sırasında bir nişangah açılıyordu ve ona göre bomba atıyorduk. Battlefield 5’de ya tutarsa diye atacak mıyız?
Eğer öyleyse uçak iyice kırpılmış bence. Zaten Battlefield 1’de de uçağın bombalama gücünü düşürdüler. İsabetli atış yapmama rağmen bombalar eskisi kadar zarar vermiyor artık. Battlefield 3 ve 4’de de uçaklar tanklara ve özellikle de uçaksavara karşı çok etkisizdi. İki tane güdümlü füzeyi zar zor uçaksavara kilitleyip atıyordum (bu zordur çünkü ilk atılan füze hedefe ulaşmadan ikinci kilitlenip atılamaz.) ama uçaksavar bana mısın demiyordu.
Bir de bir yere V1 roketi atmak mümkün mü yoksa roketler ara ara kafasına göre mi düşüyor? Bana roketler atılabiliyor veya kontrol edilebiliyor gibi geldi çünkü roketin düştüğü yeri izleyen askere roket düştükten sonra birkaç tane kill verdi videonun birinde.
Bu konularda bilgi ve düşüncelerinizi yazarsanız sevinirim. Herkese iyi bayramlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu gün bir arkadaş için bataryayı öncelik tutarak Lenovo P2 sipariş ettik. Lenovo benim LG G2(8,9 mm)’den daha ince bir telsfona, sadece 8,3 mm kalınlığa 5100 Mah batarya entegre etmiş.
Ben LG G2’imde 4000 Mah batarya olsa 1 hatta 2 mm daha kalın olmasını kabul edebilecekken firmalar neden 3000-3500 Mah kapasitelerde gezip duruyor anlamıyorum ki Lenovo P2 kalın da değil bence. Ortalık telefon çöplüğü gibi ama maalesef 4500-5000 Mah bataryalı, üst seviye donanıma sahip hiç telefon yok. Ben 5000 Mah batarya istiyorum ama giriş-orta seviye donanım ve kamera istemiyorum. Ama hiç seçenek yok.
Ben telefon tercih ederken kalınlığa bakmıyorum bile. Ben dışında herkes telefon bıçak gibi olunca daha çok mu tercih ediyor da firmalar böyle yapıyor anlamıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 18

Merhaba arkadaşlar.
LG G2 cep telefonumun birkaç yıl önce ekranını değiştirmiştim. Bir yıldır falan ekranda bir sorun var. Ekranın yan taraflarında beyaz lekeler (leke tabiri doğru mu bilmiyorum) oluştu. Resimde özellikle oklarla gösterdiğim yerlerde bu durum net görülüyor. Ekran üzerinde tamperli cam mevcut ama sorun kesinlikle ondan değil. Camı çıkarınca da aynen böyle. Ekran ile dokunmatiği birbirine yapıştıran yapışkandan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Sizce ekran değiştirmeden bu durumu çözmenin bir yolu var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Creative Tactic 3d Rage kulaklığımın kulak yastıklarının derisi çatlamaya başlamıştı. Zaten yastıkların sert olmasından şikayetçiydim. Steelseries Arctis 3’ün Teknopat’da yayınlanan incelemesinde kulak yastıklarının ebadını ölçmüşlerdi ve neredeyse benim Creative ile aynı olduğunu görüp Steelseries Arctis kulak yastığı sipariş etmiştim Aliexpress’den. Bu gün kulak yastıkları geldi ve kulaklığıma taktım. Mükemmel bir şekilde uydu ve çok güzel oldu. Bu kulaklığa sahip olan varsa benim gibi yapabilir. Çıkık olan kulaklığın kendi yastığı, kulaklığa takılı olanlar Steelseries’in.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar. Evimdeki Türknet internetimden Avira Antivirüs indirme sayfası olan https://www.avira.com/tr/download/product/avira-free-antivirus adresine girdiğimde bağlantınız güvenli değil hatası veriyor ve siteye girmeme izin vermiyor. Ancak mobil internette, ev internetinden VPN ile veya başka yerlerdeki internetlerden bu sayfaya sorunsuz ulaşabiliyorum. Sizce bu neden olur ve bu sorunu nasıl çözebilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sık sık Windows 7 Kurulumu yapan kişiler için işe yarar bir makale. Güncellemeleri ISO kalıbına entegre etmek büyük kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca ISO kalıbını tekrar oluşturmadan önce ISO kalıbını çıkarttığınız yerdeki “sources” klasörü içinden “ei.cfg” isimli dosyayı silerseniz kurulum yazılımı hangi Windows sürümünün kurulacağını bilemeyecek ve size hangi sürümü kurmak istediğinizi soracaktır. Böylece tek medyayla istediğiniz sürümü kurabileceksiniz ama sadece ISO kalıbının desteklediği mimarideki sürümleri seçebilirsiniz (32 veya 64 bit). Yani elinizdeki ISO kalıbı 32 bitse 32 bitte istediğiniz sürümü yükleyebilirken bu medyayla 64 bit Windows kuramazsınız.
https://www.sordum.net/20740/win-toolkit-ile-windows-guncellemelerini-entegre-edelim/

