Yine doğru dürüst uyuyamadan sabahı ettim. İnşallah kimsenin huzuru böyle bozulmaz...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 16

Merhaba arkadaşlar. Kesintisiz güç kaynağının aküsünü değiştirirken + ve - kutuplarını ters bağlamışım. Güç kaynağını bu şekilde açtım ama açılmadı. Yeni akü bitik herhalde deyip prize bağladım ve açtım. Yine açılmadı ve yanık kokusu geldi.
UPS'i söktüğümde fotoğraftaki transistör benzeri yapıları soğutan heatsink ısınmıştı. Kırmızı renkli 40 amper sigorta atmış ve yukarıdan çektiğim fotoğraftaki sıralar halinde dizilmiş köprü diyotların bulunduğu yerler kararmış. Sizce bu tamir edilir mi? Neleri değiştirmek gerekir ve tamir sağlıklı sonuç verir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gece gece kafamda deli sorular dönüyor. Geçmişe dönüp baktığımda acaba her şey daha farklı olabilir miydi? Daha farklı kararlar verip keşke böyle olmasaydı dediğim şeyleri yaşamayabilir miydim? Hiç bilmiyorum...
Sizce insan olarak özgür müyüz? Yani özgür irademizle bir şeyi yapıp yapmayacağımıza karar verebiliyor muyuz? Yoksa inanılmaz derecede karmaşık bir bilgisayar gibiyiz de birebir aynı uyaranlar ve veri akışında hep aynı kararı mı veriyoruz? Hayatta gördüğümüz seçenekler bir ilüzyon mu? Aslında her aşamada sadece tek bir seçenek, gerçekleştirdiğimiz seçenek mi var?
Sanırım bu sorunun bir yanıtı yok çünkü denemenin bir yolu yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 13
 • Höşelek @benvaryaben

  Bu düşünce tam bir ruhun kanseridir. Keşkelerin peşinden gidilecekse varacağın yer hiç biryerdir.hayvanlara bakıyorum da hiç insan gibi değiller. Vahşi yaşamın olumsuz etkileri onları depresyona sokmuyor çoğu kez. Mesela felç geçirmiş bir köpeğe yürüteç takıyorsun yine kırlarda mutlu mutlu koşuyor. Aslında insan olarak da ölümcül bir hastalığın sakin bir evresinde kitap okuyanı da gördüm.veya 70 yaşında felsefe dersine giren de vardı.malesef aynı metanetin ben de onda biri yok. Sanırım kapitalizmin bir etkisi olsa gerek. Çoğu zaman verdiğimiz kararların geri dönüşü olmuyor bu sistemde. Sınava 1 dk geç kalmak bütün hayatını etkileyebiliyor. Veya bir puan düşük almak seni farklı bir bölümle ve farklı bir eş ile tanıştırabiliyor..en iyisi boşvermek gibi... https://youtu.be/ekstgBOa6QQ

 • Alpi Atansay @alpi350

  Bu yazıyı yazmadan önce senin profil fotoğrafını; fanı parçalanmış, eski kırmızı bir ATİ ekran kartı sanıyordum. Yeni farkettim. 🙂

 • ARMv7 @armv7

  Öncelikle iradenin ne demek olduğuna bakmak lazım, iradeyi kontrol eden bir nesne/organ belirlesek ki belirlemek zorundayız. Diyelim ki beyin, beyin bile verdiği kararlarda hormonlardan, tecrübelerden vs etkileniyor. Yani iradenin kaynağı olan nesne/organ bile dış etmenlerden etkileniyor. Karnımız acıkınca daha agresif oluyorsak ve normalde sakin bir şekilde karşılayacağımız bir hatayı sırf aç ve agresifiz diye büyütüp belki de karşımızdaki insanın istemeden kalbini kırabiliyorsak özgür iradeden bahsedebilir miyiz? Biz hayatta kalmaya programlı canlılarız, özgür irademiz yok denecek kadar az, çocuğun için canını veriyorsan bu ona olan sevginden değil türün devamlılığının genlerine işlemesinden kaynaklanıyor, hatta çocuğuna olan sevgin biile türün devamlılığından kaynaklanıyor. kaldı ki düşüncelerimiz manipüle edilebiliyor, ben bi reklamcı olarak söylüyorum, hür irade olsaydı ben şuan yaptığım işi yapamazdım. Çünkü bizim işimiz insanlara ürünleri/hizmetleri satmak değil onlara o ürünü/hizmeti istediğine inandırmak.

Şu Touchpal pisliği sinirimi bozuyor. Her gün kaç tane bildirim atıyor. Meizu çok sağolsun sistem uygulaması diye gömmüş, normal yoldan da silinmiyor. Sinir oldum. Mecburen ADB ile silmem gerekecek...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 24

Netflix'de High Score diye bir belgesel izledim. Video oyunlarının gelişimini konu alan güzel bir belgesel dizisi. Pac-man, Mario, Sonic, Doom, Wolfstein gibi döneminde sükse yapmış oyunlardan bahsediyor. Ben Gta San Andreas, Counter Strike dönemine doğduğum için Levent abinin "Doom gibi oyun denirdi" şeklindeki tanımlamasını bilmezdim. Bu belgeselde Doom'un nasıl dönemini değiştirdiğini daha iyi anladım. İlgileniyorsanız izlemenizi öneririm. Bu konuda veya bilgisayar konusunda da olabilir, bildiğiniz başka belgeseller varsa ben de izlemek isterim.
https://www.netflix.com/tr/title/81019087?source=35&preventIntent=true

