Abimize RTX 4090 gelmiş. Kart muhteşem ama Nvidia neden tek büyük fan koymak yerine 4 tane fan koymuş, onu çözemedim. 😀
https://youtu.be/0frNP0qzxQc

Testing the Nvidia RTX 4090

Once again have Nvidia caught us by suprise, this time with their RTX 4090 and 4090ti.Hot specs include:18.000 Cuda cores232 RT cores2.169 MHz boost clock 48...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar.
Sizce Ryzen 5000 serisi ile AM4 soketin ömrü bitti mi? Bana bir sonraki seride soket değişecek ve DDR5 belleğe geçilecek gibi geliyor ama emin değilim. Eğer öyle olacaksa birkaç ay içinde elimdeki FX 8350 işlemcili sistemin anakart/işlemci/ram üçlüsünü Ryzen 2000 veya 3000 serisi ve iyi bir B450 anakart ile güncellemeyi (RX 570 ekran kartı şimdilik aynı kalacak) ve DDR5'e geçişten sonraki ikinci nesle kadar bu sistemle devam etmeyi düşünüyorum. Performans/fiyat oranı hiç iyi olmadığı için Ryzen 5000 serisini düşünmüyorum. Intel tarafında da ilginç şekilde 10400F gibi performans/fiyat oranı çok iyi işlemciler var ama o tarafta da anakartlar bana pek tat vermiyor.
Bir de bir yıl sonra sizce bu ekran kartı sorunu çözülür mü? Çözülmez derseniz ayrı ayrı parçaları alıp sistem toplamak yerine en azından GTX 1660 Super ya da RTX 2060 ekran kartlı hazır bir sistem de düşünebilirim. Malum, şu sıralar sadece ekran kartı bulmak, bulunsa da almak büyük mesele.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

LG G2'ye PC Mark Work 2.0 batarya testi yapıyorum ama bir süre sonra testi kendi kesiyor ve "Test sırasında cihazınızı kullanmayın." tarzı uyarı veriyor. Bu neden olur ve nasıl çözebilirim, fikriniz var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Amazon'dan almış olduğum Hypergear 15120 10.000 mah powerbank beklediğimden bir tık düşük performans verdi.
İlk yaptığım testte Meizu 16 3100 Mah telefonu %10'dan ve 3500 Mah tableti %0'dan %100'e doldurdu ve %15 kadar da Huawei Mate 10 Lite'ı doldurdu. Bütün bu cihazlar 2 yaş ve üzerindeydi. USB ölçüm cihazıyla yaptığım ölçümde 5600 mah enerji verdi.
İkinci testte ise 7. nesil Ipad'i %5'den %73'e doldurdu. Bu testte ise yaklaşık 5800 mah enerji vermiş. Ipad'in 8800 Mah bataryasını oranladığımda 6000 Mah civarına geliyor.
Ben 7000 mah gibi bir sonuç bekliyordum ama beklediğimden 1000 Mah düşük sonuç verdi. Başka powerbanklar denemediğimden onlar da bu şekilde mi bilmiyorum. Benim için ilginç olan ise 10.000 mah powerbank'ın 8800 mah tableti yalnızca %68 doldurabilmesi oldu. Yine de powerbank bana zaten fazla lazım olmadığından benim için yeterli.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Levent abi geçen sohbet-muhabbet bölümünğn 2:07:50 saniyesinde "Ölmeden önce yapmak istediğiniz neler var?" sorusuna Rusya'daki ücret karşılığı Mig-29 turuna veya İngiltere'deki Splitfire turuna katılmak istediğini söylemişti. Rusya'dakini biliyordum ve ileride katılmak da istiyordum ancak yanlış hatırlamıyorsam 13K Euro fiyatıyla artık o çok ulaşılmaz. Araştırırken çok daha uygun şöyle bir şey buldum. Tabi bir Mig-29 değil ama 2000 Euro fiyatla çok daha ulaşılabilir. Sanırım jeti müşteriye de kontrol ettiriyorlar. Hoşuma gitti, paylaşayım dedim:
https://skywalkers.com.tr/tour/jet-savas-ucagi-askeri-model-l-39-mig-29-turistik-tur-turkiye-letonya/
@leventp

Jet Savaş Uçağı Turu | Skywalkers Yamaç Paraşütü Fethiye

Savaş Jeti Uçuşu Bilet Satın Al 2199 EUR/kişi Bilet Satın Al +20 dak. Max. 110 kg. Schengen Yüksek Adrenalin Riga Letonya daki jet savaş uçağı hava üssü bireysel müşteriler ve grup...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar.
Babaannem için 32 inç tv arayışındayım. Aklımda Onvo OV32101 / OV32100 modeli veya LG 32MN19HM modeli var. LG'de uydu alıcı olmadığından yanına Nextstar Kanky gibi bir uydu alıcı alacağım Görüntü kalitesi ve sağlamlık açısından hangisini önerirsiniz?

https://www.gittigidiyor.com/tv-ses-goruntu/onvo-32100-32-82-ekran-dahili-uydulu-hd-ready-led-tv_pdp_655393275

https://www.a101.com.tr/elektronik/lg-32mn19hm-32-82-ekran-led-monitor/?utm_source=akakce&utm_campaign=cpc&v=1.7

