Ocak'ın 15'ini bekleyecektim ama Hepsiburada SMS kampanyasından 50 TL indirim gelince üstüne de 75 TL Worldpuan olunca dayanamadım siparişi geçtim. 😀
Arada 600 TL fark olunca Meizu 16th almadım. Bir de Snapdragon 710'un batarya açısından daha verimli olacağını düşünerek Meizu 16 modelini seçtim.
Bakalım, inşallah üzmez. Bir süre kullandıktan sonra inceleme de yayınlarım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 19 / 21

Şanssızlıklarım tam gaz devam ediyor. Bilgisayarımın güç kaynağı bilgisayar açık olmadığı halde evin sigortasını attırarak bozulmuştu. Sonra Seasonic'in 620 watt modelini almıştım ve onun da fanı hiç çalışmamış ve o da kendi kendini yakmıştı. Önlem almak amacıyla aylar önce bozulan ups'imin yerine Makelsan Lion X 1200VA modelini satın aldım. 600 wattlık psu'yu rahat beslesin diye 1000 va yerine onu aldım ama üzerindeki fan ups elektriğe bağlı olup kapalıyken ya da açıkken de çalıştığı için yarın onu da iade edeceğim. Normalde line interactive ups'lerde fan sadece elektrik kesikken çalışır. Bunda her daim aktif. Önceki ups'im Tunçmatik Lite 1500VA modeli kadar sesli değil ama onun sesini sadece aküden besleme yaparken duyardım. Bunda da öyle sanmıştım.
Kafam iyice allak bullak oldu. 1000 va fansız ups alıp bozulan 620 watt Seasonic yerine 520 watt modelini mi alsam? Yoksa 250-300 TL masraf edip 1500 va fansız ups alıp yine aynı 620 watt psu'yu mu alsam bilemedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  Seasonic bu alemin kralıdır. Sende de hiç şans yokmuş. Yine aynı model seasonic al derim.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Onu öyle yapacağım hocam ama ups işi baltaladı. 1000 va ups 600 watt psu'yu kaldırabiliyor aktif pfc uyum sorunu nedeniyle. İş yerindeki bilgisayara donanımını değiştirmeden 650 watt psu taktığımızdan beri elektrik kesilince ups kapanıyor. 620 watt Seasonic de 1000 va ups ile aynı sorunu yapabilir. Bu durumda:
   Ya 1000 va ups alıp 620 watt yerine 520 watt Seasonic almalıyım.
   Ya da 1500 va ups alıp 620 watt modelini alacağım ki bu da 250-300 TL masraflı olacak.
   Aslında bilgisayarımı 520 watt da kaldırır. Hesapladığımda bilgisayarım 400 watt çekiyor en fazla. Ama güç kaynağının gücüyle çekilen güç arasındaki fark azalınca içim rahat etmiyor.

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   Sistem 400 çekiyorsa psu kabaca 450 çeker prizden. O yüzden 520 olmaz zaten. Neredeyse limitinde kullanmış olacaksın psu yu. Mümkünse 750 falan al.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @ronniejamesdio Beni rahatsız eden o hocam. Limitinde kullanmak istemiyorum. Seasonic'in 750 watt'ı epey pahalı. Ondan dolayı 600-650 watt arasında kalmayı düşünüyorum.

 • Bulut Fırat Çiçek @kurabi

  Bir iki sorum olacak:
  -Eski UPS 'iniz markası/modeli kapasitesi nedir?
  -Standart kullanımda, ofis uygulamaları veya az buçuk ekran kartı da kullanan photoshop gibi uygulamalar çalışırken, kesintiden sonra kaç dakika kazandırdı size?

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Eski upsim Tunçmatik Lite 1500 VA modeli hocam. 12v 9ah çift aküye sahip.
   Oyundayken kesinti olursa hemen oyunu kapatırdım ama masaüstünde 30 dakikadan fazla götürebiliyordu. AMD FX 8350 işlemci ve AMD HD 7950 ekran kartı mevcut.

  • Bulut Fırat Çiçek @kurabi

   Teşekkürler. Şimdiye kadar kullanandan/kullanmayandan iki farklı yorum aldım. Size de sormak isterim aşağıdaki önermelerden hangisi doğrudur? Test etme imkanınız oldu mu hiç?

   1- 1KVA veya 2KVA arasındaki tek fark anlık verebildiği akım/güç miktarıdır. Siz az tüketiyor da olsanız, çok tüketiyor da olsanız, en fazla 20 dakika çalışır. Akülerin boşalma hızı bellidir ve siz daha az güç tüketseniz de maksimum süre değişmez. Örnek olarak ikisinde de 12v9ah 2 tane akü bulunur, bu da saatte 18 amper sağlayabildiği anlamına gelir. 9amperlik akım çekmeniz, süreyi arttırmaz.

   2- 1KVA veya 2KVA arasındaki fark anlık verebildiği akım/güç miktarı dışında aynı zamanda kapasiteleridir. Mesela sadece 1 modem çalışıyorsa 8 saat boyunca da çalışmaya devam edebilir. Akülerin maksimum değeri saatte 9 amper akım çekecek şekildedir, siz 12volt-4,5amper'lik bir cihazla 2 saat kullanabilirken, 12volt-9amper'lik bir cihazla 1 saat kullanabilirsiniz.