Win toolkit ile Windows güncellemelerini entegre edelim

Win toolkit sadece güncellemeleri entegre etmekle kalmayıp Windows DVD/ISO sunu özelleştirmemize de yardımcı bir araçtır ,nasıl kullanılacağı bu yazıda
BeğenFavori PaylaşYorum yap

F klavyeden Q klavyeye geçmeye çalışıyorum. F klavyeyle hızlıca yazabilsem de hiçbir klavyeyi 10 parmak kullanamıyorum. Ben de madem Q’ya geri dönüyorum 10 parmak alışayım dedim ama özellikle sağ serçe parmağım fena yoruluyor ve düzgün de yazamıyorum. Sizce ne yapsam iyi olur?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 10
 • Emre @emre1393

  sürekli yazı yazıyorsan zaten f klavye ile devam et

 • fizik_18 @fizik_18

  F klavyede kendini geliştirmeye devam etmelisin

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @fizik_18 @emre1393 @alien 6 yılddır F klavye kullanıyorum. Her ne kadar F klavye ile yazmak kolay olsa da birçok oyun ve yazılımda problem yaşıyorum. Oyunlarda harfler tuhaf tuhaf yerlere dağılıyor. Tuşun yeri aynı kalsa da ismi farklı oluyor. Örneğin ilerleme tuşu W görünüyor ama F klavyede aynı yerde bulunan G tuşunu kullanmak gerekiyor. Klavye ya da faremin makro yazılımında bile acaba tuşun adını mı kullansam yoksa klavyedeki konumunu mu ayarlasam diye tereddüt yaşıyorum. Ondan dolayı artık Q klavyeye geri dönmek istiyorum. Devlet memuru olunca F klavyeye geçmiştim ama o kadar hızlı yazmak da nadiren lazım oluyor.

 • Ouxhax @ouxhax

  F bana çok rahat geliyor ancak bu sefer de yabancı kelimeleri yazarken zor oluyor. Üstelik her programda F tanımlı değil. Q’ya göre oldukları için harfler saçma yerlerde kalıyor. Mümkünse mevcut kısayolları yeniden ayarlıyorum. O imkan yoksa devamlı düzeni değiştiriyorsun. Nerede kaldı bunun pratikliği? Sırf metin yazılmayacak ise dünya çapında kullanılana alışmak daha mantıklı görünüyor.

 • Höşelek @benvaryaben

  on parmak öğrenirken özellikle Q seçtim çünkü evrenselliğin önünde hiç birşey duramaz.
  amma velakin özel bir durumun varsa F kullanılabilir.
  onun dışında QWERTY candır.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Ben Q klavyeyi hiç sevmesem de F ile sorun yaşadığımdan dolayı Q klavyeye dönüyorum. F klavye ile 10 parmak yazamıyordum zaten. Q’ya 10 parmak yazabilecek şekilde alışarak dönersem daha hızlı bile yazabilirim diye düşünüyorum.

Elimdeki USB Belleklerde her boş alan lazım olduğunda içindeki dosyaları “XXX USB Bellek” gibi klasörlere aktarmışım veya sıkıştırmışım. Elimde böyle 100 GB civarı dosya var. Hadi ayıkla bakalım princin taşını ayıklayabilirsen. 😀
Öbür taraftan da 2 TB diskim epey dolmuş durumda. 6 yıl önce eski bilgisayarımla birlikte 80 GB harddiskim vardı 80GB>500GB>1TB>2TB diye buraya geldik. Eski diskler de o zamanki veriyle öylece duruyor. 80GB olan zaten tozlu raflar kıvamında içindeki dosyalarla duruyor ama 500GB olan bir kutunun içinde, 1TB olansa bilgisayarın içinde güç kablosu bağlanmamış şekilde atıl duruyor. Aslında yedek olarak tutuyorum biraz da ama pek de mantıklı değil gibi böyle yapmak çünkü 2 TB’ın başına bir şey gelse 1 TB’ı bıraktığım güne geri döneceğim ki o da 1 yıl falan öncesi. Onlarda da bir düzenlemeye gitmek şart. Ama ayrıca 2 TB disk alıp bunu düzenli yedeklemeye başlasam mı bilmiyorum.
Öbür taraftan D sürücüsünde hala eski bilgisayarımdan kalan ve 2 TB’lık diske kadar gelmiş dokunulmazlığını ilan etmiş dosyalar var. O dosyaları silmesem bile gruplandırmak istiyorum ama o ilk haliyle kalmasını istediğimden onu da yapamıyorum. Böyle de ruh hastasıyım. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 13
 • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

