Merhabalar.
Windows 10’a bunca zamandır %100 disk kullanıyor, bilgisayarı bana kullandırtmıyor diye kızıp duruyordum. Bu durumun olduğu bilgisayara önce Windows 8 kurdum, o da olmayınca Windows 7’ye kadar düştüm. Windows 7 ile durum biraz hafiflese sorun yine devam etti. Bunun üzerine bu gün tekrar Windows 10 kurdum.
Ancak daha önceki kurulumların tamamında bilgisayara takmış olduğum msata ssd’yi Intel Smart Response ile cache modunda kullanıyordum. Bu sefer cache kullanmadım. Bios’dan RAID yerine AHCI seçip harddiske kurdum. Şimdi önümüzdeki günlerde başlamazsa %100 disk kullanımı geçmiş gibi duruyor. Sizce Intel Smart Response böyle bir sorun yaratabilir mi?
Windows’u msata ssd’ye kurmayı da düşündüm ama 24 GB boyutunda olduğu için kısa sürede sıkıntı çıkaracağı sonucuna vararak vazgeçtim. Nitekim şimdiden boyut 24 GB’ı aşmış durumda zaten.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar. Öncelikte tüm Teknoseyir’in yeni yılını kutlarım.
İngilizce’ye kulak aşinalığı geliştirmek için Youtube’da İngilizce video çeken kanalların videolarını yine İngilizce altyazı ile izlemeye başladım. Aranızda yapımcısı temiz İngilizce ile ve orta hızda konuşan Youtube kanalı takip eden varsa ve yazarsa sevinirim. Benim gördüğüm videolarda genelde çok hızlı konuşuyorlar ve takip edemiyorum. Konu olarak donanım, otomobil vs. olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 22
 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  @at @hado @housedakitopal Sizlere de çok teşekkür ederim. Ted-ed’in şu an baktığım bir-iki videosu hız olarak normal geldi. Konuları tam anlamadım ama ilginç ve orjinal görünüyor. Ahoy kanalı da aynı şekilde konu olarak biraz farklı gibi. Dave 2 D biraz hızlı gibi geldi.

 • protego @protego

  Yabancı dizi. Orjinal ses. Videonun altına İngilizce altyazı, üst tarafına Türkçe altyazı. PotPlayer ile yapabilirsin. Şahsen benim için çok büyük etkisi oldu bu yöntemin..

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Çok teşekkürler. Dediğinizi de uygulamaya çalışacağım. Itunes’da Star Wars bölümlerinde böyle yapmaya çalıştım ama İngilizce dili olup altyazıda İngilizce seçeneği olmayınca pek iyi olmadı. Dışarıdan da altyazı ekleyemedim.

  • protego @protego

   @coolnquiet Torrent kullanarak indir, PotPlayer’la istediğini yaparsın. Şöyle diyeyim, öğrenim hayatımda en ufak bir İngilizce öğrenemedim. Gramer öğrettiler hep ama o da akılda kalmıyor sınav odaklı olunca. Üniversiteye kadar öğrendiğim İnglizce this is an apple, my name is bilmemne seviyesindeydi. Yabancı dizi izleye izleye çğrendim ne öğrendiysem. Ha gramer bilgim yine sıfır ama dizide konuşulanların %80-90’ını anlayabiliyorum artık hiç Türkçesine bakmadan. Gramer kuralı olarak bilmesem de nasıl cümle kurulacağını da biliyorum çoğunlukla. Aynı bir çocuğun konuşmayı öğrenmesi gibi. Çocuklar önce gramer öğrenmez. Önce konuşmayı öğrenir, dili öğrenir, en son gramer öğretilir okula başladığında. Ama yabancı dil öğretilirken bizim ülkede tam tersi yapılıyor. Önce gramer öğretilmeye çalışılıyor. Sonuç hüsran tabi. Neyse işte dizi izleye izleye artık belli bir yere geldim. Telaffuz için de şarkılar bir numara. Açıyorum yabancı şarkıyı Spotify’dan, musixmatch eklentisiyle de sözlerini açıyorum. Şarkıya eşlik ediyorum. Çok net farkedilen bir gelişim eğrisi oluyor. Bunu da tavsiye ederim. Tabi bunlar benim sevdiğim şeyler olduğu için de etkili. Dizi izlemeyi seviyorum, şarkı dinlemeyi seviyorum… Sevdiğin şeylerle İngilizce çalışırsan büyük etkisi oluyor…

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @protego Bu yararlı bilgiler için çok teşekkür ederim. Bende sorun dizilere karşı pek ilgimin olmaması ve yabancı dilde şarkı dinlemeyi pek de sevmemem. Ama artık bir şekilde sevmeye ve bu dediklerinizi uygulamaya çalışacağım. Dediğiniz yöntemi uzun süre uygulayabilirsem İngilizce konuşulan bir yerde yaşamak dışındaki diğer her şeyden daha faydalı olacağına eminim.

  • protego @protego

   @coolnquiet Bence sen seveceğin bir dizi bulamamışsın 🙂 Herkesin seveceği bir tür dizi var yoksa 🙂

Seagate sabit diskin içindeki tek okuma-yazma kafa grubunu ikiye çıkararak performansı iki katına çıkarıyormuş:
https://www.donanimhaber.com/hdd_ssd/haberleri/Seagate-sabit-disklerin-hizlarini-iki-katina-cikariyor.htm

Burada uzun süredir aklıma gelen bir durum var. Bildiğiniz üzere harddisklerde bir ya da daha fazla plaka ve disk sayısının iki katı kadar da kafa bulunuyor. Aynı anda bu plakalardan sadece bir tanesine yazım işlemi yapılıyor. Bunun böyle olduğunu 4 plakalı bir diskin 2 plakalı bir diskten çok daha performanslı olmamasından anlıyorum.
Burada benim fikrim şu: Diyelim ki 1 plaka ve 2 kafa var. Bir veri geldiği zaman bu veri 2 parçaya ayrılsın ve birini kafalardan biri diskin bir yüzüne, öbürünü öbür kafa diskin diğer yüzüne yazsın. 2 plaka 4 kafa olduğunda veri 4’e bölünsün ve yine aynı şekilde kafalara paylaştırılsın. Okurken de kafalar aynı anda okuma yapsın ve veri diskin içindeki kontrolcüde birleştirilsin.
Bu sayede plakadaki veri yoğunluğu ve plaka dönüş hızları aynı disklerde 2 TB kapasiteli bir disk 1 TB kapasiteli diskten iki kat daha performanslı olacaktır. 4 TB kapasiteli bir disk ise 4 kat daha performanslı olacaktır. Tabi bu dediğim sıralı okuma-yazma için geçerli. Erişim süresi ise normal disklere göre değişmeyecektir ama kazanç kazançtır.
Bu dediğim diskin kendi içinde bir RAID 0 kurmak gibi ama onun dezavantajlarına da sahip değil bence. RAID 0 durumunda iki diskten biri bozulursa verilerin tamamı gidiyor ve iki diskten birinin bozulma ihtimali tek diskin bozulma ihtimalinin iki katı. Ancak bu söylediğim yapıda yine tek bir harddisk var ve okuma-yazma kafaları da beraber hareket ediyor. Tek bir harddisk bozulduğunda ise verinin hangi plakada olduğuna bakmaksızın diskin içindeki tüm veri bozuluyor. Bu açıdan arıza ihtimali normal yapıdaki bir diskle aynı oluyor bu tür bir yapıda.
Sizce neden böyle bir şey yapmıyorlar?

Seagate sabit disklerin hızlarını iki katına çıkarıyor

Büyük verilerle uğraşan sunucularda depolama çözümlerinin yüksek kapasiteli olması kadar yüksek performanslı olması da önem taşıyor. Seagate bunun için Multi Actuator teknolojisini geliştirtirdi.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Battlefield 1 Premium Pass Origin’de 12 Ocağa kadar 15 Euro’ya düşmüş. Diğer EA oyunlarında da indirimler mevcut.

https://www.origin.com/irl/en-us/store/battlefield/battlefield-1/addon/battlefield-1-premium-pass

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Battlefield 1’in Revolution paketi ana oyunu almış biri olarak kendimi salak gibi hissetmeme neden oluyor. Hem ana oyunu hem Premium’u içeren Revolution paketi 149 TL iken benim alabileceğim premium paketi 175 TL…

https://www.droyun.com/battlefield-1-origin-cd-key

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şimdi şöyle geriye doğru paylaşılan şeyleri bir inceledim ve şu sonuca vardım: Sitede bitcoin konuşuluyor diye şikayet edenlerin paylaştığı durum sayısı direkt bitcoin hakkındaki durum sayısıyla neredeyse eşit ve bitcoin konuşulması sitede kirlilik yaratıyor diye şikayet edenlerin durumları da faydalı bir şey içermediği için ironik bir şekilde sitede kirlilik yaratıyor. 😀 #Bitcoin

BeğenFavori PaylaşYorum yap

WCX yeni bir sanal para birimi ve 1 Aralık’da piyasaya girecek. Aşağıdaki linkle ücretsiz kaydolup 50 WCX kazanabilirsiniz. Hem de bana da WCX kazandırmış olursunuz. İleride Bitcoin gibi değerlenebilir belki ama değerlenmezse de zaten ücretsiz olduğundan sorun yok. (50 WCX gelen maili onaylayınca geliyor.)

https://ico.wcex.co/?ref=jiDqXZYQ

WCX

The Global Digital Currency Exchange With Tiny Fees.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar.
Laptobum için SSD almak istiyorum ama kararsızım. İki seçenek var: Biri 250 GB Samsung 850 Evo ve fiyatı 400 TL. Öbürü 480 GB Sandisk Ultra II ve fiyatı 569 TL. Samsung’da garanti daha uzun ve performans da biraz daha iyi gibi. Sandisk’de ise yayıl yayılabildiğin kadar durumu var kapasitesi fazla olduğu için. Sandisk’i alırsam masaüstümdeki 256 GB 850 Pro’yu laptopda görevlendirip Sandisk’i masaüstüne alacağım. Bana Sandisk daha iyi bir seçenek gibi geliyor. Siz ne dersiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Buradaki indirimler efsane gibi duruyor: Birçok konuda kurslar var ve hepsi 25 TL’ye düşmüş.
https://www.udemy.com

Online Courses - Learn Anything, On Your Schedule | Udemy

Udemy is an online learning and teaching marketplace with over 55,000 courses and 15 million students. Learn programming, marketing, data science and more.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Almak isteyenler için Xiaomi mi 6’nın fiyatı 100 TL civarı inmiş ve 1799 TL olmuş durumda. Ben de alacağım ama şimdi değil. Bu dolar kuruyla zor olsa da 1500 TL’nin altına indiği zaman almayı düşünüyorum. Tabi inerse. 😀

http://www.hepsiburada.com/xiaomi-mi-6-64-gb-ithalatci-garantili-p-HBV0000063R9S

Xiaomi Mi 6 64 GB (İthalatçı Garantili) Fiyatı - Taksit Seçenekleri

Xiaomi Mi 6 64 GB (İthalatçı Garantili) en iyi fiyatla Hepsiburada'dan satın alın! Şimdi indirimli fiyatla online sipariş verin, ayağınıza gelsin!
BeğenFavori PaylaşYorum yap