Kablosuz Mouse için Kablosuz Şarj Adaptörü Yapımı

Merhaba arkadaşlar.

Günümüzde birçok marka kablosuz şarj olabilen fare modellerini piyasaya sürmeye başladı. Ancak bu modeller hem pahalı hem de bu modelleri şarj edebilecek mousepad modelleri çok pahalı.

Çoğu kablosuz fare kalem pille çalışıyor ben bunların çoğu dışarıdan şarj edilemiyor. Zaten 1 yılı aşan kullanım süreleri böyle bir şeye ihtiyaç bırakmıyor. Ancak Logitech G700S gibi kablosuz oyuncu farelerinde bu durum farklı. Şarjı 15-20 saat civarı dayanıyor ve bittiğinde kabloyu geri takıp şarj etmeniz gerekiyor. Bu da masanın üzerinde boşta duran bir kablonun sürekli beklemesi demek. Ayrıca kabloyu tak çıkar yapmak zahmetli ve zamanla porta zarar verebilir. Bu sorunu çözmek için manyetik usb kabloları kullanılabilir ama ben farklı bir yoldan gitmeyi tercih ettim.

Logitech G700S kullanıyorum. Teknoseyir'de Corsair MM1000 mousepad incelemesini gördüğümde çok beğenmiştim ancak bir mousepad'e 500 TL vermek hiç içime sinmeyecekti. Corsair MM1000 modelindeki kablosuz şarj özelliği olmayan cihazlara Micro USB üzerinden bu özelliği kazandıran bir aparat vardı. Bu aparatın benzerini yapabileceğimi düşündüm. Aparat şu şekilde:

Bunun için aşağıda resmi bulunan telefonlar için qi şarj özelliği kazandıran adaptörü satın aldım. 20 TL civarına bulunabiliyor.

Daha sonrasında bu adaptörün dış kaplamasını gereken yerlerde açtım ve içindeki bobin ve devreye ulaştım. Dekota adlı fazla sert olmayan, kolay kesilebilen bir malzemeden bu adaptörün yerleşeceği bir kasa hazırladım. Daha sonra Micro USB ucunu fareye takılabilecek şekilde bu aparatın uygun yerine kablo üstten gidecek şekilde japon yapıştırıcı ile yapıştırdım. Devre kartını üstte kalacak şekilde çift taraflı bantla aparata yapıştırdım. Bobini de aparatın karşı tarafından kablosundan kıvırarak alta geçirip çift taraflı bantla sabitledim:

İlk fotoğrafta aparatın arkasında devre kartı var. Buranın üzerindeki kaplamayı devreye zarar vermemek için çıkarmadım. İkinci fotoğrafta ise bobin kısmı görülüyor. Şarj mesafesini azaltmak için oradaki kaplamayı çıkardım. Hatta tam hatırlamasam da oradaki kaplama kalsaydı şarj olmayacaktı. Çünkü bu aparatın bir yüzündeki kağıt şeklinde bir kaplama bir yönden şarjı engelliyor ve sadece bir tarafı kablosuz şarj cihazına bakarken şarj edebiliyor.

Mouse üzerinde ise şu şekilde oldu:

Daha sonrasında daha düzgün durması ve kısa devre sorunu olmaması için aparatın etrafını siyah karbon folyoyla sardım.

Kablosuz şarj cihazı olarak ise hızlı şarj desteği olmayan ucuz bir model tercih ettim. Bu şarj cihazını söküp bobin kısmını mousepad'e çift taraflı bantla tutturdum.

Vee sonuç başarılı. 🙂

Sonuç başarılı ancak bir sorun yaşadım. İlk kez şarj adaptörüne güç geldiğinde sorunsuz şarj ediyordu. Ama şarj adaptöründe güç varken birkaç dakika şarjdan alıp kullandıktan sonra fareyi yerine geri koyduğumda şarj devam etmiyordu. Tekrar şarj aletine giden gücü kesip açmam gerekiyordu ki bu da fareye USB kabloyu takmaktan daha zahmetli.

Aldığım şarj adaptörünün böyle bir arızası olduğunda kanaat getirdim ve linkteki ürünü sipariş ettim: https://urun.n11.com/sarj-cihazi/kablosuz-sarj-ozellikli-deri-mouse-pad-P319069273

Ürün ilk geldiğinde aynı sorun var mı diye bir adaptörle denedim ve yukarıdaki sorun olmadı. Ancak sonradan yine aynı sorun olmaya başladı. Hatta burada da bu sorunu yazdım. Sonrasında fareyle işim bittikten sonra mousepad'den 30-40 cm uzaklaştırıp geri koyduğumda şarja devam ettiğini fark ettim ve böyle kullanmaya devam ettim. Ancak birkaç gün önce aynı sorun tekrar etti ve uzaklaştırmak da fayda etmedi. Daha önce hiç kullanmadığım bir şarj adaptörünü denemeye karar verdim. Birkaç gündür fareyi uzaklaştırmaya gerek kalmadan şarja devam ediyor. Herhangi bir problem yok.

Böylelikle yaklaşık 110-120 TL masrafla 500 TL'lik ürüne benzer bir ürünü elde etmiş oldum. En başta şu an kullandığım mousepadi alsam masraf 70-80 TL civarında kalacaktı. İleride uygun parçalar bulursam fareye takılan aparatı daha güzel hale getirebilirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • olasandra @olasandra

  Abi bunun powerbank ile telefon arasında ki versiyonu yap bir zahmet. çok gerekli dışarda powerbanke telefonu kabloyla bağlamak işkence gibi.

  • Yavuz @61yavuz1967

   @olasandra Ben kablosuz sarj özellikli power bank almıştım ama pek kullanışlı olmadı. Hızlı sarj etmediği için etkili olmadı telwfonu kullanırken sarj etmek. Birde edle iki telefon birden tutuyormuş derecede kalın. Biraz kadığında kablosuz sarj duruyor (benim telefonunarkası cam powerbankinde kaygan bşr zemini vardı) sonuç kullanamafım be sattım. Baseuses markaydı powerbank

 • Adem Çelik @adem-celik

  😀 konuyu takip ediyorum bunu cidden yapmaya deger mi gorecem

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Konuyu yazdıktan iki hafta önce bu işlemi yapmıştım hocam. 1 aylık kullanım sonucu değerlendirmem değdiği yönünde. Ama bu kullandığınız farenin şarjının ne kadar gittiğiyle de alakalı. Logitech G700S pil canavarı bir fare ve her gün şarj etmek gerekiyor. 1-2 hafta veya daha fazla şarjı dayanan farem olsaydı uğraşmazdım. 😀

Tüm blog yazılarını gör