  • Bulut Fırat Çiçek @kurabi

   Şu sebeple soruyorum. Bazen projenin önemli bir noktasında elektrik kesintisi yaşanıyor. Destekleyen uygulamalarda takılı usb cihazına otokayıt özelliği açık olduğu için en fazla 10 dakikalık iş kaybım olsa da dizüstü bilgisayara geçip, çalışmaya devam edebiliyorum. Ancak bazen otokayıt özelliğini desteklemeyen programlarda veya dizüstü bilgisayarımın yetersiz kalacağı işlerde elektrik kesintisi büyük sorun yaratıyor.

   3 KVA'lık bir cihaz bana 1 saat kazandırabilirse, kral benim ^^ Ancak 2 akülü 1.5 KVA ile 20 dakika kazanıyorken, 3 akülü 3 KVA'lık cihaz bana 30 dakika kazandıracaksa, o fiyat farkı çok anlamsız.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @kurabi Bilgi ve tecrübelerime göre iki önermede de hatalar var hocam.
   Güç kaynağındaki kva değeri 1. önermede bahsedildiği gibi çekilebilecek anlık güçtür. 1 kva ups güç faktörü 0,8 ise anlık 800 watt verebilir. 1000 watt çekilmek istenirse aşırı yük nedeniyle ups kapanıp kendini korumaya alır.
   Ancak sabit bir destekleme süresi yoktur. Az güç çekerseniz uzun süre destekler. Mesela bir masaüstü 30 dakika destekleniyorsa bir laptop 3-4 saat bir modem 10-15 saat desteklenebilir. Ancak 100 watt çektiğimde 2 saat gidiyorsa 200 watt çektiğimde 1 saat gider mevzusu büyük ihtimal tutmaz. Çünkü 200 watt çekerken hem ısınma hem de akülerin üzerindeki stres nedeniyle bir saatin altında dayanacaktır.
   Kapasiteyi ise upsin içindeki akü kapasitesi belirler. Aynı yükü 12 ah kapasiteli tek aküye sahip ups 7 ah tek akülü ups'den daha uzun destekler. 12 ah çift akü de aynı yükü 12 ah tek aküden 2 katı kadar uzun destekler. Ama genelde va değeriyle akü kapasitesi arasında da bir doğru orantı vardır. 650 va bir ups içinde genelde 12 ah tek ya da 7 ah çift akü görmezsiniz. Genelde tek bir 7 ah bulunur. Çünkü bu güç kaynağını alacak kişinin maliyet kaygısı olacak ve bilgisayarı kapatana kadar 5 dakika götürsün diye alacaktır. Yüksek kapasiteli upslerde ise daha yüksek kapasiteli ve 2 veya üzeri sayıda akü bulunur. Bunun sebebi ise hem alıcının beklentilerindeki artış hem de tek aküden yüksek va değerine sahip ups'in verebileceği gücü destekleyecek akım çekilemeyeceğindendir.
   Sözün özü aynı akü kapasitesine sahip 1 kva ups de 3 kva ups de sizi aynı süre idare eder. Birine 800 watt tüketen tek pc bağlayabilirken öbürüne 3 tane bağlarsınız. Ama 1 kva olan o tek bilgisayarı 1 saat idare ederse 3 kva olan akü kapasitesinin aynı olması sebebiyle 3 bilgisayarı 20 dk çalıştıramaz. Ama genellikle gerçek hayatta 3 kva olanda daha fazla sayıda akü olacağından daha uzun destekler.
   Bir de şunu söylemeliyim. Line interactive güç kaynakları bilgisayarı kısa süre kapatıncaya kadar desteklemek amacıyla üretilirler. Komponent kaliteleri ve soğutmaları ona göre tasarlanır. Çift 7 ah akülü ups'e 60 ah çift akü bağlarsanız 7 ahlik aküler bitene kadar aşırı ısınmayacak komponentler aşırı ısınabilir ve ups yanar. Bir de line interactive modellerin çoğu kare dalga türü dalga üretir ki psu'nuz buna uzun süre maruz kalmaktan hiç hoşlanmayabilir. PSU üreticileri line interactive ups'iniz varsa elektrik kesilince bilgisayarınızı kapatmanızı öneriyor diye biliyorum.
   Online ups'lerde ise durum böyle değil. Bunlar şebekedeki gibi sinüs dalga üretebilir ve elektrik kesilmese bile akülerinden besleme yapıp iyi kalitede elektrik sağlarlar. Sinüs dalga ürettikleri için psu'nuz arada ups olduğunu anlamaz bile. Ama hem pahalıdırlar hem de çok hızlı fanları nedeniyle aynı yerdeyseniz kafanızı şişirirler. Line interactive olanlarda fan olsa bile sadece elektrik kesilince çalışır. Benim şanssızlığım yeni aldığım ups line interactive olmasına rağmen hiç de öyle yapmıyor.
   Eğer bilgisayarı kesinti sırasında uzun süre kullanmak isterseniz ve ups'i kendinizden uzak bir yere koyabilecekseniz online ups alın. Onlineların bazılarına ek akü de bağlanabilir. Böyle bir model tercih edip yüksek kapasiteli akü bağlayıp kullanabilirsiniz.

 • Bulut Fırat Çiçek @kurabi

  Hiç üşenmemiş, uzun uzun açıklamışsınız. Çok teşekkür ederim.

Kendimi dünyadaki en şanssız insan gibi hissediyorum. Geçen arızalanan güç kaynağı yerine Seasonic S12II 620W modelini aldım. Bilgisayarıma bağladığımda güç kaynağının fanının dönmediğini gördüm ama bunun ürüne ait bir özellik olduğunu düşündüm. Fanın dönüp dönmeyeceğini anlamak için ekran kartı ve işlemciye yüklendim. bir süre sonra bir patlama sesi geldi ve sigorta attı. Bilgisayarın içini açtığımda güç kaynağının dış kısmı aşırı ısınmıştı. Daha sonra güç kaynağı tekrar çalışmadı.
Şaka gibi güç kaynağı kendi kendini yaktı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

2 ay önce Tunçmatik marka kesintisiz güç kaynağı (ups) bozulmuştu. Bu ikinci bozulması olduğu için sinirlenip yaptırmamıştım.
Geçen gün de durup dururken evde sigorta attı. Bu gün bilgisayarımı açmak istediğimde bilgisayarıma güç gelmediğini gördüm. Bilgisayarı söktüm ve güç kaynağını dışarıda yeşil kablo ile siyahlardan birini kısa devre ettim ama yine çalışmadı.
Güç kaynağı Seasonic M12II 620W modeliydi. 6 yıldır hiç sorunsuz işini yapıyordu ve hala bpzulmasını beklemiyordum. İçini açtım, sigortayı denedim ve sigortanın arızalı olduğunu gördüm. Güç bela aynı amper değerinde sigorta bulup bir şekil uydurarak lehimledim ve dışarıda çalıştırmayı deneyim dedim. Güç kaynağını açtığım gibi içinden çıt sesi eşliğinde kıvılcım çıktı ve biraz duman geldi.
Şimdi mecburen Teknobiyotikte modüler olmayan S12Iı 620W modelini 400 TL'ye bulup sipariş geçtim. Kasada alan bol diye modülere 100 TL daha vermek istemedim. Bilgisayarın geri kalanında arıza var mı maalesef onu da bilmiyorum.
Ancak iki ay arayla iki cihazım arızalanınca evin elektriğinden şüphelenmeye başladım. Sizce akım korumalı priz alsam korur mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir önceki maçta dibimdeki kruvazörle uğraşırken yandaki zırhlıya yan tarafımı göstermem sonucunda zırhlının tek salvosu ile köşk yiyip patlamıştım. Bir sonraki maçımda ise intikamım acı oldu: 3 tane zırhlıyı torpidolayıp imha ettim. Millet bana çok kızdı o kesin. 😀
#WorldofWarShips

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ömer Özgür @omc43

  Niye rapor verir gibi yazıyorsun ki? 😀

  Ayrıca ilk defa oynadığına emin misin? 17 torpido da ne? xD

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Bence şans hocam. Şansıma o torpido ile batırdığım zırhlılardan bir-iki tanesi hariç hiçbiri benimle ilgilenmiyordu. Hepsinin daha büyük sorunları vardı. Bizim gemilerin arasında kalmışlardı ve her tarafta da adalar vardı. Adalar sayesinde zırhlının dibinde bitebiliyordum. Bu torpidoların da tamamını 3-5 km menzilden dar açıyla fırlattım. Zırhlılar da dümdüz manevra yapmadan ilerlediği için hepsini afiyetle yediler. 😀
   Gerçekten ilk defa geçen hafta perşembe başladım. Reflekslerim iyi değildir ama yavaş tempolu ve hesaplayarak atış yapılan oyunlarda iyi olabiliyorum. Counter Strike oynuyor olsaydım beni herkes indirirdi. Ondan dolayı CS GO ve Call of Duty gibi hızlı oyunlar yerine nispeten yavaş tempolu Battlefield gibi oyunları tercih ediyorum.
   Şu an en sıkıntı yerdeyim gibi. Akşam son oynamamda Furutaka'yı açtım. 6 saniyede toplarını doldurup makineli tüfek gibi sıkan Kuma'dan sonra 22 sn top doldurma süresi çok canımı sıkacak gibi. Hedefe yaklaşabildiğim durumlarda 3'erli torpidolarla açığı bir nebze kapatabilme ihtimalim olsa da Aoba'yı açana kadar sıkıntı olacak. Özellikle de zaten çok tırstığım Muhripler toplarım seyrek ateş edebildiği için dibime kadar daha kolay gelecek. Hızlı ve küçük olduklarından devamlı ıskalıyorum. Aoba'yı açınca da gelecek olan 80K XP ile Myoko'ya hızlı bir geçiş mümkün gibi.

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet İşkence o kruvazör. O serbest Xp ile yeni bir ağaca başlamanı tavsiye ederim.

   Muhrip mi zırhlı mı oynamak isterdim? Torpidoları sevdiyseniz ben Shimakaze oyna derim.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @omc43 Furutaka yüzünden oyundan soğumak üzereyim hocam. Tam bir facia. İki saatte topu dönmüyor. Topu dönüyor kendi dönmüyor. Kendi dönüyor mermisi yüklenmiyor. Onları takmasam zırhlının biri benim menzilim dışından mermi atıp ya beni yakıyor ya da köşk atıyor. Bir de aksi gibi maçlarda her takıma 4-5 tane zırhlı, 4-5 tane Muhrip atıyor. Zırhlılar bela, muhripleri de vurması mesele. Mermi yükleme süresi artması için taret modifikasyonu yaptım. Taretin dönüş hızını arttıracak başka bir modifikasyon da yaptım ama gemi adam olmuyor. Şu geliştirilmiş haliyle bile Kuma ile oynayıp 2 tane Furutako'yu aynı anda yerim. Neyse ki sadece tek kil alsam veya oyunun sonuna kadar hayatta kalabilsem bile Kuma ike 7 kill aldığımda verdiği kadar XP veriyor. Yoksa hiç uğraşılmaz.

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet Cadılar Bayramı etkinliğinde Mogami kalıcı kamuflajı verilecek. Kaçırma.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Vallahi canımdan bezdirdi hocam. Maçların çoğuna 4-5 zırhlı, 2-3 kruvazör, 4-5 de muhrip eşleştiriyor, iyice beter oluyor.
   Bu zırhlıya gelene kadar oyunun başında tam yol ilerleyip kendime bir tepe arkası buluyordum ve oradan sıkıyordum. Şimdi 2-4 dakika kımıldamadan olduğum yerde durup zırhlıların, muhriplerin iyice açılmasını bekliyorum. Bunlar iyice açılınca bizim zırhlılar nereye gidiyorsa ben de basıp oraya gidiyorum.
   Kuma'da oynadığım gibi oynarsam bu 4-5 muhripten en azından ikisini karşımda buluyorum. Torpidoları bırakın toplarıyla bile makineli tüfek gibi sıkıp beni yakıyorlar. Hızlı ve küçük olduklarından çok iyi isabet sağlayamıyorum ve sıradaki salvo için yaptığım geliştirmelerle bile 15 saniye bekliyorum. İşin daha da kötüsü zırhlı-muhripler bana karşı iyi bir ikili oluşturuyor. Düşman muhribi yavaş ve az sayıdaki toplarım sayesinde dibime giriyor ve beni de zırhlılara spotluyor. 15-16 km mesafedeki zırhlılar da bu sayede beni görüp salvolara başlıyor. Benim menzilim ise 12,2 km olduğu için tepki gösteremiyorum.
   Furutaka'yı ilk aldığımda topları geliştirip dolum süresini 22 saniyeden 15 saniyeye çektim. Dönüş hızını %15 arttıran bir geliştirme aldım. Ama yine istediğim performansı vermediği için çok kızdım. Bu gemiye bir XP bile harcamak istemiyorum diye düşündüm ve başka geliştirmelerden vazgeçtim. Torpido ve top menzil geliştirmelerini almadım ama alsam da çok rahatlatmayacak gibi.
   Aoba'nın araştırma fiyatı ağaçta 30K iken Aoba'yı tıkladığımda 40600 gösteriyordu. Sonradan farkettim ki Aoba'ya geçmem için Furutaka'nın B ve C gövdelerini de almam veya o miktarda XP biriktirmem gerekiyormuş. Şimdi C gövdesini aldım. Durum biraz rahatladı ama hala sıkıntılı. Kötü olan Aoba'nın teknik özellikleri de Furutaka'nın geliştirilmiş halinin teknik özelliklerine benziyor. Yani Aoba'ya artık şüpheyle yaklaşıyorum. Bana 2. Furutaka gibi geliyor. 6. seviyede 80K XP alacak olmasam başka ağaçta ilerlemeye başlardım. Aoba'nın teknik özellikleri Furutaka'ya yakın olduğu için sizce o da Furutaka hissi uyandırır mı?

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet Japon kruvazörlerini hiç oynamadım ama YouTube'dab rehber tadında videolar bulabilirsin. Diğer oyunların aksine Flamu, Notser, Flambass gibi kanallar kaliteli ve düzenli içerik oluşturuyor. Bir bak.

   Ayrıca başka ağaçtan baştan başlayıp o exp ile 7. seviye falan zorlayabilirsin. Videoları izle 6 veya 7 seviyelerini beğenirsen böyle yaparsın.

   Ayrıca ana sayfadan kayakçı etkinliğine katılmayı unutma. Sitedeki haberden görevi alman lazım. Görmezden haber et. 8. seviye ABD zırhlısı verme ihtimali falan var.

 • Ömer Özgür @omc43

  @coolnquiet Söylemeyi unuttum Japonlar ağır kruvazörlerdir adanın arkasına geçip spamlayacak türden değillerdir.

  Kısaca tespit edilmeden açık denizde ilerleyip rakibi çaresiz yakalayıp ciddi hasar verirler. Zirhlılara Hindenburg ile 10k+ hasar vermek zor değil. Dikkat zırhlı oldukları anlamına gelmiyor ama iyi açı alırsan çok hasar almazsın.

  Alışman gerekiyor. YouTube'da birkaç video izle anlarsın.

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet Nasıl gidiyor? Bıktırmadı umarım.

   5. aşama böyle maalesef. Ülkelerin belirli özelliklerinin ortaya çıkmaya başladığı ve eşleşme korumasının kalktığı bir aşama. Yani o zamana kadar en fazla 1 aşama fark olurken 5. aşamada 2 aşama fark olabiliyor. Bu da yeni oyuncular için sorun.

   Sert vuruyor oyun bu sırada fakat alışınca tam oluyor.

   Bu arada Furukata'da 203mm toplar var. Bunlar devasa o aşama için ama öyle böyle bir büyüklük değil. Bunlara alışmak, yani HE ve AP mermilere alışmak, hangisini nerede kullanacağını bilmek için deneyim lazım.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @omc43 Biraz bıktırdı ama devam ediyorum hocam. Bu gün nihayet Furutaka'dan kurtulup Aoba'ya atladım ve ilk maçın sonunda da Texas zırhlısına ve 80K XP'ye kavuştum.
   Aoba için konuşursak Furutaka'nın az gelişmiş hali gibi geldi bana. Aslında bir kruvazörü vs. yalnız yakalayabilsem rahat işini bitireceğim ama kruvazörle uğraşırken ortalığı zırhlılar ve muhripler basıyor. Büyük ve zırhsız bir hedef diye hepsi bana sıkıyor. Herkesin en gerisinde kalıp gördüğüme sıkayım diyorum bu sefer de toplarımın menzili yetmiyor. Ama zırhlıların toplarının menzili bana yetiyor tabi. 😀
   Birkaç maç Texas ile yaptım. Onda da uzaktan sıkmam, topların aşırı dağılması ve aşırı yavaş dolması nedeniyle etraftaki hedeflere pek hasar veremedim ama oyunun sonuna kadar yaşamayı başardığım da oldu. Maçın birinde sadece bir tane muhrip vardı ve haritanın uzak bir kısmında bizimkilerin arasında kalmıştı. Ben de onu orada harcarlar diye düşünüp önümdeki zırhlıyla atışıyordum. Ne ara oradan kurtulup da dibime girdin? Ben fark etmeden yardımcı bataryalar ateşe başlamışlar ama yardımcı bataryalarım muhribi imha ettiğinde muhrip çoktan kaçamayacağım şekilde torpidolarını fırlatmıştı. Tabi az bir canım kaldı ve karşıdaki zırhlı işimi bitirdi.
   Sanırım Kuma'yı muhrip gibi oynamışım ama ne Furutaka ne de Aoba o işe hiç gelmiyor. Büyük ve zırhsız bir hedef olduğum için etraftaki tüm gemiler yanımdaki zırhlıları falan bırakıp bana sıkmaya başlıyor. Olmazsa Muhrip sınıfından veya biraz başka sınıfları geçip uçak gemisi sınıfından bir giriş yapacağım.

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet Açık deniz kruvazörleri bunlar. Hedefi görür görmez ateşlemeye başlarsan ve öndeysen vururlar. Ben de yaşadım. 😀

   Pozisyon alıp fırsat kollamalısın. Hedef alındığını fark ettiğinde ateşi kesip mesafeyi açmalısın.

   Rehber tarzında videolar izlemelisin.
   Videolar eski olabilir fakat temel mantık aynı.

   https://youtu.be/_dnsluivTRY

   https://youtu.be/YphJaGu1LMI

   https://youtu.be/YfvSDmlwaMQ

   But arada Texas bir New York sınıfı gemi. Orta aşama ABD zırhlıları çok yavaştır ve topları saçma gibi atar fakat sayıca fazladırlar. New York genelde oynanmaz sonradan o ağacı oynamaya başlayanlar. Benim gibi New Mexico'ya atlarlar ki o da yavaş ve saçma gibi atar ama katlanır bir gemidir. Severim de çoktur.

#WorldofWarShips'e birkaç gün önce başladım. Youtube'daki Büyük Beyaz Filo kanalının etkisiyle Japon Kruvazör ağacından ilerliyorum. En son Kuma kruvazörünü açtım.
Japonların torpidoları manyak etkili. Maçın birinde 12 torpido fırlattım ve 8 isabetle 40 bin hasar verdim. İlk görseldeki maçta Kruvazör taktiği gereği kendimi pek göstermeden, yükseltilerin arkasından taciz ateşi tarzı etraftakilere sıkarak ilerlemek istedim ama bir düşman zırhlısı ile bir düşman kruvazörü dibimde bitince başa gelen çekilir dedim ve saldırıya geçtim. Önce zırhlıyla uğraşmak zor diye kruvazöre odaklandım. Ana bataryalarla patlayıcı mermi sıkarak bayağı canını götürdüm. Sonrasında da atmış olduğum torpidolar işini bitirdi. Ardından daha zoru olan zırhlıya geçtim. Zırhlıda ana bataryalarla isabet kaydetmeye çalışmak yerine torpido atacak uygun açı yakalamaya çalıştım. Torpidoları attıktan sonra ana bataryalarla ateşe başladım. Yoldaki 4 torpidodan 4'ünü de yedi. Son torpidoları yemeden hemen önce benim işimi bitirecek son mermisini attı. Zırhlı ile aynı anda patladık. 😀
İkinci maçta bir Kruvazör hariç bana pek yaklaşan olmadı. O maçta kruvazörü bir tepenin arkasına park edip uzaktakilere sıka sıka oynadım. Son anda orada park etmiş olan zırhlıyı torpidolayacakken maçı kazandık.
World of Warships bayağı keyif aldığım bir oyun oldu. Yavaş tarzda ve taktiksel oyunları sevenlere öneririm. Japon kruvazör ağacından da çok keyif aldım. Özellikle torpidolar çok iyi. Japon torpidoları hem hızlı gidiyor hem de menzilleri oldukça uzun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Yok kullanmadım hocam. Burada bir kişi mutlaka kullanın demiş ama onu da, kayıt olup 4. seviye kruvazöre kadar açtıktan sonra gördüm. Davet linkinin avantajı nedir?

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet Benden okumuş olabilirsin.

   2. seviye Rus kruvazörü ve 5. seviye Amerikan Zırhlısı veriyor. Tabii bunlar premium gemiler. Bu 5. seviye zırhlı indirimde 50tl idi. Tabii ben sattım aptallık Edip oyun içi parası karşılığında.

   Bir de ve en önemlisi 80k serbest Xp veriyor. 6. seviye bir gemiye geçtiğinde. Bu da hızlıca istediğin bir ağacı hemen 6. seviyeye kadar açmanı sağlar.

   https://playtogether.worldofwarships.eu/invite/2koOxqQ

   Oralarda bir yerde login ya da giriş yap olmalı. Bir dene sen ben de kayıt olduktan sonra kullandım oldu belki olur.

