Bende Türknet çalışmıyor. Turknet'in sitesi de açılmıyor. Türk Telekom kullanan işyerinden arkadaşların da interneti gitmiş durumda. Anlayacağınız koca ilçenin internet altyapısı çöktü. Elon Musk, Starlink'i hizmete açtığında bunlara tekmeyi basmak lazım. Bu firmalardan 2100 yılında bile bir cacık olmaz... 😡

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Half Life'ı 22 sene sonra Windows 10 ve Mac OS sistemlere Steam üzerinden indirip internet üzerinden arkadaşla multiplayer oynayabilmek ilginç ve harika bir şey. Bunun bu kadar kolay yapılabileceğini hiç tahmin etmezdim. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kart ekstre kesiminin kurbanı oldum. Kart ekstresi kesilince ekstreyi ödeyip Apple eğitim mağazasından kardeşime Ipad Air 3 alacaktım ve yanında gelen Airpods'u satarak Ipad'i tahmini 3200-3300'e getirecektim.
Ancak maalesef bu günkü tanıtımla Ipad Air 3 kaldırıldı ve eğitim mağazasında sadece pro sürümü var. Yeni Air 4'de de fiyat oldukça artmış.
Bir sürü seçenek arasında kaybolmuş durumdayım.
Ipad Air 3'ü Apple haricinde bir yerden alsam kalemle birlikte zorlayacak.
Ipad 7. nesil alsam A10X ve en düşük seçeneğin 32 GB olması kafamı karıştırıyor.
Ipad 8. nesil alsam A12 var ama ne zaman gelir sorusu ve yine en düşük seçenekteki 32 GB kafa karıştırıcı.
Hayatımda ilk kez Apple cihaz alacaktım, onda da tam alacakken böyle oldu. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhabalar.
Üniversitede okuyan kardeşim için Apple eğitim mağazası kısmından Ipad Air 3 almak istiyorum. Bu alım sırasında Airpods 2. nesil hediyesinden de faydalanmak istiyorum. Yalnız koşullarda:
"Satın alma işleminizden önce yukarıdaki Koşullara Uygun Müşteri şartlarını karşıladığınızı göstermeniz gerekir. Bayiler, kamu kurumları, devlet kurumları, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, eğitim kurumları, kurumsal amaçla satın alanlar ve şirket için satın alanlar bu kampanyadan yararlanamaz ve Apple, bu tür alıcıların satın alma işlemini iptal etme hakkını saklı tutar. Apple eğer Koşullara Uygun Müşteri olmadığınız halde bu kampanyaya katıldığınızı belirlerse, alınan Kampanya İndirimi miktarını tarafınızdan tahsil eder." ifadesi söz konusu. Kardeşimin öğrenci olduğunu nasıl kanıtlayabiliriz? Buradaki işlem prosedürleri nedir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 12

RTX 3000 serisinde fiyatların daha da yüksek olacağını düşünüyordum ama çok daha uyguna çıkış yaptı. Buna çok sevinsem de aşırı yükselen döviz kurları yüzünden bu fiyatların tadını çıkarmamız da çok zor.
RTX 3070'in RTX 2080Ti ile aynı performansa ulaşması yavaş yavaş 2K ve 4K çözünürlüklerin Full HD yerine geçmeye başladığını gösteriyor.
Burada bir de benim normalde düşündüğüm bir durum gerçekleşti. Ben bu tarz durumlarda her zaman orta ve orta üst seviyeyi hedefliyorum. Orta üst seviyeden üst seviyeye geçince performans genelde %20-30 artıyor ama fiyat 2 katına çıkıyor. Böyle durumlarda üst seviyeyi alma imkanım olsa bile tercih etmiyorum. Bir de bu en üst seviyedeki kartın veya işlemcinin gelecek senenin orta seviyesi tarafından geçilmesi de çok olası. Birkaç ay önce RTX 2080Ti almış olsam herhalde RTX 3000 serisinin fiyatlarını öğrenince çok üzülürdüm zira hem şimdi aynı performansta kart yarı fiyatına satılıyor olurdu hem de elimdeki pahalıya aldığım kartın ikinci el değeri çökmüş olurdu. Bu da benim için muazzam bir zarar demek. Böyle bir durumda orta seviyede de zarar olur ama üst seviyedeki gibi üzmez. Bu sebeple elimde 1499 dolarlık RTX 3090'ı alacak para olsa sanırım onun yerine 699 dolarlık RTX 3080 veya 499 dolarlık RTX 3070'i tercih ederdim ve gelecek sene yenisi çıkınca istesem eskisini satıp tekrar orta veya orta-üst seviye jartı alırdım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Synth @synth

  RTX 3070 Ekim'de Türkiye'ye gelecekmiş. Diğer üreticilerin kartlarını ve incelemeleri beklerken Ekim sonu gelir. Umarım o zamana kadar bir az olsun yerinde durur dolar. He, umarım değil Ekim sonu, sonrasında da hiç yükselmez ama ondan pek ümidim yok 🙁