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Intel Atom Z3735G işlemcili bir Windows 8 tabletim var. Sıklıkla dizi, fim ve youtube için kullanıyorum. Netflix'de şunu fark ettim: Google Chrome tarayıcısından Netflix açınca işlemci kullanımı %70-90 aralığına geliyor ve hem tablet ısınıyor, çok şarj tüketiyor hem de nadiren de olsa donuyor. Ancak Windows mağazasından indirdiğim Netflix uygulamasında aynı içeriği %25-35 arası işlemci kullanımında izleyebiliyorum. Tarayıcıda 2 saat film izlediğimde şarj %50'nin altına düşerken, Netflix uygulamasında %70 civarlarında kalıyor. Demek ki aynı şey çok daha az işlemci kullanımıyla da yapılabiliyormuş ama Chrome bu işte sıkıntılı gibi.
Not: Internet Explorer ise %50-60 civarında takıldı. Zaten geçmişte AMD Athlon 64 işlemcili bilgisayarımda Chrome 480P'de takılırken Internet Explorer 720P'yi takılmadan oynatırdı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar.
Çok pahalı olmayan hem çerçevesinde hem de göbeğinde ARGB olan ve 4 pin PWM+3 pin ARGB şeklinde standart bağlantıya sahip 14 cm fan arıyorum. Yani iki uç da direkt anakarta bağlanabilmeli. Corsair LL140 istediğim gibi ama 300 TL fiyatıyla çok pahalı, Cooler Master MF 120 Halo fiyat (150 TL) ve şekil olarak tam istediğim gibi ama o da 12 cm boyunda.
İstediğim tarzda bir fan biliyorsanız yazabilir misiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bitcoin 33 bin dolar seviyesini geçmiş. Böyle giderse yine başımıza bela olacak. Ekran kartı fiyatları zaten kur artışının üzerinde zamlandı yani dolar bazında da zam oldu. Yeniden mining işleri yaygınlaşırsa bu sefer oyun kartlarını toptan unuturuz. 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 15

Merhaba arkadaşlar.
Matematik öğretmeni olan bir arkadaşım için grafik tablet arıyoruz. Bu tablet canlı derslerde ve Z-Kitap tarzı içeriklerde soru çözmek için kullanılacak.
İki model arasında kaldık:
Xp-Pen Star G640S
Wacom One By Wacom Small
Çözünürlük, basınç hassasiyeti, raporlama hızı ve 6 özelleştirilebilir tuş nedeniyle Xp-Pen öne çıkıyor. Ancak çoğu kişi "Profesyoneller Wacom kullanıyor.", "Wacom grafik tablette en iyisidir." gibi yorumlar yaptığı için arada kaldık. Sizce hangisi alınmalı ve neden?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • KRAK3NN @passenoir

  Wacom ile bir sıkıntınız olduğunda muhtemelen daha kolay çözüme ulaştırabilirsiniz onun dışında Wacom almak için bana kalırsa bir sebep yok.Wacom'u grafik tablet piyasasının Apple'ı olarak görebilirsiniz,parayı basarsanız evet Wacom'un üstünde bir marka model yok.Ama iş F/P modellere gelince rengi değişiyor oranın.

  Çünkü Wacom giriş cihazlarına donanım monanım koymuyor.Soru çözmek-yazı yazmak vs. için daha yüksek basınç hassasiyeti ve tuşlarında yardımıyla XP-Pen genel olarak işinizi daha kolaylaştıracaktır.

  Ben olsam XP-Pen alırdım,hatta var aklımda şu aralar bir model bakalım denk gelirse.Ha şöyle bir şey de var ikisini de alsanız ikisi de işinizi görür ama ben Wacom One By modelini aldım diyelim sonradan keşke XP-Pen modelini alsa mıydım acaba? derdim.

 • Stroker @stroker

  Elimde kullanmadığım XP-Pen Star 03 V2 versiyonu var toplamda bir ay kullandım, garantisi kutusu mevcut, şirket farklı tablet verdiği için ona geçtim eğer düşünürse arkadaşınız bunu satabilirim.

Samsung Hybrid kulaklığımın bir tarafından ses gelmediği için yeni açık tip kulak içi kulaklık arıyorum.
Xioami'nin Çift Sürücülü kulaklığını düşünüyorum:
https://www.teknostore.com/xiaomi-mi-cift-suruculu-kulaklik
Ancak Urbanears Sumpan modeli de kafamı karıştırıyor:
https://www.akakce.com/kulaklik/en-ucuz-urbanears-sumpan-control-talk-gri-mikrofonlu-fiyati,344120976.html
Urbanears'ın fiyatı Xioami'nin iki katı kadar. Bu farkı hak ediyor mu? Ya da bunları alma, şunu al dediğiniz başka kulaklık olur mu?

Xiaomi Mi Çift Sürücülü Kulaklık

Xiaomi Mi Çift Sürücülü Kulaklık oldukça ergonomik ve şık dizayna sahip olmasının yanı sıra muntazam bir ses deneyimi yaşamanıza olanak tanımaktadır. İster müzik dinlemek için ya...
BeğenFavori PaylaşYorum yap