Merhaba arkadaşlar.
Bir arkadaş için 150 TL civarında açık tip bluetooth kulaklık bakıyorum. Daha çok TWS tipi olanlara bakıyoruz ve ağırlıklı olarak telefon görüşmeleri için kullanılacak.
Ben şu seçenekleri buldum:
Xiaomi Mi Air2 SE TWS
Lenovo XT89
Meizu TWS Buds
Burada Xioami çok sahtesi olduğu için biraz geri planda. Meizu ise iki mikrofonlu ve 13 mm sürücüleri olması nedeniyle ön planda. Siz bunlardan hangisini önerirsiniz? Başka modeller de önerebilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Netflix ve Amazon Prime gibi servislerin Widevine L1 gibi sertifikalarla yetinmeyip yüksek kalitede izlemek için bir de cihaz üreticilerinin lisans almasını şart koşması bence kullanıcılarına saygısızlıktan başka bir şey değil. Ben bir telefon veya bu servislerde takılmak için tablet aradığımda alacağım cihazda sertifika var mı diye araştırmak için yırtınmak zorunda mıyım? Bence L1 bile istemeden tam kalitede oynamalı. Bir film ya da dizi bu servislere geldiğinde korsana da düşmemesi mümkün mü? Bence imkansız. O film ya da diziyi korsan yayınlayacak kişi ne sertifikası koyarsan koy bir şekilde yolunu bulur, onu sitesinde yayınlar. Hiçbir şey yapamasa HDMI veya VGA kablosundan bir şekilde görüntüyü okur ya da monitörden kamera ile çeker, yine koyar. Bu yaptıkları sistem korsanı engellemiyor ama benim para verdiğim Netflix veya Prime servisimden Android cihazımla yüksek kalite film ya da dizi izlememi engelliyor. Bu durumda bu sistemin asıl görevi; birçok Android cihazda aldığım servisi tam kalitede izlememi engellemek olmalı. 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

Sanırım sadece Whatsapp değil, benim internet de çöktü. Ama bu nasıl bir çökme anlam veremiyorum. Wifi ile ile bağlı Windows 10 laptop, Windows 8.1 Tablet ve ethernetle bağlı Windows 10 masaüstü internete çıkamıyor. Buna karşın bu gönderiyi yazdığım Android telefon hız testinde hattımın desteklediği 35 Mbps değerini sonuna kadar veriyor ve Youtube'da 4K videoyu sorunsuz oynatıyor. Tabi modem arayüzünde de her şey harika görünüyor. Böyle saçma bir şey ilk defa başıma geliyor. Sizin başınıza hiç böyle bir şey geldi mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 16

Bir arkadaşın 16 GB Iphone 6S telefonunu Itunes üzerinde IOS 15'e yükselttim. Normalde IOS 10 kusur vardı. Güncellemede 2-3 defa aşağıdaki uyarı geldi. Ben Geri Yükle'ye basılırsa ayarlar ve içeriklerin tümünün silineceği ibaresi yüzünden sürekli Güncelle tuşuna tıkladım, Iphone'da Apple logosu bulunan ekranda yükleme çubuğu ilerledi ve yükleme işlemi sürdü. Ancak işlem bittiğinde her seferinde bu uyarı geldi. Telefonda ise siyah ekran vardı ve kablo bağlantısının beklendiğie dair bir uyarı vardı. Birkaç seferden sonra ye herru ya merru dedim, bu uyarı varken telefonu bilgisayardan ayırdım. Telefonu kapatıp, tekrar açtım. Yine Apple logusu olan ekranda uzun bir yükleme sürdü. Sonrasında telefon açıldı ve bazı ayarları sordu. Baktığımda IOS 15'e yükseltilmiş olduğunu gördüm. Bu olaydan hiçbir şey anlamadım. Kaç kere bu hatayı vermesine rağmen neden telefonu bilgisayardan ayırıp, kapatıp-açınca güncelledi ki? Sizin başınıza böyle bir şey geldi mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • sawgent @sawgent

  Muhtemelen bilgisayardan sökmeden cihazı yeniden başlatsaydın yine sorunsuz açılacaktı. Güncellemeyi sonlandırma ile ilgili bir sıkıntı olmuştur. Kapatıp açınca işlemi tekrarlayacağı için düzelmiştir.

Merhaba arkadaşlar.
İşyerinde bir şeyleri unutmadan, verimli bir şekilde yapabilmek için bir iş listesi programı arıyorum. Bir görev geldiğinde onu oraya yazacağım, görevin başlangıç ve bitiş tarihleri olacak. Başlangıç ve bitiş tarihi arasında baktığımda o görevi sürekli görebileceğim ve yaptığımda tamamlandı diye bir buton işaretleyeceğim ve görev bir daha görünmeyecek. Böyle bildiğiniz bir yazılım var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Biraz Battlefield V'e başlayım dedim ama hiç başarılı olamıyorum. Adamlar görmediğim yerden çıkıp, beni indiriyor. Gördüğümde taraşıyoruz, çoğunlukla ben ölüyorum. Bazen nereden geldiğini anlamadan sniper mermisine hedef oluyorum. Tank kullanayım diyorum, düşman tankları yine önce görüp vuruyor. Uçak kullanıyorum, haritanın üzerinden daha ilk geçişimde yerden gelen uçaksavar ateşiyle düşüyorum. Sanırım bu oyun hiç bana göre değil: Ya single takılsam ya da World of Warships gibi hız gerektirmeyen oyunları oynasam daha iyi sanırım. Battlefield gibi oyunlarda biraz başarı sağlayabilmek için bir tavsiyeniz var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 13
 • Kreetwight @kreetwight

  bütün BF serisi aynı aslında. ben 3, 4 ve 1'i oynamış biri olarak her oynadığımda seninle aynı şeylerle karşılaştım. adamlar orda yaşıyolar resmen, haritanın-oyunun her türlü çakallığını öğrenmişler. ben habire ölüyodum ama kafaya takmadığım için zevk de alıyodum.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Hile ve iyi oyuncu var. Onun dışında, haritaları öğrenmen lazım. Zamanla alışıp, daha iyi oynamaya başlıyorsun. Bu tarz oyunlara ilk çıktığında, girersen alışman daha kolay olur. Çünkü herkes acemi oluyor.

 • eamedic @eamedic

  Bf nin güzel yanı aslında kendi tarzında yapıcak bişeyler bulabiliyorsun, ben de bf2-3 te kraldım ama yer savaşında değil, heli, uçak ve commander olunca coşardım. Daha iyi kullanabildiğim sınıfta oynarsanız bence diğer oyunlardan daha kolay ama hilecilere yapacak bir şey yok.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Uçakta ben de biraz iddialıyımdır ama uçağa binmek hem zor hem de uçakta bile yaşatmıyorlar hocam. Haritanın üzerinden ilk geçişimde aşağıdan mıhlıyorlar. Anlamıyorum, uçaksavarın başında beni mi bekliyorlar? 😀

  • eamedic @eamedic

   @coolnquiet artık herkes cin, hile de var, o yüzden millet yapıştırıyordur. Bir de cidden oyunla çok zaman geçirenler var günde 7-8 saat o kadar zaman geçirince elin ayağın olur oyun acımaz yapıştırır valla. Ben de bf2 de localde, bf3 te online de öyleydim günde en az 4-5 saat oynardım helikopterle tünellere girerdim artık, ilk iş uçaksavarları ve füzeatarları vururdum, beni heliye ulaştırırlardı sonrası inmezdim bi daha, hele nişangahta adam gibi birisi varsa çat çat yapıştıra yapışıra giderdik. Ama şimdi girsem 10 sn dayanamama herhalde kaç yıl oldu, bir de eskiden bu kadar hileci de yoktu. İnsan bir zaman sonra bi online a döneyim hevesiyle giriyor işe ama tutmuyor 🤣 ben geçen sene warzone a sardım, özel gidip kablo aldım 20 mt ethernet döşedim, özel jack fln aldım kendim çaktım uğraş sonra oyuna girdim ilk üç hayal 🤣🤣 5 dk oynasam şükrediyodum ben sişah bulana kadar adam beni allı pullu renkli renkli silahlarla deşmiş oluyodu, kardeşim geldi herif en kötü 3. oluyo tak tak gidiyo sonra dedim ki benden geçmiş demek 🤣.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @eamedic Profesyonel oynayanlar Battlefield 3 ve 4'de helikopteri kara aracı gibi kullanıyorlardı vurulmamak için. Yollar üzerinden birkaç metre irtifadan uçuyorlardı. Ben hiç o kadar yapamadım. Zaten heliyi düzgün kullanmak için gunner da gerekiyordu.
   Bir ara arkadaşla oynarken helikopteri almaya çalışıyorduk. Hatta bazen bir grup daha helikopteri istiyordu. Bazen koltuğun birine bizden biri, diğer koltuğa öbür gruptan biri denk geliyordu. İki kişi de inmeyip diğerini caydırmaya çalışıyordu. Ya da helikopterin pilotu karşı taraf olunca kalktığı gibi roketliyorduk. Tabi roketten zarar görmüyordu ama dengesi bozulup düşebiliyordu. 😀
   Ama sanırım benden de geçmiş. Belki de en iyisi single player takılmak. Half Life serisini, Assasins Creed Origin/Odyssey'i falan bitireyim olmazsa. 😀