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Eğer yazılım konusunda anormal bir değişiklik olmazsa günümüz bilgisayar donanımları bence çok uzun ömürlü olacak. Örneğin; 2000 yılında piyasaya sürülmüş AMD Duron ya da Pentium 4'ün ilk modelleri 2010 yılında internet gezintisi, ofis işlerini bile yapamayacak kadar çöp hale gelmişken, 2010 yılında çıkmış AMD Phenom II ya da Intel Core serisinin ilk nesli işlemcilerini 2021 yılında ofis/internet için rahatlıkla kullanmak mümkün hatta düşük ayarlarla birçok oyun dahi oynanabilir.
Aynı şey telefonlarda da var. 2012 yılında çıkan amiral gemisi Galaxy S3, 2015-2016'da rehbere bile zor girerken, 2018 yılında çıkmış Snapdragon 660 işlemcili bir telefon günlük işleri yağ gibi yapıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Harddisklerle ilgili aklımda uzun süredir bir şey var: Harddiskler yüksek kapasitelerde genelde birden fazla plaka ve plakaların hem ön hem arka yüzlerinde okuma-yazma kafalarına sahip. Ancak çok plakalı olsa da tek plakalıyla aynı mantıkta çalışıyorlar. Bunu güncel bir 1 TB diskle 4 TB disk arasında çok yüksek performans farkı olmamasından anlıyorum. Bence şöyle yapılsa çok iyi olur:
Elimizde 6 TB 3 plakalı, 6 okuma-yazma kafalı bir disk olsun ve A1A2A3A4A5A6 diye bir veriyi bu diske yazacak olalım. Bu veri her bir plaka yüzeyine A1-A2-A3-A4-A5-A6 diye bölünüp yazılsa sıralı okuma ve yazma hızı tek plakalı, tek okuma-yazma kafalı bir diskin 6 katı olacaktır. Ama böyle bir şey yapılmadığından performansları benzer oluyor. Yani bahsettiğim olay Raid-0 mantığında ama bunu tek bir harddisk veriyi plaka yüzeylerine bölerek kendi içinde yapacak. Veri bilgisayardan tek parça alınacak, HDD içinde parçalanıp yazılacak, tekrar okunması gerektiğinde parçalar okunup disk içinde birleştirilip, bilgisayara gönderilecek. Dolayısıyla bilgisayarın durumdan haberi olmayacağından her bilgisayara da uyumlu olacak.
Sizce harddisk üreticileri bunu neden yapmıyorlar?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Fırat Duran @firat_duran

    Sorun bence kafada. Yazma/okuma performansı aynı da olsa bu diskler veriye daha hızlı erişiyor.
    Kafayı bence paralele tutsalar fark edecektir. Sürekli sağa sola oynatmak bence en büyük etken. Resimdeki gibi yani uzun bir okuyucu işi çözer aslında ama teknolojideki detayları bilmediğimden birşey diyemem. Ama bana kalsa böyle birşey olmalıydı.

  • prometrik @prometrik

    Bu tip yapılar ve teknolojiler kullanılıyor. HDD sektörü de gelişerek devam ediyor ama ne kadar gelişse de bir ssd etmeyecek hiçbir zaman. Geçmiş senelerde manyetik yazma üzerine yoğunlaştılar. Manyetik birimler arası boşluk azaltıldı vb. çalışmalarla hem aynı boyutta daha fazla kapasite sağlandı hem de bir miktar hızlar arttı. TS de konuşulmuştu bir gündemde. Ancak; günü sonunda fiziksel olarak çalışan ve disk devrine bağlı bir yapı var. Disk hızı artması ayrı, azalması ayrı dert. En büyük kısıtlama buradan geliyor. Bugün nasıl CD-DVD tarih oluyor(hatta CD oldu bile- blu ray tutunuyor biraz). Herkes USB bellek kullanıyor artık.

    Siz belki hatırlamazsınız, bir dönem özel parçalar vardı. Bellek(ram) takılıyor disk olarak kullanılıyordu. Elektriksiz veri tutamaz bellekler. Onun için dahili pil vardı. Ama elbette bir çok soruna gebeydi. Yani sektör aslında hdd'den kurtulmak istiyor. Bugün HDD üreticilerinin bile SSD'ye yönelme sebebi bu. Günden güne maliyetler HDD'ye yetişiyor. İlk çıktığı zamanlarda daha pahalı olan ssd'ler; günümüzde ciddi derce ulaşılabilir duruma geldi. Hatta SSD+HDD melez diskler çıkmıştı. Onlarda bir değişimin habercisiydi. Ancak HDD'den biraz iyiydi ve yine sorunları vardı. Bugün en mantıklısı SSD. Öyle hızlı ilerledi ki; sata teknolojisi yetmedi pci-express bağlantıya geçildi. Geçen sene ile bu seneki ürünler arasında bile hız farkı kayda değer. HDD yapısı itibariyle (tahminim) bu değerlerin yarısını vermesi bile mümkün değildir. Çünkü öyle rpm lere çıkması gerekir ki, sesi geçtim, diskler fiziksel olarak kaldıramazlar.

Merhaba arkadaşlar.
Yanlardan bakınca görüntü bozulmayan (IPS ekran olabilir) 32-40 inç uygun fiyatlı TV arıyorum. Sadece TV özelliği olsa olur, smart tv vs. özellikler önemli değil. 2000 TL'yi geçmese iyi olur. Önerebileceğiniz bir model var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap