Netflix'de Beğenebileceğiniz Filmler

Netflix'den izlenebilecek film önerisi arayan arkadaşlar için izlediğim ve beğendiğim filmleri paylaşmak istedim. Umarım faydalı olur. Bunlar benim beğendiklerim ama siz belki bazılarını beğenmeyebilirsiniz. Siz de beğendiğiniz başka filmleri yazarsanız bana da yeni film önerileri olmuş olur.

Bazıları Netflix'de artık olmayabilir. Hepsine bakmadım.

 

Bilim-Kurgu:

- Matrix

- Dünyalar Savaşı (War of the Worlds)

- Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow) - Bunu çok beğendim. Başında tekrar ediyor diye sıkılıp kapatmayın.

- Başlangıç (Inception)

- Intersteller - Güzel film ama buzdan bulutlar ve karadelik ile ilgili birkaç detay beni çok rahatsız etti. Tamam bilim ve kurgu var ama kurgu çok fazla kaçmış bence.

- Passergers - Çok güzel bir konuyu işliyor. Spoiler vermiyorum. Kendiniz görün.

- The Martian (Marslı) - Gerçekçi bir film

- Gravity - Bu da gerçekçi

- Deep Impact

- Geleceğe Dönüş Serisi - Bence efsane bir film serisi

- Battleship - Bolca ABD propagandası ve çapayla drift yapan savaş gemisi içerir. 😀

- Godzilla

Bunlar Netflix yapımı beğendiğim filmler. Fırtına Anı hariç bana bu filmlerin konusu çok orjinal geldi. Tabi Fırtına Anı'nı da çok beğendim.

- Fırtına Anı

- Spectral - Çözülene kadar ciddi bir gizemin içine giriyorsunuz.

- I am Mother - Konusu çok iyi

- Tükeniş - Şaşırtıcı bir ters köşe var. Çok orjinal.

 

Bilim: Apollo 13 (Gerçek Apollo 13 görevini konu alıyor)

 

Distopya:

- Açlık Oyunları

- Ölümcül Makineler

 

Animasyon:

- Ejderhanı Nasıl Eğitirsin Serisi

- Madagaskar Serisi - Epey güldürücü

- Hotel Transylvania Serisi - Bu da epey güldürür

- Kung Fu Panda Serisi

 

Polisiye/Polisiye Komedi:

- Çılgın Dedektif

- Bitirim İkili Serisi - Gülmekten yarılabilirsiniz. 😀

- Johnny English - Absürt Komedi içerir. Epey güldürür.

- Yedek Polisler

- Sherlock Holmes - Farklı oyuncular ile günümüzde geçen dizisi de var. O da güzel.

- Belalı Tanık

- Shaft - Bunu eklesem mi bilemedim. En son ekleyim dedim.

- Ayın Gölgesinde

 

Komedi:

- Aykut Enişte - Çok komik bir film.

- Gora/Arog/Arif v 216 - Harika bence. Türk komedi/bilim-kurgu kategorisinin zirvesi.

- Yahşi Batı

 

Drama:

- Terabithia Köprüsü - (Biraz da fantastik) - Hem gülümsüyorsunuz hem de üzülüyorsunuz. Kendimden bir şeyler bulabildiğim bir film.

- Ayla - Kore Savaşı sırasında ailesini kaybetmiş bir kızı Türk askerinin sahiplenip, bakmasını anlatıyor. Gerçek bir olay. Hüngğr hüngür ağlatır.

- 7. Koğuştaki Mucize - Duygu dolu bir film. Yine hüngür hüngür ağlatma potansiyeli yüksek.

- Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu - Naim Süleymanoğlu'nun hayatını konu alıyor. İzlerken ağlamamak yine zor.

 

Fantastik:

- Jumanji - Bir taraftan komik de bir film.

- Gizemli Adaya Yolculuk

- Harry Potter Serisi

- Yüzüklerin Efendisi Serisi

 

Felaket:

- San Andreas Fayı

- I am Legend - Zombi içerir.

- Pandora - Nükleer Santral kazası içerir.

 

Süper Kahraman:

- Kara Şovalye Serisi (İlki 2005 yapımı Batman Başlıyor filmi.)

- Örümcek Adam Serisi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kablosuz Mouse için Kablosuz Şarj Adaptörü Yapımı

Merhaba arkadaşlar.

Günümüzde birçok marka kablosuz şarj olabilen fare modellerini piyasaya sürmeye başladı. Ancak bu modeller hem pahalı hem de bu modelleri şarj edebilecek mousepad modelleri çok pahalı.

Çoğu kablosuz fare kalem pille çalışıyor ben bunların çoğu dışarıdan şarj edilemiyor. Zaten 1 yılı aşan kullanım süreleri böyle bir şeye ihtiyaç bırakmıyor. Ancak Logitech G700S gibi kablosuz oyuncu farelerinde bu durum farklı. Şarjı 15-20 saat civarı dayanıyor ve bittiğinde kabloyu geri takıp şarj etmeniz gerekiyor. Bu da masanın üzerinde boşta duran bir kablonun sürekli beklemesi demek. Ayrıca kabloyu tak çıkar yapmak zahmetli ve zamanla porta zarar verebilir. Bu sorunu çözmek için manyetik usb kabloları kullanılabilir ama ben farklı bir yoldan gitmeyi tercih ettim.

Logitech G700S kullanıyorum. Teknoseyir'de Corsair MM1000 mousepad incelemesini gördüğümde çok beğenmiştim ancak bir mousepad'e 500 TL vermek hiç içime sinmeyecekti. Corsair MM1000 modelindeki kablosuz şarj özelliği olmayan cihazlara Micro USB üzerinden bu özelliği kazandıran bir aparat vardı. Bu aparatın benzerini yapabileceğimi düşündüm. Aparat şu şekilde:

Bunun için aşağıda resmi bulunan telefonlar için qi şarj özelliği kazandıran adaptörü satın aldım. 20 TL civarına bulunabiliyor.

Daha sonrasında bu adaptörün dış kaplamasını gereken yerlerde açtım ve içindeki bobin ve devreye ulaştım. Dekota adlı fazla sert olmayan, kolay kesilebilen bir malzemeden bu adaptörün yerleşeceği bir kasa hazırladım. Daha sonra Micro USB ucunu fareye takılabilecek şekilde bu aparatın uygun yerine kablo üstten gidecek şekilde japon yapıştırıcı ile yapıştırdım. Devre kartını üstte kalacak şekilde çift taraflı bantla aparata yapıştırdım. Bobini de aparatın karşı tarafından kablosundan kıvırarak alta geçirip çift taraflı bantla sabitledim:

İlk fotoğrafta aparatın arkasında devre kartı var. Buranın üzerindeki kaplamayı devreye zarar vermemek için çıkarmadım. İkinci fotoğrafta ise bobin kısmı görülüyor. Şarj mesafesini azaltmak için oradaki kaplamayı çıkardım. Hatta tam hatırlamasam da oradaki kaplama kalsaydı şarj olmayacaktı. Çünkü bu aparatın bir yüzündeki kağıt şeklinde bir kaplama bir yönden şarjı engelliyor ve sadece bir tarafı kablosuz şarj cihazına bakarken şarj edebiliyor.

Mouse üzerinde ise şu şekilde oldu:

Daha sonrasında daha düzgün durması ve kısa devre sorunu olmaması için aparatın etrafını siyah karbon folyoyla sardım.

Kablosuz şarj cihazı olarak ise hızlı şarj desteği olmayan ucuz bir model tercih ettim. Bu şarj cihazını söküp bobin kısmını mousepad'e çift taraflı bantla tutturdum.

Vee sonuç başarılı. 🙂

Sonuç başarılı ancak bir sorun yaşadım. İlk kez şarj adaptörüne güç geldiğinde sorunsuz şarj ediyordu. Ama şarj adaptöründe güç varken birkaç dakika şarjdan alıp kullandıktan sonra fareyi yerine geri koyduğumda şarj devam etmiyordu. Tekrar şarj aletine giden gücü kesip açmam gerekiyordu ki bu da fareye USB kabloyu takmaktan daha zahmetli.

Aldığım şarj adaptörünün böyle bir arızası olduğunda kanaat getirdim ve linkteki ürünü sipariş ettim: https://urun.n11.com/sarj-cihazi/kablosuz-sarj-ozellikli-deri-mouse-pad-P319069273

Ürün ilk geldiğinde aynı sorun var mı diye bir adaptörle denedim ve yukarıdaki sorun olmadı. Ancak sonradan yine aynı sorun olmaya başladı. Hatta burada da bu sorunu yazdım. Sonrasında fareyle işim bittikten sonra mousepad'den 30-40 cm uzaklaştırıp geri koyduğumda şarja devam ettiğini fark ettim ve böyle kullanmaya devam ettim. Ancak birkaç gün önce aynı sorun tekrar etti ve uzaklaştırmak da fayda etmedi. Daha önce hiç kullanmadığım bir şarj adaptörünü denemeye karar verdim. Birkaç gündür fareyi uzaklaştırmaya gerek kalmadan şarja devam ediyor. Herhangi bir problem yok.

Böylelikle yaklaşık 110-120 TL masrafla 500 TL'lik ürüne benzer bir ürünü elde etmiş oldum. En başta şu an kullandığım mousepadi alsam masraf 70-80 TL civarında kalacaktı. İleride uygun parçalar bulursam fareye takılan aparatı daha güzel hale getirebilirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • olasandra @olasandra

  Abi bunun powerbank ile telefon arasında ki versiyonu yap bir zahmet. çok gerekli dışarda powerbanke telefonu kabloyla bağlamak işkence gibi.

  • Yavuz @61yavuz1967

   @olasandra Ben kablosuz sarj özellikli power bank almıştım ama pek kullanışlı olmadı. Hızlı sarj etmediği için etkili olmadı telwfonu kullanırken sarj etmek. Birde edle iki telefon birden tutuyormuş derecede kalın. Biraz kadığında kablosuz sarj duruyor (benim telefonunarkası cam powerbankinde kaygan bşr zemini vardı) sonuç kullanamafım be sattım. Baseuses markaydı powerbank

 • Adem Çelik @adem-celik

  😀 konuyu takip ediyorum bunu cidden yapmaya deger mi gorecem

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Konuyu yazdıktan iki hafta önce bu işlemi yapmıştım hocam. 1 aylık kullanım sonucu değerlendirmem değdiği yönünde. Ama bu kullandığınız farenin şarjının ne kadar gittiğiyle de alakalı. Logitech G700S pil canavarı bir fare ve her gün şarj etmek gerekiyor. 1-2 hafta veya daha fazla şarjı dayanan farem olsaydı uğraşmazdım. 😀

Yörüngedeki Uydulara Etki Eden Zıt Yönlü Kuvvetler

Geçen gün ISS ve uydularla ilgili bir tartışmada durumun algılanmasını kolaylaştırmak için böyle bir yazı yazma ihtiyacı duydum.

Yörüngedeki uydulara iki farklı kuvvet etki eder. Bunlardan biri kütleçekimi kuvveti, diğeri ise hızından dolayı sahip olduğu merkezkaç kuvvetidir. Bu iki kuvvet yörüngede stabil hareket eden bir uydu için birbirine eşittir.

Kütleçekimi kuvveti: F=GmM/r² formülüyle bulunur.

Merkezkaç kuvveti ise: F=m.V²/r formülüyle bulunur.

Yani bunu şöyle ifade edebiliriz: F=GmM/r²  ←⊕→ F=m.V²/r

Burada:

G= kütleçekim sabitidir. Değeri 6,676,67x10ˉ¹¹’dir.

m= yörüngedeki aracın kg cinsinden kütlesidir.

M= yörüngesinde hareket edilen gezegenin kg cinsinde kütlesidir. Bu dünya için 5,97x1024 kg’dır.

r= yörüngede hareket eden cismin gezegenin ağırlık merkezine metre cinsinden uzaklığıdır. Dünyanın yarıçapının 6731 km, ISS’in yüksekliğini 408 km aldığımızda toplam 6.779 km yani 6.779.000 metre çıkar.

İkinci formüldeki V ise merkezkaç kuvveti hesaplanacak cismin m/s cinsinden hızıdır. ISS yaklaşık 7,66 km/s yani 7660 m/s’dir.

F=GmM/r²  ←⊕→ F=m.V²/r

GmM/r² = m.V²/r (eşitliğin iki tarafında da m var. Basitleştirmek için bunları birbiriyle sadeleştirelim.)

GM/r² = V²/r (Şimdi yukarıdaki değerleri yerine yazalım.)

6,67x10ˉ¹¹*5,97x1024/(6779000)² = 7660²/(6779000)

8,665006 N = 8,655494 N

%100 doğru değerleri koyamadığımızdan küçük bir hata payı çıktı ama iki değer hemen hemen eşit. Gerçekte de bu iki kuvvet eşit oluyor.

Yalnız bu kuvvet ISS’e etki eden kuvvetler değil çünkü m’yi eşitliklerin her iki tarafından da kaldırdık. Biz bu sayede Dünya yörüngesinde ISS ile aynı hızda ve yükseklikte dönen 1 kg kütleli cisme ne kadar çekim kuvveti geleceğini hesapladık. ISS yerine ne koyarsak koyalım bu iki kuvvet birbirini dengeler. Bu ISS içindeki astronotlar için de, ISS içindeki başka cisimler için de geçerlidir.

Bu istasyondaki 100 kg’lık bir insana yaklaşık 100*8,66=866 N bir yerçekimi kuvveti etki ediyor. Yine bu insana 100*8,65=865 N’luk bir merkezkaç kuvveti etki ediyor. Gerçekte bu ikisi eşit, 1 N fark da benim hata payım. 😀

Hani arabada virajı dönerken araç içinde savruluyoruz ya. Aslında astronotlara da bizi araçta viraj alırken viraj dışına savuran merkezkaç kuvveti etki ediyor. Ancak bu merkezkaç kuvvetiyle eşit bir yerçekimi ivmesi de etki ettiğinden iki kuvvet birbirini nötrlüyor.

408 km yüksekte 100 kg’lık insana etki eden yerçekimi kuvveti 865 N’dur. Dünya yüzeyinde ise 981 N.  Yani 98 kg’lık bir insan 408 km yukarıda 86 kg’dır. Beklendiği gibi dünya yüzeyindekinden az. Ama ISS’de astronotlar uçuyor. ISS’in hızından dolayı etki eden merkezkaç kuvveti yerçekimi kuvvetini dengelediği için ISS uçuyor. Astronotlar da ISS ile aynı hızda. Dolayısıyla onlara da merkezkaç kuvveti ve yerçekimi kuvveti etki ediyor. Bu kuvvetler astronotta da veya ISS içindeki herhangi bir cisimde de birbirini dengeliyor. Bir kemer bizi tutarak savrulmamızı engellese yerimizde kalırız. Bu durumdaki kemerdeki gerilme kuvveti bizi savuran merkezkaç kuvveti ile aynı olur.

Son bir örnek verip yazıyı sonlandırayım: Bir uçakta olduğunuzu düşünün. Uçak düşey yönde yaklaşık 10m/s2 hızla ivmelenerek alçalırsa (Bu hız dünyada bir cismin düşerkenki ivmesidir.) siz uçağın içinde yerçekimsiz ortamda gibi uçarsınız. Yerçekimsizliği deneyimlemenin de en ucuz yolu budur. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows 7 ISO Kalıbına Güncelleştirmeleri Entegre Etme ve Tek Kalıptan Tüm Sürümleri Kurma

Merhaba arkadaşlar.

Bu blogda size tüm güncellemeleri içeren ve tek kalıptan 32 bit veya 64 bit tüm sürümleri kurabileceğiniz ISO kalıbı oluşturmayı anlatacağım.

Öncelikle elimizde herhangi bir 32 bit veya 64 bit iso kalıbı olmalı. Mimari önemli çünkü 64 bit kalıptan 32 bit; 32 bit kalıptan 64 bit sürüm kurulamaz. Ancak hangi versiyon olduğu çok önemli değil çünkü yapacağımız işlemle home basic medyadan professional sürümünü de kurabiliriz. Herhangi bir iso kalıbı aslında tüm Windows sürümlerini içermektedir.

Gerekli araçlar:

 1. Windows 7 ISO kalıbı
 2. ISO kalıbı açabilen Bandizip(öneririm), 7zip veya Winrar gibi bir yazılım.
 3. NTLite Yazılımı
 4. Windows Update Downloader
 5. Buradaki linkten 32 veya 64 bit güncelleme listesi (Eğer doğrudan indirmek isterseniz 32 bit için buradan ya da 64 bit için buradan indirebilirsiniz.)

İşlemlere başlayalım.

Öncelikle yukarıda saydığım yazılımları indirin ve Bandizip veya alternatifi, NTLite, Windows Update Downloader yazılımlarını bilgisayarınıza kurun.

Windows Update Downloader yazılımını kurduktan sonra 5. aşamada indirdiğiniz Windows ISO'nuzla uyumlu güncelleme listesi dosyasını (32 veya 64 bit) çift tıklayarak açın. "Compressed UL file installed" uyarısını alırsanız işlem tamam demektir.

Yukarıdaki uyarıyı aldıktan sonra Windows Update Downloader yazılımını açın. 1 ile işaretli alandaki Update List alanında indirmek istediğiniz güncelleme listesini seçin. Sadece 32 bit veya 64 bit güncellemeyi seçtiyseniz sadece o görünecektir. 2 numara ile işaretli yer güncellemelerin ineceği yerdir. İsterseniz değiştirin. 3 numara ile işaretli alandan istediğiniz güncelleme paketlerini seçin. Ben aşağıdaki resimdeki ayarları yaptım. Bütün ayarları yaptıktan sonra Download butonu ile indirmeyi başlatın.

Güncellemeler indirilirken bir taraftan da iso kalıbının içeriğini klasöre çıkarın. Ben bu işlemi Bandizip yazılımı ile yaptım.


Aslında 32 bit veya 64 bit ISO kalıpları kendi mimarisindeki tüm Windows sürümlerini içermektedir. Yani 32 bit Starter sürümüne ait bir ISO dosyası Ultimate sürümü de içermektedir. Microsofttan indirdiğiniz ISO kalıplarının boyutlarından bunu görmek mümkündür. 32 bit tüm sürümlerin dosya boyutu veya 64 bit tüm sürümlerin dosya boyutu eşittir. Hangi sürümün kurulacağını kurulum sources\ei.cfg dosyasından öğrenmektedir. Bu dosyayı not defteri ile açarsanız kurulacak sürümün yazdığını görürsünüz. Bu dosyayı silersek kurulum bu dosyayı bulamayınca hangi sürümün kurulacağıını bize soracaktır. ISO dosyasını çıkardığınız klasör altındaki sources klasörünü açın ve "ei.cfg" isimli dosyayı sllin. Ben zaten sadece bir tek sürüm kullanıyorum derseniz silmenize gerek yok ama silmenizin bir zararı da yok.

Bu işlem sonucunda kurulumda aşağıdaki ekran gibi bir ekran çıkacaktır:


Güncellemeler indiyse ve ISO dosyasını çıkarma işlemi bittiyse NTLite yazılımını çalıştırın. Sol üstteki Add butonunun altındaki oka tıklayın ve Image Directory seçeneğini seçip ISO dosyasını çıkardığınız klasörü gösterin.

Seçtiğimiz klasörün içerdiği sürümler aşağıdaki gibi görüntülenecektir. Güncelleme entegre etmek istediğiniz sürüme sağ tıklayıp Load seçeneğine tıklayın. Ben Professional sürümüne entegre edeceğim için onu seçtim. Ne yazık ki hepsine aynı anda güncelleme entegre edilememektedir. Bu işlem ve sonrasını defalarca tekrarlayarak tüm sürümlere güncelleme entegre edebilirsiniz. Bunu yapacaksanız ISO kalıbını tekrar göstermeye gerek yok. Tüm işlemler bitince eğer ISO kalıbını çıkardığınız klasörü silmediyseniz NTLite yazılımını tekrar açtığınızda buradan devam edebilirsiniz. Sağ tarafında bir bar iki kez dolacak ve işlem tamamlanınca Status bölümünde Loaded yazacaktır. Loaded yazısını gördüğünüzde soldaki Updates seçeneğine tıklayıp güncelleme entegrasyon bölümüne geçin.


Dikkat: İndirdiğiniz güncellemeler içindeki İnternet Explorer sürümü İngilizcedir. Türkçe sürümü entegre etmek için buradan indirin. Dikkat etmeniz gereken nokta 64 bit ISO kalıbına işlem yapıyorsanız "Windows 7 SP1 64-bit" seçeneğini değil "Windows Server 2008 R2 SP1 64-bit" seçeneğini seçin. Öbürünü NTLite kabul etmeyecektir. Bunun sebebi 32 bit yazılımlar 64 bit işletim sisteminde çalışabildiği için Microsoft/un 64 bit seçeneğine de 32 bit IE11 eklemesidir. İndirdiğiniz Internet Explorer dosyasını güncellemelerin indiği klasör içinde tercihen Internet Explorer 11 klasörüne atın ve o klasördeki ismi "en-us.exe" ile biten dosyayı silin.


Updates sekmesine girdikten sonra Sol üstteki Add butonu altındaki "Directory containing packages" seçeneğini seçin ve güncellemeleri indirdiğiniz klasörü gösterin.

Yazılım klasörü otomatik olarak tarayacak ve bulduğu güncellemeleri listeleyecektir. Bazı güncelleme dosyalarının desteklenmediğini söyleyebilir. 3-5 tane güncelleme için uğraşmaya değmez. OK deyip uyarıyı kapatın. Sol alttaki Apply seçeneğine tıklayarak devam edin.

Burada Saving mode bölümünde Save the image seçiliydi ve öyle bıraktrım. Remove non-essential editions altında işaretleme yapmadım çünkü tek kalıptan tüm sürümleri kurabilmek istiyorum. Eğer programın işlem sonunda güncellemelerin entegre edildiği ISO dosyasını oluşturmasını isterseniz Create ISO seçeneğini seçip ISO dosyasının ismini yazın ve oluşturulacağı konumu seçin. Ardından ISO dosyası etiketini seçin. ISO/yu DVD'ye yazdırınca bu etiket görünecektir. (Tabi ISO boyuta arttığı için DVD'ye sığdırabilirseniz. 32 bit sığabilir ama 64 bit'in double-layer DVD dışında pek şansı yok. :D)

Eğer dönüp DVD içeriğindeki başka bir sürüme de güncelleme entegre edecekseniz Create ISO seçeneğini seçmeyebilirsiniz. Bu durumda güncellemeleri entegre edeceğiniz son sürüme entegrasyon yaparken bu seçeneği seçersiniz.

Ayarları yaptıktan sonra sol üstteki yeşil renkli simgeye sahip Process butonuna basın ve gelen soruya Evet deyip işlemi başlatın. Bu işlem bilgisayarınız güçlüyse ve SSD varsa yarım-1 saat arası yoksa 2-3 saat sürebilir.

İşlem bittikten sonra Create ISO seçeneğini seçmişseniz belirttiğiniz alanda ISO dosyası oluşturacaktır. Eğer seçmemişseniz ISO dosyasını çıkardığınız klasördeki dosyalara güncellemeyi entegre edip öylece bırakacaktır. Bu durumda programı kapatıp tekrar açarak güncelleme entegre edeceğimiz sürümü Load seçeneğine tıklayarak seçtiğimiz aşamadan devam edebiliriz. ISO dosyasını tekrar çıkarmaya ya da programa göstermeye gerek yok.

Umarım beğenirsiniz ve işinize yarar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  Daha önce bu konu hakkındaki bir durumumu favorilerine ekleyen arkadaşları da işlerine arayabilir düşüncesiyle etiketliyorum çünkü o durumda paylaştığım bağlantıdaki makaledeki yol artık işe yaramıyor. @yuvenutu @alperenutlu @alikoprulu29 @nostromo @ahmeteraslan @raporsuzkral @gfbilaloztrk_68 @ucustakipilot @okanaytimur @mhcycle @zatisahaneleri @xlasismatthew @oledb

 • Adem Gdk @gdkadem

  Windows güncelleme entegre ettikçe eski dosyaları winsxs klasöründe yedekte tuttuğu için dosya boyutu büyüdükçe büyür. Bu dosya ile yaptığınız windows yüklemesi de temiz olmayacak şişkin bir yükleme olacaktır. Windows'un yedekte tuttuğu artık gereği kalmayan eski dosyaları temizlemeyi unutmayın. Bunun için dism.exe /image:C\mount /cleanup-image /startcomponentcleanup /resetbase komutunu çalıştırarak eski dosyaları temizleyin. İmage kısmına mount ettiğiniz klasörü girin.
  Dism aracına yönetici olarak çalıştırdığınız komut satırında dism yazarak ulaşabilirsiniz. @coolnquiet

 • Adem Gdk @gdkadem

  Bazı güncellemeler kurulum yapılmadan sisteme dahil olmadığı için ve bu sebeple cleanup yapınca hata verdiği için, şöyle bir çözüm geliştirdim. Sırasıyla
  1- Önce entegre yapılacak windows'u sanal makineye kurdum.
  2- Sanal makineyi kapatıp vhdx dosyasını windows explorer'a mount ettim.
  3- Dism aracı ile /offline-image /Add-Package parametrelerini kullanarak güncellemeleri entegre ettim.
  4- Tekrar diski sanal makineye takarak boot ettim. Güncellemeleri kurdu. Ardından sanal makineyi kapattım.
  5- Dism aracına dönerek cleanup komutu ile eski dosyaları temizledim.
  6- Diski tekrar sanal makineyi çalıştırarak sysprep yapıp kapattım.
  7- Ardından dism aracı(ya da imagex) ile sanal makninenin diskinden imaj aldım.
  8- İmajdan tekrar kurulum dosyası oluşturdum. Biraz zahmetli ama, öbür türlü eski dosyalar silinemediği için şişkin bir kurulumu oluyor, sıfır windows gibi olmuyor.

  Güncelleme ekleme işini alternatif olarak sanal makinede Windows Update ile de yapabiliriz. Tek yapmanız gereken windows update'den güncelleştirmeleri yükle demek. Bu durumda 1. adımdan direkt 5. adıma atlayabilirsiniz.

Hasan Yılmaz paylaştı.

TurkNet'lilere Bir Şey Deniyoruz!

Bir şey deniyoruz! Özgür İletişim’i kullanan siz değerli TurkNet’liler doya doya internet kullansın, film izlesin, oyun oynasın diye 21 Nisan’dan önce TurkNet’e gelmiş kullanıcılarımızın AKN’lerini yaz boyunca 250 GB yapıyoruz. Güle güle kullanın.

Kampanya kapsamında 21 Nisan 2017’den önce gelen tüm 150 GB AKN’li Özgür İletişim abonelerimizin AKN’leri 3 ay boyunca 250 GB’a çıkaracağız. Örneğin AKN süreniz 15 Haziran 2017’de sıfırlanıyorsa, 15 Haziran- 15 Eylül 2017 arasındaki 3 AKN döneminde 250 GB AKN’den yararlanacaksınız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 24

PC Labs Eğitim Videoları

Merhaba arkadaşlar.

Yıllar önce (tahminim 2011 yılında) PC Labs'ın eğitim videolarının tamamını indirmiştim. O zamanlar sınırsız internetim de olmadığından okulun internetiyle indirmiştim. PC Labs arşivine ulaşıp eski günleri yad etmek, eğitim videolarını izleyip bir şeyler öğrenmek isteyenler güzel bir arşiv. Hala geçerli olan videolar mevcut.

Önce indirme sitelerine upload etmeyi düşünüyordum ama oralardan da siliniyor ya da çok yavaş iniyor. Ondan Yandex Disk'e upload edeyim dedim. Yoğun indirme olursa bunda da Disk hesabım banlanabilir. Bu sebeple Yandex kullanan arkadaşlar direkt indirmek yerine Yandex Disk'e kaydet seçeneğiyle kendi Disk'lerine eklerlerse daha iyi olur.

Teknoseyir ve eski PC Labs editörlerim umarım kızmazlar. PC Labs ve Basçek sitelerinin kapanması ve içeriklerin de hiçbir yere yüklenmemesi beni çok üzmüştü. Bu sebeple elimde kalanları paylaşayım dedim.

Buradan videolara ulaşabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 10