  Muhtemelen neredeyse hiçbirine ihtiyacınız yoktur 😀

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   %90’ına ihtiyacım olmadığı kesin ama geri kalan %10 için ayıklama yapmam şart. Hiçbirine ihtiyacım olmasa bile shift-delete yaptıktan sonra vicdan azabı çekmeye başlarım. 😀

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Bir şey silme konusunda pek iyi değilim. Lazım olur gibi geliyor sildiğim şey. En son elime bad sektörlü 500 GB bir disk geçti. Bad sektörlü ama yine çalışıyor. Lazım olmayan ve silemediğim şeyleri içine dolduruyorum. 😀

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @coolnquiet Biraz takıntı olmuş sizinki 😀 Bence o ayıklama işini yapın, disklerin ne zaman bozulacağı ya da bir şeyleri kurcalarken sizin ne zaman o diski okunmaz hale sokacağınız hiç belli olmaz.

   Çok yakın zamanda tüm arşiv diskini bir linux macerası sırasında sıfırlamış biri olarak söylüyorum bunu, yaram çok taze henüz 🙁

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @ermanyurdakann Geçmiş olsun hocam. Ben de zamanında bir format sonrası tek tek Office programıyla yazdığım ders notları gibi bir daha bulmamın mümkün olmadığı şeyleri içeren klasörü sıfırlamıştım bir format sonrası kurduğum optimizasyon yazılımının işgüzarlığı nedeniyle. Neyse ki hepsi rar içindeydi ki kurtarma programının 5-6 GB’lık rar dosyasını tek hamlede kurtarmasıyla dosyalarımın çoğuna tekrar erişebilmiştim. Sıkıntılı bir durum. 🙁

 • lterlemez @lterlemez

  Bu yüzden, hiçbir zaman sıkıştırma kullanmam.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   80 GB kullandığım öğrencilik yıllarımdan kalan bir alışkanlık hocam. 1 MB’ın bile hesabını yapıyordum genelde. O sebeple Winrar da değil daha iyi sıkıştıran 7zip’i kullanırdım. Yalnız GTA San Andreas gibi eski oyunların dosyaları ses dosyaları haricinde muazzam sıkışırdı. 1 GB’lık veri 200 MB’ın altına düşerdi.

 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  Bir de sanal makine vardı. İçindeki diskte 17 GB civarı dosya vardı ama sanal makine diski 70 GB’a kadar genişletilmiş ve sanal makine disk dosyalarının boyutu 50 GB’ı geçmişti. Ancak her ne kadar disk boyutunu Windows’dan küçültseniz de sanal makinenin ayrılmış disk boyutu küçülmüyor. Tabi disk dosyaları da küçülmüyor. Onu da Easeus Todo Backup yazılımıyla normal sanal makinenin imajını alıp, yeni oluşturduğum sanal makineye imajı yükleyerek 20 GB’a ufalttım.

 • drfree @drfree

  önemli olanları bi yere ayırıp bulut servislerinden birine yedekle

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Önemli dosyaları ayıklasam neredeyse 300-400 GB veri çıkar hocam. Onu da buluta yedeklemek sahip olduğum ADSL bağlantısıyla en az aralıksız 45 gün falan sürer. 🙁

  • drfree @drfree

   @coolnquiet 10 gb a fln düşür en en önemlilerini filan yükle yada sıkıştırma yazılımları var onlar ile olabildiğince sıkıştır yükle 1 tb hardiskim bozuldu adamlar 500 tl ile 6000 tl arası bir fiyat istiyorlar veri kurtarma için ilerde pişman olma : ( yada sırf yedekleme için kullanacağın bi harddisk daha al(bence 480lik ssd alsan daha sağlam olur) 250 tl gibi fiyatı var zaten 1tblarının yedekle verileri bi daha