   Ek; 3 milyon kredi bayraklar kaptanlar gemi portları falan da var. Olmazsa olmaz yani.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @omc43 Aynen sizden okumuşum hocam. Giriş yaptım ama "ZATEN KIDEMLİ BİR ÜYESİNİZ
   Üye alım bağlantılarını kullanamazsınız" şeklinde hata verdi.
   2. seviye Ruz kruvazörü ve 5. seviye Amerikan zırhlısı benim için çık önemli değil ama 80K XP için acaba yeni hesap mı açsam diye düşünüyorum. Kredim fazla fazla yetiyor ama XP'm olsa şimdi 5 ya da 6. seviyedeydim belki de.
   Sizce nasıl yapayım? Değer mi dersiniz?

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet Değer. Gemileri satabilirsin daha çok para yaparsın. Ayrıca merak etme biraz yükselince 4. seviyeleri açıp oynamayı unutursun. 😀

   Mesela 6. seviye Japon muhribi açtım hala satın almadım. 😀

   Herhangi bir sorun olursa yardımcı da olurum merak etme.

   Ayrıca emin ol 20 milyon krediye ihtiyacın olduğunda o 3 milyonu keşke alsaydım diyeceksin.

   Ben de para var nasıl olsa harcarım diyordum şimdi 10. seviye Alman Zırhlısı için Xp var para yok.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @omc43 Ben de düşündüm hocam ve değer gibi düşünüyor. Şimdiye kadarki oynamamda anca 10-15K XP kazanmışımdır ve sıradaki gemi için bile 6K XP gerekiyor. Halbuki 2 üstteki gemiyi açacak kredim var neredeyse. Yarın yeni hesapla tekrar başlıyorum. 😀
   Bir de ben Japon Kruvazör ağacını epey sevdim. Özellikle de Japonların torpidolarını, top balistiklerini ve kruvazörlerin hızlı olmasını ve hızlı top dolum sürelerini. Bu şekilde de düşünerek sizin şu ülkenin şu sınıfını sevebilirsin şeklinde önerebileceğiniz ülke ve sınıflar var mıdır? Özellikle de zırhlı ve uçak gemisinde hangi ülkeleri önerirsiniz?
   Yardımlarınız için çok teşekkürler.

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet Kruvazörler alışılır fakat zırhlılar detay ister burada yazmaya kalksam rehber olur.

   Japon kruvazörleri iyidir hele Zao alev makinası gibidir.

   Sen 6'ya gel gerekirse Discord'dan anlatırım.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @omc43 Teşekkür ederim hocam. Tekrar sizin davet linkinizle kaydoldum ve 2 kere maç atıp 2. seviye kruvazör de satın aldım ama II Diana'yı vermesi gerekirken vermedi. Sizce neden olabilir?

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet Steam'de mi oynuyorsun?

   Ek; Sorun olmaması lazım çünkü ilk savaşını oynamış görünüyorsun.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @omc43 Teşekkürler hocam. Ben de tekrar linke tıklayınca zaten kullandınız diyor ama neden gelmedi ben de anlamadım. Wow forumlarında da benzer hatalar olmuş ama orada da sorunu çözememişler. Bu gün biraz daha bakayım. Belki çözülür.

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet Limanda görünmüyorsa desteğe yazarız sıkıntı olacağını sanmıyorum.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @omc43 Ben bayağı körüm hocam. Gemi limandaymış. 😀 Ben de henüz orayı kullanmayı tam öğrenmediğim için gemi ağacında falan arıyorum. Orada da adı bile olmayınca şaşırıp kalmıştım.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @omc43 Bu gün 2-3 saat oynadım hocam. Tekrar Kuma'yı açtım. Normalde açamayacaktım ama 4000 XP verdi birden. Neden verdi anlayamadım. 😀

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet Günlük görevlerden almışsındır.

 • protego @protego

  Ben bir süre oynadım da, meret oyun para istiyor. Ya para harcayacaksın ya da yüzlerce saat oynayacaksın. Üst seviyelere geçmek oldukça zor, çoğu güzel gemi de premium. Üstüne gemi açmak da zor olunca tam kombolanıyor

  • Ömer Özgür @omc43

   Doğru. Kendini tutamazsan çok para gider. Ama hiç harcama yapmadan da çok güzel yapılıyor.

   O da şöyle olur; kamuflaj ve bayrakları biriktirirsin bayağı, ardından 1 aylık premium hesap alıp o tatil olan bir ayda çok güzel kadarsın.

