Elime eski bir bilgisayar geçti. Bu bilgisayarın wifi kartının bağlandığı portu daha önce hiç görmemiştim. Bu porta ram gibi vidasız geçiyor. Bunun ne olduğunu biliyor musunuz? (Karşılaştırma için yanına normal wifi kartı koydum.)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar.
Bir harddiskteki bir sürücüyü yanlışlıkla biçimlendirdim. O sürücü içindeki dosyaları adlarıyla, klasör ve alt klasörleriyle birlikte kurtaracak mümkünse ücretsiz bir program var mıdır? Recuva ile tarattırıyorum ama daha %50'de 950 bin dosya buldu. Bu kadar dosyayı kurtarıp yeniden konumlandırmak çok zor olacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni sistemi sonunda kurabildim. Tabi hala eksikler var.
Ryzen 5 3600 ve B450 anakart ikilisini kullandım. Olabildiğince fiyat/performans dengesini gözetmeye çalıştım. PSU, sıvı soğutma ve RX 570 ekran kartını ise eski sistemden bu sisteme aktardım. Kasayı ise 1,5 yıl önce almıştım ancak öylece köşede kalmıştı. Son derece işlevsel, kaliteli, soğutması güzel ve montaj yapması kolay bir kasa. Bütün bunların yanında modüler olması ve istenirse 5.25 sürücü kullanımına dahi izin vermesiyle beni cezbetmişti. Ancak ağırlığı çok fazla ve çok yer kaplıyor. Kurulum yapınca bir de bana fazla siyah geldi. Eski gök mavisi-siyah kombinasyonlu kasamdan aldığım zevki pek alamadım. Acaba beyaz bir kasa tercih etsem daha mı iyi olurdu diye düşünmüyor değilim.
İleriki zamanlarda ekran kartları normal fiyatlara inerse RTX 2060/3060 gibi bir kart almayı düşünüyorum. Belki PSU'yu da değiştiririm yeni kartla. Arka ve öndeki siyah kasa fanlarını da 14 cm RGB fanlarla değiştirirsem daha güzel olacak gibi. Sıvı soğutmada tercih ettiğim MF 120 Halo'nun 140 mm olanlarıyla değişim düşünüyorum.
Bu sistemle DDR5 olgunlaşana kadar devam eder, uygun gördüğüm bir zaman sistemi baştan toplarım. Ancak her ne kadar daha işlevsel olsa da büyük kasa kendini sorgulatıyor. İleride mini-ITX veya micro-ATX yönünde tercihte bulunabilirim. Bütün bunları da zaman gösterecek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 17

Merhaba arkadaşlar.
Dün bir durum paylaşmıştım ama pek gören olmadı sanırım. Ondan dolayı tekrar sormak istedim.
Kısaca özet geçeyim. Kullandığım kablosuz şarj cihazı ve alıcısı, cihaz şarj olduktan sonra bile akım çekmeye devam ediyor. Cihaz dolduktan sonra sabaha kadar fazladan 5000 mah akım çekmiş ve alıcı ile verici biraz ısınmış durumdaydı. Kablosuz şarjda böyle bir olay mı var yoksa benimki mi böyle yapıyor? Bilginiz var mı?
https://teknoseyir.com/durum/1440736

Merhaba arkadaşlar. Kablosuz şarjlı mousepad

Merhaba arkadaşlar. Kablosuz şarjlı mousepad kullanıyorum. Fareme de kablosuz şarj alıcı pad alıp, modifiye edip taktım. Uzun süredir bu şekilde kullanıyordum. Lakin dün can sıkıcı...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Mr. House @house

    Normal. Kablosuz şarj zaten verimsiz bir aktarım olduğu için kablosuz şarj özelliği olan cihazlar ve şarj aletleri bu yüzden akıllandı artık, cihaz şarjı dolduğunda şarj cihazı akımı falan kesiyor. Sizin kendiniz yaptığınız sistemde böyle bir şey olmadığı için şarj olduktan sonra da akım çekmesi normal. Bendeki spigen şarj aletinde denedim şimdi, üzerinde cihaz yokken bile durduğu yerden 0.02A akım çekiyor, ki bu cihaz da nispeten yeni bir model üzerinde dediğim özelliğe ek birçok özellik de olmasına rağmen yani.

    • Hasan Yılmaz @coolnquiet

      Çok teşekkürler hocam. Bendeki cihaz da üzerinde bir şey yokken dediğiniz seviyede akım çekiyor. O az bir miktar olduğundan önemsemiyorum. Ancak cihaz dolduktan sonra da sanki cihaz varmış gibi çekmeye devam ediyor. Sizdekinde öyle bir durum var mı?

Merhaba arkadaşlar.
Kablosuz şarjlı mousepad kullanıyorum. Fareme de kablosuz şarj alıcı pad alıp, modifiye edip taktım. Uzun süredir bu şekilde kullanıyordum. Lakin dün can sıkıcı bir şey fark ettim.
Fare dolana kadar prizden 1 amper civarında akım çekerek şarj oluyor. Buraya kadar sorun yok. Ancak dolduktan sonra fare pad üzerinde kalırsa 0,5 amper akım çekmeye devam ediyor ve hem alıcı hem de mousepad ısınık kalıyor. Buradaki örnekte 1000 mah ile pil doldu ama sabaha kadar 5000 mah'den fazla akım çekmiş. Mousepad üzerine şarj alıcıyı koymazsam hiç akım çekmiyor ama alıcıyı görürse sürekli akım çekiyor.
Sizin de kablosuz şarj cihazınız ve USB multimetreniz varsa cihaz dolduktan sonra kablosuz şarj cihazı üzerinde bırakıp, hala akım çekip çekmediğine bakar mısınız?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar.
Uygun fiyata nereden Windows 10 alabilirim? Uygun fiyat dediğim 5-10-20-50 TL gibi rakamlar değil. Onlar tahmin ettiğim kadarıyla hepsi aynı keyi onlarca kişiye satıyorlar çünkü bir daha aynı keyi kurarken sorun yaşıyorum ya da telefonla etkinleştirme çıkıyor.
Microsoft sitesinden 1200 TL vermeden 200-300 TL'ye güvenilir, sadece bana gönderilecek key arıyorum. G2A'da falan o fiyatlara bulunuyor. Orası güvenilir midir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 12

Bilgisayarın sondan ikinci parçası da geldi. B450 Aorus Elite V2 modelini tercih ettim. Üzerine Ryzen 1000 serisinden 5000 serisine kadar her işlemcinin takılabilmesi, sıcaklığa göre fan durdurma gibi diğer anakartlarda pek görmediğim bir özelliği olması, VRM faz sayısının fazla olması ve fiyatının uygun olması bu tercihimde rol oynadı. B550 alsam üzerine en az %50 daha koymam gerekeceğinden ve B550 PCI Express 4.0 dışında yeni bir şey içermediğinden ve aynı işlemciler buna da takılabildiğinden B450'de kaldım. PCI Express 4.0 SSD'ler 3.0'lara göre pratik kullanımda %3-5 gibi küçük oranlarda daha fazla performans gösterdiğinden ve ekran kartı tarafında da RTX 3080Ti/RX 6900XT gibi kart takamayacağımdan önemsemedim. İşlemci olarak da Ryzen 5 3600 düşünüyorum. İkinci el garantili, kutulu bir işlemci bulabilirsem alacağım. Kasa, harddisk, PSU, ekran kartı, soğutucu aynı kalacak şimdilik. Ekran kartları sakinlerse bir RTX 2060/2070/3060/3060Ti gibi bir şey alır, devam ederim diye düşünüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yaklaşık 6 senedir çekmecede bekleyen Sandisk Ultra Fit USB Belleği paketinden çıkardım. Bir arkadaşa almıştım ama arkadaş almayınca öyle kalmıştı ve küçük olunca ben de kullanmamıştım.
Belleği test ettim. Okuma hızı kutu üzerindeki 130 MB/s değerini tutturuyor. Yazma hızı da epey iyiymiş. 3,5 GB dosya attım, dosya kopyalanana kadar 30 MB/s üzerinde kalmayı başardı. Elimdeki USB 3.0 bellek 1-2 MB/s değerine düşüp kanser ediyordu.
Bir konuyu merak ediyorum. Bu belleklerin performansı kullanıldıkça düşüyor mu? Sanki normalde kullandığım 1-2 MB/s civarı değer veren Sandisk Ultra USB 3.0 bellekler ilk aldığımda bu kadar yavaş değildi gibi hatırlıyorum. Hatta artık o belleklere Ventoy ile 3-5 tane ISO dosyası atıp sadece boot edilebilir medya için sürekli okuma ağırlıklı kullansam daha mantıklı olacak gibi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar.
Daha önce hiç adınıza ilamsız icra takibi yapıldı mı ya da bu konuda bilginiz var mı?
Geçen yıl bir trafik kazasına karıştım. Asli kusurlu bulundum. Benim çarpıştığım araç duramayıp park halindeki başka araca çarptı. Her iki aracın da masrafları sigorta ve kaskomdan karşılandı. Ancak sonrasında park halindeki aracın sahibi adına tamirde kaldığı sürede araç kiralama ücreti ortalama şu kadardır şeklinde o farazi belirledikleri tutarda ilamsız icra takibi geldi. Araç kiralandığına dair herhangi bir fatura vs. de yok. Ben de itirazda bulundum. Araç sahibi ile görüşmemde kendisinin benden bu yönde talebi olmadığını, imzaladığı bir vekaletname nedeniyle avukatın bana bunu göndermiş olduğunu ve vekaleti geri çekeceğini ifade etti.
Uyap'dan baktığımda en son itirazıma yönelik evrakta böyle bir ifade var:
1-Masrafları karşılanmış ise itiraz dilekçesinin alacaklı tarafa tebliğine, masrafları karşılanmamış ise alacaklı tarafın itirazı dosyadan tefhimine,
2-Ödeme emri tebligat parçası dosyaya halen intikal etmediğinden, ödeme emri tebligat parçasının dosyaya dönüşünün beklenmesine, vaki itiraz süresinde ise takibin itiraz eden borçlu/borçlular yönünden DURDURULMASINA,
3-Taraf müracaatlarında işlem yapılmak üzere dosyanın raftaki sırasına kaldırılmasına karar verildi.
Bu ileride başımı ağrıtır mı? Karşı taraftaki avukatın benim itirazıma itiraz etmesi için belli bir süre var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kuraklık sorunu bu sefer çok çok ciddi gibi görünüyor. Her ne kadar ilçe merkezinde sanki sorun yokmuş gibi görünse de su yetersizliğinden bizim köye su verilemiyormuş. Bahçe sulamayın tarzı anonslar yapılıyormuş. Böyle giderse hepimizi çok kötü günler bekliyor. Araba yıkamak, fıskiyeyle bitki sulamak gibi çok gerekli olmayan ve çok su gerektiren su harcamalarını mümkün olduğunca yapmamakta fayda var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9