 • christian bale @christian-bale

  ahah okurken beni tarif ediyor dedim 🙂

Merhaba arkadaşlar.
Ben bir konuyu merak ediyorum. Başkasının (birinci derece akrabanın) aracına yürüme engelli bir kişi elden gaz-fren aparatı taktırarak kullanabilir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar.
Neden bunları buraya yazıyorum bilmiyorum, belki derdimi dökmek istiyorum. Ne yapacağımı bilmediğim çok kötü bir durumun içindeyim. Kendimce yetişkinliğe ulaşınca aileden uzak durmak mı gerek diye düşünüyorum. Bedensel engelim yüzünden ailemle yaşıyorum, ayrılamadım. İşin en kötü tarafı hem engelimle mücadele ediyorum hem de düşünceden yoksun ailemin bitmek bilmeyen leş kavgalarıyla. Sağlıklı olsam muhtemelen üniversite ve iş diye uzak bir şehre yerleşmiş olurdum ve bu durumla karşı karşıya kalmazdım. Şimdi bir derdim var diye başka dertler de çekmek zorunda kalıyorum. Hayattan, böyle yaşamaktan bezdim...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 20
 • Osman Öztürk @ptseeker

  @coolnquiet Reşit iseniz belki ücretsiz bakım hizmeti alıp ayrılabilirsiniz. Aile cidden yıpratıcı olabiliyor

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  aile adamı canından bezdirir hakkaten. durumun varsa 1+1 veya 1+0 bir eve çık, kafanı dinle. tabi hesabını kitabını iyicene yap.

 • BEN EKONOMİSTİM @johan28

  Geçmiş olsun, ailenizi bilemem ama şunu da unutmamak lazım ailenizle yaşamanız bir acizlik veya eksiklik değil. Sadece sizi yıpratıyorsa umarım fırsatınız olur ve ayrı bir eve çıkarsınız ama bunu yapmadan önce şiddetle bir antrenman tavsiye ederim. Evin islerini tek başınıza yapmaya çalışın, yaşam kaliteniz ne standartlarda olacak neler eksik öğrenmiş olursunuz. Bir de pek dillendirmemeniz iyi olur bu şekilde bir arkadaşıma ev tutup yerleştirdik arkadaşları olarak 6 ay peşin kira verdik çocuk 6 ay bile duramadı, ev çekip çevirmek ona göre değilmiş ailesi de iyi olunca tekrar döndü ve ilerisi için hazırlanıyor çıkacak illa ki.

  Bunlar dışında benim hem kendi evim var hem de kiraladığımız dairem ancak yine de lazım olduğu vakitlerde ailemin yanına gidip(1000km civarı yol) yardımcı oluyorum, bizde aile her şeyden önce gelir gerçek anlamda. Bu da bir eksiklik veya hata değildir onu belirtmeden edemedim, burada da sizin ailenizi bilemediğim için yorum yapamıyorum eğer size rahatsızlık veriyorlarsa veya istediğiniz zaman rahat tek kalabileceği iz bir ortam yoksa büyük sıkıntı. En güzeli dediğim gibi ön antrenman yapıp musait olduğunuz ilk vakit bir eve çıkmak olacaktır. Onda da 3000 e 2+1 tutmak yerine 3000 e 1+1 tutmanız tavsiye ederim yani rakamlar şehirden şehire değişir ama olay şu büyük ev yerine işlevsel ev çok daha rahat uzun vadede, görece yeni olunca sorun da az oluyor.

 • 486 DX2 66 @haruns

  Aileniz hiç destek aldı mı? Bir aile terapisine gitmenin yararı olabilir. Sonuçta onlarında hayatı telef oluyor. Bundan da sonuç almazlarsa ayrılmaları daha iyi olabilir. Belki de çok geçmişte ayrılsalar siz bunların hiç birini yaşamayacaktınız.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Aldılar hocam. İlk olaylar başladığında yaklaşık 7 ay önce iyi bir psikiyatri uzmanına götürdüm. 2 saat terapi aldılar. Sonuç olarak terapiden sonra bizi niye getirdin diye hayıflandılar, yazılan ilaçları kullanmadılar, yer yer onların ilaçlarını da ben kullandım. Zaten sonraki seanslara da 2 kere randevu erteleyip üstelememe rağmen gitmediler.
   Demem o ki bu saatten kardeşim dışında kimse artık çok da umurumda değil. Zaten onlar kendi seçimlerinin bedelini ödüyorlar. Okulların açılmasını iple çekiyorum, çünkü kardeşim üniversite için buradan uzaklaşacak, benim de kafam biraz olsun rahatlamış olacak.

  • 486 DX2 66 @haruns

   @coolnquiet Yapması zor ama siz içinize ferah tutmaya çalışın. Elinizden geleni yapmışsınız.
   Allah kardeşiniz ve size güç versin. Siz kendiniz için psikolojik destek alın bence. Psikiyatri değil ama onlar ilaç verip gönderiyor.

Telefonlar için zoom miktarı değişebilen lens teknolojisi heyecan verici bir özellik. Telefon kameralarının kompakt dijital fotoğraf makinelerinden geride kaldığı tek nokta zoom yeteneklerinin kısıtlı olmasıydı. Bu tür teknolojilerle bu sorun da aşılacak gibi duruyor. Tabi ilk örnekler pahalı olacağından çoğumuz yine ulaşamayacağız ama 2-3 yıl sonra bu özellikler orta seviyeye inerse güzel olacak.
https://www.donanimhaber.com/oppo-fark-yaratacak-yeni-kamera-ozelliklerini-duyurdu--137827

Oppo, fark yaratacak yeni kamera özelliklerini duyurdu

Geçtiğimiz haftalarda ekran altı kamera teknolojisini tanıtan Oppo, yeni düzenlediği etkinlikte devrimsel kamera özelliklerini tanıttı. Şirket, yeni özellikleri 2021'in 4. çeyreğinde...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • cgdincer @cgdincer

  iç bükey sensör çıkana kadar fark var demeyin.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   İçbükey sensör daha az lens gerekmesi dolayısıyla incelik için iyi olacak diye biliyorum hocam. Tabi ki görüntü kalitesi de mutlaka artacaktır ama günümüz üst seviye cep telefonları zaten oldukça iyi çekiyor. Hatta düşük ışıkta bile iyi çekiyorlar. Ondan dolayı gece-gündüz gibi bir fark olur mu bilmiyorum. Ama zoom konusunda telefonlar hala pek iyi değil. Kaliteyi önemli ölçüde bozuyorlar.

Türkiye'de uzun süredir böyle bir test görmemiştim. Bence çok faydalı bir test ve genişlerse süper olur:
https://youtu.be/gq_9992sxJ8

TÜRKİYE'NİN EN KAPSAMLI PSU TESTİ (8.000 EURO'LUK TEST CİHAZI GETİRDİK)

Herkese iyi akşamlar. Bu videoda başlıktan göreceğiniz üzere Türkiye'nin en kapsamlı PSU testini yapacağız. 8.000 Euro değerinde ve Türkiye'de sayılı yerlerd...
BeğenFavori PaylaşYorum yap