Merhaba arkadaşlar.
Intel Atom Z3735G işlemcili 1 GB Ramli bir Windows 8 tablet kullanıyorum. Windows 10'a RAM az olduğu için geçemedim ve gerçi daha önce bir aralar Windows 10'a yükselmişti ve Windows 10, Windows 8'e göre daha fazla kaynak harcıyordu. Bunu fark edince geçmekten de vazgeçtim. Bu gün şöyle bir şey fark ettim:
Bu tableti Youtube, Netflix gibi video izlemek için kullanıyordum. Chrome üzerinden 720P izleyebiliyorum ki tabletin çözünürlüğü de bu. 1080P'de işlemci %100'e vurup video donuyordu. Aynı şekilde 720P 50FPS videolarda da sorun çıkıyordu.
Bu gün yine takılma olunca Internet Explorer'i açtım. 720P 50FPS video hiç takılmadan oynadı. İşlemci kullanımı %50-70 arası gidip geldi. Hatta aynı kullanımla 1080P 50FPS de izledim. Chrome ile 720P 50FPS'de %100 olup takılıyordu 1080P 50FPS'de ise slayt gösterisi oluyordu.
720P 30 FPS video ile denedim. Chrome takılma olmadan %60-70 işlemci kullanımıyla izletti. Ancak internet Explorer ile aynı videoyu açtığımda işlemci kullanımının 25-35 arası gezindiğini gördüm.
Chrome ile Internet Explorer'daki işlemci kullanımında video izlemem mümkün müdür? Ya da Internet Explorer da kullanabilirim ama onda da yazmak için bir yere tıklayınca klavye otomatik açılmıyor. O sorunu nasıl çözebilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ufkabakan @ufkabakan

  Muhtemelen IE , onboard grafik çipinin hardware video hızlandırmasını kullanarak işin bir kısmına GPU yıkıyor, Chrome'da da bu destek olmalı.

  Şu rehbere bir göz atın derim:
  https://www.lifewire.com/hardware-acceleration-in-chrome-4125122

  • Nostromo @nostromo

   Altta bağlantısını paylaştığım eklentiyi chrome'a kurun işlemci kullanımı bariz düşecektir.
   https://chrome.google.com/webstore/detail/h264ify/aleakchihdccplidncghkekgioiakgal

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Teşekkür ederim hocam. Muhtemelen dediğiniz gibi ama 5 yıllık Explorer'ın bunu yapmasına rağmen en güncel Chrome'un yapmaması tuhaf. Donanım hızlandırmayı paylaştığınız yazıdaki gibi flags kısmından zorladım ama hiç fark etmedi.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @nostromo Çok teşekkür ederim hocam. Sayenizde sorun tamamen çözüldü. 720P 50 FPS'de 60-90 arası gidip geliyor. Önceden direkt %100'e sabitlerdi. Explorer'a göre kullanım 15-20 daha fazla ama istediğim 720P 50FPS videoları takılma olmadan izleme işini sorunsuz çözüyor.

  • Nostromo @nostromo

   @coolnquiet Chrome youtube'da standart olarak videoların vp9 sürümlerini oynatıyor. Yanılmıyorsam 6. nesil intel işlemcilerden itibaren vp9 formatına donanımsal hızlandırma desteği var. Yani demek istediğim, sizin işlemci daha da eski olduğundan chrome'da yotube videosu açtığınızda vp9 videosu çağrıldığından işlemciniz içindeki dahili grafik yongası videoyu çözmeye yardımcı olamıyordu, sırf cpu tarafı çalışıyordu. Hatta size tavsiyem firefox kullanın. Chrome'a göre az daha yavaştır, ancak özellikle youtube videolarında chrome'a göre sistem kaynaklarını daha verimli kullanır. Güç tüketimi olarak da bir avantajı var

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @nostromo Teşekkür ederim hocam. Firefox'u denedim. Paylaştığınız Chrome eklentisinin yüklü olduğu Chrome ile aynı performansta çalışıyor. Hız olarak Firefox da iyi bence ama benim tabletin dokunmatiği bazı uygulamalarda sıkıntı çıkarıyor. Bir yere defalarca dokunmam gerekebiliyor. Chrome'da da sorun olsa da Firefox'da bu sorun fazlaca gerçekleşti. Ondan genel olarak Chrome + H264ify eklentisi ile devam edeceğim gibi. Eğer çok uzun videolar açarsam da sık sık videodan videoya geçmeyeceğim için Internet Explorer tercih edeceğim.

  • Nostromo @nostromo

   @coolnquiet Bu eklentide 60 fps videoları engelleme özelliğide var ama hiç kulanmadım. O ayarı aktif edince videoların sadece 30 fps sürümü gösteriliyor olabilir. Oyun videoları gibi akıcılık gerektiren videolar izlemiyorsanız onu da bir deneyebilirsiniz. Belki bu sayede 1080p 30 fps video izleyebilirsiniz

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @nostromo Teşekkür ederim hocam. Yarın ona da bakayım. Tablet ekranı 720p olduğu için çok sorun değil ama zaman zaman internetim biraz yavaş olduğunda full hd çözünürlüklü masaüstü bilgisayarda 1080P 60 FPS videolar çok canımı sıkıyordu. Orada işe yarar.

 • Emre @emre64

  Chrome'un flags kısmından bu ayar yapılabilir ama atom işlemcilerde bu durum böyle genelde, en iyi video izletme performansı Explorer'da.

Merhaba arkadaşlar.
Windows 10 dizüstü bilgisayarımda resimdeki gibi bir sorun yaşıyorum. Simgelerin adları arka plandan ayırt edilmiyor. Windows 7'de ve hatta XP'de hiç böyle bir sorun yaşamamıştım. Sizce neden kaynaklanır ve nasıl çözülebilir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Herkese merhabalar.
İkinci el olarak Aynasız DSLR makine almak istiyorum. Aklımda 600 TL bandında Samsung NX1000 veya 1100 var. Önceden Canon EOS M düşünüyordum ama şu an ikinci eli 200-300 TL daha pahalı ve bir de odaklanması biraz yavaş sanırım. Çok para vermek istemiyorum. Sanırım biraz eski olmasına rağmen NX1000 bile üzerindeki APSC sensörle en iyi cep telefon kamerasını döver. Sizce iyi bir tercih mi yoksa aynı fiyata şunu al diyebileceğiniz bir makine var mı? Ya da 200-300 daha verirsen farkı kesin hissedersin diyeceğiniz başka model de olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • arandur @arandur

  Hocam Sony Nex serisinden makine al derim. Hatta video önemsizse 3 serisi bile daha iyi seçim olacaktır. Tercihen 18-55 kit lensle alın. İlave lens bile alsanız gövde terfisiyle kullanırsınız lensleri. C3, F3, 5N gibi modeller tavsiyemdir. Düz 3 ve 5 modellerini önermem.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Çok teşekkür ederim hocam. Sony Nex serilerini seçenekler arasına ekledim. Modelleri incelemeye başlayacağım. Lens alır mıyım bilmiyorum ama ileride telefoto lens alma düşüncem var. Uzun süredir Canon SX 150 gibi profesyonel ayarlara izin veren bir kompakt makine kullandım ve fotoğraf terimleri hakkında bilgi edindim. Şimdi iyi çeken bir makine arasam da sürekli fotoğraf çekmediğim için ikinci el uygun fiyatlı makinelere yöneldim.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Hocam bir de düz nex 3, nex 5 gibi modelleri önermeme sebebiniz nedir?

  • arandur @arandur

   @coolnquiet ilk seride bazı eksikler vardı bir de ikinci seriyle fotoğraf kalitesi arttı ama sonra pek değişmedi. Yani en azından C3 veya 5N alırsanız düzgün bir makineniz olur. Ben C3 kullandım, şu an 5N ve 5R var, fotoğraf kaliteleri arasında fark göremedim. Video olarak C3 çok gerideydi mesela ama fotoğrafta hepsi iyi.

   SX150 makineyi arkadaşıma aldırmıştım, biliyorum. Fotoğraf kalitesi olarak şu an telefonların gerisinde kaldı. Aps-c sensör bambaşka bir olay.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @arandur C3 ile F3'ü karşılaştırdım ve F3'de karar kıldım hocam. F3'de hem dahili flaş var hem de 1080P 50 FPS video çekebiliyor. C3 720P çekiyormuş ve flaşı yok. Almışken biraz daha ödeyip bu özelliklere sahip bir makine almak daha mantıklı geldi. Tavsiyeleriniz çin çok teşekkür ederim.

  • arandur @arandur

   @coolnquiet f3 video çözünürlük iyiymiş ama video önemliyse video bitrate değerini de kontrol edin, düşük olabilir.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @arandur Çok teşekkürler hocam. Bitrate değeri 24 Mbps'muş. Günümüzdeki çoğu üst düzey telefon yaklaşık bu değerlerde çekiyor sanırım.

  • arandur @arandur

   @coolnquiet 24 mbps yeterlidir, umarım iyisi denk gelir.

 • Orcun @orcun

  @gamsizm Murat hocayı etiketleyelim o konularda daha iyi bilir. Şahsi yorumum NX1000 eski bir alet 2013 model mi ? öyle birşey. E diyelim aldın kullanıyorsun 6 ay sonra pert pil öldü mesela ? ne yapacaksın ? https://urun.n11.com/batarya/samsung-bp-1030-batarya-nx200-nx210-nx1000-nx1100-P86705050 ki 2013 model cihazın her halde aynı pil ile kullanmayacaksın değil mi ? https://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=8487 Hani tamam pili var varda 200 gayme. 600 lira alete verdin birde eskidiği için yada ölmeye yakın diye yeni pil alacaksın vs. 200 lira da pil masrafın oldu diyelim kaça geldi, 800 lira. Tavsiyem ikinci el alette pile bak en mühim şeylerden birisidir. Nispeten yeni nesil bir model olsun, ilerde lens alacaksan seni uğraştırmasın. Canon niye pahallı genelde ? bu yüzden adamların lens çeşiti leb-i derya, sony mesela ? tamam nex lerde farklı ama gene çevirticilerle uydurursun 10 15 yıllık lensi falan o imkan var. Samsung'da bunlar var mı ? dsrl işi biraz hani böyle adamı ortada bırakabiliyor. Bu arada bende nex 5n var her halde en son 1 sene önce kullandım ki o bile bana hantal büyük geliyordu, boynumda onla dolaşmak işte fotoğraf çekmek evet güzel hobi ama bütün gün boynunda gezdirmek çantasında taşımak vs. bana yük geliyordu.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Çok teşekkür ederim hocam. Nex serisini incelemeye başladım. Alırken bataryayı da dikkate alacağım. Bana da arada bir(önemli günlerde vs, telefoto lens alırsam ay tutulmaları gibi) lazım olacağı için ikinci el ve uygun fiyatlı makine almaya karar verdim. En iyi kamera yanındakidir mantığıyla ileride LG G2'yi değiştirirken iyi kamerası olan bir telefona yöneleceğim. O da şu an bütçe dışında maalesef.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  600 TL çok düşük bir bütçe. Açıkçası ne bulursanız alın diyebilirim sonuçta telefondan iyi olacak.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Teşekkür ederim hocam. Çok sık kullanmayacağım için en ucuza bulabildiğim ve elimdeki telefondan daha iyi çektiğine emin olduğum makinelere baktım. İleride lens almaya başlama ve sonrasında gövde değişimi ile yeni makineye terfi etme seneryosuna göre (lens çeşitliliği ve fiyatı açısından) önerebileceğiniz markalar hangileridir?