Merhaba arkadaşlar.
Ailem için 43 inç/109 ekran TV almak istiyorum. 2000-2500 TL arası bütçem var diyebilirim ama şu ürünün görüntü kalitesi o aralıktakilere göre çok daha iyi derseniz 250-300 TL daha yukarılara çıkabilirim. Ben TV ile pek ilgilenmediğim için akıllı olmasına pek gerek duymuyorum. Uzun ömürlü ve görüntü kalitesinin iyi olması daha önemli. İleride Netflix, Youtube vs. ben de takılmak istersem TV Box alırım diye düşünüyorum. Bu konuda öneriniz ne olur? Monitör seçmek daha kolay ama TV'de panel türü belirtilmediğinden seçmek daha zor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Track IR'ı sonunda tamamlayabildim. Flight Simulator 2020'de direkt olarak çalıştı. 😀
Bu daha son hali değil. Daha hafif olması için telefon bataryası ile çalıştırmaya çalışacağım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • maxemilian @maxemilian

  Aynen küçük şarjlı aaa da olabilir.
  Yön sensörü olarak mı çalışıyor sadece yoksa kamera açısını mı ayarlıyor

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Yön sensörü olayını bilmiyorum hocam ama kokpit içinde sağa-sola-yukarı-aşağı bakma, kafayı öne-arkaya kaydırma (mesela kokpitteki bir göstergeye yakından bakmak için) ve kafayı soğa-sola-yukarı-aşağı kaydırma hareketlerinin hepsini destekliyor. Mesela inişte uçağın kokpiti nedeniyle pisti göremezken kafamı birkaç cm yukarı kaldırıp daha yukarıdan bakarak pisti görebildim.
   Tanıma için Face Track No IR yazılımını Track Pointer ile kullandım.

 • Burak Öztan @burak-oztan

  Gayet şık olmuş. Güle güle kullanın. Yapım aşamasını, temini vs gibi bir makale yazabilirseniz açıkçası faydalı olur diye düşünüyorum. Bu arada bende Hotas X kullanıyorum. Siz memnun musunuz? Benimki arada sırada Y ekseninde sapıtıyor gibiydi, son bir kaç haftadır problem çıkarmıyor. Sanırım içinde kullandıkları potansiyometreler biraz dandik. Sapıtma problemini ben buna bağladım. Ya da elektrik akımı ile ilgili birşeyden de kaynaklanıyor olabilir. Kasanın power supply tuşundan kapayıp açarsam genelde düzelmiş oluyor joystick sapıtmaları.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Sağolun hocam. Rehber yapmayı düşünüyorum. Ondan dolayı yaparken de fotoğraflar çektim. Ama şu an başka bir sorun yaşadım. Gece sorun yok ancak gündüz arkamda pencere olduğundan kamera ledleri yakalayamıyor. Güneşin kızılötesi bantları ya da ısınan yüzeyler nedeniyle gündüz pembe renkte herşey görünüyor.
   Joystick'den süper memnunum diyemem ama genel olarak memnunum. Bende joystick kolu üzerinde sapıtma durumu olmadı diyebilirim ama sanki hareket ettirirken hafif sürtüyor gibi. Bir de belki bu joystick ile ilgili değil ama BMS 4.33'de joystick'in ateş bugonunun solundaki 4 eksenli küçük joystick'i (adını çıkaramadım.) radar kilidi için ayarladım. Normalde radar imlecini hareket ettirirken birden sapıtıp arkaya bakma komutu veriyor. Kilit atmaya çalışırken kendimi uçağın kuyruk ve pilot koltuğuna bakarken buluyorum. Kasanın power supply tuşunu kapatıp açınca düzelmesi benim aklıma statik elektrik birikmesi olabileceği ihtimalini getiriyor.

Merhaba arkadaşlar.
Kullandığınız ve önerebileceğiniz 200-250 TL'ye kadar temassız ateş ölçer var mıdır? İnternette birçoğunun yorumlarını okuyorum. Pili çok çabuk bitiyor veya her ölçümde farklı ölçüyor gibi yorumlar var. Tutarlılığı fena olmayan ve pili iyi giden bildiğiniz bir ürün var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar.
Çalıştığım yerde zemine bu tarz çıkartmalar yapıştırmamız lazım. Bu fotoğrafını attığım çıkartma kalıbının altındaki bir şeyi sprey boyayla boyayarak bunu yapmayı düşünüyoruz. Ancak zeminde darbelere ve suya dayanıklı olacak nasıl bir malzeme kullanabiliriz? Beyaz MDF Supra ya da kendinden yapışkanlı pvc folyo olur mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ses düzeyi karıştırıcısından bir uygulamanın sesini kısma da olmasa bir gün boyunca Flight Simulatör'ün indirme yardımcısının müziği nedeniyle bilgisayarı kullanmak mümkün olmayacaktı. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap