Isıtıcılı araba koltuk minderi ve 220v - 12v çakmak adaptör

bu iki Ürünü soğuk geçen bu kış aylarında kullanmak üzere aldım. malum doğalgaz faturaları...

https://urun.n11.com/koltuk-minderi/oto-koltuk-isitma-minderi-cakmaklik-girisi-isitmali-isitici-kilif-P303114445

https://urun.n11.com/adaptor/220-volt-12-volt-cakmak-adaptoru-5-amper-P335593955

ürünü başta bilgisayar koltuğum için almıştım ancak arkam sıcak olurken önüm buz kesiyordu 🙂

ben de ürünü altıma serdiğim battaniye tarzı alezin altına koydum.şunu söyleyebilirim ki gayet güzel işe yarıyor. ürünün iki kademesi var. ve düşük olan kademede kullanıyorum bu bile baya sıcak oluyor. ne kadar watt çektiğini görmek üzere watt ölçer cihaza bağladığımda düşük ayarda 41w ile başlıyor zamanla 36w değerine kalıyor ve sabitleniyor. sanırım elektirik faturasına çok büyük bir yükü olmayacak...üzerimde ağırlık sevmediğimden yaz kış battaniye ile yatarım. ona rağmen çok sıcak bir ortam oluyor 🙂

gerçi bu sıcaklığı sevmeyecek olanlar da olacaktır. bunu da azaltmanın yolu araya bir kat daha alez sermek.

12v ile çalıştığından 220v ile çalışan elektirikli battaniyelerine göre daha güvenli olduğunu düşünüyorum. adaptörün amper değeri 5 yani 12x5den 60w a kadar ürün bağlayabilirsiniz. koltuk minderinin yüksek kadamede çektiği değer düşük değerin 10w yukarısı. yani 51w çekiyor başlangıçta. gerçi ikinci kademe fazla olacaktır eminim.

koltuk minderini koltuk minderi olarak kullanacak olanlar için sırt kısmının da ısındığını belirteyim.

 

Günün sonunda memnun kaldığım bir alışveriş oldu. elektirik konusunda bilgisi olan varsa ürünün güvenliği konusunda bilgi verebilir. malum 12v belki adam çarpmaz ama yine de yangın çıkarabilir.

Ürünler ile ilgili sorularınızı alabilirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • doganfkrt @doganfkrt

  İnsanı voltaj değil akım çarpar. I=V/R Yani akım=voltaj/direnç eşitliğine göre kişiden kişiye değişmekle beraber eğer vücut direnciniz düşükse 500mAh bile sizi çarpıp kötü sonuçlar doğurabilir tabi teorik olarak. Pratikte dikkatli olursanız birşey olacağını sanmam. DC'de 60 v sınır değerdir bu değerden sonrasını hissedersiniz. Kullandığınız adaprörün dc olduğunu varsayarak söylüyorum bunu. Fakat ac ise 100 v tehlike sınırıdır.

 • doganfkrt @doganfkrt

  şöyle anlatayım çarpılmak için vücudunuzdan 0.5 amper geçse bile yeterli olur ama bunu sağlamak için formül I=V/R Denkleminde vücut direncinizi 2kohm yani 2000 ohm voltajı 12 alırsak vücudunuzdan 0.006 amper geçmiş olur bu da dikkate alınmayacak bir değer. yani vücut direnci her bireyde aynı olmaz 12 volt direk olarak insana zarar vermez. voltaj konusuna gelecek olursak eğer akımı bize zarar veremeyecek bir değere sınırlayıp voltajı kendi başına arttırırsak yine bir çarpılma olmaz insanın çarpılması için voltaj ve akım değerlerinin orantılı olarak artması gerekir örneğin 110v ac 1 amper sizi öldürebilir ama 10000 volt dc 0.006 Amper zarar vermez tabi bu rakamları etkileyen bireysel vücut direnciniz de önemli.

 • Vizuvv @vizuvv

  Benim arka koltuklara almayı düşündüğüm bir üründü, bilgiler için teşekkürler. Aklıma takılan bir durum var. Ben (+/-3) 100Kg ağırlığındayım, ön koltuklarda olan pakete dahil ısıtıcı tellerde dahil olmak üzere bu ürünlerin içindeki teller kopmuyor mu? Otur kalk yapa yapa haddiyle esnettiğime eminim.

 • Alperen KARAOĞLU @rovou

  İşini düzgün yapan insanlardan Noyan'ın bu ısıtıcıya benzer bir ısıtıcı hakkında videosu var, izlemek isteyenler için link:
  https://www.youtube.com/watch?v=kno4B1PV0CI&t=732s

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler